Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. Chcia³bym z ciekawo¶ci siê dowiedzieæ jaki jest mo¿liwy do osi±gniêcia zasiêg obserwuj±c z Ziemi? Lornetki typu 26*70 czy 25*100 maj± ten zasiêg w granicach 11mag. Tak wiêc jaki wynik mo¿na osi±gn±æ najlepszym sprzêtem obserwuj±c z powierzchni ziemi ? :shock:
Wizualnie chyba 21m dla 5m teleskopu. Foto / CCD - zalezy od dlugosci ekspozycji, w idealnych warunkach amator z czula kamera CCD i scopem 25cm zszedl chyba do okolo 24m, co bylo kiedys limitem foto dla teleskopu Mt Palomar (5m). Bylo to jednak chyba cos kolo 50h ekspozycji przez wiele kolejnych nocy.
U mnie, ze scopem 20cm i kamerka CCD po godzinie ekspozycji udalo sie dojsc gdzies kolo 19,5m.
Pozdrawiam,
Pawel
Trzy noce temu poluj±c na zorzê z³apa³em 30 minut pogody i przetestowa³em trochê Lornetê 25x100 i z pod Krakowa przy zasiêgu go³ym okiem 5,5mag w Plejadach bez problemu widzia³em gwiazdki pod 12,5 do 12,7mag.
Ledwo rozstawi³em lornetê i statywy do foto potencjalnej zorzy i ju¿ po pogodzie, znowu przysz³a chmura i sypne³a znowu ¶niegiem wiêc testy szybko siê zakoñczy³y pakowaniem sprzêtu do baga¿nika ale 20 minut adaptacji do ciemno¶ci wystarczy³o do zobaczenia najja¶niejszej czê¶ci mg³awicy wokó³ Merope :lol: :lol: :lol:
No to sta³o siê Januszu :roll: .
I co to bêdzie?
Po¿yjemy, zobaczymy, co ma byæ to bêdzie, oby tylko by³a jaka¶ obserwacyjna pogoda :lol: :lol: :lol:
No prawie 20m to ju¿ jest wynik! Co mo¿na ciekawego zobaczyæ przy takim wyniku?
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl