Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Poczyta³em sobie trochê Waszych recenzji i w du¿ym skrócie wynika z nich co nastêpuje: Jak achromat to narzekacie na aberracjê chromatyczn± wiêc tyko APO. Ale APO jest taki drogi, ¿e lepiej kupiæ zwierciadlany bo za t± sam± kasê zobaczymy du¿o wiêcej. Ze zwierciadlanych chwalicie krótkie Newtony.
Moim zdaniem krótki Newton na dobsonie jest dobry do popatrzenia a nie do obserwacji.
Mam te¿ pewne w±tpliwo¶ci czy krótkie tanie Newtony ze zwierciad³amu f/4 czy f/6 maj± zwierciad³a paraboliczne wykonane z odpowiedni± jako¶ci± np. lambda/10? Je¶li nie to bêd± dobre do DS a nie do planet.
A teraz pytanie zasadnicze:
Czy miêdzy refraktorem APO a zwierciadlanym katadioptrykiem o tej samej ¶rednicy naprawdê jest du¿a ró¿nica. Nawet je¶li w katadioptrykui straty ¶wiat³a wynios± 60-70% i kontrast minimalnie spadnie to czy ró¿nica bêdzie zauwa¿alna? Pytam bo nigdy w APO nie patrza³em.
Czy miêdzy refraktorem APO a zwierciadlanym katadioptrykiem o tej samej ¶rednicy naprawdê jest du¿a ró¿nica. Nawet je¶li w katadioptrykui straty ¶wiat³a wynios± 60-70% i kontrast minimalnie spadnie to czy ró¿nica bêdzie zauwa¿alna? Pytam bo nigdy w APO nie patrza³em. Jak to tej samej ¶rednicy ? Chcia³by¶ ¿eby kto¶ porównywa³ lustro 8 cali do APO 8 cali ? :lol:
Wiele siê rozpisywa³ nie bêdê, ale APO jest po prostu ¶wietne jak chodzi o jako¶æ pokazywanych obrazów.
Dla Domka: Tak ale mo¿e w dostêpnym przedziale cenowym: APO 110 mm porównaæ do Newtona 110 mm. Rozdzielczo¶æ jest podobna w APO obraz bêdzie ja¶niejszy bo straty ¶wiat³a pewnie poni¿ej 10% a w prostym Newtonie alumiowym to nawet 60%. No i pewnie minimalna ró¿nica w kontracie ze wzglêdu na ekranowanie centralne.
Jestem przekonany, ¿e pod ka¿dym wzgêdem prosty Newton 150 ma wiêksze mo¿liwo¶ci obserwacyjne ni¿ APO 110 mm. Je¶li siê mylê to mnie wyprowad¼cie z b³êdu i wyja¶nijcie dlaczego?
Dla Oskara: Oczywi¶cie, ¿e obrazy w APO s± super ale czy przypadkiem nie jest tak, ¿e ró¿nica o której piszê jest zauwa¿alna jedynie dla koneserów optyki astronomicznej?
A mo¿e chodzi tu o samozadowolenie z posiadania idea³u, czyli o snobizm? Je¶li tak to rozumiem powody dla których kupowane s± APO. Sam bym sobie kupi³ ma³e APO gdyby mnie by³o staæ. Jednak do obserwacji dalej bêdê u¿ywa³ zwierciadlanych teleskopów o wiêkszej ¶rednicy bo poprostu wiêcej przez nie zobaczê.
Moim zdaniem krótki Newton na dobsonie jest dobry do popatrzenia a nie do obserwacji. To zale¿y co dla Ciebie znaczy s³owo "obserwacja". Bo ja jestem akurat innego zdania. :lol:
Pozdro
Ró¿nica w obrazach pomiêdzy apo a katadioptrykiem o zbli¿onych aperturach na korzy¶æ apo jest b.du¿a. Ale i pomiêdzy apochromatami ró¿nych systemów s± spore ró¿nice w jako¶ci obrazów.
Zwyk³e dublety maj± np. zauwa¿alny poziom niebieskawego widma, oczywi¶cie szcz±tkowy w porównaniu ze zwyk³ymi achromatami-ale jednak wystêpuje.
Poziom koloru w apo jednak to ma³e piwo. Apochromaty w porównaniu z innymi systemami daj± przede wszystkim bardzo ostre i punktowe obrazy o niesamowitej rozdzielczo¶ci. W dobrych warunkach widok Jowisza przez 10cm dublet apo powala na kolana-to prawie zdjêcie "ksi±¿kowe".
Systemy katadioptryczne i jasne/ciemne (paraboliczne/sferyczne) newtony s± obarczone zawsze pewnym "rozmyciem" obrazu. Co do newtonów to wszystko zale¿y od lustra. Najlepsze foty planet dostêpne w www s± robione albo du¿ymi aperturowo katadioptrykami (o du¿ych ogniskowych) albo newtonami z lustrami wykonanymi na zamówienie (kilka tys. USD za lustro od newtona o "chorych" parametrach a'la "hi-end").
Najwiêkszym problemem s± jednak mo¿liwo¶ci aperturowe je¶li w apo. Ka¿de apo nawet nie wiem jak wyuzdane technologicznie przegra z jasnym 20cm newtonem oraz z 20cm katadiopotrykiem na obiektach mg³awicowych oraz gromadach gwiazd (szczególnie kulistych). Przyk³adowo M13:
1)10cm apo (Vixen FL) oprócz naja¶niejszych gwiazd g³ównie na obrze¿ach nic innego nie widaæ.
2)15 katadioptrym (MK): znacznie wiêcej gwiazdek
3)20cm newton F/6-piêknie rozdzielone gwiazdy, widaæ ca³± t± "kaszê" gwiazd -a nie jedynie mgie³kê jak w 10cm apo.
Po przemy¶leniach oraz sporej ilo¶ci niezbyt m±drych inwestycji w sprzêt :oops: uwa¿am tak:
Sprzêt "ostateczny" co¶ z tego menu:
-APO: je¶li to sprzêt ostateczny to aperura 130-150 cm i niezbyt du¿e F (TEC140-mniam)
-Katadioptryk-raczej bym siê nie decydowa³, same k³opoty (d³ugie studzenie, zaparowywanie, ma³e pole widzenia).
-Newton: 20-25 cm co najmniej F/6 i WA¯NE: o uznanej jako¶ci optycznej
Sprzêt wyjazdowy lub jedyny przy braku warunków lokalowych czy cashowych co¶ z menu:
-apo lub ED ale KRÓTKIE+monta¿ rêczny (giro, g³owica foto z mikroruchami)
-ED lub semi-apo ok. 10cm KRÓTKIE (mój megrezik móg³y mieæ jeszcze te 2cm apertury wiêcej...)
-lornetka 80-100mm power 20-30X + statyw-¿uraw.
P.s.
Bardzo dobrym wyj¶ciem jest w³a¶nie refraktor z tañszym szk³em np. ED. W zasadzie obrazy DS (bez planet) s± porównywalne raczej z apo ni¿ z tym co widaæ przez "zwyk³y" achromat.
Pozdr.
Dla Domka: Tak ale mo¿e w dostêpnym przedziale cenowym: APO 110 mm porównaæ do Newtona 110 mm. Rozdzielczo¶æ jest podobna w APO obraz bêdzie ja¶niejszy bo straty ¶wiat³a pewnie poni¿ej 10% a w prostym Newtonie alumiowym to nawet 60%. No i pewnie minimalna ró¿nica w kontracie ze wzglêdu na ekranowanie centralne.
Jestem przekonany, ¿e pod ka¿dym wzgêdem prosty Newton 150 ma wiêksze mo¿liwo¶ci obserwacyjne ni¿ APO 110 mm. Je¶li siê mylê to mnie wyprowad¼cie z b³êdu i wyja¶nijcie dlaczego? Po pierwsze porównywanie 110 APO z 110 Newtonem to totalna pomy³ka.
Po drugie mo¿liwo¶ci obserwacyjne Newtona 150 bêd± du¿o mniejsze z mojego punktu widzenia. Mi zale¿a³oby przede wszystkim na jako¶ci pokazywanych obrazów. Wola³bym zobaczyæ mniej ale lepszej jako¶ci.
Po trzecie ma³e APO to podstawowy instrument to fotek. Nie jest ciê¿kie wiêc monta¿ ¶redniej klasy to poniesie w astrofoto. Wydaje mi siê, ¿e przez 1 min na¶wietlania zobaczysz, na fotce z APO du¿o wiêcej ni¿ przez Newtona 150mm lub 250mm :D :shock:
Po czwarte wnerwia mnie d³ugo¶æ ch³odzenia siê luster (Maków i SC). No mo¿e Newton bêdzie siê ch³odzi³ szybciej ale wiêksze lustro wymaga i tak d³ugiego czasu ch³odzenia. Ma³e APO wych³odzi siê w max 1 godzinkê.
Po pi±te, krótko¶æ ogniskowej. Ma³e APO to od 550 do 800mm. Ma³e powiêkszenia i olbrzymi k±t obserwacyjny z okularkiem 35-40mm.
Chojrak - chcesz wiêcej ??? :roll: :shock:
Chojrak ! Do niedawna mia³em taki sam teleskop jak Ty (tal 200k), sprzeda³em go i w tej chwili oczekuje na zamówiony refraktor Tak. Fs-102
(apo). Zapewniam Cie ¿e podziele sie ze wszystkimi wra¿eniami z obserwacji planet i odniose je do tych jakie mia³em przez mój poprzedni sprzêt. Klevzowa nie sprzeda³em jednak ze wzglêdu na z³± optyke bo by³a ona ca³kiem niez³a, pozby³em sie go ze wzgledu na katastrofaln± mechanike (monta¿) oraz fakt ¿e tuba przy swojej wadze uniemo¿liwia³a powieszenie jej na monta¿u innej firmy, lepszym od standartowego (chyba ¿e we¿miemy pod uwage monta¿ powy¿ej 2000$, bo tylko taki ma wystarczaj±cy ud¼wig). Krótko mówiac - mamy dziadowski monta¿ i absolutny brak mo¿liwo¶ci wymienienia go na inny, chyba ¿e...... wymienimy tube. I tak te¿ zrobi³em, inwestuj±c jednocze¶nie w ma³e super mobilne apo (5kg) do którego bez trudu dobiorê monta¿.
Tak to wygl±da z mojej perspektywy.
Mnie argumenty Domka w pe³ni przekonuj± i w³a¶nie z tych przyczyn te¿ my¶lê o APO.
Wyzszosc pomaranczy nad jablkami...
Jest wiele punktow widzenia. Jezeli chcesz miec maly, mobilny sprzet uniwersalny (od DSO do planet) - APO jest idealne. Wbrew pozorom 10cm APO na DSO goni 20cm Newtona!
APO jest tez idealne do foto / CCD ze wzgledu na:
- punktowe obrazy gwiazd do brzegu (brak komy / astygmatyzmu)
- plaskie pole (w konstrukcjach z reduktorem lub kilkuelementowych, np. Petzvala)
APO to nie snobizm - kupujesz nie tylko 10cm obiektyw ale a) doskonala mechanike (wyciag okularowy Takahashi, AP czy FeatherTouch jest bliski idealu), bardzo wysoki kontrast, solidnosc konstrukcji, kontrolowana jakosc (nie bedzie niespodzianek z optyka, w tescie prowadzonym w USA WSZYSTKIE 10 losowo wybranych FSQ106 Takahashi (przypominam 4 soczewki) byly lepsze niz 1/10 lambda), brak koniecznosci kolimacji (no moze po kilku latach przy czestym wozeniu sprzetu w samochodzie).
Jezlei chcesz miec sprzet dedykowany do DSO to najwiecej (za dane pieniadze) zobaczysz w sporym dobsie (30 cm wzwyz) ALE trudnosc wykonania lustra ~apterury^2 a poza tym przeszkadza seeing wiec przy teleskopie 50cm w zasadzie nie licz na dobre obraz planet (no raz na kilka lat - Tur pewnie potwierdzi). Szybkie Newtony maja jednak silna kome i spora krzywizne pola, co widac szczegolnie w duzm teleskopie (w malym "ogonki" komy sa po prostu za malo jasne).
Jezeli chcesz miec sprzet dedykowany do planet to za cene 10cm APO pewnie kupisz dobry obiektyw achromatyczny 15cm f/15 z ktorego zrobisz dedykowany 2m refraktor - trudny do pobicia optycznie ALE wymagajacy doskonalego i duzego montazu.
Katadioptryki SCT maja miano sprzetu uniwersalnego ale - w tym przypadku - oznacza to ze w niczym nie sa bardzo dobre: a) problematyczna jakosc optyczna - sa egzemplarze doskonale a sa i bardzo slabe, B) korektor wrazliwy na rose c) latwo traca kolimacje ktora jest krytyczna d) z reguly spore luzy zwierciadla powoduja przeskakiwanie obrazu "mirror shift" (po prostu slaba mechanika). Dluga ogniskowa oznacza male pole widzenia wizualnie i foto. Pole ogniskowe jest bardzo zakrzywione. Jedyna chyba zaleta to mala masa i dlugosc dla danej apertury, czyli przenosnosc i mniejsze wymagania dla montazu.
Pozdrawiam,
Pawel
Patrzy³em ju¿ w ¿yciu przez kilka dobrych APO i zapewniam ¿e s± absolutnie warte swojej ceny, za co jak za co ale za jako¶æ zawsze warto zap³aciæ a APO to wysoka jako¶æ 8)
Mercedesy to podobno te¿ wysoka jako¶æ a nie wszyscy nimi je¿dz±.
Czy poza wewnêtrzynym przekonaniem macie jakie¶ rzeczowe argumenty, które mog± mnie przekonaæ, ¿e APO 110 mm bêdzie lepszy ni¿ np Mak 150 mm Artura. Proszê o fotki Saturna z APO i porównajcie je z tymi Saturnami Waldka Mewlona 210 i Artura.
Je¶li bêd± lepsze to mnie przekonacie.
Nie tylko samymi fotkami cz³owiek ¿yje. ¯eby nie byæ go³os³ownym przyk³ad. Robili¶my pokaz Marsa w CAMKu przy pomocy 20cm SCT Celestron Nexstar 8GPS. Sprzêcik wiêc
niczego sobie. Na pokaz wpad³ te¿ Krokodyl ze swoim Vixenem FL APO 10cm, ogniskowa
92cm. Telepy sta³y obok siebie, w tych samych warunkach. No i na cokolwiek siê nastawi³o, to widok przez Vixena by³ lepszy...
Dla uczciwo¶ci trzeba dodaæ, ¿e rozstawienie Nextara z GPSem trwa piêæ razy krócej ni¿
Vixena na GP Polaris. Po ustawieniu GPS znacznie lepiej prowadzi. To jego mocna strona, bo przez 3 godziny pokazu Mars nie uciek³ nawet odrobine z pola widzenia, a w GP Polaris korekcje trzeba by³o robic co 10-15 min. Dodatkowo Nextar 8GPS wraz z akcesoriami, monta¿em i solidnym statywem kosztuje w USA 2000 USD. To nie starczy nawet na OTA Vixena FL, bo ona kosztuje 2400 USD.
Arek
Nie mogê siê do koñca zgodziæ z Paw³em w kwestii DSO i prównañ 10sm apo z 20cm newtonem. MOze powiem tak: ¿adne cuda techniki nie zast±pi± apertury=ilo¶ci zbieranego ¶wiat³a. Obiekty, szczególnie "mg³awicowe" w ma³ym apo nie robi± dobrego wra¿enia. Najpiêkniej prezentuj± siê gromady otwarte z uwagi na punktowo¶æ obrazów, pe³niê koloru i wspania³y rozdzia³ sk³adników 2 lub wielokrotnych. Dla mnie lepszm sprzêtem jest taki przez który widac po prostu wiêcej. Czujê uwielbienie dla "koneserskich" cech ma³ego apochromatu ale mówi±c szczerze przez moj± Syntê widaæ zdecydowanie wiêcej ni¿ przez FL Vixena. Zreszt± prawda lezy po¶rodku i tych telpów nie mo¿na tak " z klepki" porównywaæ. Moim marzeniem jest krótkie apo o aperurze 130-140mm sprzêt "do wszystkiego, równie¿ do s³abszych obiektów DS z szerokim polem widzenia (wystawiæ cha³upê na licytacjê?).
Pozdr.
Mercedesy to podobno te¿ wysoka jako¶æ a nie wszyscy nimi je¿dz±. Nie je¿d¿± bo malo kogo stac.
(wystawiæ cha³upê na licytacjê?).
Pozdr. Wystarczy samochód :) Przemas da³ za swojego TECa co¶ ko³o 4500 USD. Do tego monta¿ i okulary...
Arek
Mercedesy to podobno te¿ wysoka jako¶æ a nie wszyscy nimi je¿dz±.
Czy poza wewnêtrzynym przekonaniem macie jakie¶ rzeczowe argumenty, które mog± mnie przekonaæ, ¿e APO 110 mm bêdzie lepszy ni¿ np Mak 150 mm Artura. Proszê o fotki Saturna z APO i porównajcie je z tymi Saturnami Waldka Mewlona 210 i Artura.
Je¶li bêd± lepsze to mnie przekonacie. APO 110 przy dobrej pogodzie napewno nie przeskoczy na zdiêciach planet jakiegokolwiek sprzêtu o apreturze 150mm i oczywi¶cie dobrej optyce.
Natomiast wizualnie ja osobi¶cie wolê APO , no chyba ¿e siê trafi super seeing , w Polsce ¶rednio kilka razy w roku.
W niedzielê 25 01 wystawi³em Mewlona celem ewentualnych zdiêæ Saturna.
Po trzech godzinach studzenia spojrza³em i niestety jak w wiêkszo¶ci przypadków Saturn p³ywa³ , Przerwa czasami majaczy³a a momentami nie by³o jej widaæ wcale. Seeing oceni³em na 2/10.
Postanowi³em sprawdziæ jak jest na Tak. FS-128 APO i po 1,5 godz. sch³adzania lunety podmieni³em sprzêty na statywie.
By³o zdecydowanie lepiej widaæ ni¿ w wiêkszym lustrze , chocia¿ to i tak by³ widok kiepski.
Mimo to postanowi³em zrobiæ avi tak dla treningu .
Przypomnê konfiguracjê:
APO 128mm/1040mm
ruski Barlow x3 ; przyda³by siê dla tej ogniskowej x5 , muszê dokupiæ.
TouCam 740
ok. 600 klatek avi z czego w Registaksie przy tak kiepskim seeingu zastosowa³em ok.200
szkoda ¿e równolegle nie zrobi³em mewlonem , ale naprawdê to nie mia³o sensu.
Postaram siê zrobiæ tym APO przy dobrej pogodzie i z Barlowem x 4 lub x5., napewno efekt bêdzie bardzo dobry chocia¿ nie przeskoczê fizycznej rozdzielczo¶ci 128mm apretury.
Wie¿cie mi , wizualnie to zupe³nie inna bajka szczególnie w polskich realiach pogodowych , pisa³em o tym wielokrotnie.
A to efekt przy seeingu ok. 2/10 , niedziela 25/26 01 04
http://www.astro-forum.org/Forum/album_pic.php?pic_id=491
W niedzielê 25 01 wystawi³em Mewlona celem ewentualnych zdiêæ Saturna.
Po trzech godzinach studzenia spojrza³em i niestety jak w wiêkszo¶ci przypadków Saturn p³ywa³ , Przerwa czasami majaczy³a a momentami nie by³o jej widaæ wcale. Seeing oceni³em na 2/10.
Postanowi³em sprawdziæ jak jest na Tak. FS-128 APO i po 1,5 godz. sch³adzania lunety podmieni³em sprzêty na statywie.
By³o zdecydowanie lepiej widaæ ni¿ w wiêkszym lustrze , chocia¿ to i tak by³ widok kiepski. No i w³a¶nie o te trzy godziny studzenia chodzi :( A przecie¿ Mewlon to przecie¿ otwarty tubus.
A propo studzenia , w niedzielê w Poznaniu by³o - 14 stopni a sprzêt trzymam w 15 stopniach na plusie.
Poza tym ¿eby nie nara¿aæ teleskopów na szok termiczny i zanieczyszczenia , zawsze nakrywam tubusy delikatn± tkanin±.
Studzi³e¶ teleskop trzy godziny a obrazy by³y nadal z³e? Trzeba by³o daæ sobie spokój po godzinie. Nawet jakby¶ go studzi³ dwie doby to by nie pomog³o! Poprostu seeing by³ du¿y.
Ja swojego telepa studzê standardowo godzinkê dla ¶wiêtego spokoju ale ju¿ po oko³o 30 minutach obraz jest bardzo dobry. Oczywi¶cie je¶li seeing jest du¿y to d³u¿sze studzenie i tak nic nie daje. Tubus zawsze odkrywam i kierujê w górê pod k±tem ok. 45 st. aby ciep³e ³atwo uchodzi³o a zimne siê wlewa³o. Zdejmujê równie¿ zakrywkê diagoinalnego.
Niestety wasze opisy s± w wiêkszo¶ci bardzo tendencyjne poniewa¿ porównujecie obrazy z ma³ego APO i du¿ego zwierciadlanego w kiepskich warunkach pogodowych przy du¿ym seeingu. Zgodzê siê, ¿e w takich warunkach pewnie na planetach zobaczymy trochê wiêcej ma³ym APO ale przecie¿ ja¶li seeing jest du¿y to nie warto zawracaæ sobie g³owy detalami planet bo i tak drobnych szczegó³ów siê nie dopatrzymy. W takich warunkach trzeba siê skoncentrowaæ np na gromadach, mg³awicach i innych takich. APO wymiêknie w porównaniu z du¿ym lustrem. A jak siê zdarz± ¶wietne warunki do planet (ma³y seeing) to apo te¿ wymiêknie w porównaniu z dobrym du¿ym lustrem ze wzglêdu na rozdzielczo¶æ.
Pozdrawiam.
Chojrak, s±dzê, ¿e po pierwszym spojrzeniu przez APO zmienisz zdanie co do wy¿szo¶ci wiêkszego lustra. Oczywi¶cie do DS ma³emu APO potrzeba dokrêciæ aparat fotograficzny. Czy s±dzisz, ze ludzie s± naprawdê tacy g³upi, ¿eby p³aciæ o wiele wiêcej za APO ?
Waldek a czemu Ty nie poszukasz jakiej¶ specjalizowanej kamerki zamiast tego ToUcama :D (który paszteci bezprzerwy kompresj± 4:2:2)
A jednak APO daje sporo wiekszy kontrast niz lustro i to wlasnie przeklada sie na lepsza obserwowalnosc szczegolow planet - bo szczegoly w duzym lustrze sa ale tak malo kontrastowe ze ich nie widac... Dobry APO ma krzywa transferu kontrastu prawie liniowa, a teleskop zwierciadlany z tzw (wybaczcie to slowo :-) "obstrukcja" leci na leb na szyje przy spadku kontrastu.
Roznica wynika glownie z
a) obecnosci zwierciadla wtorngo i pajaka
c) gorszych wlasnosci luster - pamietaj ze powloka ALU nie jest idealnie rownomierna i nie tylko pochlania ale i silnie rozprasza swiatlo.
Naprawde zdziwisz sie jak blisko optycznie 20cm Newtona jest 10cm APO, bedac jednoczesnie lzejsze, wygodniejsze w obsludze, mniej wrazliwe na prady termiczne w tubusie itp.
Pamietaj tez o zastosowaniach foto. Do uzyskania rownomiernego oswietlenia klatki (szczegolnie duzej) Newton czy Cassegrain musi miec duze zwierciadlo wtorne - czesto nawet 50% srednicy pierwotnego. A to zmniejsza jasnosc i kontrast, szczegolnie w zastosowaniach wizualnych. W APO dodajesz "wyplaszczacz/korektor" i masz pieknie oswietlona, duza, plaska plaszczyzne ogniskowa. Stad tez wieksza uniwersalnosc APO.
Siegajac do przykladow z high-end, popatrz sobie na Cloudy Nights na recenzje Mewlona300 - rewelacyjnego optycznie teleskopu Dall-Kirkcham do obserwacji planet i malych obiektow. Autor z satysfakcja zauwazyl ze jego teleskop (12cali) dawal lepsze obrazy planet niz 9cali APO i byl to bardzo duzy sukces.
Oczywiscie nie jestem snobem i nadal uwazam ze dobrze zaprojektowany, swiatlosilny Newton o doskonalej optyce i z korektorem komy moze byc swietnym teleskopem fotograficznym do CCD, jednak na razie APO jest dla mnie wygodniejsze (wierz mi, robilem zdjecia i tym i tym).
Pozdrawiam,
Pawel
[quote="Chojrak"]Studzi³e¶ teleskop trzy godziny a obrazy by³y nadal z³e? Trzeba by³o daæ sobie spokój po godzinie. Nawet jakby¶ go studzi³ dwie doby to by nie pomog³o! Poprostu seeing by³ du¿y.
Ja swojego telepa studzê standardowo godzinkê dla ¶wiêtego spokoju ale ju¿ po oko³o 30 minutach obraz jest bardzo dobry. Oczywi¶cie je¶li seeing jest du¿y to d³u¿sze studzenie i tak nic nie daje."
Troche czasu bawiê siê w te klocki i dok³adnie wiem jak przygotowaæ sprzêt do zdiêæ i obserwacji . Nawet przy kiepskim seeingu teleskopy musz± byæ dobrze sch³odzone , to podstawa, zw³aszcza zim±.
"ju¿ po oko³o 30 minutach obraz jest bardzo dobry" - mo¿e to twoje lustro wykonane jest z jakiego¶ super materia³u.
Co do dobrej kamery astro, to mogê pomy¶leæ po zakupie dobrego monta¿u , którego nabêdê w bli¿ej nieokre¶lonej przysz³o¶ci.
Pozdr.
Waldek
Dziêkujê wszystkim za opinie.
Zaznaczam, ¿e nie jestem przeciwnikiem APO czy refraktorów wogóle. Sam mam zamiar kupiæ niedu¿e APO (100-110 mm) a ta dyskusja tylko przyspieszy moment zakupu. Wszyscy niemal jednym g³osem mówicie, ¿e warto wy³o¿yæ na niego te parê tysiaków.
Wcze¶niej jednak chcia³bym naocznie przekonaæ siê jak wygl±daj± planety w APO. Czy w okolicach Warszawy jest jaki¶ Apacz?
Tak oczywiscie PTL w okolicach Warszawy (Pruszkow).
Pozdrawiam i zapraszam, mailnij mi na priva.
Pawel
a co do cen APO to roznica w cenie miedzy TEC APO 140 a TEC APO 200 jest drastyczna tak jak we wcze¶niejszych postach 140 kosztuje 4500$ to juz 200 kosztuj 16000!!!!! mozna to zobaczyæ na stronce
http://tec.idcomm.co...0/telescopelistoczywi¶cie prosze o skomentowaie tej wiadomo¶ci
Dolicz 2-gie tyle na montaz do tej 200 ;)
Chojrak - no to masz te¿ zaproszenie od mnie (£omianki) :). Ale w sumie to tak naprawdê po zerkniêciu przez FS102 PTL-a podj±³em decyzjê, ¿e tylko APO (no to dokupie jeszcze Mewlona i ju¿ :-) )
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl