Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
S³owo bardzo przedwstêpne:
Ju¿ od jakiego¶ czasu noszê siê z zamiarem opisania swojej walki z tematem "automatyzacji " kopu³y. Poniewa¿ temat jest niezwykle szeroki a na dodatek ostatnio pojawi³ siê polski producent kopu³ i samej automatyki wiêc tym trudniej jest mi pisaæ obiektywnie. Ale my¶lê, ¿e dam radê... wiêcej... powiem szczerze, ¿e pomimo i¿ zaczynam pracowaæ na oprogramowaniu i rozwi±zaniu bêd±cym dla ScopeDome na swój sposób rywalem na rynku, to tekst ten bêdzie raczej przychylny polskiej my¶li in¿ynieryjnej...chc±c nie chc±c i nie z mojego osobistego powodu tylko pewnie ka¿dy sam do tego dojdzie... tak wiêc Jacku..."nie bój ¿aby" :)
Nie chcia³ bym jednak ograniczyæ siê do tematu samego LesveDome a jednak szerzej obj±æ temat automatyzacji kopu³y jako elementu tworz±cego maszynê do astrofotgrafii ale te¿ ma³ej czê¶ci ca³ego obserwatorium ... i to nie tylko w wydaniu LesveDome ale w sumie wszystkich znanych mi producentów automatyki do kopu³. Przynajmniej postaram siê... a w³a¶ciwie nie bardzo da siê omówiæ LesveDome bez li¼niêcia rozwi±zañ innych producentów.
Oczywi¶cie nie dam rady napisaæ wszystkiego za jednym zamachem wiêc bêdê rozbija³ poszczególne klocki z jakich sk³ada siê automatyka ogólnie oraz samo LesveDome na kolejne posty.
Mam nadzieje, ¿e przyszli chêtni do zakupu kopu³y dziêki temu tekstowi bêd± mogli ³atwiej podj±æ decyzjê czy kopu³a to wogóle rozwi±zanie dla nich, ile kosztuje automatyka do niej i co jest im potrzebne a co nie. Natomiast ci co siê "wy³ami±" spod ciê¿aru zakupu gotowych rozwi±zañ automatyzacji bêd± mieli niez³± pomoc przy starcie z LesveDome. W koñcu Ci co zdecyduj± siê na ScopeDome, HomeDome, MaxDome etc byæ mo¿e lepiej pojm± co dostan± w pude³ku po wydaniu odpowiedniej sumy.
S³owo wstêpne o LesveDome
LesveDome to projekt/program/sposób na zautomatyzowanie sobie kopu³y we w³asnym zakresie. Tworzony i rozwijany jest przez Pierre'a de Ponthiere z Belgi od roku 2006. Obecnie posiada oko³o 65 u¿ytkowników ( ja mam numerek 63 ).
Strona domowa projektu -
http://www.dppobserv.../DomeDriver.htmIstnieje do¶æ aktywna grupa Yahoo dla tego rozwi±zania -
http://tech.groups.y...roup/lesvedome/ gdzie bez problemu mo¿na dogadaæ siê z Pierrem i innymi u¿ytkownikami. Sam Pierre jest bardzo pomocn± osob± i daje szerokie wsparcie swoimi odpowiedziami na pytania.
Pierrowi trzeba zap³aciæ za korzystanie z bezterminowej licencji symboliczne 35 Euro, wcze¶niej mo¿emy zci±gn±æ 60 dniowy trial. Mo¿na spokojnie prosiæ Pierra o dwie licencje na kompa do obserwatorium i drugiego domowego ( domowy potrzebny do "budowania i testowania" elektroniki, bardzo przydatne).
LesveDome jest sterownikiem jedynie kopu³, nie mo¿na nim sterowaæ roll-off !
Powa¿ny przerywnik...
Nim jednak zaczniemy wchodziæ w konkretne rozwi±zania proponuje wszystkim przyj±æ pewn± systematykê nazewnictwa, poniek±d ju¿ istniej±c± ale nie spisan± na tym forum wyra¼nie ( co¶ mi ¶wita, ze chyba kiedy¶ Adam_J co¶ o tym pisa³):
- Motoryzacja kopu³y/roll-off - pod tym pojêciem kryæ siê powinno pojêcie zamontowania silnika i jakiego¶ guzika dziêki któremu nie trzeba rêcznie krêciæ korbk± ¿eby siê dach/klapa otworzy³a.
- Automatyzacja - to motoryzacja któr± mo¿na sterowaæ z poziomu komputera...czyli umo¿liwia obs³uge kopu³y bez wchodzenia do niej, wciskamy guzik na ekranie kompa, tak¿e przez zdalny pulpit.
- Robotyzacja - to automatyzacja ale bez udzia³u cz³owieka... sterowana przez inne oprogramowania wspó³pracuj±ce z pozosta³ymi elementami setupu jak monta¿, Autopilot/ACP itd. Tutaj nasza rola sprowadza siê do "wcisniecia guzika Observatory ON/OFF ( w przeno¶ni)" lub wogóle do braku naszej obecno¶ci ( ACP Scheduler )
Aby ca³y opis mia³ sens trzeba bêdzie mi przej¶æ przez wszystkie etapy od motoryzacji do robotyzacji. I dobrze... jaka¶ systematyka sama siê narzuca w ca³ym tym ba³aganie.
Motoryzacja w skrócie
Mamy kopu³ê/roll-off i trzeba do niej jako¶ silnik przykleiæ. W Polsce naturalne dla wszystkich jest, ¿e silnik dzia³a na 230V. No wiêc w USA nie bardzo. Oni tam z jakiego¶ powodu maj± 110V i z jeszcze jakiego¶ powodu u¿ywaj± silników na 12/24V do kopu³. I dobrze robi± ale o tym potem.
Mamy polskê, mamy 230V... mamy te¿ silniki jedno i trój-fazowe. Tylko kto ma 3 fazy w obserwatorium, nikt ? I dobrze, nie bo nie bêdzie potrzeba... ale i tak na trzech fazach pojedziemy. Szczegó³y kiedy indziej.
Teraz silnik krêci sie w lewo i prawo. ¯eby tym sterowaæ trzeba by jakiego¶ "pstryczka". Je¶li chcemy mieæ na ¶cianie obserwatorium guzik w "lewo i prawo" to sprawa jest prosta ... kupujemy guzik z trzema pozycjami albo dwa oddzielne guzik i pod³±czamy kabelki.
Jesli jeste¶my leniwi mo¿emy pój¶c na latwiznê i kupiæ sobie wyciagarkê do dzwigów z gotowymi obwodami i guzikami a jesli chcemy tym sterowaæ za pomoc± pilocika to nabywamy automatykê do bramy i po bólu, sie krêci... Tu kilka linków:
http://astro-forum.o...showtopic=21265Automatyzacja w skrócie
Mamy silnik, mamy dwa pstryczki w lewo i prawo ... siê krêci. Teraz jak to pod³±czyæ do kompa. Tu pojawia siê nam pojêcie ..... przeka¿nik. Przeka¼nik to taki "pstryczek" co sam siê wciska jak mu damy jaki¶ pr±d/pradzik zamiast naszego wciskaj±cego pstryczek palca ( konkretniej to ma on w sobie cewkê która wytwarza pole magentyczne które przyci±ga blaszkê która zastêpuje nasz palec ).
Przeka¼niki s± duze i ma³e. Ma³e maj± wymiary ok 6x6x6mm ale potrafi± pstrykn±c jedynie ma³y prad ( 2A to juz dla nich du¿o ). Duze natomiast ( nazywajmy je przemys³owymi ) to z rodziny R15 i wieksze i te potrafi± w³±czyæ urz±dzenie do 10-15 czy 20A ( czyli dla 230V to jakie¶ 4kW, tyle nie bêdziemy potrzebowali ). S± oczywi¶cie i wiêksze.
OK... a ten pr±d na cewkê to jaki ? To mo¿e byc 230V AC ale mo¿e byæ i 24V, 12V i 5VDC i jeszcze mniej... jakby pod³±czyæ tak± do cytryny z ducikami w ni± powbijanymi to tez pewnie by zadzia³a³o. Nie mniej pr±dziki rzêdu 5-12V to s± ju¿ te które bli¿ej stoj± komputerów.
Przeka¼nik pod³±czyæ mo¿na do bardzo wielu urz±dzeñ sterowanych z poziomu komputera. Omówie w skrócie dwa, ale proszê mi wierzyæ ze jest ich setki steruj±ce ma³± i du¿± ilo¶ci± przeka¼ników. Chyba kiedy¶ by³y to rozwi±zania raczej przemys³owe ale na dzieñ dzisiejszy "wesz³y pod strzechy".
Velleman K8056
K8056 to karta przeka¼ników w ilosci 8 sztuk która mo¿e komunikowaæ siê z komputerem za pomoc± portu COM i prostego oprogramowania z guzikami na ekranie. Programy do jej obs³ugi mo¿na pisac sobie samemu ale pewnie nikt tego nie robi - najprostrzy program do niej zciagamy ze strony Vellemana. Mo¿na ni± te¿ sterowaæ za pomoc± opcjonalnego sterowania radiowego ( patrz Manual ) lub za pomoc± ma³ych guziczków czy innych urz±dzeñ. Jest to karta do¶æ wszechstronna w swym zastosowaniu. Sama karta kosztuje 160z³ i mo¿na j± kupiæ tu:
http://www.sklep.avt.com.pl/Jak ju¿ sobie j± zlutujemy ( jakie¶ 4H lutowania ale w sumie bardzo ³atwego, ka¿dy da radê, prawie nic do tego nie jest potrzebne ) to w zasadzie sprawa jest zamkniêta... ta karta ma w sobie przeka¼niki obs³uguj±ce do 8A wiêc spokojnie silnik 230V 500W da radê tym obs³u¿yæ. Klikamy na ekranie guziki i mamy automatyzacjê. Karta zasilana jest z 12V AC/DC wiec najprotszy zasilacz 12V 1A da radê j± zasiliæ.
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/product_info/5/0/8/1_508f0a1bcd9e.jpghttp://www.soldeershop.nl/media/K8056-pcsoft.jpg
AVTMOD-05
Jesli kto¶ nie potrzebuje a¿ 8-miu przeka¼ników i nie lub mieæ kabelków COM walaj±cych siê pod nogami to mo¿e woli kabelek Ethernet i sterowanie przez internet? Nic prostrzego... rozwiazanie opisa³ ju¿ Sumas tutaj:
http://astro-forum.o...showtopic=28946. Dodam tylko od siebie, ¿e AVTMOD-05 jest w sumie bardzo wa¿nym elementem które warto mieæ niezale¿nie od LesveDome i ScopeDome a jest niemal niezbêdne przy obs³udze obserwatorium z MaxDome. Poza tym te cztery wejscia to rozwi±zanie na sprawdzenie czy mamy zaparkowany monta¿, zamkniêty dach/shutter etc....
Wielk± zalet± tego rozwiazania w kontek¶cie bezpieczeñstwa sprzêtu i obserwatorium jest to, ze dzia³a on niezale¼nie od komputera....jak nam siê co¶ zawiesi, wysi±dzie pr±d i wogóle dzieje siê co¶ z³ego to mamy szansê jeszcze co¶ w³±czyc/wy³±czyæ z poziomu AVTMOD-05.
http://www.sklep.avt.com.pl/photo/product_info/2/1/8/1_21804c66dec8.jpg
Czyli sterujemy w³±czaniem i wy³aczaniem przeka¿ników z komputera, te z kolei w³±czaj± ¶wiat³o, silniki od dachu/shuttera, ogrzewanie, widzimy czy mamy zaparkowany monta¿ lub zamkniêty dach, mo¿emy wy³±czyæ kamerê czy nawet wy³±czyc ca³e zasilanie do obserwatorium.
Fajnie.... tylko ¿e prócz nas samych nic nie jest w stanie tym sterowaæ.
Warto wiedzieæ:
Nie musimy i¶æ w strone robotyzacji tak od razu. Ja przez pó³ roku dzia³a³em na zasadzie najpierw obracania kopu³y rêcznie bez motoryzowania, potem zmotoryzowa³em z guzikami przy kopule a potem silnik pod³±czy³em do AVTMOD-05. Zawsze jednak musia³em podczas kilkugodzinnej sesji obróciæ kopu³ê. Ile razy.... powiem szczerze.... dwa trzy razy na noc z jednym obiektem to ¶wiat i ludzie. Na prawdê nie trzeba wiecej jesli ma siê shutter szerokosci oko³o 1m przy kopule srednicy 3m. Tylko trzy razy, to jest co jakie¶ 2-3H ... pewnie czê¶ciej chodzicie zobaczyæ czy wszystko jest OK podczas zwyk³ego fotografowania.
Robotyzacja w skrócie
Po to ¿eby obserwatorium mog³o zostaæ zrobotyzowane potrzebny jest wspólny mianownik dla wszystkich elementów obserwatorium. Ja ograniczê siê do po³±czenia kopu³y z monta¿em bo tak na prawdê o to po³±czenie g³ównie w³a¶nie chodzi. Chodzi o to, ¿eby kopu³a krêci³a siê tak aby teleskop widzia³ niebo. To ju¿ nazywa siê robotyzacja.
Tych wspólnych mianowników jest kilka a mo¿liwo¶ci po³±czenia jeszcze wiêcej. Spróbujê wymieniæ podstawowe :
1. TheSky + kopu³a + monta¿ = AutomaDome
1. Maxim + kopu³a + monta¿ = ASCOM/Maxim lub POTH ( do wyboru )
2. Maxim + TheSky + kopu³a + monta¿ = POTH ( a mo¿e sam ASCOM i Maxim te¿ da radê :read: )
3. ACP + Maxim + kopu³a + monta¿ = ACP
4. Autopilot/CCDCommander + Maxim + TheSky + kopu³a + monta¿ = Nie wiem dok³adnie czy to Maxim/ASCOM czy POTH dzia³aj±cy w tle czy sam Autopilot/CCDCommander wylicza pozycjê kopu³y... :g:
- AutomaDome (
http://www.bisque.co...madome-box.aspx ) to modu³ ³±czacy sterownik kopu³y z TheSky który z kolei steruje monta¿em.
- POTH ( Plain Old Telescope Hub ) (
http://ascom-standar...g/FAQs/POTH.htm ) podobnie jak AutomaDome wylicza pozycjê kopu³y wzglêdem monta¿u ale u¿ywaj±c do tego standardu ASCOM do komunikacji miêdzy sob± tych urz±dzeñ ( zreszt± nie tylko montazu i kopu³y ale tak¿e i motofocusa itp )
- ACP (
http://acp.dc3.com/index2.html ) to oprogramowanie do robotyzacji które znów ma swoje w³asne algorytmy wyznaczania azymutu kopu³y (
http://acp.dc3.com/dome.html )
( UWAGA ! Oczywi¶cie nie testowa³em ich osobi¶cie wszystkich wiêc mogê tu trochê g³upoty gadaæ, ale chodzi mi o ogólne nakre¶lenie problematyki a nie o pisanie pracy naukowej na temat ASCOMu :) )
Wszystkie one zatem wymagaj± ASCOMu jako standardu wymiany informacji o tym gdzie znajduje siê monta¿ i kopu³a tak by u¿ywaj±c do¶æ skomplikowanego wzoru wyliczyæ pozycjê kopu³y umo¿liwiajac± obserwacje ca³ego nieba.
ASCOM to w takim razie zbiór ró¿nych ustandaryzowanych komend dziêki którym jaki¶ program potrafi sterowaæ sterownikiem kopu³y i monta¿u jednocze¶nie za pomoc± kolejnych programów nadrzêdnych czy po¶rednicz±cych.
Tak wiêc sterownik kopu³y to tylko .... sterownik. Jego w zasadzie nie u¿ywamy choæ jak w ScopeDome przyjmuje on do¶æ bogat± formê a w przypadku LesveDome czy MaxDome wygl±da raczej ascetycznie. W gruncie rzeczy móg³by byæ ca³y czas ukryty w pasku Windowsa i tyle. Kontrole nad kopu³± przejmuje Maxim/ACP etc, nas ju¿ nic nie interesuje.
Gdyby kto¶ chcia³ przyjrzeæ siê dok³adniej co tam w trawie piszczy to link jest tu:
http://www.ascom-sta...loper/Index.htmWarto wiedzieæ:
Wzorek na wyliczenie pozycji kopu³y :blink: -
http://www.brayebroo...hronisation.pdfLesveDome
LesveDome jest sterownikiem kopu³y zgodnym z ASCOMem i wymienionym na stronie ASCOMu jako jeden z "autoryzowanych" (
http://ascom-standar...DomeDrivers.htm )
Dokumentacja techniczna wykonania wszystkich po³±czeñ elektroniczno-elektrycznych znajduje siê na stronie domowej Lesvedome ( na dole ) oraz mnóstwo informacji znajduje siê w dziale Files i Images na grupie Yahoo. W³a¶ciwie trzeba zapoznaæ siê z nimi wszystkimi. Podstawowa dokumentacja znajduje siê pod linkiem :
http://www.dppobserv...n/Schematic.pdf przy czym jest mocno technicznie narysowana i sam do koñca jej do dzi¶ nie rozgryz³em. Wolê "obrazkow± formê" :)
Podstawowe elementy potrzebne do tylko! obracania kopu³±:
1. Eksperymentalna karta Vellemana K8055 na USB
Jest to podstawowy element ca³ej automatyki LesveDome. Posiadaj±ca 8 wyj¶æ cyfrowych, 2 wyj¶cia analogowe i 2 wyj¶cia PWM, 5 wej¶æ cyfrowych i 2 wej¶cia analogowej. Dzia³a na USB 1.1 i sama w sobie nie wymaga dodatkowego zasilania ( zasilanie z USB ).
Kosztuje ona 130z³ w sklepie AVT
http://www.sklep.avt...go+montazu.html i trzeba przeznaczyæ oko³o 4H na zlutowanie jej. Podobnie jak K8056 i inne zestawy firmy Velleman lutowanie jest banalne i ka¿dy da radê.
http://www.dppobservatory.net/DomeAutomation/VellemanModule.gif
2. Czujnik pozycji Home
Magnetyczny kontraktron za 5z³ którego jedn± cze¶æ przyczepiamy do obracaj±cej siê kopu³y a drugi do podstawy kopu³y. Jego pozycja wzglêdem pó³nocy jest znana wiêc dziêki niemu mo¿emy "zerowaæ" pozycjê kopu³y. Pod³±cza siê go do jednego z wej¶æ cyfrowych w K8055
http://www.profidata.pl/allegro_img/kontaktron.jpg
3. Enkoder
Temat enkodera jest szeroki i w sumie skomplikowany. Generalnie jest to urz±dzenie s³u¿ace do zliczania k±ta obrotu kopu³y od pozycji Home i sk³ada siê z diody oraz elementu swiat³ioczu³ego. Jak siê zas³oni dziurkê miêdzy diod± a tym elementem to jest 0, jak siê ods³oni to jest 1. Ile¶tam takich zero-jedynek to pe³en obrót kopu³y. Niby proste ale jak siê rozpisze to .... :)
Pod³±cza siê go do jednego z wej¶æ cyfrowych w K8055. Jesli by zrobiæ to samemu to da siê w cenie oko³o 5z³ za enkoder + kawa³ek czarnej ta¶my na o¶ silnika
http://www.dppobservatory.net/DomeAutomation/AzimuthSensor.jpg
4. Silnik
Wiadomo, musi byæ. Powiedzmy ¿e jest to silnik 200W 1-fazowy od wyci±garki z przek³adni± ¶limakow± z demobilu za 150z³ i do tego dotoczone i osadzone na silniku kó³ko gumowe za jakie¶ 50z³.
5. Przeka¼niki
Potrzebne s± przeka¼niki raczej oko³o 8A i zasilane na 12V. Pod³±cza siê je do wyj¶æ cyfrowych w K8055 wraz z zasilaniem 12VDC do z³±cza CLAMP te¿ w K8055. Przeka¿niki takie kosztuj± oko³o 10-15z³ od sztuki i do obracania potrzebne s± dwa. Przy ka¿dym przeka¿niku potrzebna jest dioda 1N4007 za 1z³. Jeden przeka¼nik w³±cz± i wy³±cza silnik a drugi decyduje czy silnik krêci siê w lewo czy w prawo.
http://elkom-serwis.com.pl/994-1166-large/-przekanik-finder-f-4-52824-2x-8a-24v-ac-2p-rm94.jpghttp://www.verelec.com/catalog/images/1N4007.jpg
-------
Podsumowuj±c da siê zbudowaæ podstawowe rozwi±zanie LesveDome za oko³o 400-500z³ + licencja 140z³.
.
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 27 February 2010 - 15:30
W nastêpnym odcinku porównanie który producent automatyki kopu³ co nam daje i za ile i po co... i jak siê ma do tego LesveDome.
Potem bedzie trochê o bezpieczeñstwie...
potem w wiêkszej dok³adno¶ci o enkoderze i silnikach etc,
potem moze co¶ o elektryce....
a jak siê uporam z shutterem to i o nim (pod wzglêdem elektryki i sterowania)
a miêdzy czasie oka¿e siê, czy wogóle LesveDome dzia³a z ACP/Autopilotem bo osobi¶cie tego jeszcze nie sprawdzi³em :)
Ten post by³ edytowany przez
philips dnia: 25 February 2010 - 23:52
Dziêki! Mnóstwo przydatnych informacji nawet dla tych, którzy nie maj± i nie planuj± mieæ kopu³y.
Ja ju¿ coraz powa¿niej my¶lê o budowie zdalnego roll-off'a ale i tak robiê sobiê zak³adkê na ten wpis ;-)
Generalnie do automatyzacji roll-off'a to AVTMOD05 powinien wystarczyæ, ale robotyzacja wymagaæ bêdzie chyba MaxDome albo Foster Systems. Pewnie na karcie K8055 jakie¶ niezale¿ne rozwi±zania te¿ s±, pytanie tylko na ile kompatybilne z ASCOMem. Tutaj ca³y dowcip opiera siê na ASCOMie bo jak widaæ wykonanie samej elektroniki/automatyki w roll-ofie powinno byæ wiêcej ni¿ ³atwe - odpada problem enkodera, tylko jeden silnik jest potrzebny a nawet jesli dwa ( drugi do shuttera jak kiedy¶ u Jacka Pali ) to ten drugi nie wymaga ju¿ oddzielnej elektroniki/rozwi±zañ software'owych, nie ma po³±czeñ radiowych, nie ma problemu niezale¿nego zasilania kopu³y i w koñcu nie ma problemu synchronizacji z samym monta¿em. Grunt by dach pracowa³ gdy monta¿ jest zaparkowany i by zamkn±³ siê podczas deszczu. Bu³ka z mas³em - sami siê przekonacie za jaki¶ czas.
Z tego co wiem ScopeDome te¿ ma chyba sterownik/software na roll-offa i do tego dzia³a/dzia³a³ on na K8055. Wierze, ¿e tego typu rozwi±zañ jest wiele, nie bada³em jednak tematu dog³êbnie.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl