Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Testuj±c mój nowy teleskop czyli SW90/900 na AZ3, zauwa¿y³em ¿e ustawianie ostro¶ci przy powiêkszeniu chocia¿by 90x nie jest ju¿ takie przyjemne. Drgania w czasie krêcenia ga³ek od focusera bardzo szybko przechodz± na monta¿, wygaszaj± siê do¶æ szybko ale gdy doliczymy kiepski sing to ustawienie ostro¶ci mo¿e irytowaæ (brak wprawy te¿ robi swoje - raptem 3 obserwacje).
Postanowi³em wiêc rozejrzeæ siê za motofocuserem ale, ¿e najtañszy kosztowa³ 200 z³ (mowa o nim w s±siednim w±tku) wiêc zrobi³em go sam. Moje za³o¿enia by³y takie:
- ma byæ tani
- ma dzia³aæ
- ma byæ prosty w budowie
(Ka³asznikow chyba te¿ mia³ podobne wytyczne :P )
Co bêdzie potrzebne:
1. stara drukarka ig³owa
2. trochê kabli i ¶rubek
3. bateria
4. w³±czniki (4 szt)
5. silnik
6. pude³ko po kasecie
7. ta¶ma typu „MacGyver”
8. obejmy zaciskowe (2 szt)
9. kawa³ek blaszki
10. klej
11. wolne popo³udnie
Koszt wspomagacza to 50 z³ (silnik, w³±czniki i obejmy) reszta znalaz³a siê w domu.
Mo¿e go wykonaæ ka¿dy, nie ma w nim ¿adnych uk³adów scalonych, po³±czeñ lutowanych (jak kto¶ ma lutownice to oczywi¶cie mo¿e sobie polutowaæ).
Najwiêcej problemów mia³em z wyborem silnika bo elektronik ze mnie marny, wiêc roz³o¿y³em star± drukarkê, wyj±³em dwa silniki krokowe i po pod³±czeniu pod baterie stwierdzi³em ¿e krokowe bez sterownika siê nie nadadz±, wiêc kupi³em „normalny” - Cichy silnik z reduktorem 4,9 obr/min 3kg.cm 12 V. Uzna³em ¿e bêdzie on najlepszy do tego gdy¿ ma du¿± elastyczno¶æ zasilania (ju¿ od 2V) jest dwubiegunowy i mocny.
Z drukarki musimy powyjmowaæ trybiki i wybraæ ten, który bêdzie dla nas najlepszy (chodzi o szybko¶æ prze³o¿enia) je¿eli chodzi o rozstaw z±bków, to trybiki z wiêkszo¶ci starych drukarek idealnie pasuj± do standardowych pokrête³ fokuserów Sky-Watchera.
Prêdko¶æ wspomagacza mo¿emy regulowaæ wyborem odpowiedniej baterii i trybika.
W³±cznik jest typu : naciskam – jest pr±d, puszczam – nie ma pr±du.
Montujemy silniczek do blaszki, w której wcze¶niej wiercimy odpowiednio rozmieszczone otwory. Dwie dziurki w ¶rodku s± przeznaczone na ¶rubê dociskow±.
Ca³o¶æ przykrêcamy pod fokusem oryginalnym, ¶rubkami które tam ju¿ s±.
Pude³ko po kasecie magnetofonowej pos³u¿y nam jako pilot i tam montujemy prze³±czniki. Potrzebne s± a¿ 4, gdy¿ musimy zmieniaæ biegunowo¶æ silnika i ka¿dy przewód musi byæ odcinany bo inaczej bêd± zwarcia.
Jak nam padnie bateria, to luzujemy ¶rubê dociskow± i przechodzimy na sterowanie rêczne. Jak zobaczycie na filmiku, przez impulsowe naciskanie guzików mo¿na bardzo precyjnie regulowaæ ostro¶æ.
Oczywi¶cie ka¿dy mo¿e zastosowaæ inny typ monta¿u czy wykonania no i nie oszukujmy siê moje wykonanie nie jest zbyt finezyjne ;) ale dzia³a – i to jest najwa¿niejsze no i 150 z³ zosta³o nam w kieszeni.
A tu filmik jak to dzia³a:
Pozdrawiam wszystkich - Darek
Bez ta¶my nie by³oby ATM'u :) Niestety ja sobie takiego nie zrobiê, bo z tego co widaæ zdecydowanie zbyt szybko siê to obraca. Przy F/10 mo¿e to wystarczy ale dla F/5 ju¿ nie. Chyba, pozostaje zakup wynalazku SW.
wystarczy ¿e na silnik za³o¿ysz mniejszy trybik lub zmienisz baterie na s³absz±, ja u¿y³em 9v :)
Ten post by³ edytowany przez
deryl dnia: 03 March 2008 - 12:23
W sumie mo¿na by daæ jaki¶ prosty regulator napiêcia i powinno ¶migaæ.
Spytam kumpla elektronika o taki regulator, ale to powinno byæ do¶æ proste i na pewno s± gotowce, trzeba tylko dobraæ moc. Masz jakie¶ namiary na taki silniczek?
Ten go¶ciu ma spory wybór ->
http://www.allegro.pl/item321556029_cichy_...kg_cm_12_v.html
Najlepszy filmik, prezentacja jaki w zyciu widzialem:)
Ciekawe jak bedzie to dzialac na mrozie?
Choæ profesjonalnie nie wygl±da to spe³nia swoje zadanie.
Uwielbiam konstrukcje "co¶ z niczego" masz plusa u mnie :Salut:
To pude³ko z po kasecie magnetofonowej móg³by¶ zast±piæ obudow± mo¿liw± do kupienia w ka¿dym elektronicznym sklepie - koszt znikomy.
Sam planuje zrobiæ co¶ takiego do synty 8' - temat jak znalaz³ (bo chce wykorzystaæ ten sam silnik)- dziêki :D
Pozdrawiam Konrad
Wspania³e! :notworthy: :banan:
Mnie przera¿aja uk³ady scalone i ta ca³a "elektronika" a takie cu¶ jest prostsze od cepa :D
Temat co prawda dotyczy motofokusa, ale widzê tu wzmianki nt. silników...
Mam zatem pytania do kolegów bardziej bieg³ych w temacie:
1. Jaki moment obrotowy silnika z przek³adni± jest konieczny do poruszenia typowej platformy paralaktycznej rolkowej (takiej w stylu Leszka Jêdzrzejewskiego) ??
2. Czy taki 'niekrokowy' silnik z przek³adni± pozwala na uzyskanie wystarczaj±co dok³adnej i sta³ej prêdko¶ci obrotowej w przypadku platformy ??
3. Czy najprostszy regulator napiêcia pozwoli na p³ynn± i dok³adn± zmianê prêdko¶ci silnika ?
Dodam, ¿e mam nadziejê na minimalizacjê kosztów budowy platformy i ¿e interesuje mnie jedynie dok³adno¶æ dzia³ania do obserwacji wizualnych...
Help, bo te wszystkie Ncm'etry nic mi nie mówi±, a nie chcê siê pchaæ w niepotrzebne koszty zakupu 'krokowców' i sterowników do nich ;)
pozdrawiam
Akurat ten silniczek, który ja wykorzysta³em (do twoich celów chyba za s³aby - 3kg/cm2) pracuje bardzo jednostajnie, nie przerywa ani dziwnie nie brzêczy, po prostu idzie równo, w jedn± jak i w drug± stronê, choæ pracuje pod 9V (a nominalnie powinno byæ 12V). Mo¿na z tego wnioskowaæ, ¿e ca³a seria taka bêdzie, choæ te mocniejsze silniczki s± ju¿ sporo dro¿sze.
Pozdrawiam :Beer:
witam
deryl :notworthy:
konstrukcja wlasciwosci economia logika filmik muzyka super :Beer:
pozdrawiam
adam
Ten post by³ edytowany przez
APM ADAM dnia: 04 March 2008 - 12:56
A mo¿e po odpowiednim dobraniu ¶rednicy zêbatki, dwa takie silniki mog³yby pracowaæ jako napêd do ka¿dego monta¿u, co my¶licie o tym?
Czy mo¿e s± za s³abe...
Kto¶ z bardziej bieg³ych móg³by doradziæ jaki dobraæ z
TYCH SILNIKÓW, ¿eby uci±gn±³ przyk³adowo monta¿ klasy EQ5 EQ6. :Salut:
Zaraz pewnie znajdzie siê kto¶, kto przerobi swoje auto na napêd elektryczny 12V z u¿yciem tych silniczków i odpowiednich trybików wyjêtych ze starej ig³ówki. A zaczê³o siê tak niewinnie :ha:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl