Za i przeciw, czyli Intes 150/1800 kontra achromat 127/1200 co zyskam/stracê zmieniaj±c intesa na refraktor 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Hej koledzy
Chcia³em poprosiæ was o radê:
Chodzi mi po g³owie nabycie refraktora Meade / Bresser 127/1200. Co zyskam/ stracê, je¶li chodzi o rozdzielczo¶æ, kontrast, zasiêg w porównaniu z Intesem 150/1800. Rozwa¿am zastosowania g³ównie planetrane, ale równie¿ ksiê¿ycowo-zakryciowe, i mo¿e co ja¶niejsze DSy... Mam monta¿ EQ-5 a z okularów 5mm Celestron X-cell, 7mm Vixen LV, 9,7mm i 15 mm ploessl Meade, 22 mm Vixen LVW
Dziêki za mo¿liwie wszechstronne porównanie
Marcin



Witaj Marcinie. Moim zdaniem nie bêdzie wielkiej ró¿nicy. Ja mam 120 ED i Intesa Mk-67 .Przez jaki¶ czas mia³em te¿ do testów FS-128. Intes ma podobny zasiêg do 120 ED .FS- 128 ma trochê wiêkszy zasiêg. Byæ mo¿e w tym achromacie 127 bêdzie podobnie (mo¿e mieæ trochê wiêkszy zasiêg od Intesa). Ostatnio bawi³em siê w justowanie Intesa (pierwszy raz od zakupu) .Bardzo siê namêczy³em ale chyba jest lepiej.Muszê powiedzieæ ,¿e po kilkugodzinnym ch³odzeniu obrazy Saturna z Intesa by³y bardzo podobne do tych ze 120 Ed a nawet wydawa³o mi siê ,¿e przez moment by³y lepsze. Jednak przez wiêkszo¶æ czasu obrazy ze 120 ED by³y bardziej "spokojne".
Bardzo rzadko wyci±ga³em z Intesa powiêkszenia do planet powy¿ej 200x a 250x to max. (spadek jasno¶ci i wp³yw obstrukcji).Jedynie do gwiazd podwójnych dawa³em 300x i by³o bardzo ³adnie. W 120 ED 250x to te¿ raczej max. Podejrzewam ¿e w tym Achromacie mimo wiêkszej ¶rednicy i d³u¿szej ogniskowej od 120 ED mo¿e byæ podobnie ( aberacja chromatyczna psuje jednak obraz przy du¿ych powiêkszeniach). My¶lê ,¿e z " fringe killerem" te 250x do planet powiniene¶ wyci±gn±æ.
W najbli¿szych dniach bêdê testowa³ maksutova 180/2700 i byæ mo¿e bêdzie to wej¶cie na wy¿szy "poziom". Ma on mniejsz± obstrukcjê od Intesa i zbiera ok 40 % wiêcej ¶wiat³a. Ciekawe bêd± te¿ porównania z moimi planeternymi newtonami 150/1200 i 216/1940.
Muszê powiedzieæ, ¿e ten pierwszy(150/1200) z lusterkiem wtórnym tylko 25 mm w dobrych warunkach bije Intesa i 120ED.
Nie wiem czy ci pomog³em .Nie jestem jakim¶ ekspertem i s± to tylko moje wra¿enia.
Pozdrawiam

My¶lê, ¿e stracisz na komforcie obs³ugi. Ja mia³em refraktor 120/1000 i sprzeda³em go ze wzglêdu "na d³ug± rurê", choæ dawa³ bardzo ³adne obrazy. Obserwuj±c na siedz±co bardzo wygodnie patrzy³o siê na obiekty po³o¿one nisko nad horyzontem, ale te w okolicach zenitu to ju¿ by³ lekki koszmarek.
Teraz zakupi³em MAKa 150/1800 i jestem bardzo zadowolony z wygody obs³ugi. Niestety mia³em go tylko raz na balkonie i nie napiszê o parametrach obserwacyjnych, ale z obrazów jestem zadowolony (obserwowa³em Ksiê¿yc, Wenus i kilka DS-ów przy dobrym seeingu). Jednak prawdziwy test dopiero nast±pi (szczegó³y Saturna, Jowisza, ciasne uk³ady podwójne).

Po tej pierwszej obserwacji gdybym mia³ wybraæ refraktor 120/1000, czy MAK 150/1800 to wybra³bym MAKa.

Dzêki za uwagi
W Intesie bardzo denerwuje mnie d³uuuugi czas studzenia. Jak to bêdzie z refraktorem?
Co do powiêkszeñ, to z celestronem bêdê mia³ 240x i do wiêkszych powiêkszeñ przy mojej lokalizacji i naszej polskiej pogodzie nie aspirujê. Czê¶ciej bêdê chyba stosowa³ 7 mm Vixena, bo to mój faworyt. No chyba, ¿e kupiê taki 'profesjonalny teleskop" z Allegro z powiêkszeniem 525x :lol:
Bêdê te¿ chcia³ zrobyæ jaki¶ szeroki okular 2" - co polecacie ze ¶redniej pó³ki cenowej?




Ciekawe bêd± te¿ porównania z moimi planeternymi newtonami 150/1200 i 216/1940.
Muszê powiedzieæ, ¿e ten pierwszy(150/1200) z lusterkiem wtórnym tylko 25 mm w dobrych warunkach bije Intesa i 120ED.


Eh.. ten twój Newton z pryzmacikiem ;) Przyznam, ¿e w Jod³owie obraz Jowisza zrobi³ na mnie wra¿enie (w ¿adnym innym Newtonie nie widzia³em takiego kontrastu...). Daj znaæ jak wypada w porównaniu z makiem 180/2700.

Sorki za offtopic ;)

Pozdrawiam

Iro


Eh.. ten twój Newton z pryzmacikiem ;) Przyznam, ¿e w Jod³owie obraz Jowisza zrobi³ na mnie wra¿enie (w ¿adnym innym Newtonie nie widzia³em takiego kontrastu...). Daj znaæ jak wypada w porównaniu z makiem 180/2700.

Sorki za offtopic ;)

Pozdrawiam

Iro

Mam tydzieñ ,¿eby zdecydowaæ czy Mak 180 zostanie u mnie .¯eby zosta³ musi naprawdê wywo³aæ u mnie tak jak mówi± Amerykanie "wow efect". Niestety na 6" apo lub Intesa MN- 76 lub MN- 78 mnie nie staæ. Oczywi¶cie dam ci znaæ Iro.
A wracaj±c do tematu,my¶lê ,¿e refraktor bêdzie lepszy od Maka do ziemskich obserwacji . W obserwacjach astronomicznych oprócz tego ,¿e bêdziesz móg³ uzyskaæ te¿ mniejsze powiêkszenia nie powinno byæ du¿ej ró¿nicy (pod warunkiem,¿e CA bêdzie na zno¶nym poziomie)


A wracaj±c do tematu,my¶lê ,¿e refraktor bêdzie lepszy od Maka do ziemskich obserwacji.
A sk±d pomys³, ¿e bêdê to stosowa³ do obserwacji ziemskich? Jak tak nie pisa³em...


A sk±d pomys³, ¿e bêdê to stosowa³ do obserwacji ziemskich? Jak tak nie pisa³em...
Ja bardzo czêsto u¿ywam mojego refraktora z nasadk± dwuoczn± do obserwacji ziemskich (chyba nawet czê¶ciej ni¿ w astronomii) . Mam z tarasu widok na "³±ki nadnoteckie"i obserwujê przyrodê. Maksutov ze wzglêdu na du¿± wra¿liwo¶æ na zmiany temperatury i d³u¿sz± ognikow± mniej sie do tego nadaje. By³ to jeden z powodów dla którego w³a¶nie kupi³em refraktor. Po prostu chcia³em siê podzieliæ moim do¶wiadczeniem

No nieee....ja do obserwacji ziemskich to lornetkê tylko stosujê.
Artur, a jak porównasz kontrast: mak/ref?

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl