Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam
Teleskop przywioz³em w czwartkow± noc i niestety do wczoraj pogoda nie pozwoli³a na w miarê obiektywne testy.
Tak jak przypuszcza³em Mewlon fantastycznie pasuje na monta¿ Vixena GP. Przy wadze tuby 8 kg zainstalowanie trwa moment. Stabilno¶æ zestawu jest bardzo wysoka, wy¿sza ni¿ TAK FS-128 z uwagi na krótsz± tubê optycz. mewlona.
Ca³y zestaw jest ¿e tak powiem do rêki, mo¿na obserwowaæ na stoj±co, wzgl. po odpowiednim przekrêceniu lusterka przek±tn, sko¿ystaæ z taboretu.
Pierwsze testy optycz. wykaza³y potrzebê kolimacji która okaza³a siê bardzo prostym zabiegiem, niemniej wymagaj±cym du¿ej precyzji.
Kolimowa³em przy pow. ok. 500x i pierwszy raz w ¿yciu, przy tym powerze w konstrukcji lustrzanej, zobaczy³em przed i za ogniskiem nie do odró¿nienia, wzorcowe kr±¿ki dyfrakcyjne gwiazdy!.
Mimo i¿ Ksiê¿yc ostro ¶wieci³, oblecia³em kilka M-ek, np. gwiazdka obok M57 dostrzegalna bez problemu co dobrze wró¿y do obserwacji ciemnych obiektów. M 13 i kilka gêstych gromad otwartych, ostro¶æ, punktowo¶æ jak w APO niestety tylko w centrum ok. 1/3 pola. Na zewn±trz koma na poziomie popularnych SC, im wiêksze powiêkszenie tym mniejsza. powy¿ej 150x niezauwa¿alna. NIemniej w centrum pola nigdy w ¿adnym systemie lustrzanym nie widzia³em tak ostrych i kontrastowych obrazów gwiazd. Epsilony w Lutni bez problemu rozdzieli³em juz przy 80x.
Oczywi¶cie przy tej ¶rednicy lustra do du¿ych powiêkszeñ musi byæ seeing perfekt.
Ksiê¿yc poszed³ wy¿ej, zak³adam 60x i kierujê sprzêt na tarczê. W pierwszej chwili wypala oko, za moment jest ok.
SUPER!
Fantastyczny kontrast, kratery jak powycinane, wrzucam 170x i na wpe³ni o¶wietlonym Plato bez problemu widzê 3 kraterki a po chwili 5.
Zak³adam 240x i na wiêcej seeing nie pozwala.
Na Saturna nie mia³em czasu. Trzeba by³o i¶æ spaæ.
Jestem powien ¿e w tym sprzêcie drzemi± olbrzymie mo¿liwo¶ci zw³aszcza na planetach i Ksiê¿ycu.
Wady:
Stosunkowo ma³e pole ze wzgl. na ogniskow± 2420mm, przy ma³ych powiêkszeniach obarczone kom± na poziomie SC.
Przy zmianie kierunku ogniskowania wystêpuje tak jak w SC uskok obrazu, przy 500x na 1/8 pola widzenia w okularze 52 stopni.
Dla mnie jest to idealne uzupe³nienie do FS-128
Jak seeing i czas pozwol± dalszy ciag testów.
pozdr.
Waldek
Waldek,
Gratuluje zakupu! Jak wyglada krzywizna pola przy brzegach?
Nie wiem jaki "backfocus" dostepny ma M210 ale wiem ze jest do niego reduktor / korektor pola na f/9, wtedy chyba daje obrazy "difraction limited" w calym polu, nie wiem tylko czy da sie go zastosowac wizualnie.
Pozdrawiam,
Pawel
PTL a mo¿esz mi powiedzieæ jak Waldzi ma zmierzyæ krzywiznê pola bez próbnych fotek np na kliszy czy du¿ym CCD :?: :?: :?:
Korektor Pola F/9 s³u¿y tylko do astrofoto lub CCD z chipami do 2/3 cala i nie ma jak sadzê aplikacji wizualnych :?
Ma³e lustro wtórne Mewlona nie pozwoli uzyskaæ wiêkszych pól widzenia w takim teleskopie 8)
Janusz,
Oczywiscie na poczatek na oko - sam przeciez wiesz, koma sobie jest, a jezeli jeszcze krzywizna pola to mozesz podogniskowac brzegi kosztem ostrosci w srodku pola.
Rzeczywiscie reduktory Taka sa glownie do zastosowan foto/CCD ale zawsze mozna sprobowac.
Pozdrawiam,
Pawel
Hmmm ale drogo wyjdzie taka edukacja do¶wiadczalna :wink:
Krzywizna pola w tak ciemnym, uproszczonym Cassegrainie nie powinna byæ dokuczliwa i raczej nie widoczna z okularami 1,25", no mo¿e przy 2" okularach z d³ugimi ogniskowymi i diafragmami pod 40mm 8)
Czy Mewlon ma wyciag 2" bo nie pamiêtam z reklamówek :?: :?:
Za³ama³a mnie w nim opisana przez Waldziego wada kiwajacego sie lustra g³ównego, absolutnie nie spodziewa³em siê tego po Takahashi :Cry:
Czy Mewlon ma wyciag 2" bo nie pamiêtam z reklamówek ma
Dziêki Miras za przypomnienie 8)
Janusz, jestem ciekaw co by¶ napisa³ gdyby sprzêt by³ perfekcyjny, napewno by ci siê kolor nie spodoba³.
Za ten prosty Cassegrain z kom± zap³aci³em tyle kasy, bo daje obrazy jakich nigdzie wcze¶niej nie widzia³em, APO to inna bajka.
Jak wielokrotnie wcze¶niej pisa³em nie ma sprzêtu uniwersalnego.
Podaj mi Janusz przyk³ad amatorskiego sprzêta w którym ruszaj±c zwierciad³em g³ównym nie ma zjawiska flip mirror.
Krzywizna pola jest, gdyby jej nie by³o, by³by to RC.
Na jakim poziomie trudno mi powiedzieæ, w ka¿dym razie na przyzwoitym bo mi to nie przeszkadza a przyzwyczajony jestem do ostro¶ci po krawêdz.
Pawe³ tak jak piszesz, przy ma³ym powerze ostro¶æ na krawêdzi mo¿na mo¿na poprawiæ kosztem centrum
O czym ja tu piszê, ludzie pomy¶l± ¿e ten sprzêt to same wady a to wszystko jest na poziomie minimalnym porównuj±c z innymi telepami przez jakie patrza³em.
Jak czas pozwoli to cyknê Ksiê¿yc.
Waldzi spokojnie, kolorek akurat podchodzi pod Zeissy i moim zdaniem jest Cool ale takie rozwi±zania z kiwaj±cym siê lustrem g³ównym jak w popularnych SCT jest raczej poza lig± Takahashi, ten ¶wiat najwyra¼niej schodzi na psy, co im szkodzi³o daæ dobry wyci±g i na sta³e zamontowane perfekcyjnie zjustowane lustra??? :Cry: :Cry: :Cry:
To napewno orygina³ :wink: ???
Popatrzê przy najbli¿szej okazji to oceniê tak¿e optykê tego sprzêta 8)
Ad tego tematu "kiwaj±cego" siê lustra. Ja s±dzê, ¿e przyczyny nie tkwi± w b³êdach mechanicznych. Januszu, sam opisywa³e¶ przypadek ma³ego SCT (lub MK, nie pomnê) z taka wad±, mój Intes na pocz±tku te¿ j± wykazywa³. Ca³y problem zakoñczy³ siê po prawid³owej kolimacji. Lustro pracuje na popychaczach i jest przesuwane osiowo pokrêt³em umieszczonym na tylnej obudowie. Je¿eli lustro jest ustawione nieosiowo, to nic dziwnego, ¿e pojawia siê efekt "kiwania". Jaki¶ luz na prowadnicach musi byæ, a przy takim ognisku najmniejsze odchy³ki widaæ na zasadzie przesuwania siê obrazu w polu. Je¿eli lustro zostanie skolimowane to nie powinno byæ ju¿ ¿adnego "kiwania siê"-bêdzie jecha³o na prowadnicy jak po sznurku.
P.s. Waldku, jak rozumiem zainwestowa³e¶ w ten sprzêt chyba raczej do odbioru DS?????
Pozdrawiam.
No super, ze juz go masz. Gratuluje zakupu!
Bardzo ciekawy jestem tej legendarnej jakosci w srodku pola. Cykaj foty i wrzucaj na forum. Planetami to na pewno wymieciesz wszystkich (fotki) ;)
A tak przy okazji, mowisz o Plato i tak sie sklada, ze wlasnie wczoraj tez siedzialem i ogladalem ksiezyc - widzialem tez conajmniej 5 kraterow. Nawet sobie ilustracje zrobilem, aby sprawdzic, czy nie mam omamow.
Ciekaw jak to bedzie wygladac, kiedy bedzie dobrze oswietlowny. Uzyty power to 300x - obraz zyleta. Wczoraj w ogole w Warszawie jakis swietny seeing byl. Ogladalem tez Saturna i bylo bardzo dobrze. Oby wiecej takich nocy!
Jestem pewien ¿e przy dobrym seeingu na planetach i Ksiê¿ycu pobije FS-128.
DS o ma³ych rozmiarach k±towych napewno bêd± super, wczoraj widzia³em M13 na zupe³nie jasnym niebie, by³a nieprzeciêtnie ostra, czekam na wyjazd poza miasto.
FS 128 do du¿ych obiektów z jej jako¶ci± w ca³ym polu dla mnie jest nie do pobicia i w przecietnych warunkach da znacznie lepsze obrazy ze wzgl. na jej 13 cm. Z okularem 50mm daje pow. 20x i nieprzeciêtne widoki du¿ych obszarów nieba.
A propo. przy mniejszch powerach skok lustra jest niezauwa¿alny , ja przecie¿ pisa³em o skoku przy pow 500x. Ruszanie lustra jest bardzo wygodne je¿eli chodzi o przytwierdzone ciê¿kie akcesoria do 2-calowego wyj¶cia, a takich mi nie brakuje.
Ustawiasz ostro¶æ, chwytasz za okular i majtasz telepem we wszystkie strony i nic siê z ostro¶ci± nie dzieje.
Mam zestaw który ziê wzajemnie uzupe³nia i najchêtniej przytwierdzi³bym te dwa telepy na jeden monta¿. I mobilno¶æ szlag by trafi³.
Witaj Jesion
Ja musia³em wcze¶nie skoñczyæ, Ksie¿yc by³ niezbyt wysoko a Saturna jeszcze nie by³o. Seeing przecietny.
Poczekam na lepszy.
Rob fotki :)
Jeszsze o perfekcji zjustowania, lustro g³ówne jest perfekt i ten minimalny skok przy ogniskowaniu jest przy pow.500x na kr±¿kach dyfrakcyjnych jest absolutnie nie zauwa¿alny.
Oczywi¶cie bêdê robi³ zdiêcia tylko muszê mieæ trochê czasu i odp.seeing.
Waldek, zdenerwuj nas jeszcze fotkami planet z Mewlona a zobaczysz wkrotce na gie³dzie oferty "sprzedam Syntê" :lol: :lol: :lol:
No niestety to jednak nie ten przedzia³ cenowy, chyba ¿e kto¶ siê mocno napali i bêdzie chcia³ do³o¿yæ 5/6 ceny Synty.
Mia³em napisaæ 6x cenê Synty
Ale z pasjami siê podobno nie walczy?- z ¿onami ju¿ niestety tak! :wink:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl