Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam,
Zacznê mo¿e od tego ¿e w ¿yciu niczego nie szlifowa³em, mo¿e poza 13m2 parkietu. Pytanie moje zapewne nie jest nowatorskie i przepraszam je¶li kogo¶ urazi, ale co s±dzicie o klejeniu blanka z kilka tafli 5mm. Czy taka konstrukacja przetrwa aluminizacje? Ewentualnie niech mnie ktos uswiadomi jaki % swiatla bylby odbijany bez aluminizacji. Pytam oczywiscie nie bez przyczyny, mam kilka szklanych polek walajacych sie bezuzytecznie.
--
Pozdrawiam,
[g.d.]
Przy ma³ym-¶rednim zwierciadle gra warta ¶wieczki, bowiem bez problemu mo¿na kupiæ float 19mm i wyci±æ odpowiedni kr±¿ek. Ale sklejenie dwóch takich tafli metod± uv móg³by byæ ciekaw± alternatyw± dla zrobienia du¿ego lustra. Tyle tylko problem jak wspomnia³e¶ wysokiej temperatury aluminizacji..., o rozszerzalno¶æ takiej sklejki w czasie obserwacji bym siê raczej nie martwi³.
Dla mniejszych srednic to faktycznie bez sensu, ale i klejenie szk³a float 19mm to chyba szukanie problemów:
http://astro-forum.o...showtopic=14136
Klejenie p³yt szklanych i wykonywanie z takich 'blanków' zwierciade³ jest bezsensowne, gdy¿ ró¿nica rozszerzalno¶ci termicznej szk³a i jakiegokolwiek spoiwa jest tak ogromna, ¿e nie uda³oby siê otrzymaæ lustra o po¿adanej dok³adno¶ci (nawet jesli, to przy zmianie o niewielka temp dok³adno¶æ mo¿e siê zmieniæ o lambda a mo¿e i wiêcej.
W Kanadzie zdaje sie klei sie szklo na duze zwierciadla ( szklo o parametrach lepszych niz pyrex - BVC , jak sie nie myle ) . Klei sie go jednak termicznie podgrzewajac prawie do temperatury topnienia , po czym napewno trzeba je odprezyc . Technika praktycznie niedostepna w warunkach amatorskich i z pewnoscia nieoplacalna w przypadku szkla okiennego .
W przypadku duzych srednic z pewnoscia warto sie zainteresowac szklem suprax firmy Schott ( Jena - Niemcy ) - szklo o wlasciwosciach zblizonych do pyrexu . Sa to blanki 60 cm srednicy wystepujace w dwoch grubosci 45 mm i 55 mm .
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl