Stellarvue 80ED - problem co¶ chyba ¼le z kolimacj±... 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Mam problem. Kupi³em sobie lekko uzywane ED80 Stellarvue. Niestety okaza³o siê, ¿e obrazy z niego s± fatalne - zupe³nie nie da sie wyostrzyæ. Dzieje siê tak zarówno w okularze jak i w kamerce SC3. Tym samym okularem i kamerk± w Newtonie 200/1000 jako¶æ obrazu jest zupe³nie OK.
Problem polega na tym, ¿e obraz jest jakby rozdwojony i zupe³nie nie ostry. Mam wra¿enie, ¿e problem przypomina trochê astygmatyzm z newtonów gdzie obraz przy ustawianiu ostro¶ci rozje¿dza si± na dwa lub trzy czê¶ci ....

Czy kto¶ jest w stanie mi pomóc co¶ ztym zrobiæ ? W delta powiedzieli, ¿e mog± spróbowaæ co¶ z tym zrobiæ ale nigdy tak naprawde tego nie robili ( tak wiêc raczej wola³bym im tego nie dawaæ bo jeszcze popsuj± )
Soczewka to doublet i po zdjêciu odro¶nika widaæ na "celi soeczewek" po 4 ¶rubki "kolimacyjne" na ka¿d± soczewkê ( czyli w sumie 8 srubek ) - raz, ¿e boje siê ich dotkn±æ, dwa, ¿e nimi najwy¿ej mo¿na przesun±æ soczewki wzglêdem siebie prostopadle, natomiast nie da siê zmieniæ odleg³o¶ci miêdzy soczewkami. Nie ma te¿ mo¿liwo¶ci zmieniania k±ta miêdzy soczewkami ( albo nie wiem jak to siê robi ). Da siê co¶ z tym zrobiæ ?

Zupe³nie nie ma do¶wiadczenia z refraktorami i jestem lekko pod³amany...

Tak wygl±daj± porównawcze obrazki z tej samej kamerki focone na tym samym drzewie oddalonym o jakie¶ 150m :
- z newtona
http://philips.art.pl/astro/newton0000.jpg

- z stellarvue 80ED
http://philips.art.pl/astro/stellarvue0000.jpg



Ale widac ¿e zakres ostrzenia jest prawid³owy? Chodzi mi o to ¿e twoja fotka pokazuje maksymalna ostro¶æ i mo¿na ten obraz rozogniskowaæ w obie strony (przed i za ognisko)?
Wiem ¿e nie jeden telep maca³e¶ ale mam znajomego który ma 3 newtony w tym dwa U od kilkunastu lat. Po¿yczy³ ode mnie syntê i sie za³ama³ bo nie móg³ z³apaæ ostro¶ci (powodem by³ brak kontówki - zosta³a przez nieuwagê u mnie w domu).
Ten post by³ edytowany przez mario2005 dnia: 05 October 2007 - 20:21
Dobrze by³oby gdyby¶ opisa³ w jaki sposób po³±czy³e¶ poszczególne komponenty i jaki zastosowa³e¶ adapter ?

Dla przyk³adu:

http://www.astropix.com/IMAGES/I_ASTROP/EQ_TESTS/VIGNET.GIF

Pisa³em Ci, ¿e do refraktora potrzebujesz k±tówkê, albo, je¿eli chcesz bezpo¶rednio, to musisz mieæ tzw. extender, czyli metalow± "tulejkê". Brakuje ci pewnie ogniska :)




Pisa³em Ci, ¿e do refraktora potrzebujesz k±tówkê, albo, je¿eli chcesz bezpo¶rednio, to musisz mieæ tzw. extender, czyli metalow± "tulejkê". Brakuje ci pewnie ogniska :)

nie.. nie .. nie... ostro¶c ta jest ustawiona maxymalnie dobrze... moge zarówno nie do ostrzyæ jak i "przeostrzyæ" ( czyli mam pe³ny zakres ostrzenia ) a ten obrazek drzewa który pokazuje wy¿ej jest maxymaln± !!! ostro¶ci±. Extender zrobi³em tymczasowo z rurki aluminiowej do której przyklei³em z³±czki plastrem.... oczywiscie to czysta wrowizorka ale z podobnym patentem na skyluxie na tym samym drzewie dzi¶ uzyskiwa³em lepsze wyniki ( nie mówi±c o newtonie ). Zdecydowanie jest to problem z soczewkami... nie moze z powodu "nie oryginalnego" :P extendera powstaæ sytuacja, ze wogole nie da siê z³apaæ ostro¶ci je¶li mam mo¿liwo¶æ nie-do-ostrzyæ czy prze-ostrzyæ ... nie ma si³y.

A co ciekawsze na gwiazdach sytuacja prezentuje siê znacznie lepiej - niestety nie wiem czy zupe³nie dobrze czy tylko do zniesienia. Wogole to bardzo dziwne - bo moge wysotrzyæ z moj± aluminiow± rurk± na obiekt znajduj±cy siê 20m od telepa ( i to tak na poziomie "do zniesienia" ), mogê na gwiazdy ( czyli na nieskonczono¶æ, tez chyba do zniesienia ) a na obiekt oddalony o 150m ( te drzewa ) nie mogê :blink: :unsure:

....nie mam pojecia o so chodzi .....

Za to jestem zachwycony jego wyci±giem.... malina.

Tak siê prezentuj± kr±¿ki dyfrakcyjne ( tak to siê nazywa ? ) dla kolejnych etapów ostrzenia oraz obrazek z najlepiej ustawiona ostro¶ci± ( pojedyncza klatka z SC3, 1sekunda, ale bez ustawiania na GP i bez guidingu ). Moze kto¶ znaj±cy sie na rzeczy moze oceniæ co jest nie tak na podstawie kr±¿ków. "Finalny obrazek" niby jest OK z ostro¶ci± ale jako¶ nie mam pewno¶ci ze to max co da sie wycisn±æ z tego telepa ( ostro¶æ ustawiana QFocusem )



A tak wygl±da mój aluminiowy, "tymczasowy" extender ....

Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 05 October 2007 - 23:02
Aa.... zrobi³em rozeznanie w sprawie extenderów... ogólnie tak jak mi doradzi³ Adam_J najlepiej jest mieæ 50mm extender, z 2" na 2" i potem w to wsadzaæ kolejne z³±czki/redukcje. Niestety te wszytkie bajery wcale nie sa jakies tanie :(
Stellarvue ma te¿ swój flattener ale kosztuje on 315$ i jest od razu z przed³u¿k±. Moj Stellarvue ma ogniskow± 560mm - czyli krótsz± o 40 od zwyk³ego SW ED80 - i teraz pytanie - czy do ró¿nych ogniskowych mo¿na wsadzaæ ten sam flattener czy lepiej jednak u¿yæ dedykowanego. Jest wogóle jaka¶ ró¿nica miêdzy flattenerami ?

Ciekawe, bo ta czwarta ¶rubka kolimacyjna na celi jest jak "pi±te ko³o u woza". Z obrazu dyfrakcyjnego rozogniskowanej gwiazdy widaæ jakby trzy lub cztery separatory miêdzy soczewkami, ale nie symetrycznie rozstawione.. Wrzuæ tu jakie¶ dobre zdjêcie zblizenia celi z soczewk±, to mo¿e bêdzie lepsze niz opis s³owny.

Je¿eli na gwiazdach ³apiesz ostro¶æ, to znaczy, ¿e wszystko jest ok. Im obiekt bêdzie bli¿ej, tym bardziej musisz wysun±æ wyci±g. Sorry, ale trudno mi uwierzyæ, ¿e mia³e¶ przy tych drzewach dobr± ostro¶æ. Sprawd¼ wszystko jeszcze raz - z okularem. Masz k±tówkê? Je¿eli nie, to wsad¼ okular w ten twój wybajerowany alu-extender i spróbuj wyostrzyæ obraz, ale nie na 10m, czy 100m, ale np. na czym¶ oddalonym o 1 km.

Daj znaæ, czy jest ok.

PS. A mo¿e ten twój extender w pozycji poziomej (np. fotografuj±c drzewa) mocno siê ugina powoduj±c to, ¿e matryca nie jest prostopadle do wi±zki ¶wiat³a? W przypadku gwiazd mo¿e byæ lepiej, bo robisz je w pozycji bardziej pionowej?

PS2. Co na to poprzedni w³a¶ciciel, czy mia³ jakie¶ problemy? Tak nie wygl±da w refraktorze problem kolimacji, tym bardziej, ¿e kr±¿ki dyfrakcyjne wskazuj± na bardzo dobr± kolimacjê. Nic tam nie ruszaj, a to ¿e separatory pojawiaj± siê w linii ¶wiat³a - olej. Standard w tej klasie refraktorów. Jeszcze raz podkre¶lê - kolimacja jest OK, wiêc pozostaje tylko i wy³±cznie opcja braku ogniska, albo nieosiowy uk³ad przez uginaj±cy siê ekstender. Sorry Philips, ale to nie s± czary mary. Konstrukcja refraktora jest porównywalna z budow± cepa. Je¿eli kolimacja jest ok, to nic wiêcej dziaæ siê nie mo¿e (poza dobrym zogniskowaniem). Kropka.

PS3. Zrób nam serie zdjêæ. Sfoæ co¶ za dnia, ale takiego, co jest jasn± kropk± na ciemniejszym tle - jaki¶ kwiatek na odleg³ej trawie, jaki¶ obiekt, czy refleks ¶wiat³a. Chodzi o to, ¿eby kontrast by³ na tyle du¿y, ¿ebym móg³ zobaczyæ kulisty kszta³t w momencie rozostrzenia. Nastêpnie zbli¿ siê do ostro¶ci, kiedy stwierdzisz ¿e to jest maks, przekrêæ wyci±g w jedn± stronê o jakie¶ 1/4 obrotu (tylko nie mikroruchami). Walnij zdjêcie, przesuñ teraz wyci±g o jaki¶ ma³y obrót (np. 1/8) w przeciwnym kierunku, za ka¿dym razem robi±c zdjêcie. I tak a¿ do momentu, kiedy bêdziesz o 1/4 obrotu poza pozycj± startow±. Czyli bêdziemy mieli obraz przed i za ogniskiem. Nastêpnie wytnij jaki¶ kawa³ek (ten sam na ka¿dym zdjêciu) i wrzuæ tak± seriê. Wtedy sprawa bêdzie jasna. Ilo¶æ zdjêæ? Nie wiem, zrób 6-8 w sumie.

Przyjrza³em siê jeszcze raz twoim kr±¿kom. Jedna rzecz mnie niepokoi. S³uchaj, musisz zrobiæ test opisany przeze mnie powy¿ej, ale te¿ na gwie¼dzie. Potrzebuje seriê zdjêæ przedstawiaj±cych gwiazdê:

du¿o przed ogniskiem > mniej przed ogniskiem > 1/8 obrotu przed ogniskiem > w ognisku > 1/8 za ogniskiem > trochê wiêcej za ogniskiem > du¿o za ogniskiem.

Mam podejrzenie, ¿e je¿eli jest faktycznie, tak jak opisujesz, to jedna z soczewek mo¿e ogniskowaæ w innym miejscu. Spotka³em siê ju¿ z tym. Ale nie ma co spekulowaæ, potrzebna seria zdjêæ. Ekspozycjê ustaw tak, ¿eby ³adnie by³o widaæ kr±¿ki, ale bez prze¶wietlania. Najlepiej, ¿eby w ka¿de z³apaæ jasn± i s³absze gwiazdy.

Wybacz, ale muszê o to zapytaæ - nie robi³e¶ tej fotki przez szybê w oknie, albo z wewn±trz przez otwarte okno?

A filterek -IR wa¶æ uzywasz z obiektywem soczewkowym? :szczerbaty:

No wiêc soczewka z ¶rubkami kolimacyjnymi wygl±da tak:

Co do kr±¿ków to w³asnie to s± te o ustawieniach mniej wiecêj tak jak pisa³ Adam_J - czyli mocno przed zogniskowaniem, trochê przed, jaki¶ jeden obrot przed i w ognisku ( nie pomy¶la³em o zrobieniu kr±zk± za ogniskiem ).
Fotki drzewa robi³em z okna - jednak okno nie moze miec wp³ywu na ró¿nice ostro¶ci miedzy stellarvue a newtonem bo newton tez sta³ za tym samym oknem ( oba telepy staly obok siebie przy robieniu testów ) . Ostro¶æ ogólnie z okna nie koniecznie musi byæ idealna, ale z obu telepów powinna byæ porównywalna.... a nie jest.

Na mój gust sytuacja wygl±da tak : na gwiazdach i na obiektach oddalonych o 20m ostro¶c ³apie siê niezle ( ale bez porównania z drugim telepem nie da siê jednoznacznie okre¶liæ czy jest ona idealna ) natomiast na obiektach oddalonych o 150m akurat b³±d widaæ najlpeiej. Prawdopodobnie gdybym spojrza³ tylko na gwiazdy to uzna³bym, ze obraz jest OK, ale tak siê akurat z³o¿y³o, ¿e pierwszy test zrobi³em na drzewach i wysz³o szyd³o z worka.

Jesli telep nie ostrzy poprawnie na drzewach to spokojnie mozna przyj±c, ¿e na gwiazdach da siê nim wyostrzyæ jeszcze lepiej.... a do astrofoto ostro¶æ gwiazd to kluczowa sprawa....

Poza tym kupi³em Stellarvue z tym fajnym wyci±giem zamiast zwyk³ego ED80 w³asnie po to by nie chrzaniæ siê z ostro¶ci±... a tu widaæ, ¿e problem le¿y gdzie indziej.... tak wiêc do astrofoto ten telep nie nadaje siê dopóki nie zostanie skolimowany. Tak wiêc nie spe³nia moich oczekiwañ. Proste.


A filterek -IR wa¶æ uzywasz z obiektywem soczewkowym? :szczerbaty:

Tak...tzn IR/UV cut... ale to ma jakies znaczenie dla ostro¶ci na drzewach :blink: ? A poza tym problem ostro¶ci wystêpowa³ zarówno przy kamerce jak i w okularze.....


Tak...tzn IR/UV cut... ale to ma jakies znaczenie dla ostro¶ci na drzewach :blink: ? A poza tym problem ostro¶ci wystêpowa³ zarówno przy kamerce jak i w okularze.....

Nie ma ¿adnego. Po prostu w astrofoto bêdziesz mia³ mniejsze halo dooko³a jasnych gwiazd. Ale to nie o tym w tym w±tku... Nie mieszajmy ró¿nych spraw.

S± tylko dwie mo¿liwo¶ci, o których pisa³em wy¿ej. Jak siê spotkamy dzisiaj, to ci sprawdzê, czy wszystko jest ok. Odbierz PW.

no w³asnie w okularze niema to znaczenia :blink:



to zdjêcie pokazuje ¿e kr±¿ki centryczne nies± no i ten jasny punkt na ¶rodku


No wiêc soczewka z ¶rubkami kolimacyjnymi wygl±da tak:
attachment
Co do kr±¿ków to w³asnie to s± te o ustawieniach mniej wiecêj tak jak pisa³ Adam_J - czyli mocno przed zogniskowaniem, trochê przed, jaki¶ jeden obrot przed i w ognisku ( nie pomy¶la³em o zrobieniu kr±zk± za ogniskiem ).
Fotki drzewa robi³em z okna - jednak okno nie moze miec wp³ywu na ró¿nice ostro¶ci miedzy stellarvue a newtonem bo newton tez sta³ za tym samym oknem ( oba telepy staly obok siebie przy robieniu testów ) . Ostro¶æ ogólnie z okna nie koniecznie musi byæ idealna, ale z obu telepów powinna byæ porównywalna.... a nie jest.

Na mój gust sytuacja wygl±da tak : na gwiazdach i na obiektach oddalonych o 20m ostro¶c ³apie siê niezle ( ale bez porównania z drugim telepem nie da siê jednoznacznie okre¶liæ czy jest ona idealna ) natomiast na obiektach oddalonych o 150m akurat b³±d widaæ najlpeiej. Prawdopodobnie gdybym spojrza³ tylko na gwiazdy to uzna³bym, ze obraz jest OK, ale tak siê akurat z³o¿y³o, ¿e pierwszy test zrobi³em na drzewach i wysz³o szyd³o z worka.

Jesli telep nie ostrzy poprawnie na drzewach to spokojnie mozna przyj±c, ¿e na gwiazdach da siê nim wyostrzyæ jeszcze lepiej.... a do astrofoto ostro¶æ gwiazd to kluczowa sprawa....

Poza tym kupi³em Stellarvue z tym fajnym wyci±giem zamiast zwyk³ego ED80 w³asnie po to by nie chrzaniæ siê z ostro¶ci±... a tu widaæ, ¿e problem le¿y gdzie indziej.... tak wiêc do astrofoto ten telep nie nadaje siê dopóki nie zostanie skolimowany. Tak wiêc nie spe³nia moich oczekiwañ. Proste.


Philips, piszesz jakie¶ dziwne historie - mieszasz pojêcia. Ostrzenie to ostrzenie, nie ma znaczenia, czy na krzakach, drzewach, ptakach, s±siadkach. Jedyna kwestia to ew. brak zakresu, czyli masz za krótk± obudowê/wyci±g, ¿eby wyostrzyæ obiekty le¿±ce blisko, albo odwrotnie, masz za d³ugi uk³ad, ¿eby wyostrzyæ na obiektach le¿±cych w tzw. nieskoñczono¶ci. Ale widz±c, ¿e zrobi³e¶ ostre gwiazdy, to kwestia jest taka, ¿e brakuje ci ogniska na obiektach le¿±cych bli¿ej.

Patrz±c na kr±¿ki mogê stwierdziæ, ¿e to nie problem kolimacji. ¯eby tak mocno kolimacja zdegradowa³a obraz, to musia³aby byæ wyj±tkowo przekoszona.

Ostatni akapit to ju¿ demagogia :) Co ma siê siê wyci±g do kolimacji? Po pierwsze - zasada jest taka, ¿e im telep ja¶niejszy, tym ostro¶æ trudniejsza do ustawienia, ale to oczywiste. Po drugie, w astrofoto nie lubimy aberracji chromatycznej, a im ja¶niejszy sprzêt, tym gorzej - szczególnie w doublecie ED. Poza tym - im ja¶niejszy doublet, tym krzywizna pola wiêksza, etc., itp. itd. Wiesz dobrze, ¿e po testach odradzi³em z ca³± stanowczo¶ci± kupowanie tych chiñskich doubletów jasnych do astrofoto. Ale ty wola³e¶ sam siê przekonaæ. Nie widzê ¿adnego logicznego powodu, ¿eby kupiæ tego chiñczyka zamiast "normalnego" 80ED. To jedyny polecany sprzêt do astrofoto w tej kategorii cenowej i aperturze. Kropka. Albo zaczniesz czytaæ i siê "wierzyæ", albo bêdziesz traci³ lata na w³asne eksperymenty. A wyci±g w 80ED jest zupe³nie wystarczaj±cy do tego, ¿eby nie mieæ ¿adnych problemów z ustawianiem ostro¶ci. Poza tym - zawsze mo¿esz sobie dokupiæ wyci±g np. Moonlighta, ¿eby ³adnie siê "¶wieci³". 80ED z flattenerem pracuje bardzo dobrze (TV, WO) - co da ci ogniskow± wynikow± 480 mm (f6). Nic lepszego w tej klasie nie wykombinujesz, choæby¶ nie wiem jak chcia³.

PS. Nie rób nigdy testów tego typu przez szybê. Nie bêdê rozpisywa³ siê dlaczego - szkoda czasu. Po prostu - nie.


no w³asnie w okularze niema to znaczenia :blink:

attachment

to zdjêcie pokazuje ¿e kr±¿ki centryczne nies± no i ten jasny punkt na ¶rodku


Przesadzasz, oby ka¿dy mia³ tak centryczne kr±¿ki w swoim refraktorze.

Uprzejmiê proszê o umieszczenie informacji co by³o przyczyn± problemu, jak tylko bêdzie ona znana.

Pozdrawiam :Beer:

Ostrzenie musi byæ na wszystkim. Na drzewach, ptaszkach, gwiazdach i czymkolwiek jeszcze. Z tego co piszesz wnioskujê, ¿e zakres wyci±gu w obie strony jest dobry. Nie podoba mi siê ustawienie separatorów w soczewkach. Np. na tym zdjêciu - http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...st&id=24041 wygl±da jakby by³y cztery separatory, a ich rozmieszczenie to zagadka, jest ca³kiem przypadkowe. Czy kto¶ grzeba³ w tym obiektywie?

Nie znam tej optyki, wiêc za³o¿y³em ze to separacja powietrzna. Mo¿e ktora¶ ze srub jest mocno zaci¶niêta i st±d takie objawy jak w obiektywie Rubinar 500/5,6, kiedy zbyt mocno zaciska siê ¶rubê pier¶cienia do kadrowania deformuje ona tubus, a ten odkszta³ca lustro g³. i obraz jest zamazany, ale nie a¿ tak jak na tej fotce.

To dublet i wygl±da na zdjêciu kr±¿ków dyfrakcyjnych jakby mia³ 4 miejsca gdzie umieszczone s± separatory. W swoim refraktorze mam 3 umieszczone w równych odleg³o¶ciach. Tutaj s± rozmieszczone byle jak. O ile s± to separatory. Te¿ nie mia³em do czynienia z optyk± tego producenta wiêc to tylko domys³y. Je¶li jest 8 ¶rubek to 4 z tego s± kolimacyjne. Separatory s± po to, aby odleg³o¶æ miêdzy soczewkami by³a sta³a. Kolimuj±c taki obiektyw reguluje siê ca³o¶ci±, czyli ca³± cel±.

Hehe... no wiêc tak.
Teleskop jest OK... ostro¶æ da siê ustawiæ normalnie i ogólnie kolimacja jest w porz±dku.

A teraz co i jak siê sta³o.

1. W moim pokoju, przez okno wycelowa³em na drzewa - drzewa te by³y gdzie¶ w po³owie wysoko¶ci okna. Obrazu kompletnie nie da³o siê wyostrzyæ co widaæ na obrazku z pierwszego postu ( zarówno w kamerce jak i w okularze ).
2. Przera¿ony wynikiem pod³±czy³em kamerkê i newtona do który sta³ obok stellarvue, tez w pokoju, te¿ przez to samo okno - obraz dawa³ siê idealnie wyostrzyæ
3. Uzna³em, ¿e skoro w jednym telepie da siê wyostrzyæ przez okno a przez drugi siê nie da - to problem lezy w telepie a nie oknie.
4. Wynios³em Stellarvue pod gwiazdy ( bez okna ) i da³o siê wyostrzyæ.... to mnie zacze³o zastanawiaæ i doszed³em do wniosku, ¿e to mo¿e i dziwne, ale widaæ ten telep tak ma, ¿e na gwiazdy da siê wyostrzyæ a na obeikty dzienne siê nie da ( tu niektórzy zaczeli mi sugerowaæ, ¿e brakuje mi d³ugo¶ci wyci±gu ale to zupe³nie nie by³o to - moim "aluminiowym extenderem" mogê wyd³u¿yæ wyci±g nawet o 10cm wiêc to nie mog³o byæ to z za³o¿enia )
5. Umówi³em siê z Adamem_J na parkingu pod supermarketem i za³adowali¶my zarówno k±tówkê jak i "aluminiowy extender" i telep ostrzy³ normalnie na obiekty oddalone zarówno blisko ( 20m ) jak i daleko ( ~1km )

Jaki z tego wniosek ?? NIE WOLNO TESTOWAÆ TELEPÓW PRZEZ OKNO .... niby to jest oczywiste.... ale wcale nie do koñca.
- W Delta Optical w Warszawie przez telepy mo¿na sobie popatrzeæ.... a wszytkie one stoj± za szyb±.. tak wiêc testuje siê je przez szybê.... i jakos dzia³aj±.
- Newton przez t± sam± szybê ostrzy³.... refraktor nie.

Tak wiec przyjrza³em siê tej mojej szybie z bliska. Jest to stara szyba, lekko nierównomiernie wykonana. Tej nierównomierno¶ci nie widaæ na pierwszy rzut oka... takie delikatne falki.... i tu jest w³asnie pies pogrzebany.... poniewa¿ Stellarvue sta³ jakie¶ 50cm od newtona, to akurta stellarvue musia³ trafiæ w jaki¶ wyj±tkowo parszywy fragment falowania na szybie a newton albo jest ma³o czu³y na nierównomirno¶æ szyby albo trafi³ na fragment równej szyby.....

i tyle..... a ju¿ chcia³em go oddawaæ.... :Boink:

Tak czy inaczej dzieki za sugestie..... w sumie wychodzi na to, ¿e ca³e testowanie to zbiór malo szczê¶liwych zbiegów okoliczno¶ci które doprowadza³y mnie do zupe³nie b³êdnej oceny....

tyle.

PS... co do kr±¿ków dyfrakcyjnych robionych na gwiazdach to ju¿ inny temat który pewnie te¿ bêde chcia³ poruszyæ.... ale to ju¿ w innym w±tku...

A IÆ :szczerbaty:


Ostatni akapit to ju¿ demagogia :) Co ma siê siê wyci±g do kolimacji? Po pierwsze - zasada jest taka, ¿e im telep ja¶niejszy, tym ostro¶æ trudniejsza do ustawienia, ale to oczywiste. Po drugie, w astrofoto nie lubimy aberracji chromatycznej, a im ja¶niejszy sprzêt, tym gorzej - szczególnie w doublecie ED. Poza tym - im ja¶niejszy doublet, tym krzywizna pola wiêksza, etc., itp. itd. Wiesz dobrze, ¿e po testach odradzi³em z ca³± stanowczo¶ci± kupowanie tych chiñskich doubletów jasnych do astrofoto. Ale ty wola³e¶ sam siê przekonaæ. Nie widzê ¿adnego logicznego powodu, ¿eby kupiæ tego chiñczyka zamiast "normalnego" 80ED. To jedyny polecany sprzêt do astrofoto w tej kategorii cenowej i aperturze. Kropka. Albo zaczniesz czytaæ i siê "wierzyæ", albo bêdziesz traci³ lata na w³asne eksperymenty. A wyci±g w 80ED jest zupe³nie wystarczaj±cy do tego, ¿eby nie mieæ ¿adnych problemów z ustawianiem ostro¶ci. Poza tym - zawsze mo¿esz sobie dokupiæ wyci±g np. Moonlighta, ¿eby ³adnie siê "¶wieci³". 80ED z flattenerem pracuje bardzo dobrze (TV, WO) - co da ci ogniskow± wynikow± 480 mm (f6). Nic lepszego w tej klasie nie wykombinujesz, choæby¶ nie wiem jak chcia³.

PS. Nie rób nigdy testów tego typu przez szybê. Nie bêdê rozpisywa³ siê dlaczego - szkoda czasu. Po prostu - nie.


Nie no tak.... ostro¶æ a kolimacja too nie to samo.... to oczywista sprawa....
Mi chodzilo o kupienie telepa w ktorym ustawianie ostrosci bedzie ³atwe, tak by nie u¿eraæ sie z wyciagiem po³ nocy zamiast focic. Tak wiec wykluczylem zwykle ED80 juz na stacie. Oczywiscie wyciag w SW ED80 moze od biedy byc.... ale jesli moge miec za niewielka doplat± dobry wyciag.... to wybóor sam sie nasuwa....
dlatego stellarvue uwazam za niezl± okazjê ( ten telep jest jeszcze na gwarancji i zostal kupiony w USA na poczatku lipca 2007... wiec to niemal nowka... a cena byla naprawde bardzo okazyjna ).
drugi powod jego kupna to ogniskowa, ktora niewiele, ale zawsze jest krotsza (560mm) od zwyklegoo ED80.
Po trzeciie jeszcze chwile pofoce kamerk± SC3 zanim kupie wiekszy sensor.... tak wiec nadzieje, ze bez flattenera wytrzzymam do tego czasu...

pozdrawiam i jeszcze raz sorry za zamieszanie.

Bez komentarza. :zle: :whip: :sterb003: :buahaha:

A moim zdaniem z Philipsa bêd± "ludzie". Podoba mi siê w nim to, ¿e docieka sprawy, inwigiluje problemy. A wiedza i do¶wiadczenie przyjdzie z czasem. Faktem jest, ¿e wiele tematów na forum ciekawych zap³odni³ i chwa³a mu za to. Kto nie pope³nia b³êdów, ten siê nie uczy.

Co do DO w Warszawie - tam siê nie testuje teleskopów. To ¿e stoj± sobie i mo¿na lookn±æ na okoliczne okna nie oznacza, ¿e to testy. Nikt znaj±cy siê na sprawie nie bêdzie w ten sposób bada³ optyki. Zawsze wychodzi siê na zewn±trz.


A moim zdaniem z Philipsa bêd± "ludzie".
Nie no, tego nikt nie neguje "ale ¿eby go³ym teleskopem przez szybe" :D
Nigdy bym na to nie wpad³ ¿e tak mo¿na testowaæ sprzêt my¶la³em ¿e to temu ¿e bez kontówki i brakuje mu zakresu.

Philips, tak z ciekawo¶ci, je¶li mo¿esz, daj fotkê obiektywu zrobion± prostopadle do jego osi. Ciekawi± mnie te pociemnienia przy brzegach kr±¿ków dyfrakcyjnych. Czy ten obiektyw ma widoczne separatory, czy producent inaczej rozwi±za³ jego budowê?
Za zamieszanie, które wywo³a³a stara szyba, a raczej Ty :lanie: :buahaha:


Philips, tak z ciekawo¶ci, je¶li mo¿esz, daj fotkê obiektywu zrobion± prostopadle do jego osi. Ciekawi± mnie te pociemnienia przy brzegach kr±¿ków dyfrakcyjnych. Czy ten obiektyw ma widoczne separatory, czy producent inaczej rozwi±za³ jego budowê?
Za zamieszanie, które wywo³a³a stara szyba, a raczej Ty :lanie: :buahaha:


No wiêc tak wygl±daj± w³asnie soczewki :

Generalnie nie widaæ separatorów gdy sie patrzy w osi soczewek....w³a¶ciwie to wogole ciê¿ko jest ich siê dopatrzyæ...
Tak czy inaczej na kó³kach dyfrakcyjnych co¶tam jest i bêde z tym walczyl za pomoc± tych ¶rubek kolimacyjnych o których ju¿ wcze¶niej pisa³em - mo¿e która¶ z nich jest zbyt mocno docisniêta... zobaczymy. Muszê pobawiæ siê tymi ¶rubkami z kamerk± i pod gwiazdami. Fakt faktem.. nie wiem po co s± a¿ 4 pary ¶rubek ... my¶le, ¿e 3 mog³yby wystarczyæ... widaæ jest jaki¶ powód.
Zastanawia mnie tylko fakt, ¿e nie ma zupe³nie metody na ustawianie separacji miêdzy soczewkami.... widaæ jest ona ustawiona fabrycznie i nie zak³ada siê ustawiania tego parametru.... mo¿e to i dobrze.

Uda³o mi siê tak¿e z powodzeniem rozebraæ i z³o¿yæ wyci±g z mikrofokuserem. Ogólnie jestem pod wra¿eniem staranno¶ci i precyzji jego wykonania. Zero backlasha bierze siê z do¶æ finezyjnej jego budowy i filozofii dzialania - to co wsuwa i wysuwa wyci±g to prêt który na zasadzie tarcia obracaj±c siê przesuwa wyci±g. Prêt ten mo¿na "rozsprzegliæ" z wyci±giem poprzez wkrêcanie pokrêt³a nazywanego przez producenta hamulcem ( hamulec tak¿e blokuje wysuwanie siê wyci±gu - deklaruj± jego zastosowanie w³asnie do astrofoto ). Prêt mozna tak¿e precyzyjnie ustawiæ tak by przylega³ ca³± sw± powierzchni± do wyci±gu. Ogolnie jest ca³a masa ¶rubek do precyzyjnego ustawienia parametrów wyci±gu jak si³a z jak± trzeba krêciæ fokuserem, stopien zasprzeglenia, stopieñ "wygiêcia prêta" ( mozna ustawiæ tak, ze wyciag sam z siebie chodzi do¶æ cie¿ko a prêt obraca siê lekko, i na odwrót ).
Ogólnie rozebra³em wyci±g aby poj±æ jak on dzia³a i jak naj³atwiej jest do niego pod³±czyæ motofokuser. Niestety nie zosta³y przewidziane do tego specjalne otwory, ale da siê pod³o¿yæ pod zestaw 4-ech ¶rubek nastwanych p³ytki aluminiowej i wraz z ni± dokrêciæ i ustawiæ wyci±g - a do p³ytki przykrêciæ silnik który po³±czy siê z pokrêt³em mikrofokusera paskiem zêbatym ... i tak pewnie te¿ zrobie.
Wyci±g nawet gdy jest bardzo mocno "doci¶niety" to chodzi p³ynnie i bez zadnych skoków czy szarpniêæ. Od drugiej strony wyci±g je¼dzi na 4ech ma³ych ³o¿yskach kulkowych i pewnie st±d ta ³atwo¶æ obracania sie.

Na dodatek ca³ym wyci±giem mozna obracac wzglêdem telepa po odkrêceniu jednej ¶rubki docisk±jacej. Bedzie to wielkie u³atwienie przy kadrowaniu zdjêcia czy szukaniu gwaizdki do guidingu ( je¶li u¿yje off-axis-guidera ). Niestety jest ma³y skok obrazu przy dokrêcaniu srubki blokuj±cej obracanie siê wyci±gu...mysle, ¿e to mankament "do prze¿ycia" ( mo¿e nie koniecznie bêdzie dobry przy flattenerze gdzie zdaje siê, ¿e jest potrzebna idealna osiowo¶æ )

Generalnie oklaski za wyci±g a ci±g dalszy z kr±¿kami dyfrakcyjnymi nast±pi....
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 07 October 2007 - 16:38
Tak wyglada ten wyci±g... niestety nie pomy¶la³em o zrobieniu fotek przy rozbieraniu go... mo¿e nastepnym razem.



Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 07 October 2007 - 16:37

Tak czy inaczej na kó³kach dyfrakcyjnych co¶tam jest i bêde z tym walczyl za pomoc± tych ¶rubek kolimacyjnych o których ju¿ wcze¶niej pisa³em - mo¿e która¶ z nich jest zbyt mocno docisniêta... zobaczymy. Muszê pobawiæ siê tymi ¶rubkami z kamerk± i pod gwiazdami. Fakt faktem.. nie wiem po co s± a¿ 4 pary ¶rubek ... my¶le, ¿e 3 mog³yby wystarczyæ... widaæ jest jaki¶ powód.
Zastanawia mnie tylko fakt, ¿e nie ma zupe³nie metody na ustawianie separacji miêdzy soczewkami.... widaæ jest ona ustawiona fabrycznie i nie zak³ada siê ustawiania tego parametru.... mo¿e to i dobrze.


Je¶li s± 4 pary ¶rubek w celi, 4 z tego s³u¿± do kolimacji. Separacja miêdzy soczewkami jest sta³a i nie ma co tego zmieniaæ. Kolimacja za pomoc± ¶rubek powoduje przestawianie ca³ej celi, a po³o¼enie soczewek obiektywu wzglêdem siebie ustalone przez producenta powino byæ niezmienne.

A po co rozbiera³e¶ wyci±g???

Zostaw w spokoju ju¿ w spokoju ten refraktorek. To co widzisz na kr±¿kach to nie mog± byæ ¶ruby, bo przecie¿ ¶ruby masz idealnie rozmieszczone :)

Nie rozk³adaj te¿ obiektywu, bo nie ma po co. Potem zdziwisz siê, bo mo¿e byæ gorzej, aberracje wiêksze, etc.


Je¶li s± 4 pary ¶rubek w celi, 4 z tego s³u¿± do kolimacji. Separacja miêdzy soczewkami jest sta³a i nie ma co tego zmieniaæ. Kolimacja za pomoc± ¶rubek powoduje przestawianie ca³ej celi, a po³o¼enie soczewek obiektywu wzglêdem siebie ustalone przez producenta powino byæ niezmienne.
No w³asnie do takiego wniosku doszed³em i w sumie ciesze siê, ¿e jest o jedn± rzecz mniej do ustawiania w tym telepie.


A po co rozbiera³e¶ wyci±g???
Zostaw w spokoju ju¿ w spokoju ten refraktorek. To co widzisz na kr±¿kach to nie mog± byæ ¶ruby, bo przecie¿ ¶ruby masz idealnie rozmieszczone :)
Nie rozk³adaj te¿ obiektywu, bo nie ma po co. Potem zdziwisz siê, bo mo¿e byæ gorzej, aberracje wiêksze, etc.

Odpowiedz :
Ogólnie rozebra³em wyci±g aby poj±æ jak on dzia³a i jak naj³atwiej jest do niego pod³±czyæ motofokuser. Niestety nie zosta³y przewidziane do tego specjalne otwory, ale da siê pod³o¿yæ pod zestaw 4-ech ¶rubek nastwanych p³ytki aluminiowej i wraz z ni± dokrêciæ i ustawiæ wyci±g - a do p³ytki przykrêciæ silnik który po³±czy siê z pokrêt³em mikrofokusera paskiem zêbatym ... i tak pewnie te¿ zrobie.

PS. Obiektywu broñ bo¿e nie zamierzam rozbieraæ.....
Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 08 October 2007 - 00:55
Tak wygl±daj± kr±¿ki dyfrakcyjne dla mojego ED80....



Nie próbowa³em jeszcze z tym niczego robiæ. Trochê mnie martwi± te cztery "wypustki" jakie pojawiaj± siê na obrazkach... niew±tpliwe pochodz± one od soczewek. Zastanawia³ mnie te¿ nie do koñca idealnie okr±g³y kszta³t gwiazdki ( czasy rzêdu 1/10s wiêc nie ma mowy o PE ) ... ale doszed³em do wniosku, ¿e to pewnie z powodu nie do koñca idelnie prostopad³ego u³o¿enia kamerki wzglêdem osi ogniska ( tymczasowy extender ).

Czy kto¶ ma dla mnie jaki¶ komentarz lub radê nim zaczne co¶ grzebaæ przy ¶rubkach kolimacyjnych ?
Na temat kr±¿ków znalaz³em tylko to : http://in.geocities.com/rc_virwani/star_te...w_telescope.htm

Tak wygl±da testowa fotka z tego telepa :
15x20s, Vesta SC3, SW EQ5 bez guidingu ( gwiazdki s± mocno pojechane...to nie soczewka je tak "zfasolkowa³a" :P )


Ten post by³ edytowany przez philips dnia: 11 October 2007 - 03:16
Czesc,

Philips,jesli to mozliwe mozesz powiedziec od kogo kupiles 80 tke?

Jesli to to:
http://astro-forum.o...showtopic=17890

to troche sie ciesze bo bylem 2 gi w kolejce ale tez mi troche smutno ,ze los chcial by trafilo na to forum

pozdr
Y

Spadek ostro¶ci ze wzrostem odleg³o¶ci przedmiotowej to zjawisko maj±ce miejsce w przyrodzie, jest to zale¿ne od czysto¶ci atmosfery w miejscu obserwacji, to miêdzy innymi, ale czy samej optyki tego jeszcze nie wiem w ka¿dym razie zaobserwowa³em takie zjawisko a achromacie.

Nie rób nigdy testów przez okno tym bardziej Newtona z Refraktorem bo jak masz grzejnik przy oknie, to sam pomy¶l który uk³ad uk³ad bêdzie pokazywa³ gorszy obraz w takich warunkach. Po drugie "krzywa szyba" mo¿e degradowaæ obraz tylko w jednym refraktorze z dwóch u¿ytych do testu, to zale¿y od typu obiektywu.
Ten post by³ edytowany przez Mitek dnia: 04 October 2008 - 16:27
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl