Zagadki prosto z Marsa - zagadka nr 4 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Na podstawie wiedzy jak± mamy do dzi¶ na temat budowy Marsa mo¿na stwierdziæ, ¿e na Marsie znajduje siê do¶æ cenny, strategiczny surowiec w ilo¶ciach wielokrotnie przewy¿szaj±cych jego poziom na Ziemi. Co to takiego ?
L.J.



¯elazo lub jego zwi±zek - limonit.

Ja te¿ bym postawi³ na ¿elazo 8)

ja te¿



Ja te¿ stawia³bym na Hematyt ale Leszek zapewne co innego ma na my¶li 8)

Deuter (ciezka woda):)
Izotop wodoru,tego tam sporo.(to bedzie chyba glowny towar eksportowy Marsa)

Poniewa¿ tym razem prawid³owa odpowied¼ ju¿ pad³a to pozwolê sobie jedynie uzupe³niæ j± o kilka danych dodatkowych.
Racjê ma Elwira.
Tym surowcem , o który pyta³em jest deuter - izotop wodoru.
Na Ziemi deuter wystêpuje w ilo¶ci 166 atomów na milon atomów wodoru, na Marsie w ilo¶ci 833 atomy na milon atomów wodoru a wiêc piêciokrotnie wiêkszej.
Deuter stosuje siê w reaktorach j±drowych jako niezbêdny spowalniacz reakcji j±drowej dla zwyk³ego paliwa j±drowego (niewzbogacony uran). Jest to bardzo wygodne w przeciwieñstwie do drogich i niebezpiecznych reaktorów stosuj±cych wzbogacone paliwo uranowe i zwyk³± wodê jako spowalniacz reakcji.
Deuter wytwarza siê dokonuj±c elektrolizy wody ale aby otrzymaæ 1 kg deuteru trzeba poddaæ elektrolizie ok. 30 ton wody. St±d bierze siê koszt deuteru, który osi±ga 10000 USD/1kg a wiêc ok. 70% ceny 1 kg z³ota.
Deuter jest paliwem jakie u¿ywane jest w reaktorach termoj±drowych. Jak wskazuj± eksperci to w³a¶nie energetyka termoj±drowa stanowiæ bêdzie o przysz³o¶ci elergetycznej ¶wiata przede wszystkim poza Ziemi± (na Marsie nie ma rzek by budowaæ elektrownie wodne i tak silnych wiatrów by budowaæ elektrownie wiatrowe).
Ocenia siê, ¿e przysz³a kolonia na Marsie wymagaæ bêdzie potê¿nych instalacji do elektrolizy wody w celu uzyskiwania tlenu i wodoru do potrzymania funkcji ¿yciowych i procesów technologicznych (np. do wytworzenia paliwa marsjañskiego - metanu i etylenu z wodoru i dwutlenku wêgla). Ocenia siê, ¿e na ka¿dego mieszkañca Marsa trzeba bêdzie zu¿yæ ok. 30 ton wody rocznie a zatem 200 tysiêczna kolonia 'przerobi' 6 milonów ton wody co w efekcie pozwoli na otrzymanie przy okazji 1000 ton deuteru o warto¶ci 11mld USD. Taka ilo¶æ deuteru pozwoli na wytworzenie ok. 11TW mocy co odpowiada mocy zu¿ywanej obecnie przez ca³± ziemsk± cywilizacjê !. Deuter stanowi³ bêdzie w przysz³o¶ci jeden z g³ównych produktów eksportowych Marsa.
W innych odpowiedziach przewija³y siê ró¿ne zwi±zki ¿elaza. Jest prawd±, ¿e na Marsie ¿elaza jest znacznie wiêcej ni¿ na Ziemi ale koszt transportu 'z³omu' z Marsa na Ziemiê ca³kowicie czyni tê operacjê bezsensown± w przeciwieñstwie do bardzo kosztownego (na jednostkê masy) deuteru.
Przypuszczalnie na Marsie znajduj± siê metale w ilo¶ciach co najmniej takich jak na Ziemi ale ze wzglêdu na ich eksploatacjê przez cz³owieka na Ziemi ju¿ od 5000 lat mo¿na bêdzie znale¿æ je na Marsie znacznie ³atwiej i w wiêkszej ilo¶ci. Do wykorzystania bezpo¶rednio na Marsie bêd± nastêpuj±ce surowce:
- dwutlenek wêgla, z którego przy reakcjach z wodorem mo¿na uzyskaæ wodê i metan a po rozk³adzie wody równie¿ tlen i wodór (dzia³aj±cy koleno w nastêpnych rekacjach z dwutlenkiem wêgla)
- ¿elazo wystêpuj±ce jako hematyt w do¶æ znacz±cej ilo¶ci (to w³a¶nie py³ hematytowy nadaje Marsowi czerony kolor). Oprócz tradycyjnej metody wydobywania ¿elaza przez jego redukcjê z hematytu w wysokiej temperaturze na Marsie bêdzie mo¿na stosowaæ reakcje nisko temperaturowe. Stosuj±c w reakcji tlenek wêgla i i hematyt w temperaturze 110C otrzymaæ mo¿na piêciokarbonylek ¿elaza zachowuj±cy siê w temperaturze pokojowej jak ciecz. Zwi±zek ten mo¿na zatem wlewaæ do form jak wodê a nastêpnie poddawaæ rozk³adowi w temperaturze ok. 200C w wyniku czego w formie pozostanie czyste ¿elazo !
- krzem stanowi±cy podstawê elektroniki ale zarazem kandydata na paliwo do Marsjañskich pojazdów i rakiet. Zwi±zek krzemu - krzemometan spala siê w atmosferze dwutlenku wêgla (95% atmosfery Marsa to dwutlenek wêgla) co pozwoli na naturalne wykorzystanie atmosfery Marsa jako utleniacza tak jak u¿ywamy w tym celu tlenu na Ziemi.
- mied¼,
- metale rzadkie i domieszki stopowe do ¿elaza
- aluminium stanowi ok. 4% materia³u powierzchniowego Marsa ale podobnie jak na Ziemi wystêpuje w formie korundu i jest trudne w odzyskaniu. Dodatkowo, ze wzglêdu na mniejsze ci±¿enie ³atwiej dostêpne ¿elazo pe³niæ bêdzie na Marsie funkcjê aluminium w konstrukcjach obiektów i budowli.
L.J.

(Wszystkie dane zaczerpnn±³em z ksi±¿i R.Zubrin, R.Wagner 'Czas Marsa")

To teraz ju¿ w pe³ni rozumiem wy¶cig USA i Chin do podboju i kolonizacji Marsa, jest siê tam o co ¶cigaæ kto pierwszy za³ogowo wl±duje i za³o¿y trwa³± bazê 8)

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl