Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. Mam pro¶bê. Czy kto¶ kto posiada refraktor jest w stanie wyt³umaczyæ mi jak wygl±da dok³adnie budowa celi, jak wygl±da kolimacja obiektywu.
Jestem ciekaw jak rozwi±za³a mocowanie soczewki firma Takahashi, Sky-Watcher, Orion????
W za³±czeniu przedstawiam linki do rysunków celi, któr± zaprojektowa³em.
http://www.fotosik.p...ef6858d3a5.htmlhttp://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/pelny/...38d8d40280.htmlPozdrawiam
Tomek
Na szybko naszkicowa³em jak to wygl±da w moim Messierze. Na projekt siê nie nadaje ale sama idea jest zachowana. ¦róbki kolimacyjne s± trzy, ja¶niejszy szary to metal, ciemniejszy to plastik.
Na szybko naszkicowa³em jak to wygl±da w moim Messierze. Na projekt siê nie nadaje ale sama idea jest zachowana. ¦róbki kolimacyjne s± trzy, ja¶niejszy szary to metal, ciemniejszy to plastik. Dziêki Bemko. Czyli moja koncepcja mocowania soczewki oraz rury tubusa jest podobna :)
To ju¿ co¶. Zostaje jeszcze kwestia kolimacji :)
Pozdrawiam
Jak zrozumia³em soczewki w twoim messierze s± dokrêcane plastikow± " kontrmutr±". Pytam bo kolega twierdzi³ ¿e to niejest profesjonalne rozwiazanie, a ja uwazam ,¿e soczewka musi byæ dociskana elastycznym( ale bez przesady) materia³em .
Bemko - rozumiem ¿e w otwory które pokaza³e¶ na rysunku wkrêcane s± ¶ruby, które s³u¿± zaówno do mocowania celi z korpusem teleskopu jak i do kolimacji? Czy tak?
Noxili, je¶li chodzi o elastyczno¶æ pomiêdzy soczewk± a metalem mo¿na zastosowaæ oring, który jest bardzo elastyczny, przecie¿ to guma.
Pozdrawiam
Tomek
Hm, rysujecie cele z jedn± soczewk±. To jest achromat klejony? W achromacie powietrznym musisz mocowaæ dwie soczewki, powalczyæ z ich kolimacj± (jedna o¶ optyczna, prostopad³o¶æ a i odleg³o¶æ miêdzy soczewkami niekoniecznie jest precyzyjnie zachowana w tanim sprzêcie). Czasem wychodzi astygmatyzm. Bywa, ¿e pomaga obracanie soczewki jednej wzglêdem drugiej (chyba wtedy, jak soczewki nie s± zbyt centryczne).
Tak wiêc zabawy jest sporo, o ile¿ wiêcej rado¶ci ni¿ w kolimowaniu zwyk³ego Newtona! :)
Ten post by³ edytowany przez
cygnus dnia: 24 September 2007 - 15:23
Tia... ;) W newtonie mamy tylko dwa lustra , offset i nieosiowo¶æ wyvi±gu :rolleyes:
Pozrawiam.
W syncie dublet jest ¶ciskany nakrêtk± z pod³o¿onym o-ringiem, w TMB jest specjalnie ukszta³towana nakrêtka z trzema wystêpami co 120*. Chodzi o bardziej równomierne roz³o¿enie nacisku na soczewki i kompensacjê temperaturow±.
Kolimacja jest realizowana przez trzy pary ¶rub roz³o¿one co 120*. Jedn± ¶rub± (imbusowa bez ³ba) reguluje siê dystans, a drug± ¶ciska siê ze sob± dwie po³ówki celi. Na rysunku s± jedna nad drug± - w rzeczywisto¶ci obok siebie (ni¿szy ko³nierz).
W czê¶ci celi po³±czonej z tub± jest rowek w którym jest osadzony o-ring, uszczelniaj±cy wnêtrze teleskopu.
W Fraunhoferze soczewki s± rozdzielone trzema blaszkami o odpowiedniej grubo¶ci. Tak jak napisa³ Cygnus s± te¿ dublety klejone..
Yyyy... Tomu¶, a ty masz ju¿ jakie¶ soczewki, kupisz, zrobisz, czy jak? bo w ca³ej zabawie cela to akurat jest najmniejszy problem...
Za³±czone miniaturki
l
l
l
l
Narysowa³em jedn± soczewkê jako uproszczenie. Zak³adam, ¿e równ± przerwê mo¿na ju¿ sobie bez problemów zrobiæ, chocia¿by obserwuj±c pier¶cienie Newtona powstaj±ce miêdzy powierzchniami soczewek.
Dociskaæ soczewkê chyba lepiej czym¶ elastycznym, zawsze mniejsze ryzyko, a w przypadku plastuku solidno¶æ w tym miejscu nie jest a¿ tak istotna.
Tomu¶, tak, te ¶ruby (bo tam w³a¶ciwie s± dwie do kolimacji jak na rysunku Bartolo) mocuj± i jednocznie¶nie s³u¿± do kolimacji celi. Na twoim projekcie wygl±da ta cela jest zamocowana jako¶ od ty³u. Dziwnie to wygl±da.
EDIT: Ten mój rysunek przeskoczy³ do nowego postu, a starego nie mogê ju¿ edytowaæ. Da³oby siê to jako¶ poprawiæ?
Ten post by³ edytowany przez
Bemko dnia: 24 September 2007 - 16:45
Tomu¶, jakbys siê zastanawia³ nad samodzielnym wykonaniem, to jest taka ksi±¿eczka:
http://www.willbell....r-telescope.htmTen post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 24 September 2007 - 17:43
Tomu¶, jakbys siê zastanawia³ nad samodzielnym wykonaniem, to jest taka ksi±¿eczka:
http://www.willbell....r-telescope.htm Cze¶æ wszystkim.
Dziêki Bartolini za tak dok³adny opis. I teraz wszystko ju¿ wiem :helo:
Moje soczewki maj± separacjê z trzech takich ma³ych elementów, które oddzielaj± jedn± soczewkê od drugiej wytwarzaj±c dystans pomiêdzy nimi na oko³o 2mm. ¦rednica soczewek to 156mm, a ogniskowa wynosi 750mm. Szk³a odkupi³em dobry rok temu a by³y sprowadzone ze stanów i wykonane by³y na dla armii stanów (do ich jakiegos sprzêtu obserwacyjnego). Zobaczymy co to bêdzie..... :)
Refraktor bêdê budowa³ sam :) Obejmy i dovetail w deltaoptikal, rura pcv (kanalizacyjna o grubo¶ci ¶cianki 4mm)
No i reszta z czasem :)
Pozdrawiam
Trochê informacji nazbiera³o siê przy okazji tego w±tku:
http://astro-forum.o...?showtopic=6667Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 25 September 2007 - 17:05
Jednym s³owem nie komplikuj sobie ¿ycia kolego Tomu¶, kolimacji w refraktorach sie po prostu nie robi :Salut:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl