tani teleskop mo¿e jednak polecaæ nie uniwersalny Pocz±tkuj±cy za oko³o 600z³ czasem mogliby wybraæ 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze


Witam mam pytanie do wszystkich do¶wiadczonych astronomów.... Mianowicie nie wiem jaki teleskop by³by dla mnie najlepszy w cenie max 600z³, oczekiwa³bym ¿eby dosyæ wyra¿nie by³o widaæ obiekty takie jak saturn, mars, niektore galaktyki, mg³awice lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy. Jestem zupe³nym amatorem i jescze nie wiem czy mnie to wci±gnie, lecz jak obserwuje te wszystkie zdjêcia przez was robione to coraz bardziej mnie to poci±ga. Pozdrawiam i z góry dziekujê zza pomoc ...... Szymon :astronom: :astronom:


Nie wiem w jakim dziale zamie¶ciæ ten post - dlatego tu - bo obawiam siê czy nie namieszam za bardzo pocz±tkuj±cym jak go "wy¿ej" zamieszczê(jak sie ciekawie rozwinie to mo¿e przeczepicie do w³a¶ciwszego).

W celestia.pl g³owny tam pisz±cy w tematach zwi±zanych z wyborem telekopu wspomnia³ raz ¿e woli DS-y od US. Wspomnia³ o tym po trosze w jakim¶ celu.

Zastanawiam sie czy w pewnych okoliczno¶ciach (np kto¶ ma lub miewa ³atwy dostêp do ciemnego nieba) nie poddawæ pod rozwagê kupuj±cemu rozumowania - wybieram teleskop albo typowy do US albo typowy do DS bo chce mieæ za te moje niewielkie pieni±dze ju¿ maksymalnie dobry efekt [w jednej kategorii].

do tego pytania zmusi³a mnie ciekawa sentencja owego u¿ytkownika: "lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy."

Pomijaj±c porady typu dobra "u¿ywana synta 8" przewy¿szy wszystko - jak ju¿ kto¶ chce mieæ ten nowy teleskop za 500 czy 700 itp z³otych to czy automatycznie musi dostaæ poradê na ten DOBRY PRZEDE WSZYSTKIM DO KSIʯYCA?

Specjalnie podam przyk³ad abstrakcyjny, ¿eby nikogo nie wprowadziæ w b³±d ale rozeznaæ temat poznaj±c Wasz± opiniê.

Gdyby teleskop BKP13065EQ2 kosztowa³ tyle co SK909AZ3 z Barlowem achromatycznym

to czy nie warta³o by dok³adnie wypytaæ forumowicza o jego warunki obserwacyjne, mobilno¶æ i PREFERENCJE ESTETYCZNO - INTELEKTUALNO - SPO£ECZNE.

(w kwestii czego oczekuje od teleskopu). Np czym dla niego jest klasyfikacja DS i co go (potencjalnie) interesuje w Ksiê¿ycu i planetach?

W sumie - trudne pytanie :szczerbaty:

na marginesie tej sprawy poboczne - i ca³kowicie NIEUCZESANE (bo nie znam sie na rozdzielczo¶ci) pytanie: czy, z uwagi na wzrok,m³ody cz³owiek w powiêkszeniu 1xD zobaczy prawie to samo co w 2xD. To znaczy na ile brak Barlowa w SK909AZ3 jest mankamentem tego teleskopu. Tak tak wiem {teoretycznie - bo nie mia³em AZ3}, ¿e przy 180x byæ mo¿e pojawi± siê lekkie drgania (ale chyba nie przesadzajmy do 150x uchodzi za OK).

Na koniec najwa¿niesze - pro¶ba:
Polecajcie zakup(lub samodzielne wykonanie) czerwanego ¶wiat³a pocz±tkuj±cym, je¿eli z postów nie wynika, ¿e nie dojdzie do sytuacji, ¿e zamówi on teleskop i wyjdzie z atlasem pod ciemne niebo - bez czerwonego ¶wiat³a.



Ekologu, A ty czyta³e¶ w ogóle celestie choæ troche?

http://celestia.pl/J...%C4%87_teleskop
http://celestia.pl/J...a%C4%87_okulary
http://celestia.pl/Typy_monta%C5%BCy
http://celestia.pl/T...za_jak_najmniej

Czego tak konkretnie nie rozumiesz? Prostymi zdaniami please.

Pozdrawiam.

TAK! Dok³adnie tak! jak kupowa³em teleskop to najpierw przeczyta³em j± (celestiê) z przyjemno¶cia i potem - z rozpêdu - sie wym±drza³em nawet przez jaki¶ czas "w kwestii teleskopu dla pocz±tkuj±cego" ;)

wysilê siê na prostsze pytania - uff.

Dlaczego pocz±tkuj±cym u¿ytkownikom tak rzadko proponuje siê tutaj teleskop typowo ABSOLUTNIE DS-owy,
a konkretnie mówi±c - czy - pedagogicznie rzecz ujmuj±c (rozwój astro-amatorski) - szkodzi³bym, polecaj±c wspomnianemu Szymonowi BKP13065EQ2 jako alternatywê co by nie mówiæ - na start ?
{zak³adaj±c, ¿e s³usznie wyczu³em 8-mym zmys³em, ¿e - choæ z miasta - to ma równie¿ dzia³kê pod ciemnym niebem}

Zestaw SK909AZ3 jest bez Barlowa (i bez okularu 5mm) czy m³ody cz³owiek w 90x dostrze¿e na Ksiê¿ycu (czasem Saturnie) te same szczegó³y tylko mniejsze (ale nieco "barwniejsze" w przypadku Ksiê¿yca) - i to czyni ten zestaw dobrym do rekomendowania jako dobry do US ?
{Mia³em raz ogromne zaskoczenie bo mi m³odzi mówili, ¿e przez ów tubus(ale na eq32) Ksie¿yc 90x ³adniejszy jak 180x :blink: {Fakt ¿e nie by³ zbyt wysoko nad horyzontem - mo¿e to zdecydowa³o?}

Unikam wypowiadanie sie w mój pierwszy teleskop - bo mam ma³e do¶wiadczenie - ale ch³opak napisa³ "b³agam, o pomoc" - wygl±da³o to jakby decyzja rodziców o potencjalnym przelaniu kasy (do np: DO) by³a nie-bezterminowa; temu siê odwa¿y³em tam opisaæ tubus Refr.909. No ale drêczy³o mnie czy powinienem i czemu na tym forum tak cicho o wspomnianej przeze mnie alternatywie wybitnie DS-owej. Mo¿e ja o czym¶ (z³ego o niej) nie wiem ?

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 12 May 2010 - 19:39

Zastanawiam sie czy w pewnych okoliczno¶ciach (np kto¶ ma lub miewa ³atwy dostêp do ciemnego nieba) nie poddawæ pod rozwagê kupuj±cemu rozumowania - wybieram teleskop albo typowy do US albo typowy do DS bo chce mieæ za te moje niewielkie pieni±dze ju¿ maksymalnie dobry efekt [w jednej kategorii].

Nie wiem ile przeczyta³e¶ tematów w dziale "Mój pierwszy teleskop", ale bardzo rzadko pierwsz± odpowiedzi± na pytanie jest pro¶ba o doprecyzowanie informacji o warunkach obserwacyjnych kupuj±cego. Ponadto doradzaj±cy przewa¿nie zwracaj± uwagê na kilka rzeczy - ¿e nie ma sprzêtu uniwersalnego, ¿e to co widaæ na zdjêciach ma siê nijak do tego, co widaæ w okularze itp. Wiêc o co chodzi?


do tego pytania zmusi³a mnie ciekawa sentencja owego u¿ytkownika: "lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy."
A nie przysz³o Ci do g³owy, ¿e pytaj±cy w zasadzie nie ma pojêcia co mo¿na zobaczyæ a co nie - i dlatego tak to uj±³?


Pomijaj±c porady typu dobra "u¿ywana synta 8" przewy¿szy wszystko - jak ju¿ kto¶ chce mieæ ten nowy teleskop za 500 czy 700 itp z³otych to czy automatycznie musi dostaæ poradê na ten DOBRY PRZEDE WSZYSTKIM DO KSIʯYCA?
Ale osso chozzi vol.2?
Nie raz i nie dwa widzia³em odpowiedzi dla nowicjusza w rodzaju "nie ograniczaj sobie zestawu potencjalnych celów, bo mo¿e siê okazaæ, ¿e bardziej ni¿ planety interesuj± ciê DSy".


Gdyby teleskop BKP13065EQ2 kosztowa³ tyle co SK909AZ3 z Barlowem achromatycznym to czy nie warta³o by dok³adnie wypytaæ forumowicza o jego warunki obserwacyjne, mobilno¶æ i PREFERENCJE ESTETYCZNO - INTELEKTUALNO - SPO£ECZNE.
Zapomnia³e¶ dodaæ preferencji muzycznych i ³ó¿kowych. Czy jeszcze o co¶ warto pytaæ przy za³o¿eniu, ¿e sprzêt A kosztowa³by tyle co sprzêt B z barlowem lub i choæby bez?


Na koniec najwa¿niesze - pro¶ba: Polecajcie zakup (lub samodzielne wykonanie) czerwanego ¶wiat³a pocz±tkuj±cym
Wiem, ¿e zaskoczy³o ciê to, ¿e nie ka¿da barwa ¶wiat³a dzia³a tak samo na ludzkie oko, ale czemu zak³adasz, ¿e wszystkich to zaskakuje? O czerwonej latarce na obserwacjach nawet nie wiem kiedy przeczyta³em - bo troszkê siê zag³êbiaj±c w temat nie sposób nie natrafiæ na tak± informacjê. Ekologu, od samego pocz±tku mia³e¶ tendencjê do podej¶cia teoretycznego do bólu - mo¿e gdyby¶ poszuka³ podstawowych rad praktycznych (zamiast np. wyk³ócaæ siê co widaæ a czego nie widaæ przez lornetkê) to temat czerwonego ¶wiat³a by Ciê nie zaskoczy³? Oczywi¶cie, je¶li bardzo Ci zale¿y, bêdziemy o czerwonej latarce pisaæ przy ka¿dej okazji. I bêdziemy te¿ tr±biæ, ¿eby patrzeæ otwartym okiem.
...
Ekologu, wybacz, ¿e pojecha³em po bandzie, ale twoje posty robi± siê coraz bardziej be³kotliwe. Nawet temat tego w±tku jest tak napisany, ze musia³em go sobie trzy razy przeczytaæ, ¿eby doj¶æ do tego co autor mia³ na my¶li...
Radzê uporz±dkowaæ my¶li przed pisaniem na forum. Bo na razie najczê¶ciej wychodzi z twej pisaniny burdel. Burdel, który szczególnie k³uje w oczy, gdy próbujesz pomóc nowicjuszowi szukaj±cemu czytelnych wskazówek.

pozdrawiam

ps.

na ile brak Barlowa w SK909AZ3 jest mankamentem tego teleskopu
Dlaczego w ogóle brak wbudowanego barlowa uznajesz za mankament? Poczytaj trochê o tym (choæby na Celestii)

ps2. O! Widzê, ¿e w swoim skrajnym zami³owaniu dygresji zd±¿y³e¶ pu¶ciæ temat na zupe³nie inne tory w czasie pisania mojej odpowiedzi... http://forum.astropolis.pl/public/style_emoticons/default/shocked.gif
Ten post by³ edytowany przez panasmaras dnia: 12 May 2010 - 20:02


PanasieMarasie

akurat wbudowanego barlowa to nie mia³em na my¶li - od zawsze - odruchowo - nie podoba mi siê taki pomys³ ;)

"lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy" Ja tê informacjê zrozumia³em ale ona nios³a te¿ inne przes³anie. ¯e ten forumowicz godzi siê z ewentulanym "dobrym" ogl±daniem tylko czê¶ci obiektów. A skoro napisa³ o zdjêciach to sta³o siê jasne, ¿e zawy¿y³ sobie oczekiwania! Dlatego sta³o siê sensowne wziêcie pod rozwagê jakiego¶ teleskopu, który przynajmniej w jednej z kategorii daje wysoce fajny wizual (jak na swoj± cenê).

Przyjmujê sugestiê, ¿e nazbyt zawik³anie próbujê o co¶ pytaæ (jak w po¶cie nr #1). Je¿eli jednak tak naprawdê chodzi³o mi tylko o to co napisa³em w po¶cie #3 to co mi odpowiesz?

Niech bêdzie, ¿e w po¶cie #1 da³em jêzykowo-semantycznego cia³a. OK.
i dlatego wyt³umaczê sie z jednej rzeczy: "PREFERENCJI SPO£ECZNYCH".
Mo¿e byæ tak, ¿e dostaniemy kasê na teleskop bo obiecali¶my (w du¿ym mie¶cie), ¿e cz³onkowie rodziny lub koledzy/kole¿anki bêd± z chêcia ogl±dali ró¿ne zakamarki Ksiê¿yca.

A tak - przezy okazji - wydaje mi siê, ¿e niektórzy naprawdê maj± taki problem - jak opisa³em w po¶cie #3. Zwróæ uwagê na sytuacjê Anum-a, przy za³o¿eniu, ¿e ostatnio polubi³ te¿ i DS-y. Zw³aszcza, ¿e akurat tak siê sk³ada, ¿e to nie jest teoretyzowanie, bo teleskop BKP13065EQ2 kosztuje akurat tyle co SK909AZ3 z Barlowem achromatycznym :) I to móg³by byæ jego dylemat

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 12 May 2010 - 21:08

TAK! Dok³adnie tak! jak kupowa³em teleskop to najpierw przeczyta³em j± (celestiê) z przyjemno¶cia (...)

Nic z tego. Gdyby¶ przeczyta³ ze zrozumieniem opracowania z celestii które Ci podlinkowa³em nie by³o by tego w±tku. Sugeruje powrót do korzeni, czyli celestii. A wszêdzie tam gdzie wystêpuj± niejasno¶ci w interpretacji materia³u, lub braki w rozumieniu pojêæ, przekopanie celestii/astropolis za konkretnymi has³ami.

Ekologu, je¶li nie rozumiesz dlaczego co¶ siê dzieje, postaraj siê zbudowac jak±¶ baze o danym zagadnieniu samodzielnie. Dopiero jak trafisz na problem którego nie jeste¶ w stanie samodzielnie pokonac w sensownym czasie, precyzyjnie zadaj pytanie na odpowiednim w±tku. To takie troche podstawy, nie tyle astronomii czy optyki, a standardów dzia³ania.

Pozdrawiam.

Sorki ¿e wtr±ce swoje 3 grosze.
W 90/900 AZ3 w zestawie faktycznie nie ma barlowa - ale po ostatniej podwy¿ce cen, kosztuje 600z³, a taki sam na mniej stabilnym EQ2, z barlowem achro - 699z³. Na AZ3 nie ma barlowa, ale jest stówê tañszy, mo¿na do³o¿yæ sobie 45z³ i kupiæ okular 5mm SPL synty, i barlowa omin±æ.
Co do mnie, no zaciekawi³y mnie DSy, jest ich du¿o s± ró¼norodne, ale z czasem po logicznym przenanalizowaniu mojej sytuacji, która póki co jest jaka jest, doszed³em do wniosku ¿e chyba lepiej kupiæ teleskop typowo do obserwacji planetarno-ksiê¿ycowych, a ewentualne ogl±danie DS lornetk±, bo ³atwiej j± zabraæ, znacznie ³atwiej. Fajna sprawa mieæ du¿ego newtona, ale w temacie "newton 130mm" kilka osób przekona³o mnie ¿eby z leksza daæ sobie spokój z DS w ¶rodku ¶laskiego miasta, bo nic nie zast±pi ciemnego nieba.
Ale ogólnie to wiem o co Tobie chodzi w temacie, choæ mo¿e napisane jest to lekko chaotycznie. Je¶li mogê moje 3 grosze, to wg mnie wchodz±cy tu nowicjusz raczej ciê¿ko bêdzie mia³ sprecyzowaæ co chcia³by ogl±daæ, tymbardziej je¶li nie widzia³ tego wcze¶niej, to nie wie co mu siê spodoba. Czêsto odpowied¼ to "no nie wiem, gwiazdy, planety, galaktyki"... Tak± Synt± nowicjusz bêdzie móg³ zobaczyæ wszystkiego po trochu, nabêdzie wiedzy, zobaczy co mu siê podoba, i kupi sobie pó¼niej teleskop do czego¶ konkretniejszego. Ogólnie to ciê¿ko poleciæ co¶ nie uniwersalnego, bo tak jak wiemy to wiêkszo¶æ nie wie jeszcze co chce ogl±daæ, sporo osób spodziewa siê ¿e zobacz± przez teleskop kolorowe galaktyki w ¶rodku miasta, mog± byæ zawiedzeni gdy zobacz± jak to wygl±da w rzeczywisto¶ci. W³a¶nie lukn±³em tamten temat i autora zainspirowa³y w³a¶nie zdjêcia robione przez u¿ytkowników, nie wie jeszcze ¿e wizual to co¶ innego, i normalnie kolorków nie widaæ.
Ten post by³ edytowany przez anum dnia: 12 May 2010 - 21:58
Pocz±tkuj±cym poleca siê uniwersalne teleskopy, bo zwykle jeszcze nie wiedz±, czy bardziej zainteresuj± ich planety czy DS. Ot i ca³a filozofia. Czasem uda siê od delikwenta uzyskaæ odpowied¼, co go bardziej interesuje i jakie ma warunki obserwacyjne, czê¶ciej spotyka siê odpowiedzi "jeszcze nie wiem, bêdê obserwowa³ z miasta, ale mogê te¿ wyjechaæ". Dlatego zwykle poleca siê u¿ywane Synty na Dobsie, refraktory 90/900 AZ3 lub Newtony 130mm EQ2, bo to jest sprzêt, który lepiej lub gorzej ale siê sprawdzi w wiêkszo¶ci sytuacji (w odró¿nieniu na przyk³ad od prób obserwacji s³abych DSów MAKiem 90mm albo planet ultraszybkim refraktorem).

Brak barlowa w zestawie 90/900 AZ3 jest jego zalet±, bo dobry barlow kosztuje po³owê ceny tego teleskopu, wiêc to co by do niego dorzucili by³oby nieu¿ywalne. Lepiej w komplecie z teleskopem dostaæ jednego przyzwoitego Plossla ni¿ worek beznadziejnych akcesoriów.


W 90/900 AZ3 w zestawie faktycznie nie ma barlowa - ale po ostatniej podwy¿ce cen, kosztuje 600z³, a taki sam na mniej stabilnym EQ2, z barlowem achro - 699z³. Na AZ3 nie ma barlowa, ale jest stówê tañszy, mo¿na do³o¿yæ sobie 45z³ i kupiæ okular 5mm SPL synty, i barlowa omin±æ.

Nie jest tak ¼le ze mn±. Pisz±c o Barlowie do 909 na AZ3 wiedzia³em, ¿e alternatyw± jest okular ktrótkoogniskowy. Na tyle podstaw to jednak mam. ;)
Akurat z mojej praktyki - przynajmniej je¿eli chodzi o Ksiê¿yc wynika³o, ¿e w tej lunecie 90/900 barlow achromatyczny dawa³ mi taki sam efekt wizualny jak okular Okular Sky-Watcher LET 5 mm(za 149 z³). No ale skoro znalaz³e¶ gdzie¶ sensowny okular za 45 z³ to tylko pogratulowaæ - to mo¿e nawet najciekawsza wiadomo¶æ w tym w±tku.

PanasowiMarasowi powiem jeszcze na swoje usprawiedliwienie, ¿e jak wtedy - kilka miesiêcy temu czyta³em celestiê, to sprawa czerwonego ¶wiata³a nie rzuca³a siê tam w oczy. By³o tam o nim stosunkowo ma³o. Nawet zastanawia³em siê (potem) jak skontaktowaæ sie z autorami i podpowiedzieæ im wspomnienienie o nim w tych "teleskopach za jak najmniej" i w "co mo¿na nimi zobaczyæ". {a mo¿e kiedy¶ zobacz± ten mój post ;)}

W sumie - to interesowa³yby mnie indywidulane odczucia do¶wiadczonych bywalców zlotów. Czy obrazy DS-ów w BKP13065EQ2 by³y - ich zdaniem - fajniejsze ni¿ obrazy Ksiê¿yca (i ewentualnie planet) w Refraktorze 90/900 przy powiekszeniu 180x. W ca³kiem subiektywnym sensie - jak najbardziej subiektywnym :)

Ten BKP przy ma³ych powiêkszeniach (okularem 25mm) to wydaje mi siê oferowaæ wysok± jasno¶æ powierzchniow± - co w DS-ach raczej ma znaczenie

p.s.
s±dzê, ¿e cze¶æ "zamieszania" odno¶nie tego w±tku - wziê³a siê z tego, ¿e ja tego forumowicza postrzega³em jako ju¿ UKONKRETNIONEGO CO DO WYSOKO¦CI WYMAGAÑ
- tymi zdjêciami oraz s³owem "wyra¼nie". Cytujê:
"dosyæ wyra¿nie by³o widaæ obiekty takie jak saturn, mars, niektore galaktyki, mg³awice lub chociarz 1 lub 2 z tych rzeczy"
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 13 May 2010 - 12:41
Ma³a poprawka - broñ bo¿e okular za 45z³ xD chodzi³o mi ¿e do ceny 600z³ za 90/900 AZ3, do³o¿yæ t± stówê za któr± by³by ten sam na EQ2 i jeszcze 45z³, co daje 145z³ - na SPL 5mm synty ;) Co do efektu wizualnego o którym mówisz, to dziwne. Podobno barlow znacznie przyciemnia obraz i skraca pole widzenia, wiêc chyba powinna byæ ró¿nica miêdzy kellnerem + barlowem, a SPL synty 5mm ?
W innym w±tku przewin±³ siê ten 130/900 EQ2 - chyba g³upio ¿e siê tam wypowiedzia³em, ale jak ogl±da³em ten teleskop to by³ kompletnie niestabilny, w³a¶ciwie nie mam pojêcia jak mo¿na tak± tubê stawiaæ na takim monta¿u. Chocia¿ mo¿e to tylko takie moje odczucie. Trudno mi porównaæ obrazy ale chyba ze wzglêdu na stabilno¶æ nie warto chyba tego kupowaæ. Sry ¿e tak zmieni³em trochê temat, ale czy kto¶ kto mia³ z tym sprzêtem kontakt, ma podobne odczucia z tym 130/900 EQ2?
Ten post by³ edytowany przez anum dnia: 13 May 2010 - 15:39
skoro juz tak skrupulatnie liczycie kase to proponuje zainteresowac sie uzywanym sprzetem
ceny czesto o polowe nizsze niz w sklepie a jakosc na 99,9% taka jak sklepowy sprzet
by³y juz okularki typu LET za 50 zeta
by³u NLV za 300 zeta, LVW za 450 zeta a i SWANy tez za pol ceny nowego sie trafia³y
by³ montaz Losmandy za chyba 2000 zeta :) a ja nigdy nie mam kasy wtedy kiedy sa takie okazje :)

pozdro i nie bojcie sie uzywanego sprzetu


Co do efektu wizualnego o którym mówisz, to dziwne. Podobno barlow znacznie przyciemnia obraz i skraca pole widzenia, wiêc chyba powinna byæ ró¿nica miêdzy kellnerem + barlowem, a SPL synty 5mm ?
...
W innym w±tku przewin±³ siê ten 130/900 EQ2

By³o jak by³o! Co mam ci powiedzieæ? Te¿ siê zdziwi³em (a nawet wkurzy³em!), ¿e wyda³em kase na okular, 5mm a efekt praktycznie ten sam co przez kitowy 10mm + barlow achro. Mo¿e ja po prostu mam kiepski wzrok.

Napieszê jednak co¶ wê¿ykiem: Albo rozmawia³em albo wymiania³em sie korespondencj± z samym panem ¯. z DO. I on mi raz powiedzia³/napisa³, ¿e nie ma sztywnej regu³y, ¿e w niedrogim teleskopie - gdzie nie sprecyzowano wprost jaki jest okular - zawsze musi byæ Kellner (ponoæ bywa Plosl). "Ka¿da sroczka swój ogonek chwali" wiêc tak tylko wspominam - to trzeba by krytycznie sprawdziæ sobie w DO osobi¶cie

w kwestii formalnej - w tym w±tku NIE "przewin±³ siê ten 130/900" EQ2 a jedynie 130_Paraboliczny!/650mm. Jakkolwiek cienki bym nie by³ to nie za³o¿y³bym w±tku proponuj±c jako teleskop wybitnie DS-owy tej d³uzszej rury ;)

Ciebie - w sumie - wspomaga(dobrze uzupelnia) ta Twoja lornetka, dlatego "dylemat" opisany w tym w±tku to akurat nie typowo Twój.

Mo¿e jeszcze ja wtr±cê swoje 3 grosze...


Pocz±tkuj±cym poleca siê uniwersalne teleskopy, bo zwykle jeszcze nie wiedz±, czy bardziej zainteresuj± ich planety czy DS.

Moim zdaniem, ewolucja preferencji obserwacyjnych wygl±da tak (w czasie): Ksiê¿yc ---> Planety ---> DS-y (pomin±³em tu takie niszowe obszary jak: gwiazdy podwójne/wielokrotne, zmienne, zakrycia itp. - z ca³ym nale¿nym tym sprawom szacunkiem). Nie da siê ukryæ, nikt nie zostaje na etapie "tylko Ksiê¿yc" i ma³o kto na etapie planetarnym. Dlatego wcze¶niej czy pó¼niej dojdzie ów zainteresowany do DS-ów. Wiêc powy¿sze zdanie zmodyfikowa³bym na " bo zwykle jeszcze nie wiedz±, ¿e i tak w koñcu zainteresuj± (czyt.: dojrzej±) siê DS-ami."


Brak barlowa w zestawie 90/900 AZ3 jest jego zalet±, bo dobry barlow kosztuje po³owê ceny tego teleskopu, wiêc to co by do niego dorzucili by³oby nieu¿ywalne. Lepiej w komplecie z teleskopem dostaæ jednego przyzwoitego Plossla ni¿ worek beznadziejnych akcesoriów.

Nic dodaæ, nic uj±æ.


ewolucja preferencji obserwacyjnych wygl±da tak (w czasie): Ksiê¿yc ---> Planety ---> DS-y To spore uogolnienie - duzo od niego wyjatkow :)

Heh, dok³adnie - przyk³adem mo¿e byæ choæby odwrotna droga: zaczyna siê od chêci ogl±dania mg³awic i galaktyk, potem - gdy okazuje siê, ¿e ni detali, ni kolorków nie u¶wiadczysz - jest czas na planety, a jak okazuje siê, ¿e i tu trzeba siê wpatrywaæ i nic nie jest podane na tacy od pierwszego spojrzenia w okular, to zostaje Ksiê¿yc :D

eh, jakby na ksiezycu bylo wszystko widac od pierwszego spojrzenia... na koniec zostaja sasiadki :-P

:szczerbaty:
Choæ jak siê zastanowiæ... to i s±siadki id± w niepamiêæ, a na koniec teleskop zostaje zazwyczaj pe³noprawnym meblem i to wyj±tkowo chêtnie kurz±cym siê...

No dobra, przyznajê, ¿e moje uogólnienie by³o mo¿e zbyt daleko id±ce, ale jako¶ tak mi siê zda³o, ¿e wiêkszo¶æ zaczyna siê interesowaæ astro poprzez planety... A na te czasem nie ma "sezonu" i wtedy tylko DS-y zostaj± :szczerbaty: albo Ksiê¿yc. Tak czy siak nie jest te¿ tak (bo mam wra¿enie, ¿e pocz±tkuj±cy czytaj±c porady forumowe mo¿e tak to zrozumieæ), ¿e sprzêt "typowo" planetarny nie poka¿e nic z DS-ów (i na odwrót). Warto zaznaczaæ, ¿e np. Synta nie jest optymalnym sprzêtem do planet, ale nie, ¿e siê kompletnie do nich nie nadaje

EDIT: mój post nr 200 - ma³y jubileusz :D
Ten post by³ edytowany przez starczek dnia: 14 May 2010 - 12:56
faktycznie, jak sie pokazuje ludziom z astro nic wspolnego nie majacym np saturna to slychac zazwyczaj "o kur*&^%", a jak jakas mgielke, to "ale tu nic nie widac" :>


A wszêdzie tam gdzie wystêpuj± niejasno¶ci w interpretacji materia³u, lub braki w rozumieniu pojêæ, przekopanie celestii/astropolis za konkretnymi has³ami.

Czuje ¿e gedzieniegdzie mog³em sam doczytaæ - fakt{tak¿e we wiadomo¶ciach ;)} Ale bywaj± zagadnienia, naprawdê trudne i nie³atwe do wyszukania (w zjadliwej formie) ani w celestii ani tu. A wiadomo ¿e X aktywnych forumowiczów ma je w ma³ym palcu.
Dla mnie (niedoskona³ego byæ mo¿e szukacza) takim zagadnieniem jest

winietowanie (zw³aszcza w refraktorach)

powiem szczerze, ¿e samo s³owo budzi respekt ;)

Chodzi mi o dok³adny efekt (ograniczenie k±ta obserwacji) w obiekcie jak ni¿ej

Zarówno w równolegle ¿yj±cym w±tku Anuma (ju¿!!!) jak i tu - mo¿e pojawiæ siê pomys³ na pewnien kompromis
(w stosunku do mojego TYTU£OWEGO hard-pomys³u "od razu ¶ci¶le dedykowany teleskop")
kompromis ten polega³by na "podratowaniu" zakupionego rfraktora 90/900 innymi okularami ni¿ kitowe 10 i 25mm
{W kierunku nieco szerszego zakresu obserwacyjnego odno¶nie DS-ów}
Z CZASEM gdy forumowicz zdobêdzie kasê i zaciekawi siê DS-ami.

Niemniej kto¶ (chyba SZUU) kiedy¶ nadmieni³, ¿e próba w³o¿enia okularu 50mm grozi³aby znacznym winietowaniem.
Ale pokusa jest. I proste pytanie. Jak siê bêdzie zachowywa³(obserwacyjnie) okular 40mm (taki lub inny - nie przes±dzam cech - najlepiej ten "optymalny cena-jako¶æ") w Refraktorze Synty 90/900 [tym co jest wieszany miêdzy innymi na AZ3]?

Pozdrawiam

Co prawda cytowa³em tutaj Hansa ale liczy³em na odpowied¼ i innych osób (przypuszczam (z autopsji :D) , ¿e my dwaj "nie gryziemy")
Moim skromnym zdaniem etykieta nie zabrania odezwaæ sie nawet gdy zacytowano Moderatora - isn't true ?

Szuu w zasadzie pozytywnie odpowiedzia³ na to pytanie w

http://forum.astropo...ew__getlastpost

ale wspomnia³ tam co¶ o ewentualnym winietowaniu z tytu³u bardziej wyci±gniêtego wyci±gu ... ?

Natomiast kiedy¶, w innym w±tku napisa³

"ekolog, o 18 October 2009 - 20:03 , powiedzia³:
przypuszczenie, ¿e refraktor synta 90/900 jest lepszy do du¿ych DS ni¿ 80/400 z okularem 25mmm - o ile kogo¶ staæ na dokupienie do 90/900 okularu 50mm

có¿, ma przecie¿ wiêksz± ¶rednicê, ale zwróæ uwagê na to jaki okular ci wyszed³ w rozwa¿aniach - 50mm!
90/900 ma wyci±g tylko 1,25" wiêc gdyby¶ nawet znalaz³ taki okular to mia³by bardzo ma³e pole widzenia, pewnie z 30 parê stopni.
wniosek z tego taki ¿e do du¿ych DS 80/400 ma swoje zalety."

Dlatego mo¿e jednak kto¶ postawi tu kropke nad i czy w tym refraktorze 90/900 okular 1.25 Cala 40 mm
"siê nie zmarnuje w jakim¶ istotnym stopniu" co do obserwowanej jasnosci powierzchniowej lub k±ta widzenia dla - dajamy na to DS-a o rozmiarze katowym rzêdu 30-60 minut - bo przypuszczam, ¿e nie :)
(osobi¶cie bardzo ¿a³ujê, ¿e jak mia³em ten 909 to najpierw kupi³em okular 5mm i zaniedba³em wtedy DS-y :( )

Nie odbiegam tu bynajmniej od tematu w±tku bo wyszli¶my z dylematu gdy kto¶ chce mieæ co¶ "DOSYÆ WYRA¬NIE!!! Marsa/Mg³awice" ale ma na pocz±tek ok 600z³ wiêc istnieje du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e najpierw kupi ten refraktor, a potem zainteresuje siê ró¿nymi DS-ami.

W ca³ym tym w±tku zaniedbali¶my(a to nie³adnie!) "nie uniwersalno¶æ" w drug± stronê - co by by³o gdyby kto¶ od razu wiedzia³, ¿e zale¿y mu wy³acznie na (maksymalnie wyra¼nych) planetach! I dysponowa³ tym 600z³ + oko³o 150z³ - jak w ca³ym w±tku.

Tu odpowie¼ mo¿e daæ tylko praktyka. Czy istnieje zestaw "ultraplanetarny" za te ok 750z³ inny ni¿ omawiany Sk909 + {barlow achromatyczny LUB okular krótkoogniskowy (np 5mm)}. A jak tak to czy jest on zarazem "ultraKsiê¿ycowy"?

Pytam z obowi±zku - bo osobi¶cie zakochany jestem w DS-ach (wstyd przyznaæ ;))
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 17 May 2010 - 12:55
Ekologu, DS-y to jednak zawsze przede wszystkim apertura, dlatego 90/900 generalnie bêdzie lepszy równie¿ tutaj od 80/400. Pole widzenia nie jest tu bardzo wa¿ne, staje siê k³opotem tylko w du¿ych teleskopach, bo tam ze wzglêdu na d³uga¶ne ogniskowe ciê¿ko uzyskaæ sensowne pola widzenia, obejmuj±ce ca³y obiekt. Ale nie w klasie ma³ych teleskopów. Ile jest DS-ów, które nie zmieszcz± siê w polu widzenia typowego teleskopu o ogniskowej w okolicach do 1 metra? Pisanie o okularze 50mm do tej 90-tki to wolne ¿arty. Owszem,s± wyj±tki, np. M31. I dlatego istniej± fani wielkich lornet typu 20x80, 25x100 [czy nawet takich z wymiennymi okularami], wreszcie takich F/5 krótkich refraktorków, jak ten 80/400. Problem w tym,¿e w 80mm zawsze widaæ mniej, ni¿ w 90mm, wiec je¶li kto¶ chce na szeroko jak w lornecie, to lepiej zrobi bior±c 102/500 lub lornetê w³a¶nie.
Osobn± spraw± jest kwestia manipulacji ¼renic± wyj¶ciow±, ale tu akurat ¿aden z tych 2 teleskopów [90/900 i 80/400] nie nak³ada jaki¶ ograniczeñ [przynajmniej w zastosowaniach DS-owych].
Za to przy doborze okularów do planet ten 80/400 polegnie na ca³ej linii tylko z powodu tych nêdznych 400mm, centymetr mniej apertury równie¿ nie poprawi sprawy, nie mówi±c ju¿ o fakcie,¿e to achro F/5.
Sens ¶wiat³osilnych teleskopów o ma³ej aperturze jak 80/400 jest bardzo ograniczony i specyficzny do 2 zastosowañ/wymagañ:
-sprzêt do b. szerokich pól, czê¶ciowo zastêpuj±cy w zastosowaniach lornety
-ultralekki sprzêt mobilny -traveller [do plecaka czy na rower]
W ka¿dym innym przypadku jest to obserwacyjne harakiri poprzez wr±banie siê w sprzêt o bardzo du¿ych ograniczeniach u¿ytkowych. Wiem, bo mam, ³±cznie z mo¿liwo¶ci± porównania z "normalnym" teleskopem.
Pozdrawiam
-J.
P.S.Z niemal identycznych powodów pu³apk± s± wynalazki w postaci Newtonów 114/500 [które na forum ka¿emy szeroko omijaæ nowym], tylko tu "bardziej" i dochodz± jeszcze inne czynniki.
Ten post by³ edytowany przez Jarek dnia: 17 May 2010 - 17:37
Bardzo Ci dziekujê.

Przypuszczam tedy ostro¿nie, ¿e okular o ogniskowej 40mm nie zanadto zmarnuje siê (przyda do niektórych DS) w tym 909. Ale z odes³aniem do:

http://forum.astropo...ew__getlastpost

Natomiast ja oczywi¶cie nie zaszala³em tu z pomys³em na okular 50mm - to by³ cytat (ze mnie) ale z pra-pradawnej przesz³o¶ci :D
- gdy - jak "statusi" Janko - pogoda (i moja inklinacja) sprzyja³y uprawianiu astronomii teoretycznej ;)

Poniewa¿ temat rozdwoi³ siê na dwa w±tki to skoncentrujmy sie w ewentualch dalszych szczgó³ach na Anumowym - tym bardziej, ¿e on aktualnie ma ten teleskop a i rozwa¿a byæ mo¿e d³uuugi okular !

Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 18 May 2010 - 11:43
niema co dywagowaæ ma³e jest ma³e i nigdy nawet ¶rednie nie bêdzie. do wyci±gu 1,25" najd³u¿szym u¿ywalnym okularem jest PL30-32mm.
koniec po zawodach.


jest czas na planety, a jak okazuje siê, ¿e i tu trzeba siê wpatrywaæ i nic nie jest podane na tacy od pierwszego spojrzenia w okular, to zostaje Ksiê¿yc :D

To tu zapytam. Na czym polega przygotowanie siê (lub inne chwyty), ¿eby obserwacje tych (z pozoru - jak dla mnie - ma³ych) planet by³y efektywne i/lub efektowne? Czy chodzi o naukê szczegó³ów - z ilustracji naukowych i z piêknych fotografii - ¿eby nie popadaæ w z³udzenia - czy o co¶ jeszcze?

raz gdzie¶ tu widzia³em wychwycenie "burzy" chyba na Jowiszu(lub Saturnie) - to by³o dla mnie MOCNE (bo ja wstêpnie my¶la³em, ¿e tam jaki¶ paproch na zdjêciu :D )

nie musze chyba dodawac, ¿e moim refraktorkiem 70mm/500mm az2 to Jowisz (10mm+Barlow) to by³y same jakby "z³udzenia" - jedynie ksiê¿yce mnie ucieszy³y bo by³y akurat na jednej linii :)

Pozdrawiam

p.s.
Co¶ czuje, ¿e chyba zada³em retoryczne pytanie (pewnie nie ma wyj¶cia i trzeba zakuæ te szczegó³y: czapa polarna, plamy, pasy, "co¶ tam marinerów" itp z wszystkich stron planety potencjalnie dostepne obserwacjom)
Ale akurat - w Celestii - w obserwacjach balkonowych - Wimmer w takie (oczwiste) detale nie wszed³.

Samokrytycznie nieco - w kwestii retorycznych pytañ - przypomnê tu mo¿e znany cytat:

Jak wiadomo spo¶ród dzieciêcych pytañ najgorsze s± te seryjne. Co cierpliwsi rodzice daj± klapsa przy pi±tym lub szóstym pytaniu. Pewna matka z Ohio pobi³a rekord dochodz±c do czterdziestego , które jak czytamy brzmia³o - A dlaczego mamusia gryzie syfon?(Tuwim, S³onimski - W oparach absurdu)
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 26 May 2010 - 00:36

Na czym polega przygotowanie siê (lub inne chwyty), ¿eby obserwacje tych (z pozoru - jak dla mnie - ma³ych) planet by³y efektywne i/lub efektowne? Czy chodzi o naukê szczegó³ów - z ilustracji naukowych i z piêknych fotografii - ¿eby nie popadaæ w z³udzenia - czy o co¶ jeszcze?

W moim przypadku efektywno¶æ obserwacji planetarnych (choæ w zasadzie dotyczy to ka¿dych obserwacji) to mniej wiêcej:
1. dobrze wych³odzony teleskop
2. wygodne siedzisko pod czterema literami
3. spokój i du¿o czasu.
Oczywi¶cie warto wiedzieæ co siê obserwuje i czego mo¿na siê spodziewaæ - ale nie oznacza to "nauki szczegó³ów". Mi odpowiada, ¿e mam przed obserwacj± jako takie rozeznanie w tym, co mo¿na zobaczyæ. Potem przynajmniej wiem, ¿e je¶li co¶ zobaczy³em, to nie dlatego, ¿e bardzo chcia³em to co¶ zobaczyæ, tylko dlatego, ¿e najprawdopodobniej tam by³o. Po sesji mo¿na np. porównaæ swój szkic wykonany przy teleskopie z symulacj± widoku na CalSky (uskutecznia³em to w przypadku obserwacji Marsa).


jedynie ksiê¿yce mnie ucieszy³y bo by³y akurat na jednej linii
Z punktu widzenia obserwatora na Ziemi, ksiê¿yce Jowisza zawsze s± widoczne w jednej linii :)


niema co dywagowaæ ma³e jest ma³e i nigdy nawet ¶rednie nie bêdzie. do wyci±gu 1,25" najd³u¿szym u¿ywalnym okularem jest PL30-32mm.
koniec po zawodach.

Dosadnie i dowcipnie. Ale i krótko, a to (dla niewybitnego sprzêtoznawcy) jest pewna zagwozdka.

Co to jest to "ma³e co ¶rednie nie bêdzie". Teleskop czy okular. Zwróæ uwagê, w mojej stopce jest napisane, ¿e zamierzam (jak siê uda) kupiæ refraktor. Na przyk³ad byæ mo¿e SW 120/1000 mm na Eq5 i w³a¶nie tam jest FORMALNIE rzecz ujmuj±c wyci±g 2 calowy z redukcj± w K±tówce.

Czy to znaczy ¿e do owej kitowej k±tówki to ju¿ bedzie sens kupic ten tani (bo ma³y) okular celestrom 1.25 cala i a¿ 40mm? Czy te¿ okular ten jest sam w sobie zawsze i we wszystkim "nie do koñca wykorzystywalnym bzdetem-kuriozum" {bo w w±tku Anuma Jarek napisa³ co¶ o "rozmiarze" bodaj¿e obrazu po¶redniego...}
dla kogo-czego on jest produkowany? :blink:
Pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 30 May 2010 - 13:04
Moim zdaniem coraz bardziej odbiegacie, drodzy Panowie, od tematu.
Temat brzmi, pozwolê sobie przypomnieæ, i jednocze¶nie sparafrazowaæ:
Czy nale¿y polecaæ teleskop uniwersalny pocz±tkuj±cym fanom astronomii obserwacyjnej?

Moim zdaniem odpowied¼ jest prosta: tak, nale¿y.
Ludzie, którzy s± gotowi od razu wydaæ te ****set z³otych nie maj±, moim zdaniem, specjalnych wymagañ.
Je¶li kto¶ siê (z jakichkolwiek powodów) ¶pieszy i po prostu chce mieæ "tani i fajny" teleskop to, moim zdaniem, synta na dobsonie i koniec dyskusji. Nie bêdzie ¿a³owa³ tej decyzji bardziej, ni¿ gdyby polecono mu jakikolwiek inny sprzêt. Warto do tego dorzuciæ czerwonymi kapitalikami parê podstawowych porad/ostrze¿eñ w stylu: "nie patrz tym w s³oñce", "w mie¶cie nie zobaczysz za du¿o","na kolorowe galaktyki potrzebujesz bud¿etu x100" etc. i koniec kwestii.
Poza tym ludzie (mam nadziejê) nie s± A¯ TAK BEZMY¦LNI. Je¶li kto¶ ma na tyle oleju w g³owie, ¿e nie lubi wyrzucaæ kasy w b³oto, to SAM powinien siê zainteresowaæ tematem. W przeciwnym wypadku nie mamy prawa braæ odpowiedzialno¶ci za czyj±¶ g³upotê.
A je¶li kto¶ ma jakiekolwiek ponadstandardowe wymagania, to z regu³y nie zak³ada tematu "dobry teleskop do 600 z³"

swoj± s³uszn± uwag± przykry³e¶ moje pytanie - wbrew pozorom zwi±zane trochê z tematem w±tku. Jarek i McArti wyprowadili mnie z b³êdu, jakoby okular Celestrona 1.25 cala z 40 mm ogniskow± dawa³ siê zastosowaæ (z sensem - do DS-ów) w refraktorze SK 90/900.

Niemniej powstaje pytanie! Jest on tani - ok 150 z³ (jako gorsza ale mo¿e op³acalnie gorsza alternatywa dla 2 calowego). Pod warukiem, ¿e gdzie¶ da siê - z optycznym sensem - wykorzystaæ. Czy zatem, na przyk³ad w jakim¶ refraktorze z 2 calowym wyci±giem ale zarazem z kitow± redukcj± da siê go wykorzystaæ, czy te¿ znowu sporo ¶wiat³a siê zdegraduje. Sam wyci±g jest ju¿ NIE MA£Y tylko ¦REDNI ("dobry" to zapewne 4 calowy by by³ :D) wiêc zarzut McArti-ego honorujê.

I druga wersja tego pytania - po co (do czego) on jest produkowany (w sensie u¿ywania - nie proszê tu o dowcipne odpowiedzi ;))
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 03 June 2010 - 17:42
Wed³ug mnie jest pewien sens, chocia¿ Plossle 40mm z polem 40st. to do¶æ ma³o popularny sprzêt. Zape³niaj± one lukê d³ugoogniskowego okularu dla ma³ych, d³ugoogniskowych teleskopików z wyci±giem 1,25". Je¶li chcemy jak najszerszej ¼renicy wyj¶ciowej (o polu nie wspominam bo pozostaje ono mniej wiêcej na poziomie Plossla 32mm 50st.) to jest jaki¶ sens kupna takiego okularu.

Refraktor 90/900:
z Plosslem 40mm dostajemy ¼renicê 4mm i pole 1,8st.
z Plosslem 32mm dostajemy ¼renicê 3,2mm i pole 1,8st.

Czyli maj±c refraktorek 90/900 z wyci±giem 1,25" warto mieæ taki okular je¶li mamy niebo dostatecznie ciemne na ¼renicê 4mm i brak alternatywy na szerszy okular d³ugoogniskowy. Tyle teoria. W praktyce trzeba siê pogodziæ z efektem "studni" w czasie obserwacji.

ja chyba ma jakiego¶ pecha do tego pytania.

Podratowywanie Refraktora 90/900 {do DS-ów} to jedno, a ja jeno chcia³em siê dowiedzieæ w jakim Teleskopie (mo¿e byæ zupe³nie innym od wspomnianego) ten dzwiny okular zostanie naprawde solidnie i z sensem wykorzystany. Nawet je¶li wymaga³oby to nieco dziwnego teleskopu typu wyci±g 4 cale katówka(lustro)2 cale no i redukcja z konieczne¶ci (aby uchwyciæ go). Czy te¿ mo¿e okular ten jest kuriozum i mimo ¿e stosunkowo tanio mo¿na go nabyæ to do niczego nie warto.

Mo¿e wyja¶niê kulisy tego pytania. Kiedy¶ w Polsce nie by³o wolnego rynku i produkowa³o sie ró¿ne dziwne rzeczy "zgodnie z planem pañstwowych decydentów". Wtedy marzyli¶my o wolnym rynku, wierz±c, ¿e on wymiecie kiepskie produkty i zostan± same sensowne i precyzyjnie trafiajace w jakie¶ potrzeby za "rozs±dn±" cenê. I nagle, którego¶ dnia, widzê w ofercie (np DO w Katowicach) takie cudeñko - o którym nikt ciep³o siê nie wypowiada - a przecie¿ komuna upad³a ju¿ 20 lat temu ! :D

wiêc "co on jest" ?

p.s. je¶li wa¿ne s± szczegó³y to niech bêdzie ¿e skupiamy sie na M42!, a nie na tym co jest dooko³a niej.
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 03 June 2010 - 22:15
W teleskopach z wyci±gami 2" i wiêkszymi okular Plossl 40mm 40st. 1,25" nie ma racji bytu. Jedyne rozs±dne jego wykorzystanie dotyczy teleskopów które opisa³em powy¿ej. Skyluxy, Bressery 90/900, ma³e Maki 90mm i 102mm i takie tam. Co jeszcze Ci napisaæ? A dziêki temu, ¿e "komuny" ju¿ nie ma mo¿esz wybieraæ co chcesz kupiæ, a nie byæ skazanym na wspania³± my¶l techniczno-optyczn± made by Uniwersa³.


Co jeszcze Ci napisaæ?


co prawda McArti do¶æ sceptycznie wypowiedzia³ sie na temat tego okularu w refraktorze 90/900 ale ja juz wymy¶li³em jak precyzyjnie zwerbalizowac moje pytanie o sens tego okularu.

Skupmy siê na obserwowanej (subiektywnie czyli okiem przez okular) jasnosci powierzchniowej obiektu typu
M31 lub m42 lub mo¿e nawet M33_pod_ciemnym_niebem

Szerokie pole widzenia i gwiazdy gdzie¶ obok pomijamy - nie zale¿y nam (chwilowo - co nie znaczy, ¿e tak w ogóle nie stanowi± atrakcji ale za³ó¿my ¿e nie)

Raz patrzymy tym Sk 90/900 z okularem wspomnianym 1.25 cala 40mm

a teraz ZA£Ó¯MY, ¿e zdobyli¶my tej samej klasy refraktor o obiektywie te¿ 90 mm i takim samym fizycznie wyci±gu i k±tówce ale
o ogniskowej 600mm. I do niego w³o¿yli¶my okular 1.25 cala 27mm. Uzyskujemy takie samo powiekszenie.

NO I W³A¦NIE - obserwowana jasno¶æ powierzchniowa obserwowanych fragmentów owych DS-ów
na pewno bêdzie taka sama?
czy jednak jakies straty nast±pi± z tytu³u FAKTYCZNEJ (konkretnej) BUDOWY elementów wystêpuju±cych po drodze {nie da sie ukryæ, ¿e z d³u¿szym okularem wci±g wysuniemy dalej ale to ma nieoczywisty wpyw na dolot promieni - mo¿na rozwa¿ac + i - [bo rura wyci±gu jest ta sama; ale z kolei s± byæ mo¿e jakie¶ "wysokie obrazy po¶rednie"?UFF!]}

Ju¿ raz, w w±tku Anuma, w zasadzie na to (jasno¶æ powierzchniowa) odpowiedzia³e¶ (z uk³onem w stronê tego "biednego" okularu) ale poza tym wszyscy wypowiedzieli siê negatywne; dlatego postaw mo¿e wyra¼niejsz± kropkê nad tym "i". :D

[czyli jednak nie bubel projektowy? - w kontek¶cie którego¶ z DS-ów, który bez owego okularu w 90/900 "znika przy ciut krótszym"? :blink: ]

I dziêkujê za odpowiedzi ! :)
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 04 June 2010 - 02:19
Jasno¶æ powierzchniowa obiektu jest niezale¿na od teleskopu i powiêkszenia. Nie jeste¶ w stanie jej zwiêkszyæ z Ziemi bo to natê¿enie promieniowania :) Stosuj±c ró¿ne teleskopy z ró¿nymi kombinacjami powiêkszeñ i ¼renic wyj¶ciowych stwarzasz tylko warunki do lepszego "widzenia" obiektu. Im wiêksz± ¼renicê uzyskasz, tym lepiej wykorzystasz powierzchniê w³asnej ¼renicy w oku i zobaczysz ja¶niej. W przyk³adzie z dwoma refraktorami uzyskasz zbli¿one powiêkszenia i ¼renice wyj¶ciowe i zobaczysz bardzo zbli¿one obrazy. Szeroka ¼renica wyj¶ciowa przydaje siê szczególnie do obserwacji mocno rozci±g³ych i s³abych obiektów, w Twoim przyk³adzie szczególnie M33, ale te¿ M31. M42 jest do¶æ jasna i nie tak wymagaj±ca.

Natomiast ca³y "trick" ze ¼renic± bierze w ³eb je¶li obserwujesz w za¶wietlonym miejscu (miasto, tereny podmiejskie) gdzie Twoja ¼renica w oku i tak nie ma szansy rozszerzyæ siê do np. 4-5mm. Wtedy stosowanie d³ugich okularów które dadz± Ci ¼renicê wyj¶ciow± 4-5mm przy ¼renicy oka np. 3mm nic nie da bo "zmarnujesz" ca³e ¶wiat³o powy¿ej tych 3mm. A nawet jak uda Ci siê jako¶ uzyskaæ szerok± ¼renicê w oku, za¶wietlenie nieba zepsuje efekt bo wyst±pi efekt szarego t³a nieba psuj±cego kontrast pozwalaj±cy dostrzec s³abe obiekty (o ma³ej jasno¶ci powierzchniowej).

PS. dochodzimy znów do trudnej dyskusji o jasno¶ciach i widzialno¶ci która przetoczy³a siê ju¿ jaki¶ czas temu na forum, a w której drugi raz nie chce mi siê braæ udzia³u :) Za du¿o wzorów i teorii. Wolê praktykê i to co z niej wynika. I tak traktujê tê wymianê postów.
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 04 June 2010 - 08:26

NO I W³A¦NIE - obserwowana jasno¶æ powierzchniowa obserwowanych fragmentów owych DS-ów
na pewno bêdzie taka sama?

na pewno


czy jednak jakies straty nast±pi± z tytu³u FAKTYCZNEJ (konkretnej) BUDOWY elementów wystêpuju±cych po drodze

nast±pi± straty finansowe bo obiektyw tej samej klasy i ¶rednicy ale o wiêkszej ¶wiat³osile bêdzie dro¿szy i podobnie okular daj±cy ten sam poziom aberracji te¿ bêdzie dro¿szy ^_^

Szuu ja nie wierzy³em w istnienie refraktora 90/600 a¿ takim uparciuchem (zawziêtm teoretykiem) nie jestem. Ale Ty "siê nara¿asz" :szczerbaty: {dziekujê} bo po¶rednio bronisz tego okularu 1.25 40mm. Skoro {subiektywnie} obserwowane jasno¶ci powierzchniowe w granicach obserwowanego obiektu (pomijamy brzydki efekt studni) bêd± jednakowe to

TEN rzekomy BUBEL w teleskopie 90/900 pozwoli dostrzec jak±¶ bladziutk± M-ke (np M33) pod warunkiem wyjazdu pod naprawdê ciemne niebo, a nie poka¿e jej rekomendowany przez krytyków okular 25mm lub 30mm

tak rozumiem Twoj± wypowied¼ oczywi¶cie wynikaj±ca z praktyki lub znajomo¶ci licznych relacji praktycznych

czyli to nie BUBEL Celestrona {bo s± takie obiekty i miejsca w Polsce akurat pod niego?} ??

EDIT:
przy okazji wypada nam ustosunkowaæ siê do opinii Jarka ja próbujê nie¶mia³o w ten sposób:
Jarek_opinion
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 04 June 2010 - 16:20
NIE WIEM KTÓRY REFRAKTOR BÊDZIE SIÊ BARDZIEJ NADAWA£ DO MIEJSKICH OBSERWACJI NIEBA. CHCIA£ABYM SIÊ NAJPIERW ZORIENTOWAÆ W OBIEKTACH : KSIʯYC, PLANETY... MI£O BY BY£O ZOBACZYÆ MG£AWICÊ ANDROMEDY NA ¯YWO ;-) WYBRA£AM DWA MODELE:
http://www.allegro.p...em1084847998_te ... ml#gallery
LUB
http://www.allegro.p...em1091626149_su ... kules.html
BARDZO PROSZÊ O POMOC W PODJÊCIU DECYZJI KTÓRY I DLACZEGO ;-)

Niezarejestrowa³±¶ sie i wpisa³a¶ do mojego w±tku to odpowiadam tak pobie¿nie - sorry jakby co:

Pocz±tkuj±cy nigdy czyli NIGDY
nie powinien kupowaæ na allegro bo szansa na op³acalny dobry zakup jest w takim przypadku znikoma - jak wygrana w totolotka!!!

Konkretnie to patrz tu:

gdzie_i_jak

tam wymieniono liczne sklepy - niektóre sprzedaj± minimalnie dro¿ej ale realizuja wysy³kê NATYCHMIAST = na drugi dzien dochodzi (np: www.deltaoptical.pl) co moze miec swoj± zaletê ;)

Jaka kasa taki refraktor KUP najdro¿szy na jaki cie stac - generalnie im dro¿szy tym lepszy - oczywi¶cie
najbezpieczniej/najoptymalniej firmy Sky-Watcher
i w Twoim przypadku musi mieæ d³ugo¶æ ogniskowej jak najd³u¿sz± (czyli im dalej(wiêcej) od 650mm tym lepiej) i unikaj je¶li w opisie zobaczysz wzmiankê o "dygocz±cym" statywie EQ1
je¿eli zestaw nie ma Barlowa (cokolwiek to znaczy) to warto (ale niekoniecznie od razu - jak kasy brak) dokupiæ do refraktora okular krótkoogniskowy np z ogniskow± 5mm

p.s.

w sensie optycznym: jak juz pamiêtamy ¿eby d³ugo¶æ(ogniskowa) by³a wieksza niz 650mm (na przyk³ad 900mm) to wtedy tym lepszy im wiêksza ¶rednica soczewki czyli w opisie jest to zazwyczaj 90/... lub 100/... lub 80/...

tylko w praktyce to im wieksza ¶rednica soczewki tym dro¿szy wiec cena jest niez³ym wska¼nikiem a uwzglednia jeszcze jako¶æ statywu - warto dozbieraæ szmal

poniewa¿ w±tek ma w tytule 600 z³ wiêc zaryzykuje twierdzenie ¿e w tej cenie (665z³ z dostaw±)
najciekawsz± - w zakresie refraktorów do planet i Ksiezyca - propozycj± jest w fotozakupy.pl teleskop:

Sky-Watcher (Synta) SK909EQ2
Typ teleskopu: refraktor
Ogniskowa [mm]: 900
¦r. zwierciad³a [mm]: 90
¦wiat³osi³a: f/10

Bo ma achromatyczny Barlow (wiec unikamy dokupu okularu)

ale moge siê myliæ - bo ja go mia³em ale nie na tym statywie (jest mo¿liwe, ¿e statyw EQ2 mo¿e byc podatny na wiatr wiêc unikaj wiatrów :D)

poczekaj czy kto¶ tego nie zakwestionuje
czyli
nie skrytykuje mnie w po¶cie ponizej :szczerbaty: //UFF mia³o byæ "pobie¿nie"

EDIT:
po rozmowach w AZ3 vs EQ2 móglbym dodaæ tak± poradê dla Ciebie Doroto

zawsze jest co¶ za co¶

byæ mo¿e na AZ3 ten teleskop siê nieco mniej chwieje ale z az3 nie dostajesz za darmo barlowa czyli do tego z az3 bedziesz musiala dokupic okular o ¶rednicy 1.25 cala i ogniskowej oko³o 5mm {za oko³o 150z³ - razem jest juz niestety 750} no chyba ¿e wystarczy ci na razie powiekszenie 90x
(te¿ fajne na swoj sposob! znam osobe której Ksiêzyc 90x bardziej sie podobal niz 180x bo jest pewna roznica w "estetyce")

natomiast w tym zestawie z eq2 masz barlow za darmo czyli jak go wstawisz zamiast okularu (a w niego dopiero okular) to masz powiekszenie 180x

natomiast w tym eq2 mcarti zakazuje wysuwac nogi wyd³u¿aj±ce bo wyd³u¿one bardziej dygotaj±. Czyli ogl±daj±c ksiezyc lub planety trzeba na tych najni¿szych standardowych nogach. Wtedy trzeba by miec niskie krzese³ko lub folie i koc czyli siedziec prawie na ziemi.

Ale to siedzenie na ziemi to tylko gdyby planety lub ksiêzyc by³y bardzo wysoko na niebie bo wtedy luneta idzie w góre a okular w dó³ w praktyce rzadko zdarza sie ¿eby ksiezyc lub planeta by³a bardzo wysoko na niebie.

Jak chcesz miec od razu 180x ale trochê niewygodne pozycje cia³a (to kup eq2) a jak chcesz miec najpierw 90x a okular dokupisz kiedy indziej to kup na Az3
TO JEST PONIEK¡D BEZPIECZNIEJSZE ROZWI¡ZANIE
ale kto nie ryzykuje ten nie ma (niestety na tym forum nikt nie wie (nie napisa³)jak sie oglada ksiêzyc lub saturna lunet± 909 na eq2 w powiekszeniu 180x i BEZ WYSUNIETYCH nó¿ek :(

Twoj wybor! :D
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 30 June 2010 - 14:36
nawi±zuj±c do powy¿szego EDIT:

Ja osobi¶cie zaryzykowa³bym i kupi³ ten 909 na eq2 ale to by³by mój wybór ;)
ze wzgledu na subtelno¶ci o których nie chcê siê rozpisywaæ
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 30 June 2010 - 12:25
Gorzej jak potem by³oby tak jak jest choæby w 70mm na eq1 , czyli ustawiasz ostro¶c albo zawieje wiatr a planeta ju¿ przy 90x skacze góra dó³ wylatuj±c za pole widzenia, wtedy pocz±tkuj±cy je¶li nie mia³by du¿ych zapasów cierpliwo¶ci to dosta³by sza³u.

A jak widaæ po postach choæby w tym moim temacie o eq2 i az3, taka sytuacja jest bardzo prawdopodobna
Ten post by³ edytowany przez anum dnia: 30 June 2010 - 15:45
to jest jednak zgadywanie - nikt nie chwali sie ze mia³ 909 na eq2 - a przyznaj ¿e az3 te¿ ma swoje wady - sam pisa³es
- wspomne tez o k±tówce 45 stopni ;)

Znaczy no po czê¶ci tak, ale przyznaj ¿ê opinie ten monta¿ zbiera fatalne, wiêc mo¿na pospekulowaæ <choæ fakt ¿e fajnie by by³o gdyby odezwa³ siê kto¶ kto mia³ eq2 w³a¶nie pod 90/900>. AZ3 owszem ma wady, ale jakie to s± wady, ale takie które niekoniecznie ka¿demu przeszkadzaj±. Ten choæby "luz" w pionowej osi który jednak a¿ tak dokuczliwy nie jest, i mo¿na to skasowaæ choæby sprê¿yn±, no i prowadzenie w 2 osiach a nie jednej. Ale za to l¿ejszy i stabilniejszy od eq2.

a patrzy³e¶ dok³adnie w górê - i wygodnie ? a DS-y akurat tam czasem bywaj± ;)
to ¿e l¿ejszy to zaleta tylko dla tych co nosz± go w rêkach na du¿e odleg³o¶ci lub w tramwaju itp wiec ... warunkowa.

"stabilniejszy" - podsumwa³e¶ tym jednym zdaniem ca³y w±tek AZ3 vs EQ2 to moze i tam to napisz ¿eby sprwa by³a jasna i tam ;)

w tym w±tku za zbêdny w sklepach bubel uznano juz okular 40mm(choæ jest i umiarkowana obrona) wiec mo¿e i wobec tego eq2 co¶ siê wyklaruje ;) ja poki co jeszcze nie widzê 100% przes³anek do wyrzucenia go do kosza z napisem BUBEL I TYLE (uwzglêdniaj±c cenê)

pozdrawiam

p.s.
mi rok temu utkwi³o w pamiêci takie zdanie znalezione na celestia.pl

"Powiedzmy sobie szczerze, s³aby monta¿ azymutalny to powiêkszenie maximum 100x, dobry - maximum 150x. S³aby paralaktyk (a tylko takiego mo¿na oczekiwaæ), równie¿ ograniczy nas co najwy¿ej do wspomnianych 150x. Dosyæ to ostre stwierdzenie i kompletnie k³óc±ce siê z tym, co przeczytasz o "super-teleskopach" sprzedawanych na allegro"

i dlatego nie jestem taki pewny jak TY przewagi stabilno¶ci AZ3 nad EQ2(zw³aszcza przy schowanych nó¿kach - o czym pisa³em)

ale mo¿e ja nie umiem zinterpretowaæ (semantycznie) tamtego zdania ?
Ten post by³ edytowany przez ekolog dnia: 30 June 2010 - 21:18
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl