Sterownik do motofocus-a 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Pomys³ na sterownik do motofocus-a pochodzi od Paw³a PTL. W koñcu zebra³em siê aby go zrealizowaæ i oto s± ju¿ pierwsze efekty nadaj±ce siê do pokazania. Zasada dzia³ania jest prosta. Motofocus zostaje na pocz±tku pracy skalibrowany przez przesuniêcie klawiszami + i - w skrajne po³o¿enia (jedno z nich - maksymalnego wsuniêcia wyci±gu jest po³o¿eniem odniesienia) i na tej podstawie system oblicza parametry wyci±gu a wiêc krok sterowania (dok³adno¶æ) i zna granice ruchu. Od tej pory mo¿na ju¿ programowaæ ustawienia motofocusa dla 5 po³o¿eñ (przyj±³em, ¿e 5 pozycji wystarczy). Po³o¿enia motofocus-a mo¿na zapamiêtywaæ klawiszami MEM ale mo¿na tak¿e przesuwaæ siê pomiêdzy zapamiêtanymi pozycjami skokami co jest lekarstwem na ró¿ne po³o¿enia ogniskowych okularów wzglêdem oprawy a tak¿e znacz±c± pomoc± w odtworzeniu ustawienia wyci±gu dla kamery lub aparatu fotograficznego. Zapamietane po³o¿enia motofocus-a mo¿na opisywaæ nazwami ³atwymi do identyfikacji tak jak to widaæ na rysunku. Raz skalibrowany motofocus wymaga na kolejnej sesji tylko zerowania pocz±tkowego a wiêc ustawienia w pozycji maksymalnie wsunietego wyci±gu. Reszta zapisana i zapamietana jest w plikach konfiguracyjnych.
Poniewa¿ program zosta³ ju¿ sprawdzony na tyle, ¿e nie ma ryzyka niepowodzenia to postanowi³em go wstepnie zaprezentowaæ.
Podstawowym za³o¿eniem jest uzycie w motofocus-ie silnika krokowego. Drugim za³o¿eniem jest dzia³ania w ¶rodowisku Windows poprzez port szeregowy, trzecim jest wykorzystanie (po niewielkiej wewnêtrznej modyfikacji) konstrukcji mojego pilota do motofocus-a. Na razie o konstrukcji motofocus-a mo¿na poczytaæ na tym forum i na mojej stronie www.lx-net.prv.pl ale pewnie w ci±gu najbli¿szego tygodnia opiszê dok³adniej przeprowadzone próby praktyczne programu oraz opublikujê sam program ze szczegó³ami pod³±czenia do dowolnego sterownika silnika krokowego.
Ale na pocz±tek mogê zaprezentowaæ interface programu.
L.J.




Leszku, rozumiem, ¿e program ten zastapi nam pilota?
(Na podgl±dzie ¶ledzê obraz, a w okienku tego programiku naciskaj±c klawisze "+" i "-" ustawiam ostro¶æ dla np: danej kamerki, czy kamerki z danym FR i wciskaj±c jeden z klawiszy Mem zapamiêtujê to ustawienie? Czy mo¿na prosiæ, by guziczki "+" i "-" mo¿na te¿ by³o uruchamiaæ takimi w³a¶nie klawiszami, np z numerycznej?)

Czy bardzo skomplikowane bêdzie uruchomienie Twojego motofocusa z programu zamiast z pilota? Czy po takiej przeróbce pilot bêdzie ju¿ ca³kowicie zbêdny, czy bêdzie go mo¿na u¿ywaæ "wymiennie"? (Nie chcia³bym z niego rezygnowaæ do koñca).
Takie rozwi±zanie bardzo mi siê podoba, to by³by dla mnie krok naprzód w automatyzowaniu obs³ugi teleskopu, szczególnie istotne zim±. Bo jak mawia jeden mój znajomy "Astronomia to fajne hobby, ale d..pa strasznie marznie".
:wink:

Pisz±c poprzednio, ¿e do dzia³ania motofocus-a niezbêdnie potrzebny jest pilot nie pisa³em ca³ej prawdy, która brzmi, ¿e potrzebny jest dowolny sterownik silnika krokowego reaguj±cy na sygna³y kierunku i zegara na poziomie TTL.
Ale wracaj±c do funkcjonalno¶ci to na razie pilot jest o tyle potrzebny, ¿e ma ju¿ wbudowany sterownik silnika krokowego. W zasadzie w dzia³aniu z programem pilot nie bêdzie wykorzystany. Planujê jednak po³±czyæ funkcje pilota z funkcjami programu tak, ¿e przyciskom + i - w programie odpowiadaæ bêd± przyciski na pilocie i odwrotnie, u¿ycie pilota bêdzie korygowaæ wskazania programu (oczywi¶cie dorobiê dzia³anie tych przycisków równie¿ z klawiatury PC). Do zakoñczenia tematu muszê dorobiæ po³±czenie PC z pilotem poprzez optoizolatory co sprowadzi siê w sumie do drobnej modernizacji pilota (wyprowadzenie 2 sygna³ów), zamiany wtyku z pilota na DB9 i uzupe³nienu uk³adu po³±czeñ o kabel DB9 z wbudowanym optoizolatorem. Wszystko dok³adnie opiszê wiêc nie powinno byæ problemów z dopasowaniem siê np. w³asnego sterownika do programu i po³±czenie go z PC.
L.J.

Pomys³ uwa¿am za ¦WIETNY, ale dorzucê swoje trzy grosze...
W dobie, gdy astronomia relatywnie tanieje, a my robimy siê coraz bardziej wygodni po³±czenie Twojego sterownika z programem do ostrzenia powinno byæ koñcowym celem projektu. Zdaje siê, ¿e standard ASCOM jest tu najbardziej s³usznym rozwi±zaniem.
Osobi¶cie zapisujê siê na I miejsce na li¶cie odbiorców Twojego pomys³u.
My¶lê jednak, ¿e trzeba nieco upro¶ciæ konstrukcjê - zast±piæ pilota dowolnym (tanim) sterownikiem, przewidzieæ zastosowanie prostego krokowca (np. ze stacji dysków lub CD) i oprogramowaæ tak, aby siê dogada³ (s³ucha³) np. DSLR_Fokusa !!!
My¶lê, ¿e w takim przypadku potencjalnych odbiorców na li¶cie mo¿e lawinowo przybywaæ (Canonów ci u nas coraz wiêkszy dostatek...)
serdecznie pozdrawiam Tomcio



Program dopracowa³em do tego stopnia, ¿e nadaje siê do testowania. Dzia³aj±c± wersjê mo¿na znale¼æ pod nastêpuj±cym adresem (jest to samorozpakowuj±cy siê plik zawieraj±cy wszystkie potrzebne sk³adniki, zachêcam do zapoznania siê na pocz±tek z plikiem readme.doc gdzie znajduje sie krótki opis i schemat interface):
www.lx-net.prv.pl/wyciag/motofoc.exe
Wkrótce zrobiê na stronie dla tego programu wiêcej miejsca i opisów. Program mo¿e wspó³pracowaæ z dowolnym sterownikiem silnika krokowego a wiêc mo¿na do niego do³±czyæ co tylko siê ma. Nie jest niestety w zgodzie z proponowanymi standardami :-(
L.J.

Zogodno¶æ z odpowiednimi programami jest niezbêdna w przypadku wykorzystywania w astrofoto. Dziêki niej mo¿na w pe³ni wykorzystaæ zalety motofocusa czyli automatykê ustawiania ostro¶ci oraz to co jest równie¿ bardzo wa¿ne - kompensacjê temperatury. Niestety w³asciwo¶ci naszego klimatu powoduj±, ¿e temperatura spada w ci±gu praktycznie ca³ej nocy co skutecznie zmienia punkt najlepszej ostro¶ci. Zorobi³em sobie nawet kiedy¶ test (przypadkowo) i ostro¶æ ustawiona o 23:00 o godzinie 5:00 nie mia³a juz nic wspólnego z ostro¶ci± (obrazy gwiazdek nie by³y ju¿ punktami tylko rozmazanymi punktami).

Mo¿e Leszek kiedy¶ w swoim motofocusie (sterowniku) wprowadzi te dwie bardzo u¿yteczne funkcje. Przyk³adem mo¿e tutaj byæ chyba Robofocus albo JMI z funkcj± Smart Focus. Leszek nie chcia³ nawet ze mn± rozmawiaæ :salu: (ach te zasz³o¶ci) o sprzedaniu mi krajowego wyrobu (a chêtnie bym siê nim pobawi³) wiec musia³em nabyæ Robofocusa.

Postaram siê podzieliæ siê uwagami na temat u¿ytkowania Robofocusa (w tym wspó³pracy z oprogramowaniem do CCD) bo mo¿e komu¶ przydadz± siê wnioski i do czego¶ je wykorzysta. A ca³y sprzêt przed zamontowaniem do teleskopu wygl±da tak jak poni¿ej.

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/robofocus1.jpg

http://www.astrofotografia.zone.pl/inne/robofocus2.jpg

Pozdrawiam,
Dominik

Mam pro¶bê do Leszka. Czy dysponujesz szkicami, rysunkami do motofocusa. I kolejna pro¶ba, tym razem do Dominika, jakie¶ namiary na zakup powy¿szego - przez Ciebie prezentowanego sprzêtu?
Pozdrawiam


I kolejna pro¶ba, tym razem do Dominika, jakie¶ namiary na zakup powy¿szego - przez Ciebie prezentowanego sprzêtu?
Pozdrawiam


Producentem sprzêtu jest: www.homedome.com

Ja kupi³em sterownik na gie³dzie astronomicznej w USA: www.astromart.com (trafiaj± siê ale niezbyt czesto). Koszt to ok. 360 USD. A tak wygl±da zamontowany go teleskopu:

http://www.astrofotografia.zone.pl/gear/tmb115/robofocus_tmb.jpg

Pozdrawiam,
Dominik

Paskudne jest to mocowanie, przy takim sprzêcie warto siê pokusiæ o wykonianie czego¶ bardziej estetycznego :roll:


Paskudne jest to mocowanie, przy takim sprzêcie warto siê pokusiæ o wykonianie czego¶ bardziej estetycznego  :roll:

Mo¿e i paskudnie przymocowane ale solidno¶æ ponad wszystko. Standardowe mocowanie wzmocni³em k±townikiem do ³aczenia elementów drewnianych (z najgrubszej mo¿liwej blachy - sam ten k±townik wa¿y chyba ponad kilorgam). Ca³o¶æ wygl±da jak wyglada ale jest niezwykle sztywna a w³a¶nie o to mi chodzi³o (nie lubiê backlash'a). Poza tym nie mam zdolno¶ci manualnych co do obróbki metali :lol:

Pozdrawiam,
Dominik

Zarówno mechanika do motofocus-a jak i sterownik z pilotem opisywa³em ju¿ na forum. Spróbuj wpisaæ w wyszukiwarce forum s³owo 'motofocu's. Wiêkszo¶æ opisów mo¿esz znale¼æ te¿ na mojej stronie www.lx-net.prv.pl .
Mechanika generalnie wykonywana jest za pomoc± silnika krokowego 200 kroków oraz przek³adni mikropaskowej. Sterowanie umo¿liwia pilot maj±cy 4 prêdko¶ci wysuwu wyci±gu oraz wbudowany sterownik silnika krokowego (w wersji dla silnika bipolarnego i unupolarnego) z dodatkowym podzia³em kroku na 2.
Prezentowany w tym w±tku program mo¿e wspó³dzia³aæ, jak pisa³em, z dowolnym sterownikiem rozumiej±cym sygna³y TTL (zegar i kierunek). Wczoraj mia³em trochê czasu i pod³±czy³em do programu mojego pilota. Okaza³o siê, ¿e nie dzia³aj± funkcje klawiszy + i - ale pewnie to dzi¶ poprawiê. Dla osób maj±cych ju¿ mój pilot motofocus-a jest wiêc dobra wiadomo¶æ, w tym tygodniu powiniennem zakoñczyæ integracjê programu z pilotem. Opiszê te¿ niezbêdne poprawki, które trzeba bêdzie zrobiæ w systemie pod³±czeñ pilota aby rozumia³ on polecenia programu. Niestety trzeba bêdzie przeprogramowaæ mikrokontroler w pilocie ale wszystkim chêtnym zrobiê to oczywi¶cie za darmo. Niezbêdne koszty jakie trzeba ponie¶æ to kabel po³±czeniowy pilot-PC z optoizolacj± (koszt kilkunastu PLN).
Dla formalno¶ci przypomnê tylko, ¿e ka¿demu chêtnemu chc±cemu wykonaæ pilota w³asnorêcznie zaprogramujê mikrokontroler za darmo.
L.J.

No i jestem po tzw. "first light" Robofocusa. Powiem tylko, ¿e to po prostu bajka :salu: Program FocusMax wspó³pracuje z Maximem DL. Oprogramowanie buduje sobie krzyw± ostro¶ci dla danej konfiguracji sprzêtu i mo¿emy j± sobie zapisaæ dla tego sprzêtu i danej temperatury. Z tego co zrozumia³em oprogramowanie powoli zbuduje sobie takie krzywe ostro¶ci dla ró¿nych temperatur (zapisuje sobie logi z dan± temperatur± i punktem ostro¶ci dla danej konfiguracji).

No i to co najlepsze automatyczne ustawienie ostro¶ci - co¶ wspania³ego. Oprogramowanie mo¿e automatycznie wybraæ gwiazdê do ustawienia ostro¶ci i pó¿niej zmienia po³o¿enie wyci±gu a¿ ostro¶æ bêdzie najlepsza z mo¿liwych. Próbowa³em ustawiæ ostro¶æ tak jak komputer automatycznie ale ja korzysta³em z pilota (sterownika). Mój rekord to FWHM - 1,93 i to po mozolnym wciskaniu przycisków pilota. Komputer automatycznie w ci±gu jakiej¶ minutki ustawi³ ostro¶æ na FWHM - 1,73 (i to przez chmury :lol:). Rêce precz od focusera :lol: tak to mozna podsumowaæ.

Niestety warstwa chmur przerwa³a testy ale postaram sie zdaæ relacjê z nich jak tylko bedzie pogoda.

Mo¿e Leszek co¶ takiego kiedy¶ zrobi w rozs±dnej cenie :D . Ja raczej klientem nie zostanê ale pewnie wielu forumowiczów astrofotografów by³oby zainteresowanych automatycznym focuserem.

Pozdrawiam,
Dominik

Poprawi³em program, który jest teraz w pe³ni funkcjonalny dzia³aj±c na platformie NT (powinien równie¿ dzia³aæ na 2000 i XP) pracuj±c jednocze¶nie z opisywanym przeze mnie pilotem. Wkrótce opiszê te¿ co i jak pod³±czyæ w pilocie motofocusa, niestety nie obejdzie siê bez przeprogramowania mikrokontrolera aby nowa funkcjonalno¶æ by³a aktywna.
Link do programu to www.lx-net.prv.pl/wyciag/motofoc.exe . Jest to samorozpakowuj±cy siê plik zawieraj±cy wszystkie niezbêdne do dzia³ania driver-y, ikony oraz opis.
Chêtnych do sprawdzenia programu zachêcam najpierw do zapoznania siê z plikiem readme.doc gdzie opisa³em w skrócie wszystkie jego funkcje i pokaza³em jak do³±czyæ PC do posiadanego sterownika silnika krokowego.
L.J.

Przewia³o troche chmurki wiêc kontynuowa³em testy autofocusera (Robofocusa). Sprawdzi³em kilka razy. Od momentu odpalenia programu FocusMax do znalezienia punktu najlepszej ostro¶ci up³ywa ok 30 sekund. I wszystko odbywa siê automatycznie - takie jak gdyby czary mary. Do tej pory manualnie zajmowa³o mi to co najmniej kilka minut :salu:

Pozdrawiam,
Dominik

Witaj Leszku!
Jakie s± szanse, ¿e docelowo (kiedy¶) Twoja konstrukcja bêdzie kompatybilna np. z ASCOM lub czym¶ podobnym?

Wydaje siê, ¿e mój program nie bêdzie zgodny z podanymi przez Ciebie standartami nigdy. Napisa³em go po¶wiêcaj±c mniej wiêcej dwa do trzech dni pracy (ok. 20-30 godzin). Jest to wysi³ek, który jestem w stanie ponie¶æ dla prostej realizacji ruchu wyci±gu bez wg³êbiania siê w standardy i niezbêdnej modyfikacji elektroniki uk³adu. Pamiêtaj, ¿e sterownik (pilot) jaki wspó³pracuje z tym programem powsta³ ponad rok temu w oderwaniu od istniej±cych w tej materii wzorców i do wspó³pracy z programem wymaga tylko drobnej modyfikacji. Prawdopodobnie móg³bym napisaæ taki program jaki sugerujesz ale mówi±c wprost nie widzê sensu tego robiæ. Ale mam nadziejê, ¿e ju¿ wkrótce bêdê móg³ opisaæ jak dzia³a ten prosty system bo powstaj± ku temu warunki - koñczê równolegle budowê napêdu do Synty wiêc bêdzie gdzie go wypróbowaæ. Oby tylko pogoda dopisa³a.
L.J.

To szkoda!!! Poniewa¿ trendy s± jednoznaczne: szybkie, automatyczne ustawienie ostro¶ci, które zajmuje ok. minuty, a nie pó³ godziny.
Mam zaprzyja¼nionego informatyka, który kiedy¶ dawno temu rozczai³ standart ASCOM. Co prawda on potrzebowa³ go do sterowania telepa, ale co¶ wie.
MO¯E BY TAK PO£¡CZYÆ SI£Y I STWORZYÆ "KRAJOWY PRODUKT"? Zainteresowani z pewno¶ci± siê znajd±!!!

Pytanie do Domka: czy RoboFokus s³ucha DSLR_Fokusa, czy ma w³asny podgl±d z kamerki do ustawiania ostro¶ci? Robi to sam, ca³kiem automatycznie (chodzi mi o wyzwalanie expo)?
Pytanie mo¿e trochê naiwne, ale jeszcze nie widzia³em DSLR_F w ver. 3.0
Czy by³by¶ w stanie udostêpniæ jak±¶ dokumentacjê RoboFokusa? Mo¿e gdzie¶ pisz±, co tam jest posy³ane na RSa?

pozdrówka Tomcio


To szkoda!!! Poniewa¿ trendy s± jednoznaczne: szybkie, automatyczne ustawienie ostro¶ci, które zajmuje ok. minuty, a nie pó³ godziny.
Mam zaprzyja¼nionego informatyka, który kiedy¶ dawno temu rozczai³ standart ASCOM. Co prawda on potrzebowa³ go do sterowania telepa, ale co¶ wie.
MO¯E BY TAK PO£¡CZYÆ SI£Y I STWORZYÆ "KRAJOWY PRODUKT"? Zainteresowani z pewno¶ci± siê znajd±!!!


No w³a¶nie i tu jest najczê¶ciej problem z krajowymi produktami - s± oderwane od rzeczywisto¶ci i od zaakceptowanych kilka lat temu standardów. Nie mówiê, ¿e s± z³e jako¶ciowo bo pewnie nie s± ale ich u¿yteczno¶æ jest mocno ograniczona.

Powiem szczerze, ¶wiadomie i na bezczelnego wtr±ci³em siê w dyskusjê na temat sterownika do motofocusa proponowanego przez Leszka aby u¶wiadomiæ tym, którzy nie wiedzieli, ¿e s± inne produkty funkcjonuj±ce w oparciu o nowoczesne standardy.

Pamiêtam jak Leszek w³±czy³ sie w dyskusjê o wyci±gu robionym przez Astrokraka - do¶æ krytycznie. Czemu nie w³±czyæ siê w dyskusjê o motofocusie proponowanym przez Leszka ? :lol:


Pytanie do Domka: czy RoboFokus s³ucha DSLR_Fokusa, czy ma w³asny podgl±d z kamerki do ustawiania ostro¶ci? Robi to sam, ca³kiem automatycznie (chodzi mi o wyzwalanie expo)?
Pytanie mo¿e trochê naiwne, ale jeszcze nie widzia³em DSLR_F w ver. 3.0
Czy by³by¶ w stanie udostêpniæ jak±¶ dokumentacjê RoboFokusa? Mo¿e gdzie¶ pisz±, co tam jest posy³ane na RSa?

pozdrówka Tomcio


Nie u¿ywam DSLR_Focusa. U¿ywam FoxusMaxa - darmowy program z darmowym kodem ¼ród³owym gdyby kto¶ chcia³ go zmodyfikowaæ. FocusMax wspó³pracuje z MaximemDL a do MaximaDL jest sterownik do Canona 10D - postaram siê wkrótce sprawdziæ jak to bêdzie dzia³aæ z Canonem bo jeszcze nie sprawdza³em. Focusmax jest dostêpny tutaj: www.focusmax.org

Co do Robofocusa to ca³a dokumentacja do niego (protokó³ transmisji - schematy po³±czeñ i kabli) jest udostêpniana przez producenta, który wyra¼nie pisze, ¿e liczy na uwagi i ewentualne udoskonalenia jego produktu przez samych u¿ytkowników.

http://homedome.com/Downloads/

Pozdrawiam serdecznie,
Dominik

Dziêkujê za s³owa zachêty i drobne prowokacje, powiem tylko, ¿e sam chêtnie skorzystam z czyjej¶ pracy je¶li kto¶ bêdzie tak chêtny i napisze program zgodny ze ¶wiatowymi standartami, opracuje do tego elektronikê a w dodatku bêdzie tak mi³y, ¿e opisze to wszystko i jeszcze udostêpni za darmo. Mo¿e Ty Domek ?
L.J.

Leszku ju¿ kiedy¶ przed laty w ¿yciu pope³ni³em taki b³±d próbuj±c wprowadzaæ na rynek swoje standarty oprawy okularu o ¶rednicy 34mm zgodne z dostêpnymi wtenczas w kraju okularkami do mikroskopów stereooskopowych z by³ego PZO, mo¿esz tego unikn±æ robi±c sterowniki zgodne ze ¶wiatowymi standartami, tymbardziej ze dostêpne s± otwarte dla u¿ytkowników kody programu, nie pope³niaj b³êdu który ju¿ kiedy¶ zrobi³em, naprawdê nie warto.
Niestety na rynku trzeba równaæ do liderów i najlepszych o czym siê sam wtedy bole¶nie przekona³em i my¶lê ¿e wyciagniesz dla siebie z tego do¶wiadczenia odpowiednie wnioski 8)
Przez kilka lat dosy³a³em potem klientom redukcje z 34mm na 1,25" jako do nowego, obowiazuj±cego na ¶wiecie standartu :?
Po prostu nie marnuj potencja³u i ¶rodków na rozwój czego¶ z góry skazanego na rynkowe niepowodzenie, ¿yjemy ju¿ w XXI wieku, musimy o tym stale pamiêtaæ :salu:


Dziêkujê za s³owa zachêty i drobne prowokacje, powiem tylko, ¿e sam chêtnie skorzystam z czyjej¶ pracy je¶li kto¶ bêdzie tak chêtny i napisze program zgodny ze ¶wiatowymi standartami, opracuje do tego elektronikê a w dodatku bêdzie tak mi³y, ¿e opisze to wszystko i jeszcze udostêpni za darmo. Mo¿e Ty Domek ?  
L.J.


Nie skusze siê :lol: Nie bêdê Ci robi³ konkurencji ale jakie¶ tam projekty ATM-owe realizujê :lol: Polecam lekturê na s±siednim forum:

http://astro4u.net/yabbse/index.php?board=...y;threadid=4509

Staram te¿ dzieliæ siê moimi do¶wiadczeniami i niewielk± wiedz± jak± posiadam bo do tego s³u¿y forum (tak mi siê wydaje). Je¶li mog³em w czym¶ pomóc to :salu: je¶li nie to oczywi¶cie bardzo przepraszam :Cry: Cieszê siê Leszku, ¿e te¿ siê dzielisz do¶wiadczeniami co widaæ w tym dziale. W sumie to wynik³a tutaj w miarê o¿ywiona dyskusja a nie jaki¶ monolog :lol:

Pozdrawiam,
Dominik

Domku a do czego s³u¿y to flat-wiaderko ??


Domku a do czego s³u¿y to flat-wiaderko ??

No flat-wiaderko s³u¿y do zrobienia flat fielda, który pokazuje jak równomierne jest na¶wietlane CCD przez dan± konfiguracjê sprzêtu. Flat field pozwala na odjêcie od zdjêcia wszelkich nierównomierno¶ci o¶wietlenia powsta³ych na przyk³ad od py³ków kurzu, które osiad³y na chipe kamerki lub w jego pobli¿u lub te¿ nierównomierno¶ci o¶wietlenia spowodowanej winetowaniem.

Przyk³adowa klatka flat (tutaj odwrócona aby by³o lepiej widaæ) wygl±da tak:

http://www.astronomie.at/tips/bild1.jpg

Jak widzisz widaæ na niej na przyk³ad cienie drobinek kurzu (paprochów) znajdujacych siê przed chipem kamerki (takie okr±g³e z dziurk±). Nie jest to flat z mojego sprzêtu ale mój wygl±da raczej podobnie.

Dyskusja o sterowniku do motofocusa nie jest najlepszym miejscem do wyjasniania takich rzeczy jak zastosowanie flat-wiaderka wiec gdyby¶ potrzebowa³ wiecej informacji to chêtnie na nie odpowiem (na tyle ile wiem) ale ju¿ w w±tku o flat-wiaderku lub na priva.

Pozdrawiam,
Dominik

Trochê siê nam temat wymkn±³, ale co tam...
Jaki¶ czas temu zada³em pytanie o Flata i odpowiedzia³ na nie tylko PTL. Pomy¶la³em wiêc, ¿e pewnie tylko On i ja zajmujemy siê tematem, ALE JAK WIDAÆ NA SZCZʦCIE NIE TYLKO!!!
Z "kub³em" ¶wietny pomys³ - gdzie¶ widzia³em podobny tyle, ¿e kwadratowy i nie wzbudzi³ u mnie specjalnego entuzjazmu, ale okr±g³y to mo¿e byæ to!!!
Ja (przy pomocy podpowiedzi PTLa) zrobi³em nieco prostszy manewr - "flat¶ciany"...
Dysponujê w cha³pie bia³ym kawa³kiem ¶ciany2x3m. W odleg³o¶ci 2m od niej rozwiesi³em bia³e prze¶cierad³o. Po ¶rodku w kierunku prze¶cierad³a ustawi³em 500W halogen, a obok niego w kierunku ¶ciany aparat z obiektywem.
¦wiat³o pada na prze¶cierad³o, rozproszone odbija siê w kierunku ¶ciany daj±c do¶æ równe o¶wietlenie o powierzchni 1x1m - sprawdzi³em ¶wiat³omierzem. Mo¿na tu wykonaæ flatka nawet do szerokok±tnego obiektywu.
Wiêcej energii zajê³o mi dopasowanie czasu na¶wietlania flata i poprawne odjêcie go od astrofotki.
Zachêcam do prób. Pozdrawiam Tomcio

Domku, jestem pod silnym wra¿eniem Twojego po¶wiêcenia dla astrobraci. Dowali³e¶ z grubej rury, przepraszam ... wiadra.
Popatrz jak to mo¿na zrobiæ nie demoluj±c mebli: http://mywebpages.comcast.net/observatory/...y/flatfield.htm
Przy okazji, widzia³em wczoraj przy kasie w Tesco k³êbek sznurka, kalosze i podpaski. My¶lê, ¿e to co¶ dla Ciebie. Czekamy na Twój kolejny wytrysk geniuszu. Oklaski masz oczywi¶cie zapewnione.
L.J.


Domku, jestem pod silnym wra¿eniem Twojego po¶wiêcenia dla astrobraci.  Dowali³e¶ z grubej rury, przepraszam ... wiadra.
Popatrz jak to mo¿na zrobiæ nie demoluj±c mebli: http://mywebpages.comcast.net/observatory/...y/flatfield.htm
Przy okazji, widzia³em wczoraj przy kasie w Tesco k³êbek sznurka, kalosze i podpaski.  My¶lê, ¿e to co¶ dla Ciebie. Czekamy na Twój kolejny wytrysk geniuszu. Oklaski masz oczywi¶cie zapewnione.
L.J.


Leszku - twojego geniuszu szczególnie w kwestii motofocusa nie przeskoczê niestety nigdy. Sznurek i podpaski jak najbardziej nabêdê aby zu¿yæ do podwi±zania a gdyby sznurek nie wytrzyma³ to ratunek w podpasce - jak siê posikam przy ogl±daniu twojego nowego sterownika do motofocusa :lol: Kalosze ju¿ mam ale rezerwujê na chwilê, w której zaprezentujesz motofocus z automatycznym ustawianiem ostro¶ci.

D.W.

Domku !

Mam nadziejê, ¿e w tej sprawie powiedzia³e¶ ju¿ wszystko bo o prawdziwym powodzie Twoich uszczypliwo¶ci wobec mnie nie chcia³by¶ chyba mówiæ ?. Ja szanujê tajemnicê korespondencji i mo¿esz byæ pewny, ¿e jej nie zdradê co gwarantuje Ci pewien rodzaj bezkarno¶ci. Powiem wiêcej - ma³o mnie obchodz± Twoje uwagi jako chybione, mam jednak satysfakcjê patrz±c jak wijesz siê by mi po swojemu nie wrzuciæ paru okre¶leñ ze swojego, znanego ju¿ z obu for, s³ownika.
Powiem wprost, nie darzê Ciê sympati± bo nie umiesz siê zachowaæ z godno¶cia - kiedy¶ zreszt± o tym pisa³em. Proszê wiêc jak kogo dobrego: nie wchod¼ mi w drogê. Odszed³e¶ z a4u wiêc oka¿ trochê szacunku dla ludzi w miejscu gdzie jeszcze Ciê toleruj±. A przynajmniej nie prowokuj.

Mo¿esz byæ pewien, ¿e nie doczekasz siê automatycznego ustawiania ostro¶ci w tym rozwi±zaniu z powodów o których pisa³em wy¿ej. W tym temacie mogê pozwoliæ sobie na pomoc ka¿demu, kto zechce sam wykonaæ urz±dzenie wed³ug opublikowanego opisu. Tylko tyle a mo¿e a¿ tyle - niech ka¿dy rozstrzygnie sam.

Dodam jeszcze, ¿e w tym rozwi±zaniu nie doczekasz siê te¿ innych wodotrysków wiêc podpaska przyda Ci siê na pewno, zmieniaj j± tylko od czasu do czasu bo to bêdzie d³ugo trwa³o. A przy okazji to w podpasce jest Ci nawet do ..... twarzy.

L.J.

A z innej beczki, chodzcie zbierzemy swoje sily i podzwonimy do Pana Boga o pogode. Przydalaby sie nam Wszystkim. Jutro dzien, Sloneczko mozna by przyfocic, a w nocy i inne rzeczy...

Pozdrawiam
Gregory

W w±tku oprócz spraw pozamerytorycznych mamy próby prezentacji dwóch systemów kontroli focusa. Zastanawia mnie tylko czy Robofocus jest rzeczywi¶cie alternatyw± dla Leszkowego motofocusa.

Primo - to jest dzia³ ATM, a trudno nazwac ATMem zamontowanie gotowca do wyci±gu; oprócz faktu posiadania koñcowego rozwi±zania, atm to tak¿e ca³a praca w³o¿ona w stworzenie konstrukcji i satysfakcja z tego, ¿e rozumiem i potrafiê zrealizowaæ trochê bardziej zaawansowane urz±dzenie.

Secundo - ró¿nica kosztów obu rozwiazañ jest przyt³aczaj±ca; motofokus jest rozwi±zaniem, jak rozumiem, kierowanym w nieco inn± pó³kê rynku, co z jego mo¿liwo¶ciami czyni go i tak tanim rozwi±zaniem dla pragn±cych bezdotykowego ustawiania ostro¶ci.

To trochê tak jakby kto¶ chcia³ pokazaæ jak szlifowaæ lustro, a dosta³ posta - po co przecie¿ mo¿na kupiæ APO.

Uznanie dla Leszka za kreatywno¶æ, ogromn± chêæ dzielenia siê (w przeciwieñstwie do przechwalania siê) posiadan± wiedz± i pomys³ami.

Koniec swarów - PEACE plz

Jesli tak... to nareszcie.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl