Moje projekty zimowe Czyli odchudzanie, wyd³u¿anie i split-tube 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Skoro w chicagolandzie od miesi±ca -20 stopni i ¶niegu po pachy, w zaciszu gara¿u postanowi³em zrobiæ co¶ po¿ytecznego z moim telepem.

Pierwsza powa¿na zima spêdzona na obserwacjach przekona³a mnie, ¿e co¶ zrobiæ trzeba ze szroni±cym siê lusterkiem wtórnym. Z kilku mo¿liwych rozwi±zañ wybra³em po prostu opcjê wyd³u¿enia tubusu. Czyni go to jednak na tyle d³ugim, ¿e tylne siedzenie Corolli staje siê za w±skie i pojawia siê problem transportu. Dlatego od projektu do projektu postanowi³em wreszcie przer¿n±æ tubus na pó³, co ³adnie nazywa sie wtedy 'split-tube'. Rozwi±zanie takie zastosowane jest w du¿ych dobsonach Discovery, wiêc pomy¶la³em czemu nie?
No a w koñcu jak telep rozebrany na czê¶ci pierwsze to postanowi³em go nieco odchudziæ, bo za stabilno¶æ statywu ze sklejki p³aci siê wysok± cenê - ca³e cholerstwo jest strasznie ciê¿kie. I nie chodzi tu tylko o noszenie, lecz moje przysz³e plany - chcia³bym zamontowaæ silniczki do GOTO/mikroruchów, a zestaw który posiadam nie uci±gnie mojego kaszalota.

Je¶li chodzi o odchudzanie, stara³em siê zrobiæ to tak, aby za wszelk± cenê unikn±æ utraty stabilno¶ci. Tak wiêc pod wyrzynarkê posz³y prawie wszystkie elementy oprócz wide³ek ³o¿yska. Wyd³u¿enie tubusa polega³o na dostawieniu kawa³ka kolejnej impregnowanej rury kartonowej, któr± wyczerni³em i zamontowa³em dodatkowe przes³ony na ¶ciance naprzeciwko focusera. Efekty odchudzania i wyd³u¿ania mo¿na zobaczyæ na fotce poni¿ej 'przedipo'.

Na fotce 'splitopen' mo¿na zobaczyæ jak ca³e ustrojstwo wygl±da w wersji transportowej, a na 'tubeinside' anatomiê split tube. Dalsze fotki i wyja¶nienia w po¶cie poni¿ej, bo tu wiêcej nie wchodzi. Za³±czone miniaturki
    l l l l l l



Na zdjêciu poni¿ej widaæ szczegó³y. Stara³em siê trzymaæ jednej zasady - ¿adnych nakrêtek, podk³adek i innych zabójczych dla zwierciad³a elementów w ¶rodku tubusa. Tak wiêc do ¶rodka tubusu zosta³y przywiercone pod³u¿ne kawa³ki sklejki dwiema ¶rubami od zewn±trz. W ka¿dym kawa³ku na górze znajduje siê gwint, który mo¿na uprzednio ciasno wkrêciæ w drewno (mufa po polsku?). Wokó³ z³±czenia po³ówek tubusu zamie¶ci³em dodatkowy pier¶cieñ z kawa³ka tuby. W elemencie górnym zosta³y wywiercone cztery otwory, wzmocnione kropelk± (hehe, nie ma to jak ³atwo¶æ obróbki kartonowego tubusa) oraz podk³adkami.
Po z³o¿eniu dwóch elementów przez te otwory mo¿na wkrêciæ ¶ruby w ¶rodkowe mufy. ¦ruby maj± takie ³by, ¿e mo¿na je wkrêcaæ rêk± , a w razie potrzeby dokrêciæ kluczem. Efekt - tubusem mo¿na wywijaæ jak szabl± i nie ma ¶ladu po przeciêciu. Nie ma problemu wiêc z kolimacj± ani stabilno¶ci±.
Kolejne zdjêcie pokazuje przed³u¿enie tubusu i nowe wyczernione przes³ony.

Tak wiêc wszystko zosta³o ponownie wywa¿one, dokrêcone, wyczernione i pomalowane. Lusterka mia³y doroczne k±panko. Zainstalowa³em ponownie sprê¿yny, które przydaj± siê, gdy za³aduje siê dwa barlowy i ciê¿ki okular do focusera. (Mo¿e kiedy¶ przydadz± siê do przeciwwagi dla Naglera, ehh...)

Telep stan±³ na swym honorowym miejscu w gara¿u i po kilku godzinach podziwiania przykry³em go pieszczotliwie foli± i zabra³em siê za od¶nie¿anie domu. Dowód na to, ¿e u nas trochê ¶nie¿y widaæ na ostatnim zdjêciu. :szczerbaty: Za³±czone miniaturki
    l l l l l l

Podaj prosze ¶rednice prze¶witu tuby na tym dodanym kawa³ku, odleg³o¶c od czo³a lustra g³ównego do krawêdzi teleskopu, odleg³o¶æ osi fokusera od krawêdzi teleskopu, ¶rednicê fokusera i parametry lustra g³ównego i wtórnego. Policze cos... bo tak na oko, to operujesz ponad granic± winietowania.

Pozdrawiam.

Winietowania nie ma, wszystko by³o wcze¶niej obliczone na Newt, nie bardzo rozumiem twoje pytanie - co ma przed³u¿enie tubusa do winietowania na focuserze? :unsure:

Przes³ony, oprócz tych nowych, równie¿ rozmieszczone s± wed³ug rysunku Newt.

Dodany odcinek ma ¶rednicê wiêksz± od oryginalnego tubusa (nieco ponad 10 cali), bo by³ nak³adany na zewn±trz.

Sklejka ma nieca³e 3/4 cala, nie powinno byæ równie¿ problemu...

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez Marcin Klapczyñski dnia: 20 February 2007 - 17:00



Winietowania nie ma, wszystko by³o wcze¶niej obliczone na Newt, nie bardzo rozumiem twoje pytanie - co ma przed³u¿enie tubusa do winietowania na focuserze? :unsure:

Przes³ony, oprócz tych nowych, równie¿ rozmieszczone s± wed³ug rysunku Newt.

Dodany odcinek ma ¶rednicê wiêksz± od oryginalnego tubusa (nieco ponad 10 cali), bo by³ nak³adany na zewn±trz.

Sklejka ma nieca³e 3/4 cala, nie powinno byæ równie¿ problemu...

Pozdrawiam


Jak wylicza³e¶ to nie ma problemu. A pyta³em równiez o odleg³o¶c od fokusera, coby policzyc od razu kompleksowo wszystkie ewentualne ale :)

Pozdrawiam.

Ach, Marcinie, stajesz siê moim idolem :szczerbaty: :Beer: Tobie siê naprawde a¿ tak nudzi? :Boink: Wyrazy uznania :notworthy: Pomys³ powiem szczerze, bardzo dobry, ja tak¿e my¶la³em nad tym, aby mój przysz³y telep by³ "sk³adakiem". Rozwi±zanie zmniejszenia wagi dobsa te¿ super :) Tutaj widaæ potêge ATM'u. Taki ma³y offtop: jak u Ciebie z kom±?

Pozdrawiam
Rafa³


Tobie siê naprawde a¿ tak nudzi?
Sam zobaczysz, ¿e ci±gle siê chce co¶ ulepszaæ :D Niby projekt skoñczony, a dziesiêæ innych ko³acze siê ju¿ po g³owie. A to wiatraczki, a to ga³ki, pokrywki i inne pierdo³y :szczerbaty:

Pomys³ powiem szczerze, bardzo dobry, ja tak¿e my¶la³em nad tym, aby mój przysz³y telep by³ "sk³adakiem".
Najbardziej mobilny by³by teleskop kratownicowy, pomy¶l o tym.
Taka bêdzie moja przysz³a 16" :P

Taki ma³y offtop: jak u Ciebie z kom±?
8" f/6 nale¿y do wolnej optyki, koma jest praktycznie niezauwa¿alna, w ka¿dym razie nigdy nie przyku³o to mojej uwagi. Przypuszczam ¿e szybsze newtony maj± wiêksz± komê, ale i tak buduje siê je na polowania na mg³awice i galaktyki, wiêc who cares. :Beer:

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl