Krótki achromat z filtrem jako traveller 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam!
przeklejam ten w±tek z astro4u...
W zasadzie mog³em od¶wie¿yæ wiadomy w±tek, ale tym razem mam konkretne??? pytanie do osób, które pos³ugiwa³y siê krótkimi achromatami klasy F/5-6, np. Celestron Firstscope 102/500 albo Orion Short Tube alias SkyWatcher/Celestron WA etc. 80/400 itp. 'maszynami', szczególnie z u¿yciem takich wynalazków, jak -V filter lub contrast booster.
Wyjasniam o co chodzi: w rozwa¿aniach nt. plecakowego travellera pojawi³a siê opcja refraktora80/400 [tylko l¿ejsza wersja] + filtr Fringe Killer Baadera do du¿ych powiêkszen z jasnymi obiektami typu planety, Ksiê¿yc itp.
Sêk w tym, ze ten 80/400 idealnie pasuje gabarytowo, natomiast optycznie jest to pora¿ka z powiêkszeniami od 50x w górê, wg. dotychczasowych opinii i testów, ktore pojawia³y siê na forum. Wiem,¿e niektórzy z Was eksperymentowali z tym sprzêtem i filtrami. Fringe killer ma byæ ulepszon± wersj± -Violet'a, zachowuj±c± 50% transmisji w niebieskiej czê¶ci widma, co redukuje za¿ó³cenie obrazu. Na ile taki wynalazek mo¿e umo¿liwiæ sensown± obserwacje planet [Ksiê¿yc, Jowisz powiedzmy] do 100-120x? Kolory mog± byæ przek³amane, byle by widoczne by³y detale przyzwoicie jak na 80mm. To ma byæ zestaw na wyjazdy plecakowe w góry [jako alternatywa dla lornetki, g³ównie DS-y] oraz za granicê na specjalne okazje [np. zaæmienia S³onca, Ksiê¿yca] i to okre¶la moje oczekiwania co do jako¶ci obrazu przy tych 100x - ¿adnych wodotrysków, ale ¿eby da³o siê ogl±daæ. Dlatego interesuje mnie skuteczno¶c tych filtrów w F/5, zapraszam osoby maj±ce do¶wiadczenie w tej materii do zabrania g³osu. Pozdrawiam
-Jaros³aw



Podpisujê siê pod tym apelem sam mam rurkê 80/500. Mo¿e ten filtr faktycznie pozwoli uzyskiwaæ wieksze powiekszenia z lepszym obrazem?
No to czekamy na odpowiedzi. :respect: :respect:

Minus Violet i Contrast Booster nadaja sie do "de". Szczegolnie ten drugi, ktory nie jest tani, a poza pogorszeniem obrazu nic do niego nie wnosi. Wbrew pozorom widmo "fioletu" jest bardzo potrzebne w obrazowaniu (szczegolnie planet). W achromacie widmo to ogniskuje sie w zupelnie innym miejsu niz pozostale 2 kolory. Niestety nic sie nie da z tym zrobic (poza chromacorem) i samo odciecie tego fioletu wiele dobrego w praktyce nie wnosi. Kolor z naturalnych przyczyn jest "okropny" (mocno zoltawy). Ja bez filtrow widzialem wiecej na np. Jowiszu, niz z tymi filtrami (refraktor 150mm). Za Contrast Boostera zaplacilem ponad 400 zl (2") i uwazalem zawsze, ze to wywalenie pieniedzy w bloto. Dalem go za darmo kupcowi mojego refraktora. Nie mialem sumienia "kasowac" go za $.

Ten nowy filtr przepuszcza wiecej w pasmie fioletu, wiec mowiac ogolnie - po prostu to taki -V dzialajacy w 50%.

Kupi³em taki filtr w lipcu ubieg³ego roku .Niestety nie mogê go poleciæ nikomu . Ksiê¿yc jest zielony a i obrazy obiektów na niebie jakie¶ sztuczne . Byæ mo¿e to kwestia przyzwyczajenia ale ja wolê naturalny obraz . Aberracja wystêpuje w achromacie tylko na jasnych gwiazdach , planetach i ksiê¿ycu . DS-y s± s³absze i tam aberracja nie przeszkadza nam w obserwacjach .

http://www.baxter.superhost.pl/images/part/filtr.jpg



Czyli kicha :pistols: Ceniê szczero¶æ. Co naturalne to naturalne :banan:

Jeszcze raz powtórzê stare, dobre porzekad³o "biedny traci dwa razy"!!! I dlatego uwa¿am i naprawdê sugerujê, g³êbokie zastanowienie siê nad zakupem raz jeszcze. Posty powy¿ej utwierdzaj± mnie w moim przekonaniu :Boink:

Witam !.

Pytanko o filtr ksiê¿ycowy. Czy przyda siê do obserwacji planet, tzn. czy dziêki niemu bêdzie widaæ wiêcej szczegó³ów.

Filtr ksiezycowy to zwykly filtr szary, ktory jedyne co robi, to ogranicza ilosc przepuszczanego swiatla.


Witam !.

Pytanko o filtr ksiê¿ycowy. Czy przyda siê do obserwacji planet, tzn. czy dziêki niemu bêdzie widaæ wiêcej szczegó³ów.


zdecydowanie tak!

Kolor wychodzi kompletnie idiotyczny wszysto jak na zielonym monitorze :blink: ale kontrast np. na marsie ro¶nie gigantycznie.
Widzia³em marsa przez EL_Capitanow± 120/1000 200x i filtr ksiêzycowy FANTASTYCZNY KSZTA£T KONTYNENTÓW jak na zdjêciu. oczywi¶cie ca³y obraz ¿ó³tozielony.

Sam próbowa³em na Jowiszu. pasy troche lepiej widoczne z filtrem. szczególnie przy mniejszych pa³erach.

Dziêki za porady. :notworthy:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl