William Optics ZenithStar 66mm SD APO APO-Mania - Recenzja ma³ego refraktorka 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Kilka miesiêcy temu sta³em siê w³a¶cicielem refraktora William Optics ZenithStar 66mm SD Apo zakupionego w jednym z angielskich sklepów ze sprzêtem optycznym.
Na moje szczê¶cie cena wynosi³a 209 GBP czyli oko³o 1170 PLN. Koszty przesy³ki mnie nie obowi±zywa³y w zwi±zku z miejscem zamieszkania w tym samym kraju, wiêc cena jak widaæ by³a atrakcyjna. Obecna cena jak± mo¿na znale¶æ to ok 250 GBP ale to i tak ci±gle duuu¿o lepsza cena ni¿ u polskich dystrybutorów. Pytanie tylko dlaczego?
Ale do rzeczy!

Gar¶æ danych o samym bohaterze:

Apertura - 66mm
Ogniskowa - 388mm
¦wiat³o - f/5.9
Typ obiektywu - SD Doublet, Air Spaced, Fully Multi-Coated, STM coating
Zasiêg - 10.6m
Waga - 1,6kg

Refraktor jest sprzedawany w komplecie z aluminiow± walizk± (w obecnych czasach to raczej standard) z przygotowanym miejscem nie tylko na sam refraktor ale równie¿ na k±tówke 2", jeden okular 2" oraz dwa okulary 1,25".



Co do walizki ma³a dygresja. Identyczne (jak zauwa¿y³em po zdjêciach z Astronocy) dodawane s± te¿ do refraktora Astro-Tech 66 ED. Ró¿nica jest tylko w logo WO, które tam oczywi¶cie nie wystêpuje.

Wyci±g to Crayford 1,25"/SCT z mikrofokuserem 1:10 i skal± milimetrow±. Oczywi¶cie w standardzie rotator i clamping ring.



Wysoka jako¶æ wykonania typowa dla WO. Zero luzów, p³ynna praca, ¿adnych problemów z trafieniem w punkt a pod obci±¿eniem rzêdu 1kg i ustawieniu refraktora w zenit, wyci±g nie wysun±³ siê nawet o milimetr.

Oczywi¶cie mamy te¿ wysuwany odro¶nik, który oszczêdzi nam problemów z zaparowaniem szk³a w zimne noce.
Co ciekawe ró¿nica w d³ugo¶ci jest bardzo widoczna. Z³o¿ony to ok 300mm a rozsuniêty maksymalnie ma ju¿ 440mm ( 60mm wyci±g i odro¶nik 80mm).



W standardzie oczywi¶cie stopka mocuj±ca do statywu foto w stadardzie 1/4".

Serce tego ma³ego Apo to 66mm dublet z separacj± powietrzn± typu SD z pow³okami STM. Wykonanie celi na najwy¿szym poziomie ale brak jest mo¿liwo¶ci kolimacji.



No w³a¶nie! W opisie i na samym refraktorze widnieje "magiczne" s³ówko "APO".
Nie uda³o mi siê znale¶æ dok³adnego opisu obiektywu ani tym bardziej wyszczególnienia, z jakiego rodzaju szk³a jest on zrobiony (raczej nie fluoryt) a na stronie WO jest tylko wykres dotycz±cy aberacji chromatycznej tego maleñstwa:

http://www.williamoptics.com/telescopes/im...r66sd_chrom.gif

Poniewa¿ teoria mo¿e siê nie zgadzaæ z praktyk± ;) postanowi³em wedle mo¿liwo¶ci zrobiæ ma³y test.
UWAGA! WSZYSTKIE ZDJÊCIA ZOSTA£Y ZROBIONE Z DEDYKOWANYM FLATTENEREM WO x0.8 II.
CZYLI OGNISKOWA: 310mm ¦WIAT£O: f/4.7 + CANON 350D NIE MODYFIKOWANY

Zdjêcie dzienne:



To crop z surówki. Raczej aberry nie widze, ale os±d¼cie sami.

Zdjêcia nocne:
Tutaj ma³e usprawiedliwienie. Nie mia³em szczê¶cia do pogody i zdjêcia by³y robine przy ¶wiec±cym ju¿ dosyæ mocno ³ysym i na dodatek przy zasnutym cyrrusami niebie. Istny koszmar :angry:



Zdjêcie jasnej gwiazdy i aberacji brak.



M-31 - surówka 105sek, iso 800, prowadzenie EQ3-2 z korekt± rêczn±.



M-31 - stack 21 x surówka. Tutaj ma³e przeprosiny. EQ3-2 do DS-ów poprostu siê nie nadaje, wiêc ¿eby cokolwiek by³o widaæ zestackowa³em dla testu 21 razy t± sam± klatkê (na cztery, które uda³o mi siê zrobiæ przed totalnym za³amaniem pogody, jako tako wysz³a tylko ta jedna).Stackowanie w DeepSkyStacker koñcowa obróbka w Gimpie.
Fota to pe³na klatka,zmniejszona ponad dwukrotnie, ale niestety mimo ¿e flattener zrobi³ swoje, to monta¿ pojecha³ gwiazdki a¿ mi³o <_<

No i zdjêcie ³ysego zrobione dwa miesi±ce wcze¶niej (wtedy tylko ³ysego mog³em fociæ).
Crop z pe³nej klatki.



Je¶li chodzi o obserwacje wizualne to noc przed t± kiedy foci³em M-31, uda³o mi siê polukaæ chwile przy naprawde czarnym i czystym niebie. Niestety na miejsce przyjechali¶my pó¼no i po prostu pada³em na pysk wiêc o rozk³adaniu monta¿u mowy nie by³o... No i siê to na mnie zem¶ci³o... :angry:
Do kompletu u¿y³em k±tówki WO 2" Dielectric + okular WO SWAN 33mm.
Co do wizuala to jak na aperture 66mm mo¿na powiedzieæ ¶mia³o ¿e to maleñstwo przy ciemnym niebie pokazuje pazurki.
Oczywi¶cie to nie Synta 8" ale przy u¿ytym okularze mia³em powiêkszenie 11.75x a pole widzenia OK 6,1 STOPNIA!!!
Gwiazdy to przys³owiowe szpileczki. Oczywi¶cie okular robi³ swoje, wiêc jako¶æ obrazu by³a dobra do oko³o 75-80%. Potem trochê gorzej ale nie tragicznie.
M-31 --> Nie mog³em oderwaæ oka. Dysk ³adnie widoczny i nie ograniczonym zbyt ma³ym polem widzenia. Satelity majaczy³y siê jako rozmazane gwiazdki. Na pewno chcia³o by siê mieæ takie pole widzenia w o¶miu calach i wtedy pewnie by³o by prefecto ale jak na 2,6" by³o ¶licznie.
Chichotki --> To jest to co tego typu refraktorki lubi±. Gwiazdy obu gromad jak szpileczki i do tego ogrom Drogi Mlecznej dooko³a - po prostu piêkne.
Plejady --> Tutaj powtórzy³a siê sytuacja z Chichotek tyle ¿e zabrak³o Drogi Mlecznej :Boink:
Poniewa¿ nie mia³em filtra UHC-S 2", za³o¿y³em Plossla 20mm z tym¿e filtrem ale 1,25".
Hmmm.... I tutaj mam ma³y problem. Albo mi co¶ zaparowa³o albo widzia³em delikatn± mgie³ke wokó³ najja¶nieszych siostrzyczek. Tutaj to a¿ siê prosi test w kilka osób a ¿e by³em sam wiêc proszê mnie nie zakrzyczeæ ¿e piszê g³upoty. :rolleyes:
M-33 --> Widoczna ale s³abo i to jako rozmazany kleks. Zdecydowanie brakowa³o apertury.

Niestety zabrak³o si³ a wiara w dobr± pogode wys³a³a mnie zbyt wcze¶nie w objêcia Morfeusza...

Oczywi¶cie wiele osób zapyta dlaczego kupi³em tak ma³y sprzêt... No có¿... Powodów jest kilka i to praktycznych:
1. Cena. Przy tej jako¶ci wykonania (wyci±g + reszta) oraz z takim obiektywem (ledwie widoczna aberra) ciê¿ko znale¶æ co¶ w takiej cenie.
2. Astrofoto. Patrz±c ile problemów nastrêczaj± monta¿e i jak ciê¿ko jest prowadziæ monta¿, ogniskowa 310mm jak± siê uzyskuje z dedykowanym flattenerem daje nam wiêksze mo¿liwo¶ci na wykonanie nie poruszonej ekspozycji. Zreszt± na niebie jest naprawde du¿o obiektów, które a¿ siê prosz± o krótsz± ogniskow± czyli reasumuj±c na pocz±tek do nauki astrofoto, taki refraktorek oferuje nam naprawde znakomit± jako¶æ obrazu przy ³atwej do uprowadzenia na ¶redniej klasie monta¿u (np HEQ-5) ogniskowej.
3. Traveler. Nie jest to problem ¿eby zabraæ ze sob± refraktor, który po z³o¿eniu ma 300mm d³ugo¶ci. Do tego w miare stabilny statyw foto i mo¿emy i¶æ nawet w góry bez zamartwiania siê o w³asny krêgos³up.

Wnioski
Na pewno nie mo¿na przeoczyæ ma³ej apertury, która wizualnie ogranicza nas g³ównie do gromad otwartych, M-31 czy najja¶nieszych ds-ów. Nie czarujmy siê, to nie jest o¶mio calowa synta, która powala na kolana widokami g³êbokiego nieba. Ale te¿ nie po to, stworzono ten refraktor. Astrofoto szerokich pól daje nam naprawde szerokie pole do popisu nawet dla do¶wiadczonych astrofotografów (z ma³ymi wyj±tkami! patrz poni¿ej :unsure: ).
Oprócz tego pozostaje nam lukanie na planety i ³ysego do pewnie 130-150x (nie testowa³em na wiêkszym powerze ni¿ 70x :unsure: ).

Dodaæ muszê jeszcze ¿e ten refraktor wspó³pracuje z k±tówkami 2" (mimo wyci±gu 1,25") dziêki wykrêcalnej koñcówce wyci±gu, pod któr± kryje siê gwint SCT do którego mo¿emy zamocowaæ k±tówke z takim w³a¶nie gwintem. Niestety jest to problem ale np k±tówki Wujka Optyka maj± mo¿liwo¶æ wymiany koñcówki, daj±c nam swobode wykorzystania osprzêtu.
Poprzez gwint SCT ³±czymy te¿ flattener co niestety jest wad±, poniewa¿ zostajemy odciêci od mo¿liwo¶ci u¿ywania filtrów. U¿ycie visual backa oferowanego przez WO do tego refraktora nic nie pomaga poniewa¿ nie mo¿na wyostrzyæ obrazu (brakuje dos³ownie 2-3mm) i to jest w³a¶nie ten wyj±tek... Mo¿na co prawda wyostrzyæ obraz, kiedy nie bêdziemy siê trzymaæ wyznaczonego dystansu pomiêdzy flattenerem a matryc± rejestratora ( 56mm ) ale te¿ kosztem jako¶ci na brzegach zdjêcia. Postaram siê przed Bo¿ym Narodzeniem zrobiæ fotki porównawcze, ale to zale¿y od pogody na jak± trafiê.

Mam nadziejê ¿e recenzja pomo¿e osob± zastanawiaj±cym siê nad tego typu sprzêtem.
Wszelkie komentarze (nawet krytyczne) i pytania mile widziane. Postaram siê pomóc jak tylko bêde móg³.

Pozdrawiam :Beer:

Piotrek



a swan33 napewno winietuje z wyciagiem 1,25" widzisz to?

No w³a¶nie nie widze. :rolleyes:
Ten wyci±g (a raczej koñcówke) 1,25" siê wykrêca i masz gwint SCT. Ja u¿ywam k±tówki 2" SCT.



Lepsze zdjêcia zrobiê pó¼niej bo nie ma mnie teraz w domu, ale jak przyjade to zmierzê ¶rednice wewnêtrzn± "rurki" wyci±gu - tak dla ciekawo¶ci.
Tak na marginesie na stronie DO przy naglerze 31mm jest opis:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...7faf23372a606f5

"Zastosowany z refraktorem Sky-Watcher 80ED daje pole 4.3 stopnia. Mo¿na tu zreszt± spróbowaæ jeszcze bardziej ekstremalnej kombinacji. Po³±czenie refraktora ZenithStar 66 z Naglerem 31 mm przy dwunastokrotnym powiêkszeniu da nam pole widzenia blisko 7 stopni!"

Mogê siê myliæ wiêc jak co¶ to proszê mnie poprawiæ B)

Pozdrawiam :Beer:

no to mo¿emy zapomnieæ, ¿e ten refraktorek ma wyci±g 1,25"

to jest prawie normalne 2".

czy tuleje 2" wchodza do ¶rodka gdy sie wykrêci z³±czke 1,25"?

je¿eli tak to mozna by dorobiæ krótszy visualback z zaciskiem i mieæ zwyk³e 2"



Ja ju¿ mia³em kupowaæ ten teleskop kiedy trafi³o mi siê Stellarvue ED80 w porównywalnie okazyjnej ( w stosunku do apertury ) cenie. Wiem co to znaczy jako¶æ tych wyci±gów ( ja mam pe³ne 2" ).... reszta opisu i detali jest identyczna jak w WO 66.... tylko walizki brak :(. To jest inna klasa wykonania w stosunku do SW.... po prostu jest dobra... taka ma³a bi¿uteria tyle, ¿e do tego dzia³a i sie nie telepie na boki, nic nie skacze... po prostu dzia³a i daje ostry obraz.... w koñcu.

Uwa¿am, ¿e WO 66 z flattenerem to jest w³asnie ta ogniskowa... która siê nadaje do EQ5 z guidingiem.... taki ma³y zestaw pod EQ5 ktory te¿ bêdzie po prostu dzia³a³... bez zbêdnych zgrzytów czy marnowania czasu na ustawianie w nieskonczono¶æ wszystkiego.
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 11 October 2007 - 21:11
Niestety dwu calowe tuleje nie wchodz± tam na pewno.
Za godzinkê bêde w domu to zrobiê fotki i pomierze ¿eby by³o widaæ co Wujek Optyk tam wykombinowa³ B)
Sorki ¿e tego nie zrobi³em wcze¶niej ale i tak mi siê recenzja rozci±gnê³a... :Boink:
Pozdrawiam :Beer:

A wiêc. Tylnia czê¶æ wyci±gu jest zrobiona tak:



Koñcówkê mo¿emy odkrêciæ ods³aniaj±c gwint typu SCT



Wewnêtrzna ¶rednica rury wyci±gu to 43mm czyli 2" nie wejd±.
Ale ¶rednica wewnêtrzna u wlotu k±tówki WO 2" Dielectric SCT to 40mm!



I w efekcie koñcowym winietowania raczej byæ nie powinno. :rolleyes:
Oczywi¶cie to rozwi±zanie ma wady jakie opisa³em powy¿ej, ale ju¿ wiem ¿e da siê to te¿ obej¶æ. Jak ju¿ sobie z tym poradze to odrazu napiszê.
Ten post by³ edytowany przez Piotrek L. dnia: 11 October 2007 - 23:10

Uwa¿am, ¿e WO 66 z flattenerem to jest w³asnie ta ogniskowa... która siê nadaje do EQ5 z guidingiem.... taki ma³y zestaw pod EQ5 ktory te¿ bêdzie po prostu dzia³a³... bez zbêdnych zgrzytów czy marnowania czasu na ustawianie w nieskonczono¶æ wszystkiego.

Philips ale wiesz ¿e jak ju¿ posmakujemy krótkich ogniskowych to bêdziemy szaleæ za takimi dzia³ami jak Adam - 10" na AP900 :szczerbaty:

Pozdrawiam serdecznie :Beer:

Heh jest jeszcze druga droga... Bezsenszowne walki duzymi dzialami 10" i wiecej na slabych montazach ;) Nie polecam.

Pozdrawiam.


Heh jest jeszcze druga droga... Bezsenszowne walki duzymi dzialami 10" i wiecej na slabych montazach ;) Nie polecam.

Pozdrawiam.


Nic mi o tym nie mów! Wystraczy popatrzeæ na czym ja siê mêcze! :Boink:
Do EQ3-2 to nawet to maleñstwo jest za wielkie :szczerbaty:

Pozdrawiam :Beer:


Philips ale wiesz ¿e jak ju¿ posmakujemy krótkich ogniskowych to bêdziemy szaleæ za takimi dzia³ami jak Adam - 10" na AP900 :szczerbaty:
i tu pies pogrzebany....
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 12 October 2007 - 00:10

Wewnêtrzna ¶rednica rury wyci±gu to 43mm czyli 2" nie wejd±.
Ale ¶rednica wewnêtrzna u wlotu k±tówki WO 2" Dielectric SCT to 40mm!


ja w SCT 8" mam prze¶wit od wewnêtrznej strony gwintu 42 mm, tak± sam± k±tówkê jak Ty i nie winietuje mi w widoczny sposób nawet ze SWANem 40mm (diafragma 46mm) :) Je¶li dobrze mi siê wydaje, to u Ciebie te¿ nie powinno winietowaæ

pozdr
Raf

pamietajcie, ¿e winietowanie 30-40% jest widoczne s³abo albo wcale.

po drugie SC jest f/10 z mocniej rozbie¿n± wi±zk± a WO jest jasne i stozki ¶wiat³a peczniej± szybciej wg³±b tuby.
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 12 October 2007 - 11:13

pamietajcie, ¿e winietowanie 30-40% jest widoczne s³abo albo wcale.

po drugie SC jest f/10 z mocniej rozbie¿n± wi±zk± a WO jest jasne i stozki ¶wiat³a peczniej± szybciej wg³±b tuby.


A jest jaki¶ sposób ¿eby to sprawdziæ do¶wiadczalnie?

:Beer:

wsadzasz okular w dzieñ do k±tówki, ostrzysz a potem patrzysz sobie z kilkunasu cm na okular pod róznymi k±tami i widzisz czy ¼renica wyj¶ciowa jest obciêta na brzegu okulara. od jakiego k±ta zaczyna byc przycinana itd.

Nie jestem pewien czy dobrze zrozumia³em, ale napiszê jak to robi³em wiêc jak co¶ to mnie popraw.

Okular SWAN 33mm do k±tówki, ustawi³em widoczek za oknem i odsun±³em oko na oko³o 10-12 cm od okularu.
Nastêpnie patrzy³em pod ró¿nymi k±tami czy obraz (¼renica wyj¶ciowa) nie jet obciêta na brzegu okularu (sprawdza³em oczywi¶cie ten brzeg przy wlocie okularu - przód)
Obraz ¼renicy wyj¶ciowej nie by³ pod ¿adnym k±tem ograniczony czy obciêty.
¯eby mieæ jakie¶ porównanie zrobi³em to samo z Plosslem 20mm 1,25". By³o identycznie!
Prawda jest taka McArti ¿e trzeba by bylo to zrobiæ przy kufelku wspólnie i wtedy by³a by pewno¶æ ¿e robie wszystko ok :Beer:
Pozdrawiam :Salut:

je¿eli patrzysz tak ¿eby ¼renica by³a na brzegu okulara i jest ona okr±g³a idealnie to znaczy, ¿e winietowanie jest zero ale w tym okularem

mo¿esz sobie zrobiæ taki experyment wyciagasz okular i patrzysz brzegiem wyciagu na szoczewke w k±tówce i pytanie czy widzidzisz j± ca³±?

albo jeszcze inaczej. takturka z ma³± dziurk±. k³adziesz tekturke na wyci±g i patrzysz przez dziurke. na ¶rodku wyciagu zapewne widzisz ca³± soczewke przedni±. przesuwasz tekturke z okiem w kierunku brzegu i widzisz czy soczewka obiektywu jest zas³oniêta od którego¶ momentu.

ps. za³ozy³em okular 55mm, diafragma 48mm pokazuje winietowanie maka 127 widac, ¿e jest spore a na niebie prawie niewidaæ. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

Dziêki McArti za instrukcje. Teraz zajarzy³em :Boink:
U mnie wygl±da to tak



To chyba nie tak ¼le, prawda?
Dziêki za pomoc :Beer:
P.S.
Napisz czy to du¿o czy nie?

je¿eli to jest pod najwiêkszym mozliwym k±tem to jest to ma³e winietowanie i na obrazie jest przez oko nie do zauwa¿enia.

ale z okularem z jeszcze wiêksz± diafragm± juz bedzie widaæ.

z naglerem 31mm zawinietuje juz widocznie
Ten post by³ edytowany przez McArti dnia: 13 October 2007 - 20:06
Dziêki wielki! :Beer:
Jak sobie sprawie Naglera 31mm to potestujemy :szczerbaty:
Ale kiedy to bêdzie....... :Boink:
Pozdrawiam

Piotrek, tylko jedno male ale ;) Winietowanie nie bedzie wcale najwiekszym problemem z Naglerem 31 w tym scopiku... :szczerbaty:

Pomysl jaka zrenice wyjsciowa wtedy osiagniesz. To bedzie ultra maly power pod ultra dobre niebo. Chyba nie ganiaj za takimi dlugimi okularami. (Z drugiej strony to travelerek ma byc, wiec i niebo da sie zlapac ;) )

Pozdrawiam.


Piotrek, tylko jedno male ale ;) Winietowanie nie bedzie wcale najwiekszym problemem z Naglerem 31 w tym scopiku... :szczerbaty:

Pomysl jaka zrenice wyjsciowa wtedy osiagniesz. To bedzie ultra maly power pod ultra dobre niebo. Chyba nie ganiaj za takimi dlugimi okularami. (Z drugiej strony to travelerek ma byc, wiec i niebo da sie zlapac ;) )

Pozdrawiam.


Hans to ma byæ równie¿ traveler, ale tak naprawde to ma byæ mój sprzêt do focenia.
Brakuje tylko nowego monta¿u, bo to co mam to nie do tego :Boink:
Tak wiêc zanim kupiê Naglera to droga naprawde dluuuuga.... :szczerbaty:
Pozdrawiam serdecznie :Beer:

Poniewa¿ lekko siê pozmienia³o, wiêc musze dopisaæ co i jak, ¿eby nie zamieszaæ ewentualnym nabywc±...
Po wielomiesiêcznych kombinacjach, zrezygnowa³em z FF/FR William Optics II, dlaczego??
Powodem by³o koszmarnie wykrzywione pole, które by³o po prostu nieakceptowalne :blink:
Obecnie u¿ywam... Korektora komy Baadera (MPCC), który nie redukuje ogniskowej, ale wyp³aszcza pole 100x lepiej ni¿ "dedykowany" FF/FR WO II... :mellow:
Postaram siê zamie¶ciæ ró¿nice, pomiêdzy FF/FR a MPCC.
Nie wiem jak ten refraktor pracuje z FF/FR WO III, niestety nie mia³em okazji sprawdziæ :(
Ten post by³ edytowany przez Piotrek L. dnia: 15 March 2010 - 00:46
Hej,

jakiej ¶rednicy obejmy do tego telepa? z mo¿liwo¶ci± zamonotowania drugiego tele do guidowania

jeszcze przyda³aby siê jaka¶ "stopka" (niewiem jak to siê fachowo nazywa) na której to wszystko zamontuje.

Proszê o podpowiedz.

Pozdrawiam.
Ten post by³ edytowany przez michal.arnold dnia: 15 March 2010 - 00:06
¦rednica tuby to 75mm, ale co do "stopki" to napisz co dok³adnie masz na my¶li.

Mia³em na my¶li podstawê do której przykrêce obejmy, a po¼niej docelowo do monta¿u lecz dowiedzia³em siê, ¿e sprzedaj± ju¿ z monta¿em t± podstawkê (tylko pytanie czy ona sprosta teleskopowi i guiderowi??) ju¿ nawet wiem, ¿e to dovetail :rolleyes:

Pozdrawiam :Beer:

Najlepsza opcja to kupiæ obejmy 75mm, a do tego dovetail 21cm i wszystko skrêciæ razem.
Nie licz na sztywno¶æ z t± stopk±, która jest oryginalnie z refraktorem, a najlepiej traktuj j± jako mo¿liwo¶æ zamocowania tego refraktorka na satywie foto i nic wiêcej!!!
Teraz musze wyj¶æ, ale wieczorem postaram siê zrobiæ zdjêcie, jak teraz mój zestaw refraktor+guiser wygl±da.

ok, czekam

z Jod³owa mam fotkê jak wygl±da³ :)
Ten post by³ edytowany przez michal.arnold dnia: 16 March 2010 - 20:30
To tak dla innych, zapodaje jak to teraz wygl±da ;)





Górne zdjêcie pokazuje, jak mniej wiêcej musi byæ zamocowany dovetail. Niestety obiektyw jest za lekki w stosunku do wyci±gu i trzeba tak go mocowaæ, ¿eby gniazdo monta¿u by³o w³a¶nie w okolicy wyci±gu.
Dolne zdjêcie pokazuje system mocowania.
Od prawej do lewej mamy:
1. Wyci±g ze skal± milimetrow±
2. Adapter SCT/nasadki k±towe WO 2" (gwint filtrowy 2" a'la WO) - z lekko przetoczonym gwintem, poniewa¿ oryginalne gwinty filtrowe WO s± minimalnie inne, czego do¶wiadczaj± uzytkownicy k±tówek WO 2"
3. Korektor komy Baadera
4. Przed³u¿ka T2/T2 d³ugo¶ci 6mm, co poprawia wygl±d gwiazdek.
5. Adapter T2/EOS

Co do odleg³o¶ci matrycy od korektora, to na razie ustawi³em tak jak jest i dopuki nie bêde mia³ czasu i nieba na testy, to zmieniaæ nie bêde.
Nie mam pojêcia jak by siê ten refraktor sprawowa³ z FF/FR WO III, wiêc siê nie wypowiadam. Mo¿e bym siê wreszcie mi³o zaskoczy³??? :rolleyes:
Paradoksalnie jednym z najwiêkszych problemów, bêdzie zdobycie obejm 76mm :huh:

Dziêki za opis :)

planujê kupic ten Apochromacik, tylko ze z OffAxissGuiderem wiêc zamiast Twojej przed³u¿ki T2/T2 6mm (gudier ma 9mm) my¶le, ¿e powinno byæ dobrze :g: co Ty o tym s±dzisz?

pozdrawiam :)

Sorka za powolne odpisywanie... :rolleyes:
Uwa¿am ¿e te 3mm extra dadz± siê we znaki i to bardzo negatywnie, zw³aszcza jak chcesz u¿yæ OfAG-a!
Do niego potrzebujesz w miare dobr± gwiazdkê, a z tego co pamiêtam to wiêcej ni¿ 6mm da³o mi marny obraz na brzegach.
Ewentualnie mo¿esz siê pokusiæ o skrócenie przej¶ciówki T2/EOS o w³a¶nie te 3mm, co jest to wykonalne.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl