Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Seben Comet 90/1200 Maksutov-Cassegrain
Witam wszystkich
Nie jestem Astro-maniakiem (przynajmniej jeszcze nie), ale pewna sytuacja zawa¿y³a na tym, ¿e przynajmniej na chwilê zainteresowa³em siê bli¿ej t± tematyk±. A by³o tak, ¿e mój synek (lat 7) wyczai³ w jakim¶ supermarkecie zabawkowy teleskop. Zabawka, jak zabawka – mia³a kosztowaæ wraz z jakim¶ mikroskopem ok. 200 z³ (ca³kiem sporo!!!!). Konsultacje z ¿on± da³y efekt taki, ¿e jak ju¿ mia³oby to tyle kosztowaæ, to mo¿e „do³o¿yæ” i kupiæ co¶ porz±dniejszego. A mo¿e synek zostanie drugim Kopernikiem? Tata siê poczu³ odpowiedzialny i zacz±³ poszukiwania. Poniewa¿ rynek jest nasycony teleskopami ró¿nych marek sprawa nie okaza³a siê taka prosta (co w³a¶ciwie Ci pocz±tkuj±cy najbardziej wiedz±). Ale nie ukrywam – wci±gnê³o mnie i trochê zacz±³em siê „oczytywaæ” (kosztem innych obowi±zków niestety). Uwzglêdniaj±c ryzyko, ¿e nabyty sprzêt warty powiedzmy ok. 1000-2000 z³ po krótkim czasie trafi w k±t (bo ma³y zainteresuje siê poszukiwaniem skarbów i trzeba bêdzie zainwestowaæ w wykrywacz metalu i profesjonaln± koparkê) postanowi³em znale¼æ co¶, co bêdzie „jeszcze do ogl±dania nieba – ksiê¿yc i planety, ale tak¿e do ogl±dania ziemi – w ci±gu dnia”. Od strony po³udniowej mamy przepiêkny widok na Karkonosze (mieszkam w Jeleniej Górze), a od strony pó³nocnej mo¿liwe, ¿e nawet na fajne s±siadki – ale to w³a¶nie chcia³em m. in. sprawdziæ.
Poszukuj±c odpowiedniego sprzêtu ju¿ nawet prawie kupi³em „co¶” profesjonalnego na Allegro (transakcja nie dosz³o do skutku, bo nie osi±gniêta zosta³a cena minimalna), a nawet chcia³em zaszaleæ i kupiæ którego¶ Meada z systemem naprowadzaj±cym (GO TO), bo bêdzie mo¿na w ³atwy sposób ogl±daæ DS i jakie¶ mg³awice. Ale kilkudniowe przemy¶lenia kaza³y w koñcu wróciæ do punktu wyj¶cia. Niech jest „i do ziemi i do nieba”. I tak trafi³em na sprzêt Firmy Seben – model Comet. Wygl±da³ bajerancko, wiêc postanowi³em siê mu bli¿ej przyjrzeæ. Na polskich stronach internetowych niewiele mog³em o nim znale¼æ (poza informacjami producenta) – ¿adnych testów i recenzji, a jak wiadomo – te s± najcenniejszymi wskazówkami. Poniewa¿ trochê „szprecham” zacz±³em poszukiwania na jego temat na niemieckich forach po¶wiêconych tematyce Astro. I tak trafi³em na recenzjê Pana Thomasa Stelzmanna, która zosta³a napisana w marcu-kwietniu 2005 roku. Napisa³em do niego maila z pro¶b± o zgodê na przet³umaczenie tej recenzji i opublikowanie jej na jednym z polskich forów „astro”. Odpisa³ od razu – oczywi¶cie siê zgodzi³ i ucieszy³, ¿e jego recenzja zostanie tak¿e wykorzystana tak¿e poza Niemcami.
Poni¿ej w miarê dos³owne t³umaczenie (mo¿e dalekie od idea³u, ale stara³em siê jak mog³em), a jeszcze ni¿ej moje w³asne refleksje i opinie na temat sprzêtu.
Recenzja Seben "Comet": Ma³y Mak – ca³kiem du¿y
[/b]Test umo¿liwi³: Benda & Benda GbR,
http://www.seben.deFirma „Seben“ daje siê zauwa¿yæ od jakiego¶ czasu na rynku teleskopów - szczególnie poprzez atrakcyjne oferty sprzeda¿y tych teleskopów na „eBay”. Jednak niewiele mo¿na us³yszeæ i przeczytaæ na temat jako¶ci i mo¿liwo¶ci tych teleskopów. Sebastian Benda, od którego pochodzi nazwa firmy, da³ nam mo¿liwo¶æ przetestowania jego optyki w postaci Seben „Comet“, 90/1200 Maksutov-Cassegrain, który na stronach firmy Seben okre¶lany jest jako teleskop „kosmiczny”.
Kiedy¶ ju¿ mieli¶my taniego Maksutova do dyspozycji innej firmy zajmuj±cej sprzeda¿± teleskopów, jednak mo¿liwo¶ciami optyki byli¶my mocno rozczarowani. Obiekty „znika³y” z pola widzenia ju¿ przy niewielkim powiêkszeniu. Czego wiêc mogli¶my oczekiwaæ od Seben Comet? Teleskop oferowany jest za cenê 199,- euro w³±cznie ze statywem, pryzm± „Amici”, szukaczem 8x21 i okularem Plössla 25 mm. Oferta wydawa³a siê byæ atrakcyjna, ale jak bêdzie wygl±da³a kalkulacja ceny z jako¶ci±? Postanowili¶my to sprawdziæ.
Jak przysz³a paczka pozytywnie zaskoczy³o i zadziwi³o kartonowe opakowanie – a po otwarciu by³o… kolejne kartonowe opakowanie, a w nim jeszcze kolejne kartonowe pude³eczka. „Ale ubaw”! – pomy¶leli¶my i skojarzyli¶my to z rosyjskimi zabawkami-lalkami „matroszkami”, gdzie po otwarciu jednej trzeba otworzyæ nastêpn± i potem nastêpn± itd. Mieli¶my nadziejê, ¿e gdzie¶ tam tych w¶ród tych „opakowañ” znajdziemy w koñcu teleskop. Albo jeszcze kolejny kartonik? Nasze przypuszczenie by³o s³uszne – w koñcu teleskop siê znalaz³ - w styropianowym, specjalnym „opakowaniu”, ale jeszcze owiniêty w foliê. W³a¶ciwy obiekt zainteresowania – Seben „Comet” w koñcu trafi³ do naszych r±k.
Opakowanie zas³uguje na najlepsz± notê – lepiej zapakowanego teleskopu nie dostali¶my jeszcze nigdy do testów. Mo¿na by by³o w ten sposób zapakowaæ wazê z czasów Dynastii Ming, zrzuciæ z 3-go pietra i na pewno nic by siê nie sta³o.
Pierwsze wra¿enie najwa¿niejsze…
…tak siê mówi - i w tym przypadku ten ma³y Mak na pewno wygra³. Tuba pokryta gum± jest bardzo porêczna, nawet w „topornych” rêkach, czy nawet w rêkawiczkach – co tak¿e wypróbowali¶my. Zarówno przód, jak i ty³ teleskopu tak¿e pokryte zosta³y gum±, nawet grubsz±. To uwa¿amy za du¿y plus, bo ¿aden lakier nie bêdzie siê ¶ciera³ – i nie ma w tym ¿adnego kiczu. Mo¿liwe, ¿e nawet rzucanie sprzêtem o pod³ogê nic by mu nie zrobi³o – ale tego nie próbowali¶my. Krañcowa, tylna czê¶æ teleskopu zosta³a „zamkniêta” tworzywem sztucznym. Jest to charakterystyczne w segmencie „tanich” teleskopów. Linia ETX od firmy Meade tak¿e w tym miejscu ma wykoñczenie z tworzywa sztucznego i o „tanim” w tym przypadku nie mo¿na mówiæ. Je¶li tworzywo sztuczne zastosowane zosta³o w miejscu, które nie ma znaczenia z technicznego punktu widzenia – to dlaczego nie? (Kto w koñcu produkuje tablicê rozdzielcz± w samochodzie ze stali?).
Rzucaj±ce siê w oczy, porêczne, du¿e i tak¿e ogumowane jest pokrêt³o ustawiania ostro¶ci. Tego nie znajdzie siê w serii ETX od firmy Meade – tam zastosowano ma³e pokrêt³a z metalu, które nie s± ³atwe, jak i „przyjemne” w pokrêcaniu. Trzeba powiedzieæ, ze producent „Cometa” odrobi³ swoje zadanie domowe.
Na tubusie – po lewej stronie – znajduje siê mechanizm przestawiania wbudowanego „uk³adu przestawnego lustra”, który dzia³a bez problemów – przesuwa siê o 45° pionowo – w górê – w dó³. W dolnej pozycji umo¿liwia wykorzystanie, do³±czonej do zestawu, pryzmy Amiciego, jak i pozwala na równoczesne zastosowanie metalowego okularu 1,25”. Prze³±czenie odbywa siê g³adko i lustro bez problemu przyjmuje w³a¶ciw± pozycjê.
Szukacz 8x21 zas³u¿y³ na swoj± nazwê. Owszem – za jego pomoc± mo¿na szukaæ, ale nic siê nie znajdzie, chyba, ¿e jest siê sow± i widzi w ciemno¶ciach. Szukacz jest metalowy i w miarê masywny (wszystkie czê¶ci s± obrotowe). Wprawdzie mo¿na go wyostrzyæ, pod warunkiem, ¿e… siê nosi okulary. Mocowanie szukacza jest plastikowe, a sam szukacz przytwierdzany jest w pomiêdzy gumowymi obrêczami za pomoc± trzech ¶rub. Z tym nie powinno byæ problemu dziêki metalowej konstrukcji szukacza. Podczas testu dwa razy ustawiali¶my szukacz, ale poszukiwanie punktów ¶wietlnych siê nie uda³o. Znika³y. Propozycja z naszej strony – tubus „Cometa” wyposa¿yæ w szukacz punktowy.
W innym kartonie znale¼li¶my statyw. Stanowi± go rurki aluminiowe, które daj± pocz±tkowo daj± wra¿enie stabilno¶ci. Mo¿na go roz³o¿yæ na wysoko¶æ od 86 cm do 141 cm. Pomiêdzy nogami znajduje siê dodatkowe, plastikowe mocowanie, w którym mo¿na k³a¶æ dostarczone wraz z zestawem wyposa¿enie dodatkowe – okulary. Ten element zosta³ dobrze przemy¶lany.
Niestety monta¿ teleskopu – azymutalny - jest raczej przewidziany, jako fotograficzny, a nie dla teleskopu. Sens tego monta¿u nale¿y przyj±æ raczej z zakneblowanymi ustami. I w ¿adnym wypadku nie zachwyca. Mak jest mocowany na gumowej g³owicy statywu za pomoc± ¶rub motylkowych, co nie wymaga specjalnych narzêdzi.
I jak dzia³a?
Umiejscowili¶my Mak’a na statywie i stwierdzili¶my, ¿e ka¿da jakakolwiek zmiana ustawieñ tubusa wcale nie by³a ³atwa. Albo by³ za du¿o „do przodu”, albo za bardzo „opada³“ w zale¿no¶ci od tego, jak mocno by³ przytwierdzony. Nie by³o to zachêt± do szczegó³owych obserwacji. Jednak na pocz±tek obserwacji wystawili¶my go na zewn±trz, by siê sch³odzi³. Po dwóch godzina ch³odzenia spojrzeli¶my na Saturna.
Pierwsze spojrzenie przez Maka na Saturna i… rewelacja! Ostry obraz! Przerwa Cassiniego wyra¼na. Fokus (ustawianie ostro¶ci) pracowa³ czysto i co nas bardzo zadziwi³o, bez wyra¼nych drgañ i przesuniêæ. Tego raczej nie spodziewali¶my siê po sprzêcie w tej klasie cenowej. Tak¿e przy wiêkszych powiêkszeniach ¿adnych przesuniêæ g³ównego lustra od osi. ¯adnych odchyleñ – nic! Naprawdê super! Obraz by³ czysty, bez refleksów ani ¿adnych innych zak³óceñ. Spojrzenie na Jupitera ukaza³o tak¿e wyra¼ny obraz i 4 galilejskie ksiê¿yce.
Do testów u¿ywali¶my ró¿nych okularów: TS 32 mm Super-Plössl, Celestron 21 mm Excel oraz Seben ED 22 mm. Okular dostarczony przez producenta - 25mm-Plössl dawa³ czysty przejrzysty obraz. Przy ¿adnym z okularów nie mo¿na by³o siê skar¿yæ. Sprawdzili¶my tak¿e okular Seben Zoom 8-24mm (do nabycia opcjonalnie), ale nas nie zachwyci³ – szczególnie przy wiêkszych powiêkszeniach – obraz zamglony.
Ju¿ bardziej dla zabawy zastosowali¶my tak¿e okular 4mm-Barium Kellner (TS) – jak mo¿na by³o oczekiwaæ, przy powiêkszeniu 300-krotnym widaæ by³o tylko „ciemno¶æ”. A wiêc jednak Comet nie jest jakim¶ „cudownym” teleskopem.
Inne obserwacje, które jeszcze wykonali¶my za pomoc± „Cometa“ by³y tak¿e zadowalaj±ce – mieli¶my dobry seening i Comet zachowywa³ siê naprawdê ¶wietnie.
Gdzie pada ¶wiat³o, s± tak¿e cienie…
Kombinacja Maka z dostarczonym monta¿em w ogóle nam siê nie spodoba³a. Ciê¿ki teleskop wymaga mocnego monta¿u i od pocz±tku nam siê wydawa³o, ¿e w³a¶ciwe proporcje nie zosta³y zachowane. Tak te¿ siê okaza³o podczas testu. Comet jest niestabilny! Problem jest nawet bardziej z³o¿ony – Maka nie daje siê prowadziæ! Po obluzowania mocowania trudno jest go ustawiæ. Albo „lata” po ca³ym niebie, bo jest za lu¼no, albo jak ju¿ siê znalaz³o po¿±dany obiekt i chcia³oby siê na nim skupiæ i ustaliæ pozycjê Maka to w czasie dokrêcenia znika z pola widzenia.
Bardziej rozs±dne by³oby tu zastosowanie monta¿u EQ3 lub Astro-3. Oferent Cometa wyja¶ni³ nam, ¿e prawdopodobnie w przysz³o¶ci dostarczany monta¿ zostanie zmieniony.
Obserwacji za pomoc± Cometa dokonali¶my tak¿e w kolejnych dniach. Efekt podobny jak za pierwszym razem. Obserwacje ksiê¿yca dawa³y wgl±d na wiele szczegó³ów i obraz by³ bardzo ostry.
W ci±gu dnia…
Producent dostarczy³ w zestawie pryzmê Amiciego 45°, która jest niezbêdna do obserwacji naziemnych. Trzon pryzmy jest plastikowy a pozosta³e jej elementy metalowe. Wgl±d przez pryzmê daje nieco zamglony obraz, jednak gdyby zastosowaæ do obserwacji naziemnych tylko za³±czony okular to efekty s± tak samo pozytywne, jak przy obserwacji nieba.
Podsumowanie…
Za 199,- euro otrzymuje siê bardzo ³adny teleskop – i za t± cenê jest naprawdê znakomity. „Ma³y Mak – ca³kiem du¿y“, ale z pewnymi s³abo¶ciami, g³ównie za spraw± jego monta¿u. Jako teleskop turystyczny, do obserwacji ksiê¿yca i planet zastosowana optyka jest naprawdê bardzo dobra. I zyskuje znakomity wska¼nik relacji ceny do jako¶ci.
Je¶li kto¶ ma inny monta¿ mo¿e sobie bez zastanowienia kupiæ tego Cometa, zbyteczne akcesoria sprzedaæ i uzyska siê w ten sposób naprawdê doskona³y teleskop turystyczny.
Autor: Thomas Stelzmann
W mailu, który otrzyma³em wraz z zgod± na przet³umaczenie i opublikowanie recenzji autor jeszcze raz podkre¶li³, ¿e jest to ma³y teleskop i jego monta¿ jest katastrofalny, ale do obserwacji ksiê¿yca i niektórych planet jest naprawdê doskona³y.
Moje uwagi i spostrze¿enia do testu i innych opinii, które przeczyta³em…
Test zosta³ sporz±dzony ponad dwa lata temu. Producent w miêdzyczasie niestety nie zmieni³ monta¿u – wci±¿ jest ten s³aby i niedopracowany.
Autorzy recenzji nie zaznaczaj±, czy tak znakomite widoki Saturna i Jupitera uzyskali dziêki dostarczanemu seryjnie okularowi 25 mm Plössla.
Cena od tamtego czasu siê nie zmieni³a. Owszem widzia³em na „eBayu” nawet za 149,- euro, ale ja nie potrafiê „tam” kupowaæ i nie wiem np. czy w tej cenie uzyskuje siê takie samo wyposa¿enie dodatkowe. W „normalnych” sklepach internetowych w Niemczech kosztuje tak¿e 199,- euro. Je¶li kto¶ chcia³by kupiæ na niemieckich stronach to musi siê liczyæ z kosztami dostawy, które wynosz± od 50 do 100 z³ (w zale¿no¶ci od oferenta), a tak¿e z kosztami przelewu – wcale nie s± ma³e. W Polsce mo¿na go kupiæ za 799,95 z³ (plus ok. 25 z³ przesy³ka) – ja tak kupi³em, wraz z jakim¶ niedrogim filtrem ksiê¿ycowym - ³±cznie ok. 850 z³ (
http://www.teleskopy.net/sklep).Na jednym z niemieckich forów po¶wiêconych astro znalaz³em tak¿e wiele krytycznych uwag na temat tego sprzêtu – szczególnie, je¶li chodzi o robienie zdjêæ – jednym zdaniem mówi±c – nie bardzo wychodz±. Na stronie
http://www.astrotref...?TOPIC_ID=43934 mo¿na znale¼æ fotki robione za pomoc± tego teleskopu (tak¿e jakiego¶ wadliwego modelu). Ale wypowiedzi tam zawarte sugerowa³y, ¿e by³y to opinie zaawansowanych fanów astro, co je¶li kto¶ jest ¶wiadomy – wie, ¿e do mg³awic i DS ten sprzêt siê raczej nie nadaje. Sugestia by³a taka, ¿eby kupiæ co¶ lepszego, ale wiadomo, ¿e i dro¿szego.
Przeczyta³em tak¿e o k³opotach ze zwrotem tego teleskopu kupionym na „eBayu” – oferent siê nie „poczuwa³” do reklamacji, a przy okazji mo¿na by³o przeczytaæ, ¿e mi³o¶nicy „astro-foto” musz± siê naprawdê dowiedzieæ na temat redukcji T2 do aparatu fotograficznego. Kto¶ maj±c Sony DSC-F828 nie móg³ za pomoc± tego teleskopu robiæ zdjêæ, bo fotki mo¿liwe s± tylko w przypadku aparatów z odkrêcanym obiektywem (nie znam siê na tym zagadnieniu – byæ mo¿e to jest standard, albo pisz±cy tego krytykuj±cego posta nie bardzo wiedzia³, ¿e tak zawsze jest). Ponadto pojawi³a siê krytyka montowania redukcji T2 – na jedn± ¶rubê – co przy ciê¿szych aparatach podobno nie zdaje egzaminu.
Tylko moje spostrze¿enia…
W koñcu przyszed³… Rozpakowanie go by³o frajd± – dla synka – bo chcia³ zobaczyæ co w koñcu tata kupi³ i dla taty – bo chcia³ zobaczyæ na co wyda³ 850 z³. Jest naprawdê bajerancki. Zapakowany by³ naprawdê dobrze. Polski sprzedawca dostarczy³ tak¿e specjaln± instrukcjê monta¿u teleskopu wraz z podstawowymi informacjami o obserwacjach nieba - w jêzyku polskim. Byæ mo¿e jest to standardem, ale by³em pozytywnie zaskoczony. Tak¿e znalaz³a siê p³ytka o niebie – z wieloma programami (niektóre tylko wersje „demo”, ale niektóre tak¿e w pe³nej wersji). Bez ch³odzenia „od razu” zaczêli¶my obserwowaæ ksiê¿yc – przez otwarte okno dachowe. Najpierw by³em w¶ciek³y, ¿e nie mogê wycelowaæ (nawet synek mnie strofowa³ – „tata – znowu zgubi³e¶ ten ksiê¿yc”!), ale po jakim¶ czasie w koñcu uda³o siê „trafiæ”! Przy dostarczonym okularze powiêkszenie nie jest zbyt du¿e – ok. 40 razy, jednak sama obserwacja trochê emocji dostarczy³a.
Dopóki nie mia³em teleskopu wydawa³o mi siê, ¿e negatywne komentarze na temat statywu s± przesadzone. Niestety – weryfikacja okaza³a siê bolesna. Naprawdê jest go trudno ustawiæ nawet tylko przy obserwacji samego ksiê¿yca. Co to bêdzie, gdy zaczn± siê poszukiwania innych obiektów? Lata, jak „ta lala”… Nic nie mo¿na utrwaliæ. Ju¿ nie wspomnê o malcu, który niechc±cy dotknie lekko statywu lub teleskopu i obiekt znika….
W ci±gu dnia obserwacje by³y naprawdê mi³e. Mo¿na by³o obejrzeæ ¦nie¿kê, kszta³t gór, jakie¶ drzewka (nawet nie przypuszcza³em, ¿e mog± dostarczyæ tylu emocji), albo jaki¶ budynek (wydaje mi siê, ¿e stra¿nica), której kszta³t „go³ym” okiem by³ zaledwie zauwa¿alny, a przy pomocy teleskopu zobaczy³em nawet okna tego budynku. Niestety obserwacje s±siadek uwa¿am za niesatysfakcjonuj±ce… Albo te fajne siê ukrywaj±… albo nie mam fajnych s±siadek….
¯eby kompleksowo oceniæ dokonany zakup musia³bym byæ przynajmniej „pó³profesjonalist±”… Ale takim nie jestem. Od dnia dostarczenia Sebena „Cometa” minê³o nieco czasu, a moja pasja niebem i innymi obserwacjami ograniczy³a siê do kilku spotkañ ze „sky” i dalej nie wykroczy³a… ¦mia³o jednak mogê powiedzieæ, ¿e ów Seben Comet jest fajnym gad¿etem. Dla takich, którzy „od czasu do czasu” spogl±daj± na niebo jest wystarczaj±cy. Moje pierwsze my¶li (gdy jeszcze dokonywa³em wyboru) skupia³y siê na mechanizmie „jak najwiêcej zobaczyæ na niebie” (nie ukrywam, ¿e by³a to „sugestia” astro- maniaków z ró¿nych forów internetowych) … jednak dla mnie, który tak naprawdê czas na spogl±danie na niebo i pasje z tym zwi±zane ma w ograniczonym charakterze – wybór „Cometa” wydaje siê byæ w³a¶ciwy. Podejrzewam, ¿e gdybym zdecydowa³ o kupnie innego teleskopu pisa³bym tak¿e o jego zaletach, ale „Comet” wydaje siê byæ uniwersalny (z mojego punktu widzenia). Umo¿liwia spogl±danie na niebo, ale tak¿e obserwacje naziemne, co dla mnie akurat mia³o istotne znaczenie. Prawdziwi „astro” nie bêd± go uwa¿ali za sprzêt godny polecenia (na ile siê doczyta³em na forach dla profesjonalnego ogl±dania preferowane s± inne marki), jednak mi ten „Comet” wystarcza…
Wygl±da na to, ¿e jest kolejna ofiara Sebena :(
A za 599+299+59z³ mo¿na w DO dostaæ Maka90 Synty, do tego AZ-3 + adapter 1/4" pozwalajaæy na mocowanie Maka do statywu. Do planet, ksiê¿yca i dziennych obserwacji sprzêt wystarczaj±cy. Sam mam Maka102 i do planet czy ksiê¿yca to jest naprawdê przyzwoity ma³y sprzêcik. Do DS'ów to tak ¶rednio, bo pole widzenia nie jest zbyt wielkie przez spor± ogniskow±.
Wygl±da na to, ¿e jest kolejna ofiara Sebena :(
A za 599+299+59z³ mo¿na w DO dostaæ Maka90 Synty, do tego AZ-3 + adapter 1/4" pozwalajaæy na mocowanie Maka do statywu. Do planet, ksiê¿yca i dziennych obserwacji sprzêt wystarczaj±cy. Sam mam Maka102 i do planet czy ksiê¿yca to jest naprawdê przyzwoity ma³y sprzêcik. Do DS'ów to tak ¶rednio, bo pole widzenia nie jest zbyt wielkie przez spor± ogniskow±. Hej - chyba nieuwa¿nie czyta³e¶. Wcale nie czujê siê ofiar± i nie chcia³em Maka90 Synty... Je¶li nie zwróci³e¶ uwagi to przypomnê Ci, ¿e chcia³em tak¿e mieæ "gad¿et" i jak siê s³usznie okaza³o fascynacja niebem ju¿ minê³a (przynajmniej na razie - bo niewiele widaæ przez pogodê)... Do planet, ksiê¿yca i dziennych obserwacji wystarcza³a mi tak¿e lornetka, a ja chcia³em "nieco" wiêcej... Co oznaczaj± Twoje kwoty? Co bêdê mia³ za 950 z³ (ju¿ 100 z³ dro¿ej", ni¿ zap³aci³em). Co¶ jeszcze musia³bym dokupiæ?
Pozdrawiam...
Mia³by¶ to co napisa³em, czyli Maka 90, do¶æ stabilny statyw azymutalny z mikroruchami AZ-3 i adapter do tego statywu, tak aby zamocowaæ na tym Maka.
Z Makiem dosta³by¶ do¶æ przyzwoit± k±tówkê 90stopni, dwa okulary 10 i 25mm, które na pocz±tek mog± byæ, szukacz i torbê na Maka. Osprzêt wygl±da na taki sam jak ja mam w swoim Maku102. Taki sprzêt sporo pokaza³by na niebie, chocia¿ jako¶æ samej tuby Sebana pewnie jest podobna. Ale monta¿ AZ-3 jest ca³kiem przyzwoity bior±c od uwagê, ¿e kosztuje tylko 300 z³. Chocia¿ ma swoje wady.
No oki... Ale mam to, co kupi³em. Bêdê siê nim cieszy³ i zawsze bêdê mia³ ¶wiadomo¶æ, ¿e mog³em mieæ co¶ lepszego. Wybory istniej± zawsze - ja ze swoim stanem wiedzy dokona³em takiego w³a¶nie. Jeszcze nie ¿a³ujê i postaram sobie nie psuæ nastroju... A sympatyków nieba gor±co pozdrawiam... A mo¿e komu¶ zosta³y jakie¶ "zbêdne" okulary i porz±dny statyw? Le¿± biedactwa gdzie¶ na strychu i niszczej± podczas, gdy jeszcze mog³yby znale¼æ u¿yteczne zastosowanie? Tymczasem w Was budzi siê z³o¶æ, ¿e gdzie¶ tam w Polsce jest "kolejna ofiara Sebena", której mo¿na by by³o pomóc? Jakby co - proszê o kontakt ... rrkurek@poczta.onet.pl
Robert
Nie, no ¼le mnie zrozumia³e¶. Sam teleskop pewnie jest ca³kiem przyzwoity, tyle ¿e trzeba bêdzie do niego dokupiæ jaki¶ lepszy monta¿, k±tówkê i jakie¶ okulary. Po prostu za podobne pieni±dze dosta³by¶ mniej bajerancki ale bardziej praktyczny sprzêt Synty. Ale jak ten sprzêt postawisz choæby na AZ-3, dasz mu choæby zwyk³± k±tówkê Synty 1.25" i jakiego¶ Plossla 10mm to odkryjesz ten sprzêt na nowo. Do ziemskich obserwacji dobry powinien byæ Plossl Vixena 32mm. Da to w miarê niewielkie powiêkszenie (ok. 40x) przy nie tak znowu ma³ym polu widzenia.
Ten post by³ edytowany przez
grzybu dnia: 04 December 2007 - 01:50
Dziêki za info... Ju¿ wyczai³e¶ zapewne, ¿e a¿ tak wielkim fanem nieba nie jestem... Podejrzewam, ¿e nie szybko kupiê jakies akcesoria dodatkowe... Wiêc pozostanie mi to, co mam. Na razie skupi³em siê na kupnie aparatu fotograficznego. Mam nadziejê, ¿e mój wybór pozwoli mi na jakie¶ fajne fotki (np. ksiê¿yc obsypany p³atkami ró¿), ale podkre¶lê, ¿e ca³a koncepcja to "wybory" mojego dziecka. Zainteresowanie go niebem udaje mi siê z "po³owicznym skutkiem". Mo¿e jakie¶ atrakcje (bajeranckie fotki) bardziej go "wci±gn±"? Dziêki za Twoje wskazówki. Mam nadziejê, ¿e znajd± siê tacy, którzy sugeruj±c siê Twoimi opiniami dokonaj± w³asnych, w³a¶ciwych wyborów. I tego im ¿yczê...
Robert
Ze zdjêciami bêdzie lekki problem bo to jest ogniskowa 1250 ;) Ale na w miarê stabilnym statywie spokojnie mo¿na fotografowaæ Ksiê¿yc i S³oñce (przez foliê oczywi¶cie). Pewnie da³oby siê te¿ co¶ za dnia zrobiæ, ale bêdzie ciemno. Ale bez stabilniejszego statywu to bêdzie ma³o zabawne.
Ogl±da³em sobie tego Sebena na zdjêciach i wygl±da naprawdê fajnie. Tylko ten monta¿ :(
Ten post by³ edytowany przez
grzybu dnia: 04 December 2007 - 10:39
SEBEN ZBIERA KRWAWE ¯NIWO :burza:
Prosze, oto mój niedawny w±tek:
http://astro-forum.o...showtopic=19166ORAZ TO:
" Mówimy o tym s³ynnym ostatnio zoomie, który w rzeczywisto¶ci nie jest tym okularem, za którego podawa³ go producent... Seben... Teraz ¶winie milcz±, bo im przedstawi³em swoje pretensje mad.gif Wyobra¼ sobie ¿e ¶winie napisali ¿e okular ma 6 soczewek, a ja dzi¶ dok³adnie to zbada³em i siê okazuje ¿e 2 z nich maj± po prostu naciêcia, ¿eby wygl±da³o jakby by³y sklejone z dwóch, w co w±tpiê mad.gif Dolna soczewka ma warstwy, górne tak¿e, ale ta g³ówna jest "go³a i weso³a" mad.gif Ryski powsta³y podczas normalnej próby wytarcia jakiego¶ paprochu, a pos³ugiwa³em siê fikrofaz± Baadera, której nie mam nic do zarzucenia. Trudno sobie to wyobraziæ, ale jeszcze nie widzia³em jak robi± siê rysy poprzez ¶cieranie jakiej¶ tam drobinki, a robi³em to wielokrotnie..."
SEBEN ZBIERA KRWAWE ¯NIWO :burza: No nie przesadzaj, cz³owiek kupi³ to, co chcia³ i jest z tego na razie zadowolony. Mo¿e lepiej zasugeruj Robertowi kilka testów do przeprowadzenia, ¿eby przekonaæ siê, co za optyka sieci w tym Sebenie, co pokazuje na Jowiszu, Saturnie, Marsie, czy chocia¿by na Ksiê¿ycu - mo¿e kto¶, kto ma podobny sprzêt innego producenta powie, co widzi, dla porówniania.
No dobrze... Przesadzi³em... Po prostu jestem zniesmaczony tym okularem, który kupi³em... Nie chodzi mi o róznice cena/jako¶æ. Bo jako¶æ jest adekwatna do ceny... Tylko ¿e oni K£AMALI. Jak mo¿na tak oficjalnie na www na ca³y ¶wiat ¶ciemniaæ ¿e okular ma 6 soczewek a ma 4? Qrcze, to troszkê nie fair. Zawsze s±dzi³em, ¿e Niemcy to solidny naród... Taki pedantyczny. My¶la³em, ¿e przy ich mentalno¶ci taka ¶ciema jest niemozliwa, a jednak jest...
Mo¿na powiedzieæ: Zap³aci³e¶ 40 EUR, to czego by¶ jeszcze chcia³? Ale nie o to chodzi... Chodzi o wciskanie kitu! Niewa¿ne. Móg³bym sobie daæ nawet 30z³ za okular, ale chyba by wypada³o, ¿eby napisaæ prawdê...
To wszystko...
P.S: Qrcze, przepraszam. Jest to w±tek o teleskopie a nie mojej bol±czce z okularem... Ju¿ nie bêdê za¶mieca³... Sorki
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 04 December 2007 - 19:32
BBwro - jaka ³adna wypowied¼... Racja - "cz³owiek na razie jest zadowolony" - i dodam, ¿e to wcale nie jest tak, ¿e pisz±c te s³owa o "samozadowoleniu" sam siebie utwierdzam w przekonaniu, ¿e "jestem" lub "mam byæ" zadowolony, bo ju¿ kupi³em... A swoj± drog± bardzo chêtnie dowiem siê, co mo¿na sprzêtem tej (podobnej) klasy zobaczyæ...
O jakim¶ dobrym, niedrogim okularze wartym polecenia, który to i owo umo¿liwi, tak¿e chêtnie siê dowiem. Wimmer - przeczyta³em Twój temat o tym Zoomie Sebena. Pewnie jeste¶ w temacie o zoomach - jaki¶ inny zoomik by¶ poleci³? Ewentualnie gdzie szukaæ? Ale moja ja¼nia przyjmuje tylko teksty w jêzyku Goethe'go ewentualnie Mickiewicza. Jaki¶ link...?
Pozdrówko...
Wimmer - przeczyta³em Twój temat o tym Zoomie Sebena. Pewnie jeste¶ w temacie o zoomach - jaki¶ inny zoomik by¶ poleci³? Ewentualnie gdzie szukaæ? Nie jestem obeznany w temacie zoomów, ale tyle ju¿ wiem, ¿eby nie pakowaæ siê w te tañsze. W³a¶nie obra³em zasadê "nie zaopatruj siê w pó³¶rodki", czyli nie kupuj czego¶ "takiego sobie"... Warto polegaæ na wypróbowanych markach... My¶lê te¿, ¿e w Twoim przypadku okular zoom bêdzie jak znalaz³. Jest to bardzo fajne narzêdzie, zw³aszcza dla pocz±tkuj±cego obserwatora...
Proponujê Vixen LV zoom 8-24mm... do nabycia w wielu astro-sklepach
No ch³opie, nie zdzier¿y³em.
o 21:19 piszesz - "Proponujê Vixen LV zoom 8-24mm... do nabycia w wielu astro-sklepach"
a o 21:44 zak³adasz w±tek- "Zoom 8-24mm. Vixen LV czy Celestron?, szybkie pytanie - szybka odpowied¼".
a potem pretensje do Sumasa...
No ch³opie, nie zdzier¿y³em.
o 21:19 piszesz - "Proponujê Vixen LV zoom 8-24mm... do nabycia w wielu astro-sklepach"
a o 21:44 zak³adasz w±tek- "Zoom 8-24mm. Vixen LV czy Celestron?, szybkie pytanie - szybka odpowied¼".
a potem pretensje do Sumasa... Dlatego te¿ napisa³em PROPONUJÊ, a nie POLECAM.
Co znaczy s³owo "proponujê"...
Wed³ug s³ownika jêzyka polskiego:
-zg³aszaæ projekt lub pomys³ czego¶
-wysuwaæ czyj±¶ kandydaturê
Zreszt± czujê siê zniesmaczony t± "lustracj±". Przepraszam, a wiesz mo¿e nawet z jakiego IP wys³a³em posta? :szczerbaty: Jakis taki sprawdzany siê poczu³em...
Zreszt± jakie pretensje do Sumasa? I za co?
A w±tki zak³ada siê po to, by wszyscy mogli je czytaæ... Kolega, któremu proponowa³em zobaczy, co inni proponuj± i rozwa¿y moj± PROPOZYCJÊ!! W±tpiê w to, aby moja PROPOZYCJA oznacza³a: "Tak , ten okular jest najlepszy, kup go i to ju¿"
Ten post by³ edytowany przez
wimmer dnia: 05 December 2007 - 01:31
Przepraszam, a wiesz mo¿e nawet z jakiego IP wys³a³em posta :szczerbaty: Ale my wiemy. :szczerbaty: Z tego samego IP proponowa³e¶ okular i pyta³e¶ siê radê.
Sam nie rozumiê takiego postêpowania. :blink:
A w±tki zak³ada siê po to, by wszyscy mogli je czytaæ... Niekoniecznie, bo to ju¿ blisko do trolowania.
Ale my wiemy. :szczerbaty: Z tego samego IP proponowa³e¶ okular i pyta³e¶ siê radê.
Sam nie rozumiê takiego postêpowania. :blink:
Niekoniecznie, bo to ju¿ blisko do trolowania. Nie mia³em na my¶li pisanie "byle czego", tylko to, ¿e ka¿dy mo¿e czytaæ w±tek i dodawaæ swoje propozycje, sprzeciwy albo zupe³nie odmienne zdania... Po to jest forum DYSKUSYJNE... Chyba mo¿emy mieæ inne zdanie na pewne tematy?
ZAPROPONOWA£EM LV zoom, tak jak wiele razy w wielu w±tkach proponuje sie ró¿ne rzeczy, okulary, czy teleskopy,,w kontek¶cie "zainteresuj siê tym", "mo¿e To bêdzie Ci odpowiadaæ"
Przepraszam, ¿e tutaj - ale te¿ ju¿ nie mogê...
Wimmer!
Ja, po ponad roku do¶æ aktywnego bawienia siê w astronomiê amatorsk±, do tej pory nim komu¶ co¶ doradzê, trzy razy pomy¶lê, czy aby na pewno mam na tyle wiedzy i do¶wiadczenia by to robiæ. I staram siê wypowiadaæ na temat sprzêtów lub rozwi±zañ, które mia³em okazjê osobi¶cie przetestowaæ.
Nie obra¼ siê ale tak obserwujê co jaki¶ czas userów którzy po zalogowaniu przeczytaj± parê postów i zaczynaj± zaraz udzielaæ wszystkim "dobrych rad", powtarzaj±c jakie¶ obiegowe opinie. I przewa¿nie dobrze siê to nie koñczy...
A Ty swoje kolejne posty produkujesz w tempie zastraszaj±cym - wystarczy obejrzeæ statystki. Dlatego mam pro¶bê - zastanów siê 3 razy nim wy¶lesz posta i przyhamuj swój porywczy charakter. Nie liczy siê ilo¶æ postów. A ty w miesi±c naprodukowa³e¶ prawie 100... A czy warto¶ciowych? Nie mi to oceniaæ.
Pozdrawiam,
Piotrek.
No ok...
DOTAR£O DO MNIE...
Tylko tak jeszcze dorzucê swoje trzy grosze... Chcia³bym, aby to, ¿e jestem na tym forum od miesi±ca nie sk³ania³o nikogo do my¶lenia, ¿e nagle wyskoczy³em "jak filip z konopii" i ¿e po "miesiêcznej" przygodzie z astronomi± ¶miem zbyt szumnie zabieraæ tu g³os...
...moja statystyka napisanych postów nie mo¿e byæ wyznacznikiem tego, kim jestem, tak samo jak Twoja data zalogowania siê na tym forum...
Nie zrozum mnie ¼le...
Witajcie...
W±tek zboczy³ nieco od g³ównego tematu.. I tak¿e zamar³ na wypowiedzi sprzed 1,5 miesi±ca. Ale ¶wiat siê nie skoñczy³ - tym bardziej moja przygoda z astro... Wci±gnê³o mnie - nie ukrywam. Ju¿ nawet kupi³em dodatkowy okular (pewien zoom, ale marki nie zdradzê) i rozgl±dam siê za lepszym monta¿em (nawet mam ju¿ co¶ na oku)... Jednak to co, mnie wci±gnê³o to czytanie o niebie... o sprzêcie... o planetach i gwiazdach... i sposób na spêdzanie czasu (niestety - niekoniecznie wolnego). Ostatnie tygodnie nie bardzo sprzyja³y obserwacjom, ale mo¿e jednak kto¶, kto ma podobny telep powie, czego szukaæ na niebie, by dostrzeæ co¶, co nawet prorokom siê nie ¶ni³o...???
Robert
Je¶li kupi³e¶ zoom, to przy dobrym seeingu patrz na planety i Ksiê¿yc- Mars co prawda ju¿ po opozycji, ale wczoraj w mojej Syncie Przy 200x wygl±da³ wspaniale, a Maki to teleskopy wrêcz stworzone do planet, wiêc to na nie powiniene¶ siê zaczaiæ. Pier¶cienie Saturna co prawda zmniejszaj± nachylenie w stosunku do Ziemi ale ich obserwacja nadal sprawia du¿± frajdê. Rano mo¿esz spojrzeæ na Wenus, która ¶wieci w Wê¿owniku swoim nieziemskim blaskiem, za jaki¶ miesi±c mo¿e Jowisza? Je¶li masz dzisiaj czyste niebo na po³udniowo-zachodnim horyzoncie, kilkadziesi±t minut po zachodzie S³oñca zaczaj siê na Mekurego- planeta jest jasna, ale trudna do obserwacji ze wzglêdu na niewielk± odleg³o¶æ od tego naszego ¶wiecide³ka :) Ja go jeszcze nigdy nie widzia³em.
Co do tego zooma to mo¿e po jakim¶ przetestowaniu powiesz nam jak siê sprawuje i jakies jest marki- wiesz, teraz jest "bum" na tego typu sprzêt i ludzie s± g³odni recenzji- przynajmniej ja.
Próbowa³e¶ ogl±daæ M42? Co prawda apertura nie jest ogromna, ale ta mg³awica nawet w lornetce 10x50 wygl±da wspaniale. My¶lê ¿e mo¿e byæ ciekawie.
Pozdrawiam,
Krawat.
Witaj…
Na pocz±tek sorki – d³ugo kaza³em Ci czekaæ na odpowied¼. Przyczyny ¿yciowe: du¿o pracy, choroba w miêdzyczasie i nie ukrywam tak¿e… wstyd. Sic! Trochê wstydzê siê, bo tak ³adnie mi wszystko napisa³e¶, a ja nie potrafiê jeszcze Twoich rad wykorzystaæ (dziêkujê Ci bardzo za wypowied¼!). Ale zapewniam – na razie. Szczerze mówi±c na razie nawet nie za bardzo wiem w któr± stronê skierowaæ teleskop, by zobaczyæ planety, o których pisa³e¶. Mam ju¿ ksi±¿eczki i wci±¿ czytam, ale jestem TAK du¿ym nowicjuszem, ¿e za sukces poczytujê sobie „nie zgubienie” ksiê¿yca. Oczywi¶cie wszystko powoli. Sam teleskop mam dopiero nieca³e 2 miesi±ce a pogoda nie sprzyja obserwacjom i na zewn±trz wystawi³em go tylko raz i niestety – nic z tego nie wysz³o, bo nawet ksiê¿yc sprzysi±g³ siê przeciwko mnie pozwalaj±c siê zas³oniæ. Tego wieczoru, kiedy napisa³e¶, ¿e niebo bêdzie takie ³adne nie mia³em okazji byæ w domu – ale samym widokiem nieba mog³em siê nasyciæ, oczywi¶cie ¿a³uj±c, ¿e tylko „nagie” oczy podziwia³y… Do Twojego postu na pewno wrócê, gdy ju¿ bardziej „dojrzejê”. I mo¿e sam kiedy¶ komu¶ co¶ zasugerujê? A jak uda mi siê dostrzec Merkurego to na pewno siê tym pochwalê.
Zooma, którego kupi³em to Baader Hyperion 8-24 mm. Wprawdzie mia³em czekaæ na wyniki testu, który przeprowadza Hans, aby dokonaæ wyboru miêdzy nim, a Vixenem 8-24 mm, ale nie zdzier¿y³em. Chcia³em ju¿ mieæ… I kupi³em! Nie poczuwam siê, by oceniaæ go pod wzglêdem widoków, jakie daje – na to jestem za cienki i w dodatku nie mam skali porównawczej. Jedyny alternatywny okular, jaki posiadam to kitowy Plössl 25 mm. My¶lê, ¿e rozumiesz. Mogê natomiast powiedzieæ – dlaczego dokona³em takiego wyboru? Bo sam wybór poprzedzony by³ wieloma godzinami w necie i kombinowaniem – co bêdê mia³ za te ok. 600 z³?
W±tek badawczy pierwszy – pierwsze szk³o. Dlaczego zoom?
Jakie docelowe okulary dobraæ? Ile wydaæ? Które najlepsze? I tego typu pytania co rusz pojawiaj± siê na forum i odgrzewaj± odwieczny problem – co bêdzie najlepsze. Decyzja o zakupie zooma by³a dla mnie tak¿e nie³atwym problemem. Doczyta³em siê jednak, ¿e ka¿dy „badacz” nieba jakiego¶ zooma w swoim „stadle” szkie³ posiada. I nie wiem jeszcze, czy kiedy¶ bêdê móg³ napisaæ w swoim opisie na forum „teleskop taki-a-taki + wiadro szkie³”, ale na pewno z posiadaniem tego jednego nie bêdê siê kry³. I nawet przy posiadaniu wszystkich innych „naj” – tych sta³o-ogniskowych, zooma i tak bêdê wykorzystywa³ (chocia¿by, jako okular pomocniczy).
W±tek badawczy drugi – cena. Czy nie taniej by³oby za granic±?
Poczyta³em i nawet zacz±³em sprawdzaæ, czy nie taniej by³oby kupiæ gdzie¶ w kraju, w którym jêzyk polski traktowany mo¿e byæ jako egzotyczny. Zooma Baadera mo¿na kupiæ w Polsce dok³adnie za 599 z³ (w Delta Optical - wysy³ka gratis). Sprawdzi³em cenê w najpopularniejszym niemieckim sklepie internetowym astro. Tam jest o wiele dro¿szy 198 euro i jeszcze nale¿a³oby doliczyæ koszty wysy³ki (ok. 16 euro) (
http://www.astroshop...-okular-1-1-4). Dla porównania za oceanem (USA) kosztuje ok. 215 USD (
http://www.optcorp.c...30-719-78-9246) - przy kursie 2,5 z³ - daje to ok. 538 z³. Gdyby doliczyæ koszty wysy³ki (podobno ok. 23 USD) i jeszcze c³o (7%) i podatek VAT (22%) to koszt zdecydowanie przekracza koszt zakupu w Polsce. Sprawdza³em te¿ w Czechach – tak¿e dro¿szy…
Tu przy okazji rozwiniêcie innego w±tku z forum – dlaczego u nas w Polsce sklepy licz± tak drogo? Je¶li popatrzymy, ¿e Baader jest niemiecki i jest eksportowany do USA, to tamte sklepy tak ma³o mar¿y nie maj±…! A ju¿ dlaczego w samych Niemczech jest taki drogi – nie rozumiem. I wcale te nasze sklepy takie „niedobre i takie drogie - nie s±”.
Je¿eli kto¶ jest ciekaw to proponujê tak¿e „lookn±æ” na Vixena Zoom 8-24. W Niemczech 159 euro (
http://www.astroshop...8-24mm--1-25--) a w USA 150 USD (
http://www.optcorp.c...30-719-78-333). W Polsce ten Vixen kosztuje 589 z³ (jest w ofercie Astokrak-a:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...?products_id=97 i w teleskopy.net – ok. 10 z³ taniej).
Gdyby tak rzetelnie przeliczyæ kupno Vixena w USA (chc±c kupiæ go tam taniej) to wyjdzie – 150 USD x 2,5 z³= 375 z³ X 1.07 (7% c³o)= 401,25 x 1.22 (22% VAT) = 490 z³ + ok. 8 z³ wszelkiej ma¶ci drobnych op³at (przedstawienie do kontroli celnej = 3,20z³, przes³anie dowodów odprawy celnej = 2,00 z³, zainkasowanie od klienta nale¿no¶ci = 2,50z³)= 498 z³ + przesy³ka (23 USD, tj. ok. 57 z³) = 555 z³. Oczywi¶cie kupno mo¿e siê udaæ bez op³at celnych (mo¿e, ale nie musi). Czy dla 20-30 z³ (ró¿nica w cenie zakupu w USA i kupowanego w Polsce) warto traciæ prawo do gwarancji (ew. reklamacji)... zwrotu towaru i podleganiu pod polskie s±dy w razie sporu? Takie obliczenia od razu spowodowa³y, ze za ocean przesta³em zagl±daæ.
PS. Obliczeñ dokona³em dziêki wiedzy Wimmer’a. Opisa³ mi drogê swego zakupu pewnego okularka w USA (on jest zadowolony z zakupu), a ja elementy z tego opisu wykorzysta³em w obliczeniach zakupu Vixena. I chcê mu podziêkowaæ, bo naprawdê bardzo wyczerpuj±co mi to wszystko opisa³… Chylê czo³o z poszanowaniem…
W±tek badawczy trzeci – wykorzystanie zooma. Do czego go mogê wykorzystaæ?
Obserwacje to jedno, a astro foto – to ju¿ wy¿sza forma zainteresowania niebem. Przyznajê – dla mnie jeszcze w sferze marzeñ. Ale konieczno¶æ perspektywicznego my¶lenia kaza³a mi spojrzeæ na kupno zooma tak¿e pod tym k±tem. Baadera ¶wietnie mo¿na wykorzystaæ do fotografii. Wiêcej na temat okularu i jego mo¿liwo¶ci zastosowania w astro-foto mo¿na znale¼æ na stronie Baader’a (
http://www.baader-pl.../hyperion.htm). Mo¿na tam znale¼æ opisy w j. niemieckim i angielskim. A na tej stronce jest ukazana mo¿liwo¶æ zastosowania w projekcji okularowej (i nie tylko – tak¿e z T2) tego zooma i innych okularów serii Hyperion (
http://www.baader-pl...rojektion.pdf). Za 29 z³ dokupi³em sobie pier¶cieñ, który umo¿liwia mi po³±czenie zooma Baadera z moim aparatem (kompaktowy Panasonic FZ 30) i nawet zrobi³em pierwsze fotki ksiê¿yca, ale nie chwalê siê, bo jeszcze nie ma czym. Kiedy¶ zdobêdê jeszcze pierwsz± nagrodê w jakim¶ konkursie – na razie tylko pstrykam…
Innym elementem, który mnie przekona³ by³ fakt, ¿e Baader od razu ma koñcówkê, któr± mo¿na stosowaæ do wyci±gów 2”. Mo¿e kiedy¶ szarpnê siê na takiego telepa? Wtedy „zoomik” mi na pewno zostanie i bêdzie przeze mnie wykorzystywany. Ponadto mo¿na go tak¿e wykorzystaæ do lunet obserwacyjnych (konstrukcja na to pozwala) bez ¿adnych dodatkowych „przej¶ciówek”.
W±tek badawczy czwarty – obraz. Co zobaczê przez zooma – czy szk³o jest dobre?
Ju¿ na starcie dokonuj±c wyboru postanowi³em sobie, ¿e to bêdzie albo Baader, albo Vixen. Gdzie¶ na jakim¶ niemieckim forum przeczyta³em, ¿e pod wzglêdem obserwacji Baader nie ustêpuje Vixenowi. Dla kogo¶ zainteresowanego mogê podsun±æ tekst z testem porównawczym w jêzyku polskim, ale jest porównanie okularów sta³o ogniskowych Baadera serii Hyperion i Vixena LVW (
http://www.teleskopy...ixen-hyperion). Mo¿e komu¶ to pomo¿e w dokonaniu wyboru? Mi pomog³o.
W±tek odkrywczy – ju¿ mam wymarzonego zooma!
Tak – mam. Przeszed³ swój chrzest. Zosta³ nieco sprofanowany, bo pierwsze ¶wiat³o zobaczy³ na obserwacjach ziemskich, ale ksiê¿yca te¿ ju¿ nieco lizn±³. Na pewno zobaczy te¿ wiêcej. Na razie dumnie wystaje z wyci±gu i co rusz kusi, by „³ypn±æ” przez niego. ¯e porz±dnie zapakowany.. ¿e masywny… ¿e nie jest to tandeta - nie muszê chyba pisaæ. Ale ¿e to mój pierwszy okular z prawdziwego zdarzenia i ¿e najchêtniej trzyma³bym go w pancernym szkle, by mu siê nic nie sta³o – mocno podkre¶lê!!!!!!
Pozdrawiam czytaj±cych.
Robert
Ten post by³ edytowany przez
RobertK_36 dnia: 22 January 2008 - 02:12
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl