Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
No wlasnie - jakos rzadko sie o nich u nas slyszy, Tu na forum tez niewiele bylo poruszanych kwesti o tej konstrukcji. Cenowo plasuje sie gdzie pomiedzy Achro, a APO - troche blizej APO. Za cene 102FL mozna miec 130-140 NA. Podobno aberacje tez posrodku, wiec moze to byc ciekawa propozycja.
Neo Achromat jest konstrukcja autorska Vixena (http://www.vixen-global.com/). Sklada sie z 2 zestawow 2 elementowych soczewek. Co ciekawe pisza, ze dzieki tej konstrukcji obraz jest jasniejszy niz w achromacie. Ja sie tylko zastanawiam, jak to mozliwe, ze po zwiekszeniu 2 krotnie ilosci elementow obraz sie rozjasnil :shock:
Co o tym sadzicie?
120 kosztuje 1900 Euro.
130 - 2599,00 Euro
140 - 3499,00 Euro
Dla porownania 102 FL 2999 Euro.
Oczywiscie same tuby.
Mam tescik na cloudyN.
http://www.cloudynig...s4/vixen140.htmIde poczytac...
Tego typu konstrukcja nie jest niczym nowym wbrew pozorom i jest to odgrzany system Pet¿wala z przed nieomal wieku :shock:
takie roz³o¿enie szk³a po 2 soczewki z przeodu i przy wyci±gu pozwala skonstruowaæ system optyczny o du¿ym kilustopniowym i co najwa¿niejsze p³askim polu widzenia co jest bardzo cenne w astrofotografii 8)
Taraz zale¿y tylko z jakich szkie³ sk³ada siê ten obiektyw bo jak ze zwyk³ych to szcz±tkowe aberracje chromatyczne pozostawiaj± sporo do ¿yczenia przy vizualu (du¿y power) i wystarcza do fotania na kliszach.
Jak z ED to jest ju¿ dobry do vizuala i niezly nawet do pracy z "drobno ziarnistym" z ma³ymi pixelami CCD .
Jak jest z 2 par fluorytowych to mamy super sprzêcior jak TAk-a FSQ-106 i nie mamy siê do czego przyczepiæ.
Widzia³em w necie wczesn± recenzje pierwszych Synt 150/8 i by³a ona tak¿e typu neoachromat co pokazywa³y zdjecia rozebranej lunety ale okaza³a siê za droga w produkcji i pozosta³a seryjnie tylko uproszczonym achromatem :Cry:
Z tym obrazem ja¶niejszym to tylko nie³adny chwyt marketingowy ale za to czyste pole zapewne ma o wiele wieksze od achromatu i mo¿e o to chodzilo a ¼le siê ktos wyrazi³ w specyfikacji 8)
No wiec nie. Glownym przekazem marketingowym jest to, ze w porownaniu z Achromatem ma znacznie mniejsza aberacje chromatyczna. Od razu pragne zauwazyc, ze nie ma tam zadnego szkla egzotycznego, ani chociazby ED.
Ale dziwi mnie jedna rzecz. Przeczytaj sobie wlasny opis na swojej stronie (zreszta - bardzo pozyteczny) - Typy teleskopow. Masz tam nawet sporo o Neo Achromatach. Podajesz nawet jak wyglada aberacja szczatkowa w porownaniu z innymi typami refraktorow.
Teraz zaczne filozofowac, a ty mnie popraw jak przesadze ;).
Czy przypadkiem w Neo Vixena te dodatkowe soczewki nie sluza korekcji aberacji chromatycznej (a'la prosty chromacor), zamiast tego o czym piszesz, czyli korekcji pola tak jak w FSQ106.
Z ta jasnoscia to tez mysle, ze to belkot marketingowy.
Co ciekawe, poczytalem i doczytalem, ze powoli sie wycofuja z tych Neo. Fabryki juz ich nie robia. W sklepach koncza sie, a w wielu juz ich w ogole nie dostaniesz. Mimo, ze sam Vixen milczy, to prawdopodobnie zakonczyli ich produkcje. A na pewno tych wiekszych (130-140).
Z testow wynika, ze fiolet jest, ale znacznie mniejszy niz w 150 f8 achro. Tak, czy siak - nic rewelacyjnego. Wlasnie gosc kupil 140, a poprzednio mial MN 6" i w zasadzie we wszystkich mozliwych porownaniach dostal po dupie (neo). W planetach porzednie...
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl