Klejenie tafli szk³a pod lustro i takie inne 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Zdoby³em taflê szklan± 30 x 30 cm ale o grubo¶ci zaledwie 11mm. Czy kto¶ ma jakie¶ do¶wiadczenia z lustrami z tak cienkiego szk³a? Wg artyku³u T. Kozara z Uranii 1/86 okazuje siê, ¿e je¶li lustro bêdzie podparte w 6 punktach to z mojej tafli mogê wykonaæ je o ¶rednicy a¿ 200mm (ja planujê co¶ ok. 150mm)!!! Czy kto¶ praktycznie to przetestowa³? No i pojawia siê tu mini problem – obiekt podparty w 3 punktach zawsze bêdzie stabilnie na nich spoczywa³. Jednak mocowanie lustra w 6 punktach bêdzie w nim powodowa³o naprê¿enia (bo przecie¿ nie da siê idealnie stworzyæ mocowañ, których punkty styku z lustrem bêd± w jednej p³aszczy¼nie, a co dopiero z 9cioma podporami?). T. Kozar proponuje tak¿e sklejanie tafli szk³a za pomoc± tzw. szk³a wodnego (có¿ to i gdzie to mo¿na kupiæ ?). Czy nie mo¿na do tego celu u¿yæ nowoczesnych klejów (by³ z nimi chyba problem w 86stym, nie?) i czy praktycznie ma to sens? Wiem, ¿e najlepszym wyj¶ciem jest jednolita tafla o odpowiedniej grubo¶ci, ale skoro mam ju¿ t± p³ytê to mo¿e co¶ z niej wyskrobaæ?

Druga sprawa to metoda szlifowania za pomoc± pier¶cienia z metalu . Czy kto¶ wykona³ t± metod± lustro? Podobno szybciej i ekonomiczniej przebiega praca, choæ pó¼niej przygotowanie odlewu matrycy z betonu trochê czasu na pewno zajmie (czas schniêcia). Czy ta metoda mo¿e byæ wykorzystana przez pocz±tkuj±cego (pierwsze lustro w ¿yciu)??? Czy lepiej ju¿ szk³em o szk³o :?

SENKJU



Napiszê tylko o szkle wodnym. Szk³o wodne to wodny roztwór krzemianu sodu lub potasu z dodatkiem wodorotleku sodu jako stabilizatora. U¿ywany by³ do impregnacji przeciwogniowej drewna. Spokojnie mo¿na go zast±piæ wspó³czesnymi klejami w dodatku, ¿e kupienie obecnie szk³a wodnego mo¿e byæ trudna.

nie wiem co z t± metod± z rurami ale do lustra 150mm to wydaje mi siê ¿e szkoda zachodu,
najwiêcej czasu i tak pewnie zajmie Ci figuryzacja a nie samo szlifowanie.
Z tej p³yty 11 mm to oczywi¶cie da siê co¶ wyszlifowaæ jak siê potrafi, ale na pierwsze lustro
to radzi³bym rozgl±dn±æ siê za czym¶ grubszym ( ja wyd³yba³em moje lustro z tafli 15mm któr± kupi³em u zwyk³ego szklarza za 10z³ i jeszcze mi pociach³ na kawa³ki 15x15cm)

Powiem tak, zrobienie dobrego lustra 150mm z tafli 11mm jest mo¿liwe w³a¶nie metod± pier¶cienia i wylewania potem matrycy z ¿ywicy epoxydowej lub monomeru Plexi do drobnego szlifu i polerowania ale to k³opotliwa droga do celu, wymaga sporej wiedzy i wi±¿e siê ze sporymi nak³adami pracy oraz wymaga wielu przmy¶leñ oraz dobrej oprawy z wagami na 9 punktach podparcia ciê¿kiej do wykonania tak wiêc raczej odradzam takie powa¿ne wyzwanie na pocz±tek swojej kariery szlifierskiej :roll: :salu:
Lustro sklejone szk³em wodnym bêdzie siê ci±gle odkszta³caæ ze zmianami wilgotno¶ci otoczenia i nie bêdzie dobrego chleba z tego przekombinowanego pieca :Cry:

Ps. Kiedy¶ dawno temu nie maj±c te¿ grubszego szk³a sklei³em 2 kr±¿ki 170mm o grubo¶ci po 10mm zeszlifowane ze sob± na styk proszkiem 80 za pomoc± Balsamu Kanadyjskiego i lusto po figuryzacji by³o O.K. ale w miarê twardnienia Balsamu robi³o sie coraz bardziej hiperboliczne i po miesi±cu ju¿ nie dawa³o dobrych obrazów na skutek skurczu wysychaj±cego ca³y czas kleiwa, tak wiêc zdecydowanie odradzam takie klejonki jako niepraktyczne, obecnie po 23 latach ma ju¿ sta³± hiperbolê z e^2 oko³o 1,29 i trzymam go nadal jako ciekawostkê optyczn± z wieku szczeniêcego :salu:



Acha, dziêki za info. tafla 11 mm sama wpad³a mi w rêce tote¿ my¶la³em, ¿e co¶ z niej wyskrobiê ale je¶li mo¿na za grosze wyrwaæ co¶ grubszego u szklarza to nie ma co siê zastanawiaæ. No i jak na pierwszy raz to szk³o po szkle, nie?

Szklo wodne jest w ka¿dym sklepie z chemia i farbami butelka 0,5 l 4,80 z³.

Aby zaoszczedzic grubosci szkla na lustrze mozesz szlifowac wstepnie takze kamieniem szlifierskim / szary / o srednicy polowy lustra . Sypiac proszek 40 i czasem moczac woda czy plucz±c mozna szybko wyszlifowac wglebienie tak do polowy wymaganego . Pó¼niej klasycznie . matryca z dolu , proszek i z góry lustro . Brzegi matrycy szybko dopasuja sie do lustra . Ja tak szlifowalem krazki 24 cm i 3 cm grubosci z pyrexu . Lustro nadal ma prawie 3 cm grubosci . Matryca ok 2,5 cm . Ogniskowa 130 cm .

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl