Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jak za pomoc± barometru wyznaczyæ wysoko¶æ budynku ?
A jak± d³ugo¶æ ma barometr? :)
Arek
Mo¿esz przyj±æ dowoln± powiedzmy X.
A jak± d³ugo¶æ ma barometr? :)
Arek Z twierdzenia Talesa chcia³by¶ skorzystaæ Arku? :D
Dodam ¿e prawid³owych odpowiedzi jest wiele.
Mo¿e np. wejsc na dach budynku uprzednio zmierzywszy cisnienie na dole i zmierzyc cisnienie na dachu. Nastepnie znajac roznice cisnien pomnó¿my j± przez 8,5 i wyjdzie nam zgrubny wynik.
Sk±d sie wziê³o 8,5? W naszych szerokosciach geograficznych cisnienie spada ¶rednio o 1hPa na 8,5 m wysokosci. Jesli roznica bedzie wynosic 5,5 hPa to budynek bedzie mia³ 5,5*8,5 = ok.47m
Hi hi mo¿na te¿ zwa¿yæ barometr na dachu i przy gruncie i z ró¿nic cie¿aru spowodowanych oddaleniem od ¶rodka Ziemi odczytaæ wysoko¶æ budynku 8)
Bo co bêdzie jak w miêdzy czasie zanim wyjdziesz na dach powiedzmy wzro¶nie ci¶nienie, mo¿e ci wyj¶æ ujemna wysoko¶æ budynku czy co¶ w tym stylu albo ¿e pomyli³e¶ windê na dach z wind± do piwnicy na podziemny parking :? :wink:
Najpro¶ciej odmierzyæ barometrem wysoko¶æ budynku przyk³adaj±c go jak miarkê jednostkow± do elewacji :wink: :wink: :wink:
Albo ustawic gdzies nieopodal i z trojkata liczyc ;)
E tam lepiej zrzuciæ go z dachu i liczyæ czas (jako pochodn± przebytej drogi swobodnego spadku) do upadku ze wzoru na przyspieszenie w polu grawitacyjnym 8)
Najgorsze to jest to, ¿e w zasadzie wszystkie te sposoby s± stosowalne :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:
Co gorsze, to mo¿na na upartego jeszcze parê innych wymy¶leæ :wink: :wink: :wink: :wink: :wink: .
To czekamy na dalsze rozs±dne propozycje, jedn± jeszcze znalaz³em na gor±co, zrzucamy barometr na bruk, robimy dup i liczymy jak szybko us³yszymy ³up od momentu dup i z prêdko¶ci d¼wiêku liczymy wysoko¶æ budynku :wink: :wink: :wink:
Jak znamy dlugosc barometru, to bardzo dokladnie mozna przylozyc
go do sciany budynku i idac po chodzach zmierzyc ile barometrow ma
budynek :wink:
Arek
...zrzucamy barometr na bruk, robimy dup i liczymy jak szybko us³yszymy ³up od momentu dup i z prêdko¶ci d¼wiêku liczymy wysoko¶æ budynku Janusz ale przedksoc fali dziekowej ma chyba zwiazek z gestoscia ? a co za tym idzie cisnieniem powietrza czy mi sie tylko wydaje ?
bo jesli cisnienie bedzie rosnac to i ilosc materii w danej objestosci bedzie inna a wiec bedzie to tozsame ze zmiana gestosci - czyli predkosc fali bedzie sie zmieniac ?
jesli tak to wyjda Ci nietyle bzdury co niedokladnosci .
musial bys znac cisnienie na poszczegolnych wysokosciach np co pietro a
to juz nie jest takie latwe jak zdazyles wytknac Ma³kowi :twisted: .
jesli nie to prosze mnie popraw bo fizyki jako takiej juz 2 lata nie mialem :roll:
pozdr
DaVe
chociaz z drugiej strony pomijac opor mozna by policzyc ze swobodnego spadku -rany nie doczytalem wczesniejszego posta. Janusz juz ta opcje obstawil . :wink:
Jak znamy dlugosc barometru, to bardzo dokladnie mozna przylozyc
go do sciany budynku i idac po chodzach zmierzyc ile barometrow ma
budynek :wink:
Arek to rozwi±zanie bêdzie chyba naj...
Najdokladniejsze, chciales powiedziec :)
Arek
:salu:
Historia barometru jest przyk³adem okre¶lnia granic problemu, wiêkszo¶æ ludzi kombinuje ¿e jak jest barometr to trzeba nim mierzyæ ci¶nienie.
Prawid³owe odpowiedzi podali Janusz_P, xterm, Arek. Pomys³ Ma³ka mia³by w/g mnie zbyt du¿y b³±d pomiaru nie mniej jednak jest ciekawy.
No wiêc odpowiedzi mo¿e byæ wiele:
Np.
1. trzeba wzi±æ barometr na dach budynku, przywi±zaæ do liny, opu¶ciæ na dó³, a nastêpnie zmierzyæ d³ugo¶æ liny, która jest równa wysoko¶ci budynku
2. zrzuæ barometr ze szczytu budynku i zmierz stoperem czas spadania. Nastêpnie ze wzoru S=1/2at(2) (t do kwadratu) (d³ugo¶æ drogi w ruchu jednostajnie przyspieszonym jest równa po³owie iloczynu przy¶pieszenia i kwadratu czasu) oblicz wysoko¶æ budynku. (Janusz_P)
3. w s³oneczny dzieñ zmierzyæ wysoko¶æ barometru, d³ugo¶æ cienia barometru i budynku i wyznaczyæ wysoko¶æ budynku z prostej proporcji (xterm)
4. Id±c na górê po schodach mo¿na odk³adaæ na ¶cianie wysoko¶æ barometru (Janusz_P, Arek)
5. mo¿na przywi±zaæ barometr do sznurka zrobiæ z niego wahad³o i wyznaczyæ ró¿nicê miêdzy przyci±ganiem grawitacyjnym na poziomie ulicy i dachu. Znaj±c ró¿nice mo¿na wyznaczyæ wysoko¶c budynku.
6. A najpro¶ciej i najdok³adniej: pój¶æ do biura zarz±dcy budynku i powiedzieæ: "Prosze pana oto bardzo dobry barometr. Dam go panu, je¶li powie mi pan jaka jest wysoko¶æ budynku"
"Historiê barometru" napisan± przez Alxandra Calandra, profesora fizyki z Washington University w St. Louis postaram siê w ca³osci przepisaæ w dziale Humor jako ¿e jest zabawna i pouczaj±ca i jedn± z moich ulubionych.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl