Refraktor achromatyczny a astrofotografia narrowband Czy to ma sens? 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam !

Od wczoraj siê zastanawiam i nigdzie nie mogê dotrzeæ do tej informacji. Czy dla astrofotografii przez filtry w±skopasmowe (Narrowband astrophotography) ma to jakiekolwiek znaczenie czy u¿ywamy refraktora achromatycznego za 2tys. z³, daj±cego "piêkne" niebieskie obwódki czy te¿ APO za 20 tysiêcy z³otych?
Innymi s³owy - je¶li na przyk³ad nastawiam siê tylko i wy³±cznie na ten rodzaj astrofotografii to czy nie lepiej (tzn. taniej :D ) kupiæ zwyk³y, tani refraktor f/5, np. taki? Czy fotografuj±c przez taki refraktor uzyskam gorsze zdjêcie ni¿ przez analogiczne 15cm tyle, ¿e APO firmy Astro-Physic? Wydaje mi siê, ¿e nie...

Pytam o to pod k±tem czasu na¶wietlania. Taki refraktor f/5 po dodaniu reduktora/flattenera "zrobi siê" na f/4. A to ju¿ bardzo fajna ¶wiat³osi³a. Jak kto¶ fotografuje f/8 oznacza to (je¶li dobrze liczê), ¿e musi takim f/8 na¶wietlaæ 4x d³u¿ej. Czyli np. zamiast zdjêcia 60 minutowego mo¿emy z f/4 na¶wietlaæ 15 minut i (tym samym zestawem) uzyskamy dok³adnie ten sam efekt.

Bior±c to powy¿sze pod uwagê: czy astrofotografia w±skopasmowe wymaga idealnie skorygowanej optyki od refraktora? A mo¿e refraktor APO ma jeszcze inne przewagi nad zwyk³ym achromatem, o których nie wiem?
Dobrze powy¿ej kombinujê? :)

Pozdrawiam Krzysiek



Starali¶my siê ju¿ raz na forum to zagadnienie zg³êbiæ:

http://astro-forum.o...showtopic=23254

A wnioski? No jako¶ siê troche rozlaz³o na inne tematy. W sumie to nic mi nie wiadomo, aby kto¶ jednak z sukcesem na achromacie narrow robi³.

Pozdrawiam.


Starali¶my siê ju¿ raz na forum to zagadnienie zg³êbiæ:
http://astro-forum.o...showtopic=23254

Dziêki Hans, nie wiedzia³em ¿e by³ ju¿ taki temat. Wnioski jednak tam ¿adne konkretne nie pad³y... nikt przez ostatni rok nie testowa³ tego rozwi±zania? :rolleyes:

Pozdrawiam, Krzysiek

W ramach eksperymentów kupi³em w tym roku Messiera Bressera 152mm f/5. Dosyæ fajnie wykonany. Cena stosunkowo przystepna. W³a¶nie miedzy innymi z my¶l± o takim przeznaczeniu.
Wniosek - niejednoznaczny :)
Pobawi³em sie trochê w H-alfa z ST-10 i wysz³o, ¿e ten teleskop wymaga chyba idealnej kolimacji. Mój mia³ doskona³± tylko w wizualu. Niestety przy SBIGowaniu wychodzi³y ró¿nego rodzaju zniekszta³cenia wokó³ gwiazd. To jest petzval. Kolimacja nie jest taka ³atwa. Zniechêci³em siê tematem i nie podszed³em nawet do tego. Na kilka tygodni po¿yczy³ ode mnie Tom-cio ten egzemplarz. W sumie to nie pamiêtam co z nim podzia³a³. Mo¿e napisze?
Wg mnie teoretycznie bardzo dobry pomys³, jednak wymaga³by cierpliwo¶ci i umiejêtno¶ci - wyczucia w kolimacji. Dodatkowym minusem by³ brak korekcji pola w ST-10, które przecie¿ jakie¶ ogromne nie jest. Znów byc mo¿e wynika³o to ze z³ego dobrania odleg³o¶ci soczewek itd. Nie wiem. Teleskop s³u¿y mi do wizuala i tu siê sprawdza bardzo dobrze bior±c pod uwagê jego cenê. Z zapiêtym Naglerem 31 tego lata mieli¶my z Bogdanem sporo frajdy lataj±c po ja¶niejszych eMkach. Choæby nie wiem jak jasne DSy to abery na nich nie widaæ. BTW jest to chyba graniczna waga dla EM-11 przy wizualu.
Bardzo fajny sprzêt do pokazywania nieba tzw nowicjuszom. Jest du¿y i wygl±da jak stu procentowy TELESKOP. Szukacz jest zrobiony ze stali tak grubej, ¿e mo¿na po nim przejechaæ samochodem:) Jednak moja mama ogl±daj±c Ksiê¿yc nagle zapyta³a: a dlaczego Ksiê¿yc ma tak± fioletow± atmosferê...:)
Pozdrawiam
Micha³ ¯o³nowski - Tiamat

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl