Sprzêt do zakryæ planetoidalnych 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Witam
Jako pocz±tkuj±cy mi³o¶nik zjawisk zakryciowych, chcia³bym poradziæ siê w kwestii docelowego teleskopu do tego rodzaju obserwacji. Do tej pory Mak102 traktowany jako lekki, porêczny travellerek, ale ostatnio na Kud³aczach, podczas obserwacji zakryæ ksiê¿ycowych okaza³o siê, ¿e nie bardzo radzi sobie ze s³abszymi gwiazdkami - co jest, ze wzglêdu na aperturê i ¶wiat³osi³ê, oczywiste. Jak sprawa ma siê z obserwacjami zakryæ asteroidalnych ? Na oku s±: 1. Tuba Optyczna Sky-Watcher 80ED OTAW Black Diamond - marzenie :mellow: 2. Celestron 80ED Refraktor - substytut poprzedniego 3.Sky-Watcher BK1021 EQ3-2 - czyli d³ugi achromat z 2" wyci±giem i EQ3-2 w baardzo korzystnej cenie 4. Wiêkszy Mak (np. 127).
Proszê o rady i pozdrawiam.



Z³y kierunek.
W zakryciach bardzo liczy siê si³a sygna³u, czyli to jak daleko siêgasz, czyli zasiêg, czyli apertura...
Nam w tej dziedzinie nie do koñca zale¿y by gwiazda by³a niewzruszona w polu widzenia - byle by w nim by³a. Ale ma byæ maksymalnie dobrze widoczna. Czyli im wiêksza apertura tym wiêksza szansa na sukces... osobi¶cie uwa¿am, ¿e przy metodach wideo a tylko takie maj± sens minimum to apertura 15 cm. Takim teleskopem zrobimy kilka obserwacji rocznie. 20 cm zwiêksza mo¿liwo¶ci do¶æ znacznie. 25 to optimum bo daje nam wgl±d na wiêkszo¶æ zjawisk i jest jeszcze mobilne. W³a¶ciwie wiêksze telepy nie s± konieczne, dlaczego... bo i tak dla s³abszych gwiazd ni¿ 12,5 mag jest ma³o dobrze przewidzianych zjawisk. W zasadzie Watec 120N+ z teleskopem 25 cm daje nam mo¿liwo¶æ obserwacji wszystkich istotnych zakryæ asteroidalnych. Tak wiêc APERTURA jest przy asteroidalnych niezbêdna, tak mi przynajmniej podpowiada do¶wiadczenie obserwacyjne.

Pawe³ Maksym

PS
W czerwcu - lipcu bêdziemy robiæ szkolenie obserwacyjne, bêdzie szansa zobaczyæ co i jak

Dziêki za odpowied¼
Na szkolenie siê piszê o ile bêdzie opcja sensownego dojazdu (mieszkam w Krakowie) - gdzie mogê znale¼æ szczegó³y w kwestii szkolenia ?
Odno¶nie teleskopów, bardziej chodzi mi o rodzaj instrumentu. No ale je¶li ma to byæ apertura rzêdu 15-25 cm to tylko Newton (Synta na dobsonie ?) bo wszelakie SCT to ju¿ kosmiczne pieni±dze.
Pozdrawiam

Newton jest ¶wietny, ale dobson niemal nieprzydatny - bo wizualnie wiele siê nie ugra. Jasne co¶ tam zrobisz ale prowad¼ s³ab± gwiazdê ok. 5 minut i skoncentruj siê na niej. Na dobsonie to ma³o komfortowe.

Pawe³



Rozumiem, czyli Synta 200/1000 + EQ5 to bêdzie ju¿ w miarê komfortowy sprzêt. Obawiam siê tylko, ¿e jak doliczê jeszcze inserter, kamerkê, napêd to bêdzie ju¿ kilka lat zbierania sprzetu. Niestety nie jestem zasobny finansowo, ale wszystko przede mn±.
Pozdrawiam

W zasadzie 8" Newton na monta¿u klasy EQ5 to moim zdaniem minimum by podej¶æ do tematu zakryæ gwiazd przez asteroidy. Na pocz±tek mo¿na powalczyæ wizualnie, ale na d³u¿sz± metê wideo jest niezbêdne. Ja walczy³em tak przez kilka lat ale to te¿ by³y inne czasy.

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl