Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam :Beer: . Dawno siê nie odzywa³em. Zbudowa³em ju¿ dawno zwierciadlaka 230/1500 a teraz chia³bym zbudowaæ refraktor. Tak naprawdê ca³a trudno¶æ sprowadza siê do znalezienia odpowiedniego obiektywu bo ca³a reszta ju¿ dawno zosta³a setki razy opisana w necie. Celujê ¶rednicami w okolice 150-175mm lub maks do 200mm. Chcia³bym aby by³ to zwyk³y achromat bo na APO mnie poprostu nie staæ. Puki co nie znalaz³em nigdzie odpowiadaj±cego mi szk³a. Wyl±dowa³em jedynie na stronie www.pzo.pl i jest tam napisane, ¿e na zamówienie wykonuj± oni obiektywy achro o nawet wiêkszych ¶rednicach. Bêdê musia³ do nich napisaæ i spytaæ sie o mo¿liw± cenê. Co Wy o tym my¶licie. Czy kto¶ z was zamawia³ ju¿ tak± optykê? Mo¿e kto¶ z was ma na strychu jak±¶ niepotrzebny kawa³ek szk³a, którego ja akurat szukam. Pozdrawiam!!! Piszcie co o tym my¶licie.
poszukaj w±tku bartoliniego bodaj¿e o budowie jego refraktora... by³y tam budowane 120/1000 i 150/1200
No napisa³em do astrokraka i do PZO. Zobaczymy czy ktokolwiek raczy odpowiedzieæ na maile
Jest w±tek za³o¿ony przez Viadernego, który kupi³ w AK celê 120/1000, Ja pó¼niej kupi³em od Janusza celê 150/1200 i ci±gn±³em w±tek dalej...
Je¶li chodzi o celê 150/1200 to z tego co znalaz³em ma j± w ofercie Delta (
http://www.deltaopti...er_09_2006.pdf)S± to cele normalnie montowane w skywatcherach i orionach
Czyta³em ten w±tek. Jest straszliwie d³ugi ale du¿o w nim informacji pomocnych przy budowie. Do ciebie Bartolini mam w³a¶nie pytanie. Jak ca³o¶æ sie spisuje i co zrobi³by¶ inaczej gdyby¶ teraz budowa³ nastêpny? Wiadomo, ¿e niektóre pomys³y wygl±daj± fajnie ale nie koniecznie spisuj± siê w praktyce. Dzieki za linka.
Je¿eli chodzi o ostatnie zmiany i przemy¶lenia to:
Jak narazie zprzesta³em "rozwoju" mojego wyci±gu i kupi³em baadera - zastosowa³em, niestety ¶rubê o za ma³ym skoku gwintu, ¿eby wygodnie regulowaæ ostro¶æ w wizualu (zw³aszcza dla okularów o d³u¿szych ogniskowych)
Je¶li chodzi o alt-azymut to zrobi³em go na ³o¿yskach tocznych i poprostu chodzi za lekko - mam problem z hamulcami (je¿eli tuba pozostaje w równowadze bez okularu to po za³o¿eniu jakiego¶ d³ugoogniskowego leci na ³eb, na szyjê)
Fakt, ¿e na tym altazymucie to mo¿na ze 40kg zawiesiæ, ale gdybym robi³ ten mont pod moje 150/1200 dzisiaj, to chyba zdecydowa³bym siê na prostsz± konstrukcjê na ³o¿yskach teflonowych
Nastêpny wniosek, który siê nasuwa to u¿ywanie stali "rdzewnej" (weglowej) - czyli problemy z korozj±, je¿eli ju¿ stosowaæ to tylko na czê¶ci, które s± "gdzie¶ w ¶rodku" albo s± ca³e pomalowane, nie wspó³pracuj± na zasadzie tarcia z innymi czê¶ciami i podczas ka¿dorazowego monta¿u/demonta¿u nie s± do nich dokrêcane, wciskane, nasuwane inne czê¶ci (chyba ¿e te czê¶ci s± z plastiku lub gumy),
W tym przypadku trzeba zastosowaæ aluminium, br±z, mosiadz lub stal nierdzewn±.
¦ruby stalowe "czarne" (zdaje siê ¿e to jest fosforanowanie) po pewnym czasie zaczynaj± jednak korodowaæ - je¿eli ju¿ nale¿y stosowaæ ¶ruby cynkowane lub chromowane.
Je¿eli potrzebujesz ma³ych czê¶ci, które maj± byæ toczone lub frezowane a zale¿y ci na jako¶ci powierzchni ew. na wygl±dzie to najlepiej zrobiæ je z mosi±dzu lub br±zu
Je¿eli chcesz u¿yæ aluminum na czê¶ci które bêd± toczone, frezowane, bêdzie nacinany gwint na tokarce, to kup lepiej Pa6.6 bardzo fajnie siê obrabia, wychodzi ³adna powierzchnia - jak trafisz na jakie¶ miêkkie aluminium z niewiadomego ¼ród³a to masakra jest pó¼niej - wszystko siê "lepi".
Mówiê tu oczywi¶cie o klasycznych obrabiarkach, jakie mo¿na zastaæ na warsztatach czy w jaki¶ innych miejscach, gdzie kto¶ mo¿e nam to ewentualnie zrobiæ jako "fuchê"
Jak jakie¶ zdjêcia "ostatecznej konfiguracji" w Jod³owie porobiê to powrzucam do w±tku "budujemy refraktor" w warsztatach ATM
Witam :Beer: . Dawno siê nie odzywa³em. Zbudowa³em ju¿ dawno zwierciadlaka 230/1500 a teraz chia³bym zbudowaæ refraktor. Tak naprawdê ca³a trudno¶æ sprowadza siê do znalezienia odpowiedniego obiektywu bo ca³a reszta ju¿ dawno zosta³a setki razy opisana w necie. Celujê ¶rednicami w okolice 150-175mm lub maks do 200mm. Chcia³bym aby by³ to zwyk³y achromat bo na APO mnie poprostu nie staæ. Puki co nie znalaz³em nigdzie odpowiadaj±cego mi szk³a. Wyl±dowa³em jedynie na stronie www.pzo.pl i jest tam napisane, ¿e na zamówienie wykonuj± oni obiektywy achro o nawet wiêkszych ¶rednicach. Bêdê musia³ do nich napisaæ i spytaæ sie o mo¿liw± cenê. Co Wy o tym my¶licie. Czy kto¶ z was zamawia³ ju¿ tak± optykê? Mo¿e kto¶ z was ma na strychu jak±¶ niepotrzebny kawa³ek szk³a, którego ja akurat szukam. Pozdrawiam!!! Piszcie co o tym my¶licie. Witam
To co zamy¶lasz jest do¶æ trudne. Po pierwsze PZO ju¿ nie istnieje. Ci co to przejêli PZO robi± masówkê i taki obiektyw w zasadzie nie potrafiliby wykonaæ. Zreszt± cena jednostkowego egzemplarza by³aby astronomiczna.
A wiêc odpu¶æ to sobie.
A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji u¿ywa³by¶ tak monstrualnego refraktora.
Achromat daje powiêkszenie do 2xD(mm) ale z kolorow± obwódk±. Tak wiêc z ze 150 mm uzyska³by¶ sredniej jako¶ci obraz o powiêkszeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..
Zastanów siê czy warto podejmowaæ siê tego.
Astrator
"A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji u¿ywa³by¶ tak monstrualnego refraktora.
Achromat daje powiêkszenie do 2xD(mm) ale z kolorow± obwódk±. Tak wiêc z ze 150 mm uzyska³by¶ sredniej jako¶ci obraz o powiêkszeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..
Zastanów siê czy warto podejmowaæ siê tego.
Astrator"
My¶lê, ¿e mo¿emy nie zwracaæ uwagi ten post... :o Nie wiem, czy napisa³e¶ te tre¶ci w swoim po¶cie z niewiedzy czy tylko ze z³o¶liwo¶ci, ¿eby storpedowaæ ten w±tek?
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 24 September 2006 - 16:20
"A przedewszystkim odpowiedz do jakich obserwacji u¿ywa³by¶ tak monstrualnego refraktora.
Achromat daje powiêkszenie do 2xD(mm) ale z kolorow± obwódk±. Tak wiêc z ze 150 mm uzyska³by¶ sredniej jako¶ci obraz o powiêkszeniu 300x. Do teo wystarczy 200 mm - 220 mm reflektor..
Zastanów siê czy warto podejmowaæ siê tego.
Astrator"
My¶lê, ¿e mo¿emy nie zwracaæ uwagi ten post... :o Nie wiem, czy napisa³e¶ te tre¶ci w swoim po¶cie z niewiedzy czy tylko ze z³o¶liwo¶ci, ¿eby storpedowaæ ten w±tek? Witam
Kolego Bartolini - nie by³a to odpowied¼ elegancka. Mam do¶æ du¿e do¶wiadczenie je¶li chodzi o optykê astronomiczn± i to co napisa³em to prawda.
Nie napisa³em tego po to, ¿eby stopowaæ zapa³ Nergala ale by u¶wiadomiæ mu skalê trudno¶ci i ew. korzy¶ci z takiego sprzêtu. Nikt nie wykona pojedyñczego egzemplarza takiego obiektywu bo najpierw trzeba mieæ sprawdziany wykonane dok³adniej ni¿ same elementy obiektywu.Zostaje wiêc tylko kupiæ gotowy obiektyw lub w Delta Optical kupiæ refraktor 150/1200.
Ale oczywi¶cie upór w d±¿eniu do celu prze³amuje bariery wiêc mo¿e jednak uda siê yen zamy¶³ zrealizowaæ.
Fugitus
dla chc±cego nic trudnego, na ebayu nie takie obiektywy bywa³y...
Fugitus
Moja odpowied¼ by³a równie elegancka, jak twoja charakterystyka "monstrualnego refraktora, którym musisz koniecznie obserwowaæ z powiêkszeniem 300x przez co masz ¶redniej jako¶ci obraz z kolorowymi obwódkami"
Ale anyway....
Spróbujê spisaæ w jednym po¶cie przepis na refraktor "po Bartoliniowemu" :
(gdybym teraz robi³ refraktor drugi raz)
Potrzebne materia³y:
1) cela (kupujesz bez problemu np. w delcie) Ja swoj± celê "sky-watcherow±"przetoczy³em tak, ¿eby pasowa³a do rury PCV fi150mm (nale¿y oczywi¶cie, przed toczeniem odkrêciæ czê¶æ w której s± osadzone soczewki)
(zobacz do³±czony rysunek)
2) wyci±g okularowy (kupujesz)
3) k±tówa (kupujesz)
4) kawa³ rury o ¶rednicy zbli¿onej do ¶rednicy celi (aluminium, pcv)
Najlepiej przyci±æ na wymiar na tokarce (zw³aszcza aluminiow±), ale rurê PCV przy odrobinie samozaparcia i cierpliwo¶ci mo¿na równie¿ w miarê dok³adnie przyci±æ rêcznie.
5) plastry aluminium na przej¶ciówki rura-wyci±g i je¿eli nie da siê tak przerobiæ celi, ¿eby bezpo¶rednio po³±czyæ jej z rur± potrzebna jest jeszcze przej¶ciówka cela-rura (te elementy trzeba niestety daæ do wykonania tokarzowi)
6) czarny bristol do wykonania diafragm i klej (ja u¿ywa³em polimerowy)
7) parê ¶rub/wkrêtów ¿eby to wszystko po³±czyæ
Narzêdzia:
- Niestety pomoc tokarza jest raczej potrzebna (chocia¿ jak kto¶ by siê upar³ to mo¿e w to próbowaæ skleciæ z jakiej¶ sklejki itd... nie twierdzê, ¿e siê nie da - newtony jako¶ wychodz± i dzia³aj± z powodzeniem)
- metrówka
- przyda³a by siê równie¿ suwmiaka do zmierzenia ¶rednicy rury i ¶rednicy wyci±gu, w miejscu gdzie bêdzie wchodzi³ w przej¶ciówkê wyci±g-rura
-pi³ka do metalu, wiertarka, ewentulanie jaki¶ gwintownik (ja poskrêca³em wszystko ¶rubami M6)
Obliczenia d³ugo¶ci rury i przej¶ciówek:
s± stosunkowo proste - najpierw rzutujesz sobie obraz s³oneczka na kartkê i mierzysz odleg³o¶æ do p³aszczyzny ogniskowej od jakiego¶ charakterystycznego punktu na celi (najlepiej miejsce, o które oprze siê czo³o rury/przej¶ciówki cela-rura)
Teraz od tej odleg³o¶ci odejmujesz:
- bazê k±tówki 2" i zapas - 100-120mm plus 20~30mm
- d³ugo¶æ maksymalnie "wsuniêtego" wyci±gu - od czo³a tulei wyci±gu do p³aszczyzny o któr± oprze siê o przej¶ciówkê rura-wyci±g
- d³ugo¶æ przej¶ciówki czyli odleg³o¶æ od p³aszczyzny, o któr± opar³ siê wyci±g do p³aszczyzny o któr± oprze siê czo³o rury
-d³ugo¶æ rury
-ew. d³ugo¶æ przej¶ciówki cela-rura
(zobacz do³±czony rysunek)
Diafragmy:
mo¿na sobie "rozrysowaæ" na kartce papieru kieruj±c siê takimi wskazówkami:
- ¶rednica sto¿ka ¶wiat³a w ognisku ma byæ oko³o 40~45mm
- patrz±c "z krawêdzi" tego okrêgu nie widaæ ¶cianek tuby, tylko tylne ¶cianki diafragm
(zobacz do³±czony rysunek)
I to tyle :)
Za³±czone miniaturki
No dziêki za przepis!!! :Salut: A propos reflektora to ju¿ taki mam 230mm wiêc teraz chcê refraktor. Reflektor bêdzie do cykania fotek a refraktor do wizuala lub odwrotnie w zale¿no¶ci od potrzeb. Co do optyki to w Astrokraku s± dostêpne obiektywy 152/1200 za 990 pln czyli 100pln taniej ni¿ w Deltaopticalu.
Nie chc±c pisaæ nowego tematu chcia³bym siê was spytaæ odrazu o drgania teleskopu i minta¿u.
1) w jaki sposób mierzycie drgania tzn czy jest jaki¶ okte¶lony sposób?
2) Czy stosujecie jakie¶ sposoby czynnego t³umienia drgañ?
3) Ile wynosi czas drgañ w waszych monta¿ach?
Dzi¶ skoñczy³em mechaniczn± stronê swojego monta¿u, który jutro wam poka¿ê. Zbada³em czas drgañ teleskopu. W tym celu z wysoko¶ci 7cm spu¶ci³em m³otek gumowy o wadze 390g na wylot teleskopu i mierzy³em czas drgañ. Dokona³em licznych prób i obliczeñ, z których wynika³o, ¿e przy teoretycznym czasie uderzenia= 0,01s si³a uderzenia to jakie¶ 21N. Przy takich parametrach ¶redni czas drgañ wynosi³ 3,4s. Stwierdzilem, ¿e to za du¿o i zbudowa³em t³umik drgañ. W wyniku zastosowania t³umika drgañ czas drgañ spad³ do 1,7s czyli o po³owê. Nie wiem jednak czy to jest du¿o czy ma³o, poniewa¿ nie mam porównania. Dlatego proszê was o przybli¿one czasy drgañ waszych monta¿y, seryjnych, przerabianych i samoróbek.
3 s to dobra norma. 7s jest uciazliwe .
Drgania zaleza od kierunku dzialajacej sily. Wystarczy pstryknac palcami w tube w okolicach wyciagu i patrzec na gwiazdke z pow. min 100x czy drgania zgasly .
Niektiedy montaze podczas krecenia mikroruchami np. srubowymi ladnie drgaja, tak samo statyw tez bywa zrodlem drgan. Montaze Dobsona maja male drgania.
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 26 September 2006 - 23:38
No dziêki za przepis!!! :Salut: A propos reflektora to ju¿ taki mam 230mm wiêc teraz chcê refraktor. Reflektor bêdzie do cykania fotek a refraktor do wizuala lub odwrotnie w zale¿no¶ci od potrzeb. Co do optyki to w Astrokraku s± dostêpne obiektywy 152/1200 za 990 pln czyli 100pln taniej ni¿ w Deltaopticalu. Ja swoj± celê kupi³em w³a¶nie w AK, ale ostatnio, przy okazji tego tematu wchodzi³em na stronê AK i co¶ nie mog³em znale¼æ tej celi w ofercie (kiedy¶ by³a chyba w "zestawy optyczne"?).
S± tu:
http://www.astrokrak.pl/sklep/pub/antares-...aa0374a3057949aTeraz poka¿ê wam zdjêcia: na pierwszym
zastosowany przezemnie napêd w osi DE przy u¿yciu spirali do przetykania rur. Na nastêpnym
pokaza³em jak wyglada sposób przekazania napêdu. Na trzecim
jest amortyzator drgañ zrobiony z zmodyfikowanego podno¶nika klapy tylnej jakiego¶ samochodu, przewodu hamulcowego i zbiorniczka po oleju do ³añcucha rowerowego. Na czwartym zdjeciu
widaæ ogólnie jak to wszystko wygl±da lecz jeszcze bez zamontowanego amortyzatora drgañ.
Jaka wysz³a masa? Jak± da³e¶ grubosc scianki tubusu? Jak± wysoko¶c ma twoj montaz (nie mam perspektywy na zdjeciach).
Pozdrawiam.
Tu lepsza perspektywa :) bo ze mn±. tubus teleskopu zosta³ zrobiony z blachy stalowej 0,5mm dlatego s± dodatkowe profile po obu bokach. Bez tych profili teleskop traci³ kolimacjê pod wp³ywem monta¿u co ciê¿szych okularów itp. Ciê¿aru nie bada³em ale jest spory. Jednak nie mia³ to byæ sprzêt przeno¶ny pozatym projektowany by³ pod 300mm lustro a nie 230. Teraz sie zastanawiam, czy nie uniesie 2 tub na raz- newtona i refraktora, który niebawem zacznê robiæ.
Do refraktora to Ci sie on bez podwy¿szenia nie nada. Wyci±g w newtonie masz wysoko, w refraktorze bêdzie czesa³ w tym monta¿u trawe. Je¿eli my¶lisz o wyk. go i do tego i do tego, to pewnie bedziesz zmuszony do stawiania go na jakim¶ s³upie przy pracy z refraktorem lub bezposrednio na ziemi przy pracy z newtonem. Ale widzac twoje mo¿liwosci stawiam na 3 rozwi±zanie. :szczerbaty: Dorobisz mu hydrauliczn± windê na pilota B)
Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez
Hans dnia: 27 September 2006 - 11:43
Wow :) , uznanie za oryginalno¶æ rozwi±zañ, ale do achromata 150/1200 to za nisko niestety bêdzie w zenicie - albo gruba karimata :D
Aha i jeszcze pytanie: jak± grubo¶æ ¶cianek maj± te aluminiowe (?) profile, z których zrobi³e¶ widelec i ile ten widelec wa¿y(tak orientacyjnie) ?
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 27 September 2006 - 13:39
Widelec ma ¶cianki 3mm. Dzi¶ zwa¿y³em ca³o¶æ tzn monta¿ z teleskopem i wszystkimi pierdo³ami niezbêdnymi do obserwacji i nazbiera³o siê tego 60kg :Boink: . Do obserwacji stacjonarnych a przedewszystkim do cykania fotek w sam raz (a do wyjazdów to chyba se jak±¶ przyczepkê zaadoptuje do przewozu i delikatnego roz³adunku <_< ) Jak tam Bartolini wygl±da mobilno¶æ twojej 150? Mam nadziejê, ¿e nie ma problemu.
W Jod³owie przenosi³em ca³y telep na odcinku 50~70 m + schody + i dwoje drzwi w nocy - po paru browarkach :Beer: B) i jako¶ nie mia³em z tym problemów. Oceniam, ¿e ca³o¶æ wa¿y jakie¶ ~26-28kg
Ogólnie chcê zrobiæ sobie takie dwie torby: jedn± z dwoma kieszeniami, na teodolit i g³owicê azymutaln±
,a drug± na tubê - wtedy bêdê móg³ siê ³atwiej poruszaæ z ca³ym dobytkiem "na jeden raz" na przyk³ad przy przenoszeniu do i z samochodu
Na upartego widaæ, ¿e da siê przenie¶æ refraktor 152/1200 i EQ6 :D
http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=15795
Gdyby EQ6 nie kosztowa³ 4,5k to napewno nie bawi³bym siê w budowê w³asnego monta¿u. Teraz moim problemem jest zdobycie programu, który bêdzie wspó³pracowa³ z Melonem jako baza obiektów po protokole LX200. Sk±d mogê wziaæ taki programik?? (Refraktor mogê umie¶ciæ na monta¿u z newtonem i u¿ywaæ do guidowania)
Na upartego widaæ, ¿e da siê przenie¶æ refraktor 152/1200 i EQ6 :D http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=15795 Ja Rysiek, ale ¿e¶ je ze ¦lonska. A niy ko¿dy mo tyla si³y... ;)
Jo mom, a drobny jestem :D Negral, EQ6 3 lata temu kupi³em za 900 €.
Jo mom, a drobny jestem :D Negral, EQ6 3 lata temu kupi³em za 900 €. Gratulujê, ja nie wytrzyma³em i od³o¿one pieni±dze poprostu "przepu¶ci³em" na nowy samochód:)
No ukoñczy³em ca³y monta¿ tzn zmieni³em trochê przek³adniê i go pomalowa³em. W AK Obiektyey 150/1200 s± tylko w cenniku Antaresa ale to wszystko bo ich kupiæ siê nie da narazie:( tak¿e narazie dupa zimna i nic nie wykombinujê.
Hardcorowy :blink: :D
No ukoñczy³em ca³y monta¿ tzn zmieni³em trochê przek³adniê i go pomalowa³em (...)
attachment :blink:
S³uchaj, mój R2D2 ma problemy z multiplexerem fazowym i nie linkuje w nadprzestrzeni z trivetomatem. Widze, ze ty w temacie, móglbys mi cos doradziæ? Wkurza mnie ta wada bo zawsze na podejsciu do stacjonarnej mój R2D2 twierdzi, ze jestem na kolizyjnej z jak±¶ gwiazd± ¶mierci czy stacj± smierci, nie pamiêtam, niemniej podobno polsat siê to nazywa...
Pozdrawiam. :szczerbaty:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl