refraktor i kolimacja 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam wszystkich serdecznie.
Planuje zakup ma³ego przeno¶nego teleskopu, bêdzie to sky watcher 80/400 lub 102/500 i z nimi zwi±zane jest moje pytanie. Jak siê w nich przeprowadza kolimacjê, nigdzie nie mogê znale¼æ informacji na ten temat. Proszê o radê. Pozdrawiam i dziêkujê.



ja nie spotka³em siê jeszcze z potrzeb± kolimowania refraktora. Ten sprzêt ma tak± specyfikê, ¿e tak ³atwo soczewki sie nie przemieszczaj±, chyba ¿e sie nim o ¶cianê rzuca<joke> a tak na serio to nowy refraktorek nie powinien mieæ problemu ze z³± kolimacj±, wiêc jak kupujesz nówkê to nie zawraca³bym sobie tym g³owy...

pozdrawiam

Hej
No napewno kolimowaæ go nie bêdziesz. Zapomnij o czym¶ takim. Nie bój siê ró¿nych rzeczy, ¿e to kolimowaæ trzeba, ¿e zaraz warstwy MC siê np. z okularów itp. Spokojnie mo¿esz braæ i patrzeæ:-)

Dziêkujê za rady, pocieszaj±ce to ¿e sprzêt w du¿ej mierze bez obs³ugowy :-). Muszê siê jeszcze zastanowiæ dok³adnie czy bêdzie to d³uga tuba czy krótka, z tego co czyta³em to do ds lepiej krótka.



Hej
Tak, do DS lepiej krotki refraktor z duza srednica np. 120. Bedziesz mial poprostu duze pole widzenia dzieki ktorkiej ogniskowej. Sam patrzylem przez achromat 100/500 i naprzyklad Hichoty wygladaly super(okular LVW 22 wiec bardzo wysokiej jakosci), M31 i galaktyki Bodego tez. 120 napewno bedzie jeszcze lepsza, bo chwyci wiecej swiatla, a roznica w cenie duza nie jest. jedynie do czego to sie nadawac nie bedzie to do planetek i ksiezyca. Widzialem aberracje i jest juz duza. Mnie juz przeszkadzala przy powerze okoolo 70x. Jowisz mial dodatkowe kolorki. Ale na DS tego wogole nie widac. Moze jasne gwiazdy jak Vega maja lekka otoczka. Co do dlugiego refraktora np 120/1000 to nie wiem jak z aberracja bo nie widzialem, napewno mniejsza ale na ile to nie mam pojecia. Pozatym mniejsze pole, ale 1000 jest jeszce ok pozatym ze takie sprzety maja juz wygiag 2" i masz dostep do dobrych, dugoogniskowych okularow, ktore niestety sa dosc drogie. Wybierz sobie sam. Jak duzo podrozujesz i chcesz DS to bierz krotki- batdziej mobilny i tanszy i wieksze pole ma. No chyba ze masz okolo 2100 to moze byc ED 100. To mialo ekstra obrazy

Pozdrawiam
Piotrek

Dziêki leech10. Zostanê przy krótkim teleskopie, jednak w bloku to ma znaczenie :D teraz tylko kwestia kasy, trzeba uzbieraæ, jak bêdzie mnie staæ na 120 to super ale i ze 102 pewnie bêdê zadowolony, ró¿nica w cenie to jakie¶ 200 z³ (obie wersje z EQ3) czyli niewiele ale jednak :unsure:

Luki82, a jak ma³y ten balkon? Bo ja akurat mam 80/400 [tylko nie Sky Watcher] i powiem Ci,¿e to nie najlepszy wybór. To jest b. ma³e, za ma³e do DS-ów -efekty porównywalne z lornetk±. Z kolei tak krótka ogniskowa w refraktorze to totalna pora¿ka do planet [silna aberracja chromatyczna]. Ja rozumiem,¿e potrzebujesz czego¶ ma³ego i taniego. Moim zdaniem, na balkon wejdzie Ci prawdopodobnie refraktor 90/900 lub 80/900 z monta¿em azymutalnym typu AZ3. To ju¿ bêdzie sprzêt o wiele bardziej uniwersalny pod ka¿dym wzglêdem. A rura refraktora mo¿e przeciez wystawaæ na zewn±trz balkonu, bo wyciag okularowy masz z ty³u, inaczej ni¿ w Newtonie.
Je¶li masz ciemne niebo i celujesz raczej w obserwacje DS, to wybór 120/600 lub 102/500 jest O.K. Oczywi¶cie z planetami znów problem, ale mo¿esz go dora¼nie ograniczyæ robi±c przys³onê na obiektyw, np. 80mm, a obraz na planetach bêdzie i tak nieco lepszy ni¿ z oryginalnego 80/400.
Pozdrawiam
-J.

No ju¿ ten 80/400 sobie odpu¶ci³em. Tak po g³êbokim zastanowieniu to mam takie warunki, wszystko w ma³ej miejscowo¶ci z bardzoooooo du¿± ilo¶ci± drzew tak wiêc niebo mam raczej ciemne:
1) balkon na po³udnie, latarnie daleko
2) podwórko u rodziny z dala od ¶wiate³, ale musia³bym tam nosiæ.
3) ³±ki do oko³a miasta i w dodatku na sporym wzniesieniu czyli nad miastem super warunki jak dla mnie ale te¿ trzeba nosiæ.

czyli bior±c pod uwagê prawa fizyki pozostaje przy opcjach:
refraktor 120/600 EQ3
refraktor 120/1000 EQ3 (ale chyba za drogi)
newton 150/750 EQ3

Du¿o mi wasze opinie pomog³y wiem w jakim kierunku i¶æ, je¿eli temat nudny to przepraszam ale chcem rozs±dnie wydaæ z³otówki bo ³atwo nie przychodz±

Pozdrawiam wszystkich.

Bierz Newtona 150/750.Tuba nie za du¿a,ds-y jak i planety wypadn± dobrze.Kolimacji siê nie bój,i tak musisz siê nauczyæ tej procedury,jesli ju¿ raz to zrobisz sprawa bêdzie bardzo ³atwa.W Newtonie abberacji nie u¶wiadczysz,jasny refraktor nie spisze siê na planetach,dodatkowo bêdzie problem z parowaniem soczewki w plenerze,na balkonie z tym k³opotu byæ nie powinno.

Luki... co by¶ powiedzia³ nad zestawem dwóch teleskopów ? Newtona 150/750 (stacjonarny teleskop do wszystkiego) na eq3 oraz refraktorka sw 80/400 OTA. Refraktorek podejrzewam da sie zamocowaæ na statyw foto, do przenoszenia mo¿na zaadoptowaæ aluminiowa walizke wyscie³ana g±bk±... taki refraktorek do DS siê nada (tak my¶lê) pogladowo do planet te¿ poza tym w przeciwieñstwie do lornetki bêdziesz móg³ regulowaæ powiêkszenie, umie¶cic na statywie (obraz bêdzie stabilniejszy) W ogóle to sam sie zastanawiam nad takim zestawem...

pozdrawiam,
Mariusz

S±dzê ¿e zamiast drugiego ma³ego teleskopu wydaæ te pieni±dze na akcesoria, np jaki¶ fajny okular. W sumie ten newton 150/750 nie taki wielki.

Radioamatorze, pomys³ z refraktorkiem 80/400 to NIE jest dobra rada dla autora w±tku, uwierz mi... Pogladowo, to w nim mo¿na ogl±dac nie planetki, a co najwy¿ej ksiê¿yce Jowisza [niemal tak, jak w lornetce], dostrzec pier¶cienie Saturna no i trochê Ksiê¿yca poogl±daæ, jakie¶ koniunkcje [bo du¿e pole widzenia, fakt] itp. Na statywie foto da siê ogladaæ wygodnie do jaki¶ 40-60x, potem robi siê koszmar bez wywa¿enia g³owicy. Wszystko to przetestowa³em w praktyce i twardo bedê trzymaæ sie swojego zdania.
Natomiast pomys³ z Newtonem 150/750 jest ca³kiem O.K. Monta¿ EQ3-2 wchodzi ³atwo na balkon, obawia³bym siê tylko nieco o no¶no¶æ. Ile wa¿y ta tuba 150/750? Pytam, bo ja wiesza³em na EQ3-2 na alu statywie nieco przyciê¿kiego 130/650 [5kg tuba z PCV] i ju¿ by³y problemy z drganiami przy ustawianiu ostro¶ci. A tu oprócz wagi i d³ugo¶ci tuby istotna przy wywa¿aniu i generacji drgañ jest te¿ ¶rednica tuby. No i nie jest to ju¿ ma³y sprzêt, ale za to mo¿liwo¶ci spore.
Takie pytanie do luki82: skoro to ma byæ wie¶/przedmie¶cia, to czy MUSI to byæ balkon? Je¶li masz gdzie postawiæ sprzêt w ogródku/ na podwórku [szczególnie ogrodzonym], bez targania tego z piêtra po schodach, to mo¿e pomy¶l o 152/1200 na Dobsonie [6" Dobson]. Kosztowaæ bêdzie poni¿ej 700z³ a jest to teleskop o du¿ych mo¿liwo¶ciach, pobije te ma³e refraktorki tak na planetach jak i DS. Zastanów siê, czy balkon naprawdê bêdzie jedynym stanowiskiem obserwacyjnym i czy z dostêpnych alternatyw mo¿esz korzystaæ równie czêsto i wygodnie co z balkonu. Oczywi¶cie je¶li ten ostatni nie ma realnej konkurencji, to Twoja pierwotna koncepcja [co¶ ma³ego] jest jak najbardziej s³uszna -wtedy obstawiam albo co¶ a la 90/900, albo 120/600. W obu przypadkach paralaktyk mo¿esz sobie darowaæ, przy dostêpnym zakresie powiêkszeñ u¿ytecznych da siê obej¶æ bez niego. W zamian zyskujesz ni¿sz± cen±, mobilno¶ci± i wygoda rozstawiania zestawu na stanowisku.
Pozdrawiam
-J.

A wiêc sprawa z miejscem wygl±da tak:
mam ten balkon ale i podwórko u cioci i najchêtniej z tamt±d bym obserwowa³ bo jest to miejsce z dala od latarni itp ale przenie¶ to jako¶ muszê
kolejne miejsce do obserwacji to po³o¿ona nad miastem ³±ka, ale tam tylko piechot± dojdê.

Co do sztywno¶ci statywu i g³owicy to albo mo¿na braæ SW 150/750 newton na EQ3 albo Celestron omni xlt 150 podobny do SW ale statyw metalowy g³owica CG-4.

I jeszcze co¶ o monta¿u bo z zawodu jestem fotografem co prawda chwilowo pracuje jako grafik ale pojêcie o foto jakie¶ mam i obawiam siê ¿e mo¿liwo¶æ robienia zdjêæ bêdzie mnie bardzooo kusiæ (chocia¿ prostych z kilku minutow± ekspozycj±) a EQ3 i CG-4 ma mo¿liwo¶æ pod³±czenia napêdu :rolleyes:

Hej
Ja obobi¶cie nie gustuje w Newtonach ale 150 jest juz ca³kiem fajna. To juz jest ca³kiem spore. Ale jesli piszesz o fotkach, to zmienia ca³kowicie postaæ rzeczy. To najlepsze bêdzie ED 80. To jest drogie, ale przysz³o¶ciowe. Postawisz na AZ3 na pocz±tek i masz super trawelerka a potem EQ z napêdami jak kasê mieæ bêdziesz. A je¶li Ciê nie staæ na ED, bo jest drogi to bierze albo tego newtona albo 120/1000 albo 120/600. Ja bym bra³ 120/1000 bo wolê refraktor od Newtona, ale to mocno subiektywna opinia. Do planet mo¿esz wsadziæ filtr typu SEMI-APO je¶li bêdzie aberracja- podobno dzia³a( ja tylko zdjecia widzia³em i tam dawa³o to zadowalaj±cy efekt- lepszy niz fringe killer), Do DS na 100% starczy. Gwiazdy lepiej ni¿ Newton wypunktuje. Kto¶ do Fotek DS u¿ywa³ w³a¶nie Achromatu f/5( nie wiem jaka ¶rednica niestety) i aberry, poza najja¶niejszymi gwiazdami nie by³o, a zdjêcia bardzo ³adne by³y.

Mój typ: refraktor 120/1000( ewentualnie 120/600 je¶li Ci kasy braknie i musi byæ m w miarê ma³e oraz bed± to wy³±cznie DS) ale tak jak mówiê to jest subiektywna opninia i nie sugeruj siê zbyt mocno. Ludziê poszukujacy trawelerka po kilku opiniach wychodzili z 8" synt± na dobsonie.......
Ja najpierw oglada³em mo¿liwo¶ci sprzêtu a dopiero potem wybra³em, to samo z okularami.

Pozdrawiam
Piotrek


ja nie spotka³em siê jeszcze z potrzeb± kolimowania refraktora. Ten sprzêt ma tak± specyfikê, ¿e tak ³atwo soczewki sie nie przemieszczaj±,
A ja spotka³em siê z potrzeb± kolimacji, w SkyLuxie. Poprosi³em do¶wiadczonego optyka, ¿eby lukn±³ przez moj± rurkê na zlocie, bo mia³em jakie¶ niesymetryczne kr±¿ki dyfrakcyjne. Lukn±³ i mówi - astygmatyzm, spróbuj inaczej z³o¿yæ celê obiektywu. No i spróbowa³em, z wyra¼nym sukcesem! Tamta cela ³atwo rozbieralna, rozkrêci³em, zaznaczy³em po³o¿enie soczewek, obróci³em o pewien k±t, z powrotem zmontowa³em. Po drugiej czy trzeciej próbie - znacz±æe polepszenie jako¶ci obrazu.
Tak wiêc nie mówiê, ¿e soczewki ³atwo siê przemieszczaj±, ale achromaty z dolnej pó³ki mog± mieæ nie ca³kiem centryczne osie soczewek i czasem mo¿na je lepiej ustawiæ, ni¿ to przypadkowo zrobiono w fabryce.

Czyli jednak siê zdarza ale z tym jak ze wszystkim zawsze siê mo¿e jaki¶ kiepski. A jak siê kolimuje taki refraktor jak np 120/600, ¿adnych ¶rób tam nie widzê!?!? :blink:

Hej
Nie boj sie tak... Dzis bylem w Delcie. Ogladalem 120/600. No nie ma srub bo... sa niepotrzebne. Moze is sie zdarzy rozkolimowany czy moze lepiej powiedziec uszkodzony. No jak ktos tym rzuci to moze sie poprzestawiac. Jakby kolimacja byla wymagana to by srubki byly, nieprawdaz. pozatym nowy sprzet jest na gwarancji i jak bedzie cos nie tak zawsze mozesz oddac i powiedziec co sie dzieje. Ja naprawde nie wiem, czemu chcesz to odrazu kolimowac. Chcesz kupic sprzet najbardziej "idiotoodporny" no nic, procz lornetki, nie jest prostsze w obsudze niz refraktor. Nie nastawiaj sie ze kiepski dostaniesz, masz zle podejscie do zycia widze :D . poprostu kup i ciesz sie obserwacja i zapomnij o czyms takim jak kolimacja. No jak napisane zostalo na dole to byla bardziej rozbiorka i skladanie na nowo teleskpu, niz kolimacja. Jak chcesz tego 120/600 rozbierac i skladac.... Pozatym jak kupujesz srzet mozna poprosic by go wystawiono na dwor. Zobacz, czy ustawisz ostrosc na duzym powiekszeniu. Jesli tak no to jest OK.
NIE BOJ SIE, STRACH TO NAJGORSZY DORADCA. A JAK ZAKLADASZ ZE TO POPSUTE BEDZIE CZY KLOPOTLIWE TO PO CO TO KUPOWAC...

Pozdrawiam
Piotrek

A tak na marginesie. Moj kumpel ma Newtona okolo roku. I nigdy go nie kolimowal i jakos da sie ogladac. Ja DS tym ogladalem i lapal on ostrosc.

Dziêki wielkie. No ju¿ tak mam jak o optykê chodzi bo siê zrazi³em jak z obiektywami do lustrzanki jazdy mia³em.
Decyzja prawie podjêta tylko chcia³bym na jaki¶ zlot siê wybraæ. Mo¿e wiecie czy bêdzie jaki¶ w okolicach wroc³awia :rolleyes:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl