Takahashi FS 102 krótka recenzja 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

TELESKOP TAKAHASHI 102 FS

I. Wstêp
Teleskop kupi³em w maju 2004 roku u Markusa Ludesa. Zestaw obejmowa³ tubê z wyci±giem oraz obejmê do mocowania na monta¿u.
Zgodnie z ustaleniami cena mia³a obejmowaæ równie¿ szukacz, jednak sprzedawca wyja¶ni³, ¿e wobec wej¶cia Polski do Unii Europejskiej jest obowi±zany zap³aciæ VAT, wiêc komplet nie mo¿e obejmowaæ szukacza. By³em tak zadowolony z kupna teleskopu, ¿e przyj±³em te wyja¶nienia do wiadomo¶ci. Jednak przy okazji zwracam uwagê na dok³adne ustalenia dokonywane z tym sprzedawc±.

II. Dane techniczne
Teleskop Takahashi 102 FS jest refraktorem apochromatycznym (dublet FL), o ¶rednicy 102mm. Ogniskowa teleskopu to 820mm, a zatem ¶wiat³osi³a wynosi f/8,2. D³ugo¶æ tuby 960mm. Waga tuby oko³o 5,3 kg.



III. Pierwsze obserwacje
Pierwsze obserwacje teleskopem wykonywa³em 14 maja 2004 roku. Obserwacje rozpocz±³em od Wenus. Pierwsze wra¿enia z obserwacji apochromatem by³y dla mnie bardzo pozytywne. W przypadku Wenus spodziewa³em siê niewielkiej, ale widocznej aberracji. Nic podobnego nie mia³o miejsca przy powiêkszeniach 65, 102 i 164x. Kolejnym obiektem okaza³ siê Jowisz. Widok by³ naprawdê ¶wietny. Ani promyczka fioletu dooko³a planety, czysty bia³y obraz (w jednej chwili zrozumia³em, co to znaczy za¿ó³cenie rosyjskiej optyki!), wyra¼nie widoczne szczegó³y na tarczy planety. Po chwili wpatrywania siê zauwa¿alna struktura w g³ównych pasach planety: zawirowania, ciemniejsze i ja¶niejsze miejsca, du¿o ró¿nych detali trudnych do opisania. Ze zdumieniem zauwa¿y³em, ¿e pasy i pola miêdzy pasami maj± ró¿ne barwy. W ostatniej chwili uda³o mi siê równie¿ spojrzeæ na Saturna. W okularze LVW vixen 8mm (102x) z ³atwo¶ci± widoczne wszystkie szczegó³y: przerwa Cassiniego szeroka i niemal wokó³ ca³ego pier¶cienia, cieñ, pas na planecie. Ostro¶æ, jakiej wcze¶niej nie widzia³em.

IV. U¿ywane powiêkszenia
W kwestii u¿ywanych powiêkszeñ standardowo do planet u¿ywam okularu vixen LVW 8mm, który daje powiêkszenie 102x. Jest to w przypadku tego refraktora wystarczaj±ce powiêkszenie do obserwowania wielu detali na planetach. Czasem u¿ywam okularu LVW 5 mm, co daje powiêkszenie 164x.



W przypadku planet rzadko wystêpuj± warunki do u¿ycia wiêkszego powiêkszenia. Wydaje mi siê, ¿e w dopobrych warunkach maksymalne rozs±dne powiêkszenie to 205x (LVW 8mm z barlowem x2).
Natomiast w przypadku Ksiê¿yca mo¿liwe sensowne powiêkszenia maksymalne to 205 i 273x.
Przy stosowaniu wiêkszego powiêkszenia ni¿ wy¿ej podane, jako¶æ obrazu zazwyczaj spada³a. Dodaæ nale¿y, ¿e obserwacje prowadzê z centrum Wroc³awia, z balkonu, co oczywi¶cie musi mieæ wp³yw na warunki obserwacyjne. Jednak w dniu 4 lutego 2005 roku we Wroc³awiu seeing by³ niesamowity. Obserwowa³em wówczas Saturna. Po za³o¿eniu okularu LVW vixena 8mm (powiêksznie 102x) planeta przez wiêkszo¶æ czasu przedstawia³a siê jako rozmazana plama. Momentami jednak (1-3 sekundy) obraz by³ fantastyczny. ¦wietnie widoczna tarcza, pier¶cienie i ksiê¿yce. Postanowi³em wiêc u¿yæ okularu LVW 5mm (powiêksznie 164x) – seeing nadal by³ dziwny: g³ownie obraz nie do przyjêcia, ale chwilami obraz by³ wyj±tkowo ostry. Sk³oni³o mnie to do u¿ycia okularu 8mm z barlowem co da³o powiêkszenie 205x. Warto by³o czekaæ na coraz d³u¿sze chwile – ukazywa³ siê niesamowity obraz planety. W koñcu w³o¿y³em okular 5mm z barlowem x2: powiêkszenie 328x – takiego Saturna jeszcze nigdy wcze¶niej nie widzia³em. Du¿a wyra¼na planeta, wyra¼na struktura pier¶cieni. Wydawa³o siê, ¿e w warunkach tego seeingu (oczywi¶cie nadal tylko momenty) mo¿na by³o u¿yæ jeszcze wiêkszego powiêkszenia, co przy ¶rednicy obiektywu 102mm jest jednak zaskakuj±ce.

V. Obiekty DS
W teleskopie tym ¶wietnie prezentuj± siê gromady, w szczególno¶ci wra¿enie robi rzecz jasna M13 i M11 (Dzika Kaczka) oraz na zimowym niebie M35 i M41. Przy powiêkszeniu 102x gromady rozpadaj± siê na ostre gwiazdeczki widoczne niemal do centrum gromad. Jak chodzi o galaktyki, z miasta widzia³em M49, M60, M65 i M66, M51 i oczywi¶cie piêkne M81 i M82, a tak¿e M31.

VI. Gwiazdy podwójne
W przypadku gwiazd podwójnych teleskop równie¿ ¶wietnie siê spisuje. Bez problemu rozdziela epsilony Lutni nawet przy ma³ym powiêkszeniu (Dawid widzia³ je rozdzielone przy powiêkszeniu 65x, dla mnie zupe³nie wystarcza powiêkszenie 102x). Problemu dla teleskopu nie stanowi rónie¿ Izar (separacja 2,4”). Podobnie ³atwo rozdziela siê Rigiel ze swoim s³abym sk³adnikiem, który ginie w blasku ja¶niejszej gwiazdy. W Orionie spróbowa³em siê zmierzyæ z gwiazd± podwójn± eta Orionis. Sk³adnik jasno¶ci 3,6 i 4,9 mag. s± oddalone od siebie o 1,7” co dla teleskopu 102mm stanowi ju¿ wyzwanie. W okularze 8mm (powiêkszenie 102x) sk³adniki zlewa³y siê, jednak po za³o¿eniu okularu LVW 5mm (powiêkszenie 164x) uk³ad rozdzieli³ siê na wyra¼ne elementy.

VII. Monta¿, statyw i z³±czka k±towa
Pocz±tkowo refraktor zawiesi³em na monta¿u soligora eq-3, jednak szybko okaza³o siê, ¿e po za³o¿eniu z³±czki k±towej 2 cale oraz solidnego okularu, monta¿ nie radzi³ sobie z mas± teleskopu z akcesoriami. Z pewno¶ci± do tego teleskopu monta¿ soligora eq-3 nie jest wystarczaj±cy.
Jesieni± 2004 roku kupi³em w Delta Opticals monta¿ gp-e z silnikami i pilotem. Do obserwacji wizualnych monta¿ ten wydaje mi siê optymalny. Bez problemu utrzymuje komplet teleskop z akcesoriami. Jednocze¶nie zakupi³em statyw od teodolitu. Zestaw monta¿ gp-e i przedmiotowy statyw ca³kowicie wystarczaj± do obserwacji wizualnych.
Obecnie do teleskopu u¿ywam z³±czki 2 cale firmy Parks.



VIII. Krótkie podsumowanie
Po niemal roku (niezbyt intensywnego) u¿ytkowania teleskopu, stwierdzam, ¿e Takahashi FS 102 potwierdza wszystkie zalety apochromatów. Pokazuje ostre i bia³e obrazy. Najwiêksz± zalet± widoków z teleskopu jest ich kontarstowo¶æ, z jak± nie spotka³em siê w ¿adnym innym sprzêcie. Doskonale nadaje siê do obserwacji planet, ukazuj±c ju¿ w powiêkszeniu oko³o 100x wiêkszo¶æ detali.
Porównuj±c obraz z takahashi do obrazu Saturna z ED 80, przy ca³ym szacunku do ED, stwierdzam, ¿e FS 102 pokazuje obraz co najmniej o klasê lepszy, daj±c obraz bardziej kontrastowy i naturalny.
Nale¿y jednak spojrzeæ krytycznie na pewne elementy. Kontrowersje budzi wyci±g (2,7 cala), który za ka¿dym razem, po ustawieniu ostro¶ci, nale¿y zablokowaæ, gdy¿ w przeciwnym razie wyci±g niejako „wyje¿d¿a”. Nie mogê siê do tego przyzwyczaiæ.



Wydaje mi siê tak¿e, ¿e apertura teleskopu jest nieco za ma³a, gdy¿ zasiêg w dobrych warunkach do 11,3 mag. (Wroc³aw), powoduje, ¿e gromady nie s± tak efektowne, jak w wiêkszych teleskopach achromatycznych (np. Celestron 150mm).



Piêkna recenzja! :Salut:
Potwierdza tylko kierunek sprzêtowy jaki sobie obieram na przyszlo¶æ... Docelowo Takahashi FS128! :Beer:

Oskaro! piêknie :banan:
Docelowo jak bym mia³ co¶ takiego to by³o by nie¼le...


Piêkna recenzja! :Salut:
Potwierdza tylko kierunek sprzêtowy jaki sobie obieram na przyszlo¶æ... Docelowo Takahashi FS128! :Beer:


Co ty Emde chcesz inwestowaæ w z³om? :D Podobno Takahashi zaprzestaje produkcji FS-128 i pozostaje przy TOA-130. Tak mi siê gdzie¶ obi³o o uszy.



Przyje¿d¿aj±c do Roztok w ¶rodê wieczorem niespodziwanie zasta³em Oskara.
Wiecie jakie by³o moje pierwsze pytanie?
Oczywi¶cie , masz Taka?
Po odmownej :o odpowiedzi mia³em ochotê wracaæ do domu. :Boink:
Szkoda Oskar ¿e nie zabra³e¶ sprzêtu bo by³o by co porównywaæ na zlocie ,ED ,TMB i twojego Taka.
Co do seeingu z 4 II to gdyby¶ ruszy³ siê z balkonu pewnie mia³by¶ stabilny obraz przez wiêkszo¶æ obserwacji.
Zawirowania powietrza wokó³ balkonu s± z regu³y nieprzewidywalne .
Ps.
Czy planujesz w przysz³o¶ci co¶ zfociæ?

My¶lê, ¿e je¶li DaVe pomo¿e to co¶ pofocimy.

Dziêki Oskar!

Co do wyci±gu, kupi³e¶ sprzêt u¿ywany i prawdopodobnie trzeba by³o by dokonaæ drobnej regulacji. Jak wiesz mia³em 102-kê a teraz 128 i wyci±gi nie wyje¿d¿aj± nawet pod Naglerem 31 a przy tym pracuj± nieprawdopodobnie g³adko i co najwa¿niejsze bez najmniejszego luzu co jest dla mnie najwa¿niejszym elementem zw³aszcza przy foto na ccd które wa¿y ponad kg.
Jak nie masz do¶wiadczenia to mo¿na pogorszyæ , proponujê Tobie wykonanie kalibracji przy okazji najbli¿szego spotkania np. na star party.

Pozdrawiam
Waldek

W miom FS-ie wyci±g równie¿ nie zjezdrza.

pozdr.

Oskar, fajna recenzja :dobrze: Jak wreszcie wpadnie mi w ³apki chromacor napiszê podobn± o TMB. Bez i z chromacorem. Teraz nie ma sensu.

Rysiek skromny jeste¶ napisz co¶ o swoim telepie jest naprawde tego wart, sam widzia³em

Napiszê jak bêdzie chromacor. Recenzja bêdzie ciekawsza, bo mo¿na zrobiæ porównanie co to ustrojstwo faktycznie wnosi do dawanych obrazów jasnych obiektów. Ludes nie ma jeszcze chromacora, ale Carlos da³ mi namiary na W³ochów, gdzie w ofercie s± wszystkie typy. Zobaczymy czy tylko na stronie czy w sprzeda¿y równie¿.

Oczywi¶cie Rysiu poczekamy cierpliwie :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl