Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W imieniu wszystkich osób, które od dwóch lat tworz± w±tek Tatry i Beskidy z Katowic, pragnê serdecznie powitaæ ca³± spo³eczno¶æ Astro-Forum. Dziêki uprzejmo¶ci administracji Forum otrzymali¶my tutaj w³asny k±cik i korzystaj±c z tej okazji chcieliby¶my przedstawiæ Wam nasze zainteresowania i zarazem zachêciæ do wspó³tworzenia i rozwijania idei „poszerzania horyzontów” na w³asnym podwórku.
Kim jeste¶my?
Dzia³ Poszerzamy horyzonty jednoczy ludzi, którzy z zaciekawieniem spogl±daj± na otaczaj±cy ich horyzont. Pasja ta ma ró¿ne ¼ród³a, dla jednych ekscytuj±ca jest ¶wiadomo¶æ odleg³o¶ci i mo¿liwo¶ci „pokonywania” jej nie ruszaj±c siê z miejsca, dla innych wyp³ywa z zami³owania do gór, trekkingu, wysokich budowli, architektury, przyrody a nawet kartografii. Dla wszystkich jednak horyzont to nie prosta linia, która tylko przy wyj±tkowych warunkach atmosferycznych zdradza odleg³e szczegó³y – dla nas ich uchwycenie, identyfikacja i mo¿liwo¶æ sfotografowania bez wzglêdu na warunki stanowi pasjonuj±ce wyzwanie.
Lokalna idea dalekich obserwacji narodzi³a siê na ¦l±sku, gdzie stosunkowo bliski dostêp do mniejszych b±d¼ wiêkszych gór umo¿liwia uchwycenie, niekiedy nawet bardzo ma³ych szczegó³ów, ze znacznych odleg³o¶ci. St±d te¿ spo³eczno¶æ zgromadzona przy w±tku Tatry i Beskidy z Katowic to g³ównie ludzie z tego regionu, choæ z biegiem czasu mieli¶my przyjemno¶æ go¶ciæ tak¿e dalekich obserwatorów z innych województw a nawet spoza naszego kraju.
S± w¶ród nas osoby mocno zwi±zane z górami, krajobrazami przemys³owymi a tak¿e meteorologi±, dziêki czemu nasze spojrzenie na dalekie obserwacje jest szerokie i nie ogranicza siê tylko do prostego uwieczniania na zdjêciach kszta³tów i ¶wiate³ek. Po³±czenie ró¿norodnych indywidualnych umiejêtno¶ci i zainteresowañ pozwoli³o narodziæ siê spo³eczno¶ci, która stanowi precedens w polskim Internecie i mo¿e siê pochwaliæ osi±gniêciami mog±cymi konkurowaæ z najlepszymi ¶rodowiskami tego typu na ¶wiecie.
Co i jak robimy?
Poszerzanie horyzontów nie mia³oby sensu, gdyby ogranicza³o siê do wirtualnych widoków generowanych na ekranie monitora lub obróbki cudzych zdjêæ. St±d te¿ czêsto pojawiamy siê w terenie, aby najpierw wyszukiwaæ potencjalnie dobre do dalekich widoków punkty, a nastêpnie czekamy na odpowiednie warunki do weryfikacji teorii w praktyce. W ten sposób uda³o nam siê zarejestrowaæ obiekty oddalone niekiedy o ponad 150 km, a dziêki cierpliwym analizom zdjêæ tak¿e szczyty wypiêtrzone ponad 300 km od miejsca ich wykonania. W wiêkszo¶ci przypadków taka odleg³o¶æ sprawia, ¿e ma siê do czynienia bardziej z plamami b±d¼ grup± odcinaj±cych siê pikseli, ni¿ rzeczywistym kszta³tem. W takich momentach pomocne s± programy typu MicroDEM, Google Earth a nawet Radio Mobile (program dla krótkofalowców), a w trudniejszych przypadkach szczegó³owe papierowe mapy wybranych regionów.
Wynikiem tych wypraw po³±czonych z eksploracj± Internetu powsta³a strona
www.dalekieobserwacje.euna której znale¼æ mo¿na efekt d³ugiej pracy w terenie i przed komputerem. Amatorom astronomii nie trzeba t³umaczyæ, ¿e uwieczniæ na zdjêciu s³aby obiekt nie jest ³atwo, nie wspominaj±c o identyfikacji obiektu, który jest zbiorem nieregularnie u³o¿onych pikseli. Je¿eli zabiegi te siê powiod±, pozostaje czysta satysfakcja z osi±gniêtego wyniku, a tak¿e dzia³aj±ca na wyobra¼nie odleg³o¶æ, któr± niekiedy np. nawet samochodem trzeba by by³o pokonywaæ przez ponad 3 godziny. W tym wszystkim równie fascynuj±ca jest obserwacja pogody, która z dnia na dzieñ potrafi wizualnie „przybli¿yæ” te same obiekty z tego samego samego miejsca o kilkadziesi±t kilometrów i odkryæ przed okiem aparatu obiekty, o których wcze¶niej nikomu siê nawet nie ¶ni³o. Ogl±danie w takich warunkach przez lornetkê lub lunetê szczegó³ów drzew na zboczach Beskidu oddalonego o 60 km czy ¶niegu w tatrzañskich ¿lebach z odleg³o¶ci 130 km dostarcza ciê¿kich do zwerbalizowania emocji – o tym trzeba siê przekonaæ na w³asnej skórze!
Poszerzanie horyzontów to tak¿e przyswajanie wiedzy o obserwowanych obiektach, próba zrozumienia zjawisk pogodowych, a tak¿e udzielanie nowych odpowiedzi na nurtuj±ce pytania. Sk±d najdalej mo¿na zobaczyæ w Polsce Tatry? Jak daleko siêgnie ludzkie oko z terenów Polski na wschód? Czy jest szansa zobaczyæ „od nas” Alpy? - przekonajcie siê sami na www.dalekieobserwacje.eu a nastêpnie skomentujcie w w±tku Tatry i Beskidy z Katowic.
Poszerzajmy horyzonty!
Zainteresowania astroamatorów i dalekich obserwatorów dzieli kilkadziesi±t stopni k±towych ró¿nicy ponad horyzontem, jednak praktycznie zajmujemy siê prawie tym samym. Dlatego mo¿e warto czasem nie odk³adaæ „dzia³a” przy zachmurzonym niebie (nota bene zwykle wtedy trafia siê na najlepsz± widoczno¶æ...) i skierowaæ go na horyzont – mo¿e te czerwone ¶wiate³ka diodowe to budynek lub maszt oddalony o 30km? W dzieñ natomiast nawet na równinnych terenach odszukaæ mo¿na odleg³e wzniesienia, kominy, maszty RTCN, refleksy s³oneczne w oknach zabudowañ i wiele innych. Im dalej tym lepiej... Dysponuj±c lunet± lub teleskopem oraz zestawem fotograficznym mo¿ecie np. z polskiej linii brzegowej uchwyciæ ¶wiat³o latarni morskiej na wyspie Bornholm, a to ju¿ ponad 90 km! Czy Forumowicze z £odzi, Kielc i Zawiercia wiedz±, ¿e z ich okolic widaæ ha³dê Kamieñsk pod Be³chatowem? Z dwóch ostatnich widaæ tak¿e Tatry...
Oto tylko niektóre przyk³ady tego, co mo¿ecie osi±gn±æ ze zwyk³ym teleskopem i apartem fotograficznym:
http://www.dalekieob...acje.eu/?p=1552http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=599http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=401http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=433http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=325http://www.dalekieobserwacje.eu/?p=34Warto poszerzaæ horyzonty i do tego Was gor±co zachêcam. Dzia³ Poszerzamy horyzonty jest do waszej dyspozycji, mo¿ecie umieszczaæ tu swoje zdjêcia, przemy¶lenia, pytania, sugestie – wszystkie mile widziane. Je¿eli dysponujecie panoramicznymi zdjêciami krajobrazów miejskich lub z wie¿owców – to tak¿e dla Was miejsce. Zapraszamy równie¿ do dyskusji w w±tku Tatry i Beskidy z Katowic, gdzie na bie¿±co poruszamy najró¿niejsze tematy zwi±zane z dalekimi obserwacjami. Zachêcamy tak¿e do regularnego zwiedzania strony www.dalekieobserwacje.eu, a tak¿e do jej wspó³tworzenia.
Ten post by³ edytowany przez
mateusz dnia: 15 April 2009 - 21:04
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl