Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Bardzo dziekuje wszystkim za cieple przyjecie fachowe opinie.
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy ktos ma jakies doswiadczenie w przedmiocie kolimowania tzw. Short Tube Newtonian Teleskope, czyli teleskopu z krotkim tubusem? Czy konieczna jest kolimacja we wszytkich nowych teleskopach? A moze tylko zalecana?
Dziekuje.
Masz telep z barlowem w wyciagu 150/1400 ?
Najprosciej to na oko sprawdzic czy masz dobra kolimacje poprzez ustawienie telepa na jasna gwiazde i rojechanie ostrosci . Patrzac w okular zobaczysz nie punktowa gwiazde , ale /?/ wspolsrodkowe pierscienie czy jasny placek . W srodku tego kola powinien byc wudoczny cien lusterka wtornego - ciemne kolko . Ja nie masz tego kolka w srodku jasnego placka to tak krec z uwaga 3 srubkami kolimacyjnymi az cien lusterka bedzie w srodku . To tyle najprosciej .
W dziale pliki/podrêczniki znajdziesz lekturê na temat kolimacji telepa.
Bardzo dziekuje wszystkim za cieple przyjecie fachowe opinie.
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy ktos ma jakies doswiadczenie w przedmiocie kolimowania tzw. Short Tube Newtonian Teleskope, czyli teleskopu z krotkim tubusem? Czy konieczna jest kolimacja we wszytkich nowych teleskopach? A moze tylko zalecana?
Dziekuje. Nie ma znaczenia czy teleskop jest nowy czy nie.
Nalezy sprawdzic kolimacje, bo jest to obok dobrego wychlodzenia sprzetu podstawowy warunek aby wycisnac z optyki maksimum mozliwosci. Jakakolwiek by ona (optyka) nie byla.
Zazwyczaj jest tak, ze teleskopy z nizszej polki cenowo-jakosciowej wymagaja kolimacji zaraz po zakupie.
Zazwyczaj jest tak, ze teleskopy z nizszej polki cenowo-jakosciowej wymagaja kolimacji zaraz po zakupie. i w przypadku szybkich reflektorow przed kazda sesja obserwacyjna.
A jak porzadnie skolimowac telep z barlowem w wyciagu? :Beer:
No wlasnie, jak skolimowac teleskop z barlow'em w wyciagu? Czy ktos to wie?
Poza tym po przeczytaniu artykulu, ktory zaproponowal mi Pirx zrobilo mi sie smutno i niedobrze, ale zgodnie z powiedzeniem: "poznacie prawde a ona was wyswobodzi" pocieszylo mnie to ze otrzymalem pewna lekcje, ktorej nie zapomne do konca zycia. W artykule tym autor opisuje swoje doswiadczenie, w ktorym wyraza opinie, ze nie udalo mu sie skolimowac teleskopu z barlowem w wyciagu-dokladnie takiego jaki ja posiadam (o tych samych parametrach). A jak twierdzi zastosowal wszelkie znane mu techniki. Problem tkwi w "correcting lens".
Dla zainteresowanych tym tematem "nowicjuszy" (bo doswiadczeni nie dadza sie nabrac na taka przynete) i w celu unikniecia bledu ktory ja popelnilem, podaje jeszcze raz ten link
http://www.cloudynig...hp?item_id=1105Czy wiec warto podejmowac probe kolimacji? Jak sadzicie? Zeby nie stalo sie tak na koncu ze go rozstroje zupelnie. Prosze o rade "doswiadczonych braci". :Beer:
Mirek
Czy wiec warto podejmowac probe kolimacji? Jak sadzicie? Zeby nie stalo sie tak na koncu ze go rozstroje zupelnie. Prosze o rade "doswiadczonych braci". :Beer:
Mirek a sprawdza³e¶ juz czy jest z³a? problemw tym ze niema mozliwo¶ci kolmacji tego szkie³ka w ¶rodku.
najpierw star testy a potem kolimacja. jezeli niewiesz czy rozdzielasz epsilony lutni to zapomnij o temacie kolimacji.
Telep 150/620 mozna rozdzielic epsilonki. Genrealnie to poczytaj ten watek to bedziesz mial jako takie rozeznanie co moze normalna 6"wka:
http://astro-forum.o...?showtopic=9420Pozdrawiam.
Wydawalo mi sie, ze czytelnie opisalem jak sprawdzic na jasnej gwiezdzie czy telep jest skolimowany i ze jak bedziesz krecil 3 srubkami / co sa z tylu tuby/ regulacyjnymi to wycentrujesz cien lusterka w srodku obrazu gwiazdy mocno nieostro widzianej w okularze wlozonym do wyciagu .
Tak od poczatku . patrzysz w okular co wlozyles do wyciagu i ustawiasz telep tak aby w srodku byla widoczna jasna gwiazda . Krecisz wyciagiem / rozjezdzasz ostroscia/ tak aby zamiast gwiazdy bylo widac placek z wspolsrodkowych pierscieni / czasem ich nie widac jest tylko okragla plma / . W srodku centrycznie tego jasnego placka ma byc ciemny mniejszy placek - cien lusterka wtornego . Jak nie jest w srodku to krecisz srubkami z tylu do kolimacji i ustawiasz na srodek . Chyba inaczej nie da rady w prosty sposob . Z drugiej strony lustro sferyczne nie wymaga tak precyzyjnego ustawiania , wystarczy ten wyzej opisany test na gwiezdzie .
Skoro mi juz tyle pomogliscie - za co jestem naprawde wdzieczny - to prosze powiedzcie mi jak dokonac rozdzielenia epsilonow Lutni. No i tutaj wychodzi na wierzch to co napisalem wczesniej-ze jestem "zoltodziobem". Musicie okazac cierpliwosc, na poczatku kazdy zadaje pytania, ktore sa irytujace dla profesjonalistow. Ale ja naprawde chce aby moja pasja stala sie astronomia, wiec w naturze mam pytac tych co wiedza. Dzieki za pomoc i wyrozumialosc... oraz cierpliwosc. Jesli nie macie nic przeciwko temu to jeszcze nie raz zwroce sie z pytaniem.
M
Jak rozdzielic epsilony lutni?
1. Skierowac telep mniej wiecej na lutnie.
2. Namierzyc E lutni w szukacz i zlapac w pole ktoregos z dlugich okularow.
3. Zalaczyc napedy (jak nie masz napedow sledzic mikroruchami.
4. Powinienes juz przy kilkunastokrotnym powiekszeniu zobaczyc 2 skladniki.
5. Zwiekszac powiekszenie az do rozdzielenia kazdego ze skladnikow na kolejne dwa. Udaje sie od 100-150x w gore przy przecietnych warunkach.
6. Napisac na forum czy sie udalo i co sie udalo.
Pozdrawiam.
Sklecilem mapke pogladowa z polami okularow.
Jesli nie docenilem Twojej znajomosci nieba to wybacz :-)
A tak ogolnie, to w rozdzieleniu epsilonow Lutni polega na wizualnym potwierdzeniu, ze jest to system wielogwiazdowy. Okiem widac bowiem, ze epsilon Lutni (jedna z gwiazd w tym gwiazdozbiorze) jest gwiazda pojedyncza. Przez lornetki jednak okazuje sie, ze zamiast jednej gwiazdy mamy dwie, polozone blisko siebie gwiazdy. Gdy jednak spojrzymy na nie przez teleskop przy wiekszym powiekszeniu: surprise, surprise! Okazuje sie, ze kazdy z dwoch komponentow, ktore widzielismy w lornetce to w rzeczywistosci to rowniez uklad podwojny, jak rosyjska matrioszka.
Jezeli dobra noc, przy dobrym seeingu i przy wystudzonym teleskopie uda Ci sie rozdzielic wszystkie komponenty epsilon Lutni, to mozesz spac spokojnie. Jest to test czesto wykonywany test przez astroamatorow, aby potwierdzic jakosc optyki sprzetu. Czyste rozdzielenie (miedzy skladnikami jest czarna przestrzen) jest uznawane za potwierdzenie jakosci optyki lub seeingu.
Pozdrawiam
Maciek
Bardzo dziekuje wszystkim za cieple przyjecie fachowe opinie.
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy ktos ma jakies doswiadczenie w przedmiocie kolimowania tzw. Short Tube Newtonian Teleskope, czyli teleskopu z krotkim tubusem? Czy konieczna jest kolimacja we wszytkich nowych teleskopach? A moze tylko zalecana?
Dziekuje. Ja mam w³asnie krótk± tubê 650/130 i mia³em co niemiaara perypetii zanim uda³o mi sie zkolimowaæ telpa. Najlepszym sposobem jest jak pisa³ zbig ustawienie na jasn± gwiazdê. Do sprawdzenia czy plamka znajduje sie w centrum krêgów u¿yj okularu o niskiej ogniskowej np 6 mm. Je¶li nie jeste¶ przekonany czy kolimacja jest prawid³owa zrob to co ja tj. zdejmij obudowê lustra g³ównego - nie ruszaj mocowañ samego zwierciad³a. Wyznacz ¶rodek i naklej na niego kawa³ek tasmy izol. ok. 1-2 mm. Wyci±gnij okular z wyci±gu. Spraw sobie kapturek kolimacyjny np. opakownie po filmie fotograficznym lub jak±¶ inn± nak³adkê. Ja wykrecam sobie tulejkê od okularu i oklejam j± foli± aluminiow±. Dok³adnie w centrum okrêgu tulejki zrób otworek ok 1mm. Na³u¿ kapturek na wyci±g. I patrz przez dziurkê Gdy zobaczysz obraz lustra glownego i wszystkie sruby przytrzymuj±ce lustro g³. tzn ¿e g³ówne lustro masz dobrze ustawione, teraz wtórne musi byæ w centrum tzn widzisz nogi paj±ka z kó³kiem (obrazem lusterka w ¶rodku) a centalnie w lustreku nasza nalepiona tasiemka. Wtedy rozogniskuj na jasnej gwie¿dzie np. Arcturze i zobacz czy uk³adaja siê jak s³oje sciêtego drzewa, lub te po rzuconym kamieniu. Jesli masz koncentryczne ogrêgi to rozkoszuj siê niebem. :Beer:
Ten post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 28 April 2006 - 17:23
Kolimacja na jasna gwiazde raczej sie tu nie sprawdzi. Jezeli barlow w wyciagu bedzie przekoszony, to nawet super skolimowane LW i LG da "krzywe" krazki dyfrakcyjne i po waszej metodzie.
Pozdrawiam.
tu jest, ¶wietnie opracowane przez HAMAL'a, zagadnienie kolimacji teleskopu za pomoca pude³ka po kliszy:
http://astro4u.net/y...hp?topic=6153.0pozdrowienia
Jeszcze bardzo wa¿na sprawa seeing! je¿eli przy ostrzeniu widaæ, ¿e gwiazda jest niespokojna i szarpana bez przerwy to trzeba albo poczekaæ a¿ teleskop sie jeszcze wych³odzi albo... poczekaæ na lepsz± noc.
epsilony rozdzielaæ przy 150-200x. co wa¿ne i niewiem czy na pocz±tku oczywiste. NIE PRZEZ OKNO. je¿eli na balkonie to wszystkie okna musz± byc zamkniête i nie nad czyimi¶ kuchniami. najlepiej na wolnej przestrzeni.
Czyli ciezko bedzie !!! Tylko star test nic wiecej . Jak masz zle osadzony barlow to bedziesz pozniej kombinowal aby na powiekszeniach ok 200x ostry obraz byl . Moze potraktuj to jako sprawdzian ?
Jakbys chcial super ustawic to i tak nie dasz rady . Wspolosiowe ustawienie luster i wyciagu sprawdzisz opisana wyzej metoda lub laserkiem . Ale po wydlubaniu barlowa z wyciagu . Tak sadze. I juz sie zalatwiles - bo bedziesz musial go wspolosiowo ponownie zabudowac . A jak to zrobisz? Tylko poprzez startest , moze jeszcze badajac odbicia od powierzchni barlowa ? Lustro sferyczne nie jest tak krytyczne w ustawianiu .
Moze zacznij patrzec nim w niebo i zobacz czy obraz ma istotne wady? Jak zaczniesz krecic to juz nie bedziesz mogl nim w niebo patrzec . Tak sadze
Wasze uwagi sa niezwykle cenne i wartosciowe dla mnie. Sadze ze na ten temat dowiedzialem sie dostatecznie duzo-jak dotad. Gdy cos nowego wyskoczy, dam znac. Teraz trzeba mi czekac na lepsza pogode bo u mnie jak w przyslowiowej Angli-mglisto. Jak dokonam testow i prob z prewnoscia dam znac o wynikach i bedziemy radzic co dalej. Wielkie dzieki za uwagi i zyczliwosc!! :banan:
Mirek
Kto pyta mniej bladzi.
zapomnia³em ¿e to short tube z barlowem :Boink:
ale Pirx opisa³ kiedy¶ metodê kolimacjê teleskopu za pomoca lasera i barlowa:
http://astro-forum.org/Forum/index.php?s=&...ndpost&p=174971tylko, ¿e barlowa i tak trzeba wyd³ubaæ do kolimacji i tak
ech same problemy z tymi szortami :D
Tak sie zastanawiam, czy nie mozna do tego celu wykorzystac istniejacego juz Barlowa w wyciagu. Najpierw trzeba zaznaczyc srodek lustra. Nastepnie umiescic papierowy cel tuz przed barlowem od strony tuby, a w nim maly otwor na promien lasera. Potem nalezy wlozyc laser do wyciagu i sprawdzic gdzie pada odbity cien srodka lustra na naszym papierowym celu. To jednak pozwala tylko na kolimacje lustra glownego.
Maciek
Tak sie zastanawiam, czy nie mozna do tego celu wykorzystac istniejacego juz Barlowa w wyciagu. Najpierw trzeba zaznaczyc srodek lustra. Nastepnie umiescic papierowy cel tuz przed barlowem od strony tuby, a w nim maly otwor na promien lasera. Potem nalezy wlozyc laser do wyciagu i sprawdzic gdzie pada odbity cien srodka lustra na naszym papierowym celu. To jednak pozwala tylko na kolimacje lustra glownego.
Maciek Przeciez masz racje, nazywa sie to zdaje sie Barlowed colimation...
Ale sprawdzenie czy barlow jest osiowy i centralny wzgledem wyciagu to juz zupelie inna para kaloszy.
Przeciez masz racje, nazywa sie to zdaje sie Barlowed colimation...
Ale sprawdzenie czy barlow jest osiowy i centralny wzgledem wyciagu to juz zupelie inna para kaloszy. Najlepsza cecha tej techniki jest to, ze luzy i niedokladnosci w wyciagu i adapterach nie sa wazne. Probowalem ruszac swoim laserem na wszystkie strony i podczas gdy w wersji punktowej laser tanczyl po calym lustrze, to przez barlow cien markera pozostaje w miejscu. Dlatego wlasnie lubie ta metode, poniewaz wszelkie luzy nie wplywaja na jakosc kolimacji.
Maciek
Ja kupi³em taki badziew laserowy na allegro, tzn. metalowy toczony cilinder 1,25 , sze¶æ ¶rub justujacych i jedna uruchamiaj±ca laser. By³em g³upi i niedo¶wiadczony, cylinder wsadza³o siê w wyci±g i delikatnie krêci³o ¶rub± w³±czj±ca, sprzêt dzia³a³ normalnie tylko mo¿e przez kilka w³±czeñ, pózniej wl±cza³ sie od byle drgania. Pomy¶la³em ¿e rozbiorê to ustrojstwo. W ¶rodku by³ wska¼nik laserowy (stary bryloczek do kluczy owiniety grubo ta¶ma izolacyjn±) ca³o¶æ kosztowa³a 50,00 z³. By³em w¶ciek³y ¿e da³em siê tak ³atwo zrobiæ w ..... Kole¶ stwierdzi³ ¿e sprzêt dzia³a³ bez zarzutu. A wina jest po mojej stronie. Mam nauczkê. Wywali³em wtedy laser i zacz±³em robiæ kapturki. Kolimacja trzyma do dzi¶. Przestrzegam zatem naiwniaków mego pokroju. :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 28 April 2006 - 23:34
tzn kupi³e¶ to:
http://www.allegro.pl/search.php?closed=1&...TOWNIK+LASEROWY ?
zdjêcia z allegro
je¿eli tak, to trzeba by³o od razu napisaæ o tym na forum, przynajmniej uchroni³ by¶ innych u¿ytkowników przed pochopn± decyzj± i wyrzuceniem pieniêdzy w b³oto
bo prawdziwy kolimator wygl±da np. tak:
i mo¿na go kupiæ np tu:
http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=526
Ja uzywam tego po lewej. Nadaje sie on zarowno do wyciagow 1.25" i 2" i dzieki zmiennym koncowkom dziala w ustawieniu punktowym jak i z Barlowem.
Maciek
Za³±czone miniaturki
l
l
a nie mozna tego wyciagu z Barlowem poprostu zamienic na jakis normalny ? (pytam sie bo nigdy nie malem doczynienia z Short Tube)
tzn kupi³e¶ to: http://www.allegro.pl/search.php?closed=1&...TOWNIK+LASEROWY ?
attachment attachment
zdjêcia z allegro
je¿eli tak, to trzeba by³o od razu napisaæ o tym na forum, przynajmniej uchroni³ by¶ innych u¿ytkowników przed pochopn± decyzj± i wyrzuceniem pieniêdzy w b³oto
bo prawdziwy kolimator wygl±da np. tak:
attachment
i mo¿na go kupiæ np tu: http://deltaoptical.pl/deltasklep/shopping...arge.php?id=526 Przyznam siê ¿e by³em lekko zawstydzony swoj± naiwno¶ci±, i nie pu¶ci³em pary z ust...ale z drugiej strony mog³em choæ ostrzec..sorry :notworthy:
Ten post by³ edytowany przez
ignisdei dnia: 30 April 2006 - 09:08
a nie mozna tego wyciagu z Barlowem poprostu zamienic na jakis normalny ? (pytam sie bo nigdy nie malem doczynienia z Short Tube) Czyli masz katadioptryka - bo pojecie Short Tube odnosi sie raczej do teleskopów ¶wiat³osilnych. A to czym ty dysponujesz to wymuszenie d³ugiej ogniskowej na sprzecie ...hmm
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl