Recenzja Optisan 800/203 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Narazie po¶pieszna potem bêdzie opublikowana na stronie www.

Optisan Star 800/203 IV

Dane techniczne:

¦rednica zwierciad³a: 203mm (8”)

Ogniskowa: 800mm

Zdolno¶æ rozdzielcza: 0.69”

¦wiat³osi³a: f/4

Zasiêg: 14 mag

Akcesoria:

2 okulary plossl 25mm (32x) oraz 10mm (80x). Lunetka biegunowa. Niestety brak soczewki Barlow’a.

Opis sprzêtu:

Teleskop wykonany jest estetycznie, ³adne kolory sprawiaj± ¿e mi³o jest na niego popatrzeæ i pomy¶leæ ile mo¿e daæ on rado¶ci.

Wyci±g okularowy: 1,25” z gwintem M42. Chodzi raczej p³ynnie, na mrozie jednak smar który zosta³ u¿yty twardnieje przez co praca z nim nie jest ju¿ tak przyjemna. Du¿a ¶ruba nad wyci±giem pozwala nam docisn±æ go nieco w miarê potrzeby.

Szukacz: to jedna z wiêkszych wad tego teleskopu. Plastikowy (6x30) ustawiany przez 3 metalowe ¶rubki. Obraz w nim uzyskiwany jest rozmazany (nic nie daje ustawianie ostro¶ci), i chyba trochê za ma³y jak na 8”.
Zdecydowanie polecam wymieniæ go np. na modele od Astrokraka.

Monta¿: ca³a konstrukcja nie jest najstabilniejsza, luzy w g³owicy powoduj± spore drgania, które staj± siê czasami irytuj±ce. Ca³o¶æ nabiera trochê innego wyrazu gdy jest mróz, ponownie zastosowany smar zamarza co usztywnia nieco wszystkie elementy. Mikroruchy chodz± bardzo p³ynnie, co jest niew±tpliwie spor± zalet±. Niestety nie mia³em okazji przetestowania napêdów jakie oferuje Optisan (akumulatorowe i sieciowe) gdy¿ ca³y czas s± one niedostêpne. Ca³a g³owica osadzona jest na aluminiowym trójnogu, który jak najbardziej spe³nia swoje zadanie ale do mniej wiêcej po³owy swojej wysoko¶ci. Potem traci on swoj± stabilno¶æ. Rada: by to wszystko jako tako siê trzyma³o trzeba naprawdê solidnie to poskrêcaæ niewystarczaj±ce mog± siê okazaæ do³±czane klucze. Bardzo przydatna okazuje siê ma³a metalowa pó³eczka osadzana mniej wiêcej w po³owie wysoko¶ci statywu.

Okulary: do standardowych zamówi³em jeszcze dwa (z innej firmy). Które jako¶ciowo niczym siê nie ró¿ni³y. Barlow zakupiony zosta³ natomiast w Optisanie i jego jako¶æ nie jest niestety najlepsza. Cena mo¿e niska bo 40 z³ ale nie idzie za tym na pewno jako¶æ – powoduje bardzo du¿y spadek ostro¶ci i spore k³opoty w jej ustawianiu. Jednym s³owem nie polecam. Natomiast okularki jak najbardziej.

Przeprowadzone obserwacje:

Ksiê¿yc: bardzo ³adny kontrastowy obraz z du¿± ilo¶ci± ostrych kraterów. Ze wzglêdu na bardzo du¿± jasno¶æ (szczególnie podczas pe³ni) zalecam dokupienie filtra – niestety nie wiem jak wygl±da jego jako¶æ w Optisanie. Czasami zakrycie tubusa niewiele pomaga.

Saturn: pomimo i¿ nie jest to teleskop dedykowany do planet to i w tym sprawdza siê ca³kiem dobrze. Planeta widoczna dobrze z pier¶cieniami zazwyczaj dobrze widoczna przerwa Cassiniego na ca³ym obwodzie oraz czasami widoczny cieñ pier¶cieni. Pas w chmurach widoczny zawsze.

Jowisz: chyba najlepiej prezentuj±ca siê planeta. Bardzo dobry obraz, widoczne zawsze 2 pasy równikowe (czasami widaæ wiêcej), oraz WCP. Nie obserwowa³em jeszcze przej¶cia ksiê¿yców przez tarcze.

Mars: w tym temacie teleskop ten sprawdza siê raczej marnie, nie widzia³em ¿adnych szczegó³ów oprócz czapy lodowej.

Wenus: widaæ bardzo ostr± fazê planety

S³oñce i inne planety: jeszcze nie obserwowano ale wszystko w planach.

Deep Sky: do tego ten teleskop jest dedykowany, potrzebne s± niestety do tego typu obserwacji dobre warunki które w mie¶cie nie pojawiaj± siê zbyt czêsto. Zamierzam jednak wybraæ siê gdzie¶ na wie¶ i dok³adnie sprawdziæ jak prezentuj± siê te obiekty w tym sprzêcie.

Ocena koñcowa

Teleskop ten posiadam dopiero od niedawna, dlatego niewiele jeszcze mogê o nim powiedzieæ. (ca³y czas bêdê stara³ siê umieszczaæ nowe aktualizacje) Generalnie nie s± to ju¿ te Optisany co kiedy¶. Nie powalaj± mo¿e jako¶ci± optyki ale stoj± na przyzwoitym poziomie. Na pewno nikt kto po nie siêgnie nie zniechêci siê do astronomii.

W najbli¿szym czasie nowe obserwacje i wra¿eniai nowe opisy.

[ Add: Pon Mar 22, 2004 18:50 ]
Poniewa¿ jest to moja pierwsza recenzja w ¿yciu chêtnie poczyta³bym jakiê uwagi i komentarze co jest ok a co zupe³nie do bani. Dziêki.



Uwa¿aj jak bêdziesz dokrêca³ statyw :!:
Rada: by to wszystko jako tako siê trzyma³o trzeba naprawdê solidnie to poskrêcaæ
jak ja go dokrêci³em to po³ama³em uchwyt :mrgreen: :Beer: .
Szczegó³owo: Element, który zaciska nó¼ki ustalaj±c wysoko¶æ statywu.
I nie my¶lê, ¿e to aluminium raczej jaki¶ stop o wytrzyma³o¶ci HDPE. Skleiem kropelka i siê trzyma ale przesta³em dokrecaæ).

Co siê tyczy ogl±dania planet to moje 750/150 najpewniej do tego nie s³u¿y. W³a¶nie odszed³em od telpa, do którego dokupi³em niedawno okulary ED 5,2 oraz Lantan 3,8 i :Boink:
Patrzy³em w niebo z 10 razy i dalej :Cry: i :Boink: z³a inwestycja.
Ostrzegam Ciê przed takim pomys³em.
Zamiast wydawaæ 1000 z³ na okulary trzeba by³o kupiæ teleskop do planet.
Teraz mam ¶liczne okularki SOLIGORA, a planety najlepiej widaæ przez PL10 + barlow 2x Made in OPTISAN.

Mo¿e kiedy¶ dokupie jaki¶ teleskop do tych okularów (ciekawe jaki)

Ale ju¿ wiem wiêcej :mrgreen:

no to czekam na wra¿enia po obserwacji DS, obiekty te mnie bardziej ni¿ planety interesuj± a narazie zbieram opinie o róznych teleskopach :wink:

Uwa¿am, ¿e recenzja jest bardzo dobra.



Nie mia³em naszczêscie takich problemów i nic mi siê jeszcze nie po³ama³o :lol: . Ale niestety farba któr± zosta³o pomalowana wiêksza czê¶æ teleskopu ³atwo odpryskuje i zaczyna to wszystko przypominaæ ma³o estetyczn± mozaikê. Mia³em ostatnio raz przygodê w³a¶nie z tym elementem od zacisku: ¶ruba "utknê³a" w gwincie i nie mogê za nic jej teraz wyci±gn±æ. Ja do standardowych dokupi³em jeszcze dwa okulary 4mm i 6mm Soligora i jestem zadowolony. Niestety na DS nie ma narazie warunków a na wyjazd za miasto nie zabardzo mam czas ale mam nadzieje ¿e w najbli¿szym czasie mi siê to uda. Bardzo mnie interesuj± napêdy do Optisana ale ich dostawa nie mo¿e doj¶æ do skutku ju¿ bardzo d³ugo i trace ju¿ nadziejê... Czy kto¶ sie orientuje jakie mo¿na do tego modelu zastosowaæ??
Lepszy sieciowy czy akumulatorowy? Wiadomo ¿e na wypady za miasto lepszy bez kabla :lol: ale na jak d³ugo starcza taki akumulatorek?

Dziêki

Walnij tu Kimo fotkê g³owicy Optisana to zobaczymy czy Soligorowski napêd by nie podszed³, jak± ¶rednicê ma wystaj±ca o¶ ¶limaka Alfa i ile zêbów ma ¶limacznica ???
Na napêd Optisana raczej nie licz na naszym rynku :|


Niestety na DS nie ma narazie warunków mozesz spróbowaæ M45 albo M42 :D u mnie przez lornetke ³adnie widaæ w prawie kazdych warunkach mimo ¿e jest w mie¶cie

Je¿eli chodzi o ¶rednice osi (i siê nie myle o co chodzi ) to jest ona równa 1,2 cm. Ale jak obliczyæ ilo¶æ zêbów ¶limacznicy to nie wiem (poprostu policzyæ??) czy ka¿da o¶ ma ich tyle samo - chyba tak?

ocelotx: obserwowa³em ju¿ nie raz M45 czy M42 ale to wszystko z miasta. Nie wiem jaka bêdzie ró¿nica z obserwacjami poza nim. A poniewa¿ chcê opisaæ maksimum tego co widaæ i jak widaæ chcê to zrobiæ w dobrych warunkach. Ju¿ na ¶wiêta wybieram siê w takie miejsce i zaraz po powrocie podziele siê wra¿eniami. (¿eby tylko by³a pogoda!!!!) Jak dobrze pójdzie to przywioze te¿ jakie¶ fotki.

[ Add: Pon Mar 29, 2004 17:24 ]
Niestety nie posiadam fotki g³owicy od Optisana jedyne zdiêcia jakie znam s± na www.optisan.astrocd.pl/800200.htm

Aby policzyæ ilo¶æ zêbów w ¶limacznicy Alfa trzeba policzyæ ile pe³nych obrotów ga³ki mikroruchów trzeba zrobiæ na pe³ny obrót teleskopu wokó³ tej osi 8)

Nie wiem czy dobrze my¶lê aly wysz³o mi tak: o¶ deklinacji - 164
o¶ rektascencsji - 144

Czy takie wyniki s± mo¿liwe??

Dziêki


ocelotx: obserwowa³em ju¿ nie raz M45 czy M42 ale to wszystko z miasta. Nie wiem jaka bêdzie ró¿nica z obserwacjami poza nim. A poniewa¿ chcê opisaæ maksimum tego co widaæ i jak widaæ chcê to zrobiæ w dobrych warunkach. Ju¿ na ¶wiêta wybieram siê w takie miejsce i zaraz po powrocie podziele siê wra¿eniami. (¿eby tylko by³a pogoda!!!!) Jak dobrze pójdzie to przywioze te¿ jakie¶ fotki. to czekam do ¶wi±t :D


Nie wiem czy dobrze my¶lê aly wysz³o mi tak: o¶ deklinacji - 164
                                                                  o¶ rektascencsji - 144

Czy takie wyniki s± mo¿liwe??

Dziêki


144 w Alfa to dobry wynik ale delta albo jest taka sama albo mniejsza ???

Ok mój b³±d wychodzi tak:

alfa: 144
delta: 122

i ¶rednica 1,2cm

Wejdzie tu napêd Soligora? Rozumiem ¿e to jest ten: Napêd 12V z pilotem + prêdko¶ci 2x, 4x za 490 z³??

M42 w mie¶cie i spoza miasta to zupe³nie inna bajka!


Ok mój b³±d wychodzi tak:

alfa: 144
delta: 122

i ¶rednica 1,2cm

Wejdzie tu napêd Soligora? Rozumiem ¿e to jest ten: Napêd 12V z pilotem + prêdko¶ci 2x, 4x za 490 z³??

Je¶li ¶rednica osi ¶limaka to 6mm to wejdzie bez pud³a i nawet spasuje mu prêdko¶æ przy tym prze³o¿eniu :lol: :lol: :lol:

Ok to w najbli¿szym czasie z³o¿e zamówienie bo faktycznie na napêdy Optisana nie ma chyba co liczyæ. Dziêki za pomoc!

Nie mia³em jeszcze ogl±daæ DS poza miastam ale w³a¶nie czyta³em ¿e to ogromna ró¿nica dlatego czekam i chce zdaæ pe³n± obiektywn± relacjê.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl