Achromat 80/500 a plecakowy refraktor 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Swego czasu na krótko w ofercie Astrokraku pojawi³y sie obiektywy -achromaty ¶rednicy 80mm i ogniskowej 500mm [F/6.25]. Jak sie domyslam, pochodzi³y od Ludesa [robione chyba w TMB]. Pytanie kierujê zatem g³ownie do Janusza P³eszki [przez forum, bo mo¿e temat bêdzie dla kogo¶ interesuj±cy]: Jak by siê sprawowa³ taki obiektyw w roli krótkiego, podró¿nego refraktorka wizualnego. Jakie da siê z niego wyci±gn±æ maksymalne powiekszenie bez koszmarnej aberracji chromatycznej? O ile pamietam, to dla achromatu 80mm f=400mm [Synta/Orion] najlepszy obraz by³ dla ok. 50x wg. tego, co sprawdzali¶cie w Astrokraku. Jak by to mog³o szacunkowo wygladaæ w tym przypadku? Wyja¶niê szczególy mojej koncepcji:
80mm krótki podró¿ny refraktor ze skracanym do transportu w plecaku tubusem [zsuwany odro¶nik, przed³u¿ony wyci±g 2" na skróconym tubusie daje teleskop "sk³adany" teleskopowo poni¿ej 40-35cm po odjêciu z³aczki k±towej, nalepiej 45-stopniowej; zamiast szukacza d³ugoogniskowy okular 1.25" 32-40mm - pole bêdzie 2.6-2.8 stopnia]. Na DS pe³na apertura, do planet ewentualnie przys³ona na 65-70mm i powiêkszenia do ok. 100-120x [ograniczone, rekreacyjne obserwacje planet i Ksiê¿yca, np. mo¿no¶æ dostrze¿enia cieni ksiê¿yców na tarczy Jowisza].
Taki teleskopik musia³by bez statywu wa¿yæ poni¿ej 1.5kg [ile wa¿y³ ten obiektyw 80/500 w oprawie?] i mo¿na by go braæ do plecaka zamiast lornetki 60mm [moja wa¿y 1.2kg bez pokrowca]. To by³aby takie "El Capitanowe" "pronto" tylko z wieksz± apertur± do DS ni¿ lornetka.
Oczywi¶cie sprzet o podobnych parametrach ju¿ istnieje, to Yukon z oferty Himpolu. Jest on dla mnie trochê spory gabarytowo, taka robiona specjalnie 80-tka by³aby pakowniejsza w plecaku... Chcia³bym tylko wiedzieæ, czy ma to sens optycznie i "cie¿arowo" Pozdrawiam
-Jaros³aw



Jaros³awie ta krótka seria 23 obiektywów achromatycznych 80/560 pochodzi³a z nadwy¿ek militarnych i pewnie nie szybko sie powtórzy taka gratka na naszym rynku :?
Z podobnych refraktorków mo¿na wskazaæ Celestrona 80/400 i jego wiêkszego brata 100/500 jako typowo kompaktowy i plecakowy teleskop obecnie dostêpny na rynku 8)
Oba z nich testowa³em i oba s± warte swoich cen przynajmniej moim skromnym zdaniem, maj± sk³adane odro¶niki i krótkie tubusy oraz d³ugie chowane w korpus wyci±gi co powoduje ¿e w stanie z³o¿onym mieszcz± siê w niewielkich walizeczkach lub plecakach :!: :!: :!:
Niestety do wiêkszych powiêkszeñ nie unikniemy do nich noszenia solidnych statywów bo nawet najlepsza rura optyczna nic nie jest warta bez odpowiednio sztywnego i solidnego monta¿u lub choæby statywu :Cry:
Z wy¿szej pó³eczki cenowej polecam Megreza 80mm takiego jak ma £ysy, ma mniejsz± aberracjê szcz±tkow± chromatyczn± co sam sprawdza³em w porównaniu z Celestronem 100/500 i funkcjonaln± oraz wysoce estetyczn± obudowê , my¶lê ¿e mogê go z czystym sumieniem poleciæ bardziej wymagaj±cym u¿ytkownikom, Andrzeju oczekujemy na jego rzeczow± recenzjê porównawcz± 8)
My¶lê ¿e na najbli¿sz± przysz³o¶æ najwiêkszym hitem w kategorii low budget bêdzie nadal upgreadowana w k±tówkê i dobre Plossle luneta ZRT z obiektywem 70mm oraz nowo¶æ na naszym rynku 100mm Jukon ale to ju¿ opisywa³em w dziale sprzêtowym 8)
Ta luneta o naprawdê du¿ych mo¿liwo¶ciach i wspania³ej optyce wa¿y tylko 1,5 kg i mie¶ci siê w niewielkim futerale spokojnie mieszczacym siê nawet w ma³ym plecaczku, pierwsza pilota¿owa seria 18 sztuk ju¿ siê sprzeda³a od pocz±tku wrze¶nia i nowe w wiêkszej ilo¶ci ju¿ w drodze do nas prosto z Bia³orusi :roll: :shock:


Jaros³awie ta krótka seria 23 obiektywów achromatycznych 80/560 pochodzi³a z nadwy¿ek militarnych i pewnie nie szybko sie powtórzy taka gratka na naszym rynku  :?  

Witam
Mo¿na kupiæ obiektyw fotograficzny Pentacon 500/5.6, wa¿y trochê ale powinien siê nadawaæ no i ma ³adn± ¶rednicê.

pozdrawiam,
starmaker

He he tylko jego cena i korekcja fotograficzna pozostawiaj± sporo do ¿yczenia w obserwacjach wizualnych :wink:




He he tylko jego cena i korekcja fotograficzna pozostawiaj± sporo do ¿yczenia w obserwacjach wizualnych  :wink:

Szybka odpowiedz ;)
A nie ma mo¿liwo¶ci usuniêcia tych problemów z korekcj± jak±¶ dodatkow± soczewk± ?

pozdrawiam,
starmaker

Dodatkowa soczewka nic tu nie pomo¿e bo to kwestia przeprojektowania ca³ego obiektywu i innego doboru szkie³ a takie Petzwalowskie konstrukcje z korekcj± vizualn± w astronomii oczywi¶cie istniej± i maj± siê ca³kiem dobrze, patrz choæby na wyroby Vixena, Televue czy Takahashi 8)

To juz Celestrony 100/500 i 80/400 nie sa chinskimi bzykadelkami, Januszu?
Swoja droga fajnie, ze przynajesz iz sprzet oferowany przez inna firme jest
korzystny cenowo. Ewoluujesz we wlasciwym kierunku. Gratulacje :)

A swoja droga na naszym rynku brakuje solidnych, mobilnych refraktorkow o obiketywach
7-10cm i swiatlosile od f/6 do f/8. Sam bylbym zainteresowany czyms takim. Namiastke
ma mi stworzyc Twoj Pronto :)

Pozdrawiam,
Arek

Zdradzê Ci pewien sekret o znaczeniu obecnie ju¿ historycznym, ten obiektyw PZO 64/400 do "Pr±cia" który od Ciebie dosta³em na trawelerka to co¶ wiêcej ni¿ zwyk³y achromat, konstruowa³ go obecny g³ówny konstruktor Rodenstocka i jest protoplast± obiektywu semi Apo o zmniejszonej odpowiednim doborem szkie³ widmie wtórnym o prawie 35% w stosunku do zwyk³ego achromatu a dodatkowo uda³o siê wtedy uzyskaæ bardzo podobne drugi i trzeci promieñ soczewki co pozwoli³o na sklejenie go w jeden zespó³ optyczny co podnosi jego sprawno¶æ optyczn± i dodatkowo sztywno¶æ jego w sumie cienkim soczewkom 8)

Ps. Bzykade³kami nazywam co¶ co przy swojej pracy wydaje niepokoj±ce Bzzzzzzzzzzzzzzzz a te refraktorki tego raczej nie robi± :wink:

Je¶li mo¿na w³±czyæ siê do dyskusji, problematyczne przy tych krótkich refraktorkach jest jednak obserwowanie planetek, gdy¿ abberracja troszkê psuje rado¶æ z widoków. Mia³em okazjê patrzeæ przez krótkiego Celestrona i niestety wada ta mocno dawa³a siê we znaki.

Oskar, a patrzy³e¶ przez Megreza ?

Ale to inna bajka. Nie ¶mia³bym go porównywaæ do C102 czy C 80/400. Nie my¶la³em w tym momencie o APO.

Wiem, ¿e porównanie nie jest miarodajne bo to inna bajka cenowa, ale to semi apo, a ³adne obrazki daje . Typowy trawlerek, a przy tym jakie wykonanie :!: :shock:

Takiego trawlerka ka¿dy by chcia³!

witam

Potwierdzam, ¿e Pentakon 5,6/500 wizualnie nie nadaje sie do obserwacji.
ju¿ lepiej wypada Tair 3s 4,5/300.


Zdradzê Ci pewien sekret o znaczeniu obecnie ju¿ historycznym, ten obiektyw PZO 64/400 do "Pr±cia" który od Ciebie dosta³em na trawelerka to co¶ wiêcej ni¿ zwyk³y achromat, konstruowa³ go obecny g³ówny konstruktor Rodenstocka i jest protoplast± obiektywu semi Apo o zmniejszonej odpowiednim doborem szkie³ widmie wtórnym o prawie 35% w stosunku do zwyk³ego achromatu a dodatkowo uda³o siê wtedy uzyskaæ bardzo podobne drugi i trzeci promieñ soczewki co pozwoli³o na sklejenie go w jeden zespó³ optyczny co podnosi jego sprawno¶æ optyczn± i dodatkowo sztywno¶æ jego w sumie cienkim soczewkom 8)

To tym bardziej sie ciesze. Teraz wiem skad taka sprawnosc optyczna tego ustrojstwa.
Zmierzylem i nie chcialo mi sie wierzyc. Dzieki za uswiadomienie, ze bede mial taki fajny
teleskopik. Juz sie nie moge doczkac :)

Arek

Czym i co zmierzy³e¶ Arku :?:

Sprawnosc optyczna Twoja metoda sloneczna :)

A tak wracajac do tematu malych przenosnych refraktorkow. Czy jest jakas szansa,
ze w najblizszym czasie pojawi sie u Ciebie sprzet 8-10 cm o swiatlosile 6-8 z np.
2" wyciagiem? Np. taka analogia Megreza tyle, ze tansza? Mysle, ze na taki sprzet
jest spore zapotrzebowanie. Nie musi byc od razu APO lub semi APO ale chociaz
solidny achromat. f/5 oferowane w obu modelach Celestrona daje jednak duza aberracje
chromatyczna. Takie f/7 byloby w sam raz. Rozmiary jeszcze akceptowalne a
aberracja wyraznie mniejsza.

Arek

Pomy¶limy oczywi¶cie ale muszê swój dobry projekt zrealizowaæ i wytworzyæ w Chinach bo w naszym by³ym PZO przy narzutach na us³ugê 400% zamiast 20% to nie bêdzie na nie wileu z nas staæ :?

Nie wazne skad. Byle byl tanszy od Megreza i dosc dobry optycznie.

Arek


Nie wazne skad. Byle byl tanszy od Megreza i dosc dobry optycznie.

Arek


A na to akurat kwestia sk±d ma decyduj±ce znaczenie bo na miejscu jestem w stanie dopilnowaæ jako¶ci i przestrzegania norm technologicznych a czêste wycieczki do Chin mi siê obecnie nie u¶miechaj± bo nie mam na takie podró¿e obecnie czasu :?

Januszu mnie jako potencjalnego kupna na prawde nie interesuje skad jesli sprzet
bedzie dobrej jakosci. Kwestia skad jest natomiast wazna na pewno dla Ciebie jako
potencjalnego dystrybutora. Mnie jednak ona nie specjalnie interesuje, bo sprzet bede
kupowal u Ciebie i Ty bedziesz gwarantowal jego jakosc. W razie czego pretensje
bede kierwal do Ciebie, a nie do Chinczykow :)

Arek

No widzisz ¿e jednak interesuje i to bardzo i dlatego to nie powinno byæ wyprodukowane daleko st±d tylko pod rêk± bo inaczej twoje pretensje prze¶lê do Chin jako tylko sprzedawca a nie wytwórca tego sprzêtu i bêdziesz sie buja³ 3 miechy w tê i 3 miechy z powrotem zanim nie przyp³ynie nastêpny statek z dostaw± i naprawionym gwarancyjnie teleskopem z usterk± :Cry:

Troche gadamy o niczym. Wazne, ze konkuzje mamy wspolna. Tzn. ja zaufam Tobie, ze
zalatwisz to najlepiej dla swojego klienta. No bo przynajmniej w teorii o to chyba chodzi :)

Arek

P.S. A tak przy okazji na priva wyslalem Ci maila z pytaniami odnosnie Pronto. Dostales?

Jeszcze dzi¶ w domu leczê gard³o po Jod³owskich obserwacjach i jutro w pracy zapewne przeczytam 8)

A np. to:
http://www.apm-teles...achro/index.htm

Obiektyw achromatyczny 80/500 kosztuje 120 USD, 102/600 240 USD, a 120/1000 509 USD. Czy Ty Januszu jestes w stanie dotrzec do zrodla tych obiektywow i zamowic je
dla Astrokraka? Jakie bylyby ceny tego sprzetu u Ciebie (obiektyw + tuba + 2" wyciag)

Albo dotrzec do zrodla tych refraktorow:
http://www.apm-teles...e.htm#achromat1

Arek

Witam.
Megrez owszem to bardzo dobry trawlerek, daj±cy przy ma³ych powerach obrazy o punktowo¶ci niemal apochromatu, big polu i niskim kolorze, ale zasiêg nie powala na kolana. Gorzej jest z du¿ym powerem. Do planetek taki sprzêt nadaje siê jednynie "pogl±dowo", a nie do powa¿niejszych obserwacji. Nie chodzi tu o kolor (chocia¿ na b.jasnych obiektach widaæ go przy powerowaniu), tylko o ma³± aperturkê. Pomimo dobrych obrazów teraz megrezik pojecha³ do Krakowa na kolimacjê (wykazywa³ komê na du¿ych powerach)+dorobienie szklanego filtra slonecznego. Niestety sprzêt nie ma w³asnych ¶rób kolimacyjnych, trzeba bêdzie pewnie przetaczaæ nieco gniazdo obiektuwu :?

Zastanawiam siê czy nie pobawiæ siê nim w astrofoto DS, poniewa¿ ma b.du¿e pole i ma³± ogniskow±, mo¿e b³êdy nie bed± tu znacz±ce przy prowadzeniu paralaktycznym.

Pozdr.

Mowiac gorzej z duzym powerem, co miales na mysli? Jakie powiekszenie jest
najrozsadniejsze dla Megreza do pogladowego spogladania na planety?

Arek

To proste Arku dolicz do ceny Vat, C³o i koszty przesy³ki a wyjdzie ci towar w kraju bagatelka 48% dro¿ej ni¿ w anglojêzycznej ofercie :?
Do tego trzeba zrobiæ tuby, wykoñczyæ je dodaæ akcesoria jak wyci±gi czy szukacze a otrzymasz ju¿ raczej niezbyt zachêcajace ceny, takie sa polskie realia businesowe w tym temacie, nadfiskalne pañstwo udupi ka¿d± rozs±dna inicjatywê :?


takie sa polskie realia businesowe w tym temacie, nadfiskalne pañstwo udupi ka¿d± rozs±dna inicjatywê

Bo to Polska w³a¶nie :(


takie sa polskie realia businesowe w tym temacie, nadfiskalne pañstwo udupi ka¿d± rozs±dna inicjatywê

Bo to Polska w³a¶nie :(

No to liczymy. Cena wyjsciowa obiektywu 80/500: 120 USD. Do tego dorzucasz te 48% tj. 177.6 USD czyli jakies 710 zl. Obudowa jakies 200 zl (jesli do Pronto liczysz 160 zl
to tutaj 200 zl wydaje sie uzasadnione), wyciag 2" z redukcja na 1.25" refraktorowy 295 zl (wg. cennika na Twojej stronie) + jakas stopka statywowa 50 zl. W sumie: 1255 zl.
Oczywiscie policzylem jakby to wygladalo gdybys zamawial jeden obiektyw czyli
detal. Decydujac sie na serie takich refraktorkow i zamawiajac powiedzmy kilkadziesiat
obiketywow cena pojdzie znacznie w dol bo to jest juz hurt i oszczedzasz na transporcie.

Megrez w takim samym zestawie kosztuje 550 USD czyli 2200 zl i to pod warunkiem,
ze go sprowadzisz nielegalnie czyli przemycisz. Wielu ludzi nie ma znajomych, ktorzy
lataja czesto do USA, zeby im to przywiezc.

Warto jeszcze popatrzec na refraltor 80/400 New Planet Vixena (www.celestron.cz).
Kosztuje on 16700 koron czyli 2400 zl (znow przy przemycaniu). Fakt, ze tam w zestawie
dostaje sie dwa sredniej jakosci okulary, barlow , szukacz oraz mini statyw. Zestaw z obiektywem TMB ma jednak ta zalete, ze ma troszke wieksza ogniskowa (f/6.25) od
New Planet Vixena (f/5), daje wiec wieksze szanse na mniejsza aberracje chromatyczna
i troszke wieksza uniwersalnosc calego sprzetu.

Poza tym startujac od tego 1255 zl mozna dolozyc jeszcze:
diagonal 2" - 175 zl
okular 2" RKE 32 mm - 225 zl
okular Plossl Soligora 6mm - 95 zl

W tym zestawie sprzet bedzie mial powiekszenia 15.6 i 83 raza i pola
odpowiednio 3.8 i 0.5 stopnia. Za 1750 zl mamy wypasiony refraktorek podrozny,
ktory przy malym powiekszeniu nadaje sie swietnie do DS i meteorow, a przy duzym
do pogladowego zerkania na planety.

W sumie smiesznie wyszlo bo dokladnie tyle samo kosztuje tak chwalona Synta 200/1200.
Moze raczej nalezy powiedziec kosztowala, bo byla na nia promocja i teleskopu juz
nie ma w ofercie Fotoclassica. Jak przyjdzie nowa dostawa, to promocji juz nie bedzie
i Synta bedzie drozsza. No ale nie zmienia to faktu, ze Synty nie schowamy do plecaka
i nie pojedziemy z nia na wakacje.

Arek

Power max w megrezie wynosi ok. 140X, i da siê tu ogladaæ planety. Jednak takie refraktory s³u¿± g³ównie do DS, po prostu przy du¿ym powerowaniu pojawiaj± siê abeeracje chromatyczne, obraz jest te¿ o wiele ciemniejszy. Najlepszy power do megreza to ok.40X. Zreszt± wszystkie tzw. spotting scopy o krótkich ogniskowych maj± takie powerowanie. W³±cznie z apochromatycznymi cudami np Leica televid. Fizyki siê nie przeskoczy. Do planet takiego megrezika i ka¿dy inny scop "podrêczny" roz³o¿y na ³opatki zwyk³y d³ugi achromatyczny refraktor F/10 o typowej soczewce 100mm.
Pozdr.

Jeszcze jedno-przy takim sprzêcie jak megrez czy inne krótkie refraktory b.wa¿na jest jako¶æ okularów. Przy obserwacji planet ja widzia³em spor± ró¿nicê pomiêdzy obrazem Jowisza prze jaki¶ tai meadowski okular w porównaniu z Vixenem Lanthan (Krokodyla)-na korzy¶æ tego ostatniego. W d³ugim sprzêcie te ró¿nice nie s± tak znaczne. Tak wiêc jesli kto¶ siê decyduje na krótki refraktor-to najlepiej kupic jeden szeroki dobrej klasy okular aby osi±gn±æ power rzêdu 35-50X-i to w zasadzie wystarczy.
Inn± spraw± jest szukanie-wtedy spe³nie siê zoom, np w megrezie do planet soligorowski zoom (Jesiona) spisuje siê b.dobrze, i w dodatku spe³nia rolê szukacza na ma³ych powerach. Odradzem do krótkiego sprzêtu tanie okulary, zreszt± mo¿na poczytaæ recenzje na cloudyn. tego refraktora.
Pozdr.

W³a¶nie go kolimujê i przetestowa³em z kilkoma typami okularków które mam pod rêk± na balkonie :

Obiekt testowy Vega:

Z Kellnerem (china) 10 i 15 mm totalna pora¿ka, sferyczna (halo) :Cry:

Z MA 25mm Celestrona te¿ nieporozumienie, chromatyczna (halo) :Cry:

Z plosslem 9 i 15mm obraz bardzo dobry na osi, poza trochê gorzej 8)

Z Lantanem Soligor 9,5 i 12,5mm obraz klasa w ca³ym polu widzenia :lol:

Z Lantanem Oriona 3,5mm (za du¿e powiêkszenie) widaæ ju¿ kolorki :?

Z Ortoscopem Celestrona 4mm tak samo obraz ju¿ jest kolorowy :?

Wniosek z tego p³ynie jeden ¿e do teleskopu z wy¿szej pó³eczki jako¶ciowej trzeba koniecznie dokupiæ dobrze dobrane okulary z odpowiadajacej mu klasy jako¶ciowej bo inaczej taki sprzêt siê marnuje z kiepskimi okularkami :Cry:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl