Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Doczyta³em siê przy w±tku o prowadzeniu telepa o SZE¦CIANIE w celowniku (zamiast krzy¿a?)
O co chodzi? Kto obja¶ni?
Doczyta³em siê przy w±tku o prowadzeniu telepa o SZE¦CIANIE w celowniku (zamiast krzy¿a?)
O co chodzi? Kto obja¶ni? Chyba najlepiej jak zrobi to autor :mrgreen:
Ja swój teleskop przerabia³em do astrofoto zanim s³ysza³em cokolwiek na temat Piggy Back, lunety prowadzenia oraz okularów z pod¶wietlanym krzy¿em, jakie¿ by³o moje zdziwienie ¿e odkry³em na nowo ju¿ odkryte rzeczy ale jak to w technice bywa skoro jest tylko jedno s³uszne rozwi±zanie to kilku niezale¿nych konstruktorów dojdzie do takich samych wniosków.
Buduj±c okular prowadzenia za³o¿y³em ze bêdê to robi³ na ostrym obrazie gwiazdy a ciê¿ko tak± utrzymaæ na ¶rodku zas³aniaj±cego j± krzy¿a dlatego postanowi³em zrobiæ oczko z druciku zwojowego 0,1mm. Kiedy go zastosowa³em do okularu 10mm okaza³o siê ¿e oczko jest ogromne choæ ma tylko 2mm, zrobi³em ,mniejsze i nadal zas³ania³o pól pola widzenia a drucik wydawa³ siê drutem. Przypomnia³em sobie ¿e stare bañkowe wy¶wietlacze Video maj± w ¶rodku tak± siateczkê fototrawion± o bardzo ma³ych sze¶ciok±tnych jak plastry miodu oczkach i cieniutkich ¶ciankach. Uci±³em delikatnie z takiej siateczki paseczek takich sze¶cianów i umocowa³em w ogniskowej okularu zaznaczaj±c ¶rodkowy aby pos³u¿y³ za celownik. Prowadz±c ekspozycjê robiê wszystko aby gwiazda prowadzenia siedzia³a na ¶rodku celownika.
Chodzi o sze¶ciany, kwadraty, czy sze¶ciok±ty? :?
Na przyk³ad w okularze Meade do guidowania na ¶rodku krzy¿a znajduje siê malutki kwadracik, w którym nale¿y umie¶ciæ gwiazdê prowadz±c±. Okular jest pod¶wietlany i mo¿na sobie wyregulowaæ czêstotliwo¶æ mrugania tego pod¶wietlenia.
Chodzi o sze¶ciany, kwadraty, czy sze¶ciok±ty? Chyba Hamal mia³ na my¶li sze¶ciok±ty bo przecie¿ sze¶cian jest bry³±.
Chodzi o sze¶ciany, kwadraty, czy sze¶ciok±ty?
Chyba Hamal mia³ na my¶li sze¶ciok±ty bo przecie¿ sze¶cian jest bry³±. I ja mia³em zawsze z rysunku technicznego 6 :mrgreen: a z geometrii 5 :mrgreen:
Jaka gafa, oczywi¶cie sze¶ciok±t :Boink: :notworthy: bije siê w pier¶
stare bañkowe wy¶wietlacze Video maj± w ¶rodku tak± siateczkê fototrawion± o bardzo ma³ych sze¶ciok±tnych jak plastry miodu oczkach i cieniutkich ¶ciankach Co to za wy¶wietlacze :shock: jak bonie dydy? Kojarzy mi siê toto z mask± cieniow± z kineskopu systemu DELTA (oczywi¶cie nie PIL bo tam s± pod³u¿ne szczeliny).
Co mam rozwaliæ m³otkiem ¿eby te sze¶ciany wyci±gn±æ?
Opcje:
1) monitor Philips 109S - chyba na nic bo najwyra¼niej PIL.
2) monitor IBM z lamp± Sony Trynitron - chyba tam s± te druciki o.1 mm o których pisa³ HAMAL a nie sze¶ciany
3) tv 29" Philips - te¿ zdaje siê PIL.
4) tv LAZURYT 208 monochromat
5) tv Junost monochromat
Zdaje siê ze LAZURYT i JUNOST nie maj± ¿adnych masek cieniowych bo przecie¿ te tylko w kolorze s±. :mrgreen:
Takie siateczki z sze¶ciok±tów s± te¿ w bardzo dawno temu u¿ywanych lampach elektronowych ( by³y to dawne czasy kiedy nie by³o jeszcze tranzystorów, uk³adów scalonych i nowszych bajerów to by³a frajda w³±czy³es radio czy telewizor i pe³en emocji czeka³e¶ 5 - 10 minut czy zaskoczy).
Pozdrowienia
No je¶li tu chodzi o siatkê z lampy el...
Ale przewa¿nie te siatki mia³y spore oka! Kojarzê raczej takie równoleg³e druciki - co¶ jakby obrêcze a nie ¿adne sze¶ciok±ciki!
Coraz bardziej mi siê to podoba. Mikroskopijna robota.
Od razu przypomnia³o mi siê æwiczenie z biofizyki pt. pomiar ci¶nienia wewn±trzkomórkowego metod± manometryczn±.
Po wk³uciu mikromanometru do wnêtrza komórki Nitellopsis obtusa (pod mikroskopem stereo) i dokonaniu pomiarów trzeba by³o zmierzyæ wymiary mikromanometru i wymiary komórki. Podczas domowego opracowywania wyników okaza³o siê ¿e uda³o mi siê wk³uæ mikromanometr do komórki która by³a kilkakrotnie.... CIEÑSZA od tego manometru (tak wynika³o z moich pomiarów!) :Cheers:
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl