TMB 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Rysiek!!!
Nic siê nie chwalisz, nic nie opowiadasz o swoim TMB 152/1200 a niektórzy tutaj, w tym ja z niecierpliwo¶ci± czekamy na informacje o sprzêcie.
Wal ¶mia³o :)



Napiszê co¶ wiêcej jak dotr± do mnie obejmy mocuj±ce tubus do monta¿u >:(. Tyle czeka³em ( sprzêt by³ kupiony ju¿ kilka miesiêcy temu ) ale kolega nie mia³ pojêcia , ¿e do tego s± potrzebne obejmy, a Ludes zapomnia³ spakowaæ :o. Na temat EQ6 nie bêdê siê rozpisywa³ bo w±tek ju¿ by³ i niektórzy widzieli ten monta¿ Paw³a w Jachrance. Uwa¿am, ¿e jak na w miarê tani monta¿ o du¿ej no¶no¶ci do obserwacji wizualnych to jest w³a¶nie to pod takich rozmiarów refraktor. Co do tuby optycznej TMB 152/1200 dla mnie jest to jeszcze zno¶ne do obserwacji balkonowych i nie sprawia mi k³opotu w zapakowaniu do samochodu osobowego wersji coupe, czyli niezbyt pakownego. Wykonanie staranne , wyci±g okularowy 2,7"/ 2"/ 1 1/4", pracuje bez zbêdnych luzów i z pewnym oporem . Jest tu mo¿liwo¶æ regulacji pracy wyci±gu, któr± ustali³em dla swoich ciê¿kich 2" okularów. Oryginalne nastawienie powodowa³o , ¿e podczas obserwacji w pobli¿u zenitu podczas za³o¿enia 2" z³±czki Intesa, 2"barlowa i 2" okularu wyci±g po prostu zacz±³ siê samoczynnie wysuwaæ pod ich ciê¿arem. Problem rozwi±zano dwoma teflonowymi kostkami za³o¿onymi na osi wyci±gu, które mo¿na docisn±æ lub popu¶ciæ dwoma ¶rubkami. Co do optyki to tutaj ma³o mogê napisaæ, bo przez brak obejm zastosowa³em gumowe pasy do mocowania, ale z takim zestawem nie pojecha³em pod ciemne niebo. Na soczewkach widaæ zielone warstwy . Jowisz na do¶æ jasnym tle ³adnie widoczny do 280x, ale najlepiej przy 120x. To ju¿ nie pora na t± planetê. Ksiê¿yc wspania³y, widoczny w ca³o¶ci przy powiêkszeniu 120X. W obu przypadkach widoczna aberracja chromatyczna - niestety to tylko achromat. Chromacor bêdzie nastêpn± inwestycj±. Obrazy gwiazd ³adne , punktowe. O dalszych obserwacjach poinformujê, jak otrzymam obejmy. Podoba mi siê w refraktorze jeszcze to, ¿e wyci±g okularowy jest do¶æ ciê¿ki ( chyba 2,8kg ) i równowa¿y ciê¿ar soczewek co pozwala mocowaæ tubus do¶æ wysuniêty do przodu. Podobne refraktory Synty z l¿ejszym wyci±giem musz± byæ lekko cofniête do ty³u co przy niskich monta¿ach jest niewygodne w czasie obserwacji obiektów wysoko po³o¿onych na niebie. Lotar, wiem, ¿e interesowa³e¶ siê TMB wiêc fotki wysy³am na priva . Sam zobacz jak to wygl±da ;)

Ja widzia³em ju¿ fotki Ry¶kowego TMB i wygl±da to rewelacyjnie.

ch³opaki, please zamie¶cie tu chocia¿ jedno zdjêcie tego kolosa :o :o :o



Nie mam strony ze zdjêciami, mam je tylko na swoim dysku. Je¶li kto¶ chce je tu umie¶ciæ - pode¶lê. Mo¿e Ty Przemas ;D.

Rysiu !

Chêtnie bym zobaczy³ te zdjêcia jak móg³by¶ je mi przes³aæ .PROSZÊ.

piotrekp15@o2.pl

Pozdrawiam Piotrek :)

Rysiu szybki jeste¶ dzieki .Jakie to potê¿ne a jak cena ca³o¶ci .

;D ;) :-X ;D

Witam
Rzeczywi¶cie wygl±da porz±dnie i mam nadziejê, ¿e obrazy za jego pomoc± równie¿ s± na wysokim poziomie. Brawo i gratulujê.
Ja pozostajê w swoich planach niezmienny: chcê kupiæ soczewkê TMB (120/1000) i od razu Chromacora II. W dalszej natomiast kolejno¶ci - rura teleskopowa.
Ale wracaj±c do Twojego nowego sprzêtu cieszê siê, ¿e wzrasta jako¶æ sprzêtu, którym pos³ugujesz siê Ty i wielu innych astroamatorów.
Czekamy na dalsze informacje.
pozdrv

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl