Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam wszystkich mi³o¶ników dalekich obserwacji.
Dziêki Mateuszowi mamy na t± krótka chwilê woln± rekê w tworzeniu nowych temtów, wiêc chcia³em zaproponowaæ dzia³
z cyklu Znalezione w sieci
Proponujê tu dopisywaæ linki do stron gdzie mo¿emy zobaczyæ inne ciekawe zdjêcia odleg³ych, i tak¿e tych bliskich, gór, obiektów przemys³owych, a czasami i przydatne narzêdzia, czyli wszystko co wi±¿e siê z tematyk± dzia³u Poszerzamy horyzonty, a tym samym odci±¿yæ przewodni w±tek.
Na pocz±tek wyszperane z naszego tematu (prowadz± najpierw do topica) zakoñczone na 71str. :Boink:
Tatry z Góry Zborów na Jurze styczeñ 2009 www.flog.pravda.skTatry z Krakowa 19.01.2009S³oweñskie obserwacje Pienin i nie tylko...Niesamowita galeria zdjêæ TELE! Jak daleko siêga ogniskowa?Zobaczyæ Tatry z SudetówSpotkanie na szczycieTatry gdzie¶ z okolic AlwerniiInwersja w Górach Orlickichwidok z Je±tedu na Elektrownie Turów k/BogatyniTatry ze ¦lizgowcaKilka linkow jeden martwyDu¿a ilo¶æ opisanych zdjêæ Tatr, zdjêcia Ma³ej Fatry, Jeseniki, Alpy oraz
widoki z Lysej HoryKilka zdjêæ u¿ytkownika pba1, nie tylko górskich
Kilka zdjêæ z ha³dy w DêbieñskuBardzo ³adne panoramy 360 st.Stronka po¶wiêcona wie¿om widokowym z terenu CzechNorweskie panoramyPanorama na ¦l±sk spod BielskaFotki ze ¯ylety w SosnowcuALpy z Fohn w niemczechSudety widziane z Wroc³awiaSferyczne panoramy z kopalñ Jasr¿ebskiej Spólki WêglowejPanoramy wykonane przez profesjonalne studio fotograficznePanoramy by Bojanowski oraz Ola i ErykGaleria dr Adama Walanusa - Tatry, Orawa, Alpy, itpPradziad widziany z GliwicTatry z Bielska - relacjaMisz-maszTatry z D±browy Górniczej, Bieszczad, Garbu Teñczyñskiego i ZawierciaInwersje na Velká De±tná, z Szumawy na Alpy, z Velké JavoøinyTatry z Lubonia WielkiegoMisz-masz #2Opisane panoramy SudetówTatry z D±browcaPokazy akrobatyczne z Al Korfantego na tle DiablakaTatry widziane z lotniKilka zdjêæ ze ¦w. Anny (czê¶æ adresu "http://www." zamieniæ na "static.")Tatry z SosnowcaZdjêcia z innych portali...Ciekawe panoramki Beskidu i nie tylko...Interaktywne panoramy AlpPanoramiczne zdjecia gór w okolicach BielskaOkolice wie¿y w Bytkowie - jedno zdjêcie z Beskidem w tleNi¿ne Tatry ze stronki www.irart.plNiedzielna wycieczka na królow± BeskiduMisz-masz #3Fotogaleria Jacka KrywultaMisz-Masz #4 :)Zdjêcie Lysej Hory z Jastrzêbia Zdroju na wikipediiPradziad z samolotuTatry Zachodnie vol2Sudety z OpolaPanoramki ze strony www.rylon.prvTatry z Gor BukowychTatry z Wêgier i poni¿ej komentarze ze zdjêciami wpisujcych siêPanorama Tatr z Wielkiego Rogacza (1182 m) w Beskidzie S±deckimZ Kryvanskiej Fatry i VratnyMalé Karpaty i Alpy z Velkou JavoøinuSchneeberg z Petr¼alkyApeniny z Chorwacji2. Kamerki
- z Pradziada - Jeseniki- z Lysej Hory- z Lysej Hory nr 2- Javorovy-vrch- Kasprowy, ¦nie¿ka, Beskid3. Artyku³y, dyskusje i inne...
Google mapy generator odleg³ych widoków na ¿ywoO Schneebegu z ¦nie¿nikaNasz Kasprowy - artyku³ oraz "Czy Karkonosze widaæ z Pilska?"Miejsca do obserwacji Sudetów ze Sw. AnnyTatry ze SosnowcaPraca tu¿ pod niebemSilesia TowersRaczej ma³o wnosz±cy do tematu artyku³widmo BrockenuSk±d najdalej widzieli¶cie Tatry - forumOdleg³e symulacjeZag³êbie Karwiñsko-OstrawskieGliwice z lotu ptakaExtremalne widokii na koniec dopiero co nalezione:
Beskid z Rudy ¦l±skiejWidoki z Qubusa str. 2 i 3Bieszczady o ró¿nej porze roku, w dzieñ i nocinwersja w Karkonoszach 10.01.2009VysokeNajnowsze zdjêcia Szarloty z bardzo interesuj±cego forum
http://eksplorator.mojeforum.net/:Salut:
:lol: Mamy juz taki dzial.
Nazywa sie to ,,Polec w Sieci". Czyzby umknelo uwadze?
:lol: Mamy juz taki dzial.
Nazywa sie to ,,Polec w Sieci". Czyzby umknelo uwadze? Wybacz, znam, ale s±dzi³em, ¿e tam ten jest bardziej nakierowany na stronki stricte astro. Je¶li uwa¿asz ¿e pope³ni³em b³±d to proszê go przenie¶æ :icon_redface:
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 03 February 2009 - 08:25
Taka ilo¶æ pracy nie mo¿e pój¶æ na marne - Merti dziêki bardzo za to podsumowanie, zdecydowanie w dziale poszerzamy horyzonty jest dla niego miejsce!
Niedziela 22 lutego by³a na tyle nieprzewidywalna, ¿e powsta³
ciekawy film Lysej Hory. Zobaczcie jak wêdruj± chmury :) ......
Wêdruj±ce chmury w jako¶ci HD ;-O
http://www.manoweb.c...20070304-hd.avi
Witam
Mam kolejn± porcjê ¶wietnych fotek, i nie tylko, by ukoiæ Wasz ból z powodu braku pogody :)
Lecz tym razem wrzucê tu kilka sznurków poniewa¿ materia³u jest strasznie du¿e i nie chce nabijaæ licznika transferu astro-forum B) W poni¿szych linkach wiêkszo¶æ zdjêæ tak jak by by³a robiona do naszego w±tku :)
Koñczysta Grudzie 2007Widok z
Góry Szybowcowej na Karkonosze
- 1 - i
- 2 -Inwersja, Tatry z Po³oniny WetliñskiejTatry widziane z Liwocza - oko³o 120kmDiablak z GorcówGorce Wyspowe i pozosta³e zdjêcia w tej galerii
Tatry z Jas³a gdzie¶ w po³owie zesz³ego rokuCzarna Góra i Wielka Sowa 26.12.2008 i
Widoki z Chopoka 23.02.2009Bardzo bogata relacja z Bieszczad z 28.12.2008
m.in. TatryInwersja w BieszczadachZima w Beskidzie 22.12.2007Szrenica 13.02.2008Galeria mi³o¶niczki Bieszczad i nie tylko... np.
Widoki z Wetliñskiej z 28.12.2008Tatry z Beskidu Niskiego (w g³êbi albumu)
Sylwestrowa tu³aczka 2008/09Bieszczady.SkitouringInwersja w Górach Kamiennychi na koniec galerie które nie maj± koñca.... B)
-1- Kolekcja zdjêæ z turystyki górskiejOdnoga powy¿szej stronyOdnoga strony z -1-Stronka tatrzañskiego podró¿nikaaha, jeszcze przedsmak tego co szykujê
Skalnate Pleso 23.12.2007:Salut:
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 07 March 2009 - 20:05
[OT] A teraz pytanie: Jak zobaczyæ Stolicê nie ruszaj±c siê z domu ??
Odp:
http://www.norc.pl/ Kilkaset panoram 360st, do ogl±dniêcia tak¿e na ca³ym ekranie, z kilkuset punktów Warszawy :banan: :D
Na dok³adkê Kraków, Wroc³aw, Poznañ i kilka innych pañstw naszego regionu Europy :D :banan:
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 18 March 2009 - 22:43
Jedn± ze stron internetowych, któr± sprawdzam codziennie rano jest OPOD, Optics Picture Of a Day. Dominuj± tam zjawiska atmosferyczne takie jak halo, têcze czy aureole. Jednak czasami znajdzie siê tam co¶ 'dalekoobserwacyjnego'. Zawsze jest przynajmniej jedno zdjêcie, opis teoretyczny (niestety po angielsku) oraz zwykle jest równie¿ symulacja komputerowa zjawiska.
Przedstawiam wszystkie dalekoobserwacyjne OPODy, do dzisiejszego w³±cznie:
Inwersja, 3 mira¿e i zielony b³yskSilna inwersja temp. nad Ba³tykiemPodniesienie horyzontu w Santa Cruz + symulacjaSilna i niziutka inwersja nad wod± + symulacjaMt Canigou ze 165 mil na tle tarczy Ksiê¿yca ...... i na tle tarczy S³oñca z zielonym b³yskiemWyra¼ne podniesienie gór przez inwersjêOdwrotna inwersja w SelseyKolejny przyk³ad podniesienia gór przez inwersjêExtremalnie zniekszta³cone góry przez nietypowy rozk³ad temperaturNastêpny przyk³ad podniesienia szczytów:)
Ten post by³ edytowany przez
NGC7841 dnia: 08 April 2009 - 11:05
Niesamowite!
Na pewno podsunê siostrzeñcom – w ramach zaciekawiania ¶wiatem – zawsze brakowa³o mi jakich¶ dobrych przyk³adów jak mówi³em im o za³amywaniu siê ¶wiat³a w atmosferze.
Dziêki za linki!
NGC ¶wietna strona, bêdê tam zagl±da³ czê¶ciej.
Ja ze swojej strony informujê o super dok³adnej mapie ze zdjêciami satelitarnymi/lotniczymi (?). Niestety super dok³adno¶æ nie obejmuje terenu ca³ego kraju, ale np aglomeracja ¶l±ska jest pokryta prawie w ca³o¶ci.
Mapy na stronie PKTTa informacja ju¿ pojawia³a siê na AF w innym miejscu ale kto¶ móg³ przegapiæ a w naszych zastosowania - identyfikacji obiektów, kominów itp mo¿e byæ niezast±piona. Naprawdê polecam, jestem w stanie zidentyfikowaæ swój samochód na parkingu pod blokiem. Poza tym zdjêcia s± bardzo aktualne (tegoroczne). Mam nawet wra¿enie, ¿e s± na bie¿±co aktualizowane bo "uk³ad" samochodów na parkingu wydaje siê byæ inny ni¿ wczoraj ale to muszê jeszcze zweryfikowaæ.
Athomer przyzna³ siê z rêk± na sercu. Ja podpowiem. Proponujê, zanim ktokolwiek co¶ tu napisze, zapoznaæ siê z w±tkiem
Poleæ w sieci ¿eby nie robiæ "dubletów". :)
Witam
To ja w takim razie zapraszam na swoj± ulepszon± galerie
Góry z Gliwic (i nie tylko) :)
Dla ciekawskich gór w Ma³opolskiej Bibliotece Cyfrowej pojawi³y siê dzisiaj dwa pierwsze roczniki Wierchów:
R.1:
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent...68&dirids=1R.2:
http://mbc.malopolska.pl/dlibra/doccontent...69&dirids=1Prawdopodobnie bêd± nastêpne :)
Fajna panorka "wierchów" z Popradu :D
http://ww1.dfv.pl/gallery/tag/tatry
Tatrzañski Geoportal informacja, szlaki, mapy
Mapa topograficzna S³owacjii, Czech i czê¶ci PolskiTen post by³ edytowany przez
merti dnia: 02 May 2009 - 17:42
Tatry z Krakowa
Dalekie obserwacje z Empire State Building:
1 - po³udniowa czê¶æ Manhattanu (widaæ Financial District i Statuê Wolno¶ci
2 - pó³nocny Manhattan
3 - tutaj East River a w tle...
4 - ciekawe kiedy w Katowicach bêdzie mo¿na zobaczyæ taki obrazek ;)
M.
Panoramy z Elbrusa, nawet opisane...
ElbrusElbrus z Góry Kazbek (190km)
KazbekTen post by³ edytowany przez
marol dnia: 21 May 2009 - 21:15
Panoramy z Elbrusa, nawet opisane...
Elbrus
Elbrus z Góry Kazbek (190km)
Kazbek Akurat tak mi siê kliknê³o, ¿e punkt obserwacji umie¶ci³em na zachodnim stoku Elbrusa, ale pomimo to symulacja widzialno¶ci powala na kolana!
http://www.heywhatst.../?view=K3DTQ3TEPo raz pierwszy spotykam siê z mo¿liwo¶ci± obserwacji na 400 km!
Kaukaz i okolice s± ob³êdne pod tym wzglêdem, teoretycznie widaæ tureck± górê Kayasis Tepe - 389km :D
Elbruspolecam te¿ panoramkê z Araratu, fotka Kazbeku z tego wulkanu to by³aby rewelacja
Ararat
Kaukaz i okolice s± ob³êdne pod tym wzglêdem, teoretycznie widaæ tureck± górê Kayasis Tepe - 389km :D
Elbrus Niestety nie otwiera siê. Kolega by³ na Elbrusie i pokazywa³ mi fotkê i by³o na niej widac jakie¶ bardzo dalekie góry na po³udniu. Tam powietrze bywa bardzo przejrzyste wiêc wszystko jest mo¿liwe ale na podniesienie horyzontu przez inwersjê nie ma co liczyc
Spróbuj tutaj:
panoramydalej - Azja i Elbrus
Dwie, nie zbyt odleg³e, obserwacje na Jurze:
1.
Skaly Rzêdkowickie z Myszkowa 2.
Myszków - Koclin... i co¶ co obieca³em, ale zapa³ przeszed³, gdy dosz³em do 50 linijki miniaturek ze sznurkami: wpiszcie sobie w przegl±darce has³o: INVERZE LUB INVERZIA i zobaczcie co wam wypluje. Te same hase³ka mo¿ecie wyszukaæ na stronkach hostuj±cych zdjêcia :) ¯yczê d³ugiego ogl±dania ....
Wie¿e ci¶nieñ w PolsceI opis na WikiBardzo obszerna strona nt. ci¶nieniówek :)Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 22 June 2009 - 16:15
Z cyklu znalezionych w sieci: Panorama Masywu Snieznika i Jeseników, ciekawa ze wzgledu na nieznane wiekszosci z nas miejsce wykonania - ¯darskie Vrchy w Czechach - czyli z po³udniowego-zachodu:
http://www.zdarskevr.../ipage00001.htmTen post by³ edytowany przez
luki_ dnia: 26 June 2009 - 15:35
Rosyjskie mapy topograficzne praktycznie ca³ego ¦wiata
OBS£UGA: jest tu znajome okienko Google map, na którym naniesiona jest siatka arkuszy map. Markujemy interesuj±cy nas obszar i po prawej stronie pojawiaj± siê odno¶niki do map danego obszaru. Na nowej stronie pojawi± siê linki: do pobrania arkusza i pliku kalibracyjnego .map do Oziego lub do symulatora terenu :)
Inne ciekawe mapy topograficzne jakie mo¿na znale¼æ w Google to wojskowe mapy polski lub niezbyt atrakcyjny mapovy server ;)
Ciekawy ten rosyjski serwer, taki geoportal z mapami topo na ca³y ¶wiat, jednak te mapy s± starsze ode mnie :szczerbaty:
Zapomnia³em dodaæ do powy¿szego
24 postu, ¿e najlepszym serwerem hostuj±cym, na którym to w³a¶nie znalaz³em du¿a ilo¶æ zdjêæ pod has³em INVERZE jest
FLICKR i zdarzaj± siê np. takie
pere³ki :) 140km do Tatr z Wêgier (rozmiar orginalny uzyskacie klikaj±c na ikonkê ALL SIZES znajduj±c± siê nad lewym górnym rogiem fotki). Dodatkowe has³a: MORNING, SUNSET lub SUNRISE a pod nim np
Sunrise on Hornisgrinde, na którym to po powiêkszeniu widaæ ³adne z±bki :) (
WIKI)
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 27 June 2009 - 21:38
DALEKIE OBSERWACJE ALP
Masyw Mount Blank 229km z wie¿y w Mulhouse -FrancjaKilka opisanych fotek Alp z wzniesienia Le Grand-Ballon
A teraz co¶ o co pyta³ kuba_mar i pewnie wiêkszo¶ci z Was siê przyda:
Lister koordynatów miejsc z Wikipedii :) (nie wiedzia³em jak to nazwaæ inaczej ni¿ lister; tu ustawiony na wylistowanie "obiektów [type]" polskiej wiki miêdzy 49 a 51st szeroko¶ci i 18 a 21st d³ugo¶ci geograficznej). Brakuje na razie sortowania...
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 27 June 2009 - 23:11
Lecimy dalej. Serwer
GeoNames a tu dla ca³ego ¶wiata pod has³em peak ~46k kordynatów, a dla mountain ~287k korków. Inne interesuj±ce nas
z d³ugiej listy gazeteera to peaks, mountains. ¯yczê udanego sortowania :)
Nie tylko my szukamy jak najodleglejszych kontaktów wizualnych miêdzy punktami na Ziemi.
Tutaj podobne hobby, tylko realizowane w inny sposób :)
Obesrwacje Alp i nie tylko z okolic Bratys³awy
Przebogaty zestaw zdjêæ naszego kraju plus kilka ciekawych panoram....
Witam.
Ostatnio poszpera³em w necie w poszukiwaniu jaki¶ ciekawych widoków i znalaz³em parê fajnych.
http://www.turtlepud...ali_clouds.JPEG McKinley widziany z góry Flattop 230km
http://www.swiatpodr...xpo/t1_8143.jpg McKinley widziany z Anchorage 215km
http://www.gi.alaska...visibility.html co¶ ciekawego
Witam.
Ostatnio poszpera³em w necie w poszukiwaniu jaki¶ ciekawych widoków i znalaz³em parê fajnych.
http://www.turtlepud...ali_clouds.JPEG McKinley widziany z góry Flattop 230km
http://www.swiatpodr...xpo/t1_8143.jpg McKinley widziany z Anchorage 215km
http://www.gi.alaska...visibility.html co¶ ciekawego
Rewelacja!
350km - to chyba rekord!
Stworzy³em osobny temat do obserwacji ze ¦wiêtokrzyskiego.:
http://astro-forum.o...showtopic=28544
Witam.
Ostatnio poszpera³em w necie w poszukiwaniu jaki¶ ciekawych widoków i znalaz³em parê fajnych.
http://www.turtlepud...ali_clouds.JPEG McKinley widziany z góry Flattop 230km
http://www.swiatpodr...xpo/t1_8143.jpg McKinley widziany z Anchorage 215km
http://www.gi.alaska...visibility.html co¶ ciekawego
¦wietne linki, dziêki bardzo! Zastanawia mnie jednak ten ostatni - je¿eli faktycznie jest to widok Denali z Campusu uniwersyteckiego, w którym pracuje autor artyku³u, to nie jest to 350 tylko co najwy¿ej 250 km. Niestety na ten temat nie ma wiêcej danych. Sprawdze jeszcze na Heyu jaki jest wybór miejsc, z których McKinley'a widaæ z takiej odleg³o¶ci.
(...) je¿eli faktycznie jest to widok Denali z Campusu uniwersyteckiego, w którym pracuje autor artyku³u, to nie jest to 350 tylko co najwy¿ej 250 km. (...)
"Here, for example, is a photo of the foothills and mountains of the Alaska Range, approximately one hundred miles from my campus office window:"
Prawie wszystko siê zgadza: autor pisze ¿e jest to zdjêcie Alaska Range z odeg³o¶ci 100 mil , zrobione z okna campusu.
Te 350 km odnosi siê wg mnie do drugiego zdjêcia.
Jak ju¿ jeste¶my przy ¦l±sku - daje ciekawe zdjêcie z zagranicy (znalezione na Google)
http://img40.imageshack.us/img40/662/24188483984a27188dbfo.th.jpgCiekawy jestem czy taki widok jest mo¿liwy z którego¶ wysokiego budynku w Polsce (nie licz±c tych po³o¿onych w górach)
twmichal>> podaj konkretne ¼ród³o sk±d pochodzi fotka. Troche mi to nieprawdopodobnie wygl±da, z uwagi na wystaj±cy pomiêdzy chmurami kawa³ek miasta z bardzo du¿ej wysoko¶ci. Nawet w Dubaju nie ma jeszcze takich wie¿owców.
Aha, nie zapominajcie koledzy ¿e oprócz tego w±tku s± inne na naszym forum. To idealnie siê nadaje do "Znalezione w sieci". Do przeniesienia.
twmichal>> podaj konkretne ¼ród³o sk±d pochodzi fotka. Troche mi to nieprawdopodobnie wygl±da, z uwagi na wystaj±cy pomiêdzy chmurami kawa³ek miasta z bardzo du¿ej wysoko¶ci. Nawet w Dubaju nie ma jeszcze takich wie¿owców.
Aha, nie zapominajcie koledzy ¿e oprócz tego w±tku s± inne na naszym forum. To idealnie siê nadaje do "Znalezione w sieci". Do przeniesienia.
Zupe³nie zapomnia³em o tym w±tku.
Zdjêcie mog³o byæ zrobione z samolotu, natomiast sam Burj Dubai ma 820m. wysoko¶ci.
Jak ju¿ jeste¶my przy ¦l±sku - daje ciekawe zdjêcie z zagranicy (znalezione na Google)
http://img40.imageshack.us/img40/662/24188483984a27188dbfo.th.jpg
Ciekawy jestem czy taki widok jest mo¿liwy z którego¶ wysokiego budynku w Polsce (nie licz±c tych po³o¿onych w górach)
My¶lê,¿e nie jest mo¿liwy , chocia¿ mo¿e...w Warszawie gdy jest niska mg³a... W pierwszej chwili pomy¶la³em,¿e to Manhattan, ale kszta³ty wie¿owców mi nie pasuj± - wygl±daj± lekko jak w filmie fantastycznym ;-)
http://img21.imageshack.us/img21/8333/clipboard01lnn.jpg
Radiostacja Gliwicka w nowej oprawie
110-metrowa zabytkowa wie¿a Radiostacji w Gliwicach, zaliczana do najwy¿szych drewnianych budowli na ¶wiecie, zyska³a now± oprawê. W sierpniu koñczy siê rewitalizacja obiektu prowadzona kosztem 7,5 mln z³. Sfingowane zajêcie Radiostacji przez Niemców podaj±cych siê za Polaków sta³o siê w 1939 r. pretekstem do agresji Niemiec na Polskê i bezpo¶rednio poprzedzi³o wybuch II wojny ¶wiatowej.
Prawie 70 lat po tym wydarzeniu, 30 sierpnia,przy Radiostacji odbêdzie siê plenerowe widowisko, bêd±ce czê¶ci± ogólnopolskich obchodów 70. rocznicy wybuchu wojny. W scenerii gliwickiej Radiostacji zabrzmi "Missa pro Pace" - "Msza dla pokoju"Wojciecha Kilara, w wykonaniu Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.
Harmonogram trwaj±cej od kwietnia rewitalizacji u³o¿ono tak, aby zakoñczyæ pracê przed rocznic± wybuchu wojny.
"To miejsce ma byæ prawdziw± wizytówk± Gliwic - atrakcyjn±, spokojn± i bezpieczn±, otwart± dla gliwiczan i odwiedzaj±cych miasto turystów" -zaznaczy³ rzecznik gliwickiego magistratu Marek Jarzêbowski.
Zgodnie z zamys³em nowej oprawy wizualnej, Radiostacja ma byæ "miejscem ¶wiat³a". Taki charakter nadaje jej nowemu otoczeniu ¶wiat³o kilkunastu tysiêcy bia³ych diod, dwie fontanny ze stabiln± tafl± wody i przezroczyste ogrodzenie z hartowanego szk³a. Now± oprawê ¶wietln± zyska³a te¿ sama wie¿a, która bêdzie mieniæ siê ró¿nymi kolorami.
W ramach rewitalizacji kompleksu powsta³y ¶cie¿ki spacerowe i miejsca do wypoczynku, sprzyjaj±ce - w zamy¶le autorów projektu -refleksji nad histori±. Teren zazieleniono i ogrodzono. Bêdzie on monitorowany kamerami, strze¿ony i zamykany na noc.
Równolegle do zagospodarowania obszaru wokó³ wie¿y, kosztem1,7 mln z³ wyremontowano budynek techniczny Radiostacji, gdzie mie¶ci siê Muzeum Historii Radia i Sztuki Mediów, bêd±ce oddzia³em gliwickiego muzeum.
Kompleks obiektów radiostacji zbudowa³a w latach 1934-35niemiecka firma Lorenz. Najcenniejszym obiektem jest wie¿a nadawcza,wykonana z drewna modrzewiowego, szczególnie odpornego na szkodniki i czynniki atmosferyczne. Belki ³±czone s± ¶rubami mosiê¿nymi, bez u¿ycia choæby jednego gwo¼dzia z ¿elaza.
31 sierpnia 1939 do niemieckiej radiostacji w niemieckich wówczas Gliwicach wtargnê³o kilku uzbrojonych esesmanów w cywilnych ubraniach. Napastnicy sterroryzowali niemieck± za³ogê i nadali po polsku komunikat: "Uwaga! Tu Gliwice. Rozg³o¶nia znajduje siê w rêkach polskich...".
W radiostacji zamordowano Franciszka Honioka, polskiego ¦l±zaka, uwa¿anego obecnie za pierwsz± ofiarê II wojny ¶wiatowej. Mia³o to dowodziæ "polskiej winy". Nastêpnego dnia Hitler wyg³osi³ przemówienie, w którym rozpoczêcie wojny uzasadni³ prowokacjami granicznymi, dokonanymi rzekomo przez stronê polsk±. Prawda o prowokacji gliwickiej wysz³a na jaw dopiero na procesie norymberskim.
Radiostacjê, ju¿ w 1964 r. wpisan± na listê zabytków,samorz±d Gliwic kupi³ od Telekomunikacji Polskiej za ponad 700 tys. z³ jesieni± 2002 r. Obiekt ten niemal w ca³o¶ci zachowa³ wystrój i wyposa¿enie sprzed II wojny ¶wiatowej, m.in. przedwojenne urz±dzenia nadawcze.
Wcze¶niej przez wiele lat Radiostacjê mo¿na by³o ogl±daæ zza ogrodzenia, z odleg³o¶ci kilkuset metrów. W swojej burzliwej historii wie¿a s³u¿y³a nie tylko jako nadajnik, ale wykorzystywa³a j± te¿ S³u¿ba Bezpieczeñstwa jako zag³uszarkê. (PAP) @ TVPKatowice
Ponadto znalaz³em ciekawy artyku³ ze zdjêciami z rewitalizacji terenu przy Radiostacji w Miejskim Serwisie Informacyjnym miasta Gliwice.
http://img194.imageshack.us/img194/696/79256954.pnghttp://img9.imageshack.us/img9/4246/87136667.png
http://www.um.gliwic...MSI_33_2009.pdf(Strona 8 i 9)
My¶lê,¿e nie jest mo¿liwy , chocia¿ mo¿e...w Warszawie gdy jest niska mg³a... W pierwszej chwili pomy¶la³em,¿e to Manhattan, ale kszta³ty wie¿owców mi nie pasuj± - wygl±daj± lekko jak w filmie fantastycznym ;-)
Jak najbardziej mo¿liwy. Niska mg³a siêga czasem tylko do 50 - 80 m nad ziemi±, a w Warszawie jest sporo wy¿szych budynków. Ja kiedys w listopadowy poranek by³em na kominie EC Wroc³aw i mg³a siega³a do ok 160 m. Wprawdzie we Wroc³awiu nic wyzszego ju¿ nie ma to i tak wra¿enie by³o niesamowite - jak w górach: s³oñce ponad chmurami, tylko ten szum miasta dobiegajacy z do³u nie pasowa³ mi do ca³o¶ci.
http://img21.imageshack.us/img21/8333/clipboard01lnn.jpg
Taka sama by³a w ¯órawinie pod Wroc³awiem, niestety zosta³a zburzona.
Ten post by³ edytowany przez
wicio dnia: 22 August 2009 - 09:12
Przyda³oby siê j± w koñcu uchwyciæ po zmroku z tym nowym o¶wietleniem :rolleyes:
Mo¿e kto¶ kto ma blisko z Kopca tego dokona ? bo ja to musia³bym specjalnie na Dorotê jechaæ bo tylko stamt±d na Zag³êbiu Gliwice widaæ.
Skoro o Radiostacji mowa to w zesz³y wtorek by³a próba generalna o¶wietlenia dla dziennikarzy :)
A oto fotki
http://picasaweb.goo...kaWNowejSzacie#Tez muszê zapolowaæ na ni± w nocy, a jest okazja 30 sierpnia :)
Ten post by³ edytowany przez
patrykos dnia: 22 August 2009 - 01:29
Ma³ymi kroczkami zbli¿a siê, choæ dopiero ruszy w 2015r, kolejny punkt przemys³owy w naszym regionie -
Elektrownia "Czeczott" :)
Skoro o Radiostacji mowa to w zesz³y wtorek by³a próba generalna o¶wietlenia dla dziennikarzy :)
A oto fotki
http://picasaweb.goo...kaWNowejSzacie#
Tez muszê zapolowaæ na ni± w nocy, a jest okazja 30 sierpnia :)
A dlaczego 30-tego ?
Ma³ymi kroczkami zbli¿a siê, choæ dopiero ruszy w 2015r, kolejny punkt przemys³owy w naszym regionie - Elektrownia "Czeczott" :)
A znalaz³e¶ jakie¶ info o samej budowie ? jaki¶ komi czy co¶ ? Czy bêdzie to adaptacja obecnie istniej±cych po KWK Piast-RuchII (dawniej Czeczot) ?
A dlaczego 30-tego ?
30 sierpnia, przy Radiostacji odbêdzie siê plenerowe widowisko
oraz inauguracja iluminacji wie¿y Radiostacji Gliwickiej
30 sierpnia, przy Radiostacji odbêdzie siê plenerowe widowisko
oraz inauguracja iluminacji wie¿y Radiostacji Gliwickiej
No tak... nie skojarzy³em, a przecie¿ jest to w tym artykule powy¿ej :Boink:
Witam!
Zdjêcia autorstwa Aleksandra Gospiæ'a
http://gfz.hr/~sasag...-Cin+Mal-35.jpg - widok z góry Cincar (2006m) w Bo¶ni i Hercegowinie na Apeniny
http://img529.images...64/61287461.jpg - to samo tylko z opisem
http://img134.images...10mabi93vi3.gif - Apeniny ze Sveti Jure (1762m), ju¿ "tylko" oko³o 280km.
http://img100.images...10mabi92ap2.gif - zoom
Dla potwierdzenia zrobi³em symulacje w Microdem'ie - wszystko siê zgadza
Edit: Ju¿ kiedy¶ by³o o tym na forum, ale chyba bez opisu.
Pozdro! :D
Ten post by³ edytowany przez
Kosciak dnia: 24 August 2009 - 18:42
Witam!
Zdjêcia autorstwa Aleksandra Gospiæ'a (...)
Znam ju¿ od dawna te fotografie, w ogóle Gospiæ powinien byæ dla nas dalekoobserwacyjnym guru - odleg³o¶ci, z których z³apa³ góry na prawde budz± szacunek. Te odleg³o¶ci pod 350 km mog± siê przydarzyæ w DO ju¿ tylko w bardzo specyficznych warunkach, w³a¶nie dwóch ³añcuchów górskich przedzielonych wod±.
My¶la³em ju¿ jaki¶ czas temu, ¿eby opublikowaæ tê najdalsz± fotkê na DO, ale szybsi od nas byli Koledzy z linkowanej kiedy¶ na forum strony o dalekich widokach i widoczno¶ci, wiêc nie ma co powielaæ ich roboty.
Kilka ciekawostek i linków dotycz±cych dalekich obserwacji w Niemczech.
Uwa¿am,¿e Niemcy to raj dla dalekich obserwatorów. Dlaczego? Otó¿ zapewne z powodu ukszta³towania terenu, a tak¿e du¿ej zmienno¶ci pogody i przej¿ysto¶ci powietrza, spowodowanej czêstymi opadami i silnymi zachodnimi wiatrami. Przeje¿d¿aj±c kilkakrotnie przez ten kraj, zaskoczy³a mnie pora¿aj±co dobra widzialno¶æ. Inna sprawa to ukszta³towanie terenu. Oprócz wysokich Alp i Schwarzwaldu na po³udniu kraju, nie brakuje mniejszych obszarów i ³añcuchów górskich, które wchodz± w sk³ad tkzw. ¶redniogórza (Mittelgebirge), np Thuringer Wald, Harz, Teutoburger Wald, Rhon, Taunus, Eifel czy Rothaargebirge. Jest wiêc co podziwiaæ, tym bardziej,¿e nie brakuje te¿ wie¿ widokowych. Jednym z najwy¿szych szczytów ¦redniogórza Niemieckiego jest , znany z legend o sabacie czarownic, szczyt Brocken w górach Harz-u (1142 m n.p.m.). Po³o¿ony "do¶æ daleko" na pó³noc jest doskonale widoczny z wielu miejsc Niziny Pó³nocnoniemieckiej. Na jego szczycie znajduje siê stacja meteo oraz wie¿a radiowo-telewizyjna. Sam widok szczytu przypomina mi osobi¶cie czeskiego Pradziada.
Brocken z drogi 395 Braunschweig-Bad Harzburg, zdjêcie u¿ytkownika FHG dostêpne
tutajPoszuka³em w sieci zdjêæ , przedstawiaj±cych Brocken z wiêkszej odleg³o¶ci. Wg symulacji na hey-u szczyt ten widoczny by³by ju¿ ze wschodnioniemieckich wzgórz Flaming, po³o¿onych do¶æ niedaleko na po³udniowy-zachód od Berlina. Ca³e góry Harz widaæ równie¿ ze wzgórz po³o¿onych daleko na pó³noc od Magdeburga i Braunschweig, np w okolicach miasteczka Gardelegen.
Zdjêcia, które znalaz³em:
1.
Gross Bulten / Ilsede k.Peine - 60 km , 52° 16' 10.28" N 10° 11' 0.48" E
2.
Ilsede k.Peine - 58 km , 52° 15' 22.51" N 10° 11' 27.07" E
3.
Gross Lafferde / Lahstedt - 56 km
4.
Wolmirsleben k.Magdeburga - 62 km
5.
Wolmirsleben 2 - 62 km
6.
Grossdentke k.Wolfenbuttel - 40 km
7.
Lehrte k.Hannoveru - 77 km
8.
Hildesheim - 60 km
9.
Bernburg (Saale) -77 km - tym razem wschód..
10.
okolice Helmstedt - 61 km - zim±
11.
Frauenburg / Sondershausen - 50 km - od po³-wsch.
12.
ze szczytu Hoher Hagen 508m k.Gottingen - 70 km - od po³-zach.
13.
z Hanoweru - ok.90 km (je¿eli to Brocken..)
Nie s± to rewelacyjne odleg³o¶ci, ale nie ka¿dy fotograf musi byæ "dalekim obserwatorem" :rolleyes: Swoj± drog± ciekaw jestem, sk±d najdalej uda³o siê uchwyciæ ten szczyt.., szczególnie od wschodu.
Ten post by³ edytowany przez
kowalTM dnia: 02 September 2009 - 20:29
Ciekaw± spraw± jest równie¿ widzialno¶æ podczas inwersji ze szczytów takich jak Wasserkuppe (Rhon) czy Brocken (Harz).
Stacja meteo na Brocken podaje, i¿ podczas zimowych inwersji ze szczytu widoczne s± np: Kahler Asten w G.Sauerland-u (169 km), wspomniany Rhon (152 km), czy szczyt Taufstein w g.Vogelsberg po³o¿ony w dalekiej Hesji (170 km). Dostrzegalny jest tak¿e Pomnik Bitwy Narodów k.Lipska (130 km).Powy¿sze informacje wraz z mapk± odleg³o¶ci przedstawia
ten artyku³.
Podczas jednej ze styczniowej inwersji br. tury¶ci mogli podziwiaæ widoki, dochodz±ce do ponad 180 km. Jak opisuj± media, widoczny by³ np Las Turyñski - Thuringer Wald z najw.szczytem Inselberg , jak równie¿ Wasserkuppe w g.Rhon-u czy góry Sauerland-u w Westfalii. Podana jest równie¿ informacja o zadziwiaj±cej widzialno¶ci 230 km... :blink:
Poszuka³em ... i znalaz³em
szczyt Gr.Inselberg w Thuringer Wald - widziany podczas inwersji z Brocken. Odleg³o¶æ - 106 km
i ten sam szczyt -
Inselberg widziany z Wasserkuppe - tu odleg³o¶æ mniejsza
inwersja na BrockenJednak dowodów na dalsze odleg³o¶ci póki co nie znalaz³em - mo¿e komu¶ siê uda..
¬ród³a info:
http://www.ad-hoc-ne...Anhalt/19969837http://www.brocken.b...te-Brocken.html
Nie s± to rewelacyjne odleg³o¶ci, ale nie ka¿dy fotograf musi byæ "dalekim obserwatorem" :rolleyes: Swoj± drog± ciekaw jestem, sk±d najdalej uda³o siê uchwyciæ ten szczyt.., szczególnie od wschodu.
Widzê, ze dotkn±³e¶ tematu, który mnie osobiscie te¿ interesuje. Kiedy¶ robi³em nawet symulacjê z wie¿y widokowej w Berlinie:
http://www.heywhatst.../?view=D58P9N3L w nadziei, ¿e widaæ stamt±d jakie¶ pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okaza³o siê, ¿e jest to niemo¿liwe.
Kiedy¶ robi³em nawet symulacjê z wie¿y widokowej w Berlinie: http://www.heywhatst.../?view=D58P9N3L w nadziei, ¿e widaæ stamt±d jakie¶ pasma górskie w Niemczech, m in. Brockena, ale niestety okaza³o siê, ¿e jest to niemo¿liwe.
Niestety z Berlina nie da siê nic dojrzeæ. Ale jest to ju¿ mo¿liwe z okolic miasteczka Belzig (Hagel-Berg 200m) oraz z ok.Wiesenburg/Mark /(Reetz). S± tam wzgórza Hoher Flaming, z których widaæ Brockena.
Poszuka³em na hey... sk±d najdalej widaæ najwy¿sz± górê Harz-u w stronê Polski. Jest to zalesione chyba wzgórze w okolicach Bad Duben (193m) - Hohe Gieck, oddalone od Brockenu o 136 km.
Drugi punkt to okolice Coswig i Wittenberg - Kreuzberge (152m), na pó³nocny-wschód od Dessau. Odleg³o¶æ do Brockenu, który bezproblemowo powinien byc z tego miejsca widoczny to 128 km.
Okazuje siê te¿, ¿e niewiele brakuje do zobaczenia Brockenu z najwy¿szego szczytu Rudaw,podobno widocznych z naszej ¦nie¿ki..- Klinovec, 1243m.
Skoro ju¿ jeste¶my przy temacie Niemiec zapodam jeszcze kilka linków do ciekawych fotek obserwacyjnych..
Alpy z Deggendorf w Bawarii - widziane podczas pogody fenowej
Alpy z Monachium - podczas fenu
Zugspitze z Ludwigshohe k.Monachium - autor-"Claude.Munich's" jest chyba "dalekim obserwatorem..
Alpy z Rommerstein k.Bad Urach - podobno 140 km
I kilka zdjêæ u¿ytkownika "joe301b", który prowadzi³ obserwacje w górach Schwarzwaldu (znów Alpy, temat by³ kiedy¶ na forum)
Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km
Churfirsten w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)Glarner Alpen w Szwajcarii z Hornigsrinde (1164m)Le Honeck w Wogezach (1363m) z Hornigsrinde - 108 km
Berner Oberland z Feldberg-u (Schwarzwald) - ok.145 km
wie¿a telewizyjna w Stuttgart z Hohloh w Schwarzwaldzie - 57 km
Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Ba³tyku. Zdjêcie przedstawia odleg³e o ok. 68 km
duñskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)
Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.
http://www.flickr.co...in3/2841271260/Ten post by³ edytowany przez
kowalTM dnia: 03 September 2009 - 16:18
Alpy Szwajcarskie z Hornigsrinde (1164m) - wg autora odl.ponad 200 km
To ju¿ sprawdza³em i Ratikon to byæ nie mo¿e, przynajmniej nie masyw Zimby. Nie krytykuje jednak, bo nie mam pojêcia czym s± góry na zdjêciu.
Na koniec ciekawostka znad niemieckiego Ba³tyku. Zdjêcie przedstawia odleg³e o ok. 68 km
duñskie wyspy Mon (po prawo) i Falster(po lewo)
Wykonane z latarnii morskiej Barhoft nieopodal Stralsund.
http://www.flickr.co...in3/2841271260/
A tu autor racje ma po³owiczn±, bo co prawda Mon widaæ (z prawej Aborrebjerg), ale Falsteru ju¿ nie.
Kolega joe na Flikrze ma przebogaty zestaw dalekich obserwacji, które siê marnuj±. Widaæ ¿e celuje w nasz w±tek. Mateo móg³by¶ zapytaæ go czy mo¿na je poopisywaæ i zamie¶ciæ tutaj, bo widzê, ¿e narazie mimo ograniczen prawnych CC, to mo¿e sobie napoczête pole¿eæ na dysku...
Wydaje mi siê, ¿e nie pytaj±c o zgodê autora zdjêæ (joe), nie z³amie siê ¿adnego prawa. Autor wypu¶ci³ zdjêcia do internetu, wiêc mo¿na domniemywaæ, ¿e mo¿na z nich 'korzystaæ' jak siê chce, zw³aszcza ¿e chyba nie zastrzega sobie prawa na tej stronie do nich.
Kenia z Kilimand¿aro. Bagatela 320-340 km.
Kenia z Kilimand¿aro. Bagatela 320-340 km.
Nie za bardzo rozumiem co autor mia³ tutaj na my¶li...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górê wyra¼nie widoczn± z lewej strony kadru.
Wg
Heya Mt. Kenya nie jest widoczny z Kilimanjaro.
Ten post by³ edytowany przez
mateusz dnia: 04 September 2009 - 20:27
http://de.wikipedia....=20061130202930 - panorama Alp z Roßberg (Schwabische Alb) - 48° 25′ 4″ N, 9° 8′ 34″ O
http://de.wikipedia....=20071016210837 - Alpy z okolic Regensburga 140 km.. :o i znów dzia³anie suchego fen-u
Nie za bardzo rozumiem co autor mia³ tutaj na my¶li...? Canonem 10D przy ogniskowej 55mm obiekt oddalony o >300 km :) Bo chyba nie chodzi o górê wyra¼nie widoczn± z lewej strony kadru.
Rzeczywi¶cie, nie zwróci³em uwagi :-) nawet je¶li masyw rozci±ga siê na 80 km oraz 3,5 km wysoko¶ci wzglêdnej?
Rzeczywi¶cie, nie zwróci³em uwagi :-) nawet je¶li masyw rozci±ga siê na 80 km oraz 3,5 km wysoko¶ci wzglêdnej?
Nigdy nie mia³em okazji patrzeæ z tak wysokiej góry na tak wysok± górê i jeszcze w dodatku z takiej odleg³o¶ci, ale parê zdjêæ dalekich obiektów ju¿ widzia³em i stwierdzam, ¿e na zdjêciu na 100% nie jest uwidocznione to, co sugeruje autor. Natomiast co to mo¿e byæ spróbujê rozszyfrowaæ teraz. Jak do czego¶ dojdê podzielê siê z Wami wynikami.
Odpowied¼ przysz³a szybciej ni¿ my¶la³em. Po pierwsze jak widaæ po zdjêciu kierunek patrzenia to albo wscód albo zachód a nie pó³noc, jak musia³oby byæ w przypadku Mt. Kenya. Natomiast na zdjêciu uwidoczniony zosta³
Mt. Meru (3°14'31.26"S,36 45'4.87"E) z 70 km. I tak wydaje mi siê, ¿e efekt tak du¿ej wysoko¶ci, tzn. z 70 km góra jest jak na d³oni przy bardzo ma³ym powiêkszeniu, jest piorunuj±cy.
Ten post by³ edytowany przez
mateusz dnia: 04 September 2009 - 21:01
Praktycznie p³aska jak stó³ powierzchnia afryki sprzyja takim dalekim obserwacjom zw³aszcza jak takie Kilimand¿aro ma ponad 5tys. metrów. Wypatrzy³em miejsce grubo na pó³nocny wschód od Mt.Kenya z którego wci±¿ powinno siê dostrzec najwy¿szy szczyt Afryki - Góra Maua - 0.218868° N 37.866783° E 2351m - 372 km do Kilimand¿aro!
Kilka ciekawostek i linków dotycz±cych dalekich obserwacji w Niemczech.
Uwa¿am,¿e Niemcy to raj dla dalekich obserwatorów. Dlaczego? Otó¿ zapewne z powodu ukszta³towania terenu, a tak¿e du¿ej zmienno¶ci pogody i przej¿ysto¶ci powietrza, spowodowanej czêstymi opadami i silnymi zachodnimi wiatrami. Przeje¿d¿aj±c kilkakrotnie przez ten kraj, zaskoczy³a mnie pora¿aj±co dobra widzialno¶æ.
W Niemczech nie wypalaj± traw, w zimie nie ogrzewaj± wêglem ani starymi gumowcami czy butelkami typu PET co niestety w Polsce jest normalk±.
http://hiking.sk/hk/...ych_tatier.html - zdjêcie z £omnicy w kierunku Kralovej Holi, a za ni± Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie mia³em podobne warunki na Pilsku, kilka dni pó¼niej wicio zrobi³ te niepowtarzalne zdjêcia ze S³awkowskiego (równie¿ na Matrê) , ciekawe czy autor nie nie uwieczni³ czego¶ wiêcej, mo¿e Karpaty rumuñskie? Inwersja wygl±da na nisk±, nie powinna zas³aniaæ najdalszych wniesieñ.
Ten post by³ edytowany przez
elcupa dnia: 08 September 2009 - 13:50
http://hiking.sk/hk/...ych_tatier.html - zdjêcie z £omnicy w kierunku Kralovej Holi, a za ni± Kekesz. Fotografia zrobiona pod koniec grudnia 2007, ja w tym czasie mia³em podobne warunki na Pilsku, kilka dni pó¼niej wicio zrobi³ te niepowtarzalne zdjêcia ze S³awkowskiego (równie¿ na Matrê) , ciekawe czy autor nie nie uwieczni³ czego¶ wiêcej, mo¿e Karpaty rumuñskie?
RE-WE-LA-CJA! Ju¿ dawno nie widzia³em tak ³adnego zdjêcia w kategoriach DO.
Jeste¶ w stanie nawi±zaæ kontakt z autorem lub znale¼æ jego maila? Nie mam teraz za bardzo na to czasu...
PS. Przy takim powiêkszeniu z Karpat Rumuñskich nie by³oby za wiele.
PS2. Kekes to ta góra obciêta z lewej strony kadru, z Lomnicy pojawia siê na lewo od Kralovej.
Ten post by³ edytowany przez
mateusz dnia: 08 September 2009 - 14:53
Mateo móg³by¶ zapytaæ go czy mo¿na je poopisywaæ i zamie¶ciæ tutaj, bo widzê, ¿e narazie mimo ograniczen prawnych CC, to mo¿e sobie napoczête pole¿eæ na dysku...
Ja bym tak nie demonizowa³ praw autorskich... Umieszczaj±c co¶ w Internecie i umo¿liwiaj±c jednocze¶nie upload przyjmuje siê z góry, ¿e jakakolwiek inna forma wykorzystania poza komercyjn± z wyra¼nym zaznaczeniem autora jest jak najbardziej dopuszczalana.
Poszuka³em trochê w internecie i znalaz³em stronkê ze zdjêciami tego cz³owieka
http://www.gadoczi.com . Jest tam podany mail, ale mój s³owacki jest dalece niewystarczaj±cy do takiej korespondencji.
RE-WE-LA-CJA! Ju¿ dawno nie widzia³em tak ³adnego zdjêcia w kategoriach DO.
Jeste¶ w stanie nawi±zaæ kontakt z autorem lub znale¼æ jego maila? Nie mam teraz za bardzo na to czasu...
PS. Przy takim powiêkszeniu z Karpat Rumuñskich nie by³oby za wiele.
PS2. Kekes to ta góra obciêta z lewej strony kadru, z Lomnicy pojawia siê na lewo od Kralovej.
Kekes jest z ty³u za Kralov±, tak jak to napisa³ elcupa. To na lewo obciête to Góry Bukowe, równie¿ na Wêgrzech. Co siê tyczy karpat rumuñskich, to przejrza³em ju¿ ca³e mnóstwo zdjêæ z Kralovej w³a¶nie, te¿ w warunkach inwersyjnych i nic nie znalaz³em - to nie jest, jak ju¿ kto¶ napisa³ takie proste ustrzeliæ co¶ na odleg³o¶c 300 km, jesli sie tego wczesniej nie planowa³o, tym bardziej, ¿e inwersja raczej na pewno przeszkadza przy takiej odleg³o¶ci.
Co ciekawe na str. Hiking.sk jest te¿ zaraz obok zdjêcie chyba tego samego autora spod £omnicy w kierunku Rumunii - jak by kto¶ chcia³ przejrzec horyzont:
http://hiking.sk/hk/...y-inverzia.html . Zreszt±, co siê tyczy Rumunii jeszcze, to chyba takie zdjêcia nie istniej± w sieci, ale zawsze mo¿emy byæ pierwsi! Dlatego powtarzam mój typ na wykonanie takiej fotki: Kralova Hola (je¶li chce siê komu¶ przy odpowiednich warunkach tam wej¶æ tak, ¿eby byæ na szczycie o ¶wicie), albo przecie¿ równie¿ nieodleg³e od Polski góry Cergov na S³owacji, z których ( co te¿ potwierdza symulacja ze szczytu Cergova:
http://www.heywhatst.../?view=SN6PLLQC ) widaæ rumuñskie góry Gutii (zwróæcie uwagê, jak korzystnie usytuowany jest Cergov - promieñ ¶wiat³a w kierunku Rumunii biegnie obni¿eniem terenu m in. nad jeziorem Zempleni ko³o Wyhorlatu, tak, ¿e nawet lustro wody teoretycznie powinno byæ widoczne), a wej¶cie na szczyt Cergova nie nastrêcza ¿adnych trudno¶ci ( to tylko kilkanascie minut spacerku od schroniska Chata Cergov).
Kekes jest z ty³u za Kralov±, tak jak to napisa³ elcupa. To na lewo obciête to Góry Bukowe, równie¿ na Wêgrzech. Nie :-) Z lewej jest Kekes, poprowad¼ sobie liniê z £omnicy do Kekesa i zobaczysz, ¿e nie przechodzi przez wierzcho³ek Kralovej. Bukowe z kolei s± za niskie, ¿eby wyj¶æ nad warstwê tej inwersji.
A je¿eli dalej nie wierzysz, no to zobacz fotkê
Wicia.
Dok³adnie, Kekes bêdzie z lewej strony zdjêcia, nad Kralov± masyw z Piszkes teto i Galya teto.
Nie :-) Z lewej jest Kekes, poprowad¼ sobie liniê z £omnicy do Kekesa i zobaczysz, ¿e nie przechodzi przez wierzcho³ek Kralovej. Bukowe z kolei s± za niskie, ¿eby wyj¶æ nad warstwê tej inwersji.
A je¿eli dalej nie wierzysz, no to zobacz fotkê Wicia.
Wszystko to niby prawda, ale... : Widzia³em fotkê Wicia, owszem wszystko siê zgadza. Przeprowad¼my jednak drobn± analizê. Dla uproszczenia przyjmijmy, ¿eby ju¿ nie mieszaæ wschód-zachód, pó³noc-po³udnie itp., ¿e wszystko mamy na tych dwóch zdjêciach lewo-prawo. Otó¿ jeste¶my na szczycie S³awkowskiego i patrzymy na szczyt Kralowej, za którym na dalszym planie z lewej i prawej jest Matra (z lewej szczyt Kekes). A teraz "przeskakujemy" nieco na lewo na szczyt £omnicy i spogl±damy na te same pasma - dlaczego, je¶li udali¶my siê na £omnicê Kekes "odjecha³" tak daleko na lewo od Kralovej Holi? Przecie¿, chocia¿ nie jest to du¿a ró¿nica w stosunku do S³awkowskiego, powinien przesun±c siê lekko na prawo! Co do zdjêcia Witka nie ma watpliwo¶ci - na pewno wykona³ je jak sam pisze ze szcytu S³awkowskiego.
Natomiast odno¶nie nowego zdjêcia, o ile tam na koñcu z lewej to jest faktycznie Kekes, to jedynym logicznym wyt³umaczeniem dla mnie jest to, ¿e nie by³o ono wykonane z £omnicy, lecz z jakiego¶ tatrzañskiego szczytu po³o¿onego bardziej na prawo, ni¿ S³awkowski, typu np. Krywañ, lub co¶ nad Szczyrbskim Plesem.
Mo¿na by jeszcze przeanalizowaæ uk³ad grzbietów na tych dwóch zdjêciach - inwersja by³a zapewne na nieco innej wysoko¶ci, tak wiêc proste porównanie kszta³tów tych grzbietów równie¿ mo¿e byæ myl±ce.
To dla rozrywki widoki z drugiej strony: :rolleyes:
Tatry z Kekes (1014m)
http://www.panoramio.../photo/17342855Tatry z Galyateo (Matra - 964 m)
http://www.varrojano...tra%20(48).htmlhttp://www.varrojano...tra%20(59).htmlhttp://www.varrojano...tra%20(60).htmlzdjêcia pochodz± z galerii Varro Janos'a :
http://www.varrojanos.net/matra/ - fajne widoki z Galyateo podczas
inwersji. Niestety nie dopatrzy³em siê Ani Karpat Rumuñskich ani Schneeberga :(
Jeszcze inwersyjny widok z Kekes w kier.NW - na pierwszym planie Gayateo, a na dalszym - nie wiem...
www.panoramio.com/photo/7438887
Ten post by³ edytowany przez
kowalTM dnia: 08 September 2009 - 20:09
Na Kralov± Holê powadzi droga asfaltowa z miejscowo¶ci Telgart, po³o¿onej na pó³noc od masywu. Na szczycie jest przecie¿ maszt i potrzebna jest droga dla obs³ugi. Nie wiem, ale wydaje mi siê ¿e raczej jest ona zamykana zim±.
Jakby co, to jestem chêtny na wypad.
Poszuka³em trochê w internecie i znalaz³em stronkê ze zdjêciami tego cz³owieka http://www.gadoczi.com . Jest tam podany mail, ale mój s³owacki jest dalece niewystarczaj±cy do takiej korespondencji.
i musisz wiedzieæ, to jest moja strona :szczerbaty:
(Nie wiem czy to dobrze, bo t³umaczone w Google Compiler)
Wszystko to niby prawda, ale...
Luki, tak jak wcze¶niej pisa³em poprowad¼ sobie linie z Lomnicy do Kekesa. Przechodzi idealnie w takim miejscu Kralovej, jak na zdjêciu. Podobnie jest z pozosta³ymi szczytami Matry w kierunku zachodnim.
i musisz wiedzieæ, to jest moja strona :szczerbaty:
(Nie wiem czy to dobrze, bo t³umaczone w Google Compiler)
No proszê :) Witamy Ciê serdecznie, jak ³atwo siê domy¶leæ mamy do Ciebie pare pytañ w zwi±zku z tymi zdjêciami! Czy dla u³atwienia komunikacji wolisz przej¶æ na angielski? (Would you like to communicate in english instead?)
Jeszcze inwersyjny widok z Kekes w kier.NW - na pierwszym planie Gayateo, a na dalszym - nie wiem...
www.panoramio.com/photo/7438887
To jest pasmo niewysokich górek ci±gn±cych siê równole¿nikowo w tym rejonie (48°26'23.66"N, 19°16'8.07"E). Nawet nie wiem jak one siê nazywaj± :) 90 km od Kekesa.
No proszê :) Witamy Ciê serdecznie, jak ³atwo siê domy¶leæ mamy do Ciebie pare pytañ w zwi±zku z tymi zdjêciami! Czy dla u³atwienia komunikacji wolisz przej¶æ na angielski? (Would you like to communicate in english instead?)
Mo¿emy równie¿ polski najmniej do nauki :mellow:
Alebo mozeme aj po Slovensky a to sa zas naucite nieco Vy :unsure:
luki >> ciekawa analiza, tylko jakim cudem Tobie siê Kekes w prawo przesuwa to ja nie pojmujê.
Z Krywania to by siê Kralova Hola nie za³apa³a w kadrze i to jest pewne.
Alebo mozeme aj po Slovensky a to sa zas naucite nieco Vy :unsure:
Nas jest wiêcej - wybieramy polski, chocia¿ Slevensky nie je taki se trudny :P
Mo¿emy równie¿ polski najmniej do nauki :mellow:
Alebo mozeme aj po Slovensky a to sa zas naucite nieco Vy :unsure:
Jako¶ siê dogadamy! :) Fajnie, ¿e zdecydowa³e¶ siê do nas napisaæ. Jak widzisz fotografia odleg³ych gór to dla nas hobby, szukamy osób, które w takie dni jak ten, kiedy robi³e¶ Matre z Lomnicy znajdowa³y siê gdzie¶, gdzie widaæ odleg³y horyzont. I tu pierwsze pytanie: czy poza Matr± (Kralova Hola) tego dnia uda³o Ci siê sfotografowaæ co¶ jeszcze dalekiego? Czy celowa³e¶ aparatem na wschód i po³udniowy wschód? Albo w skrócie czy udostêpni³by¶ nam inne swoje zdjêcia z tego dnia? A mo¿e dalekie obserwacje nie s± dla Ciebie nowo¶ci± i ju¿ kiedy¶ fotografowa³e¶ odleg³e obiekty? :) Bêdziemy wdziêczni za wszelk± pomoc. Nasze osi±gniêcia publikujemy na www.dalekieobserwacje.eu. Doda³em wczoraj tam równie¿ Twoj± Matre i z najwiêksz± przyjemno¶ci± umie¶ciliby¶my tam równie¿ inne odleg³e górki Twojego autorstwa!
luki >> ciekawa analiza, tylko jakim cudem Tobie siê Kekes w prawo przesuwa to ja nie pojmujê.
Z Krywania to by siê Kralova Hola nie za³apa³a w kadrze i to jest pewne.
Wieczorem przejrza³em mapy i poddajê siê - macie racjê. To nie Kekes siê "przesuna³" tylko Kralova. No có¿ - moja pamiêc przechowuje widoki tych gór, ale , jak to mówi± - "diabe³ tkwi w szczegó³ach".
Równie¿ witam naszego nowego u¿ytkownika ze S³owacji -na forum robi sie coraz bardziej miedzynarodowo!
Jako¶ siê dogadamy! :) Fajnie, ¿e zdecydowa³e¶ siê do nas napisaæ. Jak widzisz fotografia odleg³ych gór to dla nas hobby, szukamy osób, które w takie dni jak ten, kiedy robi³e¶ Matre z Lomnicy znajdowa³y siê gdzie¶, gdzie widaæ odleg³y horyzont. I tu pierwsze pytanie: czy poza Matr± (Kralova Hola) tego dnia uda³o Ci siê sfotografowaæ co¶ jeszcze dalekiego? Czy celowa³e¶ aparatem na wschód i po³udniowy wschód? Albo w skrócie czy udostêpni³by¶ nam inne swoje zdjêcia z tego dnia? A mo¿e dalekie obserwacje nie s± dla Ciebie nowo¶ci± i ju¿ kiedy¶ fotografowa³e¶ odleg³e obiekty? :) Bêdziemy wdziêczni za wszelk± pomoc. Nasze osi±gniêcia publikujemy na www.dalekieobserwacje.eu. Doda³em wczoraj tam równie¿ Twoj± Matre i z najwiêksz± przyjemno¶ci± umie¶ciliby¶my tam równie¿ inne odleg³e górki Twojego autorstwa!
Aha, widzê to wyra¼nie, znalaz³em parê zdjêæ, chocia¿ nie wiem, czy pomóc, jako ¿e jest dobrej jako¶ci. Otherwise very good site www.dalekieobserwacje.eu :Salut:
Oto zdjêcia, je¶li chcesz, mo¿esz z nich korzystaæ:
http://i366.photobuc.../P1010070-1.jpghttp://i366.photobuc...zi/P1010039.jpghttp://i366.photobuc...zi/P1010035.jpghttp://i366.photobuc...zi/P1010016.jpghttp://i366.photobuc...zi/P1010009.jpg
http://i366.photobuc.../P1010070-1.jpg
http://i366.photobuc...zi/P1010039.jpg
http://i366.photobuc...zi/P1010035.jpg
http://i366.photobuc...zi/P1010016.jpg
http://i366.photobuc...zi/P1010009.jpg
Jak mniemam zdjecia by³y robione ze Skalnatego Plesa pod £omnickim Szczytem? Wszystkie, oprócz pierwszego by³y robione w tym samym kierunku - na SE, np. zdj. P1010039 przedstawia min. od lewej na pierwszym planie góry Lewockie, a za nimi na prawo "wypuszcza siê" grzbiet Braniska. Z ty³u za Braniskiem majacz± trzy szczyty - to bêdzie co¶ ze Slanskich Vrchów, ale inwersja by³a do¶æ wysoko tak wiêc trudno powiedzieæ, co to jest dok³adnie. Na prawo od Braniska s± ju¿ Rudawy S³owackie (Slovenske Rudohorie) -w tym na najdalszym planie nad warstw± inwersyjn± Kojsovska Hola nad Koszycami.
Na Kralov± Holê powadzi droga asfaltowa z miejscowo¶ci Telgart, po³o¿onej na pó³noc od masywu. Na szczycie jest przecie¿ maszt i potrzebna jest droga dla obs³ugi. Nie wiem, ale wydaje mi siê ¿e raczej jest ona zamykana zim±.
Jakby co, to jestem chêtny na wypad.
Je¿eli chodzi Ci o mozliwo¶æ dojazdu samochodem, to takowa nie istnieje - droga dostêpna jest tylko dla obs³ugi stacji. Mo¿na jedynie pieszo lub rowerem. Na szczycie, mimo ¿e jest tam stacja przeka¼nikowa TV, raczej nie mo¿na przenocowaæ ( chocia¿ natkn±³em siê gdzie¶ na opis schronu turystycznego), tak wiêc cz³owiek skazany jest na nocne wej¶cie na szczyt, je¿eli chce rano co¶ zaobserwowaæ.
Ja w te rejony pewnie szybko nie wrócê - mam za daleko. Latem, o czym ju¿ pisa³em, celowa³em w góry Cergov - tam mo¿liwo¶ci dojazdu pod szczyty s± wiêksze. Ale oczywi¶cie zachêcam do zdobycia szczytu Kralovej lub Cergova - mo¿e uda siê "z³apaæ" w koñcu Rumuniê.
Aha, widzê to wyra¼nie, znalaz³em parê zdjêæ, chocia¿ nie wiem, czy pomóc, jako ¿e jest dobrej jako¶ci. Otherwise very good site www.dalekieobserwacje.eu :Salut:
Oto zdjêcia, je¶li chcesz, mo¿esz z nich korzystaæ:
(...)
Bardzo dziêkujemy za udostêpnienie!
Po wstêpnej analizie Matra bêdzie chyba najdalszym ³añcuchem, który tego dnia uda³o Ci siê uchwyciæ na zdjêciach. A czy celowa³e¶ na wschód? Polskie Bieszczady? Bor¿awa?
Swego czasu wrzuci³em tu podobne zdjêcie co kolega radog ale w szerszej perspektywie. Zdjêcie z pierwszej strony tego podfora
Widok ze Skalnego Plesa. Co wiêcej na tym zdjêciu po powiêkszeniu i obróbce widaæ, pomiêdzy linami kolejki na horyzoncie, dziwne zniekszta³cenie nie przypominaj±cy idealny horyzont z reszty foty..... A najgorsze, ¿e nie wiem gdzie to znalaz³em i nie mogê odszukaæ odno¶nika do tego serwera....:(
PS. Znalaz³em na czeskim astronomicznym forum :)
dzia³ o dalekich obserwacjach, nie tak obszerne jak nasze ale te¿ szukaj± jaki¶ ma³ych górek czy industrialu....
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 10 September 2009 - 14:09
Przy okazji korespondencji z twmichalem w s±siednim w±tku na temat jego zdjecia z Po³oniny Caryñskiej, znalaz³em w necie ciekawe fotki (co prawda nie z Caryñskiej, lecz z Wetliñskiej), wykonane w warunkach zimowej inwersji. Wydaje mi sie, ¿e nie by³y one zamieszczane jeszcze w tym w±tku (dwa podobne zdjecia by³y na DO); jesli siê myle, to sorry za dublowanie.
-zdj.1; widok znad schr. na wschód - zza Tarnicy na najdalszym planie pod s³oneczkiem wystaj± Gorgany. Na prawo grupa Pikuja i za ni± Bor¿awa. Dalej na prawo od Pikuja jest Ostra Hora i "zaczyna siê" Po³. Równa.
- zdj.2 - "co na nim jest, ka¿dy widzi" - podobne zdj. by³o na DO, ale tam by³ jeszcze efekt mira¿u inwersyjnego.
-zdj. 3 - widoczek na wschód - tu z lewej str. grupy Tarnicy na horyzoncie mamy Beskidy Skolskie i Bieszczady Wschodnie (ukraiñskie), a moze i gdzies blizej grupy Tarnicy tak¿e co¶ z Gorganów. Na prawo od niej mniej wiecej to samo co na zdj.1
-zdj. 4 - zoom na Beskidy Skolskie z poprzedniego zdjêcia.
-zdj. 5-6 - zoomy na to, co na zdj. 1, z tym, ¿e na zdj. 6 chyba najlepiej widaæ Gorgany spo¶ród wszystkich fotek.
Za³±czone miniaturki
Przy okazji korespondencji z twmichalem w s±siednim w±tku na temat jego zdjecia z Po³oniny Caryñskiej, znalaz³em w necie ciekawe fotki (co prawda nie z Caryñskiej, lecz z Wetliñskiej), wykonane w warunkach zimowej inwersji.(...)
Psia ko¶æ, ale warunki :blink: Typowa bol±czka wszystkich odwiedzaj±cych Bieszczady w dobrych warunkach DO - krótkoogniskowy obiektyw, z którego fotki bardziej rozbudzaj± ni¿ zaspakajaj± wyobra¼nie... We¼my dla przyk³adu fotkê 1. i 5. - czy tylko ja widzê tam co¶ na lewo od Pikuja?
Witam. Kilka trochê zakurzonych i odleglejszych fotek Tatr z cyklu Znalezione na ... Panoramio. A jest tego
wiêcej tutajSpod Lysej Hory i #2 i #3Z Krakowa #1 i #2 i #3 i #4 i #5 i #6 i #7Tatry Wysokie z krakowskich kopców:
Krakusa Pi³sudskiegoz Nowej Huty i #2Wierchy z okolic Krakowa i #2 i #3 i #4Z wie¿y zamkowej w Lipowcu k/ BabicZ samolotu na wysoko¶ci Alwerni (przypomnienie)Z okolic Kalwarii i WieliczkiWierchy z D±browy G.Tatry z okolic Wolbromia #1 i #2Trochê inny widok Tatr z Sosnowca ni¿
ten, który ju¿ znacie.Tatry kolegi twmichala z BuskaTatry spod szczytu Makowskiej Góry (opis)Widok z Godowa_Porabka Uszewska na Turbacz_Gorce i Tatry oraz
Widok na Tatry z LiwoczaZ okolic Rzeszowa (chyba ju¿ by³o)Wierchy z Wêgier i #2A na zakoñczenie trochê bli¿szy widok
z okolic Mszany dolnej plus plik .kml ze szczytami, i co¶ tam jeszcze, do GE
pobierz :Salut:
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 13 September 2009 - 13:36
Witam. Kilka trochê zakurzonych i odleglejszych fotek Tatr z cyklu Znalezione na ... Panoramio. A jest tego wiêcej tutaj
Z wie¿y zamkowej w Lipowcu k/ Babic
Trzeba koniecznie odwiedziæ to miejsca...widok powala ;-)
Aha, widzê to wyra¼nie, znalaz³em parê zdjêæ, chocia¿ nie wiem, czy pomóc, jako ¿e jest dobrej jako¶ci. Otherwise very good site www.dalekieobserwacje.eu :Salut:
Oto zdjêcia, je¶li chcesz, mo¿esz z nich korzystaæ:
Radog, czy znalaz³by¶ dla nas jeszcze jakie¶ tego typu zdjêcia?
Z lotu ptaka...
voytas >> opisa³by¶ to w kilku s³owach chocia¿...
voytas >> opisa³by¶ to w kilku s³owach chocia¿...
Fotki robione przez znajomego ZNAD Gliwic/ Zabrza i okolic :)
Pierwsza - widok w kierunku Poludniowego-Wschodu. Od lewej - jakies kopalnie (?).Dalej na prawo Beskid Maly i majaczy Babia. Bardziej w prawo widac Bielsko, pozniej Klimczok i Skrzyczne (na ich tle leci samolot).Blizej kopalnia, ale nie rozpoznaje ktora... :)
Druga fotka to zblizenie na ktorym widac czesc Bytomia. Jasne bloki mniej wiecej na srodku kadru to bloki przy ul. Wroclawskiej w Bytomiu. Od nich troche na prawo, to KWK Bobrek i EC Szombierki. Te wzgorza na horyzoncie to chyba Jura(?).
Na trzecim widac (od lewej): Na pierwszym planie domy i bloki w Rudzie, Godula, dalej domy i bloki w Chorzowie(ale nie jestem do konca pewny, czy sie nie myle). Powyzej od lewej: Azoty w Chorzowie Starym. W prawo EC Chorzow (miedzy Azotami, a EC Chorzow jeszcze sa kominy, ale nie jestem pewny ktore :D ), EC Katowice, zaraz obok troszke ponizej wieza TVP. Duze zielone wzgorze to WPKiW w Chorzowie. Calkiem na prawo Tysiaclecie, za nim Gwiazdy i El. Jaworzno.
Czy taki opis wystarczy? :) W wolnej chwili naniose na fotki.
Ten post by³ edytowany przez
voytasosuch dnia: 14 September 2009 - 16:31
Na pierwszej warto by³oby siê nad tym pó³nocnym horyzontem zastanowiæ. Je¶li to jest znad Zabrza, widaæ Bytom to jest z pewno¶ci± dalej ni¿ wzgórza Rogo¼nickie, Siewierska itp...
Na trzecim nieco wy¿ej i w lewo od Azotów EC Bêdzin prawdopodobnie po wysoko¶ci kominów jak mniemam.
Psia ko¶æ, ale warunki :blink: Typowa bol±czka wszystkich odwiedzaj±cych Bieszczady w dobrych warunkach DO - krótkoogniskowy obiektyw, z którego fotki bardziej rozbudzaj± ni¿ zaspakajaj± wyobra¼nie... We¼my dla przyk³adu fotkê 1. i 5. - czy tylko ja widzê tam co¶ na lewo od Pikuja?
Jakie¶ kszta³ty, zw³aszcza jakby na zdj. 5 s±, ale czy to szczyty górskie, czy chmury jakie¶ szpiczaste - trudno wyczuæ. Bo co w³a¶ciwie w tamtym kierunku mo¿e byæ jeszcze z Wetliñskiej widoczne? Gdzie¶ pomiêdzy Gorganami a Bor¿aw± z ty³u powinna siê wy³aniaæ jeszcze Po³. Krasna, ale to nie to - Krasna jest znacznie blizej Gorganów (vide zdj. pt. "Gorgany z Po³. Wetliñskiej" na DO). Na tym kierunku i takie "szpiczaste" to s± dopiero chyba Góry Marmaroskie na granicy UA/RO, widoczne na pewno dopiero ze Stoja, i to z trudem (pamietasz, jak wspólnie "³amalismy sobie zêby", ¿eby z ca³± pewno¶ci± ustaliæ, co tam jest na tej "panoramie z Bor¿awy"). Z Wetliñskiej to chyba ca³kowicie nieralny widok (chocia¿ mo¿e ta zbawienna inwersja co¶ wypiêtrzy³a - przyda³aby siê jaka¶ symulacja).
Witam. Kilka trochê zakurzonych i odleglejszych fotek Tatr z cyklu Znalezione na ... Panoramio (...)
Tatry z okolic Wolbromia #1 i #2
Wierchy z Wêgier
Du¿y plusik Marcin dla Ciebie za te linki! Masz nosa do Panoramio, mi tak ³atwo nie przychodzi znajdywanie tam DO :)
Na szczególn± uwagê zas³uguj± wg mnie wyró¿nione linki. Pierwsze dwa spod Wolbromia to ca³kiem nowy rejon dla nas, chcia³bym to opisaæ i opublikowaæ na DO. Uczyni³em to ju¿ z
Wierchami z Wêgier, które a¿ ¶mierdz± Photoshopem, ale otrzymany efekt jak z ba¶niowej krainy. Swoj± drog± na moje oko to musia³ byæ bardzo d³ugi obiektyw, bo odleg³o¶ci porównywalne ze Zbyszkowymi
Tatrami z Jury a efekt wielko¶ciowy nawet lepszy.
Jakie¶ kszta³ty, zw³aszcza jakby na zdj. 5 s±, ale czy to szczyty górskie, czy chmury jakie¶ szpiczaste - trudno wyczuæ. Bo co w³a¶ciwie w tamtym kierunku mo¿e byæ jeszcze z Wetliñskiej widoczne? Gdzie¶ pomiêdzy Gorganami a Bor¿aw± z ty³u powinna siê wy³aniaæ jeszcze Po³. Krasna, ale to nie to - Krasna jest znacznie blizej Gorganów (vide zdj. pt. "Gorgany z Po³. Wetliñskiej" na DO). Na tym kierunku i takie "szpiczaste" to s± dopiero chyba Góry Marmaroskie na granicy UA/RO, widoczne na pewno dopiero ze Stoja, i to z trudem (pamietasz, jak wspólnie "³amalismy sobie zêby", ¿eby z ca³± pewno¶ci± ustaliæ, co tam jest na tej "panoramie z Bor¿awy"). Z Wetliñskiej to chyba ca³kowicie nieralny widok (chocia¿ mo¿e ta zbawienna inwersja co¶ wypiêtrzy³a - przyda³aby siê jaka¶ symulacja).
Zamie¶ci³em wczoraj tego posta, a nastêpnie pusci³em symulacje na Hey-u z Wetliñskiej i co sie okaza³o? Dok³adnie na kierunku sugerowanym przez Mateusza, jesli poprowdzimy prost± to mamy Popa Iwana Marmaroskiego w³a¶nie. Jest to co prawda jakies 190 km, lecz promieñ ¶wiat³a omija na szczê¶cie zarówno Bor¿awê, jak i Po³. Krasn±. Z symulacji na Hey-u wynika jednak, ¿e taka obserwacje jest niemo¿liwa, ale tu mamy do czynienia z inwersj±, w dodatku niezbyt wysok±, bo przecie¿ na pierwszym planie, np. na zdj. 5 widaæ, ¿e jest ona do¶æ du¿o poni¿ej prze³. Wy¿nej, czyli mo¿e gdzie¶ na poziomie 600 m npm. W zwi±zku z tym mam pytanie do Krzy¶ka_S, jesli to czyta: Czy móg³by¶ w swoim programie spróbowaæ przeprowadziæ symulacjê widocznosci Poa Iwana Mamaroskiego (nieco ponad 1900 m npm) z Po³. Wetlinskiej w warunkach zimowej inwersji? Bo jesli w Twoim programie to siê nie potwierdzi, to s±dzê, ¿e taki widok na pewno nie jest mo¿liwy ( nie twierdzê oczywi¶cie, ¿e na zdj. podes³anym prze ze mnie kilka postów wy¿ej widaæ góry Marmaroskie, ale warto sprawdziæ, czy taki widok w ogóle jest osi±galny).
Ten post by³ edytowany przez
luki_ dnia: 15 September 2009 - 11:23
Witam. Znalaz³em ciekawe zdjêcie ze S³awkowskiego, wydaje mi siê ¿e co¶ majaczy nad S³owackim Rajem. To z³udzenie czy co¶ wiêcej?
http://picasaweb.goo...845677805024370
pusci³em symulacje na Hey-u z Wetliñskiej i co sie okaza³o? Dok³adnie na kierunku sugerowanym przez Mateusza, jesli poprowdzimy prost± to mamy Popa Iwana Marmaroskiego w³a¶nie.[...] Z symulacji na Hey-u wynika jednak, ¿e taka obserwacje jest niemo¿liwa[...]. W zwi±zku z tym mam pytanie do Krzy¶ka_S, jesli to czyta: Czy móg³by¶ w swoim programie spróbowaæ przeprowadziæ symulacjê widocznosci Poa Iwana Mamaroskiego (nieco ponad 1900 m npm) z Po³. Wetlinskiej w warunkach zimowej inwersji? Bo jesli w Twoim programie to siê nie potwierdzi, to s±dzê, ¿e taki widok na pewno nie jest mo¿liwy.
Bêdê potrzebowa³ dzieñ wykonania zdjêcia, a na razie mogê powiedzieæ tyle, ¿e ¶wiat³o w obliczeniach biegnie ca³kiem wysoko, niezale¿nie od warunków.
Najmniejsza wysoko¶æ wypada w odleg³o¶ci 65 km od po³oniny Wetliñskiej i jest to 950 metrów.
A co w³a¶ciwie wed³ug Heya zas³ania Popa Iwana?
Witam. Znalaz³em ciekawe zdjêcie ze S³awkowskiego, wydaje mi siê ¿e co¶ majaczy nad S³owackim Rajem. To z³udzenie czy co¶ wiêcej?
http://picasaweb.goo...845677805024370
Móg³by¶ ¶ci±gn±æ fote i zaznaczyæ o co dok³adnie Ci chodzi?
Bêdê potrzebowa³ dzieñ wykonania zdjêcia, a na razie mogê powiedzieæ tyle, ¿e ¶wiat³o w obliczeniach biegnie ca³kiem wysoko, niezale¿nie od warunków.
Najmniejsza wysoko¶æ wypada w odleg³o¶ci 65 km od po³oniny Wetliñskiej i jest to 950 metrów.
A co w³a¶ciwie wed³ug Heya zas³ania Popa Iwana?
Na 65 kilometrze promieñ swiat³a omija Bor¿awê i biegnie nad terenem o wysoko¶ci ok. 500 - 600 m npm.
Je¶li chodzi o Twoje drugie pytanie, to najbardziej "k³adzie na ³opatki" sprawê widocznosci Popa Iwana M. grzbiet Pikuja - tu na 36 km promieñ ¶wiat³a przechodzi przez jakis szczyt o wysoko¶ci ok. 1180 m npm. - z tym, ¿e ja tu w³a¶nie liczê na "podniesienie" horyzontu przez inwersjê - w warunkach normalnych ten grzbiet na pewno zas³ania wszystko za nim. Dalej jest ju¿ nie najgorzej, dopiero na 122 km promieñ przechodzi obni¿eniem terenu pomiêdzy Po³. Krasn± a Menczulem i tu wysoko¶æ terenu to ok. 1060 m npm. Dalej na 152 kilometrze omija od S Apeczkê w bocznym grzbiecie ¦widowca - tu teren jest na wys. ok. 1280 m npm.
Je¶li chodzi natomiast o datê wykonania zdjêcia, to nie mogê znale¼æ mojego "¼ród³a" - mo¿e troche pó¼niej siê uda - aczkolwiek nie wiem, czy to nie by³ ten sam autor, którego zdjêcia z Bieszczadów by³y juz kiedy¶ na DO (bardzo podobne) - niejaki Bogdan - w takim wypadku wskazywa³o by to na datê 22 lub 23.12.2007.
najbardziej "k³adzie na ³opatki" sprawê widocznosci Popa Iwana M. grzbiet Pikuja - tu na 36 km promieñ ¶wiat³a przechodzi przez jakis szczyt o wysoko¶ci ok. 1180 m npm.ja tu w³a¶nie liczê na "podniesienie" horyzontu przez inwersjê - w warunkach normalnych ten grzbiet na pewno zas³ania wszystko za nim. Dalej jest ju¿ nie najgorzej, dopiero na 122 km promieñ przechodzi obni¿eniem terenu pomiêdzy Po³. Krasn± a Menczulem i tu wysoko¶æ terenu to ok. 1060 m npm. Dalej na 152 kilometrze omija od S Apeczkê w bocznym grzbiecie ¦widowca - tu teren jest na wys. ok. 1280 m npm.
[...] wskazywa³o by to na datê 22 lub 23.12.2007.
Je¿eli faktycznie wtedy, to warunki do wynoszenia ¶wiat³a w górne warstwy atmosfery by³y idealne - wed³ug pomiarów z Popradu warstwa inwersyjna rozci±ga³a siê pomiêdzy 800 a 1300 metrów, z silnym wzrostem temperatury w ni¿szych warstwach. Tamtego dnia ¶wiat³o wêdrowa³o wy¿ej, schodzi³o tylko na 1072 metry na 59 kilometrze.
Newralgiczny jest tylko ten szczyt niedaleko Pikuja. Patrzy³em na mapy Google i ¶wiat³o powinno go mijaæ nad zboczem, ale tam i tak jest wysoko. W najlepszym razie mog³o wystawaæ kilkadziesi±t metrów Popa Iwana.
Podajê kilka punktów z drogi ¶wiat³a, do bli¿szego zbadania i ewentualnej interpolacji na mapie (odleg³o¶æ od obserwatora, szeroko¶æ i d³ugo¶æ geograficzna, potem wysoko¶æ, na której biegnie ¶wiat³o):
34 km 48 56 20.3 N 22 52 34.1 E 1095.9
35 km 48 55 57.0 N 22 53 8.4 E 1094.0
36 km 48 55 33.8 N 22 53 42.7 E 1092.2
37 km 48 55 10.5 N 22 54 17.0 E 1090.4
38 km 48 54 47.2 N 22 54 51.2 E 1088.8
Na 122 km mamy ju¿ ¶wiat³o na wysoko¶ci 1242.9 m, na 152 - 1480.2 m.
Aha, jeszcze wspó³rzêdne obserwatora i punktu obserwowanego: Po³onina Wetliñska ko³o schroniska 49 9 30.3 N, 22 33 3.2 E, 1220 m npm, Pop Iwan 47 55 34.2 N, 24 19 29.6 E, 1940 m npm.
Ma³e uzupe³nienie - sprawdzi³em jeszcze raz szczyty na mapie i niestety, poprzednio wzi±³em siê nie za ten, co trzeba. Teraz znalaz³em, 1180 mnpm i faktycznie, ¶wiat³o na drodze do Popa Iwana trafia dok³adnie w jego wierzcho³ek. Nawet je¶li warunki by³y jeszcze lepsze, ni¿ podaje Poprad, to zyskanie dodatkowych 100 metrów wydaje mi siê ma³o prawdopodobne. Szkoda. Mo¿e z Caryñskiej by siê da³o? Albo z jakiego¶ miejsca na Wetliñskiej, po³o¿onego dalej na zachód?
A skoro ju¿ próbujemy, to wycelowa³em w Farcaul (1961 m npm, 196.3 km). ¦wiat³o biegnie tylko kilka metrów ni¿ej - minimalna wysoko¶æ wynosi 1062 m na 62 kilometrze. Ten przeszkadzaj±cy grzbiet obni¿a siê w miejscu, w którym ¶wiat³o go przekracza, do 1100 m, a ¶wiat³o biegnie mniej wiêcej na tej samej wysoko¶ci (1094 m). Szansa jest, choæ tylko na ma³y kawa³eczek.
Ten post by³ edytowany przez
Krzysiek_S dnia: 17 September 2009 - 15:42
Je¿eli faktycznie wtedy, to warunki do wynoszenia ¶wiat³a w górne warstwy atmosfery by³y idealne - wed³ug pomiarów z Popradu warstwa inwersyjna rozci±ga³a siê pomiêdzy 800 a 1300 metrów, z silnym wzrostem temperatury w ni¿szych warstwach. Tamtego dnia ¶wiat³o wêdrowa³o wy¿ej, schodzi³o tylko na 1072 metry na 59 kilometrze.
Newralgiczny jest tylko ten szczyt niedaleko Pikuja. Patrzy³em na mapy Google i ¶wiat³o powinno go mijaæ nad zboczem, ale tam i tak jest wysoko. W najlepszym razie mog³o wystawaæ kilkadziesi±t metrów Popa Iwana.
Ma³e uzupe³nienie - sprawdzi³em jeszcze raz szczyty na mapie i niestety, poprzednio wzi±³em siê nie za ten, co trzeba. Teraz znalaz³em, 1180 mnpm i faktycznie, ¶wiat³o na drodze do Popa Iwana trafia dok³adnie w jego wierzcho³ek. Nawet je¶li warunki by³y jeszcze lepsze, ni¿ podaje Poprad, to zyskanie dodatkowych 100 metrów wydaje mi siê ma³o prawdopodobne. Szkoda. Mo¿e z Caryñskiej by siê da³o? Albo z jakiego¶ miejsca na Wetliñskiej, po³o¿onego dalej na zachód?
Dziêki Krzysiek za obliczenia! Co do daty wykonania to jestem jej chyba pewien (chocia¿ nie znalaz³em mojego "¼ród³a"), ale z tego co pamiêtam, to autor zdjêæ faktycznie podpisa³ je jako Bogdan, no i zbiezno¶c innych elementów "pogodowych" wskazuje, ¿e by³y robione wtedy, kiedy pozosta³e zdjêcia zamieszczone na DO. Te punkty z drogi ¶wiat³a które podajesz oczywi¶cie sobie sprawdzê, na razie wyp³ywa z tego wszystkiego dosyæ ogólniejsza , lu¼na konkluzja: pewnie z Wetliñskiej nie da sie dojrzeæ Popa Iwana Marmaroskiego, nawet w tak sprzyjaj±cych warunkach, nie pozwala na to grzbiet ukraiñskich Bieszczadów Wschodnich ko³o Pikuja. Z tego jednak wniosek, ¿e stamt±d, tj. kilkana¶cie kilometrów od polskiej granicy to jest juz mo¿liwe! Pu¶ci³em symulacjê na Hey-u z jednego ze szczytów, którego zboczem biegnie droga ¶wiat³a z Wetliñskiej w kierunku Poa Iwana M.:
http://www.heywhatst.../?view=IER28HB1 i co sie okaza³o? ¯e na 145 kilometrze wy³ania siê wierzcho³ek P I M, a tak¿e kilka innych szczytów obok!
Z tego wszystkiego wyp³ywa inny wniosek: szkoda, ¿e nie ma teraz takich granic pañstwowych, jak za czasów Austro-Wêgier... :scratchhead: Nie têskniê bynajmniej za rozbiorami Polski - juz wyja¶niam o co mi chodzi. Kto¶ powie: "Jak to, przecie¿ teraz jeste¶my w Unii, nie ma granic!". Czy¿by? A bêd±c np. w Mucznem czy Tarnawie we wschodniej czê¶ci naszych Bieszczadów, kiedy zapragniemy udaæ sie szybko za Prze³êcz U¿ock±, na grzbiet Pikuja bo akurat jest dobra pogoda do DO to co, uda nam siê to? Raczej nie. Teraz, kiedy jeste¶my w strefie Schengen, a z drugiej strony nie wiadomo, w jakim kierunku dryfuje Ukraina, czy bardziej na zachód, czy na wschód, perspektywa swobodnego poruszania sie po tej czê¶ci Karpat, dla wielu osób na pewno najciekawszej, chyba coraz bardziej siê oddala...
Tak na marginesie Waszych obliczeñ wzi±³em pod lupe zdjêcia z Po³oniny i owe kszta³ty to jedynie chmurki odwzorowuj±ce idealnie kszta³t linii szczytów tylko kilkaset metrów wy¿ej. Poza tym przy tej ogniskowej nawet gdyby co¶ wysz³o w teorii, to nie potwierdziliby¶my tego na zdjêciach.
A tak na zupe³nym marginesie, tym razem odnosz±c siê do politycznego stanowiska Kolegi Lukiego, wydaje mi siê, ¿e dla naszego kraju by³oby o wiele lepiej, gdyby naród nadwi¶lañski zosta³ do dzi¶ pod wp³ywem Habsburgów...
Móg³by¶ ¶ci±gn±æ fote i zaznaczyæ o co dok³adnie Ci chodzi?
Zdawa³o mi siê, ¿e widzê jakie¶ pasmo w skrajnie prawej czê¶ci zdjêcia, przy horyzoncie. Pewnie to nic wiêcej jak chmury. Nie s± to Góry Gutyñskie, kierunek nie do koñca siê zgadza. Chyba, ¿e to Góry Bukowe?
Zdawa³o mi siê, ¿e widzê jakie¶ pasmo w skrajnie prawej czê¶ci zdjêcia, przy horyzoncie. Pewnie to nic wiêcej jak chmury. Nie s± to Góry Gutyñskie, kierunek nie do koñca siê zgadza. Chyba, ¿e to Góry Bukowe?
Ja tam przy horyzoncie nic nie widzê a jedynie tu¿ nad nim chmury w piêtrze ¶rednim zajmuj±ce ponad po³owê zdjêcia. Przy takiej ogniskowej i rozdzielczo¶ci raczej nic sie nie zobaczy dalekiego, ale kiedys rozgryzali¶my obraz z kamery na £omnicy i tam przy jeszcze mniejszej rozdzielczo¶ci cos by³o widaæ, chociaz nie do koñca wiadomo co. Mo¿na sprawdziæ czy to by³y chmury ale nie jasna jest data zdjêcia bo sa tam dwie: 23.02.2008 i 22.02.2009.
Tak na marginesie Waszych obliczeñ wzi±³em pod lupe zdjêcia z Po³oniny i owe kszta³ty to jedynie chmurki odwzorowuj±ce idealnie kszta³t linii szczytów tylko kilkaset metrów wy¿ej. Poza tym przy tej ogniskowej nawet gdyby co¶ wysz³o w teorii, to nie potwierdziliby¶my tego na zdjêciach.
Chyba nawet nie chmurki, tylko cienka warstwa powietrza o trochê innej temperaturze i wilgotno¶ci. Wczoraj wieczorem zrobi³em u¿ytek z nagromadzonych pó³ roku temu wspó³rzêdnych.
Tu mo¿na zobaczyæ efekt. Pikuja nie podpisa³em, bo wspó³rzêdne by³y zbyt niedok³adne i po prostu nie trafi³em, ale to nie takie wa¿ne.
Po pierwsze, Pop Iwan w Górach Marmaroskich jest raczej nieodwo³alnie ukryty za szczytem 1180 w grupie Pikuja. Po drugie, Farcaul jest dos³ownie na linii grzbietu, ale byæ mo¿e zas³oni³aby go góra Gropa, która jest tu¿ obok i wychodzi ciut wy¿ej od Farcaula. Po trzecie, zaraz za grzbietem opadaj±cym od Tarnicy w prawo kryje siê ca³a masa innych szczytów, np. Pop Iwan w Czarnohorze. Po czwarte, warunki w chwili robienia zdjêcia nie by³y wcale tak rewelacyjne, jak sugeruje jego ogólna estetyka. Widoczne szczyty Gorganów s± odleg³e tylko o 100 (Kamionka) do 120 (Strimba) km. Nie jest widoczna Gropa, a jest tylko o 150 m ni¿sza od Strimby i znajduje siê raptem 5 km dalej. Najwyra¼niej "utonê³a" we mgle.
Nie bêdzie wielkim odkryciem spostrze¿enie, ¿e z Tarnicy by³yby wiêksze szanse na zobaczenie tych odleg³ych gór, bo to i 120 m wy¿ej, i korzystniejsze po³o¿enie wzglêdem Pikuja. Mo¿e kto¶ ju¿ robi³ symulacje, a je¶li nie, to mo¿e warto zrobiæ? Je¶li wynik by³by pozytywny, to kto z DO wybiera siê zim± w Bieszczady, niech w razie dobrej pogody przypnie o pó³nocy narty (chyba, ¿eby ¶nieg nie dopisa³) i zasuwa na wschód S³oñca na Tarnicê!
Ten post by³ edytowany przez
Krzysiek_S dnia: 18 September 2009 - 09:16
Krzysiek_S, mo¿e
symulacja z tego postu bêdzie pomocna dla waszej dyskusji...
Ten post by³ edytowany przez
merti dnia: 18 September 2009 - 13:15
Po pierwsze, Pop Iwan w Górach Marmaroskich jest raczej nieodwo³alnie ukryty za szczytem 1180 w grupie Pikuja. Po drugie, Farcaul jest dos³ownie na linii grzbietu, ale byæ mo¿e zas³oni³aby go góra Gropa, która jest tu¿ obok i wychodzi ciut wy¿ej od Farcaula. Po trzecie, zaraz za grzbietem opadaj±cym od Tarnicy w prawo kryje siê ca³a masa innych szczytów, np. Pop Iwan w Czarnohorze. Po czwarte, warunki w chwili robienia zdjêcia nie by³y wcale tak rewelacyjne, jak sugeruje jego ogólna estetyka. Widoczne szczyty Gorganów s± odleg³e tylko o 100 (Kamionka) do 120 (Strimba) km. Nie jest widoczna Gropa, a jest tylko o 150 m ni¿sza od Strimby i znajduje siê raptem 5 km dalej. Najwyra¼niej "utonê³a" we mgle.
Nie bêdzie wielkim odkryciem spostrze¿enie, ¿e z Tarnicy by³yby wiêksze szanse na zobaczenie tych odleg³ych gór, bo to i 120 m wy¿ej, i korzystniejsze po³o¿enie wzglêdem Pikuja. Mo¿e kto¶ ju¿ robi³ symulacje, a je¶li nie, to mo¿e warto zrobiæ? Je¶li wynik by³by pozytywny, to kto z DO wybiera siê zim± w Bieszczady, niech w razie dobrej pogody przypnie o pó³nocy narty (chyba, ¿eby ¶nieg nie dopisa³) i zasuwa na wschód S³oñca na Tarnicê!
Po pierwsze Krzysiek jeszcze raz dziêki za analizê, w dodatku "okraszon±" symulacj± na zdjêciach :rolleyes: . Jesli chodzi o widoczno¶c Farcaula, czy to z Tarnicy, czy z Wetlinskiej, to jest ona jeszcze bardziej w±tpliwa, niz Popa Iwana M. - na drodze ¶wiat³a staje Po³onina Krasna ze szczytami przekraczajacymi 1500 m npm (z Tarnicy na 107 kilometrze ). Pop Iwan czarnohorski i inne szczyty, o których piszesz, s± na tym kierunku zupe³nie wykluczone - na drodze staje potê¿ny masyw ¦widowca, z którego co¶ tam zreszt± (jak te¿ wskazuje symulacja podes³ana przez Mertiego) mo¿e byæ widoczne. Jedynym, a w ka¿dym razie najbardziej prawdopodobnym szczytem jest Pop Iwan Marmaroski w³asnie, ale tu, chociaz Tarnica jest wy¿sza od Wetliñskiej i promieñ swiat³a omija wiekszo¶c szczytów w grupie Pikuja, z kolei gorzej robi siê dalej - pojawia siê troche grzbietów powyzej 1200 m npm. (chociaz mo¿e w przypadku jakiejs ¶wietnej inwersji szczyt Popa sie wy³oni?). Niestety (albo stety) na tym kierunku z naszych Bieszczadów jest juz du¿o dosyæ wysokich grup górskich obok siebie ( to nie to samo, co widok z Tatr przed którymi s± tylko rozrzucone, niewysokie pasma ). Co widaæ z Tarnicy "w warunkach normalnych" pokazuje zreszt± symulacja na Hey-u zamieszczona przez Mateusza (wiêc nie bêde dublowa³) ze dwie str. do ty³u w w±tku "Beskidy z Katowic": wg. niej osi±galne s± inne rumuñskie góry - Gutyjskie w odleg³o¶ciach 140 - 174 km.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl