Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Jestem troche zielony, ale ostatnio zaciekawi³a mnie oferta Regulusa 130/650 firmy Astrokrak. Zdziwi³em siê, gdy ujrza³em ró¿nicê cenow± pomiêdzy tym teleskopem na monta¿u Dobsona i paralaktycznym, która wynosi 875z³. Czy Dobson jest taki "nieodpowiedni" do tego teleskopu (i ogólnie)? Piszê o tym, poniewa¿ jak dla mnie 875z³ to sporo i nie wiem czy naprawdê op³aca siê kupiæ na paralaktycznym? Prosi³bym równie¿ o opinie na temat Regulusa.
Regulus ze wzgledu na ma³± ogniskow± na dobsonie jest "niski" to poci±ga za soba problem wysoko¶ci wyci±gu. Przy tym teleskopie ni ma raczej mowy o obserwacjach na stoj±co jest on po prostu za niski ale oczywi¶cie mo¿na trochê sobie u³atwiæ sprawê stawiajac go na jakim¶ stoliku. Je¿eli dla Ciebie cena Regulusa na dobsonie jest duza to radzi³bym go na razie w takiej formie kupiæ a potem ewentualnie dokupic do niego monta¿ paralaktyczny.
W ogóle co to za zwyczaj obserwacji na stoj±co, to nie fotoplastikon tylko teleskop gdzie trzeba zasi±¶æ wygodnie przed okularem i ch³on±æ cuda naszego Nieba na spokojnie :salu:
Je¿eli dla Ciebie cena Regulusa na dobsonie jest duza Cena na Dobsonie jest dla mnie OK, ale paralaktyczny to ju¿ trochê sporo jak dla mnie, st±d moje w±tpliwo¶ci.
zawsze na paralaktyk mo¿esz dozbieraæ je¶li ci bêdzie konieczny :roll:
generalnie paralaktyk pozwala pokrêt³ami mikroruchów ¶ledzenie obiektów i przy prawid³owym ustawieniu, korygowanie jedn± osi± zmian w pozycji obiektu spowodowanych ruchem obrotowym ziemi.
Tak na marginesie - patrzy³em przez regulusa na dobsonie i bardzo dobrze wspominam t± przygode, ¶wietny teleskopik na pocz±tek :idea: :D
Wypowiem sie tedy jako u¿ytkownik Regulusa, na Dobsonie w³a¶nie... Generalnie to fajny sprzêt, oczywi¶cie nie jest tez pozbawiony wad. Zacznê od zalet: kompaktowo¶æ i mobilno¶æ: na obserwacje znoszê go po schodach z 3-ciego piêtra w jednym kawa³ku z monta¿em i ³adujê do malucha w minutê, przypinaj±c gumami do przedniego fotela. Aperturê ma to to wieksz± od popularnych 114-tek, co przek³ada siê na zasiêg.
Teraz wady: Najpowa¿niejsza jest ten za niski monta¿. Nie o to chodzi,¿e przy teleskopie trzeba siedzieæ [to akurat mo¿e byæ zalet±], tylko ¿e jest on za niski, aby doros³a osoba [mój wzrost ok. 180cm]na najni¿szym sto³eczku wêdkarskim mog³a wygodnie obserwowaæ, szczególnie obiekty nisko nad horyzontem. Z kolei szukanie czego¶ w zenicie szukaczem wymaga prawie k³adzenia sie pod teleskopem. Ja rozwi±za³em problem dodaj±c nó¿ki meblowe, teleskop zyska³ na wzro¶cie jakie¶ 12cm. Generalnie monta¿ powinien byæ wy¿szy o jakie¶ 15-20cm. Druga sprawa, dotyczaca raczej ogólnej"filozofii" tego teleskopu. Otó¿ wydaje mi siê, ¿e bez szkody dla mobilno¶ci i mo¿liwo¶ci obserwacji DS Regulus móg³by miec ciut d³u¿sz± ogniskow±, rzêdu 700-750mm Stosuj±c okular Plossla 28-32mm zamiast 25mm mo¿na w takiej wersji utrzymaæ jasn± , du¿± ¼renicê wyj¶ciow± [5mm przy 26x], nieco kosztem pola widzenia, które w Regulusie i tak jest spore [rzedu 1.7 st. bodaj¿e]. Tubus wykonany jest [przynajmniej w moim egzemplarzu] ze znacznym naddatkiem d³ugo¶ci w stosunku do aktualnej ogniskowej [650mm], wiec specjalnie nie zwiêkszy³o by to jego gabarytów. W zamian da³o by siê zmniejszyc nieco lusterko wtórne, a przede wszystkim u³atwi³o by to dobór okularów do obserwacji planetarnych, szczególnie, je¶li kto¶ nie chce u¿ywaæ Barlowa. Oczywi¶cie Regulus jest dedykowany g³ównie do DS, ale jako niezbyt du¿y teleskop [czesto jako tzw. pierwszy sprzêt] bedzie u¿ywany tak¿e do planet. Takie modyfikacje uczyni³y by go bardziej uniwersalnym narzedziem, nie wiem na ile, takie mam po prostu subiektywne wra¿enie.
Podsumowuj±c - jest to fajny, lekki teleskop, na pewno niez³y dla poczatkuj±cego, szczególnie, je¶li musi siê woziæ na obserwacje za miasto, w wersji na Dobsonie jedyn± powa¿n± wada jest zbyt niski monta¿. Z tym, ¿e jako sprzet do DS ma stosunkowo niewielka aperturê. Je¶li mo¿liwo¶ci finansowe pozwalaj±, doradza³bym jednak co¶ kalibru 150mm przynajmniej -ale to piszê z perspektywy delikwenta, majacego ju¿ apetyt na wiêcej [w DS], a to wymaga apertury, apertury, apertury... pozdrawiam
-Jaros³aw
P.S. Jeszcze jedna rzecz, o której generalnie trzeba pamiêtaæ w teleskopach Astrokraka, to szukacze bez krzy¿a celowniczego. Jest to pewien minus [dla mnie osobi¶cie bardziej ze wzgledu na utrudnienie w justowaniu szukacza z telepem, ni¿ same trudno¶ci w celowaniu na niebie], ale mo¿na temu ³atwo zaradziæ we w³asnym zakresie [dorobienie krzy¿a z nitek przyklejonych na diafragmie polowej okularu].
W modelach De Lux na zamówienie klienta montujemy solidne nó¿ki meblowe o wysoko¶ci 15-20cm a i szukacze 6x30 pojawi³y siê u nas w wersji z krzy¿em nitek :salu:
Ps. Czy Sugerujesz Jaros³awie aby ogniskowa Regulusa by³a wyd³u¿ona do powiedzmy 750mm, czy takie s± te¿ odczucia jego pozosta³ych u¿ytkowników, bo je¶li tak to zrobimy na przysz³o¶æ d³u¿sze Regulusy :lol:
Po to w³a¶nie zbieram opiniê o sprzêcia na forum aby trafiæ idealnie w gusta jego przysz³ego u¿ytkownika :salu:
W modelach De Lux na zamówienie klienta montujemy solidne nó¿ki meblowe o wysoko¶ci 15-20cm a i szukacze 6x30 pojawi³y siê u nas w wersji z krzy¿em nitek :) A ile ten model kosztuje?
Dodatkowo, jak zwykle mo¿na zamówiæ do Dobsonika:
System ch³odzenia ASCT 300 z³
Dodatkowe nogi 100 zl
Pó³eczka pod okulary 50 zl
Szukacz 6x30 z krzy¿em, obecnie bez dop³aty :salu:
Witam! Co do sugestii z ogniskow±, to jest to mój indywidualny pogl±d. Rzecz w tym, ¿e Regulus jest konstrukcyjnie wybitnie zorientowany na DS, jako F/5. Tymczasem dla wielu osób [tak by³o w moim przypadku] z racji ceny i gabarytów bêdzie to "starting scope", czyli pierwszy powa¿ny sprzêt, u¿ywany do wszystkich obserwacji, podobnie jak teleskopy z licznej na rynku klasy 114/900 itp. Od tamtych ró¿ni siê nieco wiêksza apertur±. Koneserzy DS natomiast wybior± co¶ wiêkszego, klasy 150-200mm. I tu pojawia siê pewien problem u¿ytkowy, mianowicie tak krótka ogniskowa 650mm wybitnie ogranicza dobór okularów do obserwacji planet, nawet, jak sie u¿ywa 2x Barlowa. Wiêc te 700-750mm czê¶ciowo rozwiaza³o by problem, bez znacz±cej zmiany niewielkich gabarytów tego teleskopu, które sa jedn± z istotnych jego zalet. Cen± za to by³oby g³ównie zmniejszenie pola widzenia, ale tu akurat mo¿na na tym nieco oszczêdziæ. Nie wiem, jak inni u¿ytkownicy Regulusa, czy ich wra¿enia pod tym k±tem s± inne czy podobne do moich. Pozdrawiam
-Jaros³aw
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl