Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam!!!
Chcia³bym kwotê 1500z³ przeznaczyæ na maxymalnie mobilny (a co za tym idzie - niewielkich rozmiarów i nie du¿ej wagi) sprzêt optyczny, który by³by dobry zarówno do podziwiania uk³adu s³onecznego, jak równie¿ DS'ów (chocia¿ co do DS'ów to nie mam wiêkszych, szczególnych wymagañ) - chodzi mi raczej o uniwersalno¶c urz±dzenia.
Maksymalnie mobilny, poniewa¿ mieszkam w miescie, w bloku otoczonym innymi blokami :P. Niestety mieszkanko ciasne wiêc typowy teleskop na monta¿u jakimkolwiek (poza azymutem - którego zreszta nie trawie) odpada, ze wzglêdu na rozmiary i trudno¶ci w przenoszeniu.
Podsumowuj±c: sprzêt lekki (na tyle ile to mozliwe) i porêczny, a przy tym daj±cy wiele rado¶ci z ogl±dania.
Moje propozycje:
1. Sky Watcher MAK 127/1500
2. ---------------MAK 90/1250
3. Luneta Yukon 6-100x100
4. luneta Celestron Ultima 100 22-66x100
5. Luneta Acuter ST22-67X100A
6. lornetka Omegon Fernglas 20x80 Nightstar -
http://www.vegaoptics.de/Omegon-Fernglas-2...ar_p2454_x2.htm7. Lornetka Celestron 25x100
8. Lornetka - kolejny niemiec -
http://www.astroshop.de/fernglaeser/telesk...x100-mit-tasche9. Lornetka Geoptic Giant 22x100
http://www.astroshop...ik/giant-22x10010 Lornetka TS 25x100
http://www.optikshop...100-p-1979.htmlKtóra z tych rzeczy, waszym zdaniem najbardziej nadawa³aby siê do uniwersalnych obserwacji i dlaczego. Chcia³bym, aby¶cie w swoich wypowiedzia³, pomijali kwestie statywu i mocowañ.
Moim zdaniem propozycja 1 i 7 to najlepsze opcje. Pytanie czy s³uszne?
Mam nadzieje ¿e poda³em wystarczaj±c± ilo¶c danych aby da³o siê co¶ w tym temacie doradziæ
Z góry wszystkim dziêkujê za odp.
No dobra, ale co rozumiesz pod Uk³ad S³oneczny? Je¶li szczegó³owe obserwacje planet, to z listy trzeba skre¶liæ lornetki. Od razu wykre¶l pkt. 3-5, czyli naziemne lunety obserwacyjne z zoomem. Te ostatnie s³abo sprawdz± siê te¿ na DS z braku szukacza,a obrazy planet te¿ fatalne. Do planet bêdzie dobry 1. [Mak 127], 2. [Mak 90] ju¿ trochê ma³y. Z tym,¿e 127mm musia³by¶ posadziæ na czym¶ w rodzaju Vixena Porta lub Giro [chocia¿ w tym przypadku Porta bêdzie lepsza], bo AZ3 bêdzie kiepsko chodzi³ z t± tub± bez przeróbek [problem z opadaniem g³owicy i prac± mikroruchów]. Mo¿na te¿ tego Maka posadziæ na EQ3-2 -ten monta¿ po odpowiednich przeróbkach jest przeno¶ny, ja mam taki zestaw [Mak127+EQ3-2]. Ale tak czy siak jest to 2x bardziej upierdliwe w transporcie i sk³adaniu na stanowisku ni¿ monta¿ AZ.
Skoro chcesz ³±czyæ obserwacje planet i DS w jednym sprzêcie, to mo¿e krótkoogniskowy refraktor 120/600. W przypadku orionowskiego jego waga na pewno mie¶ci siê w ud¼wigu Porty [od biedy pewnie tez AZ3, mo¿e po przeróbkach], bo wersja 120/1000 wa¿y 5kg. Nie wiem, jaka jest masa tuby Bressera Messiera R127S -na stronach sklepów podaj± wagê ewidentnie w pudle do transportu [11kg]. Z drugiej strony ten bêdzie ciê¿szy, bo 127 to wiêcej ni¿ 120 no i ma wiêcej szk³a [Petzwal]. Za to wiêksza apertura i nieco mniejsza aberracja chromatyczna przy tej samej ¶wiat³osile jak ta 120-tka. Dawniej bym Ci nie poleca³ ¶wiat³osilnego achromatu do obserwacji tak¿e planetarnych z racji siania fioletem [zw³aszcza maj±c w pamiêci do¶wiadczenia z moim travellerkiem 80/400]. Ale ostatnio kto¶ tu lub na astro4u deklarowa³, ¿e podobnym sprzêtem obserwowa³ tranzyty ksiê¿yców Jowiszowych, wiêc nie jest ¼le. No i s± jeszcze filtry tn±ce fiolet. Hans mia³ 102/500 z Celestrona -niech zaopiniuje sprawê, co tym mo¿na zobaczyæ np. na Jowiszu, kiedy jest wysoko. Skontaktuj siê tez z w³a¶cicielami R127S, mo¿e tez kto¶ ma tubke 100/600 od Oriona [kiedy¶ by³a w Astrokraku]. Moim zdaniem, jak kryterium ma byæ maksymalna mobilno¶æ przy zachowaniu przyzwoitej wydolno¶ci obserwacyjnej, to jest to optymalne rozwi±zanie [120/600, 127/635, ostatecznie 100/600 czy 102/500].
S± dwie przewagi takiego krótkiego refraktorka 120mm nad zestawem Mak + lorneta 100mm [to te¿ jedna z opcji] lub samym Makiem:
1) Od Maka ró¿ni siê szybkim startem -nie ma problemu ch³odzenia sprzêtu, dla miejsko-blokowego obserwatora [jak m. in. ja sam] jest to cecha b. wa¿na
2) Wiêksza uniwersalno¶æ w obserwacjach DS ni¿ du¿ej lornety, bo masz zarówno obserwacje w szerokim polu, jak i zabawy z mg³awicami planetarnymi czy rozdzielanie ciasnych gromad gwiazd -lornet± tego nigdy nie zrobisz
Podsumowuj±c widzê 3 wyj¶cia:
1) sam Mak 127mm [je¶li absolutny priorytet to planety, szukanie tym DS to bêdzie ból -doposa¿yæ w dobry szukacz]
2) Mak127 + lorneta 100mm [da siê u¿yæ jednego monta¿u pod oba sprzêty, jak zakombinujesz]
3) refraktor klasy 120/600 [kompromis na planetach, ale DS nawet lepiej ni¿ lorneta 100mm]
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 03 November 2008 - 18:11
Wed³ug mnie niestety nie istnieje zestaw, który spe³nia Twoje wymagania. No, chyba ¿e w ezre ale tam nie zagl±dam wiêc nie wiem ;)
Byæ mo¿e moje rozumienie rzeczy jest inne ni¿ Twoje, np. mo¿e ja inaczej trochê rozumiem takie pojêcia jak "Maksymalnie mobilny". Nie mniej wydaje mi siê, ¿e nie ma w astro sprzêtu uniwersalengo do wszystkiego, zawsze po¶wiêca siê co¶ za co¶.
A ze swoich do¶wiadczeñ, czyli ze sprzêtu który osobi¶cie w miarê dobrze znam, a który moim zdaniem spe³nia Twoje kryteria to taki zestaw:
1. pronto czyli ma³y refraktor o 66/480
2. statyw foto np. manfrotto 55 plus jaka¶ solidna g³owica (nie pamiêtam jak±), ale polecam tak± z mikroruchami
Jak dla mnie zestaw naprawdê mobilny a obrazy jakie daje daj± du¿o satysfakcji. Oczywi¶æie w obecnych czasach polecam zamiast Pronto jakie¶ ma³e apo. Co do statywu to mo¿na siê pokusiæ o jak±¶ l¿ejsz± wersjê ni¿ zaproponowana przeze mnie, np. manfrotto 190. Podsumowuj±c mój typ:
1. jaki¶ refraktorek najlepiej apo np.WO ZenithStar 66
2. Manfrotto 190 + g³owica z mikroruchami
Koszt nowego niestety przewy¿sza 1500z³ ale poza teleskopem masz b.dobry statyw i b.dobr± g³owicê do innych zastosowañ ni¿ astro.
zgadzam siê z opini±, ¿e je¶li obserwacje w warunkach miejskich blokowisk z ewentualnymi wypadami za miasto to najlepiej krótki refraktor achromatyczny o aperturze 100-120mm ! Przy ograniczonych funduszach, oczywi¶cie.
Ten post by³ edytowany przez
skymacho2 dnia: 04 November 2008 - 09:43
Hej
Czemu koledze odrazu Maka 127 wyrzucacie. Ja mam takiego na EQ3-2 i jestem bardzo zadowolony. Obserwuje zarowno DS jak i Planetki. Obraz na planetach jest bardzo ladny. Jak dopisala pogoda to Jowisz mial bardzo dobrze widoczny detal. Oczywiscie byl nisko i czesto seeing dawal w kosc ale ogolnie bylo bardzo dobrze. Saturna widzialem u kolegi rowniez przez Maka i przez newtona 150 i Mak go zmiotl w drobny mak na planecie. Co innego DS. Mak ma problem glownie przez dluga ogniskowa 1500, przez co nie mozesz uzyskac malych powiekszen a zlacze 1,25" nie pozwoli zastosowac dlugich okularow. Ale z wiekszoscia DS sobie poradzisz bez problemu. M42, M31, M27, M51, M81 i M82, Mglawica laguna, Gromady w Woznicy spokojnie poogladasz. Nie poradzisz sobie z M45, chichotki sa bardzo ladne dopoki nie zobaczysz ich w krotkim refraktorze( widzialem w achro 100/500 no i to pole). Ale z wiekszoscia nie ma problemu. Pozatym po refraktorku 100/500, ktory jest maly i mobilny, tez cudow nie nalezy sie spodziewac. Mglawicy planetarnej lepiej niz Mak nie pokaza- wiem bo osobiscie widzialem. A na planety sie nie nadawal- osobiscie sprawdzilem i aberracja jest widoczna bardzo wyraznie. Ogolnie poza gromadami otwartymi nad Makiem przewagi miec nie bedzie. Mala apertura. nie wiem jak 120/600 ale to jest juz duze. pozatym Mak jest f/12 przez co na plosslach moge spokojnie obserwowac. Jak mohe okulary zalozylem do 100/500 juz tak ladnie nie bylo(bylo kiepsko). Kolega z 100/500 mial LVW22 no to bylo ladnie, ale pamietaj ze to cos kosztuje ponad 600. A np. taki SWAN WO, ktorego mam i ktory w Maku dobrze sie sprawuje kosztuje ok 250. Do planet mam plossla 10 z zestawu i naprawde jest dobrze na poczatek. Nie ma problemu. EQ tez sie da zabrac i jest bardzo wygodne w obserwacjach.
Zebys ladnie rozbil gromady i widzial piekne galaktyki... to zaden z opisanych teleskopow Ci tego nie pokaze. Tu musi byc duze lustro(minimum 200) lub duzy SCT- obserwowalem w Kaletach i to dopiero pokazywalo dobry detal- ale mogilne to to nie jest na 100%
Pozdrawiam
Piotrek
To mo¿e tak:
Na chwile obecna uzywam gdy tylko mogê Binolki 15x70
Myslê ¿e wiêkszo¶æ z was wie jakie obrazy mozna uzyskac przez 10x50 a co dopiero wiêkszym sprzêtem.
To, co chcia³bym zaobserwowac przy pomocy sprzêtu z listy któr± poda³em na pocz±tku, ma jakby uzupe³niaæ to, co widze przy pomocy tej lornetki ukazuj±c wiêcej detali. Np Saturn w tej lornetce to kropka z kresk±, Jowisz to wiêksza pomarañczowa plama z niewielkimi kolorowymi kropeczkami które sa jej ksiê¿ycami. Mars to plamka mniejsza niz Jowisz, Na wenus i Merkurego nie mia³em okazji (z oczywistych powodów) siê za³apaæ.
DS - M31 - przy ciemnym niebie zapiera dech w piersiach, jednach chcia³bym zobaczyæ j± wiêksz± ni¿ pozwala na to przybli¿enie 15x przy okularze 70mm.
NGC7000 - widoczny w postaci trójk±ta zbór gwiazd, ale na pocz±tku gdy przypadkowo na to trafi³em ciê¿ko by³o mi zaklasyfikowaæ to do czego kolwiek (postaæ trójk±ta uzyskuje rpzy uzyciu owej lornetki)
M43 - i tutaj chcia³bym zoabczyc co¶ wiêcej, a przynajmniej w "lepszym ¶wietle"
M5 - niewielka mgie³ka
Wiêcej nie wymieniê bo my¶lê ¿e juz po czê¶ci rozumiecie co mam na my¶li. Nie mam wygórowanych wymagañ, chcia³bym zakupiæ sprzêt który poprostu uzupe³ni moje obserwacje. Pocz±tkowo mysla³em o syncie 130/600 na EQ-2. Jednak jest to du¿y gabaretowo sprzêt który mia³bym problem postawiæ w pokoju tak, aby wynie¶c go i nie traciæ wiêcej czasu na skrêcanie. Ponadto pisz±c "maksymalnie mobilny" mam na mysli to, ¿e musi byæ ³atwy w transporcie (opcje które poda³em zawieraj± w zestawie pokrowiec co znacznie u³atwia sprawê) poniewa¿ nie posiadam samochodu, moge u¿yc w³asnych nóg lub wsi±¶c na rower.
Podobno w przypadku MAKa wystarczy statyw fotograficzny, taki te¿ posiadam - solidny bez "luzów" o ud¼wigu 10 kg NAPEWNO. Dlatego prosi³em aby nie poruszac problemu zwi±zanego ze statywem. No chyba ¿e MAK wymaga innego statywu niz fotograficznego? Powiem tak - Celestron 15x70 który sadzam na ten statyw jest posadzony "sztywnie", a statyw ten daje mi bardzo du¿y komfort w prowadzeniu obserwacji.
Dlaczego nie chcê teleskopu? Powód prosty - monta¿ na którym trzeba posadziæ tubê a który sprawia wiele problemów w transporcie jak i poch³ania sporo czasu podczas "scalania" go z teleskopem.
W grê wchodzi TYLKO sprzêt wypisany przeze mnie, ewentualnie propozycje które Z GATUNKU nie odbiegaj± od tego co wypisa³em.
W ka¿dym b±d¼ razie bardzo wam dziekujê za udzielenie odp. i zainteresowanie tematem. Mam nadzieje ¿e oka¿ecie jeszcze troche cierpliwo¶ci, i maj±c teraz doprecyzowany problem, pomo¿ecie mi bardziej rozja¶niæ sytuacjê.
P.S w li¶cie zapomnia³em o MAKu 102 który równiez wchodzi w grê.
Chcia³bym kwotê 1500z³ przeznaczyæ na maxymalnie mobilny (a co za tym idzie - niewielkich rozmiarów i nie du¿ej wagi) sprzêt optyczny, który by³by dobry zarówno do podziwiania uk³adu s³onecznego, jak równie¿ DS'ów (chocia¿ co do DS'ów to nie mam wiêkszych, szczególnych wymagañ) - chodzi mi raczej o uniwersalno¶c urz±dzenia.
Maksymalnie mobilny, poniewa¿ mieszkam w miescie, w bloku otoczonym innymi blokami :P. Niestety mieszkanko ciasne wiêc typowy teleskop na monta¿u jakimkolwiek (poza azymutem - którego zreszta nie trawie) odpada, ze wzglêdu na rozmiary i trudno¶ci w przenoszeniu.
Podsumowuj±c: sprzêt lekki (na tyle ile to mozliwe) i porêczny, a przy tym daj±cy wiele rado¶ci z ogl±dania. Dorzucê swoje 3 grosze. Jako obserwator balkonowy, a zarazem mi³o¶nik katadioptryków, proponujê Ci rozwa¿enie np takiego sprzêtu:
Celestron SCT 6"lub
Celestron C5 spottertego typu teleskopy oferuj± niezwykle korzystne po³±czenie ma³ych rozmiarów z osi±gami. Maj± oczywi¶cie i swoje wady jednak my¶lê, ¿e to sprzêt stosunkowo najbardziej uniwersalny. Dla przyk³adu ja na swoim ciasnym balkonie u¿ywam takiej beczu³ki o ¶rednicy 8".
C6 wa¿y 4.5kg i ma d³ugo¶æ 406mm (150mm lustra) a C5 2.8 kg i 330 mm (127 mm lustra) przez co daj± siê u¿ywaæ z powodzeniem na l¿ejszych montach. Te mniejsze SC nie wspó³pracuj± zadowalaj±co z akcesoriami 2", ale je¶li zale¿y Ci na lekko¶ci i mobilno¶ci, to nie przeszkadza to ani trochê, bo akcesoria 2" zazwyczaj s± ciê¿kie jak cholera (zw³aszcza w du¿ych ilo¶ciach :D ) i naturalnym wyborem w takim przypadku jest IMO standard 1.25". W mojej ocenie SCT nadaj± siê bardzo dobrze do obserwacji planetarnych i dobrze do DS (pamiêtaæ jednak trzeba o ograniczonym polu widzenia).
Nie ma siê co oszukiwaæ, zakup ma³ego teleskopu wi±¿± siê z pój¶ciem w pewnym obszarze na kompromis. A w którym miejscu ten kompromis bêdzie, to ju¿ zale¿y od osobistych preferencji :rolleyes:
Pozdr
Raf
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 04 November 2008 - 11:27
Hej
Jedna uwaga na poczatek. MAK TO TEZ TELESKOP!!!!!!!!!!
Jak na jakis statyw to bardziej Mak 102- duzo mniejszy od 127 ale tez mniejsze mozliwosci.
Celestron SCT 6"- to juz duze jest. Jak kolega chce male to max 5".
Nie wiem jak tam z mirror shiftem w SCT ale to Ci musi ktos kto to ma powiedziec. Osobiscie tego nie zauwazylem ale ogladalem krotko.
Lornetka, ktora podales do Ciemnych i malych DS sie zupelnie nie nadaje. Do planet absolutnie nie. Jedynie ksiezyce Jowisza i fazy Wenus. Saturn- ciesz sie ze wogole jakas kreska widziales. Mars- zero tez patrzylem Merkury tez- nie ma mowy o fazach. Statyw fotograficzny 10kg nie utrzyma. 10kg to ogromny sprzet. To ze da sie lornete na statyw posadzic to ABSOLUTNIE NIE OZNACZA za teleskop to tez udzwignie. Jak chcesz superlekkie to Mak 102. Ale tak jak ALF napisal- ograniczone mozliwosci. Chyba ze Cie stac na APO np. 72 plus okulary ale to cena wysoka bedzie.
pozdrawiam
piotrek
Ja pozostajê przy swojej propozycji, ma³y refraktor, maks.70mm, na statywie foto. Super mobilny sprzêt i co¶ wiêcej zobaczysz ni¿ w lornetce. Te lunety, które wymieniasz do astro raczej ¶rednio siê nadaj±, refraktor bije je na g³owê, taki jest moje zdanie. Wszelkie inne propozycje typu SCT5", refraktor 100, 127 moim zdaniem zupe³nie nie mieszcz± siê w pojêciu mobilny. Sam mam SCT5" i do mobilno¶ci to mu baaaaardzo du¿o brakuje. Co do mobilno¶ci to dodam, ¿e moje pronto jest niewiele wiêksze od np. teleobiektywu canona 70-200, dla mnie to naprawdê wzór sprzêtu mobilnego, czyli takiego przy którym nie czujê ¿e co¶ noszê.
Hej
Jak refraktor 70 to tylko APO a to minimum 1800 plus okulary plus katowka. To duzo. Achromatu nie ma sensu. A pozatym kolega napisal ze niechce refraktorka. To w tym wypadku Mak 102 bedzie najlepszy. Napewno lepszy od 70 Achro. Pozatym taka 70 f/10 to bedzie ponad 70 cm.
Pozdrawiam
Piotrek
Hej
Jak refraktor 70 to tylko APO a to minimum 1800 plus okulary plus katowka. To duzo. Achromatu nie ma sensu. A pozatym kolega napisal ze niechce refraktorka. To w tym wypadku Mak 102 bedzie najlepszy. Napewno lepszy od 70 Achro. Pozatym taka 70 f/10 to bedzie ponad 70 cm.
Pozdrawiam
Piotrek Jako¶ nadinterpretowujesz to co ja napisa³em. Czy ja napisa³em f/10? Mam na my¶li ma³y refraktor typu
zenithstar-66, je¶li kolega chce taniej to achromat typu np. pronto 66/400 (to chyba te¿ nie f/10?). !chim! napisa³, ¿e nie chce rafraktora ale w swojej li¶cie poda³ kilka lunet, a ja chcê mu pokazaæ ¿e te lunety to s³aby wybór.
Co do Twojego wyboru to moim zdaniem nie jest to mobilny sprzêt, bo do ogniskowej 1300mm potrzeba solidnego monta¿u, bo byle wiaterek bêdzie to wprowadza³ w drgania.
W takich dyskusjach zawsze jest parcie aby sprzêt mobilny by³ wiêkszy, wiêkszy i wiêkszy, co jest zrozumia³e bo ka¿dy chce zobaczyæ wiêcej. Niestety zawsze odbywa siê to kosztem mobilno¶ci. Dla mnie sprzêt mobilny to taki, który nie sprawia mi problemu jak chcê go gdzie¶ zabraæ, tak samo jak lornetka, wrzuca siê j± do torby i zapomina. I niestety nie ma sprzêtu mobilnego przez, który duuuu¿o siê zobaczy, co¶ za co¶. Osobi¶cie ogl±da³em niebo przez wiele sprzêtów i liderem w dziale mobilne (³±two¶æ transportu, obs³ugi, ustawienia) dla mnie jest ma³y refraktor+statyw foto. I co najwa¿niejsze taki zestaw daje satysfakcjonuj±ce obrazy. Nawet pronto, które jest zwyk³ym achromatem.
I na koniec stara prawda. Najlepszy zestaw mobilny to taki, który zawsze siê ze sob± zabiera, najgorszy to taki co siê kurzy.
Ten post by³ edytowany przez
tomekL dnia: 04 November 2008 - 14:46
I na koniec stara prawda. Najlepszy zestaw mobilny to taki, który zawsze siê ze sob± zabiera, najgorszy to taki co siê kurzy. ¶wiêta racja. Teraz !chim! musisz sam sobie odpowiedzieæ, co jest dla Ciebie mobilne: teleskop mieszcz±cy siê w plecaku na 2 tygodnie w górach, czy zestaw, z którym siê ogarniesz bez problemu wychodz±c na obserwacje przed blok. Teleskop niewielkich rozmiarów/wagi, dobry do obserwacji planet, dobry do obserwacji DS - to s± sprzeczno¶ci, trzeba na co¶ siê zdecydowaæ.
wed³ug tej starej prawdy zacytowanej powy¿ej, moim mobilnym sprzêtem jest stara wys³u¿ona 6x30. wszêdzie j± ze sob± zabieram
pozdr
Raf
Hej
No tak APO to tak jak najbardzij sie nadaje. Tylko ze kolega mowil o budzecie, w ktorym sie Zenith Star z osprzetem nie zmiesci.
Co do ogniskowej 1300- to jest katadioptryk malutki. To ze ma taka ogniskowa to nie znaczy ze jest dlugi. Duuuzo mniejszy od ED 80.
Zenith Stara nie widzialem. Jesli bedzie to swiatlosilny, maly achromat to planet tym niepooglada na 100%. Achro to minimum 90 a najlepiej 100. Jasne, ze achromat tez jest satysfakcjonujacy, bo tez cos zobaczysz, to prawda ale tak naprawde 66 to juz APO. I pozniej zawsze go wykorzystasz. Ale nie zapominaj o cenie. jasne zamiast lunety APO moze byc a wlasciwie jest super. Ale Mak jest sporo tanszy i to tez ma duze znaczenie.
Pozdrawiam
Piotrek
Kolega Leech10 zwróci³ mi uwage ¿e MAK to te¿ teleskop. Owszem to te¿ teleskop, jednak nie klasyfikuj±c go do tej grupy urz±dzeñ (do tej nazwy) chcia³em pokazaæ jaki rodzaj sprzêtu mnie interesuje. Ale mniejsz ao to.
Teleskop C5 to juz sensowne rozwi±zanie tylko znów koszta.
Teleskopów achro czy jakikolwiek innych, RÓ¯NI¡CYCH sie od MAKa nie chcê, ze wzglêdu na to ¿e bêdzie problem targaæ jednocze¶nie ten statw jak i tubus. Juz pisa³em dwa razy (napisze i trzeci) ¿e je¿eli MAKa podobnie jak C5 MO¯NA (a czy mo¿na?) posadziæ na statywie foto, to nie interesuja mnie inne. Jestem PEWNY w 100% za statyw który posiadam jest w stanie utrzymaæ sztywno MAKa 127 (nie wspominaj±c o mniejszym sprzêcie - tzn l¿ejszym), a co za tym idzie - dwa razy prosi³em (poprosze i trzeci) aby nie wspominac o statywie. Statyw POSIADAM jest ³atwy w monta¿u i demonta¿u, jest solidny, "twardy" stabilny wielki, poza tym posiadam do niego bardzo wygodny pokrowiec a jego transport nie sprawia ¯ADNEGO problemu
TYLE O STATYWACH !!!!
Sprzêt do ceny 1500 z³ (z uwzglêdnieniem dodatkowych akcesoriów je¶li warto w nie zainwestowaæ)
Pisz±c o tym co zaobserwowa³em lornetk±, chcia³em podkreslic ¿e NIE JESTEM wymagaj±cy co do mozliwo¶ci sprzêtu (i tu jest w³a¶nie ten kompromis). Jak pisa³em ¿e zoabczy³em przez lornetkê Saturna w postaci kropki i kreski, to przy pomocy urz±dzenia które prawdopodobnie zakupiê, chcia³bym zoabczyæ cos wiêcej niz kropkê i kreske. Oczywi¶cie nie popadajmy w skrajno¶c bo pisz±c (cos wiêcej) nie mam na my¶li obrazu saturna w takiej wielko¶ci i jako¶ci jak teraz monitor stoj±cy na przeciwko mnie. Tak samo M31 - przez lornetkê to jasne centrum i troszke mgie³ki - chcia³bym znów co¶ wiêcej zobaczyc ale bez skrajno¶ci. Jak pisa³em NIE MAM ogromnych wymagañ bo ZDAJÊ sobie sprawe z tego, ¿e jak co¶ jest do wszystkiego, to tak naprawde jest do niczego.
Dzieki Wam, wiem ¿e du¿e lornetki i lunety odpadaj±. A to juz bardzo du¿o informacji.
Zosta³y MAKi i teleskopy podobne w³a¶nie do nich, takie jak C5. Z uwzglêdnieniem ceny DO 1500z³
Dlaczego teleskop typu MAK?
A no dlatego ¿e ma niewielkie rozmiary, producent do zestawu dodaje pokrowiec który ZNACZ¡CO u³atwia jego przenoszenie, jest banalny w monta¿u, a co za tym idzie - nie wymaga po¶wiêcenia sporej ilo¶ci czasu w jego przygotowaniu do obserwacji, jego waga jest zno¶na - DLATEGO MAK I "POCHODNE".
Znaj±c moje oczekiwania (przynajmniej w pewnym stopniu - choæ my¶lê ¿e sprecyzowa³em je do¶c jasno), jeszcze raz chcia³bym zadaæ pytanie co by³oby najlepszym rozwi±zaniem, który z tych MAKów (czego moge siê spodziewaæ podczas ich o¿ytkowania patrz±c w niebo), lub jakie inne rozwi±zania podobne proponujecie?
Czy ten Celestron C5 znajduje siê w polskich sklepach?
P.S proszêo o uwa¿ne czytanie postów w celu unikniêcia nieporozumieñ i niejasno¶ci
tuby maków SkyWatcher do 100mm ¶rednicy wyposa¿one s± w typow± stopkê statywow± 1/4". O wszystkich niuansach (upierdliwo¶ciach podczas obserwowania w okolicach zenitu na przyk³ad) zwi±zanych z powieszeniem teleskopu na g³owicy foto, oraz co widaæ przez maczka setkê przeczytasz w wielu w±tkach na forum.
Pozdr
Raf
PS. W zasadzie ka¿dy sprzêt mo¿esz przymocowaæ do statywu foto za pomoc± czego¶ takiego
Baader saddle :)
Ten post by³ edytowany przez
ALF dnia: 04 November 2008 - 16:52
Do C5 te¿ daj± torbê, ale za to tylko k±tówkê 45stopni - przy zenicie bêdzie to upierdliwe. C5 w sumie i tak odpada ze wzglêdu na cenê. Z tego co piszesz pozostaj± tylko Maki. Pamietaj, ¿e apertura rz±dzi zw³aszcza je¶li chodzi o DSy - na planetach tez zreszt± ze wzglêdu na rozdzielczo¶c. MAK 5" daje ca³kiem niez³e mo¿liwo¶ci, je¶li znasz jego ograniczenia (g³ównie mniejsze pole ni¿ C5 czy typowy refraktor 5" i 'ponoæ' d³u¿szy czas ch³odzenia - ponoæ bo nie mia³em okazji porównaæ bezpo¶rednio). Jest stosunkowo lekki (circa 3,5kg) i ³atwy w transporcie, ale nie wiem czy na pewno mie¶ci siê w twojej definicji mobilno¶ci - na rower nie bardzo siê nadaje ;) O mo¿liwo¶ciach Maka 5" znajdziesz sporo na forum - w tym kilka moich wypowiedzi (pisa³em o tym co widaæ na Jowiszu przy bardzo dobrym seeingu i w kilku w±tkach co widac na DSach) - zajrzyj tez do tabeli wimmera, ¿eby sprawdziæ co siê da upolowaæ przez porównywaln± aperturê. Je¶li planujesz polowanie na DSy to laserowy szukacz z zestawu jest z miejsca do wymiany.
Pozdr,
MB
Sam mam SCT5" i do mobilno¶ci to mu baaaaardzo du¿o brakuje. A ja te¿ mam SCT 5'' i wed³ug mnie do mobilno¶ci nic mu nie brakuje, bo noszê go w plecaku :) Statyw od CG3 i g³owicê ³o¿yskowan± Astro 3 noszê w pokrowcu.
W ten sposób jestem w stanie braæ teleskop na wycieczki piesze, ale tak¿e w podró¿e autem, autobusem, czy poci±giem
Ale o gustach podobno siê nie dyskutuje.
pozdrawiam
MAK 5" na statywie foto to nie jest dobry pomys³.
PS
Tu nie chodzi o "trzymanie na sztywno" !
Ten post by³ edytowany przez
misiowaty dnia: 04 November 2008 - 17:32
Hej
No tak APO to tak jak najbardzij sie nadaje. Tylko ze kolega mowil o budzecie, w ktorym sie Zenith Star z osprzetem nie zmiesci. Cena w necie jak± widzia³em to 1350, statyw jest wiêc potrzebna tylko z³±czka i okular. Czy to siê nie mie¶ci w bud¿ecie?
Zenith Stara nie widzialem. Jesli bedzie to swiatlosilny, maly achromat to planet tym niepooglada na 100%. Achro to minimum 90 a najlepiej 100. Jasne, ze achromat tez jest satysfakcjonujacy, bo tez cos zobaczysz, to prawda ale tak naprawde 66 to juz APO. I pozniej zawsze go wykorzystasz. Ale nie zapominaj o cenie. jasne zamiast lunety APO moze byc a wlasciwie jest super. Ale Mak jest sporo tanszy i to tez ma duze znaczenie. Ciekawe pogl±dy g³osisz, achro to minimum 90 czy 100? Niby dlaczego? Poza tym du¿o psizesz a ma³o czytasz, poda³em linka gdzie by¶ zobaczy³, ¿e ten WO to APO. Planetki ¶wiat³osilnym achromatem oczywi¶cie siê poogl±da i to z dobrym skutkiem np. Saturn, Jowisz, Mars. Fakt, ¿e Wenus to ju¿ gorzej.
Teleskop C5 to juz sensowne rozwi±zanie tylko znów koszta. C5 do mobilno¶ci to du¿o brakuje
Teleskopów achro czy jakikolwiek innych, RÓ¯NI¡CYCH sie od MAKa nie chcê, ze wzglêdu na to ¿e bêdzie problem targaæ jednocze¶nie ten statw jak i tubus. Juz pisa³em dwa razy (napisze i trzeci) ¿e je¿eli MAKa podobnie jak C5 MO¯NA (a czy mo¿na?) posadziæ na statywie foto, to nie interesuja mnie inne. Jestem PEWNY w 100% za statyw który posiadam jest w stanie utrzymaæ sztywno MAKa 127 (nie wspominaj±c o mniejszym sprzêcie - tzn l¿ejszym), a co za tym idzie - dwa razy prosi³em (poprosze i trzeci) aby nie wspominac o statywie. Statyw POSIADAM jest ³atwy w monta¿u i demonta¿u, jest solidny, "twardy" stabilny wielki, poza tym posiadam do niego bardzo wygodny pokrowiec a jego transport nie sprawia ¯ADNEGO problemu Zupe³nie nie rozumiem. Czy uwa¿asz, ¿e refraktora nie mo¿na podpi±æ pod Twój statyw?
...
chcia³bym zoabczyæ cos wiêcej niz kropkê i kreske. Oczywi¶cie nie popadajmy w skrajno¶c bo pisz±c (cos wiêcej) nie mam na my¶li obrazu saturna w takiej wielko¶ci i jako¶ci jak teraz monitor stoj±cy na przeciwko mnie. Tak samo M31 - przez lornetkê to jasne centrum i troszke mgie³ki - chcia³bym znów co¶ wiêcej zobaczyc ale bez skrajno¶ci. Jak pisa³em NIE MAM ogromnych wymagañ bo ZDAJÊ sobie sprawe z tego, ¿e jak co¶ jest do wszystkiego, to tak naprawde jest do niczego.
...
Zosta³y MAKi i teleskopy podobne w³a¶nie do nich, takie jak C5. Z uwzglêdnieniem ceny DO 1500z³
Dlaczego teleskop typu MAK?
A no dlatego ¿e ma niewielkie rozmiary, producent do zestawu dodaje pokrowiec który ZNACZ¡CO u³atwia jego przenoszenie, jest banalny w monta¿u, a co za tym idzie - nie wymaga po¶wiêcenia sporej ilo¶ci czasu w jego przygotowaniu do obserwacji, jego waga jest zno¶na - DLATEGO MAK I "POCHODNE".
... Sorry, ale zaczynam dochodziæ, ¿e albo nie czytasz postów albo ju¿ powzi±³e¶ decyzjê co do MAKa. Wszystko co napisa³e¶ wy¿ej ma ka¿dy ma³y refraktor wiêc nie kumam w czym tutaj jest lepszy MAK.
I na koniec muszê Ciê zmartwiæ, bo tak jak planetki w MAKu bêd± ³adniejsze tak wiele wiêcej nim nie zobaczysz. Przy takim malutkim zwierciadle, obstrukcji lustra wtórnego i bardzo ciemnym uk³adzie o jakichkolwiek galaktykach, kometach, etc zapomnij. Zostaj± Ci wiêc planetki a ¿eby je ogl±daæ wcale nie trzeba wyje¿d¿aæ z miasta wiêc od razu lepiej kupiæ do nich co¶ wiêkszego.
Ten post by³ edytowany przez
tomekL dnia: 04 November 2008 - 17:33
Hej
Przepraszam za blad z WO Zenith Star. Wiem ze to jest APO. WO nie ma w ofercie achro. Poprostu zapomnialem zdania na dol przesunac. Co do ceny sie zgadza ale: nie ma katowki, pierscieni na szukacz, plus okularow. Ok mona kupic katowka 1.25" okulary plossla ok da sie. Ale nie zapomnij ze ogniskowa 388 bedzie do planet tez Barlowa wymagac, albo okularu ok. 3mm ale to nie plossl. Zlaczka tez konieczna. cena idzie jak widzisz mocno w gore. Jak na planetki Lantana doliczysz..... Musi kolega mieæ conajmniej 2 okulary. najlepiej 2 plus Barlow. Co do okularów, nie wiem jak tam siê plossle sprawuj± bo nie widzia³em wiec komentowaæ nie bêde. W Kaletach refraktory by³y wyposa¿one w Lantany albo SWANy. Jak da³em plossla 10 do achro f/5 to nieby³o zbyt ³adnie. Jesli kolegê bedzie stac to sie z toba zgadzam w 100% ten teleskop (Zenith Star) jest bardzo fajny na travelera. Co do achromatu. W kaletach by³ 80/400 Sky watchera. No fajny on jest ale jednak to nie to...... to dobre uzupe³nienie Maka za niewielk± kasê do ma³ych powiêkszeñ i szerokich pól. patrzy³em na Jowisza achromatem. No niestety mnie siê niezbyt podoba³. S± filtry np. Semi APO ale nigdy przez niego nie ogl±da³em wiêc siê nie bêde wypowiada³.
Wiem ¿e do DS Mak jest ¶redni, jeszcze 4". Ale nie czarujmy siê 66 APO te¿ nie poszalejesz aczkolwiek gdybym mia³ wybieraæ i cena by mi nie robi³a ró¿nicy wzi±³bym Zenith Star.
ja do Maka 5" mam walizke Sky Watchra (ta na 150 po przeróbce) ale jest to du¿e. Ja mam to do Auta a nie na piesze wycieczki. tak samo EQ3-2.
Pozdrawiam
piotrek
Hmm faktycznie to wygl±da tak, jakbym zamkn±³ siê juz na cokolwiek wybieraj±c tym samym MAKa. Faktycznie krótki refraktor na AZecie mo¿e byæ ciekawym rozwi±zaniem podobnie jak Zenith Star. Pytanie tylko czy w przypadku ZS zmieszcze sie w kwocie 1500z³? oczywi¶cie móg³bym kupiæ jak najtañsze, pierwsze lepsze okulary, ale czy warto? No i czy szk³o 66mm jest wystarczaj±cych rozmiarów by potraktowac ten teleskop, jako uniwersalny, bior±c po uwagê oczywi¶cie kompromis pomiêdzy cen±, wygod± a obserwacj±? W tym przypadku nie powinno byæ problemów z jego mobilno¶ci±, bo z tego co widac jest niewielkich rozmiarów i niewiele wa¿y, a za tem mo¿e byc ca³kiem wygodny w transporcie. Ale co z obrazem?
Krótki Refraktor te¿ mo¿e byæ ciekawa opcj±. Pytanie tylko czy lepiej zakupic 102, 120 czy mo¿e wrêcz odwrotnie - co¶ znacznie mniejszego?
Tak¿e jakby¶cie mieli podsumowaæ to MAK, krótki ref, czy Zenith Star i dlaczego?
Ufff nie my¶la³em ¿e to taka skomplikowana sprawa z wyborem teleskopu:]
Tzn spodziewa³em siê trudno¶ci, ale to faktycznie trzeba powa¿nie przemy¶leæ i rozwa¿yæ, a im wiêcej utrudnieñ naturalnych tym trudniejszy wybór.
Dla mnie 66mm nawet APO to bedzie przymalawo.
Wszystko zalezy od Twojego pojecia mobilnosci. Ja bym bral krotki refraktor 100 albo 120mm i probowal posadzic go na az3. O ile 100mm posadze to nie wiem jak bedzie ze 120mm. Tylko ze dla mnie definicja mobilnego teleskopu to: teleskop, ktory mozna wpakowa w calosci do bagaznika samochodu (nie rozkladajac siedzien jak przy syncie) i taki ktorego OTA bede mogl wziac do podrecznego w samolocie a statyw do walizki, ale zeby nie byl ciezki (stad az3).
Pytanie tylko: jak Ty definiujesz mobilnosc?
je¶li idzie o krótkie achromaty to OTA Oriona maj± nastêpuj±ce parametry:
120mm - d³ugo¶æ 635mm, waga 3.9 kg
100mm - d³ugo¶æ 622mm, waga 3.2 kg
czyli je¶li idzie o mobilno¶æ to w zasadzie jedno i to samo.
je¶li idzie o Sky-Wtchera to OTA maj± nastêpuj±ce parametry:
120mm - d³ugo¶æ 595mm, waga 4.0 kg
102mm - d³ugo¶æ 470mm, waga 2.5 kg
Ten post by³ edytowany przez
skymacho2 dnia: 04 November 2008 - 21:24
Skymacho dzieki za te dane, przydadza sie. To oznacza ze 120tka spokojnie wejdzie do bagazu podrecznego do samolotu i wagowo tez sie zmiesci.
120mm apertury bez obstrukcji i 2" wyci±g to jest ju¿ co¶ z tego co tygrysy lubi± najbardziej !
Ma³o tego - refraktorek SW 102/500 razem z 2" k±tówk± i odro¶nikiem ma 60 cm. Ale po zdjêciu odro¶nika i nasadki jego d³ugo¶æ skraca siê do 39 cm ! Bez problemu zmie¶ci siê do tej najwiêkszej walizki z tych:
http://allegro.pl/item465308797_walizki_al...niowa_nowe.html¦rednia walizeczka na okulary/filtry i inne rupiecie, monta¿ przez plecy i mo¿na i¶æ w plener.
Pozdrawiam.
Hej
Ten refraktor 102/500 widzia³em w akcji w Kaletach. Do DS jest bardzo fajny. Gromady otwarte prezentuja sie wy¶mienicie. A i Veila w nim uraczy³em. Równiez M81 i M82. Nad makiem ma ta przewagê, ¿e ma ogniskow± 600mm i wyci±g 2". Mo¿esz uzyskaæ ma³y power i piêkne pole. 120/600 jest sporo wiêksze, by³em dzi¶ w Delcie. No to ju¿ mobilne nie jest. 102/500 tak. Jedyne z czym problemy bêd± to planetki. No ja widzia³em w nim aberrê. Choæ z drugiej strony mamy w sumie 3 planety( te, na których co¶ widaæ) i ponad 100 eMek. Ale zelezy co kto lubi. Ja dzi¶ próbowa³em Jowisza dorwaæ- porazka. Seeing do d... i chmury. Ale na chwilê ksiê¿yc podziwia³em w powerze 100 i 150 hmmm to jest to :D No ja bardzo lubie planety dlatego odrzuci³em achro f/5. Choæ przyznam ¿e na 120/600 mog³o by siê przydaæ jako dodatek do maka, albo 72 APO zastanawiam sie choæ sk³aniam ku APO
Jedna uwaga. Obserwowa³em 102/500 z LVW. By³ bardzo ³adny obraz. Na plosslu juz nie taki dobry. Ró¿nica by³a. (Sporo wiêksza ni¿ w Maku, gdy tam podnieni³em plossla na LVW- tu (w maku)tej róznicy az tak bardzo nie odczu³em)
Co do 66 Zenith Star- to wsadzisz do kieszeni prawie no i lepszy obraz(piekna ostro¶æ, super wypunktowane gwiazdy, bark aberracji[ patrzy³em przez inne APO]) ale ma³e jednak jest. Napewno na maxa mobilne jest.
Jak bym mia³ wybieraæ na szybkie wypady z "teleskopem w kieszeni" na Jasne DS planetki i ksiê¿yc to bym bra³ APO 66. Jak na ró¿norakie DS bez planetek i ksiêzyca to 102/500. No i cena jeszcze gra rolê niebagateln± tutaj. Spróbuj dogadaæ siê mo¿e z kims kto ma filtr SEMI APO- co siê dzieje jak go da siê w achromacie f/5. Na ile skoryguje obraz.
Mak 102 napewno lepsze da obrazy planetek ni¿ 102/500 ale z DS bêdzie gorzej. Tak samo, da pewnie nieco lepsze obrazy planetek ni¿ APO 66 ale z DS tez bêdzie gorzej- szczególnie z rozleg³ymi. Nie wiem jak z ciemnymi ale tu pewnie oba polegn±, ale nie patrzy³em wiêc nie skomentuje.
Wybór nalezy do Ciebie. Wiem ¿e jest trudny, ja tez tak mia³em, gdyby nie kompromisy :D
Pozdrawiam i ¿ycze udanych nocy ze sprzetem- to najwa¿niejsze
Piotrek
na cloudynights.com s± liczne recenzje krótkich refraktorów:
http://www.cloudynights.com/category.php?c...d=16&pr=2x6http://www.cloudynights.com/category.php?c...d=15&pr=2x6Ten post by³ edytowany przez
skymacho2 dnia: 05 November 2008 - 08:00
je¶li idzie o krótkie achromaty to OTA Oriona maj± nastêpuj±ce parametry:
120mm - d³ugo¶æ 635mm, waga 3.9 kg
100mm - d³ugo¶æ 622mm, waga 3.2 kg
czyli je¶li idzie o mobilno¶æ to w zasadzie jedno i to samo.
je¶li idzie o Sky-Wtchera to OTA maj± nastêpuj±ce parametry:
120mm - d³ugo¶æ 595mm, waga 4.0 kg
102mm - d³ugo¶æ 470mm, waga 2.5 kg Tutu³ tego w±tku to "Ma³y mobliny sprzêt?". Dodatkowo kolega napisa³, ¿e nie posiada samochodu, wiêc na moje te propozycje siê nie nadaj±. Ja osobi¶cie sobie nie wyobra¿am taszczenie tego sprzêtu do autobusu czy na rower. Z mojego do¶wiadczenia powieszenie wymienionych wy¿ej teleskopów na s³abym statywie jest totaln± pora¿k±, zupe³nym brakiem komfortu obserwacyjnego. Niestety z wiêkszo¶ci postów prze wra¿enie, ¿e im wiêkszy teleskop tym lepiej. Mo¿e siê mylê, ale je¶li kolego kupi zbyt du¿y teleskop i nie bêdzie mia³ samochodu, to szybko znudzi mu siê rola wielb³±da objuczonego sprzêtem i wróci do swojej lornetki a z teleskopu bêdzi korzysta³ tylko czasami. !chim!, zdecyduj siê co dla Ciebie znaczy Ma³y i mobilny a potem sobie co¶ wybierz.
Hej
Wlasnie dlatego powiedzielem ze "102mm - d³ugo¶æ 470mm, waga 2.5 kg:" jest jeszcze w miare. Albo 66 APO. 2.5 kg to jeszcze zle nie jest. Ale tak jak napisalem "teleskop do kieszeni" to 66 ewentualnie 72mm APO. Tutaj 66 bo jest tanszy. Pozatym najlepiej jest to obejrzec na wlasne oczy i sobie podniesc. Ja bym na super mobilny bral APO, zreszta jak napisalem sklaniam sie ku 72. Uzupelnienie do Maka z szerokim polem plus ultramobilnosc na wakacje do wziecia zamiast maka. Ale musze statyw dokupic bo EQ3-2 to sie do tego nie nadaje.
Pozdrawiam
Piotrek
Mo¿e dobrym wyj¶ciem jest kupno refraktorka SW 80/400 OTA, kilka okularów (np. Polsli 25 i 15mm), k±tówki dielektrycznej 90' 1.25", statywu PORTA i dovetaila. Sama tuba wa¿y oko³o 1.5-2kg Mo¿na ja zmie¶cic w aluminiowej walizce (wyk³adaj±c puste przestrzenie piank±). W takiej walizce zmiesci siê te¿ i k±tówka , szukasz i kilka okularów. Wraz ze wzrostem funduszy porta przyda siê na inne ma³e teleskopy np. ED80, k±tówka podobnie (tak¿e do maka) a sam teleskop mo¿e pe³nic nadal funkcjê travelerka i teleskopu do S³oñca.
Koszta ca³ej "operacji":
w sumie daje to kwotê 1356 z³
pozostaje 144z³ za które mo¿emy przez forum nabyc dwa plossle 25 i 15 mm (akurat te polecam - u mnie sie sprawdzi³y)
ewentualnie potem walizkê podró¿n± (kosztuje cos ko³o 39z³) gabkê do wy³o¿enia walizki, folie baadera do S³oñca...
Z przykro¶cia musze stwierdziæ, ¿e statyw fotograficzny nawet w po³±czeniu z refraktorkiem SW 80/400 to juz jest lekka pora¿ka. Nie wierzy³em opiniom kolegów, sam to sprawdzi³em i niestety zgadzam sie z opiniami na forum. Nastêpna sprawa to powiêkszenie. Przy 60x tarcza S³oñca wype³nia juz niemal ca³e pole widzenia i do¶c ciê¿ko jest wcelowaæ w nie refraktorkiem i potem robic korekty bez mikroruchów. Z balkonu w miarê komfortowo idzie popatrzeæ przy powiêkszeniu 16x przy szerokim polu ³atwiej wstrzeliæ sie w interesuj±cy obiekt. Planujê w dalszej perspektywie zakup porty a tymczasem sklecenie czegos w rodzaju stolikowego ³ozyskowanego mini-dobsona do obserwacji z parapetu naprawdê z doskoku (na balkon mam MON-1 od Messiera N-130)
Hej
No wszystko jest fajnie poza telepem. 80 achro to jak dla mnie sredni wybor. Ja wiem, ze statyw PORTA bedzie na 100% na przyszlosc. katowka tez, ale nie wiem czy kolega bedzie zadowolony z obrazow dawanych przez taki sprzet. 80 achro nie powali. byleby kogos nie zniechecic do astronomii. Pozatym plossl 15 w takim zestawie daje power 26x 25 daje 16x co w wypadku posiadania przez kolege lornetki z 15x powerem wydaje mi sie bez sensu. no sorki ale M27 i M57 np. w powerku 26 to niepoogladasz. Mozesz probowac M42 ale raczej detalu nie bedzie zbyt duzego. To jest dobre i tanie uzupelnienie telepa ale nie maszyna podstawowa. Zeby dac power powiedzmy 60 potrzeba plossla okolo 7mm a to juz jest bardzo maly komfort obserwacji. Jak dla mnie taka OTA na pierwszy teleskop to slaby pomysl. fakt Faktem ze jest tania.
Pozdrawiam
piotrek
...
Z przykro¶cia musze stwierdziæ, ¿e statyw fotograficzny nawet w po³±czeniu z refraktorkiem SW 80/400 to juz jest lekka pora¿ka. Nie wierzy³em opiniom kolegów, sam to sprawdzi³em i niestety zgadzam sie z opiniami na forum. Nastêpna sprawa to powiêkszenie. Przy 60x tarcza S³oñca wype³nia juz niemal ca³e pole widzenia i do¶c ciê¿ko jest wcelowaæ w nie refraktorkiem i potem robic korekty bez mikroruchów.
.... Dok³adnie i dlatego w swoim pierwszym po¶cie sugerowa³em g³owicê z mikroruchami, jest taka Manfrotto i chyba Orion ma co¶ takiego w ofercie, zdecydowanie usprawnia to pracê ca³ego zestawu.
A jagby to podsumowac i zebrac wszystko do kupy?
Coraz bardziej mi siê to miesza, a w przypadku sprzêtu o niewielkich wymiarach sprawa uniwersalno¶ci jest do¶c trudna, co znów przek³ada sie na decyzjê, pomiêdzy planetami a DSami.
W przypadku 66 APO co mo¿e byc dobrym wyborem, przekraczam kwotê 1500z³ ponosz±c koszta akcesoriów.
Tañszym rozwi±zaniem jest krótki refek SW, no i szk³o 102mm to juz co¶.
Posiadaj±c lornetkê, chcia³bym aby ona by³a ewentualnym uzupe³nieniem obserwacji, a nie decyzja zakupu kolejnego teleskopu. Teleskop na który siê zdecydujê, chcia³bym by s³u¿y³ mi tak dobrze jak owa lornetka. Nie chcia³bym za parê miesiêcy wymieniaæ go na nowy, i czuæ ulgi, gdy ju¿ siê go pozbêde.
Faktycznie - mo¿e warto przemy¶leæ równie¿ kwestiê statywu a nie upeiraæ siê przy foto. Statyw Porta wydaje siê byæ rozs±dnym rozwi±zaniem, ale je¿eli posiadam solidny fotograficzny, chce kupiæ teleskop który bêdzie s³u¿y³ mi przez lata, to czy warto kupywaæ Porte, czy mo¿e lepiej skusiæ siê na tañszy AZ3?
Jeszcze raz podkre¶lam, ¿e teleskop, który zakupiê, bêde musia³ targac go w rêkach ewentualnie na rower, dlatego musi mieæ takie rozmiary ¿ebym móg³ jako¶ go zapakowaæ albo do plecaka (przy odpowiednim "opakowaniu go") albo jakis pokrowiec który móg³bym zawiesiæ na ramieniu czy kierownicy.
Nie chce porywaæ siê na zakup czego¶ co bêdzie sta³o w domu. By³em zdecydowany na synte 130/650 ale to zbyt wielkie, poza tym nie roz³o¿ê tego na balkonie, a bez dobrych warunków (nieba) zakup tego teleskopu jest bez sensu.
Chcia³bym mieæ mozliwo¶c roz³o¿enia teleskopu na balkonie (d³ugo¶æ balkonu to nieca³y metr), jako ¿e z powodu pracy bywam ograniczany czasowo, i nie mogê zarywaæ ca³ych nocy (teraz idzie okres zimowy, noc siê wyd³u¿a wiêc teraz bêdzie inaczej).
Podajecie wiele propozycji, opini i rozwi±zañ. A czy mo¿na by by³o to zebraæ jako¶ do kupy np:
1. Rodzaj teleskopu ---> ewentualne opcje w doborze akcesoriów ---> uzyskiwany obraz planet ---> uzyskiwany obraz DS
2
3
.
.
.
.
¯eby to by³o pouk³adane i jako¶ ujednolicone. Pamiêtaj±c o tym, ¿e teleskop chcia³bym zakupiæ w celu jego u¿ywania przy ka¿dej mozliwej okazji, i aby by³ d³ugoterminowym rozwi±zaniem.
Mimo wszystko najlepiej by by³o gdyby¶ sam osobi¶cie poobamcywa³ sobie te sprzêty na jakim¶ zlocie, inaczej rzeczywisto¶æ mo¿e sporo siê min±æ z Twoimi oczekiwaniami. I najwa¿niejsze musisz sobie odpowiedzieæ jak du¿e to ma byæ czyli co znaczy dla Ciebie mobilne. Tradycyjnie staczasz walkê mobilny kontra wiêkszy. Chcia³by¶ mieæ du¿y teleskop i zabraæ go do kieszeni ale takiego nie ma. Niestety ma³y teleskop to jednak nie to co du¿y, etc, etc. Ja po swoich do¶wiadczeniach jeszcze raz powiem, mobilny znaczy ma³y, wrêcz bardzo ma³y. A du¿y oczywi¶cie, ale tylko w samochód. Na Twoje pytania musisz sobie odpowiedzieæ raczej sam, nikt inny nie zrobi wyboru za Ciebie.
Jeszcze jedna rzecz mi siê przypomnia³a. Mianowicie s± sk³adane Newtony, np. Taurusy, które ³±cz± w sobie cechy mobilno¶ci i sporego lustra.
Kolejne moje propozycje
Meade ETX-80AT TC Refraktor 80/400 + AutoStar - 1174.95z³ przeznaczenie g³ównie do DS. Wszystko zapakowane w plecak, W tej wersji statyw (w komplecie) jest mocowany na zewn±trz plecaka. Na krótkie piesze wêdrówki powinno byc ok. Za resztê kwoty mo¿na kupic jeden, dwa lepsze okulary lub lornetkê.
PORTA + Vixen VMC110L OTA (800+800=1600z³) przeznaczenie raczej do planet. Ma³e porêczne, szybciej sie ch³odzi niz zamkniêty mak, tube zdaje siê mo¿na przymocowaæ do statywu.
Je¶li chodzi o tubê sw 80/400 to w warunkach balkonowych sensownym max powiekszeniem jest w moim przypadku 57x (po zastosowaniu okularu LV7). Powy¿ej tej warto¶ci obraz jest bardzo niestabilny z powodu oddawania ciep³a przez budynek. Dla przykladu w Newtonie 130/1000 maksymalne akceptowalne balkonowe powiekszenie to 143x (LV7) czyli te¿ bez rewelacji. Je¶li chcê obserwowaæ przez szybê wówczas musze zjechaæ powiêkszeniem do tych 16-26x - wówczas jako¶æ obrazu jest jeszcze do zaakceptowania. Refraktor ten s³u¿y mi do DS, S³oñca i przegl±dania nieba bez specjalnego nastawiania sie na planety - tu sprawdza siê znakomicie. Balkonowe warunki to ciê¿ka sprawa. Na ogó³ za¶wietlenie nieba (tak jest w moim przypadku) wyklucza DS albo ogranicza je w znacznym stopniu. Do tego jeszcze posucha z planetami, S³oñce dopiero budzi sie z letargu... ciêzko co¶ doradziæ...
Nie ma chyba uniwersalnego sprzêtu który by³by tani jak barszcz, lekki porzêczny i nadawa³ siê do wszystkiego z fotografi± w³±cznie... Kilka osób zag³osuje w tym momencie za EDkiem ale czy jest to sprzêt na ka¿d± kieszeñ - temat do dyskusji...
Witaj !chim! ponownie...
W sumie ciekawa dyskusja siê z robi³a, sporo cennych informacji dla ludzi z zapotrzebowaniem podobnym do Twojego, Ty za¶ sprecyzowa³e¶ mocniej swoje wymagania. Zatem krótko:
1) Mobilno¶æ tuby Maka do 127mm jak i refraktorów 102/500 czy 120/600 bêdzie w zasadzie identyczna -wymiary do¶æ zbli¿one. Plusy i minusy obu rozwi±zañ pod k±tem optycznym ju¿ znasz.
2) Potrzebujesz lekkiego monta¿u AZ. Tu WA¯NE: B³agam, ZAPOMNIJ o wieszaniu teleskopu na statywie foto. To bêdzie pora¿ka, nawet z refraktorkiem klasy 80/400, wagi 1.5kg -znam to do bólu z autopsji. Do powiêkszeñ ponad 50-80x musisz kombinowaæ z wywa¿aniem g³owicy -problemy techniczne, koszta, a rezultaty ograniczone. Sam trójnóg ju¿ bêdzie mniej stabilny ni¿ w AZ3 czy Porcie, bo zwykle w "fotografach" nogi s± 3-segmentowe, ale nie o to chodzi. Spraw± ABSOLUTNIE krytyczn± jest kinematyka g³owicy foto, która generuje niekontrolowane opadanie tuby po zmianie k±ta podniesienia. Monta¿ AZ, aby w ogóle dzia³a³ przy du¿ych powiêkszeniach, MUSI MIEÆ wywa¿on± w p³aszczy¼nie pionowej g³owicê lub system mikroruchów. G³owica statywu foto jest z definicji pozbawiona obu cech, za wyj±tkiem wspomnianej g³owicy Manfrotto [taniej chyba kupiæ Porte, ni¿ tê g³owicê] o ograniczonym ud¼wigu. Opcje:
-AZ3 -mikroruchy, brak wywa¿enia g³owicy, cierna ¶ruba do wstêpnej nastawy k±ta podniesienia pozbawiona regulacji -bez modyfikacji [wywa¿anie] dzia³a tylko z naprawdê lekkimi tubami; podobne konstrukcyjnie s± monta¿yki np. TS-AZ z Niemiec
-Porta -wywa¿enie = mikroruchy, nic wiêcej do szczê¶cia nie potrzebne, ud¼wig do 4.5kg
-Giro -monta¿ z wywa¿eniem tuby, bez mikroruchów. Dzia³a to identycznie jak Dobson je¶li chodzi o kinematykê, wiêksza no¶no¶æ [oczywi¶cie z solidnym statywem]
Tak AZ3, jak i Porta bêd± doskonale przeno¶ne -trójnóg taki jak w EQ3-2, tylko brak koszmaru w postaci kostropatej i masywnej g³owicy para z przeciwwagami. Giro zale¿nie na jakim trójnogu siê posadzi.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Przez 66mm, nawet APO, niewiele zobaczysz, tak na DS, jak na planetach. To nie ma sensu jako podstawowy sprzêt obserwacyjny, jest zwyczajnie za ma³e. Dobre jako traveller przy wyjazdach np. za granicê lub do astro foto. Podobnie 80/400, tylko tu jeszcze aberracja bije w oczy. Nie schod¼ absolutnie poni¿ej apertury 100mm [ew. w refraktorze 90mm, ale to ju¿ ciut ból na DS], niezale¿nie od wyboru typu optyki. Mam takie 80/400 i wiem, co przez niego (nie) widaæ.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 05 November 2008 - 17:40
Hej
No tak i znowu walka o aperturê. Wiadomo B) Najlepszy bedzie zlot lub wizyta w sklepie optycznym. Nie wiem !chim! gdzie mieszkasz bo mo¿e bys poprostu z kim¶ siê umówi³ na obserwy i zobaczy³ co¶ z tego, co jest tu opisane w akcji. Co do ca³ego watku. Ju¿ gdzie¶ czyta³em na forum jak jaka¶ osoba chcia³a mobilny sprzet i wysz³a z ..... Synta na dobsonie 8". Ja np. bym 80/400 achro na podstawowy sprzêt nie kupi³, no chyba ze przy minimalnym bud¿ecie. APO 80 jest ju¿ dla kolegi za droga i za du¿a, tak samo WO Megrez 72 APO(cena).
rzeczywi¶cie straszny mêtlik siê porobi³. Wiesz co poszukaj kogo¶ ze sprzêtem i zobacz. Choæ ma³o osób bêdzie mia³o APO66. ale 80/400 jest ju¿ sporo.
Jasne ¿e 100 jest lepsza ale piesze wycieczki... hmm. Refraktor jest najbardziej odporny na wstrz±sy wiêc to dobra dla Ciebie propozycja.
Podaj namiary, mo¿e kto¶ siê umówi z tob±
Pozdrawiam
Piotrek
Mieszkam w Zabrzu. By³bym bardzo wdziêczny jakby kto¶ móg³ w "materialny" (czyt. namacalny) sposób pzedstawiæ plusy i minusy sprzêtu, o którym tyle siê pisa³o.
Zostawiam swoje gg: 2170629.
Z góry wam wszystkim dziêkujê. O ile ¿aden z Was nie podejmie za mnie decyzji, to napewno pokazali¶cie mi, co jest wa¿ne i na co trzeba zwracaæ uwagê. Mam nadziejê ¿e je¿eli dokonam zakupu teleskopu to bêdê z niego bardzo zadowolony, i napewno wra¿eniami podzielê siê na forum.
Generalnie wiêkszy teleskop pokazuje wiêcej i do wizuala raczej trzeba staraæ siê wybraæ najwiêkszy teleskop na jaki nas staæ i jeste¶my w stanie przenosiæ. W tym przypadku trzeba przenosic w miarê szybko i swobodnie. Wszystko zale¿y od tego, jak bardzo ten teleskop musi byæ mobilny. Czy bêdziesz go nie¶æ przez 1-2 km, kilkaset metrów do autobusu czy z 12 km szlakiem górskim. W pierwszym przypadku to bêd± to teleskopy do 5" czyli bêdzie wybór miêdzy Makiem 127, SC 127 i Refraktorem 120/600. Na d³ugie wêdrówki (powy¿ej kilku kilometrów) bêd± ju¿ raczej za ciê¿kie, wtedy trzeba bêdzie wybraæ mniejszy 100mm, 80mm, w ostateczno¶ci 66mm.
No, tego nie sprecyzowa³em:)
Tutaj rozchodzi siê o 10 minut drogi spacerem, wiêc to nie jest droga liczona w kilometrach, które musia³bym przebyæ. A czas dotarcia na miejsce, skraca sie znacznie, gdy wsi±de na rower.
Chodzi o to, ¿eby sprzêt by³ na tyle solidny by wytrzyma³ ci±g³e przenoszenie w jakiej¶ walizce, plecaku czy innej torbie (oczywi¶cie z uwzglêdnieniem wszelkich starañ zabezpieczenia teleskopu).
Wa¿yæ to on mo¿e i z 20 kg:P byle by³o go jak zapakowac i zabraæ w mozliwie jak naprostszy i wygodny sposób:-)
Ten post by³ edytowany przez
!chim! dnia: 06 November 2008 - 17:00
Mieszkam w Zabrzu.... Niestety mój refraktorek ( 102 f/5 na AZ3) zara¿a aktualnie astronomi± jednego z moich kolegów.
Masz jednak w Katowicach i Gliwicach dobre sklepy optyczne.
Pojed¼, dotknij, pokrêæ - to nic nie kosztuje.
Ten post by³ edytowany przez
misiowaty dnia: 06 November 2008 - 17:26
No, tego nie sprecyzowa³em:)
Tutaj rozchodzi siê o 10 minut drogi spacerem, wiêc to nie jest droga liczona w kilometrach, które musia³bym przebyæ. A czas dotarcia na miejsce, skraca sie znacznie, gdy wsi±de na rower.
Chodzi o to, ¿eby sprzêt by³ na tyle solidny by wytrzyma³ ci±g³e przenoszenie w jakiej¶ walizce, plecaku czy innej torbie (oczywi¶cie z uwzglêdnieniem wszelkich starañ zabezpieczenia teleskopu).
Wa¿yæ to on mo¿e i z 20 kg:P byle by³o go jak zapakowac i zabraæ w mozliwie jak naprostszy i wygodny sposób:-) W tym wypadku to te 5" to raczej takie minimum. Na ma³e odleg³o¶ci mo¿na przenosiæ i Syntê 8" na dobsonie, tylko to akurat nie jest zbyt wygodne, bo jest teleskop jest do¶æ ciê¿ki i nieporêczny - trzeba robiæ przystanki co kilkadziesi±t metrów. Oczywi¶cie rowerem nie da rady.
Ale w du¿y plecak czy torbê to wesz³aby i tuba SCT 8". Tuby SCT s± stosunkowo lekkie. Mia³em kiedy¶ w rêkach tubê SCT 8" i jest chyba l¿ejsza ni¿ Mak 6". Tylko nie wiem czy taka Porta by utrzyma³a tak± tubê.
Ludzie, co Wy z tym 66mm. To¿ on ma lornetkê o zbli¿onej aperturze [70mm, tak?], przez ten refraktorek g... zobaczy. Krótka pi³ka:
-Maka 127 wsadzi do plecaka -wsadzi
-120/600 wsadzi do plecaka -wsadzi
Pozamiatane? Prawie. Zostaje jeszcze kwestia kasy i monta¿u, bo AZ3 spisze siê pod nimi problematycznie, a Porta sporo dro¿sza. Pracê AZ3 mo¿na nieco[a mo¿e i znacz±co] usprawniæ wieszaj±c inaczej tubê [kto¶ na forum wiesza³ Maka 127 z boku, by zmniejszyæ ramiê si³y na osi Alt] lub dodaj±c niewielk± przeciwwagê [lepiej dwie na ramionach tworz±cych literê V lub U, aby nie zahacza³y o statyw], tak aby monta¿ pracowa³ w górnych k±tach podniesienia jak obci±¿ony tub± l¿ejsz± o 0.5-1.0kg. Wtedy nie bêdzie siê ze¶lizgiwa³/opada³ na wiadomej ¶rubie do zgrubnej nastawy k±ta podniesienia, a mikroruchy nie bêd± zacina³y. I ca³a filozofia. W ostateczno¶ci mo¿na zej¶æ z apertur± do 100mm [i to raczej z refraktorem, ni¿ Makiem], ale ani milimetra mniej, je¶li !chim! ma zobaczyæ zauwa¿alnie wiêcej ni¿ przez bino 70mm.
Sorry, ale ja mam porównanie miedzy lornetk± 15x70, refraktorkiem 80/400, Newtonem 130/650 [aperturowo odpowiednik refraktora 120mm je¶li idzie o ilo¶æ zbieranego ¶wiat³a], Makiem 127mm bo te sprzêty mam. Przez parê innych te¿ patrzy³em ³±cznie z "krow±", pardon, Synt± 12" kolegi... Wiem za dobrze, jakie s± skutki drastycznego ograniczania apertury. Miedzy refraktorem 80mm a 120mm bêdzie przepa¶æ. W klasie ma³ych apertur ka¿dy centymetr siê liczy. Ja bym przebola³ np. przek³amane kolory w ¶wiat³osilnym refraktorze na planetach , o ile da siê [filtry -V] zredukowaæ wp³yw tego na praktyczna rozdzielczo¶æ np. na Jowiszu [w sensie dostrzeganych drobnych detali. Tym bardziej,¿e do planet warto u¿ywaæ kolorowych filtrów,¿eby w ogóle pewne rzeczy zobaczyæ. Nie testowa³em tego w praktyce, poza wsadzaniem fringe killera w 80/400. Efekt by³ umiarkowany, ale przez ten teleskopik w ogóle niewiele widaæ [bo ma³y], a sam filtr wycina fiolet b. subtelnie, mo¿e niewystarczaj±co w F/5 achromacie. Je¶li wiec ludzie pisz±, ¿e w krótkiej 120-tce jednak s± dostrzegalne tranzyty satelitów Jowisza [mo¿e raczej cieni,jak s±dzê], to jest wg. mnie ca³kiem O.K. A ¿e obraz bêdzie ¿ó³ty z filtrem -V? Co¶ za co¶, autora w±tku nie staæ na APO. W tym wypadku za mobilno¶æ i mo¿liwo¶æ lepszej obserwacji DS. Wg mnie warto. No i krótki refraktor bêdzie mniej podatny na rozkolimowanie od czêsto noszonego Maka. Prawdopodobnie -bo nie testowa³em a la pogromcy mitów...
Pozdrawiam
-J.
Witam,
do tematu super mobilnego teleskopu/zestawu podchodzi³em wiele razy - w³a¶ciwie to po ka¿dych wakacjach spêdzonych bez teleskopu lub z za du¿ym i nieporêcznym SW 100 ED.
Doszed³em do nastêpuj±cych wniosków:
1) refraktor ok. 90 mm ok. f/6 - koniecznie w torbie (waliza wy³±cznie do przechowywania i transportu samochodem)
2) monta¿: Porta
3) k±tówka + 3 okulary (¼renice ok. 5 - 2 - 0,7 mm)
4) waga ca³o¶ci ok. 10-12 kg.
Moja rada jest nastêpuj±ca za³ó¿, ¿e w przysz³o¶ci opócz obecnie wybieranego trawelera bêdziesz posiada³ co najmniej jeden lub dwa wiêksze i bardziej dedykowane teleskopy (np. Doba 10-16" i APO 5"). Wówczas ³atwiej pogodzisz siê z ograniczeniem apertury i zwiêkszysz szansê na zakup czego¶ co bêdzie twoim trawelerem / balkonowcem naprawdê na d³ugi okres (powiedzmy do czasu a¿ zapragniesz AP Stowaway :D ).
Powodzenia
do tematu super mobilnego teleskopu/zestawu podchodzi³em wiele razy - w³a¶ciwie to po ka¿dych wakacjach spêdzonych bez teleskopu lub z za du¿ym i nieporêcznym SW 100 ED.
Doszed³em do nastêpuj±cych wniosków:
1) refraktor ok. 90 mm ok. f/6 - koniecznie w torbie (waliza wy³±cznie do przechowywania i transportu samochodem)
2) monta¿: Porta
Moja rada jest nastêpuj±ca za³ó¿, ¿e w przysz³o¶ci opócz obecnie wybieranego trawelera bêdziesz posiada³ co najmniej jeden lub dwa wiêksze i bardziej dedykowane teleskopy (np. Doba 10-16" i APO 5"). Wówczas ³atwiej pogodzisz siê z ograniczeniem apertury i zwiêkszysz szansê na zakup czego¶ co bêdzie twoim trawelerem / balkonowcem naprawdê na d³ugi okres (powiedzmy do czasu a¿ zapragniesz AP Stowaway :D ). Ale¿ on w³a¶nie NIE potrzebuje travellera! To ma byæ jego podstawowy sprzêt! W rozs±dnej przysz³o¶ci prawdopodobnie nie bêdzie mia³ APO 5", ani Dobsa 10" [bo nie ma jak ich eksploatowaæ], dlatego ograniczanie go do tych 90mm to strza³ w stopê. 100ED nie jest do koñca adekwatne, bo to rura o d³ugo¶ci prawie metra, 1.5x d³u¿sza od omawianego achro 120/600 i do plecaka nie wejdzie, traveller z tego istotnie ¿aden. W tym przypadku trzeba po³±czyæ maksymalna jak± siê da aperturê z plecakiem do wyniesienia sprzêtu na ulice lub na dzia³kê. To kryterium spe³nia 120/600 lub Mak127, w ostateczno¶ci jaka¶ krótka 100-tka. Starajcie siê wczuæ w zapotrzebowanie delikwenta, nie proponujcie w³asnych kryteriów wyboru. Co do monta¿u, to jestem w pe³ni za, bo to na pewno lepsze od AZ3, tylko cena...
Pozdrawiam
-J.
P.S. 100mm F/6 by³oby chyba takim kompromisem miedzy naszymi stanowiskami
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 06 November 2008 - 20:17
Witam,
moja propozycja refraktora 90 mm f/6 jest efektem wczucia siê w potrzeby !chim!.
Zreszt± moje potrzeby s± bardzo podobne, równie¿ potrzebujê mobilnego, porêcznego, zestawu z którym móg³bym bez bólu krêgos³upa przej¶æ 10-15 minut. Dodatkowo teleskop powinien byæ szybko gotowy do pracy i nie wymagaæ zasilania.
Przez 100ED mm patrzê kilka lat. Z 90 mm (Sky90) odby³em zaledwie kilka sesji wiêc o szczegó³owe porówniania siê nie pokuszê ale na ksiê¿ycu czy kilku jesiennych eMakch kolosalnych ró¿nic nie widzê i mówiê to z pe³n± odpowiedzialno¶ci±.
Pozdrawiam
:Beer:
Nie no jak czyta³em o dobsonie to sie za³ama³em :o
ABC pisa³ o dobsonie - to jedno wielkie nieporozumienie.
Faktycznie, nie ma sensu porywaæ siê na rurê o szkle, apertur± zbli¿on± do wielko¶ci szk³a lornetki któr± posiadam.
W najbli¿szej przysz³o¶ci, poza tym o czym jest mowa w temacie nie planujê zakupiu teleskopu. Je¿eli dorobiê siê w³asnego domku na wsi czy w górach, napewno skuszê siê nawet na dobsona 12" czy 200mm synte SW. Ale na chwilê obecn± i przez najbli¿sze bli¿sze lata jestem zmuszony zdecydowaæ siê na zakup czego¶ co zniesie ci±g³e targanie z miejsca na miejsce.
Niestety nie zawsze mo¿emy mieæ to co chcemy, a w przypadku astronomii (a raczej obserwacji astronomicznych) k³ody pod nogi podk³ada niemal ka¿dy aspekt naszego ¿ycia - finanse, czas, miejsce zamieszkania, wielko¶c tych czterech k±tów, odleg³o¶æ od najbli¿szych pól, posiadanie lub nie posiadanie dzia³ki itp. nie wspominaj±c juz o utrudnieniach naturalnych.
Jedno jest pewne - do astronomii nic mnie nie zniechêci! :Salut:
W najbli¿szym czasie, jak znajdê chwile czasu to wybiorê siê do Katowic czy Gliwic. To mo¿e byc faktycznie najelpsze wyj¶cie przed podjêciem ostatecznej decyzji.
Tylko czy kolega ma kase na APO ? To s± raczej drogie teleskopy. ¯e ten sky 90mm jest podobny do SW 100mm to pewnie dlatego, ¿e w 90 jest lepsza optyka.
I czy obraz DSów bêdzie podobny jak w achromacie 5" ? 5" teleskopy ju¿ w miarê rozbijaj± gromady kuliste, w mniejszych to s± to raczej tylko takie w³ochate kuliste mgie³ki.
... ¯e ten sky 90mm jest podobny do SW 100mm to pewnie dlatego, ¿e w 90 jest lepsza optyka. ... Bardzo s³uszna uwaga i mam nadziejê, ¿e !chim! wyci±gnie z niej w³a¶ciwe wnioski.
Powodzeni
3) k±tówka + 3 okulary (¼renice ok. 5 - 2 - 0,7 mm) Ja poszed³em trochê w innym kierunku - kupi³em zoom 8-24mm - wygoda i kompaktowo¶æ.
Ale zrobi³em to z pe³n± ¶wiadomo¶ci±, nie oczekuj±c jako¶ci trzech okularów sta³oogniskowych (które zreszt± mam, ale w innej walizce :szczerbaty: ).
¯eby nie by³o nieporozumieñ
ABC moge prosiæ linki do tego APO jak i SW 100?
SW 120/600:
http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/663SW ED 100/900 (to tylko tuba, jeszcze mont potrzebny)
http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...products_id/659Sky 90 (chyba o ten model chodzi³o)
http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2925Swoj± drog± to potania³y te teleskopy Skywatchera.
Ten post by³ edytowany przez
ABC dnia: 06 November 2008 - 23:55
Albo kolega ABC nie czyta³ w±tku, albo czyta³ go bardzo pobie¿nie.
Prosi³em o link aby siê upewnic czy myslimy o tym samym. No i faktycznie - myslimy o tym samym.
To w ogóle nie ten przedzia³ cenowy!!! Wiêc tutaj nie ma siê nad czym zastanawiac i zbêdne jest kontynuowanie tematu Edka czy Sky.
Powód prosty - nie staæ mnie na to, a jakby by³o mnie staæ to raczej nie wyda³bym tyle pieniêdzy na ED czy SKY, ale pomysla³ o sensownych rozwi±zaniach zwi±zanych z dokupieniem kolejnych akcesoriów do SW 120/600, lub zbiera³ na aparat foto.
Uwaga przedstawiona przez ABC do 90 i 100 mo¿e i s³uszna, ale to omija próg cenowy podany przeze mnie, i nie bardzo potrafiê sie doszukac zwi±zku z refraktorem 100 lub 120, na które najzwyczajniej w ¶wiecie mnie staæ, i które s± jedn± z propozycji mozliwych do rozwa¿enia przy zakupie.
Poza tym to zupe³nie inna pu³ka jesli chodzi o optykê i stabilno¶c (monta¿) podyktowana cen±.
Je¿eli siê mylê, proszê o poprawienie mnie i o¶wiecenie.
Ten post by³ edytowany przez
!chim! dnia: 07 November 2008 - 10:41
Sky 90 (chyba o ten model chodzi³o)
http://sklep.teleskopy.net/product_info.ph...roducts_id/2925 Hahaha, cena Sky90 to taka trochê nie ten tego ;)
Za te pieni±dze mo¿na mieæ trzy 100ED S-W. I nie chodzi mi o to, ¿e komu¶ potrzebne s± trzy 100ED, ale czy przepa¶æ cenowa jest warta ¶wieczki. Moim zdaniem do wizuala NIE. To ju¿ wolê 80ED za 1700-1800 PLN...
Kurcze, nie patrzcie na polskie ceny teleskopów sprowadzanych z USA, przecie¿ to jest najzwyklejsze przep³acanie. Sky'a 90 sprzedawa³ kiedy¶ Pawe³ Turek za 4000z³ z tego co pamiêtam. U¿ywany, ale w sumie nie ma ¿adnej ró¿nicy.
Hej
ja rozmawialem z kolega na GG. jest z Zabrza a ja z Katowic. W sumie najlepiej jak mu pokazalbym Maka w akcji. Chyba najlepszy sposob by go ocenic. Natomiast ja mam EQ3-2 wiec mu nie pomoge z montazem, bo nie wiem jak sie bedzie np. na AZ3 zachowywal.
No zobaczymy, najpierw !chim! chce delte odwiedzic wiec ok. Stoi tam 120/600 (niestety nie ma 100/500) Mak tez jest i AZ3 i porta wiec jest mozliwosc poogladania montazy
Pozdrawiam
piotrek
Taka ma³a uwaga odno¶nie 120/600 na AZ3, w podanym linku waga zestawu [25kg] jest zawy¿ona, prawdopodobnie tyle wa¿y przesy³ka [czyli razem z pud³ami etc.]. W praktyce tuba wazy jakie¶ 4-4.5 kg najwy¿ej [wliczaj±c to masê k±tówki z okularem i szukacza], za¶ sam mont... jakie¶ 5-7kg. EQ3-2 który stoi na identycznym trójnogu z Al wa¿y z 2 przeciwwagami ponad 13kg. Masa kompletu przeciwwag to jakie¶ 4.5kg, a sama g³owica para jest na pewno ciê¿sza od tej azymutalnej z AZ3. Patrzac na cenê, to chyba taki zakup by³by kompleksowym rozwi±zaniem dla !chim!, z mo¿liwym dokupieniem filtrów -jaki¶ fringe killer czy raczej jaki¶ mocniejszy -V plus kiedy¶ docelowo jakie¶ filtry planetarne. Po zakupie samego telewskopu z montazem jeszcze trochê zostanie z bud¿etuPoprawa funkcjonowania monta¿u AZ3 pod t± tub± sprowadzi siê do dodanie 1-2 ma³ych ciê¿arków na wysiêgniku [lub lepiej 2 wysiêegnikach po bokach g³owicy] mocowanym do tej czê¶ci g³owicy, na której bezpo¶rednio wisi teleskop. W przysz³osci mo¿na dokupiæ 1-2 okulary, by rozszerzyæ mo¿liwosci tego zestawu. Do obserwacji planet konieczne wydaje siê zakupienie Barlowa [ale koniecznie dobrej jakosci] -bo z 600 mm ogniskowej trudno bêdzie dobraæ planetarny okular - musia³by to byæ jaki¶ krótki lantan wiêc dobry Barlow op³aca siê cenowo i funkcjonalnie. To bêdzie pierwsza inwestycja razem z filtrem -V w rozbudowê tego zestawu.
Pozdrawiam [i chwilowo spadam na S³owacjê zaszyæ siê w górach do wtorku]
-J.
P.S. W Az3 trzeba koniecznie wywlic firmowa póleczke ze statywu, bo blokuje skadanie nóg, a niczego tak naprawde nieusztywnia, mont±z funkcjonuje znakomicie bez niej. Mo¿na przykrêciæ ma³± [12cm] podstawkê pod doniczkê zamiast niej.
Albo kolega ABC nie czyta³ w±tku, albo czyta³ go bardzo pobie¿nie.
Prosi³em o link aby siê upewnic czy myslimy o tym samym. No i faktycznie - myslimy o tym samym.
To w ogóle nie ten przedzia³ cenowy!!! Wiêc tutaj nie ma siê nad czym zastanawiac i zbêdne jest kontynuowanie tematu Edka czy Sky.
Powód prosty - nie staæ mnie na to, a jakby by³o mnie staæ to raczej nie wyda³bym tyle pieniêdzy na ED czy SKY, ale pomysla³ o sensownych rozwi±zaniach zwi±zanych z dokupieniem kolejnych akcesoriów do SW 120/600, lub zbiera³ na aparat foto.
Uwaga przedstawiona przez ABC do 90 i 100 mo¿e i s³uszna, ale to omija próg cenowy podany przeze mnie, i nie bardzo potrafiê sie doszukac zwi±zku z refraktorem 100 lub 120, na które najzwyczajniej w ¶wiecie mnie staæ, i które s± jedn± z propozycji mozliwych do rozwa¿enia przy zakupie.
Poza tym to zupe³nie inna pu³ka jesli chodzi o optykê i stabilno¶c (monta¿) podyktowana cen±.
Je¿eli siê mylê, proszê o poprawienie mnie i o¶wiecenie. Chcia³e¶ linki do tych teleskopów to dosta³es ;). No tak nie pamietam jaki mia³e¶ bud¿et. W sumie te¿ jestem zdania, ze najlepiej bêdzie wziaæ tego SW 120/600. Tymbardziej, ¿e z planetami teraz kiepsko. Z 3 wartych wiêkszej uwagi planet Jowisz w tych latach jest nisko. prze co seeing jest na ogó³ kiepski, widac kolorki przez refrakcjê atmosferyczn± i tutaj ¿aden teleskop nie pomo¿e. Z kolei Saturn jest wysko, ale za to pier¶cienie znikaj±. Mars to taka sezonowa planeta, która jest dobrze widoczna przez kilka miesiêcy na 2 lata. Do pozosta³ych 4 planet praktycznie wystarczy jakikolwiek teleskop.
Przyk³adowo na dzieñ dzisiejszy mamy tylko zachodzacego Jowisza (bardzi nisko) wcze¶nie wieczorem i dopiero wschodzacego Saturna wcze¶nie na ranem (wiec te¿ jest jeszcze nisko). Wiêc w ci±gu nocy praktycznie obserwujemy same DSy (no chyba, ¿e Ksie¿yc jest).
Achromat 120/600 da super du¿e pole z 2" szerokok±tnym okularem - wtedy ¶wietnie wygl±daj± gromady otwarte, poza tym jeszcze s± rozciag³e mg³awice (np. Ameryka, Veile) powinny dobrze wygl±daæ szczególnie z filtrem mg³awicowym. Zamiast barlowa moznaby dokupiæ jakis okular 3,5-4mm do gromad kulistych czy mglawic planetarnych.
¯e tak zapytam.
Dlaczego Lunety obserwacyjne obserwacyjne, maj±ce czêsto aperturê wiêksz± ni¿ bino nie nadaj± siê do astro obserwacji?
Np Yukon o lustrze 100mm, daje nawet ca³kiem dobre przybli¿enie (choæ to nie jest wyznacznik jako¶ci obrazów i sprzêtu).
Na forum jest ca³e mnóstwo tematów zwi±zanych zwi±zanych z lornetkami, teleskopami i sprzêtem do astro foto, Ale praktycznie nic o lunetach.
Gdzie jest problem?
Czasem mówi±, ¿e jedno zdjêcie jest warte wiêcej ni¿ tysi±c s³ów.
No to zamieszczam zdj±tko. Celestron C5" Schmidt-Cassegrain w porównaniu do butelki wody 1,5l i s³oika ogórków 1l :D
Mój C5 to stara wersja sprzed wielu laty produkowana w USA, ale nowa wersja z pow³okami XLT niewiele siê ró¿ni rozmiarem, o ile w ogóle.
Do wiêkszej torby fotograficznej (takiej na ramiê) wejdzie tuba, k±tówka 1,25'' i 3 okulary. I do tego np. monta¿ AZ3 z³o¿ony w plecaku... I heja! W góry, czy gdzie siê komu podoba.
pozdrawiam
To i ja siê pokusi³em o ma³e porównanie. Na zdjêciu ETX-90 (90/1250 F13.8)- posiada wbudowany monta¿ z system goto - wystarczy go postawiæ np na stole albo wzi±æ statyw fotograficzny i w plener.
Na zdjêciu obok stoi okular 2calowy 80 FOV - oczywiscie nie pasuje do ETXa :D
[...] Dlaczego Lunety obserwacyjne obserwacyjne, maj±ce czêsto aperturê wiêksz± ni¿ bino nie nadaj± siê do astro obserwacji?
Np Yukon o lustrze 100mm, daje nawet ca³kiem dobre przybli¿enie (choæ to nie jest wyznacznik jako¶ci obrazów i sprzêtu). Na stronie Delta Optical jest taka luneta. W komentarzach ludzie pisza ¿e do pogl±dowych obserwacji planet (do powiêkszenia 80x) mo¿e byæ i na tym mo¿liwo¶ci tego sprzêtu sie koñcz±. Obawiam sie te¿ ¿e luneta ta ma do¶æ marne pole widzenia. Diagonal 45' nie pozwala na komfortowe obserwacje obiektów po³o¿onych wysoko nad horyzontem. Uzytkownicy ostrzegaja przed obserwacjami astro z wykorzystaniem statywu foto. W koñcu sprzêt te¿ swoje wa¿y (1.5 kg). Owszem jest to sprzêt kompaktowy super mobilny ale do obserwacji naziemnych. Do astro chyba sie nie sprawdzi (tak my¶lê)... Nie wiem te¿ jak to jest z ewentualnym uzyciem filtrów w takiej lunecie. Przykrêcane do okularu w standarcie 1.25" chyba odpadaj±, pozostaje jedynie filtr s³oneczny nasadzany na obiektyw.
poni¿ej zdjêcia SW80/400 na tle Messiera 130/1000 i ... kartki A4 w ramach pokazywania zdjêc mobilnych sprzêtów ;)
No proszê, spodziewa³em sie wielu rzeczy, ale nie zestawienia teleskopów z przedmiotami u¿ytku codziennego:P
Brakuje mi tu jednej rzeczy. Zestawienie teleksopu z butelk± po piwie (lub z piwem) :P
Natomiast co do mojego pytania odno¶nie lunet obserwacyjnych, to pytam, poniew¿ nie wiem co one maj± w sobie takiego, ¿e tego typu przedmioty kwalifikuja sie tylko do obserwacji naziemnych?
lunety obserwacyjne w zasadzie nadaj± siê do obserwacji astronomicznych ale ...
1. posiadaj± uk³ady odwracaj±ce obraz by nie by³ "do góry nogami". To nie jest jaki¶ wielki problem ale oznacza dodatkowe soczewki lub pryzmaty pogarszaj±ce obraz
2. nie posiadaj± k±tówek lub maj± k±tówki 45* co utrudnia obserwacje wysoko po³o¿onych obiektów
3. z regu³y nie maja mo¿liwo¶ci zmiany okularów
4. posiadaj± kiepskie statywy nie pozwalaj±ce na obserwacje astronomiczne (obserwacje zenitu, mikroruchy itp.)
5. brakuje im lunetek celowniczych
pewnie s± takie, które czê¶ci tych wad nie posiadaj± ale generalnie tak to wygl±da. Nie oznacza to, ze zupe³nie nie nadaj± siê do naszych celów. Wrêcz przeciwnie, czasem s± wykorzystywane. Ja sam u¿ywam lunetki Turist3 do obserwacji S³oñca
pozdrawiam
Mam SW 80/400 i muszê powiedzieæ, ¿e nie jest z nim tak ¼le jakby siê wydawa³o. Jest to mój drugi teleskop kupiony w³a¶nie dlatego, aby by³ mobilny i tani (pierwszy to Synta 8", wiêc bez sensu kupowaæ drugi w tej samej cenie). Ma byæ pod rêk± w ka¿dej chwili i dawaæ rado¶æ z obserwacji, i z tego zadania wywi±zuje siê dobrze. Na chorzowskim za¶wietlonym niebie z powodzeniem obserwowa³em M27, M57, M13, M31, gromady otwarte, Jowisza i mimo ¿e cudów nie nale¿y siê spodziewaæ to s±dzê ¿e daje wiêcej frajdy ni¿ lornetka. Pod ciemniejszym niebem by³o znacznie lepiej. Aberracji bym siê nie ba³ - co prawda obserwacje Jowisza nie s± (bo nie mog± byæ) niestety komfortowe ale np. Ksiê¿yc nie straszy fioletem (tym bardziej je¶li zastosujemy przedni dekiel z wyjêt± za¶lepk±, co i tak jest konieczne ze wzglêdu na ograniczenie jego jasno¶ci - wtedy aberracja jest pomijalna, a nawet niezauwa¿alna). Mobilno¶æ idealna - w po¶cie powy¿ej widaæ co i jak. Filtry bez problemu daj± siê stosowaæ (sam u¿ywam). No i cena ...
Ale to moja subiektywna opinia, pewnie gdyby to mia³ byæ jedyny teleskop wykorzystywany jako max. mobilny to wybra³bym SW102/500, tym bardziej, ¿e u naszych po³udniowych s±siadów kosztuje du¿o taniej ni¿ u nas.
No mi ten teleskop ma s³u¿yc jako ten jeden jedyny do wszelkich obserwacji. Gdybym mia³ mozliwo¶c kupienia czego¶ conajmniej 10cio" to nie by³o by ¿adnego problemu, bo pieni±dze wyda³bym na sprzêt o wiêkszej aperturze, który faktycznie mozna u¿ywaæ do uk³adu s³onecznego jak i do DS. Natomiast nie mam takiej mozliwo¶cie, wiêc ma³y teleskop musi mi s³u¿yæ do uk³adu s³onecznego jak i DS (ot to ca³y problem osoby mieszkaj±cej w ciasnym mieszkaniu, w blokowisku)
Pisz±c o po³udniowych s±siadach masz na mysli Czechy, czy jak±¶ mie¶cinê?
SW 102/500: Czechy, Praga - 3000 koron, u nas 799 z³.
Ten post by³ edytowany przez
Skrzypu dnia: 11 November 2008 - 01:42
W kwestii lunet obserwacyjnych: przczyn, dla któych nie nadja sie do astro, jest kilka. Najwa¿niejsze:
-ma³e pole widzenia +brak szukacza
-kiepska jako¶æ obrazu przy du¿ych powiêkszeniach, ograniczony zakres powiêkszeñ
Problem z polem/szukaczem jest zasadniczy przy obserwacji DS -po prostu celowaæ po gwiazdach jest trudniej ni¿ na krzaki za rzek±. W praktyce zabawa w szukanie DS przy pomocy sprzêtu o polu maks. 1.5-2.0st. jest w zasadzie niewykonalna. Zobacz posty obserwacyjne u¿ytkownika Dementorin, on ma w³a¶nie taka lunete z zoom-em, o ¶rednicy 90mm.
Je¶li chodzi o drug± sprawê, to tu sytuacja jest b. z³o¿ona. Spottery zoom to te¿ krótkoogniskowe achromaty [najdro¿sze to czasem jakie¶ ED], wiêc aberracja chromatyczna spora. Ale przy niewielkich powiêkszeniach jest zaniedbywalna. Do tego dochodzi problem z niewymiennym okularem zoom o prostej konstrukcji -tu ju¿ kompletna pora¿ka. Po prostu ten sprzêt jest projektowany do maksymalnych powiêkszeñ na poziomie kilkadziesi±t razy, bo tylko tyle mo¿na realnie wyci±gn±æ przy obserwacji tu¿ nad gruntem. Kryteria jako¶ci obrazu tez chyba s± lu¼niejsze. Oznacza to,¿e z takiego spottera wyci±gamy mniej, ni¿ z astro-refraktorka o tej samej aperturze, nawet ¶wiat³osilnego [bo mo¿emy wsadziæ lepszy okular i ew. jaki¶ filtr]. Upraszczaj±c, obraz Jowisza przy 60-80x w spotterze [maks. powiêkszenie] bêdzie z regu³y kiepski, podczas gdy w niemal ka¿dym sprzêcie astro powinien byæ jak ¿yleta przy tym samym powiêkszeniu, a mo¿emy wyci±gn±æ wiêcej [ile -to zale¿y od sprzêtu i warunków].
S± oczywi¶cie konstrukcje w miarê uniwersalne, ale zwykle to s± w³a¶nie takie krótkie astronomiczne refraktorki lub ma³e Maki, które sprawdzaj± siê tak¿e jako spottery naziemne, przynajmniej bardziej stacjonarne [te ostatnie nawet do tych celów zwykle wymagaj± szukacza, z racji b. ma³ego pola]. W drug± stronê to nie dzia³a, niestety. Bo lunetki z zoomem do obserwacji naziemnych s± dobre do swoich celów tak¿e dlatego,ze nie trzeba ich montowaæ w polu [zak³adanie szukaczy, k±tówek, okularów itp.] -wystarczy do statywu przykrêciæ, jak aparat foto czy lornetê. Za cenê mo¿liwo¶ci optycznych, czy podatno¶ci na modyfikacje. Po prostu jest to sprzêt projektowany do innych celów ni¿ astro i trudno wymagaæ, aby spe³nia³ zwi±zane z t± dziedzin± wymagania.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 12 November 2008 - 14:07
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl