<OFF> Beskidy i Tatry z Katowic ( i nie tylko ) 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Cze¶æ Ch³opaki,

Na samym pocz±tku wakacji jeden z moich znajomych oznajmi³ mi, ¿e z terenów Katowic i najbli¿szych okolic by³ w stanie dostrzec Tatry przez lornetkê. Pomy¶la³em... ciekawe wyzwanie i zainteresowa³em siê, jak bêdzie to wykonalne empirycznie, gdy¿ teoretycznie nie ma ku temu przeciwwskazañ.

Pierwszym celem okaza³a siê dla mnie jednak Babia Góra - w my¶l powiedzenia od nitki do k³êbka... Fartownie uda³o mi siê za³atwiæ ze znajomym pozwolenie na wej¶cie na wie¿e telewizyjn± w Mys³owicach - Kosztowach (ok. 370 m wysoko¶ci!). Co prawda nie na jej szczyt, ale do 3/4 wysoko¶ci - tak na marginesie... bêd±c na 200. metrze rêce mi ju¿ odpada³y (wchodzi siê tam po drabinie) a ka¿de skierowanie wzroku w dó³ koñczy³o siê przypomnieniem, ¿e w ¿o³±dku trawi³ mi siê jeszcze obiadek. Widok z platformy widokowej - boski, wrêcz nie do opisania. Oczywi¶cie dzieñ nale¿a³ do tych wietrznych, wiêc wie¿a tañczy³a tak bardzo, ¿e od czasu do czasu pyta³em siê mojego towarzysza, czy oby sie ona nie wywróci. Ale do rzeczy - z samej wie¿y widaæ m.in. Bielsko i wszystkie miejscowo¶ci i miasta, które pokonujemy jad±c z Katowic do Bielska. Go³ym okiem dostrzec mo¿na wie¿ê na górze Skrzyczne i z ciekawszych Pilsko. W tle majaczy³y mi jeszcze jakie¶ wzniesienia, ale a¿ tak dobrze nie znam Beskidów, aby powiedzieæ po konturze co jest czym. Niestety jednak nie uda³o mi siê zobaczyæ (a mo¿e jednak uda³o, ale o tym nie wiem) Babiej Góry, która by³a moim pierwotnym celem wyprawy. Co do samych Tatr to nie jestem pewien - patrz±c siê w stronê, gdzie teoretycznie powinny one byæ, widzia³em co¶ trójk±tnego w oddali, ale bez lornetki nie by³o mowy, ¿eby potwierdziæ to w jakikolwiek sposób. Dodam mo¿e jeszcze, ¿e dzieñ nale¿a³ do tych pochmurnych i wiodczno¶æ obiektów z takiej odleg³o¶ci by³a bardzo s³aba.

Nie zniechêcony t± pora¿k± - choæ jednocze¶nie niezwyk³ym prze¿yciem - uda³em siê na ha³dê wêglow± ko³o Wzgórza Wandy, pomiêdzy Kostuchn± i Murckami. Bezwzglêdna wysoko¶æ jej szczytu to ok. 276 m, wiêc jest to jeden z najwy¿ej po³o¿onych punktów w regionie. Tym razem uzbroi³em siê w bina 26x70 i 25x100, statyw, mapê Beskidów i optymistyczny nastrój. Pogoda ca³kiem niez³a, choæ na horyzoncie chmurki zlewa³y siê lekko z górami, a przejrzysto¶æ powietrza pozostawia³a wiele do ¿ycznia. Na pierwszy ogieñ posz³a wie¿a na Skrzycznem, która w 70 i 100 z racji na podobne powiekszenia wygl±da bardzo podobnie. Setka pozwoli³a na dostrze¿enie niedawno postawionej 20. m wie¿y widokowej na Klimoczku i zabudowania w Bielsku (przypominam, ¿e to ok. 70 km od miejsca, w którym siê znajdowa³em!). Przy okazji porozpoznawa³em z mapk± wiêkszo¶æ widocznych szczytów Beskidów, ale Babia ci±gle by³a poza zasiêgiem. Wschodni horyzont zas³ania³y mi korony drzew wchodz±cych w sk³ad Murckowskiego Rezerwatu Przyrody (to siê jako¶ tak nazywa³o), a to w³a¶nie tam znajdowaæ siê mia³y upragnione Tatry. Szczêsliwie jednak w jednym miejscu :) korony drzew opada³y lekko i znowu siê wznosi³y i to w³a¶nie w tej dziurce 25x100 (co ciekawe 70 wogóle...) dostzeg³em podejrzan± górê, która masakrycznie przewy¿sza³a okalaj±ce j± wzniesienia, ale widaæ by³o tylko jej zarys. Pomy¶la³em, ¿e poczekam chwilê, ¿eby ruszy³y siê trochê chmury i aby wiatr przeczy¶ci³ zanieczyszczone powietrze. Po 30 minutach upajania siê tamtymi widokami raz jeszcze skierowa³em bino w tamto miejsce i z bananem na twarzy stwierdzi³em, ¿e owa góra ma te dwie charakterystyczne "bulwy" na szczycie, czyli na 95% jest to Babia Góra - znajduj±ca siê w linii prostej od Kce ok. 200 km na po³udniowy wschód. Przyznam, ¿e po miesi±cu poszukiwañ by³ to koj±cy dla oka widok, tym bardziej, ¿e warunki pozostawia³y bardzo wiele do ¿ycznia.

Tym nie mniej pozosta³ niesmak, poniewa¿ ci±gle nie jestem w stanie zlokalizowaæ miejsca w regionie, z którego mo¿na zapolowaæ na tatrzañskie szczyty. Owa ha³da by³aby, przy idealnych warunkach atmosferycznych, dobrym ku temu miejscem, gdyby nie zas³aniaj±ce wschodni horyzont drzewka. Dlatego te¿ kierujê do Was to pytanie - czy kto¶ z Was zna miejsce, z którego mogê poszukaæ Tatr albo te¿ takiego, gdzie po³udniowo-wschodni horyzont nie by³by niczym zas³oniêty? Za znalezienie zguby oferujê nagrodê ;)

Pozdrawiam obserwacyjnie,

Mateo



Widzia³em Tatry z okolic elektrociep³owni Jaworzno, bez pomocy lornetki. By³o to jesieni± i widaæ by³o wyra¼nie ca³e pasmo od Tart zachodnich po wysokie, a nawet majaczy³y górki w rejonie Pienin, ale do tych ostatnich to nie jestem pewien.

Z samej Babiej Góry natomiast przy odpowiednich warunkach widaæ ¦l±sk. Zatem to tylko warunki pogodowe decyduj± o mo¿liwo¶ci takich obserwacji.


Widzia³em Tatry z okolic elektrociep³owni Jaworzno, bez pomocy lornetki. By³o to jesieni± i widaæ by³o wyra¼nie ca³e pasmo od Tart zachodnich po wysokie, a nawet majaczy³y górki w rejonie Pienin, ale do tych ostatnich to nie jestem pewien.

Z samej Babiej Góry natomiast przy odpowiednich warunkach widaæ ¦l±sk. Zatem to tylko warunki pogodowe decyduj± o mo¿liwo¶ci takich obserwacji.


Intryguj±ce... Wygl±da na to, ¿e bêdê musia³ siê tam jutro pojawiæ - dziêki bardzo za informacje. Co masz jednak na my¶li mówi±c "okolice elektrociep³owni" - by³em tam przejazdem z milion razy i nie kojarzê tam sprzyjaj±cego miejsca?

Gratulujê obserwacji, Mateo. W samych Katowicach najlepszy widok na Tatry powinien oferowaæ dach Altusa (tudzie¿ Uni-Centrum, czy jak tam inaczej zw± w tej chwili to najwy¿sze paskudztwo w mie¶cie ;-) ) i dach budynku prokuratury wojewódzkiej - niestety dostaæ siê tam bardzo trudno. Z ha³dy murckowskiej rzeczywi¶cie zas³aniaj± drzewa, sam kiedy¶ próbowa³em szczê¶cia.

Je¶li chodzi o okolice, to ¶wietnie Tatry widaæ z dachu Wydzia³u Nauk o Ziemi w Sosnowcu (studenci mog± podziwiaæ do woli, osoby z zewn±trz musz± siê wcze¶niej umówiæ na wycieczkê). Powinno byæ te¿ je widaæ z dachów sosnowieckiego Zagórza i d±browskiego Manhattanu.



Najlepiej zobaczysz Tatry zim± lub wiosn± gdy le¿y jeszcze ¶nieg ,s± ³atwiejsze w obserwacji.
ps.
Poka¿e Ci takie miejsce ale nie wiem czy siê op³aca. :ha:
Jaka to nagroda?


Najlepiej zobaczysz Tatry zim± lub wiosn± gdy le¿y jeszcze ¶nieg ,s± ³atwiejsze w obserwacji.
ps.
Poka¿e Ci takie miejsce ale nie wiem czy siê op³aca. :ha:
Jaka to nagroda?


Byli ju¿ tacy m±drzy, którzy za propozycjê w stylu "Morskie Oko" czy "Krupówki" zobaczyli bynajmniej co¶ innego, ni¿ oferowan± nagrodê, wiêc nie licz na ³atwy zarobek ;)

Pad³o ju¿ trochê ciekawych sugestii, za które nale¿a siê wielkie dziêki - szukam zatem dalej!


Byli ju¿ tacy m±drzy, którzy za propozycjê w stylu "Morskie Oko" czy "Krupówki" zobaczyli bynajmniej co¶ innego, ni¿ oferowan± nagrodê, wiêc nie licz na ³atwy zarobek ;)
Co masz na my¶li? :blink:


Intryguj±ce... Wygl±da na to, ¿e bêdê musia³ siê tam jutro pojawiæ - dziêki bardzo za informacje. Co masz jednak na my¶li mówi±c "okolice elektrociep³owni" - by³em tam przejazdem z milion razy i nie kojarzê tam sprzyjaj±cego miejsca?

Oglada³em z takiego wzniesienia na autostradzie, tu¿ przed bramkami. Tak siê sk³ada ¿e by³em pasa¿erem i mog³em kilka sekund podziwiaæ ten widok. Dlatego te¿ nie jestem pewien co do tych Pienin. Byæ mo¿e lornetka za³atwi sprawê.
Czekam na potwierdzenie moich obserwacji :D


Co masz na my¶li? :blink:
Mo¿e lepiej nie wdawajmy siê w szczegó³y - powiem tyle, ¿e odpowied¼ na trywialne propozycje mie¶ci³a siê w zbiorze reakcji konwencjonalnych... :)

Ale zostawmy to - jestem na jutro umówiony z go¶ciem, który na Beskidach zjad³ swoje zêby i pozna je z dowolnej odleg³o¶ci nawet po zarysie - przynajmniej tak zadeklarowa³. Przejadê siê w zaproponowane miejsca dodatkowo z ETX-em, bo nie daje mi spokoju Skrzyczne i ten s³upek na szczycie ;)

Edit: Pamiêtam, ¿e na dachu Prokuratury w Katowicach ogl±da³em przedostatnie zaæmienie S³oñca i rzeczywi¶cie widok tam by³ przedni! (wtedy, co S³oneczko wschodzi³o ju¿ zaæmione...). Rok temu uda³o mi siê tak¿e wjechaæ na niedostêpne normalnie poziomy w.w. Altusa, ale wtedy pamiêtam by³ taki syf w atmosferze nieznanego pochodzenia, ¿e mo¿na by³o od razu jechaæ do domu ;(
Ten post by³ edytowany przez mateusz dnia: 15 August 2006 - 20:19
Sze¶æ,

Dzisiaj próbowa³em szczê¶cia raz jeszcze, ale tym razem nie w pojedynkê, tylko ze znawc± tematu i nie z binem, lecz ETX-em (ale to cholerstwo jest porêczne, nieporównywalnie do 100tki :) ). Wie¿a na Skrzycznem prezentowa³a siê ca³kiem nie¼le, choæ warunki by³y troszkê gorsze ni¿ ostatnim razem. Przy powiêkszeniu 200x (sêk God, ¿e obraz mi nie ucieka³, jak niebosk³on w nocy) mo¿na by³o pokusiæ siê o rozró¿nienie szczegó³ów samej wie¿y, ale to ju¿ by³ max, co to ten teleskop przy tych warunkach móg³ zaoferowaæ. Spenetrowa³em ponadto wie¿ê widokow± na Klimczoku, ale teleskop nie pokaza³ nic wiêcej ni¿ bino - to w koñcu bardzo ma³y obiekt. Rzut oka na Pilsko przy powiêkszeniu 60x, Babi± Górê (choæ raczej powinienem powiedzieæ w stronê, gdzie niby jest Babia Góra :>), zabudowania w Bielsku i lokalnych miastach o¶ciennych... tak swoj± drog±, nawet nie wiedzia³em, ¿e mo¿e dawaæ to tyle funu :) Co najwa¿niejsze okaza³o siê, ¿e na 90% obiekt, który ostatnio widzia³em, jest Babi± Gór±, wiêc wiem ju¿ gdzie szukaæ swojego g³ównego celu - samiuækich Tater!

Nastêpny wypad po¶wiêce na pozwiedzanie zaproponowanych przez Was miejsc i liczê, ¿e do koñca wakacji dopnê swego, bo pó¼niej Tatry bêdê mia³, ale na widokówkach :(

Pozdrawiam

chcecie Skrzyczne? proszê bardzo :D

:banan:

du¿o dzisiaj ludzi na wie¿yczce obserwacyjnej :banan:

PS. u¿ywa³em tutaj soczewki odwracaj±cej od polarisa :D :Beer: Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

6,

Dodaj jeszcze prosze sk±d robi³e¶ te fotki i czym.

EDIT: A mo¿e pamiêtasz jeszcze przy jakich powiêkszeniach robiona by³a ka¿da z tych fot?
Ten post by³ edytowany przez mateusz dnia: 17 August 2006 - 22:18
fotki robi³em Synt± 8" i aparatem SOny DSC-P200 :)

pierwsze zdjêcie Super Plossl 25mm, a drugie i trzecie 10mm

+ soczewka odwracaj±ca

fotki z Bielska :banan: :Beer:

Z Tarnowa (a w³a¶ciwie z pobliskich wzgórz) widaæ ca³kiem dobrze Tatry oraz Beskid S±decki, Niski i Gorce, a nawet Babi± Góre i Pilsko. Gdy jescze pracowa³em na wie¿y RTV na g.¶w.Marcina wchodzi³em na najni¿szy podest (tylko ¿eby wyj¶æ ponad drzewa) z lornetk± i map±, lornetowa³em okolice i porównywa³em z map±. Sylwetki gór znam do¶æ dobrze bo jestem zapalonym turyst± od czasów szko³y ¶redniej i dzi¶ te¿ czêsto je¿d¿e na obserwacjê w te okolice. Du¿± pomoc± jest dla mnie te¿ znajomo¶æ gór na których s± inne wie¿e RTV i komórkowców, doskonale u³atwia to orientacje. O ile beskidy s±decki, wyspowy,niski i Gorce widaæ przy przeciêtnej widoczno¶ci to Tatry i Babi± (s± 2x dalej) musi ju¿ byæ super przejrzysto¶æ, najlepiej o wschodzie s³oñca i jak w górach le¿y ¶nieg, wtedy pod¶wietla go na ró¿owo, co kontrastuje z zielenia i szaro¶ci± ska³.


fotki robi³em Synt± 8" i aparatem SOny DSC-P200 :)

pierwsze zdjêcie Super Plossl 25mm, a drugie i trzecie 10mm

+ soczewka odwracaj±ca
fotki z Bielska :banan: :Beer:


Tak w³a¶nie my¶la³em, ¿e musia³e¶ robiæ te fotki gdzie¶ bardzo blisko Skrzycznego, bo wysz³y mimo wszystko bardzo wyra¼ne (swoj± drog± stoj±c tam na szczycie wydaje ci siê, ¿e Bóg jako jedyny podl±da ciê z ukrycia, a tu nic bardziej b³êdnego... :D). Zastanawia mnie jaki efekt wyszed³by na fotkach robionych przy idealnych warunkach atmosferycznych du¿ym teleskopem (np. Twoj± Synt±) ale z Katowic, czyli ok 70 km dalej...


Z Tarnowa (a w³a¶ciwie z pobliskich wzgórz) widaæ ca³kiem dobrze Tatry oraz Beskid S±decki, Niski i Gorce, a nawet Babi± Góre i Pilsko. Gdy jescze pracowa³em na wie¿y RTV na g.¶w.Marcina wchodzi³em na najni¿szy podest (tylko ¿eby wyj¶æ ponad drzewa) z lornetk± i map±, lornetowa³em okolice i porównywa³em z map±. Sylwetki gór znam do¶æ dobrze bo jestem zapalonym turyst± od czasów szko³y ¶redniej i dzi¶ te¿ czêsto je¿d¿e na obserwacjê w te okolice. Du¿± pomoc± jest dla mnie te¿ znajomo¶æ gór na których s± inne wie¿e RTV i komórkowców, doskonale u³atwia to orientacje. O ile beskidy s±decki, wyspowy,niski i Gorce widaæ przy przeciêtnej widoczno¶ci to Tatry i Babi± (s± 2x dalej) musi ju¿ byæ super przejrzysto¶æ, najlepiej o wschodzie s³oñca i jak w górach le¿y ¶nieg, wtedy pod¶wietla go na ró¿owo, co kontrastuje z zielenia i szaro¶ci± ska³.

Tak jak Tatry i Gorce s± jeszcze do uwierzenia, tak Babia i Pilsko z Tarnowa to ju¿ prawdziwy wyczyn. Zastanawia mnie taka sprawa, w jaki sposób poznajesz z tej odleg³o¶ci, ¿e dana góra to Babia lub Pilsko - czy z tej odleg³o¶ci obrysy szczytów s± jeszcze na tyle widoczne, czy dochodzisz do tego orientuj±c siê po innych szczytach lub te¿ w inny sposób (jakby nie by³o, to ta sama góra z innego profilu mo¿e wygl±daæ zupe³nie inaczej)? Ponadto - z czystej ciekawo¶ci - w wolnej chwili prosi³bym Ciê o podanie, na których najpopularniejszych szczytach Beskidów mo¿na znale¼æ przytoczone przez Ciebie wie¿e, bo chcia³bym spróbowaæ zrobiæ to samo u siebie.

Dzisiaj w Katowicach bardzo ³adne czyste niebo, wiêc s± szanse na progres w obserwacjach! :)

Pozdrawiam

Wcale nie jest tak ciê¿ko zobaczyæ z góry ¶w. Marcina (ko³o Tarnowa) Babi± Górê czy Pilsko. Wystarczy dobra przejrzysto¶æ, no i najlepiej byæ tam rano. Zarys Babiej jest nie do pomylenia z czymkolwiek innym, a Pilsko ju¿ jako¶ znajdzie siê na dalszym planie :) Widaæ te¿ od nas czêsto Góry ¦wiêtokrzyskie :)

A co do charakterystycznych masztów RTV, to np. Przehyba i Jaworzyna Krynicka w Beskidzie S±deckim, Luboñ Wielki, Czantoria...
Ten post by³ edytowany przez antyqjon dnia: 18 August 2006 - 10:59

Tak jak Tatry i Gorce s± jeszcze do uwierzenia, tak Babia i Pilsko z Tarnowa to ju¿ prawdziwy wyczyn. Zastanawia mnie taka sprawa, w jaki sposób poznajesz z tej odleg³o¶ci, ¿e dana góra to Babia lub Pilsko - czy z tej odleg³o¶ci obrysy szczytów s± jeszcze na tyle widoczne, czy dochodzisz do tego orientuj±c siê po innych szczytach lub te¿ w inny sposób (jakby nie by³o, to ta sama góra z innego profilu mo¿e wygl±daæ zupe³nie inaczej)? Ponadto - z czystej ciekawo¶ci - w wolnej chwili prosi³bym Ciê o podanie, na których najpopularniejszych szczytach Beskidów mo¿na znale¼æ przytoczone przez Ciebie wie¿e, bo chcia³bym spróbowaæ zrobiæ to samo u siebie.

Tak jak pisa³ Antyqjon, sylwetka Babiej i Pilska s± charakterystyczne i stoj± one jakby osobno, poza zwartymi pasmami. Widaæ je z daleka tak¿e z innych miejsc pod innymi k±tami, np. z Krakowa dojezdzaj±c do ronda ko³o Macro Cache i jad±c dalej opolska, lub z mojej obecnej wie¿y na Krzemionkach, a jeszcze lepiej z Chor±gwicy.To samo jak sie chodzi pieszo po szlakach w beskidach lub Tatrach widaæ inne góry w ró¿nych ujêciach. Du¿o trudniejszym zadaniem jest odwrotnie: z wysokich gór rozpoznaæ co¶ dalej na ni¿szym terenie, np. dostrzec g.¶w.Marcina (du¿a wie¿a RTV) lub Wa³ (maszty: policyjny i krótkofalowców) z Prehyby lub Jaworzyny Krynickiej, ale i to mi siê udaje.
Co do wie¿ RTV to w Twojej okolicy wiem tylko o Skrzycznym, Czantorii i górze Grojec k/¯ywca. Dalej na wschód to w Tatrach jak ka¿dy pewnie wie Guba³owka (jest zas³oniêta przez wy¿sze Gorce), krzy¿ na Giewoncie, budynki na Kasprowym i budynek obserwatorium astronomicznego na s³owackiej £omnicy (drugi szczyt Tatr) http://astro-forum.org/Forum/index.php?act...e=post&id=13348 . Du¿a wie¿a RTV na Luboniu k/Rabki i niedu¿a ERY na Turbaczu w Gorcach (ciê¿ko zauwa¿yæ). Potem w beskidzie s±deckim: du¿a wie¿a na Prehybie i mniejsza na Jaworzynie Krynickiej (i zabudowania stacji kolejki gondolowej), poza tym mnóstwo ma³ych wie¿ na niskich górkach dla przemienników ma³ej mocy obs³uguj±cych jedn± wie¶, czasem po dwie na wie¶, te s± patrz±c z dalsza przes³oniête przez wy¿sze góry i widaæ je tylko jak przejezdzasz w pobli¿u. Nied³ugo ma te¿ stan±æ wie¿a widokowa na Radziejowej, s± ju¿ wybetonowane fundamenty i zwieziony materia³. Dalej na wschód jest wie¿a RTV na Ma¶lanej górze k/Gorlic, Suchej Górze k/Krosna i komórkowa na Magurze Ma³astowskiej. Z przecinej strony wie¿a RTV na ¶w.Krzy¿u i na Chor±gwicy k/Wieliczki. Widaæ te¿ dobrze wielkie kominy Jaworzna, Po³añca i cukrowni Ropczyce. Widaæ te¿ du¿o wie¿ komórkowców i ma³ych przemienników RTV, ale one u³atwiaj± orientacjê lokaln±.

Dziêki - najprawdopodobniej w Gorce wybiorê siê ju¿ w ten weekend, to poszukam.

Natomiast dzisiaj wybra³em siê do Jaworzna, ¿eby stamt±d spróbowaæ szczê¶cia, ale pogoda siê zepsu³a mo¿e w przeci±gu 30 minut - mnóstwo niskich chmurek, przy czy¶ciuteñkim niebie rano - wiêc nie by³o sensu siê nawet zatrzymywaæ. Szuka³em za to ciekawych miejsc widokowych i uda³o mi siê wypatrzeæ z trzy z dobrym widokiem na po³udnie i wschód, wiêc przy sprzyjaj±cych warunkach siê tam wybiorê. Natomiast wspomniana przez Telwal'a górka na A4, przynajmniej w dniu dzisiejszym, nie da³a nawet cienia szans na dostrze¿enie na horyzoncie czegokolwiek - ale widok jest stamt±d super, wiêc jest szansa na przysz³o¶æ.

Jeszcze chcia³bym dodaæ ¿e sporo jest innych punktów charakterystycznych, np.g.Lubomir (na jej stokach jest os³awiona polana Kud³aczowa) mo¿na z Krakowa poznaæ po chcarakterystycznym drzewie wystaj±cym ponad liniê lasu. Inne to (niestety) o¶wietlone krzy¿e, które ludno¶æ miejscowa stawia na górkach, jako zwieñczenie drogi krzy¿owej. Tak jest na Liwoczu k/Jas³a (i Czermnej, gdzie czasem zagl±damy na obserwacje) i na kilku górkach ko³o Limanowej. Jest te¿ na Tarnicy w Bieszczadach, ale na szczê¶cie nieo¶wietlony, a na pobliskim Haliczu trójnóg ze s³upów betonowych (podobnie na Wielkiej Rawce).

Z samych Katowic Tatry powinno byæ te¿ dobrze widaæ z ha³dy kopalni Bo¿e Dary na Kostuchnie. Do niedawna jeszcze ha³dê sypano i wstêp by³ oficjalnie zabroniony, ale teraz ju¿ j± rekultywuj± i mo¿na wchodziæ bez obaw. Szczyt jest ³adnie zniwelowany i nic nie zas³ania widoku. Wczoraj zrobi³em panoramkê (1 MB) Beskidu Ma³ego i Wyspowego. Przejrzysto¶æ atmosfery by³a fatalna, ale co¶ tam widaæ. Babia Góra powinna byæ ciut na lewo od ¶rodka zdjêcia ;-)
Ten post by³ edytowany przez PPB dnia: 20 August 2006 - 12:29

Z samych Katowic Tatry powinno byæ te¿ dobrze widaæ z ha³dy kopalni Bo¿e Dary na Kostuchnie. Do niedawna jeszcze ha³dê sypano i wstêp by³ oficjalnie zabroniony, ale teraz ju¿ j± rekultywuj± i mo¿na wchodziæ bez obaw. Szczyt jest ³adnie zniwelowany i nic nie zas³ania widoku. Wczoraj zrobi³em panoramkê (1 MB) Beskidu Ma³ego i Wyspowego. Przejrzysto¶æ atmosfery by³a fatalna, ale co¶ tam widaæ. Babia Góra powinna byæ ciut na lewo od ¶rodka zdjêcia ;-)

Któr± to ha³dê, nota bene, widaæ z ha³dy murckowskiej i z niej wygl±da ona jednak lekko ni¿sza bezwzglêdnie, ale rzeczywi¶cie mo¿e byæ stamt±d lepiej widoczny wschodni horyzont.

Fotka super - wiem, ¿e górek nie widaæ, ale pokazuje ona potencja³ tego miejsca pod wzglêdem obserwacyjnym! 100m od górki mieszka mój znajomy, wiêc na pewno tam wyskoczymy!

Przy okazji zastanowi³a mnie jedna sprawa - jak my¶licie? W jaki sposób poznaæ, nie bêd±c w miejscu obserwacji, ¿e jest ku temu dzieñ odpowiedni, tzn. ¿e jest dobra przejrzysto¶æ powietrza i ¿e bêdzie co¶ widaæ? Czy dobre warunki do obserwacji dziennych bêd± siê nak³ada³y z dobrym seeingiem w nocy? Co predestynuje dane warunki atmosferyczne do bycia tymi "w³a¶ciwymi": wiatr, brak chmur, czas po deszczu?

Pozdrawiam


W jaki sposób poznaæ, nie bêd±c w miejscu obserwacji, ¿e jest ku temu dzieñ odpowiedni, tzn. ¿e jest dobra przejrzysto¶æ powietrza i ¿e bêdzie co¶ widaæ?
Ja siê zawsze sugerujê b³êkitem nieba. Im g³êbszy i bardziej intensywny b³êkit, tym lepsza widoczno¶æ. Najlepiej sprawdzaæ w pobli¿u tarczy S³oñca (zas³oniêtej oczywi¶cie) - zdarzaj± siê dni, kiedy nawet tu¿ przy krawêdzi tarczy kolor nieba jest bardzo wyra¼ny.


Czy dobre warunki do obserwacji dziennych bêd± siê nak³ada³y z dobrym seeingiem w nocy? Co predestynuje dane warunki atmosferyczne do bycia tymi "w³a¶ciwymi": wiatr, brak chmur, czas po deszczu?
Przejrzysto¶æ jest ograniczana przez aerozole, wiêc wydaje mi siê, ¿e najlepsze warunki to wiatr i niska wilgotno¶æ powietrza (a wiêc kiepski seeing). Krótko po deszczu atmosfera jest wyczyszczona z wszelkich py³ów, ale za to wszystko zaczyna parowaæ i szybko robi siê zamglenie.
Ten post by³ edytowany przez PPB dnia: 20 August 2006 - 16:51
Ostatnio troche tu cicho, ale wystarczy spojrzeæ w niebo, ¿eby siê domy¶leæ dlaczego...

W tzw. miêdzyczasie zarzucê fotk± zrobion± z jednej z ha³d i zadam pytanie: co to (to wy¿sze ;))? Razem z PPB obstawiamy, ¿e to Pilsko, choæ jako¶ nie by³o miêdzy nami pe³nej zgodno¶ci.

http://img256.imageshack.us/img256/9074/zdjcie042bc8.th.jpg

Dobry sposób na identyfikacjê odleg³ych górek jest taki: k³adziemy mapê na ziemi i orientujemy j± dok³adnie wed³ug stron ¶wiata, np z pomoc± kompasu. Od miejsca, w którym siê znajdujemy ci±gniemy na mapie prost± do górki, któr± chcemy zidentyfikowaæ. Ta prosta wska¿e nam miejsce na horyzoncie, gdzie znajduje siê szukana górka.


Dobry sposób na identyfikacjê odleg³ych górek jest taki: k³adziemy mapê na ziemi i orientujemy j± dok³adnie wed³ug stron ¶wiata, np z pomoc± kompasu. Od miejsca, w którym siê znajdujemy ci±gniemy na mapie prost± do górki, któr± chcemy zidentyfikowaæ. Ta prosta wska¿e nam miejsce na horyzoncie, gdzie znajduje siê szukana górka.

W³a¶nie - tak a propos. Gdzie w dzisiejszych czasach mogê dostaæ najnormalniejszy kompas bez GPSa, mp3 playera lub aparatu fotograficznego? Szczerze mówi±c, to jak d³ugo pamiêtam w ¿adnym sklepie czego¶ takiego nie widzia³em.

Pozdro

Zobacz czy sklep turystyczny Horyzont nie ma kompasów. Ewentualnie inne z osprzêtem turystycznym. Tani kompas mo¿na kupiæ nawet w sklepach typu "wszystko po 4z³", ich dok³adno¶æ jest ¶rednia ale.. .

Na Allegro s± tryliony kompasów w cenach od 5 do 2,000 tys z³.


W³a¶nie - tak a propos. Gdzie w dzisiejszych czasach mogê dostaæ najnormalniejszy kompas bez GPSa, mp3 playera lub aparatu fotograficznego? Szczerze mówi±c, to jak d³ugo pamiêtam w ¿adnym sklepie czego¶ takiego nie widzia³em.

Pozdro


http://sklep.sail-ho.pl/index.php3?pkatid=...bfe41&bid=1

http://www.artemix.com.pl/x_C_Dz__P_321010...ND_3210101.html

W Lidlu mo¿na kupiæ zegarki elektroniczne z kompasem i termometrem. A w najprostszym GPS-ie np.Etrex Summit masz oprócz elektronicznego kompasu (pokazuje pó³noc magnetyczna± i geograficzn±) to jeszcze dok³adny (do 1m) wysoko¶ciomierz- latimetr.
Ten post by³ edytowany przez Regulus dnia: 01 September 2006 - 10:39
Poogl±da³em sobie zasugerowane przez Was linki (dziêki!), ³±cznie z tym eTrex'em Summitem - fajny sprzêt, ale dawaæ 1000 z³ za sam kompas, to niedorzeczne (GPS'a nie potrzebujê).

Poniewa¿ w tym temacie jestem tak samo zielony, jak z teleskopami jeszcze 6 lat temu, wiêc pozwólcie, ¿e poproszê o radê - czy rozpatruj±c typowe allegrowe kompasy do 500 z³ lepiej wybieraæ te elektroniczne czy mechaniczne? Czy kompasy a'la "w zegarku", "z linijk±", "z termometrem" bêd± tak samo dok³adne i niezawodne jak kompasy sensu stricto? S± w koñcu kompasy za 7 z³, og³aszane na aukcjach podobnych do tych, na których ludzie umieszczaj± bazarowe lornetki gwarantuj±c ich kosmiczne przybli¿enia i niezawodno¶æ - np.

http://www.allegro.pl/item124323278_super_...najtaniej_.html

Czy co¶ takiego ma prawo dzia³aæ?

Pozdrawiam

PS. Poniewa¿ kupi³bym go tylko po to, ¿eby dwa razy przy³o¿yæ go do mapy, wiêc mo¿e styknie taki:

http://www.allegro.p...as_na_mape.html
Ten post by³ edytowany przez mateusz dnia: 01 September 2006 - 11:47
http://www.allegro.pl/item122534065_kompas...y_promocja.html

Mam takie cudo przez jakies 3 lata, dzia³a bez zarzutu :Salut:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl