Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. Od jakiego¶ czasu chcia³em nabyæ co¶ co pomog³oby mi w obserwacji nieba. Na pocz±tku my¶la³em o taniej lornetce a na wakacje zamierza³em kupiæ jaki¶ ¶redniej klasy telepik. Pomimo ostrze¿eñ z forum zdecydowa³em siê na zakup lornetki ze zmiennym powiekszeniem 10-30 x 60 mm w Lidlu za 89 z³ przed ¶wietami. Oczywi¶cie obok jej wielu wad ( takich jak luzne pokret³o od ogniskowania,pryzmat BK-7, ma³e pole widzenia oraz niedzia³±j±cy zoom) dostrzegam kilka zalet ( 60mm szk³a oraz cena). Ogólnie uwa¿am zakup na udany obraz jaki daje przy skierowaniu ni± na ksiê¿yc jest po prostu powalaj±cy ! Zaskoczy³o mnie to,¿e z ³atwo¶ci± mog³em zobaczyæ niektóre kratery oraz ostro¶æ obrazu. M-42 widzia³em jako lekk± mgie³kê, wprawdzie bez ¿adnych kolorów ale i tak zrobi³o to na mnie wielkie wra¿enie. Lornetka daje prawie punktowe obrazy gwiazd. Lepiej wygladaj± o dziwo te mniejsze przy wiekszych jak Betelguese, Sirius pukciki sa lekko rozmazane. Najja¶niejszy Mars prezentuje siê najgo¿ej i nie ma mowy o dostrze¿eniu jakichkolwiek szczego³ów ale kto rozs±dny by sie tego spodziewa³ po bino za 90 z³. Dodam, ¿e to mój pierwszy przyrz±d do obserwacji i to co dla mnie mo¿e byc powalaj±ce dla niektórych mo¿e byæ nieakceptowalne. Radze wiêc nie sugerowaæ siê moimi spostrze¿eniami.
Tym bardziej, ¿e obserwowa³em ni± zaledwie kilka godzin ze wzgleedu na s³abe warunki panuj±ce od kilku tygodni.
Ale przejdê do sedna. Ostatnio bêd±c w Lidlu zauwa¿y³em telepik Bresser SkuLux NG 70/700 dok³adnie ten sam -->http://astro-forum.org/Forum/index.php?showtopic=28652. I maj±c w pamieci pochlebne opinie na forum sam nie wiem kiedy znalaz³em siê przy kasie ;)
Statyw bardzo solidny, natomiast jako¶æ Okularów K-20,22,4 oraz Soczewki 70mm pozostawiaj± wiele do ¿yczenia, nie mówi±c ju¿ o soczewce odwracaj±cej, szukaczu i zwierciadle zenitalnym które wygl±daj± jak plastikowe zabawki.
Narazie ze mog³em obserwowaæ nieba ale po skierowaniu tuby na znajdujacy sie jakies 500metrow kosció³ obraz wydawa³ sie jaki¶ taki ..... "mleczny" NIEOSTRY, wprawdzie pokazywa³ szczegó³y, widzia³em pojedyñcze cegie³ki na ko¶ciele to spogladj±c na ten sam ko¶ció³ lornetka obraz by³ du¿o ja¶niejszy i ostrzejszy.
Chcia³bym siê wiêc zapytaæ Was czym mo¿e to byæ spowodowane ? Z jakiego materia³u zrobiona jest soczewka 70 mm w tubie ? Porównujac soczewkê lornetki i telepka ta ostatnia wydaje siê jakby " plastikowa" Dodam, ¿e obserwowa³em samym okularem bez zwieciad³a i soczewki odwracaj±cej ( bo wtedy obraz by³ po prostu rozmyty. Troche martwiê siê czy aby wszystko z nim wporz±dku. A przy okazji wie ktos czy w zestawie powinna byc karta gwarancyjna? Bo u mnie nic nie bylo. Posiadam jedynie paragon.
Sorry je¶li co¶ pomyli³em lub przekrêci³em ale jestem zupe³nie "¶wie¿y".
Wielkie dzieki za wszystkie odpowiedzi.
Ten post by³ edytowany przez
jareksmolak dnia: 02 February 2010 - 13:26
O ile mi wiadomo, soczewki w tym teleskopie s± szklane. Co do jako¶ci obrazu - czy porównywa³e¶ obrazy przy identycznym powiêkszeniu? Bo je¶li nie, to porównanie nie jest miarodajne.
O ile mi wiadomo, soczewki w tym teleskopie s± szklane. Co do jako¶ci obrazu - czy porównywa³e¶ obrazy przy identycznym powiêkszeniu? Bo je¶li nie, to porównanie nie jest miarodajne.
Nie. W lornetce przy 10 X a w skyluxie z okularem 20 mm czyli chyba oko³o 35X.
Gwarke masz chyba 2 lata. Ja tak mia³em, w monta¿u mia³em wadê fabryczn± i po prawie 2 latach odda³em go na gwarke.. z miejsca zwrócili mi ca³a kwotê zakupu :szczerbaty: . Polecam taki sposób zakoñczenia sprawy!
A co do mlecznego obrazu i innych wad to ewidentnie wina z³ych okularków pluz mo¿e zbyt ma³ej ilo¶ci diafragm (to ma bardziej znaczenie przy jasnych punktowych obiektach).
Nie. W lornetce przy 10 X a w skyluxie z okularem 20 mm czyli chyba oko³o 35X.
Przy wiêkszym powiêkszeniu jako¶æ obrazu zawsze bêdzie gorsza, choæ akurat z okularem 20mm ten refraktor nie zbli¿a siê nawet do teoretycznych granic powiekszenia. Je¶li jeste¶ przekonany, ¿e obraz jest nieakceptowalnie s³aby, to mo¿esz po¿yczyæ od kogo¶ lepszy okular i porównaæ - je¶li obraz te¿ bêdzie z³ej jako¶ci, to byæ mo¿e ten egzemplarz teleskopu ma jak±¶ wadê.
Przy wiêkszym powiêkszeniu jako¶æ obrazu zawsze bêdzie gorsza, choæ akurat z okularem 20mm ten refraktor nie zbli¿a siê nawet do teoretycznych granic powiekszenia. Je¶li jeste¶ przekonany, ¿e obraz jest nieakceptowalnie s³aby, to mo¿esz po¿yczyæ od kogo¶ lepszy okular i porównaæ - je¶li obraz te¿ bêdzie z³ej jako¶ci, to byæ mo¿e ten egzemplarz teleskopu ma jak±¶ wadê.
Przekonany nie jestem bo nie spojrza³em nim jeszcze w niebo, a tylko do tego mia³ mi s³u¿yæ. Nigdy wcze¶niej nie spogl±da³em przez teleskop i to uniemo¿liwia mi realna ocene sytuacji, w ka¿dym bad¼ razie zechce jak najszybciej wypróbowaæ go, o ile pogoda pozwoli ( a ta ostatnio niezbyt ³askawa ;( ) i je¶li wtedy dalej bedzie "mleczny obraz " bedê musia³ siê z nim rozstaæ (mam nadzieje ¿e za zwrotem kosztów).
W dzieñ, szczególnie kiedy wystêpuj± du¿e ró¿nice temperatur, obserwacje "wzd³u¿" atmosfery s± ma³o miarodajne bo powiêkszeniem kumulujesz kot³uj±ce siê warstwy atmosfery. Na spokojnie poczekaj na pogodn± noc i sprawd¼ jako¶æ obrazu na gwiazdach, Ksiê¿ycu i Marsie. I zacznij od najd³u¿szego okularu czyli ok. 20mm.
Potwierdzam radê polarisa -jedn± z mo¿liwych przyczyn nieostrego obrazu odleg³ych obiektow naziemnych mog± byæ silne turbulencje powietrza przy ziemi. Przy obserwacjach na odleg³o¶ci rzêdu ponad pó³ km potrafia nie¼le rozwalaæ obraz ju¿ przy powiêkszeniach niewiele ponad 25x. Dlatego np. lunety obserwacyjne [spottery] czêsto maj± zakres powiêkszeñ do ok. 60x, dosyæ rzadko wiêcej. Z maksymalnych powiêkszeñ takiego sprzêtu korzysta siê i tak tylko w sprzyjaj±cych warunkach, odpowiedniej porze dnia itp.
Pozdrawiam
-J.
P.S. Je¶li u¿ywa³e¶ s³awnej 'soczewki odwracaj±cej', to wg. opinii u¿ytkowników pogarsza ona jako¶æ obrazu w zauwa¿alny sposób. Zwykle te¿ powoduje ona wzrost powiêkszenia o czynik 1.5x, co te¿ robi swoje.
Witam. Kilka dni temu mia³em przyjemno¶æ sprawdziæ mój sprzêt w warukach bojowych. Ksiê¿yc wyglada zjawiskowo, patrz±c przez okular 20mm mo¿na zauwa¿yc mnóstwo szczegó³ów( wiecej niz siê spodziewa³em), obraz jest czysty, jasny w skrócie spe³nia moje oczekiwania. Niestety okular 12 mm oprócz powiêkszenia daje znacznie gorsze jako¶ciowo obrazy. Zd±zy³em te¿ spojrzeæ na M-42 i muszê przyznaæ ¿e wygl±da rewelacyjnie.
Mia³em jeszcze skierowaæ mojego sky-luxa na Marsa i Saturna, ale paskudne chmury zakry³y ca³e niebo. Mam do Was jeszcze pare pytañ a mianowicie :jakich okularów u¿ywaæ do planet - Mars, Saturn ? Czy K-20 da w miarê zadawalaj±ce obrazy ? Czytaj±c forum obi³o mi siê o uszy, ¿e do planet najlepiej stosowaæ najwiêkszego powera, ale jak wspomina³em K-4 i K-12 nie daj± tak ostrych obrazów jak K20.
A i jeszcze jedno bardzo wa¿ne pytanie. Co robiæ by teleskop nie parowa³ od ¶rodka, a w³a¶ciwie czy mo¿na co¶ zrobiæ by tego unikn±æ ? Ostatnio po mro¼nej nocy (-14) wnios³em go do domu i wsadzi³em w wyci±g ten korek anty-kurzowy i co¶ mi mówi³o, ¿e to by³o z³e ;) Po paru minutach zaparowa³ od ¶rodka :( . Do dzisiejsego dnia jest taka lekka mgie³ka od wewnetrznej strony obiektywu. Czy wp³ywa znacz±co wp³ynie na jako¶æ obrazu i jak sie jej pozbyæ ?
Czy mo¿na sk³adaæ teleskop w domu tu¿ o obserwacjach, czy trzeba to robiæ na dworze?
Wiem, ¿e niektóre moje pytania s± dla Was banalne , ale prosze o wyrozumienie ;)
Teleskop wno¶ z powrotem zawsze zakryty z obu stron. Po pewnym czasie, jak ju¿ siê w domciu nagrzeje mniej wiêcej do temperatury otoczenia, mo¿esz na krótko zdj±æ dekielki i przewietrzyæ, je¶li faktycznie ³apie do ¶rodka wilgoæ.
Co do powiêkszeñ: pamiêtaj,¿e Skylux to MA£Y teleskop. Jego rozdzielczo¶æ nigdy nie bêdzie rewelacyjna. Okular 4mm daje Ci zdecydowanie ZA DU¯E powiêkszenie, ponad mo¿liwosci tego refraktorka. Z 12mm masz ¶rednie powiêkszenie <60x, jeszcze sporo poni¿ej sensownego limitu. Mo¿e problem w bardzo kiepskim okularze, mo¿e ostro¶æ nie najlepiej ustawi³e¶, mo¿e obserwowa³e¶ z balkonu z niedomkniêtymi drzwiami przez które bucha gor±ce powietrze,mo¿e nad gor±cym dachem/kominem s±siadów -nie wiem, sporo ró¿nych mo¿liwo¶ci. W okolicach 100x s± ju¿ b. dobrze widoczne efekty zwi±zane z p³ywaniem obrazu na skutek seeingu -turbulencji w atmosferze. Fajnie to widaæ np. na tarczy Ksiê¿yca, ogl±danej przy du¿ych powiêkszeniach z balkonu -jakby¶ pr±dy w akwarium widzia³.
Pozdrawiam
-J.
Ten post by³ edytowany przez
Jarek dnia: 08 February 2010 - 20:03
mia³em SkyLuxa kilka lat ale rzadko go u¿ywa³em
do¶æ dobrze spisywa³ siê z okularem 9 mm. My¶lê, ¿e max co on potrafi znie¶æ to 7 mm
przy takich powiêkszeniach widaæ ju¿ sporo kraterów na Ksiê¿ycu, pasy na Jowiszu i wyra¼nie widoczne s± pier¶cienie Saturna
do¶æ dobrze spisywa³ siê K20 ale znacznie lepszy obraz by³ z Plosslem 25 mm
niezbêdny mo¿e okazaæ siê ma³y tuning. Ja po pierwszych obserwacjach skróci³em winietuj±cy wyci±g (fragment z diafragm±) i nieco go usztywni³em oraz poprawi³em wyczernienie. Komfort obserwacji wyra¼nie siê poprawi³. Warto te¿ usun±æ diafragmê z szukacza oraz porz±dnie go wyczerniæ
pozdrawiam
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl