Opis kolimacji Schmidta-Cassegraina 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

witam.
na pewno by³o ale jak jest potrzebne to oczywi¶cie znale¼æ nie mogê.

proszê o namiary w polskim jêzyku.



Ja mam taki sposób:
Ustawiasz teleskop na jasn± gwiazdê, tak aby by³a w centrum okularu, rozogniskowujesz j±, czyli rozkrêcasz ostro¶æ tak, aby by³o widaæ kr±¿ki dyfrakcyjne, czyli te okrêgi wokó³ "obstrukcji lustra wtórnego". Potem ¶rubokrêtem delikatnie krêcisz trzema ¶rubkami, które znajduj± siê z przodu p³yty korekcyjnej na celi lustra wtórnego. Krêcisz delikatnie, po æwieræ obrotu i spogl±dasz na obraz dyfrakcyjny gwiazdy, ca³y czas maj±c j± w centrum obrazu. "Cieñ" celi lustra wtórnego ma byæ dok³adnie po¶rodku. Kr±¿ki maj± tworzyæ równy okr±g.
Dobry trik:
Jak ju¿ skolimujesz, to sprawd¼ sam siebie, jak to zrobi³e¶. Wyostrz gwiazdê prawie do w³a¶ciwej ostro¶ci, ca³y czas przygl±daj±c siê jej obrazowi. Ko³o ma siê zmniejszaæ, a¿ stanie siê punktow± gwiazdk±. Je¿eli podczas ostrzenia zauwa¿ysz, ¿e powstaje na gwie¼dzie wyra¼ny "ogonek" i wygl±da trochê jak kropelka, to znaczy, ¿e jednak nie do koñca dobrze skolimowa³e¶. Wyeliminuj ten efekt.
Kolimacja SCT jest ³atwiejsza ni¿ siê wydaje, z pewno¶ci± ³atwiejsza ni¿ w newtonie. I trzyma potem nawet przez rok, albo i dwa.
pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez wimmer dnia: 30 May 2009 - 00:06
dziêki wimmer

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl