Synta 8" Pyrex vs. Synta 8" Classic tempo ch³odzenia lustra 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Dzi¶ wykorzysta³em rzadko nadarzaj±c± siê okazjê do porównania tempa ch³odzenia luster w tych dwóch tubach. Mia³em swoj± Syntê Classic i z lustrem Pyrexowym, któr± kupi³a Anka_U od Qbanosa, a ja j± sk³ada³em i montowa³em szukacz 60 mm od JaLe'go. Obie tuby by³y poprawnie skolimowane kolimatorem Leszkajed- i w ¶rodek znacznika na lustrze g³ównym, i w ¶rodek "tarczki" na kolimatorze.
Porównanie zrobi³em to na zasadzie testu. Powód: liczne zapytania na forum.

Te¶cik wygl±da³ tak.
Wystawi³em na dwór Dobsa, na 40 minut przed testem. Obie tuby le¿a³y obok siebie na stole w pomieszczeniu warsztatowym, w temperaturze +14 stopni. Na dworze by³ mrozik ok. -7. W³±cza³em stoper, ³api±c tubê i wynosz±c na zewn±trz. W wyci±g pakowa³em okular UWA Sky Watchera 15 mm. Gdy uzyskiwa³em ostry obraz i ³adne, równe kr±¿ki dyfrakcyjne przy rozogniskowaniu za- i przed ogniskowym, wymienia³em okular na Plossla 8 mm. Z Plosslem postêpowa³em tak samo, jak z UWA: sprawdza³em ostro¶æ na Betelguese plus kr±¿ki dyfrakcyjne. Pierwsza by³a wyniesiona Pyrexowa, Classic jako druga.

Wyniki : Synta z Pyrexem- 23 minuty. Synta Classic- 18 minut. Pozostawiam bez komentarza...

Jednocze¶nie zwróci³em uwagê na zupe³nie inny wygl±d gwiazdy w obu lustrach po wyniesieniu ka¿dej z tub. Pyrex dawa³ d³uga¶n± po¶wiatê w jednej osi- gwiazda wygl±da³a jak wyd³u¿ona M31 (mo¿e M82). Natomiast zwyk³e szk³o dawa³o obraz podobny do kr±¿ka dyfrakcyjnego, czy mg³awicy planetarnej, z ostr± obwódk± dooko³a.

P.S. Ca³y czas siê zastanawiam, gdzie mog³em pope³niæ b³±d- i uwierzcie, ¿e nie wiem. Np. okulary siedzia³y sobie przed wyniesieniem w takim pude³ku, które zmajstrowa³em do Dobsa.
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 26 January 2007 - 05:31


No to pogr±¿y³e¶ jednych i wynios³e¶ drugich... :)

A moim zdaniem wlasciciele pyrexow powinni byc ca³kowicie spokojni , poprostu co¶ nie wysz³o i tyle testy trzeba by by³o przeprowadziæ kilkakrotnie i zobaczyæ jakie bêd± wyniki :Beer:

Saywiehu,

wydaje mi siê, ¿e taki test nie jest miarodajny.
Dlaczego tak s±dzê?

1. Na czas ch³odzenia ma wp³yw nie tylko rodzaj szk³a, z którego jest wykonane lustro, ale równie¿ jako¶æ przep³ywu powietrza. Byæ mo¿e jest jaki¶ niuans pomiêdzy zamontowaniem lustra w Syncie P(yrex) i w Syncie S(tandard). Szczegó³ ten mo¿e wynikaæ z innego sposobu monta¿u luster pyreksowych albo z niewielkich ró¿nic pomiêdzy poszczególnymi egzemplarzami.

2. Bardziej miarodajny test by³by wtedy, gdyby¶ powtórzy³ go, ale zamieni³ lustra w tubach. Bo do koñca nie wiemy, czy przyczyn± takiego wyniku testu s± lustra, czy jaki¶ inny czynnik.

3. Pyrex i szk³o standardowe maj± podobn± gêsto¶æ, wiêc czas ch³odzenia (w rozumieniu - spadek temperatury lustra w jednostrcze czasu) powinien byc zbli¿ony. Pyrex jako szk³o o niskim wspó³czynniku rozszerzalno¶ci cieplnej powinno wykazaæ t± w³a¶ciw¶æ, ¿e zmiana wymiarów przy ró¿nicy temperatur od +14 do -7 stopni C powinna byæ mniejsza w przypdaku pyrexu, a w zwi±zku z tym przy mniejszym wych³odzeniu lustra powinno dawaæ lepsze obrazy ni¿ szk³o standard.
Ale pojawia siê nastêpne "ale".
Wyobra¼my sobie taka sytuacjê:
kolimujemy dwa takie same teleskopy z takimi samymi lustrami i doci±gamy ¶ruby/wkrêty mocuj±ce lustra z taka sam± si³±, ale w ró¿nych temperaturach. Mo¿e to spowodowaæ sytuacjê, ¿e jedno lustro bêdzie przyjmowa³o optymalny kszta³t w temperaturze +10 stopni C, a drugie w +20 stopni C. Jestem przekonany, ¿e po wych³odzeniu obydwu powiedzmy do -10 stopni C lustro ustawiane w +10 stopniach C powinno daæ lepszy obraz ni¿ lustro ustawiane w +20 stopni C.
Pytanie: czy obydwa teleskopy by³y ustawiane w tej samej temperaturze?

4. Trzeba mieæ na uwadze, ¿e rozszerzeniu/skróceniu podlegaja te¿ elementy mocuj±ce lustro (¶ruby/wkrêty), które mog± mieæ znacz±cy wp³yw na naprê¿enia i odkszta³cenia luster.

Reasumuj±c: mo¿e siê okazaæ, ¿e nie obarczony grubymi b³êdami test mo¿na przeprowadziæ tylko w warunkach laboratoryjnych ...



Ciekawy test Wiechu.

Wiesz gdzie mo¿e byæ haczyk? W tempie zmiany temperatury na zewn±trz. Jezeli temp. nie by³a sta³a tylko schodzi³a to jedno lustro musia³o nad±¿aæ a inne nie (w czasie testu jednego szk³a by³ spadek temp. w czasie drugiego nie). Mia³em kilka przypadków, ¿e temperatura spada³a szybciej ni¿ styg³o lustro. Maka seteczke przez 2 godziny nie moglismy zgraæ z otoczniem, bo nam w te 2 godziny z -5 zesz³o na -15. Ale je¿eli temperatura by³a stabilna to nie mam na razie pomys³u, mo¿e po prostu ró¿nica jest niewielka i tyle. Jak masz mo¿liwo¶æ. To wystaw maszyny jednocze¶nie z ciep³ego pomieszczenia (+20?) na mrozek, wyceluj w Saturna i tym samym okularem kontroluj obraz. My¶le, ze po ok. godzinie ró¿nica by³a by juz wyczuwalna. (te 18 minut to chyba troche za ma³o na test).

Pozdrawiam.

PS. My¶le, ze rozkrêcanie teleskopów w ramach testów to s³aby pomys³. I tak przk³ada³ by¶ ca³± cele. Ale nie o tym mowa. Ja jako owner którego¶ ze szkie³ w takim rozkrêcanym te¶cie, by³bym bardzo zaniepokojony procedur±. Wiecie o co chodzi.

To ja jeszcze dodam ze moje obydwa szkielka ktore szlifowalem to podobno pyrex, ale podczas figuryzacji gdy odk³ada³em na stojak i sprawdzalem no¿em to jedno praktycznie od razu moglem sprawdzac i taki sam widok byl za 30min czy za godzine czy na nastepny dzien A w przypadku drugiego lustra gdy odstawilem po pierwszych ruchach figuruzowania a¿ sie wystraszy³em :blink: i za kazdym nastepnym razem poprostu siedzialem na nozu i patrzylem jak sie powierzchnia samorzutnie zmienia i po ok 3 minutach siê stabiizowa³o (ciekawy widok).

A mo¿e sayviehu masz poprostu dwa telepy floatowe a mo¿e pyreksowe? :szczerbaty:
Albo porostu jak to Benedykt napisa³ - "Reasumuj±c: mo¿e siê okazaæ, ¿e nie obarczony grubymi b³êdami test mo¿na przeprowadziæ tylko w warunkach laboratoryjnych ..."

Hehe, pewno, ¿e do warunków laboratoryjnych to u mnie daleko. Jeszcze raz podkre¶lam: mia³em tak± mo¿liwo¶æ, wiêc dla dobra nauki :szczerbaty: po¶wiêci³em niesamowit± przejrzysto¶æ powietrza, jaka by³a wczoraj.
Benedykt: obie cele s± praktycznie takie same. Ale zgodzê siê, ¿e ró¿nica temperatur przy dokrêcaniu mo¿e mieæ znaczenie.
B. trafna mo¿e byæ uwaga Hansa o spadku temperatury w trakcie te¶ciku. Na to ju¿ nie mia³em wp³ywu ;)
A Ance nie chcia³bym wiêcej rozkrêcaæ telepa- i tak temat "Astro depresja" pêka w szwach :D

Bodi: to Anki musi byæ Pyrexowe, bo nic innego nie t³umaczy³oby ca³kowicie innych obrazów tu¿ po wyniesieniu telepa. My¶lê (mam nadziejê), ¿e w takich samych lustrach te obrazy powinny byæ podobne.

Ch³opaki- jasne, ¿e nie jest to test absolutnie miarodajny. Bardziej jednak istotny wniosek z niego jest taki, ¿e Pyrex potrzebuje do sch³odzenia czas mieszcz±cy siê w samym rzêdzie, co float. Nie tak dawno jeden z nowych u¿ytkowników z dum± pisa³, ¿e nie po to doklada³ do Pyrexu, ¿eby musieæ czekaæ na co¶ takiego, jak wych³odzenie telepa :ha:

Natomiast chcê uspokoiæ Qbanosa: obrazy z obu luster s± identyczne, a smuga o której pisa³em- pojawi³a siê tu¿ po wyniesieniu na zewn±trz i po kilku minutach zniknê³a. Tak pewno reaguje szk³o na radykaln± zmianê temperatury otoczenia.

:Beer:
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 26 January 2007 - 12:00
Wielkie dziêki Wiesiek za to porównanie i za pracê któr± wykona³e¶
Wnioski s± dla mnie zastanawiaj±ce, nawet gdyby wyniki czasowe obarczyæ pewnym b³êdem,
to jest nad czym my¶leæ
Jedna uwaga, kto¶ napisa³ to ju¿ wcze¶niej, gdyby¶ zdecydowa³ siê powtórzyæ
pomiary to mo¿e by³oby lepiej wystawiæ na zewn±trz jednocze¶nie dwa teleskopy, i tym samym okularem
kontrolowaæ obrazy w tych dwóch teleskopach, bezpo¶rednie porównanie u³atwi³oby
zobaczenie ró¿nic i szczegó³ów w obrazie

pozdrawiam
moralez

Pewno i tak dzi¶ nie zd±¿ê wys³aæ Ance telepa (Aniu wybacz, ale czas na pakowanie etc. jest d³ugi), ale nie dam rady wystawiæ obu jednocze¶nie. Po prostu Dobs Anki jest w czê¶ciach w pudle, a wola³bym, ¿eby nie by³ zbyt czêsto skrêcany i rozkrêcany - to zwyk³a p³yta meblarska, wiecie jak z tym bywa. Jak bêdzie pogoda, mo¿e uda siê powtórzyæ testa :) ale na identycznych zasadach.

Saywiehu, miales moze okazje poczekac do pelnego wystudzenia obu luster?
Jesli tak to jakie wtedy dawaly obrazy?
Pyrex ma mniejsza rozszerzalnosc cieplna ale to nie znaczy wcale, ze musi sie zchladzac szybciej.
Jednak zmierzona przez ciebie roznica jest znaczaca, byc moze zadecydowaly jednak inne czynniki.

I prosze jak ciezko astroamatorow zadowolic. Caly czas toczy sie przeciez dyskusja na temat porownywania okularow a tu prosze, porownanie wykonane w takich samych warunkach a wyniki dosyc zaskakujace.
I dobrze inaczej bylo by nudno :D

Obrazy w obu po wystudzeniu by³y równie fajowe :)
To by³a jedna z rzadkich nocy, kiedy prawie wszystkie eMki s± widoczne w szukaczu, a i przecie¿ chcia³em sprawdziæ, czy Ance czego¶ nie "spapra³em" przy monta¿u. Gwiazdy w Wo¼nicowych gromadkach ol¶niewa³y, a Lwie triplety... poezja po prostu :)
Polaris mnie prosi³, ¿ebym sprawdzi³ jak jest z widoczno¶ci± Rozety i Sto¿ka w wizualu. Tu z kolei siê nie spisa³em- przez te testy nie mia³em czasu na w³a¶ciw± akomodacjê ocz±t. A obserwy niestety mog³em zrobiæ tylko w przerwie w pracy. Do tego akurat z tego kierunku wia³ przera¼liwie mro¼ny wiatr, dochodzi³o ³zawienie oka. Wynik by³ taki: co¶ widzia³em, ale nie jestem pewien. Trzeba bêdzie spróbowaæ ponownie albo w ci±gu kilku najbli¿szych dni, albo dopiero w okolicach nowiu.
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 26 January 2007 - 12:49
Wiesiek, niezaleznie od wynikow chyle czola za checi i w ogole za podjecie sie chocby tak zgrubnego porownania.

Powtorze - chlodzenie jest niezalezne od lustra, bo chlodzimy TUBE wyrownujac temperature wenatrz teleskopu z ta na zewnatrz.

Jedyne roznice jakie moglibysmy dostrzec W CZASIE chlodzenia to ewentualne znieksztalcenia calosci pola widzenia wynikajace ze zmiany ksztaltu lustra. Po wychlodzeniu obrazy beda identyczne.
Jednak, jak wczesniej szedlem o zaklad - i tego nie zmienie - w 8" roznice beda niezauwazalne.

Co do Rozety i Stozka to domyslalem sie, ze bez filtra nie da rady, ale warto sprobowac :)

Pozdrawiam
Marcin
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 26 January 2007 - 13:19

(...)
Powtorze - chlodzenie jest niezalezne od lustra, bo chlodzimy TUBE wyrownujac temperature wenatrz teleskopu z ta na zewnatrz.
(...)


Polaris. A jeste¶ pewny ¿e jests pewny, ¿e jeste¶ pewny ¿e to co napis³aê¶ jest parwd±? ;)

Pozdrawiam.


Polaris. A jeste¶ pewny ¿e jests pewny, ¿e jeste¶ pewny ¿e to co napis³aê¶ jest parwd±? ;)

Pozdrawiam.


Jestem pewny, ze nalezy rozroznic chlodzenie lustra od chlodzenia tuby i wyselekcjonowac objawy na jakie nalezy zwrocic uwage chcac porownac chlodzenie szkla, a nie wychlodzenie tuby :)

Zdaje siê, ¿e tu mity powstaj±... Wiêc trochê wyprostujmy...
Ludzie, pyrex rózni siê o "zwyk³ego" szk³a [boro-krzemowego?] w zasadzie tylko rozszerzalno¶ci± ciepln±. To "szybsze ch³odzenie" to moim zdaniem BUJDA!
Nie wiem, jakie s± róznice w cieple w³a¶ciwym obu rodzajów szkie³, ale nie s±dze , aby by³y drastyczne. Wiêc jesli chodzi o wyrównanie temperatury zwierciad³a z otoczeniem, to czas bêdzie identyczny lub podobny -chyba,ze kto¶ mi poka¿e tabele z danymi,¿e jednak pyrex ma istotnie mniejsz± pojemno¶æ ciepln± od BK -bardzo w to watpiê!
Tu podstawowe pytanie: jakie czynniki powoduj± koniecznosc studzenia teleskopu Newtona i KTÓRY gra g³ówna rolê. Otó¿ g³ówna i zasadnicz± maj± pr±dy powietrza nad rozgrzanym lustrem , a same zmiany kszta³tu lustra odgrywaj± drugorzêdn± rolê. Zastosowanie Pyrex-u [ przy za³ozeniu jak na wstêpie] ma wp³yw tylko na te to ostatnie, czyli praktycznie ¿aden, o ile szk³o nie ma wewnêtrznych naprê¿eñ i jest prawid³owo zamocowane. Tak wiec Pyrex jest O.K., ale na czas studzenia teleskopu przed obserwacjami wp³yw jego w zasadzie ¿aden. No chyba,¿e kto¶ ma lustro z naprê¿eniami czy co¶ nie tak z cel± - pyrexowe lustro bêdzie mniej wra¿liwe.
Pozdrawiam
-Jaros³aw

Jarek- wszystko OK, oprócz stwierdzenia o powstawaniu mitów. Ten temat PROSTUJE mit, który pokutuje u ma³ej czê¶ci astroamatorów. A samo porównanie jest pewno bardziej ciekawostk±, ni¿ jakim¶ "badaniem naukowym". Mialo pokazaæ zachowanie siê dwóch luster w przeciêtnych warunkach, dla przeciêtnego u¿ytkownika.
Nie zamierzam nikogo zra¿aæ do kupowania Synty z Pyrexowym lustrem- na pewno bêdzie mia³o kiedy¶ mo¿liwo¶æ wykazania swojej przewagi nad floatowym- np. w trakcie jakiej¶ szybkiej zmiany temperatury.

Za z³y obraz odpowiada poduszka powietrzna (ciep³e powietrze) przy lustrze. ¯eby udanie obserwowaæ wystarczy siê jej pozbyæ, jednak dopóki lustro jest niewystudzone (ciep³e) bêdzie ono oddawaæ ciep³o do tuby i powodowaæ drgania i zamazany obraz. Wiêc moim zdaniem to ¿e lustrem pyrexowym mo¿na ogl±dac jak siê jeszcze nie wystudzi³o to mit... mo¿e poprostu szybciej siê minimalnie ch³odzi i tyle..

poprawcie mnie je¶li siê mylê!
Ten post by³ edytowany przez zysix dnia: 26 January 2007 - 14:26
Jest taki link, który kiedy¶ podawa³em:
http://www.rfroyce.com/pyrex.htm

Autor tego artyku³u twierdzi, ¿e dla luster o ¶rednicach do 6-8 cali nie ma ¿adnej ró¿nicy w jako¶ci obrazów pomiêdzy zwyk³ym szk³em a pyrexem. Dla du¿ych luster 10-12 i wiêcej cali u¿ycie pyrexu jest konieczne.

A problemem jest nierównomierne nagrzewanie siê zwierciad³a na skutek tarcia podczas figuryzacji - dla materia³u o mniejszym wspó³czynniku rozszerzalno¶ci te okresy wyrównywania temperatury s± krótsze - przy zachowaniu tej samej dok³adno¶ci wykonania.

"Six and eight inch telescope mirrors made of plate glass work excellently. I have made them and used them and their performance is virtually indistinguishable from Pyrex – believe it, or not. However, when making telescope mirrors of ten or twelve inches and above the advantages of Pyrex become manifest, particularly during manufacturing where even the very minor heat generated during figuring will greatly distort the final figure and require extended settling periods. Even with Pyrex, these mirror sizes require settling, but not nearly to the degree of plate glass."

R.F.Royce obok Carla Zambuto s± chyba najbardziej uznanymi szlifierzami luster do newtonów w USA

P.S. Aha oprócz tego zalet± pyrexu jest wiêksza odporno¶æ na zarysowania (jest twardszy)
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 26 January 2007 - 14:30
O czym my tu dyskutujemy :)
O roznicach rzedu wielkosci 0,001%? (bez wzgledu na jednostki)

Piekno Kosmosu jest niezmienne dla Floatu i Pyrexa :Beer:

PS. koncze tlumaczenie SW-Leo wiec... chlodzic sprzeta!
Ten post by³ edytowany przez polaris dnia: 26 January 2007 - 14:34
Przecie¿ ciep³e lustro nagrzewa warstwê powietrza tu¿ nad nim i ca³e powietrze w tubie nie bêdzie falowaæ a tu¿ nad nim wszystko siê popsuje.

Teleskopy powinny chlodzic sie pare godzin,po tzw. szybkich minutowkach mozna spodziewac sie tylko wyniku obarczonego duzym bledem,ktory poczatkujacym nastarcza nielada problemu.
Niezopominajcie ze Sytna/sam jestem jej wlascielem/ to masowka,a wiec istnieje mozliwosc ,ze lustro z Pyrexu bedzie gorzej zfiguryzowane niz te drugie,synta obarczona jest licznymi bledami przy obrobce a wiec nie nalezy oczekiwac rewelacji- CENA JEST WYKLADNIKIEM JAKOSCI.
Pyrexowe szklo powinna/teoria/ dawc bardziej spokojne obrazy,a im grupsze szklo tym dluzej sie chlodzi.
Kazde obswerwacje powinny byc przeprowadzane na kilku egzmpl. i przez roznych obserwatorow ,proby powinny byc przeprawdzone tak czesto jak to jest tylko mozliwe ,jedorazowe spostrzezenie o niczym nie swiadczy.
pamietam jak ktos porowna na zywo lorneki 10x50 z Lidla i Zeissa Wynik byl bardzo podobny- brazy takiej samej jakosci.
Pozdr
JK

Moim zdaniem pewien wp³yw na wyniki mog³y mieæ wysoko¶æ gwiazdy nad horyzontem i jej po³o¿enie. Je¿eli testy by³y prowadzone przed jej górowaniem, to Synta Classic by³a ustawione pod nieco wiêkszym k±tem do poziomu ni¿ Pyrex, przez co ciep³e powietrze mog³o z niej ³atwiej uciekaæ daj±c efekt szybszego wych³odzenia. Druga sprawa to ten wiatr, o którym wspomina³ Saywiechu, ró¿nica w ustawieniu teleskopów w azymucie mog³a zmieniaæ kierunek pod którym wia³ w tubê i przez to powodowaæ ró¿nice w czasie ch³odzenia.
Takie testy trzeba przeprowadzaæ równolegle, bo inaczej zmienno¶æ w³a¶nie takich czynników jak temperatura, wiatr czy nawet wysoko¶æ mo¿e mocno zafa³szowaæ wynki.

Pozdrawiam
Micha³

¯eby szybsze ch³odzenie ma³o znaczenie, to lustro z Pyrexu musia³o by siê ch³odziæ przynajmniej 2 razy szybciej. Je¿eli nie w ch³odzeniu to w czym tkwi praktyczna przewaga Pyrexu nad zwyk³ym lustrem ? (poza wiêksz± cen±).

W tym ¿e pyrex ma mniejszy "wspó³czynnik rozszerzalno¶ci liniowej".
By³o to juz napisane chyba ze 100 razy na tym forum..... :szczerbaty:
Ten post by³ edytowany przez BODI dnia: 26 January 2007 - 19:29

Je¿eli nie w ch³odzeniu to w czym tkwi praktyczna przewaga Pyrexu nad zwyk³ym lustrem ? (poza wiêksz± cen±).
eeee wiêksza cena to chyba nie jest przewaga... :szczerbaty: ;)
A odpowied¼ jest w tym w±tku i kilku innych- rozszerzalno¶æ cieplna.
edit- co w³a¶nie napisa³ Bodi :-)
Ten post by³ edytowany przez M*C+H dnia: 26 January 2007 - 19:32
Bemko: to ju¿ by³o po pó³nocy, Orion ju¿ siê powoli chowa³ pod horyzont, a wlampia³em siê w Betelguese.
Wiatr, który przelatuje przez ca³± d³ugo¶æ jeziora nie zmienia kierunków, nawet w bardzo ma³ym zakresie ;) Wiem to choæby z do¶wiadczenia pod ¿aglami. To jest w±skie jezioro- gdy wieje w poprzek, zdarzaj± siê ró¿ne cuda. Ale jak ju¿ wieje po osi- jest sta³y!

Nie wiem, czy nie jestem zaniepokojona t± dyskusj±. <_<
W³a¶ciwie przemawia do mnie tylko mniejsza podatno¶æ na zarysowania.
Wiehu, czy aby na pewno nie spartoli³e¶ mi sprzêtu?


Nie wiem, czy nie jestem zaniepokojona t± dyskusj±. <_<
W³a¶ciwie przemawia do mnie tylko mniejsza podatno¶æ na zarysowania.
Wiehu, czy aby na pewno nie spartoli³e¶ mi sprzêtu?


Ja bym profilaktycznie Pojecha³ do Trzcianki na twoim miejscu ;)
Ten post by³ edytowany przez krystian_koza dnia: 26 January 2007 - 23:00

Ja bym profilaktycznie Pojecha³ do Trzcianki na twoim miejscu ;)

:szczerbaty: :ha: :ha: :ha: :szczerbaty:

Krystian :Beer:

pozdrawiam

Ori

Nie spartolilem :rolleyes:

G³os rozs±dku mówi mi, ¿e ta dyskusja jest czysto akademicka. Znowu napisane zostanie 10 000 0000 postów, a potem kto¶ wejdzie na forum, zobaczy taki w±tek prze³adowany krótkimi uwagami, lu¼no powi±zanymi z prowadzonym dyskursem, okraszonymi :Beer: , wiêc zak³ada nowy topic: "dorad¼cie, co kupiæ, do wyboru mam float i pyrex...".

Zwykle jest tak: kto¶ ma do wydania okre¶lony bud¿et, dajmy na to 1000 ~ 1300 z³ i pyta czy op³aca siê kupiæ Pyrex. Nie wiem jaka jest ró¿nica, ale skoro do¶wiadczeni forumowicze tocz± na ten temat d³ugie dyskusje i nie mog± doj¶æ do zgody, to moim zdaniem musi ona byæ znikoma. Pytanie powinno byæ chyba postawione inaczej, np.: czy te 150 do 200 z³ zainwestwowane w lepszy okular (albo inny osprzêt) da wiêkszy przyrost jako¶ci obrazów ni¿ pyrex?

Konstruktywne wnioski mo¿na by wrzuciæ do bazy wiedzy do: jaki pierwszy teleskop kupiæ.

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez Pepin Krootki dnia: 27 January 2007 - 09:36
Nie kupi³bym lustra 8 calowego z PYREXU za 200z³ wiêcej. I nie kupi³em. Mam Syntê z klasycznym lustrem. Zaoszczêdzon± sumê przeznaczy³em na okular.

Jod³owskich warumków.

ps. zanim podj±³em decyzjê, przeczyta³em mnóstwo postów na ró¿nych forach i du¿o mysla³em. nawet zrobi³em sobie jakie¶ obliczenia.... POZDRO.

pss. my¶lcie i czytajcie, choæ to czasem boli!


Zwykle jest tak: kto¶ ma do wydania okre¶lony bud¿et, dajmy na to 1000 ~ 1300 z³ i pyta czy op³aca siê kupiæ Pyrex. Nie wiem jaka jest ró¿nica, ale skoro do¶wiadczeni forumowicze tocz± na ten temat d³ugie dyskusje i nie mog± doj¶æ do zgody, to moim zdaniem musi ona byæ znikoma. Pytanie powinno byæ chyba postawione inaczej, np.: czy te 150 do 200 z³ zainwestwowane w lepszy okular (albo inny osprzêt) da wiêkszy przyrost jako¶ci obrazów ni¿ pyrex?

Konstruktywne wnioski mo¿na by wrzuciæ do bazy wiedzy do: jaki pierwszy teleskop kupiæ.

pozdrawiam


Jak na chwilê obecn± mo¿na wywnioskowaæ z testu i¿ jedynymi cechami wyró¿niaj±cymi lustra wykonanego z Pyrexu s±: mniejsza podatno¶æ na zarysowania i mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna

pytanie czy op³aca siê kupowaæ sprzêt z lustrem wykonanym z Pyrexu s±dzê ¿e tak zw³aszcza ze wzglêdu na odporno¶æ na zarysowania

Ori :Beer:

pozdrawiam
Ten post by³ edytowany przez krystian_koza dnia: 27 January 2007 - 09:59
"
...
wzglêdu na odporno¶æ na zarysowania
...
"

A mnie siê wydaje, ¿e odporno¶æ na zarysowanie powinna mieæ powierzchnia odbijaj±ca, czylu wartswa "srebra".
Co mi po ultratwardym pod³o¿u, skoro "sreberko" jest uszkodzone.

Jod³owskich warunków.


"
...
wzglêdu na odporno¶æ na zarysowania
...
"

A mnie siê wydaje, ¿e odporno¶æ na zarysowanie powinna mieæ powierzchnia odbijaj±ca, czylu wartswa "srebra".
Co mi po ultratwardym pod³o¿u, skoro "sreberko" jest uszkodzone.

Jod³owskich warunków.


I ja równie¿ tak uwa¿am lecz je¿eli rozchodzi siê o ró¿nice pomiêdzy tymi rodzajami szk³a napisa³em co uda³o siê mi wywnioskowaæ z tego tematu, i¿ pyrex jest bardziej odporny co teoretycznie mo¿na zaliczyæ jako zaletê, gdy¿ pow³okê aluminium mo¿na odnowiæ stosunkowo ma³ym kosztem w porównaniu do naprawy uszkodzonego zwierciad³a, nie mniej jednak aby uszkodziæ podstawê nale¿y siê bardzo postaraæ, przynajmniej je¿eli zwierciad³o jest "chronione" przez tubus.
Jednak¿e Twardo¶æ Pyrexu mo¿e byæ u¿yteczna w teleskopach o budowie kratownicowej, których to zwierciad³o jest bardziej eksponowane i podatne na uszkodzenia.
Reasumuj±c ró¿nica w cenie pomiêdzy zwierciad³ami wykonanymi z Pyrexu a Floatu wg. mnie wynika z twardo¶ci Pyrexu, która to wyd³u¿a czas wykonania

pozdrawiam

Tak tu siê u¿eracie, dorzucê swoje trzy grosze na podstawie jednego z najwiêkszych dystrybutorów zestawów do szlifowania w USA. Oferuj± oni komplety zarówno z kr±zkiem z Pyrexu jak i szk³a:

G³ówna ró¿nica pomiêdzy Pyrexem a szk³em le¿y w wspó³czynniku rozszerzalno¶ci materia³u, kiedy jest on wystawiony na wahania temperatury. Pyrex jest tutaj bardziej stabilny, ponadto szk³o potrzebuje d³u¿szego czasu normalizacji z temperatur± otoczenia. Jednak¿e, w momencie zrównania siê temperatury z otoczeniem, obrazy uzyskiwane przez oba zwierciad³a bêd± takie same, oczywi¶cie je¶li krzywizny zwierciade³ bêd± identyczne.

Innym istotnym przypadkiem, kiedy kr±¿ek z Pyrexu mo¿e byæ preferowany, to wtedy gdy osoba samodzielnie poleruj±ca i figuryzuj±ca zwierciad³o chce otrzymaæ perfekcyjn± krzywiznê. Zadanie to wymaga stabilno¶ci obrabianego kr±¿ka, co redukuje ilo¶æ pracy wykonanej w kierunku prawid³owej figury. Figuryzacja wymaga nieustannego monitoringu pracy - aby przetestowaæ lustro pod no¿em Foucaulta, nale¿y odczekaæ a¿ 'ostygnie' po obróbce.

Czyli reasumuj±c - je¶li wykonujesz zwierciad³o w³asnorêcznie, kup kr±¿ek Pyrexowy. Je¶li kupujesz teleskop z 'masówk±', gdzie kwestia jako¶ci zwierciad³a jest i tak szczê¶liwym trafem na loterii, kupuj szk³o a za resztê dobry okular.

Pozdrawiam


"
...
wzglêdu na odporno¶æ na zarysowania
...
"

A mnie siê wydaje, ¿e odporno¶æ na zarysowanie powinna mieæ powierzchnia odbijaj±ca, czylu wartswa "srebra".
Co mi po ultratwardym pod³o¿u, skoro "sreberko" jest uszkodzone.

Jod³owskich warunków.


Napylenie nowych warstw jest zawsze tañsze ni¿ przeszlifowanie i sfiguryzowanie zwierciad³a od nowa :huh:
Ten post by³ edytowany przez bartolini dnia: 28 January 2007 - 22:08
Jednak¿e, w momencie zrównania siê temperatury z otoczeniem, obrazy uzyskiwane przez oba zwierciad³a bêd± takie same, oczywi¶cie je¶li krzywizny zwierciade³ bêd± identyczne.
tylko w newtonach dosc ciezko o cos takiego jak stala temperatura,zauwazmy ze ze temperatura na przelomie godzin i tak sie zmienia smialo mozna powiedziec ,ze zmiany roznic temperatur w pereksie beda mniej/gladziej/dostrzegalne niz w float-cie.,Przez co jak napisalem -Obrazy bardziej spokojne.
Jk

To dodam cos na zaognienie dyskusji... Jako ze przede mn± zakup teleskopu, a Synta Classic vs Sytna Pyrex to jeden z potencjalnych wyborow, napisa³em do Astrokraka z pytaniem, czy wersja Classic bêdzie jeszcze dostepna (w chwili obecniej dostepna jest tylko wersja pyrex a wersje classic mozna juz chyba tylko dostac w teleskopy.net). Otrzymalem taka odpowiedz (cytuje):

"Raczej nie bo by³y z nim problemy z jako¶ci± i by³y zwroty, dlatego
wycofali¶my go z naszej oferty i¿ jego jako¶æ obrazu zim± by³a nie do
przyjêcia z powodu termicznych deformacji lustra.
Polecam sprawdzon± w boju o wiele lepsz± jako¶ciowo wersjê z Pyrexu."

No wiec - jak to jest?...

PS. Swoja droga, bardzo mnie cieszy jasne i szczere postawienie sprawy - duzy plus dla Astrokrak!

Chcia³em napisaæ co¶ dosadnego, ale ograniczê siê do stwierdzenia, ¿e jest to piêknie napisany tekst marketingowy.
"Sprawdzona w boju" :szczerbaty: Ile¿ to Classików jest kupionych w Polsce??? Kilkaset? Ile z nich pojawi³o siê na wtórnym rynku? Kilkana¶cie? Ile jest tematów na forach o wadach optycznych wersji Classic? Zero?

"Jasne i szczere" - sorry, no comments B)

P.S. Nieca³y rok temu ze zbli¿onych ¼róde³ mozna by³o przeczytaæ, ¿e Synta na Dobsie jest nie polecana, bo jest modelem ... przestarza³ym, w przeciwieñstwie do Meade Light Bridge" :D
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 25 February 2007 - 14:56

To dodam cos na zaognienie dyskusji... Jako ze przede mn± zakup teleskopu, a Synta Classic vs Sytna Pyrex to jeden z potencjalnych wyborow, napisa³em do Astrokraka z pytaniem, czy wersja Classic bêdzie jeszcze dostepna (w chwili obecniej dostepna jest tylko wersja pyrex a wersje classic mozna juz chyba tylko dostac w teleskopy.net). Otrzymalem taka odpowiedz (cytuje):

"Raczej nie bo by³y z nim problemy z jako¶ci± i by³y zwroty, dlatego
wycofali¶my go z naszej oferty i¿ jego jako¶æ obrazu zim± by³a nie do
przyjêcia z powodu termicznych deformacji lustra.
Polecam sprawdzon± w boju o wiele lepsz± jako¶ciowo wersjê z Pyrexu."

No wiec - jak to jest?...

PS. Swoja droga, bardzo mnie cieszy jasne i szczere postawienie sprawy - duzy plus dla Astrokrak!


Dobre :) No wiêc jak my¶lisz dlaczego Astrokrak poleca Syntê któr± ma w ofercie, a nie poleca tej, której nie ma? (to pytanie i odpowied¼ jednocze¶nie) :Boink:

P.S. Nie kupuj Synty!!! Kup MT800 na SVP!!! :Boink:
Ten post by³ edytowany przez qbanos dnia: 25 February 2007 - 14:58

P.S. Nie kupuj Synty!!! Kup MT800 na SVP!!! :Boink:
MTO?

P.S. Deformacja obrazów zim±? Któr± zim±? Od kiedy Astrokrak ma w ofercie Synty? Proszê siê dobrze zastanowiæ.

Od siebie dodam, ¿e o dziwo przy -10 w mojej Syncie Saturn wyglada ... jak Saturn, a gwiazda... jak gwiazda...

Zwroty??? No to jest chyba najlepsza czê¶æ tego maila. Sorry, ale pisanie takich rzeczy jest po prostu ogromn± przesad±. Ciekaw jestem kto jeszcze uwierzy, oprócz Paw³a Sto³owskiego...
Ten post by³ edytowany przez saywiehu dnia: 25 February 2007 - 15:09

MTO?

Obowi±zkowo! Do foto DS'ów idealny sprzêt ze swoj± ¶wiat³osi³± f/10.

P.S. Dobra wystarczy tego nabijania siê :lol:
Ten post by³ edytowany przez qbanos dnia: 25 February 2007 - 15:07
W ka¿dym razie Paw³a Sto³owskiego prosi³bym o przeczytanie tego tematu, od pocz±tku. Nie jestem optykiem... ale oczy mam - i mniej wiêcej wiem jak powinny wygl±daæ obrazy widziane przez teleskop.


pytanie czy op³aca siê kupowaæ sprzêt z lustrem wykonanym z Pyrexu s±dzê ¿e tak zw³aszcza ze wzglêdu na odporno¶æ na zarysowania
Tak sobie czytam, i zaintrygowa³o mnie to zdanie

Odporno¶æ na zarysowania? - to czym Ty czy¶cisz to lustro - szczoteczk± do zêbów? :szczerbaty:

pozdrawiam


W ka¿dym razie Paw³a Sto³owskiego prosi³bym o przeczytanie tego tematu, od pocz±tku. Nie jestem optykiem... ale oczy mam - i mniej wiêcej wiem jak powinny wygl±daæ obrazy widziane przez teleskop.

Czyta³em ten w±tek od pocz±tku, czyta³em te¿ inne recenzje Synty - wszystkie bardzo pozytywne; i wszystkim im oczywi¶cie wierzê. We¼ jednak pod uwagê, ¿e Astrokrak - który oczywi¶cie jak ka¿dy sprzedawca musi my¶leæ o swoim interesie (a wiêc i stosowaæ chwyty marketingowe) - ma dobr± opiniê (tak mi siê przynajmniej wydaje - proszê mnie poprawiæ, je¶li tak nie jest!) na naszym rynku. Maj±c to na uwadze, potraktowa³em ich odpowied¼ jako przyznanie siê, ¿e zdarza³y im siê egzemplarze o gorszej jako¶ci - i nic ponadto. Byæ mo¿e to chwyt maj±cy na celu przekonanie mnie do zakupu tej wersji, któr± maj± w swojej ofercie - trudno to zweryfikowaæ.

Pozdrawiam

Niestety, bez wywo³ywania kolejnej wojny forumowej nie uda siê udzieliæ odpowiedzi na twoje pytania. A takiej wojny nie chcê. Jak chcesz, poszukaj na w³asn± rêkê odpowiedzi na te pytania, ktore s± zawarte w wielu tematach (starszych) na tym forum. Wtedy bêdziesz móg³ przemy¶leæ- i wiedzieæ wiêcej ni¿ teraz. Z tym, ¿e to wymaga sporo czasu, aby poszukaæ.

Ode mnie taka uwaga: nie spotka³em siê z przypadkiem oddania Synty sprzedawcy, z powodu jakichkolwiek usterek, w tym i optyki. Na trzech forach taki przypadek nigdy nie by³ opisany. A nie s±dzê, ¿e ktokolwiek nie omieszka³by napisaæ, ¿e co¶ by³o nie tak z jego telepem.


Czyta³em ten w±tek od pocz±tku, czyta³em te¿ inne recenzje Synty - wszystkie bardzo pozytywne; i wszystkim im oczywi¶cie wierzê. We¼ jednak pod uwagê, ¿e Astrokrak - który oczywi¶cie jak ka¿dy sprzedawca musi my¶leæ o swoim interesie (a wiêc i stosowaæ chwyty marketingowe) - ma dobr± opiniê (tak mi siê przynajmniej wydaje - proszê mnie poprawiæ, je¶li tak nie jest!) na naszym rynku. Maj±c to na uwadze, potraktowa³em ich odpowied¼ jako przyznanie siê, ¿e zdarza³y im siê egzemplarze o gorszej jako¶ci - i nic ponadto. Byæ mo¿e to chwyt maj±cy na celu przekonanie mnie do zakupu tej wersji, któr± maj± w swojej ofercie - trudno to zweryfikowaæ.

Pozdrawiam


Braæ trzeba Pyrex i nie ¿a³owaæ paru groszy i to nie dlatego ¿e ³adna nazwa, a dlatego ¿e mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna i szybsze dostosowanie optyki do zmian temperatury.

Ostatnio na forum z powodu braku pogody narasta szukanie dziury w ca³ym i byle jaki temat prowadzi do ma³ych wojenek forumowych.

Jak tak dalej bêdzie z t± pogod±, to przewiduje nastêpuj±cy rozwój sytuacji ( w punktach):

1) :pain10:
2) :dyskusja:
3) :boks:
4) :pistols:
5) :sterb026:

Pozdrawiam

Czy ja wiem czy Pyrex jest lepszy ni¿ classic? Wiele razy chyba pokazano i powiedziano, ¿e nie ma to wiêkszego znaczenia dla obserwacji...


Braæ trzeba Pyrex i nie ¿a³owaæ paru groszy i to nie dlatego ¿e ³adna nazwa, a dlatego ¿e mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna i szybsze dostosowanie optyki do zmian temperatury.

Ostatnio na forum z powodu braku pogody narasta szukanie dziury w ca³ym i byle jaki temat prowadzi do ma³ych wojenek forumowych.
[..]


Nie mialem zamiaru wywolywac wojenek. Odpowiedz od Astrokraka byla dla mnie po prostu pewnym zaskoczeniem. Proponuje zakonczyc temat i :Beer:

Pozdrawiam :Salut:


Braæ trzeba Pyrex i nie ¿a³owaæ paru groszy i to nie dlatego ¿e ³adna nazwa, a dlatego ¿e mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna i szybsze dostosowanie optyki do zmian temperatury.

Aja uwazam, ze nie warto.
Za male lustro, za malo nocy w roku z temperatura -30st.

Ponadto:
jesli wnetrze tuby nie jest schlodzone to i tak nie uzyska sie zadowalajacych obrazow, niewazne czy mamy Pyrex czy Float. Nawet jesliby Pyrex wykazywal mniejsze deformacje pola przy schladzaniu to na co nam to jesli gwiazdy wygladaja jakby sie gotowaly w sosie wlasnym, a ostrosc jest nie do ustawienia?

Wg mnie nie warto brac Pyrexa przy 8".

Pozdrawiam
Marcin


Braæ trzeba Pyrex i nie ¿a³owaæ paru groszy i to nie dlatego ¿e ³adna nazwa, a dlatego ¿e mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna i szybsze dostosowanie optyki do zmian temperatury.

Rany boskie! !!! Ile¿ razy mo¿na... Kiedy kto¶ wreszcie osinowym ko³em zabije ten idiotyczny w±tek!?
Jeszcze raz piszê ,¿e to mit i bujda.

1) Owszem: pyrex mniej sie termicznie odkszta³ca. Tylko.. co z tego dla astroamatora? -patrz ni¿ej
2) Pyrex NIE stygnie szybciej [a w kazym razie róznice bêd± nieznaczne, chyba,ze kto¶ mi poka¿e mówi±ce co innego tabele z warto¶ci± ciep³a w³a¶ciwego/molowego obu szkie³]]
3) Mniejsza rozszerzalno¶æ cieplna pyrexu moze mieæ znaczenie przy bardzo du¿ych lustrach, czyli raczej w teleskopach profesjonalnych -czyli w 2 metrowym teleskopie w obserwatorium, a nie przy 20cm lusterku Synty, tu bezpo¶redni wp³yw na krzywiznê lustra i jej odchy³ki jest ¿aden
Tyle teoria. W praktyce mo¿e istnieæ pewien wp³yw, ale w przypadku nieprawid³owego mocowania lustra w tubie, gdy pojawi± siê naprê¿enia wygenerowane przez nie przy zmianie wymiarów lustra -tu pyrex bêdzie lepszy, ale czy to jest jakas istotna zaleta? Przy dobrym zawieszeniu lustra to nie ma znaczenia, a przy bardzo spieprzonym niewiele pomo¿e. To samo dotyczy wykonania lustra z materia³u majacego wewnêtrzne naprê¿enia. Pamiêtam dyskusje ATM-owców jeszcze na teleskopy.pl....
Co do listu z Astrokraka, to niestety zgadzam sie z saywiechu, pachnie on b. mocno marketingiem. Janusza P. nieraz krytykowano za takie rzeczy na forach i narobi³ sobie niepotrzebnie wielu wrogów - a szkoda...
Pozdrawiam
-Jaros³aw

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl