Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Sterownik który posiadam jest taki:
http://www.astrokrak.pl/sklep/product_info...products_id=116Zasilanie powinno byæ 6V. Posiadam zasilacz z stabilizatorem napiêcia od 1,5V d0 12V. I nie wiem jak ustawiæ czy na 3V czy na 6V, ale na 6V napiêcie bez obci±¿enia jest a¿ 10,5V i bojê sie aby go nie spaliæ. Ale na 3V jest napiêcie 5.80V takie same jak by³o na bateriach po wyj¶ciu. ale na bateriach chodzi³ a na zasilaczu po ustawieniu na 3V nie chodzi. Mo¿e ustawiæ na 4,5V Na tym napiêciu bez obci±¿enia jest 8,2V. Czy oby nie zadu¿o. Chyba ze zasilacz dzia³a inaczej ni¿ bateria. Mo¿e po obci±¿eniu zasilacza. napiêcie zmniejsza sie gwa³townie..?. Proszê odpowiedzcie na moje pytania.
Zasilacz dzia³ inaczej ni¿ bateria, z tego co wiem. I je¿eli pisze 6V trzeba daæ 6V i basta nie ma du¿ej filozofi :D Sam zobaczysz ¿e pod obci±¿eniem napiêcie na 100% sapdnie do oko³o 6V tam 1V wiêcej czy mniej ró¿nicy nie zrobi, poniewa¿ urz±dzenia zawsze maj± pewna tolerancje.
Ja elektronikiem nie jestem!!! Wiêc moge siê myliæ, ale z do¶wiadczenia wiem ¿e zawsze napiêcie bez obci±¿enia jest o pare Voltów wiêksze ni¿ nominalnie.
Niestety nie dzia³a
<_< :angry:
Pawe³ przestan k±binowac popalisz silniczki ,a co moze byc najgorsze to uszkodzisz na trwale sterowniki i bêdziesz mial final. W AK jest specjalny zasilacz zdaje siê ¿e Oriona 6 V 1 A, mozesz pytac w sklepach z elektronik± tez s± . Cena jest naprawdê ma³a , a pewnosc gwarantowana.
Ryszard.
A astrokraku jest za 50z³ trochê do¿o. A co to jest to AK? Popytam w elektronicznym. mo¿e maj±.
Maj± A.K to Astrokrak.
Ryszard.
Drogo jak na tak ma³y zasilacz :blink:
Jesli ten sterownik jest w ¶rodku taki jak Celestrona a szansa na to jest do¶æ spora to sam procesor zasilany jest 3,3V przez malutki stabilizator wiêc delikatne przerasowanie napiêcia nie powinno uszkodziæ sterownika.
Ja zalecam jednak zakupiæ stabilizowany zasilacz 6V 1A.
Przy 5V mimo ¿e sam procesor chodzi to jednak silniki p³ataj± figle.
Ten post by³ edytowany przez
mario2005 dnia: 09 December 2007 - 22:56
Mój zasilacz jest stabilizowany i jest od 1.5V -12V/1000mA
Twój zasilacz nie jest zasilaczem stabilizowanym. Zasilacz stabilizowany daje na wyj¶ciu jak sama nazwa wskazuje stabilne napiêcie, niezale¿ne od obci±¿enia
ten, którym sie pos³ugujesz ma du¿± rezystancjê wewnêtrzn±. Dziêki temu przy wzro¶cie obci±¿enia wystêpuje coraz wiêkszy spadek napiêcia na tej¿e rezystancji wewnêtrznej, a tym samym coraz ni¿sze napiêcie na wyj¶ciu zasilacza. Zasilacz stabilizowany ma (w uproszczeniu) zmienn± rezystancjê wewnêtrzn± zale¿n± od obci±¿enia, która zmienia siê w taki sposób by napiêcie na wyj¶ciu by³o stale jednakowe
Dla wyja¶nienia sprawy mo¿e napiszê, ¿e zasilacz stabilizowany posiada rezystancjê wyj¶ciow± bardzo ma³± - idelanie równ± 0. Dziêki temu napiêcie na wyj¶ciu w³a¶nie nie zale¿y od obci±¿enia, jak to powinno byæ.
Z zasilaczem nieastabilizowanym sprawa jest bardziej skomplikowana. Napiêcie na jego wyj¶ciu posiada têtnienia, których amplituda zale¿y dosyæ mocno od obci±¿enia. Napiêcie na wyj¶ciu mierzone woltomierzem pr±du sta³ego mówi bardzo niewiele o tym, w jakich granicach to napiêcie siê zmienia. Ogólnie rzecz bior±c uk³ady elektroniczne zasilane z takiego zasilacza mog± nie dzia³aæ poprawnie, lub mog± w ogóle nie dzia³aæ.
Woltomierz mierzy napiêcie ¶rednie, le¿±ce "po¶rodku" zakresu min-max. Inaczej mówi±c w pewnych momentach napiêcie z zasilacza niestabilizowanego mo¿e byæ sporo wiêksze, w innych za¶ sporo mniejsze od tego, co pokazuje woltomierz. Konkrety zale¿± od struktury prostownika, pojemno¶ci kondensatora na wyj¶ciu i rezystancji uzwojeñ transformatora.
Pozdrawiam, £ukasz
Dla wyja¶nienia sprawy mo¿e napiszê, ¿e zasilacz stabilizowany posiada rezystancjê wyj¶ciow± bardzo ma³± - idelanie równ± 0 dla wyja¶nienia sprawy mo¿e napiszê, ¿e rezystancjê wyj¶ciow± idealnie równ± 0 posiada ¼ród³o napiêciowe, a nie zasilacz stabilizowany. ¬ród³o napiêciowe sta³e to abstrakcyjny (idealny) element elektroniczny stosowany w teorii obwodów do obliczania parametrów uk³adów elektronicznych w analizie sta³opr±dowej.
Rezystancja wyj¶ciowa zasilacza powinna byæ jak najmniejsza.
W zasilaczu stabilizowanym zmienia siê rezystancja elementu czynnego (np. tranzystora) i w ten sposób kompensuje spadek napiêcia na rezystancji wewnêtrznej transformatora.
To tak w skrócie dla osób nie obeznanych z elektronik±. Fachowcy wiedz± o co chodzi i nie trzeba im referatu
Pozdrawiam
Masz racjê, przyjacielu, ¿e to nie miejsce na tego typu dywagacje. Natomiast nie masz, niestety, racji w kwestii zasilacza stabilizowanego. I niektóre Twoje stwierdzenia przecz± innym, równie¿ Twoim stwierdzeniom.
Natomiast niezale¿nie od tego, do kogo siê mówi, nie powinno siê mówiæ rzeczy nieprawdziwych, bo kto¶ mo¿e to sobie przyswoiæ, z czego czasami mog± wynikn±æ wymierne szkody.
Mo¿e wiêc zakoñczmy tê dyskusjê stwierdzeniem, ¿e zasilacz stabilizowany to praktyczna realizacja ¼ród³a napiêcia i, jako taki, powinien mieæ rezystancjê wyj¶ciow± mo¿liwie blisk± zera.
Nie zmienia to faktu, ¿e niektóre uk³ady elektroniczne zasilane zasilaczem niestabilizowanym mog± niezbyt dobrze dzia³aæ, lub nie dzia³aæ wcale. O to chyba pyta³ autor tego tematu.
Proponujê wiêc rozejm.
Pozdrawiam, £ukasz
Mój zasilacz jest stabilizowany i jest od 1.5V -12V/1000mA Nie kombinuj kolego. Zakup zasilacz 6V/1A. To co masz to jest zasilacz niestabilizowany. Ma w ¶rodku tylko kilka diod i kondensator do wyg³adzenia napiêcia. Nie ma za to tego co najwa¿niejsze - stabilizacji. S³uchaj kolegów.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl