Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Stojê jak wielu z Was przed dylematem: co kupiæ ? Mieszkam w p³d dzielnicy Warszawy. Szukam sprzêtu do obserwacji balkonowych, a zarazem mobilnego. G³ówny cel: obserwacje DS i foto. Zastanawiam siê nad wyborem:
- Sky View Pro 80 APO ED
- Meade / Bresser R-127S
- Meade / Bresser R-152S
- AstroView 120EQ Pro
- AstroView 120ST
- AstroView Pro 100
- AstroView Pro 120.
Takie mam typy z AstroKraka - czekam na konstruktywne propozycje (mog± byæ tak¿e z innych firm) i opinie o sprzêcie. W swojej karierze mia³em i u¿ywa³em ju¿ TAL-1, TAL-2, MTO i ca³y szereg lornetek. Teraz chcê "pobawiæ" sie refraktorem.
Czy mozesz nam powiedziec cos wiecej o tym co chcesz obserwowac? Jakie sa twoje plany zwiazane z tym teleskopem?
Maciek
Obawiam siê, ¿e to bêdzie trudny wybór.
Po pierwsze, je¿eli to ma byæ instrument do obserwacji obiektów DS, to powinien mieæ jak najwiêksz± ¶rednicê, czyli Meade-Bresser 152.
Po drugie, je¿eli ma to byæ teleskop z zastosowaniem do foto, to powinien mieæ w miarê krótk± ogniskow± i powinien byæ posadzony na dobrym monta¿u. Odpadaj± wiêc d³ugoogniskowe refraktory i s³abe monta¿e.
Po trzecie, je¿eli ma byæ mobilny to ponownie odpadaj± "d³ugie rury".
Je¿eli szed³bym w kierunku foto i ³adnych wizualnych obrazów, ale o ograniczonym zasiêgu, to 80 ED.
Je¿eli za¶ wiêcej obserwacji wizualnych to Meade-Bresser 152 (ale nie do planet).
Oczywi¶cie to moje zdanie i zapewne pojawi± siê inne. Zadajê sobie tylko pytanie. Dlaczego tylko refraktory, je¿eli to maj± byæ obserwacje obiektów DS?
TELE VUE-NP101
fajny mobilny sprzêt do foto wybitny :) ;)
McArti, ale dowali³e¶ :ha: Do tego EM-200 :banan:
Nie wiadomo.. nie wiadomo... Rysiku, jeszcze kwestia bud¿etu nie zosta³a poruszona ;)
To skoro sie bawimy, to ja dorzuce Astro-Physics 6" Starfire. :D
To skoro sie bawimy, to ja dorzuce Astro-Physics 6" Starfire. :D A do tego 1200GTO co by po sklepach niepotrzebnie nie ³aziæ :)
Je¶li bud¿et nie gra roli - to ja proponujê Takahashi 102 albo i 128 :-)
Dziêkuje za Wasze wypowiedzi. Oczywi¶cie najlepiej by³oby kupiæ tak jak proponujecie np TELE VUE-NP101, czy inne (WO, Vixen,... jest tu d³ugi koncert ¿yczeñ), ale jest pewna granica (finansowa) w tych rozwa¿aniach. Jak zasugerowa³em w przyk³adowej li¶cie sprzêtu - jest tu granica górnej strefy stanu niskiego czy te¿ ¶redniego (4500PLN) jak± chcê wy³o¿yæ na sprzêt (OTA + monta¿). Obserwacje balkonowe s± tylko wizualne, a foto i bardziej "powa¿ne star party" odbywaj± siê poza Waw±. Mój dylemat to taki, czy zysk uzyskany z wiêkszej ¶rednicy (100mm i wiêcej) refraktora krótkoogniskowego jest zauwa¿alny (foto i obserwacje wizualne) w porównaniu do 80ED APO. Czyli czy warto inwestowaæ w 80ED ? Czy bêdzie on lepszy od np krótkoogniskowego refraktora 150mm (Meade/Bresser). Szukam osób które maja praktyczne do¶wiadczenia obserwacyjne z wykorzystaniem takich refraktorów. Czy 80ED jest lepszy do foto, a Mead/Bresser 150 (lub inny krótkoogniskowy) do obserwacji wizualnych ? Co uzyskam z praktycznie 2 razy wiêkszej ¶rednicy (poza aberracj±)
Je¶li chodzi o pytanie dlaczego refraktor ? Od kilkunastu lat bawiê siê w obserwacje i przeszed³em ju¿ drogê Newtonów (niestety wtedy by³y tylko TALe (od chyba 80mm do 150mm) i to przywo¿one bezpo¶rednio jeszcze ze ¶wiêtej pamiêci ZSRR, MTO, ró¿ne lornetki - do 25x100 w³±cznie). Wcze¶niej mówi³em o "mobilno¶ci" i dlatego te¿ szukam krótkiego refraktora na dobrym monta¿u. Wiem, ¿e bêdê namawiany na Dobsony, ale jak na razie szukam dobrego, szybkiego refraktora.
Dziêkuje i czekam na Wasze opinie i propozycje.
Mobilny krotki refraktor to :D skaylux , jeszcze bardziej mobilny to moj szukacz zrobiony z polowki lornetki . Jak ma byc krotkie , mobilne to nie oczekuj dobrych powiekszen . Cos za cos.
Najlepsze zdjecia astro sa wykonywane na duzych Newtone'ach 11, 14" . APO 80 to nie ta droga . Jak patrzyles w niebo to wiesz, ze jasne obiekty mala srednica obiektywu zobaczysz , ale te same obiekty wieksza srednica sa inaczej widoczne nawet przy tym samym powiekszeniu . Sa wyrazniejsze , bardziej plastyczne .
Duze szkla duzo waza i mobilnosc odpada .
Moze skontakuj sie z kims i popatrz . Np. Hans posiada Newtona 150 F4 , jest z W-wy i zobaczysz mobilnosc terazniejszych telepow . Rosyjskie byly ciezkie .
Z telepem to tak jak z zona : podobaja ci sie filigramowe blondynki a otrzymasz przy kosci wysoka brunetke itp. odwrotnie
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 13 December 2005 - 01:27
Szybkie male apo maja tez swoje zastosowanie. Pieknie spisuja sie przy robieniu zdjec duzym obiektom. Np. M31, czy Veil Nebula, N7000 itp. Tego duza apertura sie nie zrobi. Do DSow moim zdaniem to dobrze zrobiony Petzval rzedu 100-130mm jest najlepszym narzedziem. Do tego potrzebny jest jednak dobry montaz.
do foto w³asciwie zostaje tylko 80ED bo z achro to bêdzie na gwiazdach jedna wielka aberracja.
do wizuala to zostaje 150/750 bo ¶rednica
ps. tak to widze.:)
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 13 December 2005 - 10:32
Jak to wszyscy wiedz± nie ma jednego sprzêtu do wszystkiego... dlatego kombinowa³bym dwa...
Mój dylemat to taki, czy zysk uzyskany z wiêkszej ¶rednicy (100mm i wiêcej) refraktora krótkoogniskowego jest zauwa¿alny (foto i obserwacje wizualne) w porównaniu do 80ED APO. Czyli czy warto inwestowaæ w 80ED ? Czy bêdzie on lepszy od np krótkoogniskowego refraktora 150mm (Meade/Bresser). Szukam osób które maja praktyczne do¶wiadczenia obserwacyjne z wykorzystaniem takich refraktorów. Czy 80ED jest lepszy do foto, a Mead/Bresser 150 (lub inny krótkoogniskowy) do obserwacji wizualnych ? Co uzyskam z praktycznie 2 razy wiêkszej ¶rednicy (poza aberracj±) Chyba ju¿ otrzyma³e¶ odpowied¼.
Je¿eli w wiêkszym stopniu interesuje Ciê wizual, to zdecydowanie Meade-Bresser 150. W porównaniu do 80 ED masz przesz³o trzy razy wiêksz± powierzchniê zbiorcz± obiektywu i dziêki temu zasiêg o ok. 1,5 magnitudo wiêkszy, a to w przypadku obiektów DS naprawdê sporo. Przy wizualnych obserwacjach obiektów DS sprawa aberracji jest praktycznie pomijalna.
Je¿eli jednak foto, to raczej 80 ED, gdy¿ mniejsz± ¶rednicê ³atwo nadrobisz d³u¿szym czasem na¶wietlania, a na zdjêciach robionych krótkoogniskowym refraktorem achromatycznym wyjdzie aberracja.
Jednak w pierwszym przypadku zdecydowa³bym siê raczej na krótkoogniskowy teleskop Newtona np. 200/800 lub 200/900 (wiêksza ¶rednica, ni¿sza cena).
Nie ma jednego sprzêtu który zalatwi wszystko. Kup 80ED, to przyzwoity refraktor do astrofoto i wizualnych obserwacji, chocia¿ w ograniczonym zakresie. Wystarczy na lata by zaspokoiæ g³ód astrofotografii DS. Do wypadów obserwacyjnych za miasto najlepszym rozwi±zaniem jest newton na dobsie, od 20 cm ¶rednicy w zwy¿. Wielu doradzi podobnie.
Jurek, moja rada:
Kup 80-tkê ED (bo ma³a lekka, mobilna dobra optycznie) ORAZ Maksutova 150 mm, oba z diagonalem 2". Maka te¿ docenisz, bo:
- brak aberracji chromatycznej
- krótki tubus
- doskona³a optyka
- "ujedziesz" na montazu typu EQ-5, CG-5
Je¶li bêdziesz mia³ oba sprzêty, to refraktor ED zak³adaj do EQ-5 jako przeciwaga :rolleyes: . Ja tak robie w duecie Intes / MTO lub Intes / Celestron Wide View. doskona³a kombinacja.
Proponujê inny zestaw:
- 80ED - astrofoto, szybkie ogl±danko, piêkne kontrastowe gwiazdeczki...
- Newton 20cm lub wy¿ej... - optymalnie TAURUS 41cm
Pomys³ z Newtonem 20 cm jest nieco bardziej ekstremalny, ale - w odró¿nieniu od Maksutova 15 cm - ju¿ nie jest tak mobilny; je¶li wogóle jest mobilny...
... i znów trzeba by okre¶liæ co znaczy mobilny... dla ka¿dego znaczy co¶ innego... jak mam auto to wszystko co do niego wlezie jest ju¿ mobilne... a dlaczego Newton to pomys³ ekstremalny to ju¿ nie rozumiem? :Beer:
Moim zdaniem male Apo rzedu 80mm jest bardzo dobrym wyborem i bedzie pasowac do kazdego zestawu jaki chcemy sobie w przyszlosci zafundowac. Czy to bedzie ED80, Newton 200mm, Dobson 400mm, czy tez ED80, Mak 150mm, Dobson 300mm albo ED80, Apo 150mm, Dobson 400mm czy tez zupelnie cos innego. W moim przekonaniu docelowy zestaw powinien zawierac male przenosne Apo i duzego Dobsona. To co bedzie w srodku to juz przedmiot do rozwazan i osobistych preferencji. Ogolnie chodzi o balans pomiedzy cena, transportowalnoscia i jakoscia. Jezeli cena nie gra roli, to w klasie 150 mm najlepszym rozwiazaniem jest refraktor apochromatyczny IMHO.
ED80 to bardzo dobry teleskop, ktory nadzwyczaj dobrze spisuje sie w astrofotografii, jest latwy w transporcie i daje bardzo dobre obrazy. Celestron ED80, Orion ED80 i SkyWatcher ED80 maja bardzo dobra optyke i korekte koloru.
Pozdrawiam,
Maciek
W moim przekonaniu docelowy zestaw powinien zawierac male przenosne Apo i duzego Dobsona. ... nic dodaæ nic uj±æ - o tym w³a¶nie piszê i o tym my¶lê docelowo - 80ED(mam) TAURUS 41 (zbieram...)
Dziêkujê bardzo za Wszystkie g³osy - widzê ¿e zwyciê¿a chyba G£OS ROZS¡DKU - nie ma dwóch w jednym i muszê podj±æ decyzjê o zakupie dwóch telepów. Jeden to nieformalny zwyciêzca z Waszych wypowiedzi, czyli ED80 APO jako sprzêt przede wszystkim do foto. Drugi do wizuala tak jak proponuje Marcin_G MAK 150mm lub Dobson (min 200mm). Ale mam tu nastêpne pytanie czy monta¼ ORION SkyViewPro utrzyma MAKa150 (np ORIONA) ? Kupuj±c kompletnego ORIONA ED80 jestem szczê¶liwym (lub nie) w³a¶cicielem monta¿u SkyView Pro. Dlatego te¿ muszê sobie tu odpowiedzieæ na pytanie, czy kupiæ komplet, czy te¿ sam± OTA, a monta¿ osobno inny z docelowym przeznaczeniem na MAKa i EDka. Nie mam tu do¶wiadczenia i proszê o poradê jaki monta¿ dobraæ do ewentualnego zestawu ED80 + MAK ? (problemu nie bêdzie, je¶li zdecydujê siê na Dobsona)
Kupuj±c kompletnego ORIONA ED80 jestem szczê¶liwym (lub nie) w³a¶cicielem monta¿u SkyView Pro. Dlatego te¿ muszê sobie tu odpowiedzieæ na pytanie, czy kupiæ komplet, czy te¿ sam± OTA, a monta¿ osobno inny z docelowym przeznaczeniem na MAKa i EDka. Orion swojego maka 150-tkê wiesza w³a¶nie na sky view pro :)
A je¶li chodzi o sklepy to masz "o rzut beretem" delta optical - www.himpol.pl w Miñsku Mazowieckim
Je¶li chodzi o monta¿ to zastanowi³bym siê nad sky view pro vs. HEQ 5
Ten post by³ edytowany przez
bartolini dnia: 14 December 2005 - 22:12
Jak widaæ Jurek bud¿et masz do¶æ ograniczony, dlatego je¶li ed80 ma byæ uzywane tylko do focenia DS-ów to zastanów siê te¿ nad jego mocn± konkurencj± czyli obiektywem rubinar 5,6/500. Mo¿na go kupic za kilkaset zlotych, a korekcje wad ma lepsz± od ed80, tylko rubinara nie wykorzystasz do obserwacji wizualnych.
W temacie sprzêtu ogólnego zastosowania polecalbym newtona 200/1000 na monta¿u klasy EQ5 (np sky view pro). Chyba ¿e preferujesz jak±¶ specjalizacjê
- wizual DS-ów
- astrofoto DS-ów
- wizual planet
- astrofoto planet
Do ka¿dej z tych specjalizacji mo¿na dobraæ ró¿ny sprzêt w zale¿no¶ci od zasobno¶ci portfela, warunków obserwacyjnych, mobilno¶ci, itp które trzeba wpierw sobie okre¶liæ.
Ten post by³ edytowany przez
adamsz12 dnia: 15 December 2005 - 13:26
A propos Rubinara i 80ED warto poczytaæ
TEN W¡TEK... bo nikomu ju¿ siê pewnie nie bêdzie chcia³o znowu t³umaczyæ, a ju¿ napewno k³óciæ...
Dok³adnie ed80 ma kilku ¶lepych fanatykow którym trudno cokolwiek wyt³umaczyæ.
Dok³adnie ed80 ma kilku ¶lepych fanatykow którym trudno cokolwiek wyt³umaczyæ. Wiesz , to zdanie akurat nie rozwija dyskusji a j± zaognia.
Po co? :angry:
Bo taka jest natura tego go¶cia...
Dodam tylko ¿e PiotrPe na którego foty z Rubinara powo³ujesz siê nieustatnie kupuje 80ED - w którym jest notabene zakochany - jako sprzêt do wizuala i PRZEDE WSZYSTKIM do foto... Oczywi¶cie nie podejmuje z tob± dyskusji, ¿eby by³o jasne podajê t± wiadomo¶ci jako info, wiêc nie musisz siliæ siê na zaczepki...
Ten post by³ edytowany przez
emde dnia: 15 December 2005 - 14:47
A ju¿ siê przestraszy³em, bo w³a¶nie przymierzam siê do 80ED i pomy¶la³em przez chwilê, ¿e mo¿e co¶ istotnego przeoczy³em...
PiotrPe na którego foty z Rubinara powo³ujesz siê nieustatnie kupuje 80ED Ooooooooo. :blink:
Ja takze mam rubinara ,wiêc kolej dla mnie na 80 ED? :D
Tylko co zrobiæ z Etixem 125 ?
Co bêdzie lepsze ?
Darku trzymaj ETX-a!
Do dzi¶ pamiêtam kapitalny widok M42 w Jod³owie! :Beer:
ETX 125 czy 80 ED ? Uniwersalniejszy chyba Etx ? :Boink:
W Krakowie ktos ma 125 i pewnie mozesz w praktyce wyprobowac .
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 15 December 2005 - 15:03
Darku trzymaj ETX-a!
Do dzi¶ pamiêtam kapitalny widok M42 w Jod³owie! :Beer: Nie mia³em okazji patrzeæ przez 125etx, mo¿esz Marku krótko je porównaæ masz przecie¿ pod nosem 80ED i znasz go na wylot...
Ca³y czas czekam na argumenty które przewa¿a³yby o wy¿szo¶ci ed80 nad rubinarem i nie magê siê doczekaæ. taka widaæ natura tego go¶cia, ¿e nie potrafi ich znale¼æ. W cytowanym w±tku to zreszt± widaæ.
Ca³y czas czekam na argumenty które przewa¿a³yby o wy¿szo¶ci ed80 nad rubinarem i nie magê siê doczekaæ. taka widaæ natura tego go¶cia, ¿e nie potrafi ich znale¼æ. W cytowanym w±tku to zreszt± widaæ. ...czekaj dalej... a jak nie chcesz czekaæ to przeczytaj sobie jeszcze raz ten w±tek...
Ca³y czas czekam na argumenty które przewa¿a³yby o wy¿szo¶ci ed80 nad rubinarem i nie magê siê doczekaæ. taka widaæ natura tego go¶cia, ¿e nie potrafi ich znale¼æ. W cytowanym w±tku to zreszt± widaæ. Nie chcê siê z Tob± k³óciæ, ale dla mnie kilka zalet jest oczywistych. W cytowanym w±tku nikt nie porusza³ choæby gorszej sprawno¶ci rubinara. ED80 na swoich dwóch granicach, przy obecnych warstwach MC wysokiej klasy, straci mniej ni¿ 1%
na transmisji. Na menisku i aluminiowych powierzchniach odbijaj±cych rubinara poleci Ci grubo ponad 20% na samym starcie,
a z czasem aluminium zachowuje siê znacznie gorzej ni¿ warstwa MC w refraktorze.
Problem istniej±cej obstrukcji w Rubinarze i jej braku w ED80 jest chyba oczywisty. Problem p³ywaj±cego ogniska i czasu
ch³odzenia chyba te¿.
Rubinar ze wzglêdu na obecno¶æ menisku nie jest wolny od aberracji chromatycznej, co jasno pokazywa³y zdjêcia Micha³a
(papatki). Mówienie o jego wy¿szo¶ci nad ED80 w tym wzglêdzie jest wiêc nadu¿yciem.
Podobnie jest z kom±, która znika tylko w teorii i w schematach teleskopu wykonanych na papierze, a w realnym ¶wiecie i tak
zawsze wyjdzie czy to w ED czy w Rubinarze.
Dodam, ¿e nie mam ani 80ED ani Rubinara i nie jestem czcicielem ¿adnego z tych instrumentów.
Pozdrawiam,
Arek
wracaj±c do tematu to (100mm/80mm)^2 = 1,56x ja¶niej
proponuje Vixen GPE jako mechanicznie najlepsze rozwi±zanie z gatunku EQ5/SVP/CG5
Ten post by³ edytowany przez
McArti dnia: 15 December 2005 - 16:32
Nie chcê siê z Tob± k³óciæ, ale dla mnie kilka zalet jest oczywistych. W cytowanym w±tku nikt nie porusza³ choæby gorszej sprawno¶ci rubinara. ED80 na swoich dwóch granicach, przy obecnych warstwach MC wysokiej klasy, straci mniej ni¿ 1%
na transmisji. Na menisku i aluminiowych powierzchniach odbijaj±cych rubinara poleci Ci grubo ponad 20% na samym starcie,
a z czasem aluminium zachowuje siê znacznie gorzej ni¿ warstwa MC w refraktorze. Te¿ nie mam zamiaru siê k³ociæ, niektórzy go¶cie jednak wol± to zamiast merytorycznej rozmowy. Sk±d wiesz, ¿e warstwy w ed80 s± wysokiej klasy i na jakim poziomie jest transmisja ? Niska cena jak na APO nie musi siê braæ tylko z taniej si³y roboczej.
Mo¿esz powiedzieæ jaka jest obstrukcja w rubinarze i dok³adnie jakie straty s± na warstwach odbijaj±cych i jakie straty ¶wiat³a wyjd± w efekcie koñcowym w obu modelach ?
Liczy³em to kiedy¶ z grubsza i wysz³o mi ¿e jest podobnie z nieznacznym wskazaniem o kilka procent na korzy¶æ ed80.
Rubinar ze wzglêdu na obecno¶æ menisku nie jest wolny od aberracji chromatycznej, co jasno pokazywa³y zdjêcia Micha³a
(papatki). Mówienie o jego wy¿szo¶ci nad ED80 w tym wzglêdzie jest wiêc nadu¿yciem. Z tego co pamiêtam aberracja chromatyczna wynika tu tylko z budowy lustrzanki cyfrowej a nie z wady obiektywu. Widzia³em cropy z ed80 i wady na brzegach s± wyra¼nie widoczne, w rubinarze z definicji powinno byæ du¿o lepiej
Dodam, ¿e nie mam ani 80ED ani Rubinara i nie jestem czcicielem ¿adnego z tych instrumentów. Cieszê siê, mo¿na sensownie porozmawiaæ. :Beer:
obstrukcja w rubinarze to 55%.
jakie sa wartstwy w ED? to po cholere by³ na forum test 80ED????? i porównania z WO i achromatem?
Chyba sobie nie zdajesz sprawy jak rubinar winietuje z du¿± matryc±.
Mia³em 80ED w rêkach i przygl±da³em siê dok³adnie jego warstwom, a mam w tym trochê do¶wiadczenia, bo sporo lornetek
pod tym k±tem ocenia³em. Nawet jakby do 80ED wrzucili jednowarstwowy fluorek magnezu, to i tak straty by³yby mniejsze
od 3%. Tam warstwy wygl±daj± na przyzwoite MC, co pozwala s±dziæ, ¿e na obiektywie nie tracisz wiêcej ni¿ jaki¶ 1% mo¿e 1.5%.
To jest w³a¶nie ogromny plus refraktorów: du¿a sprawno¶æ obiektywu i ogromna trwa³o¶æ warstw MC w porównaniu z
aluminiow± pow³ok± zwierciad³a.
Rozs±dnie jest wiêc za³o¿yæ, ¿e strarty ¶wiat³a na menisku rubinara s± takie same jak na ca³ym obiektywie 80ED, bo i tu
i tu mamy dwie granice powietrze-szk³o. W rubinarze dochodz± jednak 2 aluminiowe zwierciad³a. Nowe aluminum odbija
niewiele wiêcej ni¿ 90% ¶wiat³a. Na dwóch zwierciad³ach stracisz wiêc 20%, a z czasem sytuacja siê bêdzie pogarszaæ.
Tutaj nie ma na czym dyskutowaæ. Nawet jakby 80ED nie mia³ warstw MC w ogóle, to jego straty by³yby na poziomie 9%,
W rubinarze zawsze bêdê wiêksze od 20% (nie licz±c w ogóle obstrukcji).
Arek
Mala uwaga tylko ¿e strat nie nale¿y sumowaæ tylko odejmowaæ po kolei.
Czyli tak mniej wiêcej licz±c rubinar to idealnie przepuszczaj±cy obiektyw o ogniskowej 500mm i ¶wiat³osile 7,5
ed80 to idealnie przepuszczaj±cy obiektyw o ogniskowej 600mm i ¶wiatlosile 7,6.
Czyli ¶wiat³osila jest niemal taka sama, tylko w wypadku ed80 dostaniemy obraz w nieco wiekszej skali. obiekt bêdzie o 20% wiêkszy (wymuszajac tym samym o 20% wiêksz± precyzjê prowadzenia monta¿u).
Wady raczej wiêksze bêda w ed80. (aberracja chrom w rubinarze pod warunkiem u¿ywania lustrznki cyfrowej w ed80 bêdzie tak czy owak). W rubinarze dochodzi koniecznosæ d³u¿szeg owychlodzenia sprzêtu.
I dochodzimy do ceny obiektywów. Czy warto przep³acac kupê forsy za 20% wiêksz± skalê ? Byc mo¿e.
Zale¿y od zasobno¶ci portfela. Ale s±dzê ¿e Jurkowi przy jego granicznym bud¿ecie 4500 na dwa teleskopy, podanie tañszej alternatywy jest jak najbardziej wskazane.
Oczywi¶cie przypominam ¿e mówimy wy³±cznie o astrofotografii, nie o wizualu.
Ten post by³ edytowany przez
adamsz12 dnia: 16 December 2005 - 18:00
Pozwole dorzycic swoje trzy grosze do tej dyskusji.
Na poczatek chcialem powiedziec, ze nie zajmuje sie astrofotografia i na razie nie mam zamiaru. Jestem posiadaczem 80ED, wiec moja ocena moze byc subiektywna. Wypowiem sie tylko na temat moich osobistych spostrzezen na temat prowadzonej tu dyskusji.
Cena 181 Euro do 560 euro (ceny Astrokrak) na korzysc Rubinara mowia same za siebie. Za 561 euro dostajesz jednak i teleskop i obiektyw w przypadku 80ED. Jezeli chodzi o Rubinara to dostajesz tylko dobry obiektyw.
Jezeli chodzi o optyke to moje spostrzezenia sa takie, ze jezeli dobrze licze, to Rubinar ma powierzchnie o 5.3% mniejsza niz 80ED z winy obstrukcji. Zbiera wiec mniej swiatla, ma mniejszy kontrast i traci swiatlo na lustrach.
Poza tym, jak juz wskazywalem w innym poscie na temat Maksutowow i refraktorow systemy wykorzystujace lustro cierpia podwojnie z powodu fal termicznych powstajacych przy chlodzeniu teleskopu/obiektywu.
80ED ma bardzo duzo zalet i mozna o nich poczytac chociazby
tu:
http://www.cloudynig...ments/ed80f.pdfWady? Wykonanie mogloby byc lepsze, ale na czyms musieli oszczedzic. Duzo bym dal za mozliwosc kolimacji soczewek. Mozna to zrobic, ale wymaga duzo pracy i zaciecia.
Pozdrawiam,
Maciek
Fakty:
powierzchnia zbieraj±ca: 20% wieksza w ED
winietowanie: klêska Rubinara
ogniskowa: ogniskowa Rubinara z 300D oko³o 550mm
pe³zanie ogniska wraz z termik± wewn±trz niemaj±ce nic wspólnego z wych³odzeniem: klêska Rubinara
warstwy: w Rubinarze 4 powierzchnie szklane (menisk i korektor na wylocie) i 2 lustra
sprawno¶æ: przy pomy¶lnych wiatrach 0,98*0,98*0,98*0,98*0,85*0,85=0,66 -> 66% !!!!
no to teraz ¶wiat³o policzymy:
Rubinar po odliczeniu obstrukcji jest obiektywem 73mm po odjêciu sprawno¶ci 59mm
¶wiat³o z 300D ->550/59mm=9,3
Rubinar jest f/9 w stosunku do refraktorów
dobranoc
Mala uwaga tylko ¿e strat nie nale¿y sumowaæ tylko odejmowaæ po kolei. Ja nie sumowa³em. Nale¿y to mno¿yæ, tak jak pokaza³ McArti, sk±did±d poprawnie, a ja nawet nie wiedzia³em, ¿e
rubidar ma jeszcze korektor na wyj¶ciu... Sytuacja jest wiêc jasna.
Arek
McArti
Jak policzyles powierzchnie zbierajaca? Ja od kwadratu 90mm (rubinar) odjalem kwadrat 45mm (zalozylem, ze Rubinar ma 50% obstrukcje). Wyszlo mi pi*6075mm2 w stosunku do pi*6400mm2 przy 80ED.
Co do plywajacego ogniska to akurat nie znam tego pojecia, ale wychlodzenie i obiektywu ma swoj wplyw na jakosc obrazow, tak samo jak ma w przypadku 80ED. Przy soczewkach jednak te zaklocenia nie sa tak wyrazne jak w przypadku systemu uzywajacego lustra, ktory podwaja kazde wychylenie.
Maciek
Zalacze tylko jeszcze zdjecie rubinara, z ktorego widac jak duza jest obstrukcja centralna.
To jest Rubinar 500 5.6
Maciek
Za³±czone obrazki
l
l
McArti
Jak policzyles powierzchnie zbierajaca? Ja od kwadratu 90mm (rubinar) odjalem kwadrat 45mm (zalozylem, ze Rubinar ma 50% obstrukcje). 89mm i 50mm :]
dlaczego dla lustra przyj±³es wspó³czynnik 85% a nie np 90% ?.
Ogniskowa nie zmienia siê w zale¿no¶ci od aparatu i pozostanie 500mm. Wiêc ta ¶wiat³osi³a wypadkowa nie bêdzie a¿ tak tragiczna.
Ale uparty......... jak wó³ :szczerbaty:
dlaczego dla lustra przyj±³es wspó³czynnik 85% a nie np 90% ?. bo 88% to maj± lustra do prawdziwych teleskopów z l/8
http://www.telescope.com/shopping/product/...1&iProductID=29http://www.telescope.com/shopping/product/...1&iProductID=37 Ogniskowa nie zmienia siê w zale¿no¶ci od aparatu i pozostanie 500mm je¿eli ja tak napisa³em to znaczy, ¿e tak jest. mo¿esz to traktowaæ jako dogmat i ewentualnie zapytaæ sk±d sie to bierze.
mo¿esz poczytaæ fotum i dowiedzieæ siê jak dzia³a maksutow, pisa³em o tym wielokrotnie.
Jak to ma sie do ETX 125? Nizszosc rubinara juz udowodniono.
Ten post by³ edytowany przez
zbig dnia: 16 December 2005 - 22:36
Panowie - mo¿e wrócimy do tematu - je¶li chcecie dyskutowaæ o zaletach Rubinara 500/5.6 i jego porównaniu do ED80 to proponuje otworzyæ nowy w±tek. I lito¶ci - jestem dosyæ starym czytelnikiem forum, odzywam siê BARDZO, BARDZO RZADKO gdy¿ nie chcê uczestniczyæ w troche bezsensownych sporach i BICIU PIANY. Wydawa³o mi siê, ¿e zwróci³em siê do Was z pytaniem o merytoryczn± pomoc w kwestii okre¶lonego za i przeciw w wyborze refraktora i proszê o skoncentrowanie siê tylko na tym.
W ostatnim swoim po¶cie powidzia³em, ¿e po przeczytaniu pocz±towych Waszych rad, sk³aniam siê do zakupu dwu teleskopów, ale przekroczy to mój wstepny bud¿et 4 500 - gdy¿ kompletny ED80 to ju¿ chyba 4 100, wiêc na drugi muszê chyba jeszcze poczekaæ. Moim g³ównym problemem, by³o to czy wybraæ dro¿szy ED80 czy tañszy np Maede Bresser, ale za to o wiêkszej ¶rednicy np 150mm. Jaki bêdê mia³ praktyczny zysk z lepszej optyki od gorszej, ale za to praktyczne 2 razy wiêkszej ¶rednicy. Dotychczas nie korzysta³em z refraktorów - mia³em Newtony (TAL-1,2 ), Rubinary (równie¿ dyskutowany tu 500/5.6), lornety (20x60, 26x70, 9x63 i 25x100) - i z tej ostatniej korzysta³em najczê¶ciej. Obecnie wymy¶li³em sobie, ¿e chcia³bym mieæ sprzêt "uniwersalny":
- do wizuala
- do foto
- mobilny - bli¿sze i dalsze wyjazdy za miasto
Dosta³em w pewien sposób satysfakcynuj±c± odpowied¼, ¿e do wizuala lepszy jest sprzêt o najwiêkszej ¶rednicy, do foto bezkonkurencyjny jest obecnie ED80. Przestudiowa³em w necie opinie o ED80 - w³a¶ciwie same pozytywne - tylko nie znalaz³em opinii porównawczych ED80 a np ORION AstroView ST120 EQ. Jak to ma siê w praktyce ?
Najblizszy uniwersalnosci bedzie moim zdaniem wiec jakis SCT 200mm. Np Meade LXD75 200mm lub cos w tym stylu. Do wizuala zawsze polecam Dobsony, ale jezeli dorzycasz jeszcze do tego astrofoto, to to mi przychodzi do glowy. Jest to sprzet na tyle wszechstronny, ze bedzie spelniel twoje oczekiwania, no moze (duze moze) oprocz ceny. Poza tym trudno jest cos doradzic, poniewaz zarowno Bresser ma swoje wady jak i 80ED. Ja uzywam 80ED do wizuala, ale ogladam nim tylko jasne obiekty. Pieknie widac przez niego Ksiezyc, planety, pola gwiezdne Drogi Mlecznej itp. Moj Dobson 250mm jednak miazdzy 80ED pod wzgledem obrazu i nic tego nie zmieni. Kazdy teleskop ma swoje ograniczenia. Musisz naprawde wiedziec co chcesz, aby wybrac ten najlepszy sprzet.
Zadaj sobie pytanie czy rzeczywiscie chcesz wejsc w astro-foto? Dlaczego chcesz teleskop do astrofoto? Moze okazac sie, ze sobie calkowicie poradzisz bez astrofoto. Mnie to jeszcze nie cieszy, moze kiedys wezme sie za to, ale na razie obserwacje mi wystarcza.
Pozdrawiam,
Maciek
Panowie - mo¿e wrócimy do tematu - je¶li chcecie dyskutowaæ o zaletach Rubinara 500/5.6 i jego porównaniu do ED80 to proponuje otworzyæ nowy w±tek. I lito¶ci - jestem dosyæ starym czytelnikiem forum, odzywam siê BARDZO, BARDZO RZADKO gdy¿ nie chcê uczestniczyæ w troche bezsensownych sporach i BICIU PIANY. Wydawa³o mi siê, ¿e zwróci³em siê do Was z pytaniem o merytoryczn± pomoc w kwestii okre¶lonego za i przeciw w wyborze refraktora i proszê o skoncentrowanie siê tylko na tym.
W ostatnim swoim po¶cie powidzia³em, ¿e po przeczytaniu pocz±towych Waszych rad, sk³aniam siê do zakupu dwu teleskopów, ale przekroczy to mój wstepny bud¿et 4 500 - gdy¿ kompletny ED80 to ju¿ chyba 4 100, wiêc na drugi muszê chyba jeszcze poczekaæ. Moim g³ównym problemem, by³o to czy wybraæ dro¿szy ED80 czy tañszy np Maede Bresser, ale za to o wiêkszej ¶rednicy np 150mm. Jaki bêdê mia³ praktyczny zysk z lepszej optyki od gorszej, ale za to praktyczne 2 razy wiêkszej ¶rednicy. Dotychczas nie korzysta³em z refraktorów - mia³em Newtony (TAL-1,2 ), Rubinary (równie¿ dyskutowany tu 500/5.6), lornety (20x60, 26x70, 9x63 i 25x100) - i z tej ostatniej korzysta³em najczê¶ciej. Obecnie wymy¶li³em sobie, ¿e chcia³bym mieæ sprzêt "uniwersalny":
- do wizuala
- do foto
- mobilny - bli¿sze i dalsze wyjazdy za miasto
Dosta³em w pewien sposób satysfakcynuj±c± odpowied¼, ¿e do wizuala lepszy jest sprzêt o najwiêkszej ¶rednicy, do foto bezkonkurencyjny jest obecnie ED80. Przestudiowa³em w necie opinie o ED80 - w³a¶ciwie same pozytywne - tylko nie znalaz³em opinii porównawczych ED80 a np ORION AstroView ST120 EQ. Jak to ma siê w praktyce ? Najkrócej mówi±c ED80 nie posiada takich szcz±tkowych aberracji jakie ma ST120, ktore widaæ w postaci przebarwieñ na granicy kontrastowych przej¶æ na brzegach tarczy ksie¿yca i planet, oraz barwne obwódki wokol gwiazd, ktore to objawy potêguj± sie w astrofoto.
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl