Wybór lunety 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam :)
To mój pierwszy post na tym forum :)
Chcia³am prosiæ Was o pomoc w wyborze lunety.
Do wyboru mam ZRT 457, ZRT 460 i Mak'a 80 lub te¿ yukona 20-50x50

Który z podanych przeze mnie sprzêtów by³by lepszy do obserwacji przyrody(g³ównie chodzi o ptaki) oraz obserwacji ksiê¿yca. Zdecydowa³am siê na lunetê, gdy¿ chodzi mi o sprzêt mobilny.
Cena max 300 z³



ZRT 457M. W przyszlosci mozesz zastanowic sie nad przerobka (zakup mocowania do statywu fotograficznego oraz zlaczki katowej "przyjmujacej" okulary 1.25"). Niestety nie wszystkie okulary wspolpracuja w takim tandemie:
Tabelka "kompatybilnosci" okularow z przerobiona ZRT 457M.

A na przyk³ad Celestron C65?
ZRT i mak maj± powiêkszenia skokowe, a mi zale¿a³oby, aby zoom by³ p³ynny tak jak w yukonie i celestronie.
My¶la³am o przerabianiu ZRT, ale to s± dodatkowe koszty, a bud¿et mam bardzo ograniczony.
Najbardziej mobilny by³by chyba yukon(ma³y i lekki) a dla mnie, czyli osoby raczej mikrej postury :D wielko¶æ i waga robi ró¿nicê, ale bardzo wa¿na jest równie¿ jako¶æ obrazu.

Raczej nie bawilbym sie w malutkie Maki. Ich mozliwosci sa mniejsze od odpowiadajacych im refraktorow.
Recenzja Yukon 20-50x50 WA.
Osobiscie wybralbym ZRT-457M (pewnie dlatego, ze juz posiadam ;-) i w przyszlosci planowal zakup katowki oraz okularu Vixen LV 8-24mm.
Ten post by³ edytowany przez r.ziomber dnia: 23 May 2010 - 22:49


C65 to tandeta. za 300z³ nie da rady kupiæ czego¶ sensownego. proponuje lornetke.


Recenzja Yukon 20-50x50 WA.
Osobiscie wybralbym ZRT-457M (pewnie dlatego, ze juz posiadam ;-) i w przyszlosci planowal zakup katowki oraz okularu Vixen LV 8-24mm.

Czyta³am ju¿ t± recenzjê i w³a¶nie ten yukon zwróci³ moj± uwagê, ma zooma i jest ma³y i lekki, tylko jak wygl±da jako¶æ obrazu w porównaniu z ZRT? I ten okular vixen ponad 600 z³ :o


C65 to tandeta. za 300z³ nie da rady kupiæ czego¶ sensownego. proponuje lornetke.


Tylko, ¿e lornetki maj± sta³e powiêkszenie rzêdu 10-15x a to troszkê do obserwacji ornitologicznych jak dla mnie za ma³o :)

Czemu tak narzekacie na maki?
Ten post by³ edytowany przez Annaa dnia: 23 May 2010 - 22:55
Narzekamy na mikroskopijne Maki. Minimum to 127, od biedy 100 mm. Mniejsze - tylko refraktory...
Ten post by³ edytowany przez r.ziomber dnia: 23 May 2010 - 23:08
Tylko, ¿e cena jest bardzo wysoka.

Przypominam, ¿e mi zale¿y na obserwacjach naziemnych plus ewentualnie od czasu do czasu ksiê¿yc. Planet, czy te¿ mg³awic nie jestem w stanie nawet odnale¼æ na niebie :D Z reszt± w nocy s± jak dla mnie ciekawsze rzeczy do robienia, ni¿ gapienie siê w niebo :)
P.S tylko mnie za te ostatnie s³owa nie zjedzcie :P

Ludzie, ale to ma byæ sprzêt naziemny, nie do astro!
Co do ZRT 457, to nie jest to najlepszy pomys³. Ta luneta by³a chyba projektowana do obserwacji tarcz strzelniczych. W wersji oryginalnej ma 2 powiêkszenia, 30x i 60x. To drugie mo¿e byæ jako maksymalne, natomiast 30x jako minimum to z³y pomys³ -za du¿e, ma³e pole widzenia. No i co bêdzie, gdy warunki atmosferyczne nad gruntem sprawia,ze maksymalne u¿yteczne powiêkszenie to bêdzie akurat 40x? Wreszcie apertura 70mm do zastosowañ naziemnych to sporo, robi siê wielki i nieporêczny sprzêt.
Je¶li chodzi o ZRT460 to nie mogê znale¼æ parametrów. Yukon 20-50x50 by³by chyba O.K. Ale, ale!
Na Twoim miejscu Annaa wybra³bym zupe³nie co innego. Apertura 50mm jest dobrym pomys³em, wiêcej ni¿ te 50-60mm nie ma sensu.
O ile nie chcesz przez tê lunetê fotografowaæ [a przy sprzêcie za 300z³ zdecydowanie zapomnij o tym], niech to bêdzie luneta z okularem zoom, bez wymiennych okularów/k±tówek itp.
Dalej: zakres powiêkszeñ. Radzi³bym Ci co¶ typu 15-45x lub 15-50x,a jak jest co¶ zaczynaj±ce siê poni¿ej tych 15x to bym bra³ bez wahania. W ostateczno¶ci ten zakres Yukona 20-50x albo 20-60x.
Chodzi o to,¿e maksymalne powiêkszenie w obserwacji naziemnej jest zwykle ograniczone przez warunki atmosferyczne -g³ównie turbulencje przy gruncie i z tych 50-60x da siê skorzystaæ efektywnie bardzo rzadko i tylko w okre¶lonych porach dnia.
Wa¿niejsze jest minimalne powiêkszenie. Tu dobre jest ma³e. Raz,¿e daje nam du¿e pole widzenia, co jest spraw± najwy¿szej wagi, je¶li obiekt obserwowany przemieszcza siê [dlatego lornetka rz±dzi...]. Po drugie, ma³y spotter z powiêkszeniem minimalnym 15x i mniej mo¿e byæ u¿yty w polu na szybko z rêki, bez statywu, jako substytut lornetki. Z Yukonem, który siê zaczyna od 20x ta sztuczka siê nie uda w ogóle, a w ka¿dym razie efekty bêd± mizerne, on musi byæ o co¶ oparty [biega³em kiedy¶ po górach z Turistem 20x50]. Oczywi¶cie, mo¿esz pój¶æ na uk³ad typu: zabieram ma³± lornetkê kieszonkow± 8x25 albo 10x25 i lunetkê ze statywem od 20x, wtedy to ograniczenie traci sens. Co wiêcej, taki zestaw mia³by najwy¿sz± efektywno¶æ. Je¶li jednak chcesz obskoczyæ wszystko jednym sprzêtem, to bierz co¶ krótkiego 15-45x50. Widzia³em po katalogach niedrogie lunetki o tych parametrach, modele z pryzmatycznym uk³adem odwracaj±cym s± krótkie i zwarte, tu przyk³ad:
http://deltaoptical....zoom,d1687.html
Niestety ten konkretny model ma strasznie ma³e pole widzenia [2.5 stopnia], przy 15x to sta³oogniskowe lornety wyci±gaj± ponad 4 stopnie na dzieñ dobry, no ale z zoomami to zwykle tak jest. Mimo wszystko, gdyby lunetka mia³a przy tym powiêkszeniu [15x] chocia¿ 3.0-3.5 stopnia, by³oby to bardziej przyzwoite. Yukon 20x50WA ma 3.0 stopnia mimo wiêkszego powiêkszenia, no ale tam nie ma zoom-a.
W tym wszystkim istotne jest, jak sobie wyobra¿asz te obserwacje przyrody -czy to maj± byæ statyczne krajobrazy, czy lataj±ce ptaki/biegaj±ce sarny,czy te¿ mo¿e ptaszyska w gnie¼dzie z daleka albo brodz±ce w wodzie. Czy to bêd± obserwacje typowo stacjonarne, czy podczas wêdrówek z krótkimi postojami itp.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 24 May 2010 - 17:41
Dziêkujê Jarku za wyczerpuj±c± odpowied¼ :)
Obserwowaæ bêdê raczej zwierzêta, które bêd± porusza³y siê powoli.
Ten Celestron(chyba ¼le wklei³e¶ link, bo go nie otwiera na konkretny model) by³by dobry, gdyby nie ten mini statyw. Posiadam statyw fotograficzny i nie ma sensu p³aciæ za co¶ co mi siê nie przyda. Gdyby by³by bez statywu i tej walizeczki tañszy o kilka dyszek wziê³a bym go od razu. My¶la³am o sprzêcie z drugiej rêki, ale obawiam siê jakiego¶ szwindlu.
Zdecydujê siê chyba na tego yukona 20-50x50, mam nadziejê, ¿e nie bêdê ¿a³owa³a tego wyboru. W sumie na pocz±tku moich rozwa¿añ nad zakupem lunety yukon by³ na ostatnim miejscu, by³am raczej za ZRT 457, ale koszt przerobienia by³by za du¿y, zamiast tego lepiej by³oby kupiæ lepsz±, dro¿sz± lunetê, a na to z kolei nie mam kasy.


W wersji oryginalnej ma 2 powiêkszenia, 30x i 60x. To drugie mo¿e byæ jako maksymalne, natomiast 30x jako minimum to z³y pomys³ -za du¿e, ma³e pole widzenia. To prawda. ZRT bylaby idealna, ale w polaczeniu z okularem Vixen Zoom 8-24mm (no moze oprocz gabarytow). Niestety koszt takiego zestawu kilkukrotnie przekracza 300 zl :(


To prawda. ZRT bylaby idealna, ale w polaczeniu z okularem Vixen Zoom 8-24mm (no moze oprocz gabarytow). Niestety koszt takiego zestawu kilkukrotnie przekracza 300 zl http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/sad.gif


Niestety, moim zdaniem, nawet ze wspomnianym okularem i do obserwacji nie astro wspomniane ZRT to dalej pomy³ka.

Annaa, tu masz link, do lunety o której wspomina³ Jarek. Proszê nie traktuj tego jako poradê zakupow±. Ostrzegam tylko przed ZRT i podpinam poprawiony link który pad³ w dyskusji.

Pozdrawiam.

ZRT, pomijaj±c specyfikê optyki, jest po prostu za du¿a. Nawet je¶li uwzglêdniasz okazyjne obserwacje przy s³abym o¶wietleniu [¶wit, zmierzch], wydaje mi siê,¿e 60mm to raczej góra. Wiêksze lunety s± ma³o przeno¶ne i maja sens tylko wtedy, gdy obserwacje oko³onocne s± z za³o¿enia g³ównym celem. Wreszcie oczywista zale¿no¶æ -im wiêksza i ciê¿sza luneta, tym mocniejszy ciê¿szy statyw do d¼wigania,a to siê robi± kilkukilogramowe klamoty.
Do 300 z³ trudno bêdzie co¶ sensownego znale¼æ poza tym Yukonem. Sprawdzi³bym natomiast jedn± rzecz: ta luneta ma okr±g³y tubus bez wyra¼nie zaznaczonej stopki pod statyw [w ka¿dym razie nic nie widaæ na zdjêciu w katalogu]. Odpowiedni gwint pewnie ma, ale je¶li nie ma tam wyprofilowanego wyp³aszczenia, to na statywie trzymaæ siê bêdzie niepewnie [tendencja do luzowania mocowania przez obrót na ¶rubie]. Tak by³o np. w os³awionym Turist3 20x50. Tyle tylko,¿e tamta luneta nie by³a ogumowana, w odró¿nieniu od Yukona. Tutaj nawet odpowiednie wyprofilowanie tej gumowej okleiny znacznie poprawi³oby mocowanie. Warto o to spytaæ dystrybutora -np. o fotkê [choæby komórk±] spodniej strony lunety w okolicach tego gwintowanego gniazda. Je¶li jest tam jakiekolwiek wyp³aszczenie, wtedy 100% O.K. Je¶li nie, pozostaje liczyæ na tê gumê i solidnie dokrêcaæ ¶rubê statywow±.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 25 May 2010 - 18:12
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl