Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
W podrêcznikach (zw³aszcza starszych), je¶li w ogóle wspomina siê o tym problemie, to padaj± zazwyczaj daty w postaci samego tylko roku 2102.
Micha³ D. "rozebra³" piêknie zagadnienie i w sposób podrêcznikowy rozwi±za³ zadanie, jednak¿e bez uwzglêdnienia paralaksy rocznej Gwiazdy Polarnej oraz na³o¿enia na precesjê osi ziemskiej zjawiska nutacji nie móg³ tego zrobiæ dok³adniej, ni¿ zrobi³. Tzn. wierzê, ¿e potrafi³by zrobiæ to dok³adniej, ale wygl±da³oby to "strasznie" :-) i pretendowa³o zapewne do miana pracy dyplomowej.
Szczerze mówi±c, nie oczekiwa³em rozwi±zania analitycznego, tylko wypatrzenia takiej informacji w jakiej¶ porz±dnej ksi±¿ce lub wysnucia wniosków z symulacji procesu "wymijania siê" Gwiazdy Polarnej z pó³nocnym biegunem niebieskim w jakim¶ porz±dnym programie komputerowym.
Prawid³owa odpowied¼ uwzglêdniaj±ca zarówno paralaksê roczn±, jak i nutacjê osi ziemskiej, brzmi: marzec 2100 r.
Zwa¿ywszy na okres precesji osi ziemskiej (jako zjawiska zdecydowanie tu dominuj±cego) oraz na rozmycie maksimum lokalnego funkcji badanej przez Micha³a, dwa lata b³êdu, to piku¶.
Gratulujê niniejszym Micha³owi odwa¿nego podej¶cia i analitycznego, systemowego wziêcia siê za bary z zadaniem. Januszowi za¶ gratulujê "spostrzegawczo¶ci interpolacyjnej".
Do tego typu zadanka jeszcze kiedy¶ powrócimy...
Dziêki El :).
Liczenie Twoich zadañ to naprawdê ¶wietna zabawa :D. Gratulujê doboru tematów no i w ogóle pomys³u na WWPKF. Trzymaj tak dalej!
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl