Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam szanownych grupowiczów !!
Mam takie ma³e pytanko:
Jak siê ma lustro 150/750 (Polluks) z soczewk± Barlowa x2 do lustra 150/1500 ??
Chodzi mi o jako¶æ obrazów, czy Barlow wprowadza jakie¶ dodatkowe zniekszta³cenia??
Tylko proszê nie biæ :-[
Z góry dziêki
wszystko co istnieje wprowadza zniekszta³cenia :-
i zobaczysz, ¿e ci tu mocno nagadaj±, ¿e 150/1500 jest du¿o lepszy do planet (dok³adniejszy, bardziej czysty i ostry obraz)
a 150/750 do DS (galaktyki i takie tam) ale... i tu niech ju¿ sami nagadaj± ;D
Barlow jako dodatkowy element optyczny spowoduje pewne pogorszenie jako¶ci. Tak przynajmniej wynika z moich do¶wiadczeñ. Pytanie, czy bêd± a¿ tak przeszkadzaæ? Byæ mo¿e jednak wiêksze powiêkszenie zrekompensuje te zniekszta³cenia. Jak nie zobaczysz to z samego pisania nic nie bêdzie m±drego. Potestuj u kogo¶.
Witam.
Przy zastanawianiu siê nad wy¿szo¶ci± teleskopu 150 mm o ogniskowej 1500 mm nad teleskopem o ogniskowej 750 mm + barlow 2X (lub odwrotnie) warto wzi±æ pod uwagê nastêpuj±ce aspekty:
Przewaga rozwi±zania z ogniskow± 1500 mm:
1. £atwiej wykonaæ zwierciad³o o ¶wiat³osile F/10 o dok³adno¶ci 1/40 fali ni¿ F/5 o dok³adno¶ci np. 1/20 fali. Mamy wiêc wiêksz± szansê, ¿e zwierciad³o F/10 bêdzie dok³adniejsze.
2. Mo¿e to byæ zwierciad³o sferyczne (przy F/5 - musi byæ paraboloida).
3 . Dobre pole widzenia teleskopu przy F/10 jest wiêksze, ni¿ przy F/5 (koma, krzywizna pola etc...) Je¶li uk³ad z barlowem nie bêdzie mia³ jakiego¶ dodatkowego uk³adu (korektor komy lub co¶ podobnego), pole widzenia F/5 z barlowem bêdzie mniejsze ni¿ przy F/10.
3. £atwiej uzyskaæ du¿e powiêkszenie bez stosowania wysokiej klasy drogich okularów o krótkiej ogniskowej - wygodne do obserwacji Ksiêzyca i planet.
Przewaga rozwi±zania z ogniskow± 750 mm + barlow 2X:
1. Wygodny (bo krótszy) teleskop do przewo¿enia podczas obserwacji ekspedycyjnych.
2. Przy obserwacji w ognisku g³ównym wiêksze pole widzenia podczas obserwacji rozci±glych (mg³awic, komet, gromad gwiazdowych (barlow przyda siê do obserwacji np. planet).
Uk³ad z barlowem ma inn± zaletê. Do niedawna w Polsce dostêpne by³y jedynie okulary ni¿szej jako¶ci, w¶ród nich np. okulary Huygensa (produkcji tak¿e Zeissa) o ogniskowych rzêdu 4 - 6 mm. ¦rednica soczewki ocznej wynosi³a 2 - 4 mm i w nocy nie by³o ³atwo znale¼æ obraz w takim okularze... (efekt "dziurki od klucza"). Poza tym tego typu okulary by³y polecane g³ównie do lunet (F/16) i niska jako¶æ optyki okularu nie przeszkadza³a tak, jak w zastosowaniu go w ¶wiat³osilnym teleskopie. A okulary wysokiej klasy (np. Nagler) o ogniskowej 4 - 6 mm to 200$ i wiêcej. W naszej praktyce w PTMA wielokrotnie stwierdzali¶my, ¿e lepsze obrazy mieli¶my stosuj±c okular ortoskopowy 12 mm + barlow ni¿ sam okular 6 mm
Nie nale¿y wpadaæ jednak w przesadê. Je¶li do teleskopu o ¶rednicy 200mm i ogniskowej 1000 mm damy dwa barlowy i s³aby krótkoogniskowy okular, aby stwierdziæ, ¿e mamy powiêkszenie ponad 1000X (!!), to otrzymamy taki obraz, ¿e Jowisza od Syriusza bêdziemy odró¿niali tylko po jasno¶ci...
Hermes.
Mówi±c krótko je¶li najwa¿niejsza jest dla Ciebie mobilno¶æ, obserwacje DS i szerokie pole na niebie to tylko f/5 a je¶li chcesz powa¿niej pomy¶leæ o obserwacjach Planet i masz ten teleskop jako stacjonarny to raczej f/10 i po problemie ;D
A mo¿e kompromisowe F/7 pogodzi oba zapotrzebowania z niewielkim kompromisem ???
Hermes!!! w punkcie 3 swojej wypowiedzi zdefiniuj czy mówisz o polu liniowym czy k±towym bo to znacznie zmienia postaæ rzeczy !!!
Po pierwsze:
Wielgachne dziêkujê za wszelakie odpowiedzi.
Po drugie:
Wybór teleskopu/lustra jest naprawdê trudny ( przynajmniej dla mnie), ciê¿ko znale¼æ tzw. z³oty ¶rodek. Obserwacja planet / ksiê¿yca jest ciekawa, ale ile mo¿na siê gapiæ w ten sam punkt (obiekt) i widzieæ ci±gle to samo. Chyba, ¿e na ksiê¿ycu jak±¶ stacjê wybuduj± ;)
Raczej zastanawia³bym siê nad sprzêtem bardziej mobilnym (np. Polluks 150/750 ew MT-800). Za przemawia krótka rura (mniejszy metra¿ potrzebny na sk³adowanie), przeciw tzw. koma (przyznam siê bez bicia – na oczy nie widzia³em, ale du¿o ludzi siê skar¿y). Posiadam dzia³kê, wiêc sprzêt powinien nadawaæ siê do transportu autem ( + dla f/5), na wyposa¿eniu jest tak¿e balkon, ale jego wielko¶æ powoduje pewne obawy, co do mo¿liwo¶ci operowania „d³ug± rur±” (- dla f/10). A do tego jeszcze kiepski seeing (znowu + dla „mobilnego”) :(
Obecnie posiadam sprzêt (je¶li mo¿na go tak nazwaæ) ZRT-457M, ksiê¿yc zaliczony (cudowny widok), Jowisz te¿ (zobaczy³em jego ksiê¿yce – 3 na pewno oraz dwa ciemne pasy). Chcia³bym tak¿e poobserwowaæ mg³awice, z tego co widzia³em (na fotkach) to musi byæ wspania³y widok.
Pytanie „Lustro 150/750 + Barlow x2 a 150/1500” wynika³o z tego, ¿e jednak od czasu do czasu chcia³bym spojrzeæ na planety czy te¿ na naszego s±siada (ksiê¿yc!!!!)
Co do luster to mam tak¿e na uwadze Kastora 170/1200.
Ufff mam nadziejê, ¿e nie zanudzi³em tu nikogo. Je¶li kto¶ ma inne propozycje, co do sprzêtu to jestem otwarty na propozycje.
Moja rada, oparta na do¶wiadczeniach ze 130mm F/5 Newtonem na Dobsonie, wo¿onym na pole maluchem, znoszonym z 3-ciego pietra w bloku: mobilny Newton o uniwersalnych parametrach koñczy siê raczej na 150-170mm i ogniskowej do 1000mm. Dla 150mm jest to F/6.6, dla 170mm F/5.9. Oczywi¶cie mo¿na jeszcze wyd³u¿yæ ogniskow± do 1200mm, ale to ju¿ góra, bo albo nie za³adujesz sprzêta do ma³ego auta, albo bedzie za ciê¿ki do noszenia. F/5 to raczej do DS, szczególnie przy ma³ej ¶rednicy lustra. Pozdrawiam
-Jaros³aw
Znaczy siê Kastor 170/1200 w t³oku ujdzie ;)
Ujdzie ujdzie i nawet mam jednego Kastorka w komisie na paralaktyku ale paradoksalnie l¿ejszy i porêczniejszy oka¿e siê Soligor MT-800 w Tajwañskim wykonaniu z lekkim, stalowym tubusem ;D ;D ;D
Mo¿emy go zrobiæ tak¿e na Dobsoniku jak nie lubisz ceregieli z ustawianiem bieguna !!!
MT-800 na Dobsonie ??
To ile to to ma wzrostu jak "rura" w pionie stoi ??;)
Niespe³na meter panocku ;)!!!
Ten Kastor to mnie kusi ju¿ od dawna, ale my¶lê sobie, ¿e lepiej zaczekaæ i do refraktora do³o¿yæ jakie¶ wiêksze lustro np. 270mm. Ale to raczej odleg³a przysz³o¶æ na razie.
Niespe³na metr ??? Znaczy siê:
MT-800+Dobson = zestaw parapetowy ;) ??
Je¶li chodzi o Kastora, to te¿ mam na niego chrapkê ;D
Natomiast co do dok³adania do wiêkszego lustra, to mo¿na bez koñca dok³adaæ. Efekt bêdzie taki, ¿e nic siê nie kupi :-
Chyba jednak siê skuszê na Kastorka, bo i w zasiêgu kieszeni (finansowym) i gabaryty do przyjêcia. Tylko dlaczego tuba optyczna jest taaaka droga ???? Chyba trzeba bêdzie zastosowaæ metodê S³odowego ;)
Tak my¶lê, ¿e wiêksze lustro jest chyba 2 do 4 razy dro¿sze ni¿ cena nominalna ;D
bo do takiego 270mm to ju¿ najlepiej altanke obserwacyjn± stawiaæ na dzia³ce (któr± trzeba kupiæ jak siê niema ;D)
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl