Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Pytam z ciekawo¶ci, bo sam juz nie wiem czy mam chore oczy, czy tak ma byæ. Postanowi³em sobie wykolimaowaæ telepa bo mi sie rozkolimowa³. No i robie tak jak powinno sie robiæ- justuje otwór w paj±ku z lustrem g³ównym i co zauwa¿y³em- jak narysowa³em na rys.1 (sorki za takie rysunki) otwór ³adnie sie pokrywa. Ale gdy ustawie telepa w takim po³o¿eniu jak na rys.2 to ju¿ sie nie pokrywa, a nawet jest troche przesuniety w bok. I teraz moje pytanie- czy ¶wiadczy to o nieosiowym po³o¿eniu zwierciad³a g³ównego? czy mo¿e w czym¶ innym le¿y problem?
Prosze o wszelkie uwagi i sugestie.
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Lustro g³ówne lekko siê przesunie i tak masz . Moze z boku s± za du¿e luzy . Przy F6 bardziej siê uwidaczniaj± ni¿ F10 . Musisz lustro zamocowaæ z wyczuciem . Nie mo¿e lataæ po zamocowaniu , ale nie mo¿e byæ ¶ci¶niête .
A marker centralny na lustrze g³ównym to nanios³e¶ prawid³owo na ¶rodku, bo bez tego ani rusz :unsure:
lustro jest przymocowane dobrze i ma ¿adnych luzów. Srodka lustra nie mam zaznaczonego ale raczej to chyba nie sprawi ¿eby w obu przypadkach obraz sie ³adnie pokrywa³ :icon_rolleyes:
Je¶li nic nie lata to co¶ siê gnie!
Mo¿e to stary U-boot z mocowaniem bez "kab³onków" (pisownia oryginalna) i siê cieniutka blaszka tubusa odkszta³ca pod wp³ywem grawitacji?
Nie widzia³em takiego zjawiska ale potrafiê sobie wyobraziæ.
Nanios³em ¶rodek lustra i dalej to samo :Salut:
A zmierzy³e¶ czy ¶rodek paj±ka i lustra s± w osi tuby, wystarczy linijk± do milimetra :rolleyes:
Paj±k jest ok, ale w³asnie co to lustra g³ównego nie jestem pewien, niby dobrze ale nie jest dobrze :rolleyes:
Zagladnij tutaj:
http://www.andysshot...ollimating.htmlMoze ten filmik naprowadzi cie na rozwiazanie.
Pozdrawiam.
¦rodek lustra musi siê znale¼æw ¶rodku tubusa w jego osi mechanicznej naczej bêd± powa¿ne problemy z kolimacj± :Boink:
Z jak± dok³adno¶ci± musi byc wycentrowane lustro g³ówne??? W miare ustawi³em je osiowo bo efekt ten zmniejszy³ sie do minimum ale jeszcze nie jest w 100% dobrze :rolleyes:
Wystarczy ab y by³o na ¶rodku tubusa z dok³adno¶ci± do milimetra ale nie wiêcej B)
Niby ju¿ jest wszystko ok, tak w 95%, a te 5% to dochodze do wniosku ¿e to s± wady wrodzone mojego telepa (jakby nie by³o to w koñcu jest Made in ¯ywiec) :mr.green:
Odgrzejê trochê w±tek, nie chcê zak³adaæ nowego.
Sprawa dotyczy kolimacji refraktora. Tyle juz by³o o teleskopach lustrzanych a o soczewkowych niewiele.
Do tej pory kolimowa³em kieruj±c sprzêt na niezbyt jasn± gwiazdê. Je¿eli kr±¿ki dyfrakcyjne uk³ada³y siê symetrycznie, uznawa³em ¿e jest OK, je¶li kr±¿ki "ucieka³y" w któr±¶ stronê, odpowiednio regulowa³em po³o¿enie obiektywu. Niestety nie zawsze jest czas na kolimacjê. Je¶li juz jest pogoda i czas na obserwacje to czasami sprawdziæ kolimacji sie nie chce. No w³a¶nie, wynika z tego, ¿e optymalnie by³oby przeprowadziæ ten proces w dni pochmurne, lub po prostu niezale¿nie od pogody i pory dnia. Otó¿ przewin±³ siê kiedy¶ przez to Forum w±tek o kolimacji na sztucznej gwie¼dzie. Próbowa³em co¶ takiego pope³niæ, ale mam za "krótkie" mieszkanie i sprzêt mi nie ostrzy. Wiêcej metod nie pamiêtam, lub nie by³y tu po prostu omawiane. Mo¿e wiêc kto¶ zna sposób "dzienny"?
P.S Trafi³em na tak± stronkê
http://www.cloudynig...o/refractor.htm jednak¿e mój angielski nie jest do¶æ dobry i w momencie kiedy wydawa³o mi siê, ¿e autor tego artyku³u mówi co¶ o wyci±ganiu obiektywu z celi zw±tpi³em. Mo¿e jednak dla kogo¶ angielski nie jest takim problemem i dla wprawy pokusi³by siê o streszczenie po naszemu tego artyku³u? Jakby co, to :Beer:
No, Panowie refraktorowcy! Naprawdê nikt nie ma zdania w tym temacie?....
Widocznie "nocny sposób gwiazdowy" jest jedynym sposobem kolimacji refraktora
... szkoda :icon_sad:
No, Panowie refraktorowcy! Naprawdê nikt nie ma zdania w tym temacie?....
Widocznie "nocny sposób gwiazdowy" jest jedynym sposobem kolimacji refraktora
... szkoda :icon_sad: Masz tu takie PO £EBKACH streszczenie:
Najpierw rzecz jest o wyci±gu, nic ciekawego, nie ma mieæ luzów na boki i ma byæ ustawiony OSIOWO wzglêdem tubusa.
Potem o celi obiektywu - nale¿y zdemontowaæ soczewki (zaznaczaj±c ich po³o¿enie - nie tylko w któr± stornê jaka powierzchnia ale i po³o¿enie k±towe soczewek wzglêdem celi). Nale¿y sprawdziæ PROSTOPAD£O¦Æ ustawienia soczewek do osi tubusa.
Trzeci aspekt - w wykonanych w Chinach refraktorach (Synta) zdarza siê astygmatyzm. Jest on spowodowany b³edn± krzywizn± powierzchni optycznych. Oto jak mo¿na go wykryæ:
U¿ywaj±c maksymalnego powiêkszenia (200x dla D=100) wyostrzyæ na do¶æ jasn± gwiazdê.Je¿eli zauwa¿ymy wyd³u¿enie obrazu gwiazdy tu¿ przed ogniskiem, albo tu¿ za, przy czym top "rozci±gniêcie" przeskakuje na obraz punktowy w ognisku, to wystêpuje ASTYGMATYZM.
Autor usun±³ 90% astygmatyzmu w nastêpuj±cy sposób: Zdemontowa³ pierwsz± soczewkê (zaznaczywszy jej po³o¿enie k±towe), nastêpnie zamontowa³ ponownie, ale obrócon± wokó³ osi optycznej o 180 stopni. Przy powtórnym monta¿u nie u¿y³ uszczelki czy podk³adki gumowej ale samego pier¶cienia osadczego (nie dokrêca³ ca³kowicie). Sprawdzi³ na gwie¼dzie testowej czy astygmatyzm siê zmniejszy³. Nastêpnie (u¿ywaj±c ssawki gumowej) obraca³ soczewkê po 2-3 stopnie robi±c po ka¿dej operacji nowy test, a¿ do uzyskania najlepszego rezultatu. W tym po³o¿eniu prawid³owo zafiksowa³ soczewkê pier¶cieniem, u¿ywaj±c te¿ wcze¶niej usuniêtej uszczelki (podk³adki). Poniewa¿ uda³o siê ustawiæ tak soczewki wzglêdem siebie, ¿e ich wada optyczna kompensowa³± siê, astygmatyzm obiektywu zosta³ znacznie zredukowany!
Teraz o SZTUCZNEJ GWIE¬DZIE!
Wszystko to mo¿e byæ wykonane w domu, w s³oneczny dzieñ. Trzeba zrobiæ "gwiazdê testow±". Ma³± b³yszcz±c± kulkê z ³o¿yska tocznego nale¿y przykleiæ na czubku patyka super-glutem. Ustawiæ za otwartym oknem (lub za otwartymi drzwiami) w odleg³o¶ci 20-30 m w nas³onecznionym miejscu. Uzyskujemy punktowe odbicie S³oñca - bardzo dobre jako gwiazda testowa.
Po¿yteczne mo¿e te¿ byæ u¿ycie podczas kolimacji ciemnozielonego filtru, by zgubiæ wszystkie odblaski i zafarbowania, przeszkadzaj±ce w precyzyjnej realizacji zadania. Autor u¿ywa te¿ czasem podczas obserwacji przez Skywatcher 120 filtru ¿ó³tego #8 lub #12, obcinaj±c widmo i zmniejszaj±c skutki szcz±tkowej aberracji chromatycznej wystêpuj±cej w achromacie.
Dodatek ode mnie:
W Roztokack Janusz_P zwróci³ mi uwagê ¿e mój SkyLux ma astygmatyzm, pokazuj±c w³a¶nie jak przy przeje¿d¿aniu przez ognisko obraz gwiazdy by³ eliptyczny: po jednej stronie ogniska wyd³u¿ony w pionie, po drugiej - w poziomie.
Zdemontowa³em obiektyw wyjmuj±c tylko pierwsz± soczewkê, po czym ponownie zmontowa³em w przypadkowym po³o¿eniu k±towym - mia³em szczê¶cie, ASTYGMATYZM ZNIKN¡£ PRAWIE CA£KOWICIE, mam bardzo ³adne obrazki planetarne.
:Salut:
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 13 May 2005 - 22:57
Dziêkujê Cygnus.
Ciekawa sprawa z tym astygmatyzmem, tzn. z usuwaniem go. Fajnie, ¿e uda³o Ci siê pozbyæ lub zredukowaæ w znacznym stopniu tej wady w Sky Luxie.
Je¶li chodzi o kolimacjê refraktora, wynika z tego ¿e jednak sztuczna gwiazda, przy której mozna sprawdziæ przy okazji wielko¶æ astygmatyzmu.
No i ju¿ jestem m±drzejszy :banan:
Cygnus, :Salut:
Odgrzejê trochê w±tek, nie chcê zak³adaæ nowego.
Sprawa dotyczy kolimacji refraktora. Tyle juz by³o o teleskopach lustrzanych a o soczewkowych niewiele.
Proponujê Piotrze by¶ za³o¿y³ nowy w±tek i da³ tytu³ np. Kolimacja uk³adów soczewkowych czy co¶ w tym rodzaju. Temat jest ciekawy a informacji jak na lekarstwo, dlatego warto by by³o jako¶ go wyró¿niæ.
pozdro
Krzysiek
Ja sztuczn± gwiazdê robiê nak³uwaj±c czarny papier (kilka dziurek nak³utych szpilk±) i ustawiam go na tle ¿arówki od lampki nocnej. Nie ma turbulencji, seeing idealny, obraz dyfrakcyjny. Trzeba tylko mieæ d³ug± cha³upê, minimum ze 7 m. bo i tak trzeba przed³u¿aæ wyci±g.
Czy ¿arówka powinna byæ oddzielona od kartki z dziurkami matow± przes³on±? Chyba ¿e mleczna ¿arówka. Zastanawiam siê, jaki bêdzie obraz przez dziurkê, kiedy akurat w osi ustawi mi siê ¿arnik ¿arówki? Czy to wprowadzi b³êdy w ocenie?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl