MTO na Teleskop 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Wiem, ¿e temat stary jak ¶wiat.

Mam MTO 11CA i chce to tanim kosztem na teleskop przerobiæ. Mam kilka pytañ do tematu
Mo¿ecie mi podaæ jakie¶ niedrogie rozwi±zania?
mo¿e wersja bez z³±czki 90* (tañsza) ?
a mo¿e nie ... ?
Czy dam rade zamontowaæ MTO do ¿urawia Porucznikowego i jak to siê bêdzie zachowywaæ, to chyba pytanie do ludzi z wyobra¼ni± :) jak by siê da³o to nie potrzebna z³±czka k±towa, czyli nie trzeba przeogniskowywaæ i ¶wiat³osi³a zostanie f10 ?
Aha i jeszce jedna w±tpliwo¶æ, jak najlepiej czy¶ciæ szk³a (przód i ty³) bo mam t³uste smugi które nawil¿on± ¶ciereczka nie zesz³y do koñca bo by³em chyba zbyt delikatny.
Wiem, ¿e du¿o odpowiedzi na moje pytania bylo ju¿ gdzie¶ tam np. na teleskopy.pl ale niestety nie dzia³a!

Przy okazji pozdrawiam wszystkich ludzi z astrospedu w Jeziorach !!!

Pozdro



MTO na ¯urawia to nieporozumienie bo ten zrestaw ma za ma³± sztywno¶æ do obserwacji teleskopem, do lornetki to co innego i ¿uraw jest prima!!!
MTO wymaga solidnego drewnianego lub sztywnego Alu statywu z zamkniêtych, grubych profili !!!
Najtaniej wyjdzie ze z³±czk± prost± 1,25 lub 2" i obejdzie siê bez przeogniskowania.
Ca³e szczê¶cie ¿e nie mieszkamy na równiku i nie mamy planet w zenicie !!!
MTO to sprzet g³ównie planetarno, gwiazdowo, ksiê¿ycowy a z 2" okularami o d³u¿szej ogniskowej na wprost i mg³awice bêd± w nim ³adnie wygl±da³y. ;D ;D ;D

  Hmmm.....wilgotn± szmatk± .......star³em kiedys warstwe antyrefleksow± z rosyjskiej czy tez Chiñskiej lornetki  ;D ;D ;D

Menisk wytrzyj such± nie u¿ywan± lub wypran± szmatk±
bawe³nian±, chuchaj±c na powierzchniê szk³a(nie dmuchaæ, bo naplujesz) Za³ó¿ na sta³e filtr UV z kompletu
jaki powinien byæ w zestawie. Zakurzone powierzchnie
czy¶æ  miêkkim pêdzlem, tylko do tego u¿ywanym.



Nie zapomnij tylko ¿e na tym filtrze UV jest podana krotno¶æ przed³u¿enia ekspozycji 1,4x czyli tracisz na dzieñ dobry 40% ¶wiat³a a to nie ma³o :o :o :o

Je¶li chodzi o moj± lornetke to przecieram raz poraz czyst± bawe³nian± szmatk± i nic sie nie dzieje, ale z tego  widze ¿e czyszcenie MTO to inna bajka.

a powiedzcie mi czym jest pokryte ta (nie wiem jak to siê fachowo nazywa) szybka na wylocie MTO , ma filetowawy odblask, to mo¿na zetrzeæ przy czyszczeniu i jakie to ma znaczenie?

nie dziwcie siê moim pytaniom, ale jako laik w MTO chce jak najlepiej siê opiekowaæ tym sprzêtem :)

pozdro

Witam,
wlasnie Leszku moze wiesz dlaczego filtr UV zalozony na MTO polepsza obraz?  W zeszlym roku, po informacji od Ciebie nakrecilem filtr i faktycznie obrazy byly bardziej kontrastowe  ??? :) I zeby to dotyczylo jasnych obiektow jak planety ale rowniez tych niewielu DSow, ktore mozna obserwowac MTO :P :)
Pozdrawiam,
Jurek

MTO jako Maksutow Cassegrain ma korekcjê multispektraln± i prawid³owo skorygowany fiolet i nawet bliski nadfiolet dlatego nie rozumiem dlaczego z filtrem UV o krotno¶ci 1,4x obraz mia³by byæ lepszy w Astro, zak³ada³em kiedy¶ po kolej wszystkie 3 liltry i obraz tylko sie pociemnia³ na galaktyce M81 i M82 a na Jowiszu pojawia³ siê odblask na brzegu pola widzenia okularu, którego bez filtru nie by³o ???
Co innego widoczki ziemskie gdzie odciêcie nadfioletu silnie rozpraszanego przez brudy w atmosferze niejako wyostrza odleg³e obiekty na horyzoncie ;D
Obraz Jowisza z filtrem przed obiektywem by³ mniej ostry i taki md³y jak przez nie najlepsz± szybê okienn± z tañszych nowych okien :'(

Nie, ja sie zgadzam, nie znalazlem zadnych racjonalnych powodow, zeby filtr UV z MTO polepszal astro obrazy :-/, ale pamietam w zeszlym roku latem w czasie pelni obserwowalem sobie M31 (no bo co mozna oprocz lysego :P ). I tak bez filtra to byla mgielka, z filtrem zyskiwala konkretniejsze ksztalty :-/ Moze to efekt pociemnienia tla nieba, niezle rozswietlonego przez ksiezyc  ???.
A moze to efekt placebo  :-[ :-[ :-[ ?
Uzywalem MTO przeogniskowanego ze zlaczka M42/2/1,25 i okularem Soligora 32mm...
Jurek

Panie Januszu, czym siê ró¿ni orócz tego ¿e 2'' i 1,25''
Z³±czka okularowa, projekcyjna Astrokrak M42x1/1,25"/M42x1 od Z³±czka okularowa prosta M42x1 / 2"

Czyli powinienem zapytaæ inaczej  jaka jest ró¿nica miêdzy z³±czka projekcyjna a z³±czka prosta ?

Z³±czka prosta to nakrêcana na MTO tulejka z utwardzonego szafirem i wyczernionego galwanicznie duralumninium do której wk³adamy okular z boku blokowany ¶rubk± dociskow± a projekcyjna jest dodatkowo na koñcu wzbogacona o mêski gwint M42x1 umo¿liwiajacy z zestawem pier¶cieni po¶rednich lub mieszkiem makro wykonywanie projekcji okularowej np do fotografii planetarnej czy lunarnej ;D

Witam Cie

Niestety musze Ci powiedzec ze wersja bez zlaczki 90st to nieporozumienie. W pierwszych dniach posiadania MTO nie mialem jej i niestety obserwacje obiektow powyzej 60st to byla meczarnia. Dlatego kupilem zlaczke u P. Janusza (tylko pamietaj ze powinienes wybrac taka ktora mozna dowolnie obracac w gniezdzie - chodzi o to zeby gwint na MTO nie determinowal ustawienia zlaczki) Ale P. Janusz bedzie wiedzial o co chodzi!

Je¶li nie znasz mojego rozwi±zania dla MTO to proponujê zajrzeæ tu: http://www.lx-net.prv.pl/mto1.htm . Ja nale¿ê do tej grupu astronomów, którzy nie s± tak bardzo zawziêci na sterczenie przy rurach ale nieco bardziej interesuj± mnie konstrukcje przydatne w astronomii. To rozwi±zanie dla MTO  powsta³o z inspiracji produkcj± Mead-a i Celestron-a po przygodach z Uniwersa³em. W tej chwili ten skromny napêd jest moim 'królikiem do¶wiadczalnym' przy testowaniu uk³adów steruj±cych i oprogramowania do systemu goto. Wszyskie obserwacje i b³êdy tu wykryte s± niezwykle porzydatne na wiêkszych konstrukcjach !. Przek³adnie jakie mam w tej chwili pozwalaj± mi na dok³adno¶æ sterowania rz±du 30 sek. ³uku na 1 krok sterowania. Wkrótce powiêkszê rozdzielczo¶æ 4-krotnie do ok. 8 sek. ³uku na jeden krok. Do obserwacji wizualnych ta dok³adno¶æ wystarcza a¿ nadto, do fotografii CCD te¿ ale z krótkimi czasami na¶wietlania. Stanowczo popieram g³osy, ¿e praca bez z³±czki k±towej jest w przypadku MTO nieporozumieniem. Szkoda, ¿e po zastsowaniu z³±czki 'robi siê ciemniej'. Mo¿e Janusz wymy¶li co¶ na kompensacjê tego zjawiska ? By³bym pierwszym chêtnym a s±dzê, ¿e nie zabrak³o by nastêpnych.
L.Jêdrzejewski

Panie Leszku gratuluje udanej konstrukcji i podziwiam zapa³ z jakim Pan to realizuje !!!

W³anie przed chwil± wróci³em z dworu "na tarczy" :)

chcia³em nagraæ sobie jowisza i saturna Vest± CCD no siê przeliczy³em, gdy¿ nie mog³em wcelowaæ planetami w kadr na monitorze :( kilka razy mi mign±³ na monitorze przy szukaniu i to wszystko.
I to nawet stabilny drewniany statyw nie pomaga, st±d wniosek, ¿e szukacz niezbêdny.

a z³±czka katowa to mój nastêpny zakup i okulary  8)

mam pytanko Jak sie kolimuje MTO ?

i czy mto jest podatne na rozkolimowywanie sie, np poprzez transport jakie¶ nieprzewidziane szturchniaki itp.?

pozdro

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl