Sterowanie kopu³± 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam
Czy kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia w sterowaniu kopu³± z „Melona”?? - silnikiem krokowym.
Zastanawiam siê jak to zrobiæ, ¿eby kopu³a nad±¿a³a za teleskopem osadzonym na monta¿u paralaktycznym. W monta¿u Dobsona nie by³o by problemu, bo da³o by siê wysterowaæ dwa silniki krokowe steruj±ce osi± azymutaln± i by³o by po problemie.

Pozdrawiam Piotr G.



chyba najpro¶ciej by by³o zastosowaæ przetworniki selsynowe?
pozdrowienia

Je¿eji po³±czysz go z osi± RA to chyba nic to nie da. Prêdko¶æ azymutalna jest inna ni¿ ta w osi RA. :angry:

Jest liniowa zaleznosc miedzy ruchem w osi RA a azymutalnym - tak sadze . Skladowa pozioma to ta predkosc RA co potrzebujesz . Dla stalego ustawienia kata RA to stosunek skladowej pionowej do poziomej jest staly . Czyli mozesz dopasowac jakas zebatke albo kwarc w sterowaniu silnika krokowego . To sa moje gdybania . :Beer:



raczej trygonometryczna chyba :rolleyes:
tu wzorki: http://star-www.st-a...es/chapter7.htm
a tu jest kod ¼ród³owy konwersji: http://idlastro.gsfc...stro/eq2hor.pro
hmm, ale ciekawe jakby to dzia³a³o w zenicie :D chyba by³by ma³y problem
Ten post by³ edytowany przez sumas dnia: 29 November 2005 - 14:49
:Beer:
Prawie nic z tych wzorow nie rozumie . :Boink:
Dla stalego kata pochylenia osi RA ze wzgledu na ~ stala predkosc obrotowa Ziemi tak na chlopski rozum predkosc obrotowa kopuly bedaca rzutem na plaszczyzne pozioma predkosci obrotowej osi RA powinna byc liniowa . Jest co prawda w funkcji kata i czasu .

Skoro sk³adowa pionowa prêdko¶ci (w wysoko¶ci) nie jest sta³a, a wypadkowa (ruch sfery niebieskiej) jest sta³y, to pozioma (czyli w azymucie) nie mo¿e byæ sta³a. Tu siê inaczej nie da, tylko (jak zapoda³ sumas) trygonometri± sferyczn±. Pro¶ciej mo¿e i po polsku jest w "Astronomii ogólnej" E. Rybki.
Jeszcze bardziej ³opatologicznie - im bardziej tor gwiazdy równoleg³y do horyzontu, tym wiêksza sk³adowa pozioma. Przy górowaniu ca³a prêdko¶æ przesuwania siê punktu sfery niebieskiej w uk³adzie horyzontalnym to tylko sk³adowa pozioma, a przy wschodach i zachodach musimy przecie¿ uszczkn±æ jej trochê na wznoszenie i opadanie punktu.
Ten post by³ edytowany przez Lampka dnia: 29 November 2005 - 16:22
Masz racje . Skladowa pozioma jest zalezna od wysokosci obserwowanego obiektu i jest zmienna zaleznie od aktualnej wysokosci . Nalezaloby jakos powiazac elektronicznie kat pochylnia tuby do poziomu z predkoscia kopuly wg zaleznosci trygonometrycznej . Tak moze byloby najprosciej . Dziekuje za wyjasnienie .
Ten post by³ edytowany przez zbig dnia: 29 November 2005 - 18:48
Witam
Teoretycznie ju¿ wiemy, ¿e nie jest to bu³ka z mas³em :angry: Ale w koñcu jako¶ to rozwi±zuj±, ¿e jest pe³ne GO-TO teleskopu wraz z kopu³±. Ju¿ siê zastanawia³em nad wykonaniem dwóch sterowników „Melonowych” i dwóch kompów z uruchomionym programem „Scope” plus trzeci komp z programem Gajduj±cym.
1. Komp steruje teleskopem w uk³adzie paralaktycznym
2. Komp steruje tylko osi± azymutaln± (tak jakby sterowa³ Dobsonem)
3. Komp musia³ by sterowaæ tymi dwoma – podaj±c im pe³ne wspó³rzêdne.
Tyle ¿e robi siê z tego powa¿na pajêczyna kabli i komputerów. Mam nadziejê ¿e kto¶ znajdzie prostszy sposób.
Mo¿e kto¶ wie iloma silnikami mo¿e sterowaæ Melon?? Mnie uda³o siê sterowaæ trzema tj. RA, DC i Motowocus. Powinien byæ jeszcze minimum jeden do obrotu pola – albo i co¶ jeszcze.

Pozdrawiam Piotr G.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl