Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam Wszystkich!!
Pragnê zaznaczyæ ¿e jestem nowym u¿ytkownikiem teleskopu i mam praktycznie[zerow±] wiedzê na temat astronomii i obserwacji ale.....
Kupi³em synowi teleskop z ni¿szej pó³ki model Celestron Firstscope 114 wersja Short z okularem x10 x20 oraz soczewkê Barlowa 2x i mam w zwi±zku z tym pytanie czy kto¶ mo¿e mi doradziæ co mogê dokupiæ do tego teleskopu aby ”podkrêciæ ” jego parametry tak aby nie kupowaæ nowego a zainwestowaæ trochê mniejsze pieni±dze ni¿ standardowa wersja wy¿szego modelu aby móc zobaczyæ na przyk³ad mg³awice..? jakie¶ soczewki? filtry ? poprawiaj±ce jako¶æ widoczno¶ci znacznie;-)
Proszê o wyrozumia³o¶æ je¶li plotê trzy po3 ale jestem nowicjuszem.
Dziêkujê z góry i pozdrawiam.
po pierwsze wyjechac za miasto gdzie jest czarno, ¿e nic nie widaæ :)
dopiero tam jest czad :szczerbaty:
po drugie kupiæ okular 32mm da ja¶niejszy obraz
po trzecie mo¿na kupiæ filtr UHCS
ps. a wiesz gdzie szukaæ M42?
:rolleyes: B)
Wybaczcie, ¿e tak enigmatyczny post, ale... ;)
To nie sa okulary x10 i x20 tylko 10mm i 20mm ( to ich ogniskowa) a t± kasê nale¿a³o zaiwestowac w wieksz± optykê bo teraz juz niewiele zdzia³asz a wieksz± róznicê przyniesie jedynie smoli¶cie czarne niebo.
serdecznie witamy na forum nowego astrofana.
Tutaj jest du¿o bardzo m±drych osób z ogromn± wiedz± na temat astronomii, tak wiêc na pewno uzyskasz wiele cennych rad...
pozdrawiam
Ori2711
Najpierw poobserwuj troche :)
tak jak powyzej Ci radzono to wyjedz w jakies bardzo ciemne miejsce wczesniej zainstaluj sobie program Starry Night :) i zlokalizuj najlatwieksze obiekty do ogladania na poczatek :)
to beda Planety :
Saturn
Mars
obiekty mglawicowe :
Orion Nebula
M 31
Pleiady
NGC 869 i NGC 884
A potem wejdz na foruma i podziel sie spostrzerzeniami :)
owocnych obserwacji zycze :)
Jimmy, jak ju¿ zosta³o powiedziane teleskop to nie komputer i nie mo¿na go dowolnie podkrêcaæ montuj±c nowe gad¿ety. Tutaj liczy siê zdolno¶æ zbierania ¶wiat³a i w zasadzie jedyn± metod± ¿eby co¶ wiêcej zobaczyæ przez sprzêt jaki masz jest ciemne niebo. Nie wytarczy jednak pojechaæ za rogatki miasta, trzeba pojechaæ na tyle daleko, ¿eby ³una miejska nie za¶wietla³a ca³ego nieba. Jak ju¿ tam bêdziesz to bez problemu zobaczysz dziesi±tki, a anwet setki mg³awic, gromad gwiazd i galaktyk. Tylko nie spodziawaj siê kolorowych spiral i ob³oków, zobaczysz najwy¿ej s³abe mgie³ki o niewyra¼nych kszta³tach. Ale chodzi o satysfakcjê prawda? sam pojecha³em, ustawi³em i zobaczy³em :) A to jest tak cholernie daleko st±d ¿e g³owa boli...
. Ale chodzi o satysfakcjê prawda? sam pojecha³em, ustawi³em i zobaczy³em :) Chcia³e¶ napisaæ znalaz³em, bo z tym widzeniem to jest tak jak opisa³e¶ wy¿ej, ledwo widoczna rozmazana plamka i gdyby nie mapka to by¶ nawet jej nie zauwa¿y³. :Boink:
pozdro
Krzysiek
Chcia³e¶ napisaæ znalaz³em, bo z tym widzeniem to jest tak jak opisa³e¶ wy¿ej, ledwo widoczna rozmazana plamka i gdyby nie mapka to by¶ nawet jej nie zauwa¿y³. :Boink: I w³a¶nie to jest niesamowite... ¿e to tak cholernie daleko... ledwo widoczne... ale wypatrzy³em, sam...
Tutaj jest du¿o bardzo m±drych osób Bardzo mi mi³o, ¿e masz o mnie takie zdanie :Salut:
Dokladnie najwieksza satysfakcja jest z odnalezienia tych dalekich obiektow i zdanie sobie sprawy jak daleko one sa :) ...ja zawsze jak pzlapie jakis obiekt to czytam o nim wszystko co jest dostepne w necie :) ..z jaka predkoscia sie porusza ...jakiej wielkosci ....co sie tam dzieje :)
czasem mozna tez dopatrzyc sie ciekawych ksztaltow :)
Radek kiedy jezdiemy gdzies z telepami ?
tak jak powyzej Ci radzono to wyjedz w jakies bardzo ciemne miejsce wczesniej zainstaluj sobie program Starry Night :) ...je¶li kogo¶ staæ na Starry Night. ;) Jest bardzo dobry darmowy program - Cartes du Ciel. :)
Bardzo mi mi³o, ¿e masz o mnie takie zdanie :Salut: Henryku mam nadziejê ze to nie by³o ironiczne. :Beer:
Ogrom twojej wiedzy az trudno ogarn±æ i akurat Ciebie wymieni³abym jednym tchem w¶ród najlepszej dziesi±tki na tym forum.
Pozdrawiam serdecznie
Ori
Na pocz±tek poleci³ bym Ci równie¿ zapoznanie siê z jak±¶ literatur± dla pocz±tkuj±cych mi³o¶ników astronomi. Poczytaj sobie jak zbudowany jest teleskop, jakie ma wady i zalety bo wtedy zrozumiesz jak mo¿esz go "podkêciæ" i jakie ograniczenia siê z tym wi±¿±. Ja osobi¶cie korzystam z dwóch publikacji:
"Niebo na weekend" - zawiera opis budowy teleskopów, opisy planet, gwiazdowzborów. Wszystko w wdo¶æ prosty i jasny sposób - w sam raz na pocz±tek.
"Tablice astronomiczne z przewodnikiem po gwiazdach" - zawiera opisy gwiazdozbiorów z zanaczeniem ciekawszych obiektów które w nich mo¿na obserwowaæ. Zawiera równie¿ spis ciekawszych zjawisk na niebie: np. zaæmieñ s³oñca i ksiê¿yca, koniunkcji planet.
Skoro masz udaæ siê za miasto, ¿eby podziwiaæ gwiazdy i galaktyki na czarnym tle nieba to potrzebowa³by¶ równie¿ obrotowej mapy nieba, ¿eby¶ móg³ zlokalizowaæ to co Ciê bêdzie interesowa³o. No chba, ¿e ju¿ masz wprawê i znasz ju¿ gdzie co mo¿na znale¶æ....
Witam
Dziêkujê wszystkim za mi³e przyjêcie .Prawda jest taka ¿e satysfakcja to jedno a kolorowe mgie³ki to drugie[równie¿] istotne. Pañstwa opinie sprowadzi³y mnie w mocny sposób z nieba na ziemiê;-) rzek³bym b³yskawiczna terapia szokowa ale to dobrze...
Teraz wiem ¿e aby zobaczyæ[ zaobserwowaæ obiekt nie wystarczy wyd±æ parê set z³oty i mieæ balkon w bloku trzeba czego¶ wiêcej.....
Jestem zaciekawiony tym co widz± niektórzy z was a czego sam nie bêdê móg³ przez jaki¶ d³u¿szy czas do¶wiadczyæ dopóki dopóty nie wymieniê sprzêtu a nie nast±pi to wcale to szybko. Niemniej dziêki sugesti± pañstwa spo¿ytkuje ten czas na obserwacji mniej z³o¿onych i odleg³ych obiektów wzbogacaj±c siê o wiedzê do której braku siê przyznaje...
Pozdrawiam wszystkich
Jimmy, ale¿ Ty jeste¶ w sytuacji, o której kiedy¶ mog³em tylko pomarzyæ. Gdy zaczyna³em ¶wiadomie patrzeæ na niebo gdzie¶ w okolicach 1986 roku jedyne czym dysponowa³em to by³a lornetka 7x35, a nieco pó¼niej lunetka 20x50. Teleskop o takiej ¶rednicy jak Twój kupi³em dopiero po ponad dziesiêciu latach! Mo¿na przez to zobaczyæ naprawdê niez³e widoki, biliw mi B)
Jim nie za³amuj siê swoim teleskopem, zobaczysz naprawdê sporo obiektów na niebie, tyle tylko, ¿e nie bêd± one wygl±daæ tak jak na zdjêciach (ta regu³a nie dotyczy planet, tu chwilowy obraz w okularze mo¿e byæ znacznie lepszy ni¿ na zdjêciach, czê¶ciowo tak samo jest z gromadami). Je¿eli masz instynkt my¶liwego zobaczysz ile frajdy daje polowanie na jeszcze nie widziane obiekty, czego Ci ¿yczê.
pozdro
Krzysiek
dostalem tego linka tutaj na forumie wiec i dalej podaje :)
http://www.skyrover....brary.php?cat=8to sa szkice obiektow mglawicowych jak wygladaja w okularze ..co prawda masz troche mniejszy sprzet ale czesc z nich napewno bedziesz mogl zaobserwowac podobnie ..np. obiekty z katalogu Messiera :) mimo braku kolorow zwroc uwage ze szczegoly niektorych obiektow sa dosc ciekawie widocznie w teleskopie i pamietaj ze na zywo to bardziej ekscytujaca sprawa :)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl