Motofocus do teleskopu TAL 200K 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wyci±g w tym teleskopie ma do¶æ specyficzn± konstrukcjê. Podstawa wyci±gu jest okr±g³a co sprawia, ¿e jest do¶æ ma³o miejsca na elementy napêdu. Sam wyci±g ma do¶æ prost± ale skuteczn± konstrukcjê (bez wspomagania np. za pomoc± teflonu !) zapewniaj±c± odpowiedni± sztywno¶æ w ca³ym zakresie ruchu oraz mo¿liwo¶æ regulacji luzu w krañcowych po³o¿eniach za pomoc± podkladek pod zêbatkê robocz±. Dok³adno¶c regulacji po³o¿enia wynosi ok. 11 um. Dok³adniejszy opis z rysunkami elementów focuser-a znale¼æ mo¿na na mojej stronie www.lx-net.prv.pl/talmotof1.htm .
L.J.




Niestety, nie posiadam w tej chwili ¿adnego aparatu fotograficznego, a obiektyw od webcama rozebra³em w poszukiwaniu filtru -IR. Dlatego zdjêæ motofokusa (dalej MF) zamontowanego do mojego Ta³a 200K na razie nie bêdzie. A szkoda, bo jest na co popatrzeæ.

Wyci±g dosta³em od Leszka w takim stanie, jaki widaæ na fotografii powy¿ej. By go zamontowaæ do teleskopu, musia³em go czê¶ciowo rozebraæ. Przezornie, Leszek do³±czy³ mi instrukcje "krok po kroku", w jaki sposób mam go zdemontowaæ by potem zmontowaæ ponownie. Pe³en profesjonalizm - posz³o mi szybko i sprawnie.

Zanim dosta³em MF od Leszka, zastanawialem siê - po co a¿ 4 tryby pracy? Opisy podobnych MF "homemade" jakie widzia³em w sieci mia³y zwykle 2 tryby pracy - szybko i wolno. Wydawa³o mi siê, ¿e to wystarczy.
Nic bardziej b³êdnego - 4 tryby pracy MF Leszka s± bardzo przydatne, a obs³uga ich jest banalnie prosta i intuicyjna. Wystarczy po raz pierwszy wzi±æ do rêki pilota i wcisn±æ guzik "wysuñ", by przekonaæ siê o s³uszno¶ci koncepcji Leszka.
Tryb pierwszy przesuwa wyci±g bardzo szybko. Fokuser w Ta³ 200K jest bardzo krótki, raptem 35 mm. W 1 trybie wysuwa siê do koñca w ok. 5 sek.
Tryb drugi pozwala nam dok³adniej wyregulowaæ ostro¶æ, np po przesiadce z okularu Celestrona na NPZ.
Tryb trzeci, du¿o spokojniejszy, pozwala dok³adnie wyregulowaæ ostro¶æ. Gdyby chodzi³o o obserwacje wizualne - na tym mo¿na by zakoñczyæ.
Ale jesli chodzi o astrofoto - ró¿nica miêdzy ostro¶ci± ustawion± dobrze, a perfekcyjnie jest kolosalna!
Przekonali siê o tym Ci, którzy u¿ywaj± programów typu DSLR Focus (dla lustrzanek) , czy QFocus (dla webcamów). I tutaj tryb czwarty, ze swoimi pojedynczymi krokami silnika (których nie widaæ, ale wyra¼nie s³ychaæ, jako przyjazne "cykniecia") otwiera wielkie pole do popisu.

Do tej pory testowa³em MF tylko w bia³y dzieñ, bo 1) jak masz za co, to nie masz kiedy i 2) astrozakupy, pogoda do dupy... Przepraszam za dygresjê i wracamy do tematu ;o)
¯aden z moich okularów, czy zestaw barlow NPZx3 + webcam Vesta nie robi wra¿enia na pracy MF. Fakt, ¿e nie mam 1,2 kg Naglerów, a tylko Lantana Soligora, czy inne zwyk³e SPL.

Zarówno sam wyci±g, jak i pilot do jego obs³ugi sprawiaja pozytywne wra¿enie, z czego mechanizm wygl±da solidniej. Widaæ, ¿e jest to rêczna, jadnostkowa produkcja, ale jestem przekonany, ¿e ten sam zestaw ubrany w czarn± plastikow± obudowê i pilot z napisem np: Meade, kosztowa³ by co najmniej x4.
Je¶li bym mia³ jakie¶ uwagi, to chcia³bym, by kabelek od pilota by³ mniej solidny, a bardziej giêtki, no i móg³by byæ po³owê krótszy...
Bardzo liczê na prawdziwe tesy bojowe pod gwiazdami. Jetem pewien, ¿e MF od Leszka poka¿e pazurki.

PS.
Cz³owiek do dobrego przyzwyczaja siê bardzo szybko - Leszek zostawi³ mi prawe kó³ko fokusera do rêcznego krêcenia. Ju¿ zapomnia³em, jak siê to robi, a jak usi³ujê sobie przypomnieæ, to tylko sie z³oszczê, bo mi obraz tañczy i skacze.

Polecam wszystkim taki wynalazek, jest to niesamowicie wygodne i przydatne rozwi±zanie. A w astrofotografii prawdopodobnie niezbêdne.

No Bielack, to mnie zachêci³e¶ :D

Zachêcam - bo naprawdê warto.
Wcze¶niej mia³em problemy z fokusowaniem i prowadzeniem - teraz mam tylko z prowadzeniem :?

Jedn± rzecz Leszku bym zmieni³ od razu - kabel od pilota. Jest zbyt sztywny i przewraca mi samego pilota. Nie mogê go po³o¿yæ, tam gdzie chcê, tylko tam, gdzie mi kabel pozwoli. Wymieniê go przy najbli¿szej okazji.
A dwie rzeczy ju¿ sobie przerobi³em - obie, rzecz jasna, kosmetyczne.
1. Zmieni³em kierunek wysuwu wyci±gu. Gdy teraz wcisnê guzik z lewej (strza³ka "do ty³u") to wyci±g jedzie do ty³u. Strza³ka "do przodu" przesuwa wyci±g do przodu (czyli wsuwa go do teleskopu). Te kierunki "do przodu"/"do góry" s± umowne, ale dla mnie jest teraz bardziej intuicyjnie.
2. Gniazdo na pilota zamocowa³em na sta³e w uchwycie silnika - w tym miejscu, gdzie dwoma czarnymi paskami by³y zaci¶niête kabelki wychodz±ce z silnika. Mam teraz trochê wiêkszy ³ad - jeden zwisaj±cy kabelek mniej.
Tak jak mówi³em - to drobna kosmetyka, któr± "przy okazji" wizyty szwagra elektronika uda³o mi siê uzyskaæ :D

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl