Rodzaje szk³a w refraktorach ED czyli dylematy przedzakupowe... 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Jestem na etapie zakupu refraktora 80ED i chcia³bym poradziæ siê Was w nastêpuj±cej kwestii:

Na ile rodzaj u¿ytego szk³a w obiektywie determinuje jako¶æ obrazu dawanego przez dany refraktor.
Pytam siê gdy¿ ju¿ jestem prawie zdecydowany na zakup WO ZS II 80 ED
http://www.optcorp.c...0-613-1227-9721
W opisie napisane jest, ¿e:

Doublet ED, using premimum Ohara FPL-51 Japanese glass, air-spaced, in CNC-machined ultra high precision lens cell.
Z kolei popularne w Polsce Synty i Oriony u¿ywaj± FPL-53.
Czyta³em trochê opinii na ten temat i du¿o rozja¶ni³ mi ten w±tek na Cloudynights:
http://www.cloudynights.com/ubbthreads/sho...94/Main/1185928
Generalnie wywnioskowa³em z niego, ze po prostu z FPL-53 ³atwiej produkuje siê dobrze skorygowane obiektywy, choæ ten sam efekt mo¿na uzyskaæ z FPL-51, choæ wiêkszym nak³adem pracy.
Zreszt± wiele wysokiej jako¶ci teleskopów najlepszych producentów u¿ywa FPL-51
W w±tku tym jest wypowied¼ M.Ludesa (który raczej wie co mówi ;) ), który stwierdzi³, ¿e szk³o szk³u nierówne i mo¿na kupiæ tanie FPL-53 gorszej jako¶ci, które mo¿e okazaæ siê gorsze od przyzwoitego FPL-51...
Je¿eli macie jakie¶ spostrze¿enia w tym temacie proszê o opinie.
Wkrótce zamierzam zamówiæ ten refraktor, prze¶ledzi³em ju¿ trochê opinii o nim i raczej nie znalaz³em jaki¶ z³ych opinii o nim, ale przed zakupem wolê siê upewniæ.
Mam pro¶bê do Adama J. - tak naprawdê Twoje og³oszenie w dziale zakupowym sk³oni³o mnie do napisania tego postu - dlaczego zale¿y Ci na tym, aby kupowany ED by³ koniecznie oparty na FPL-53?

Pozdrawiam,

Piotrek



Cze¶æ!
Nie chce Ci mieszaæ ale zamieszczê tylko znaleziony wykres dotycz±cy aberacji chromatycznej dla WO ZS 66mm SD Apo, którego mam oraz WO ZS 80mm II ED Apo.
Wiem jak to jest u mnie, czyli aberry jest tyle co nic (tylko ¿e w 66mm jest to ³atwiejsze do skorygowania), ale gdzie¶ czyta³em (tylko naprawde nie pamiêtam gdzie) ¿e o ile do wizuala ten Edek jest spoko to do astro-foto ju¿ s± w±tpliwo¶ci (skutek ró¿nicy pomiêdzy FPL-51 a FPL-53).





Co do jako¶ci wykonania reszty elementów w refraktorach WO, to jednoznacznie nale¿y powiedzieæ: I Klasa.
Pozdrawiam :Beer:
Ten post by³ edytowany przez Piotrek L. dnia: 20 October 2007 - 20:27
Jak juz opanujesz kweistie szkie³ to we¼ jeszcze pod uwagê inne firmy poza WO... w sumie klasa wykonania tego typu telepów nasuwa my¶l, ¿e wychodza one z jednej fabryki ( czyli równie dobre wykoanie ).... a ró¿nice w cenach s±... i to czasem duze.


Nie chce Ci mieszaæ ale zamieszczê tylko znaleziony wykres dotycz±cy aberacji chromatycznej dla WO ZS 66mm SD Apo, którego mam oraz WO ZS 80mm II ED Apo.
Wiem jak to jest u mnie, czyli aberry jest tyle co nic (tylko ¿e w 66mm jest to ³atwiejsze do skorygowania), ale gdzie¶ czyta³em (tylko naprawde nie pamiêtam gdzie) ¿e o ile do wizuala ten Edek jest spoko to do astro-foto ju¿ s± w±tpliwo¶ci (skutek ró¿nicy pomiêdzy FPL-51 a FPL-53).

Dziêki za odpowied¼ i wykresy. Faktycznie ró¿nica jest widoczna - lecz o ile dobrze widzê to na wykresie ZS II 80 ED zakres d³ugo¶ci fali jest trochê wiêkszy po obu stronach. Wiêc je¿eli uwzglêdniaæ tylko d³ugo¶ci fali pokazane na wykresie z ZS 66 ED to ju¿ nie powinno byæ du¿o gorzej. Skoro nie widzisz abbery w swoim 66 to my¶lê, ¿e w ZSII 80 te¿ bêdzie znikoma. Przecie¿ w koñcu to nie triplet... A przecie¿ SW i Orion ED 80 te¿ nie s± w 100% wolne od abberacji...
Sprzêt w przewidywalnej perspektywie kupujê do wizuala. Na razie nie zamierzam bawiæ siê powa¿nie w astrofotografiê. Mo¿e popróbujê zdjêæ samolotów lataj±cych nad moim blokiem jak ju¿ bêdê mia³ lustrzankê. Ale nie traktujê tego jako¶ super powa¿nie.


Jak juz opanujesz kweistie szkie³ to we¼ jeszcze pod uwagê inne firmy poza WO... w sumie klasa wykonania tego typu telepów nasuwa my¶l, ¿e wychodza one z jednej fabryki ( czyli równie dobre wykoanie ).... a ró¿nice w cenach s±... i to czasem duze.
Tzn. jakie firmy masz na my¶li? Chodzi mi o teleskopy porównywalne cenowo a wykonane równie precyzyjnie z takim samym wyposa¿eniem. Je¿eli chodzi Ci o Stellarvue - to niestety cenowo jest du¿o mniej korzystny bo za niemal t± sam± cenê jest do kupienia sama tuba SV. A w zestawie WO masz: walizkê, i 2" Dielektryczn± k±tówkê. Nie wspomnê o anodowanym aluminium -czyli brak problemów z odpryskuj±c± farb± jak np. w SW.
A moim za³o¿eniem jest w tej chwili zakup w³a¶nie tuba+k±tówka+walizka i gdybym jeszcze musia³ to dokupowaæ osobno to przekroczy³bym mój bud¿et.
Kurcze w ogóle na pocz±tku to chcia³em kupiæ achromata, pó¼niej jak nazbiera³em wiêcej to ju¿ jakiego¶ ED-ka, a jak uzbiera³em jeszcze wiêcej to chcia³oby siê co¶ jeszcze lepszego. Ale te¿ nie mo¿na zbieraæ w nieskoñczono¶æ... :Boink:



cze¶æ,
wg mnie dobr± 80-tkê warto mieæ zawsze, jest to chyba optymalna ¶rednica jak na teleskop podró¿ny, tak¿e nie zastanawiaj siê. Ja rok temu kupi³em WO ZS80 FD i jestem bardzo zadowolony. To jest model ze szk³em FPL-53,którego ju¿ nie ma w sprzeda¿y, jest tylko na rynku wtórnym. Id±c za ciosem od 3 tygodni mam wiêkszego brata, czyli WO ZS110 Apo. Jest trochê lepiej skorygowany od 80-tki, ale mobilno¶æ ju¿ niestety nie ta, st±d mniejsza rura oczywi¶cie zostaje u mnie. Je¶li chcesz sobie sprawiæ tak± 80-tke jak moja to na AstroMarcie za $600-$750 mo¿na ja nabyæ razem z diagonalem. Ponoæ ró¿nica FPL51 a FPL53 w tych rurkach jest widoczna, szczególnie na Ksiê¿ycu.
pozdrawiam,
£ukasz

http://images34.fotosik.pl/8/503219fc234e61b7m.jpg http://images34.fotosik.pl/8/f406942aa824d784m.jpg http://images33.fotosik.pl/8/b7313fa20b702408m.jpg

WITAM
to strasznie skomplikowany temat tak naprwde marketing co nabywca chce uslyszec [kiedys pracowalem a apm telscopes i znam to od kuchni ] napewno cena jest istotna wiec wiekszosc optyki jest wykonywana w chinach
oraz szkla z chin nikt ci nie powie jakiego szkla uzyje to sa spekulacje na podstawie danych z katalogow
wiec
ok4 drogie rosyjskie to FK schott tez drogie FC Corning France drogie FCD hoya drogie FPL ohara drogie wiec zostaly chiny
nie martw sie tez glupieje od tego wszystkiego ale tylko pranie takie jakie zrobil adam j z fotkami daje pelny obraz refactorow [wizual 1000 usd to minimum na 4 refractor astrofoto minimum 2000 usd tego nie zmienimy bo takie sa ceny szkla reasumujac wydaje mi sie ze wersja william optics 80 jest do przyjecia ale nie spodziewaj sie lepszego obrazu od 80 ed tylko ladniejsze wykonanie wyciag napisy
to tylko moje subiektywne zdane po 15 latch zainteresowania astronomia duzo czytania roznych forum w 3 jezykach
pozdrawiam serdecznie adam

¯eby by³o jasne: nie oczekuje po tym refraktorze lepszej jako¶ci obrazu ni¿ w np. SW ED80 czy w Orionie. Szczególnie ¿e ZSII80ED ma odrobinê wiêksz± ¶wiat³osi³e a wtedy aberre trudniej utrzymaæ w ryzach.
Wystarczy mi je¿eli obrazy z tych teleskopów bêd± porównywalnie dobre.
A to ¿e WO jest trochê dro¿szy to mi nie przeszkadza bior±c pod uwagê pewne szczegó³y, których brak pewnie dra¿ni³by mnie w SW czy Orionie czyli:
- 2" Diel diagonal
- 10:1, obrotowy focuser
- wysuwany odro¶nik
- krótsza tuba/wiêksza ¶wiat³osi³a (zarówno zaleta jak i wada ale dla mnie bardziej na + )
- ogólna jako¶æ wykonania.

Dodam jeszcze, ¿e czytaj±c opinie u¿ytkowników o tym ED-ku na zagraniczych forach raczej spotyka³em siê z opiniami, ze róznice miêdzy nim a du¿o dro¿szymi tripletami s± nieznaczne i niewspó³mierne do ró¿nicy w cenie. Oczywi¶cie traktujê to z pewn± rezerw±, ale my¶lê ¿e jako¶ci optyki co najmniej na poziomie ED-ków Oriona czy SW mogê oczekiwaæ...
Ten post by³ edytowany przez okon dnia: 21 October 2007 - 00:37
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl