Refraktor Sky Watcher 120/1000 

Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze

Mam pro¶bê do Forumowiczów praktyków, a do tego Jachrankowców.

Otó¿ zakupi³em niedawno w komisie Astrokraka taki oto zestaw:

- tuba optyczna refraktora Sky Watcher 120/1000
- szukacz Soligor 8x50 (4,6°, z krzy¿em)
- g³owica monta¿u Soligora z lunetk± celownicz±

Mia³ byæ uniwersalny - ¶wiat³osi³a: F/8,3

Do tego dorzuci³em swój wolny do tej pory drewniany statyw geodezyjny.

Ów komplet pojawi siê w Jachrance, jednak¿e bez w³a¶ciciela w mojej osobie.

Bardzo prosi³bym osoby maj±ce w Jachrance nieco mniej alkoholu we krwi i nieco wiêcej czasu, a chc±ce po¶wiêciæ mojej zabawce chwilê (lub wiêcej) o konstruktywne "wyszydzenie" tego kompletu w warunkach polowych. Zazwyczaj napadamy w³a¶cicieli sprzêtu z "poleceniami" szybkiego przetestowania swojego sprzêtu i opisywania na Forum jego mo¿liwo¶ci (czyli w sumie opisywania swoich bardzo subiektywnych doznañ). T± raz± sytuacja ma charakter odwrotny - w³a¶ciciel prosi pozosta³ych (chêtnych) o krytyczne uwagi, konstruktywne spostrze¿enia i takie tam inne docinki :-) Chêtnie je potem porównam z moimi w³asnymi doznaniami.

Tak± rurê (ale posadzon± na EQ-5) mo¿na zobaczyæ na stronie:
http://www.skywatche...ductsTREFR.html

Szczegó³y i trochê naci±gane konkrety s± tutaj:
http://www.skywatche...om/1201EQ5.html

Piszê "naci±gane", bo taka np. rozdzielczo¶æ przy aperturze 120 mm wynosi tam 0,96" (z nieco innego, bardziej optymistycznego, wzoru: 115/D - u nas by³oby to ponad 1"). Na stronach www refraktor ten ma cieniutki szukacz 6x30, który zosta³ zmieniony na Soligora 8x50.
Monta¿, który chcê z nim sprawdziæ, biorê na próbê - to chwalony przez jednych, wy¶miewany przez drugich typowy Soligor. Tuba optyczna ma "tylko" ok. 5-6 kg, a ja nie zmierzam robiæ fotek - powinien wiêc wystarczyæ. O napêdzie pomy¶lê potem (na razie ¿ona wycofa³a swojego ambasadora na konsultacje). Aluminiowe szczud³a zast±piê niewzruszonym, starym, dobrym, dwudzielnym, drewnianym trójnogiem teodolitowym.

Uprzedzam, ¿e chodzi³o mi o zestaw w miarê wypasiony (je¶li poni¿ej APO mo¿na mówiæ o wypasaniu sprzêtu :-) ), przy jednoczesnym zachowaniu (!) jego mobilno¶ci. Wiêksze monta¿e (EQ-5 i EQ-6), zw³aszcza ten drugi, maj± nieco mniej wspólnego ze s³owem "mobilno¶æ", a rura 150/1200 mm jest za d³uga (128 cm), no i wymaga³aby wiêkszego ni¿ proponuje Soligor monta¿u. Poza tym, 150/1200 ma inne wady - cenê i nieobecno¶æ w Polsce.

Okulary do niego mam. Miejsce na tylnym siedzeniu lub w 500 litrowym  baga¿niku jest.

P.S. Pamiêtacie zapewne moje posty na teleskopach.pl z rozwa¿aniami na temat zbudowania w Astrokraku refraktora na bazie szkie³ka TMB od Ludesa. Mia³ to byæ co najwy¿ej (!) achromat 127/1000. Jednak samo szkie³ko kosztuje tam od 545 euro wzwy¿.
Uwa¿ne i wnikliwe studia stron internetowych sugeruj± nie¶mia³o, ¿e byæ mo¿e rzeczone szk³a pochodz± nawet z tej samej fabryki, tyle ¿e Ludes (nie Chiñczyk) jest pewnie bardziej wybredny w ich selekcji. Je¶li nie z tej samej fabryki, to i tak nie jest to problem.
TMB 127/1000 z monta¿em, statywem i gad¿etami kosztowa³oby znacznie wiêcej ni¿ zestaw, który proszê oceniæ na ¿ywo w Jachrance, a za który da³em 3.000 z³. (bez trójnogu, bo mam w³asny). Szk³o podobno jest bia³e, a pow³oki szaro-niebieskie. "Bajerem" rozg³aszanym przez firmê S-W jest wyci±gniêta za zewn±trz tuby mo¿liwo¶æ regulacji po³o¿enia obiektywu.



Ja z checia skonfrontuje z nim mojego Celestrona 150/1200 (EQ5 na ciezkim drewnianym statywie).

Ciekawy jestem, czy bedzie jakas wyrazna roznica - bo w cenie niestety jest. 120 jest mniejsza i na pewno bardzie mobile. Z 2 120 mozna zmontowac fajne bino ;)

Kapitano;
a jaki by³ cel zakupu tego refraktora?  Przecie¿ masz ju¿ co¶ w tym wymiarze.  
O¶wieæ mnie, bo ostation chcia³em kupiæ drugi refraktor w wymiarze 150/1200, ale pomy¶la³em, ¿e chyba posiadanie  dwóch to nie ma jakiego¶ g³êbszego celu.

Chyba, ze 2 jednakowych! Widok stereo np jowisza przy 200x to musi byc wrazenie :)



Oceñcie te¿ dobrze ten szukacz Soligora. Ma bardzo dobr± cene w porównaniu z szukaczem NPZ z Himpola. Ciekawy jestem waszych opini na jego temat. Poprosze te¿ Andrzeja (£ysego) aby zabra³ do Jachranki swój 8x50 NPZ i porówna³ go z 8x50 Soligor'owskim.

El
Czy bêdziesz co¶ kombinowa³ z apokorectorem, krótko mówi±c czy zamierzasz go kupiæ w przysz³o¶ci do swojej nowej rury?

Jest tak:

1/ Kupi³em 120/1000, bo korzystam z Carl Zeissa 100/1000 and I want more...

2/ Kupi³em 120/1000, bo Carl Zeiss Jena Amatourfernhor 100/1000 jest "s³u¿bowy" i mogê robiæ z nim wszystko, tylko nie pomy¶leæ lub powiedzieæ, ¿e jest mój (!)

3/ Kupi³em 120/1000, bo ten 100/1000 pracuje na fiku¶nym monta¿ostatywie o wadze 118 kg (sto osiemna¶cie). Ciê¿ko to wynie¶æ z pracy, nawet z b³ogos³awieñstwem prze³o¿onych.

4/ Kupi³em 120/1000, bo da siê o nim jeszcze powiedzieæ "kompaktowy", w przeciwieñstwie do czegokolwiek pokroju 150/1200. Tego Celestrona zazdro¶ci³em Jesionowi i dalej bêdê zazdro¶ci³, bo to 56% wiêcej ¶wiat³a i wy¿sza rozdzielczo¶æ. Jednak¿e, 150/1200 + odpowiedni monta¿ + odpowiedni statyw = kolubryna. Bez przesadyzmu, rzecz jasna, ale na pewno mniej porêczna od mniejszej i l¿ejszej (i tañszej) i nie wymagaj±cej rusztowania jak krzywa wie¿a w - przepraszam za s³owo - Pizie rury 120-tki.

5/ W kwestii apokorektora. Jest on w tej chwili dro¿szy od ca³ego zestawu bez apokorektora. Jednak zamierzam ju¿ teraz poddaæ "przysz³o¶ciowo" obiektyw stosownym testom "ludesowo-p³eszkowym" i mieæ w szufladzie kwit, na podstawie którego bêdzie mo¿na zaprojektowaæ odpowiedni chromacor. Mo¿e nie jutro, ale w niedalekiej przysz³o¶ci na pewno. Chyba, ¿e bêdê zawiedziony tym refraktorem, to wodotryski nie bêd± mnie rajcowaæ. Je¿eli nie lubisz swojego samochodu, to po co mu kupowaæ alufelgi   ;)

Je¿eli Wasze i moje odczucia, tudzie¿ doznania, bêd± tak pozytywne, jak pierwszych dwóch testerów, to zakup w ci±gu najbli¿szych lat jakiego¶ "Chromacora III Nova 'de luxe' Pro" bêdzie wisia³ nade mn±, jak miecz Demoklesa. A po drodze s± przecie¿ jakie¶ filtry, przystawki, skrzynki, suszarki, poduszki powietrzne i inne ABS-y.

P.S. Podobno ten Sky Watcher (ten egzemplarz - bo i tu mo¿e byæ ró¿nie) zacz±³ wykazywaæ "kolorki" (fiolet) dopiero przy 240x (?) i to tylko na Jowiszu. Saturn by³ dalej OK. No, ale to tylko Sky Watcher...
Nie wiem, nie widzia³em. Zobaczê. Przepraszam, zobaczymy...

Witam wszystkich!
Mia³em okazjê tydzieñ temu wraz z Januszem P. i Turem popatrzeæ sobie przez ten refraktor (czy¿by to by³ w³a¶nie Twój egzemplarz?). Warunki do obserwacji nie by³y rewelacyjne, ale mimo to pierwsze testy wypad³y obiecuj±co. Przede wszystkim planety wypad³y bardzo dobrze. Na Saturnie wiele szczegó³ów, kontrastowy i ostry obraz przy 240x. Podobnie jak na Jowiszu. Mieli¶my w u¿yciu równie¿ "pó³metrówkê" Tura, wiêc by³a okazja do porównañ. Byæ mo¿e takie porównanie wielkiego Dobsona z tym refraktorem wydaje sie trochê bezsensowne, ale np. obrazy planet w tej Syncie by³y porównywalne co do jako¶ci. Je¶li chodzi o galaktyki i mg³awice, to du¿y ten Newton zdecydowanie wygrywa, ale tak musi byæ z powodu jego wielko¶ci, zreszt± i tak nie by³ on przygotowany w pe³ni do obserwacji (by³y drobne problemy z lustrem). Próbowali¶my równie¿ Syntê na Plejadach i Eskimosie. Plejady wypad³y bardzo dobrze - du¿y kontrast, punktowe obrazy gwiazd i mg³awica wokó³ Merope! Przy Eskimosie warunki zaczyna³y siê ju¿ psuæ, wiêc trudno o w miarê obiektywn± ocenê.

Generalnie taka wielko¶æ refraktora jak dla mnie jest optymalna. Jest on jeszcze ³atwy do przenoszenia i zmie¶ci siê w ka¿dym samochodzie. Jako¶æ jak na chiñszczyznê jest bardzo przyzwoita. Chromacorr na pewno by tu jeszcze pomóg³, ale nie jest on konieczno¶ci±, aby ten refraktor dawa³ du¿o przyjemno¶ci podczas obserwacji. Zreszt± jak bêdzie wreszcie jaka¶ okazja aby wypróbowaæ z chromacorrem, to dopiero bêdzie mo¿na siê wypowiadaæ na ten temat.

Co do wad tego refraktora, to na razie nie bedê siê wypowiada³, gdy¿ za ma³o mia³em z nim do czynienia. Jednak nawet po tak krótkim te¶cie mogê chyba powiedzieæ ¿e wypad³ on pozytywnie   :)

Pozdrawiam


Chromacorr na pewno by tu jeszcze pomóg³, ale nie jest on konieczno¶ci±, aby ten refraktor dawa³ du¿o przyjemno¶ci podczas obserwacji.

Chromacor zrobi tu duzo - bardzo duzo szczegolnie jezeli ktos lubi planety. Bardzo mocno sledze ten temat i nie ma watpliwosci - ze to skok jakosciowy. Kazdy kto patrzyl przez duze APO ten wie, o co chodzi!

Wazne jest jednak to powyzsze twierdzenie - ze bez chromacora tez jest super! Ja kupilem tego celestrona typowo pod chromacora i bez niego nie oczekiwalem jakis rewelacji - okazalo sie zupelnie inaczej :)

Jezeli ta synta to w 100% ta sama jakosc co ten moj celestron to jestem pewny ze bedziesz zachwycony.

Czy ja dobrze widze, ze ta synta nie ma 2" wyciagu?
To dziwne!!! Tym bardziej ze 102 ma takowy!

Spróbowa³by nie mieæ! Ma 2" wyci±g. Nie doczyta³e¶   :)

Nurtuje mnie ten montaz, który wa¿y 118 kg.  Bardzo stabilne urz±dzenie.  Czy to konstrukcja w³asna?  A mo¿e by tak kilka fotek pogl±dowych?

To zapewne Zeissowska kolumna ze stop± betonow±, tachali¶my kiedy¶ co¶ takiego pod Meniccasa 150/2250 Zeissa na ktorys tam nasty obóz astronomiczny na Lubomirze i po wsadzeniu na wóz i oparciu o lotrê chcia³o to z miejsca przewrócic furmankê, ale Koñ i Wo¼nica nie  pozwoli³ na to kochanej grawitacji   ;)
Ca³y ekwipiunek obozowy kiedy¶ wywozili¶my konnym wozem na wysok± górsk±a ³±kê pod naprawdê wtedy jeszcze czarne niebo  ;D ;D ;D ;D ;D ;D ;D

To dopiero armata ten Meniccas 150/2250! El Capitano, mo¿e zrobi³ by¶ jakie¶ fotki tego monta¿u je¶li to te¿ stary Zeiss ? Ciê¿ki i toporny, ale jako stacjonarny sprawuje siê chyba znakomicie. Te¿ chyba by siê nada³ pod tego 150/2250 Zeissa. Pozdrawiam! Rysiek

Albo znajdê instrukcjê z fotkami czarnobia³ymi, albo obfotografujê To przy okazji i pode¶lê na forum.

Ry¶ku nie napalaj siê to monta¿ do dydaktyki i ma PE wiekszy ni¿ EQ 5 i 6 razem wziête, z krótk± rur± Meniscasa to jako¶ chodzi ale z d³ugim refraktorem to nieporozumienie :( :o :( :o
Niestety i tym razem jego masa nie stanowi o jego sztywno¶ci  ???

Ja go tylko chcia³em zobaczyæ . Nie mam zamiaru do takiego czego¶ siê przymierzaæ  ;D. Zbyt ciê¿ki . My¶la³em, ¿e taki masywny monta¿ i z d³ug± rur± sobie poradzi  ???. Wiem, ¿e ciê¿ki nie musi oznaczaæ sztywny i dobry, ale ponad 100kg !? Pozdrawiam! Rysiek

Na prosbe El Capitano zamieszczam obiecana fotke refraktora AF 100/1000.

http://astronomia.net.pl/graf/AF100.JPG

Carl Zeiss Jena Amateurfernrohr mit AS-Objektiv 100/1000.
Masse der Standardausruestung mit Behaelter - c.a. 118 kg.

P.S. Oprócz tego refraktora (AS 100/1000) produkowany byl takze
komplet "lekki" z obiektywem APQ (nie APO) o masie calkowitej 104 kg
(73 kg kolumna + 23 kg glowica + 8 kg refraktor).

To siê nazywa szybki refraktorek  ;D

Dziêki Wam Bartku i El Capitano za fotkê. O to mi chodzi³o. Wiem teraz sk±d ta waga zestawu  ;D. Nie ¶miem nawet pytaæ jakie daje obrazy ten refraktor, bo to przecie¿ Zeiss. Wiem, ¿e nie apo, ale ciekawa by³a by konfrontacja ze wspó³czesnymi refraktorami jak np. Ta³ 100RS. Pozdrawiam! Rysiek

Witam.
No ta podstawka to musi byæ chyba z pelnego metalu albo zalana betonem... Zastanawiam siê czemu ma s³u¿yæ takie przygwo¿dzenie sprzêtu "ultra-hard". Je¶li stabilno¶ci to chyba przesada, mo¿e chodzi o rabusiów??? ;)
P.s. Co do 120-ki Synty chêtnie obejrzê, tym bardziej ¿e ma interesuj±c± F, niemal "do wszystkiego".
Pozdr.

To siê da zrobiæ, przywo¿ê j± dla El.. w pe³nym rynsztunku bojowym :) :D ;D

Ryszardo!
Ty niestety jeszcze czekasz na swoje TMB :'(. Ale chyba ju¿ nied³ugo. Bardzo jestem ciekawy dawanych przez niego obrazów. Mo¿esz podaæ jak±¶ przybli¿on± datê przywozy do Polski

W pe³nym rynsztunku, czyli na monta¿u Soligora. No ciekawy jestem jak wypadnie konfrontacja z ruskimi setkami.

Andrzejku trzymaj rêke na pulsie i dbaj o w miare obiektywne porównania. W koñcu znasz ¶wietnie rosyjskie soczewy.

Do Andrzeja Lysego:
Ten fiku¶ny sto¿ek z kolumn± pod g³owicê monta¿u na powy¿szej fotce stoi na trzech a¿urowych nó¿kach z gwintow± regulacj± wypoziomowania - s³oñ na mocnych zapa³kach. £atwo siê go przesuwa po terakocie tarasu wokó³ planetarium, ale ukra¶æ to faktycznie ciê¿ko. Dodam, ¿e stoi pod go³ym niebem od dwudziestu paru lat. Moi poprzednicy nawet nie chowali go na zimê do ¶rodka   :)

Do Martela:
Z Soligora bêdzie tylko g³owica. Drewniany trójnóg, to podobno stara zeissowska robota - nawet o tym nie wiedzia³em.

Z jednej strony egoistycznie trzymam kciuki za brak pogody obserwacyjnej, ¿eby za mocno nie ¿a³owaæ swojej nieobecno¶ci w Jachrance   ;) . Z drugiej strony chcia³bym, aby owe testy, na które ¶miem Was naci±gaæ, mia³y odpowiednie i obiektywne warunki.

To siê dopiero nazywa ambiwalencja uczuæ!  ;D

Ja z autopsji powiem, ¿e na jakie¶ pe³ne full-testy w Jachrance to bym nie liczy³. Bêdzie tyle ludzi i  sprzêtu co opinii o nim. Oczywi¶cie zak³adam, ¿e marzenia EL o kiepskiej pogodzie (wynikaj±ce ze zwyk³ej zawi¶ci, niskich uczuæ via pies ogrodnika i czarnoksiêskich zaklêæ
siê nie spe³ni±-oczywi¶cie ¿artujê...)
P.s. Na prawdziwe przetestowanie lepiej umówiæ siê w w±skim gronie i mieæ na to sporo czasu.
Pozdr.

No w³a¶nie. Z t± propozycj± przetestowania refraktora w Jachrace to bardziej chodzi³o mi o powiadomienie osób, które pewnie chcia³yby poznaæ efekty takich testów, ¿e sprzêt takowy bêdzie do ich dyspozycji na "spêdzie", i ¿e bêdzie mo¿na go obiektywnie pomacaæ, a nie czytaæ o nim nieco subiektywne teksty.
Tydzieñ po Jachrance mamy pokazy publiczne sprzêtu i nieba dla gimnazjum w Lêborku. Kameralnie, w kilka osób z Oddzia³u Pomorskiego, parê dni po I kwadrze i -  miejmy nadziejê - tym razem ju¿ przy dobrej pogodzie   ;) .

P.S. Z tym psem ogrodnika to niewiele siê pomyli³e¶   :) . Podobno jest co¶ takiego mimowolnego w ka¿dym z nas, nawet w najwiêkszych filantropach.

Pogoda na Jachrankê wed³ug prognoz wygl±da raczej marnie, wiêc El ma szanse   :(

Lotar, to TMB mia³o byæ w grudniu 2002, ale Ludes mia³ po¶lizg z tubusem ( podwykonawca w Belgii) i sprzêt do mnie nie dotar³. :'( Teraz jestem uzale¿niony od moich znajomych u których jest refraktor. Obiecuj± , ¿e na Wielkanoc. Mnie ju¿ krew zalewa, planety uciekaj±, tylko jeszcze Mars pozostawia nadziejê   ;) . Jak bêdzie to zaraz co¶ opiszê. Pozdrawiam! Rysiek

Mo¿e ten front szybciej przejdzie i znajdziemy siê w pogodnym i cieplym oczku ni¿u z czarnym niebem  ;D ;D ;D

Nie liczy³bym na to pogodne oczko ni¿u, gdy¿ przesuwa siê on wyra¼nie na pó³noc od Polski i na pewno nie zahaczy o nasze strony.

Wygl±da na to, ¿e pomiêdzy ni¿em z rejonu pó³nocnej Rosji i wy¿em z okolic Wysp Brytyjskich utworzy siê korytarz, którym zimne i wilgotne powietrze sp³ynie w kierunku Polski.
Z dnia na dzieñ powinno byæ coraz ch³odniej i najprawdopodobniej bêd± wystêpowaæ przelotne opady deszczu i ¶niegu.
Poniewa¿ to kwiecieñ to mo¿na siê spodziewaæ przeja¶nieñ miêdzy opadami i lokalnie bardzo czystego niepa (sp³yw powietrza arktycznego), ale niestety tak¿e nieprzyjemnego wiatru z pó³nocy.

Ubierzcie siê ciep³o!

Robert Bodzoñ

pogoda raczej bêdzie do dupy.
Jak to mówi±: biednemu zawsze ¶nieg,deszcz i chmury w oczy...

Drogi El_Capitano,
niestety nie testowalismy Twojego sprzêtu, bo nie zd±¿yli¶my wystawiæ przed zmian± pogody.
Co do decyzji o zmianie szukacza na 8x50, to raczej by³ bardzo dobry pomys³, gdy¿ ma³e szukacze s± nieporozumieniem. Choæ najlepszy by³by pewnie ten ruski 8x50 albo telerad.
Co do statywu teodolitowego, to koniecznie trzeba pomy¶leæ o jakim¶ trójniczku wi±¿±cym nó¿ki t.j. co¶ jak pó³eczka na browar.
Nie mieli¶my wolnej z³±czki k±towej do testów.
Szkoda ¿e zlot by³ taki krótki.
http://www.astrosped...pl/p4060110.jpg
Jak widac na fotce podoba³ mi siê i koledze te¿.

Wczoraj po raz pierwszy mia³em okazjê dziêki uprzejmo¶ci Czarka Wieruckiego, jego ma³¿onki oraz niebios ogl±daæ w podgdañskich Kolbudach niebo takie, jakie mo¿e przychyliæ obserwatorowi tytu³owy refraktor Synta "Sky Watcher" 120/1000.
By³o nas trzech - Czarek W., Grzegorz Tissler (GTI) i ja - w ka¿dym z nas inna krew, ale jeden przy¶wieca³ nam cel: lookn±æ na Ksiê¿yc, Jowisza i Saturna przez mój nowy nabytek, a tak¿e zobaczyæ w akcji Czarkowego ETX-a, co nieco porównaæ, daæ siê sfotografowaæ Grzegorzowi i poczuæ niesamowity power Naglerów Czarka oraz nowych okularów Soligora z serii RKE 26, 32 i 40 mm.
Czarek, dziêki któremu refraktor dojecha³ bezpiecznie z Jachranki do Trójmiasta (jeszcze raz wielkie dziêki!), bada³ go te¿ wcze¶niej wykorzystuj±c sobotnie niebo i obieca³ skrobn±æ tu nieco wiêcej. Ja, jako zszokowany w³a¶ciciel, nie mogê opanowaæ dr¿enia d³oni i móg³bym nie trafiaj±c w klawiaturê napisac co¶ nie tak lub mniej obiektywnie.

Na pewno pierwsza niedoskona³o¶æ zestawu, to nieco niepokoj±cy (ale nie przeszkadzaj±cy) nieznaczny martwy luz na obu osiach monta¿u Soligora. Mo¿e trzeba co¶ jeszcze dokrêciæ. No ale to monta¿, a dyskusja mia³a byæ o refraktorze...

Nasze najbli¿sze plany obserwacyjne, gdzie bêdê wozi³ ze sob± swoje dotychczasowe sprzêta, to pokazy nieba w Trójmie¶cie 25-go kwietnia na Skwerze Ko¶ciuszki i 10-go maja w Lêborku. Nie zapominamy te¿ o zaæmieniu czê¶ciowym S³oñca, które zamierzamy (Oddzia³ Pomorski PTMA i jego go¶cie) ogl±daæ znad Zatoki Gdañskiej, sk±d bêdzie widoczne ono w ca³o¶ci. W miêdzyczasie (7-go maja) odbêdzie siê parada Merkurego przed tarcz± S³oñca.

Tyle na razie...

No i nie napisal ;) )))))))
Napisz, jak wrazenia i odczucia z pola?

No có¿. Nie spodziewa³em siê, ¿e bêdzie a¿ tak dobrze. Przy czym ¶wiadom jestem ograniczeñ, jakie wprowadzi³ nienajlepszy wczorajszy seing (syf + smog w powietrzu + Ksiê¿yc wysoko roz¶wietlaj±cy niebo i rozpraszaj±cy siê na zanieczyszczeniach powietrza). Ostro¶æ i jasno¶æ Ksiê¿yca nie podlega³a dyskusji. Na Jowiszu piêkne zawirowania chmur przy pasach równikowych i rzekomo czerwona plama. Jasno¶æ i kontra¶cik spoko. Pierwsze nieznaczne kolorki (g³ównie delikatny fiolet, rzecz jasna) przy powerowaniu powy¿ej stukilkudziesiêciu. Nie pamiêtam ile dok³adnie, bo to Czarek ¿onglowa³ s³oikami, excuse me, swoimi okularami. Powiêkszenia powy¿ej 200x by³y zno¶ne, ale dawa³ siê odczuæ wp³yw s³abego seingu. Saturn nadzwyczaj plastyczny z piêknym zaokr±gleniem zacienionej czê¶ci tarczy, cieniem na pier¶cieniach i jasnym pasem równikowym.
Na inne obiekty nie patrzyli¶my ze wzglêdu na s³ab± widzialno¶æ i ograniczenie czasowe - mieli¶my tylko 3 godziny, które zlecia³y szybko jak cholera.
Ode mnie do Czarka jest prawie 40 km (mieszkamy na przeciwleg³ych koñcach Trójmiasta), ale dziêki obwodnicy i prêdko¶ci równej zalecanemu powerowi w polskich warunkach w domu znalaz³em siê b³yskawicznie. ¯ona po tym zakupie jeszcze rzadko siê do mnie odzywa (wezwa³a swojego ambasadora na konsultacje), ale mam nadziejê, ¿e jej przejdzie. W ka¿dym b±d¼ razie wpu¶ci³a mnie do domu.

P.S. Drewniany trójnóg zeissowski, lunetka biegunowa i zmieniony szukacz (z 6x30 na 8x50) - spoko.
Odebra³em te¿ ¿urawia a la Poruczko (lifting by Astrokrak), ale targany kolejnymi astroorgazmami nie mia³em nawet czasu wyj±æ lornetki z baga¿nika.

Hej,

Recenzja wysz³a trochê d³uga zamieszczam j± poni¿ej w paru kawa³kach.

Pozdrowienia,
  Czarek

Hej,

Tak jak El wspomnia³ powy¿ej obieca³em mu, ¿e pope³nie (w miarê obiektywn±) recenzjê jego nowego sprzêtu.

Korzystaj±c z okazji, ¿e Sky Watcher 120/1000 przebywa³ go¶cinnie pod moim dachem przez parê dni przeprowadzi³em dog³êbne oglêdziny tego sprzêtu. Zestaw sk³ada³ siê z rury optycznej, monta¿u paralaktycznego Soligora oraz drewnianego trójnogu od teodolitu. Ca³o¶æ z³o¿ona zosta³a w ok 15 minut przy pierwszym podej¶ciu, a przy odrobinie wprawy ten czas mozna skróciæ o po³owê.

Tubus w kolorze ciemno niebieskim zapakowany w karton (brak dodatkowych zabezpieczeñ wewn±trz na czas transportu!) dotar³ bez uszkodzeñ. Jedyny ¶lad  to nieznaczne odpryski lakieru przy ¶rubach mocuj±cych wyci±g okularowy do tubusa oraz kilka ¶ladów po kleju (jak od nalepek - ³atwe do usuniêcia). Odraszacz jest dok³adnie dopasowany do tubusa, stawia mi³y opór przy zak³adaniu czy zdejmowaniu, bez obaw, ¿e mo¿e siê zsun±æ czy obluzowaæ podczas obserwacji. Pokrywa optyki tubusa (dekiel) wyposa¿ona jest w redukcjê o ¶rednicy ok. 1/3 ¶rednicy apertury - wchodzi ¶ci¶le w odraszacz. Masê tubusa szacujê na ok 6-7 kg co przy d³ugo¶ci tubusa ok. 1m czyni go sprzêtem dosyæ mobilnym.

Wyci±g okularowy sprawia dobre wra¿enie. Regulacja o skoku ok. 15cm jest p³ynna z mi³ym oporem, zero luzów w osi optycznej. Na wyci±gu widaæ ¶lady jakiej¶ lepkiej substancji – byæ mo¿e u¿ytej w celu zapewnienia odpowiedniego ruch wyci±gu. Podczas obserwacji ujawni³ siê nieznaczny luz wyci±gu w osi poprzecznej (~1mmna 150mm wysuwu) – ³atwy do wyeliminowania za pomoc± ¶ruby dociskowej. Wyci±g zakoñczony jest gwintem zewnêtrznym, do którego mo¿na zamocowaæ adapter dorobiony przez Janusza P. do k±tówki  2"; lub adapter 2" do ogl±dania okularem na wprost ; z redukcj± na 1 1/4";. Przy obserwacjach na wprost wyci±g musia³ byæ maksymalnie wysuniêty aby uzyskaæ ostro¶æ w niektórych okularach. Istnieje te¿ mo¿liwo¶æ zamocowania aparatu fotograficznego na gwincie M42.

Tubus zamocowany jest do g³owicy paralaktycznej Soligora za pomoc± dwóch obejm (pozostaj±cych w transporcie na sta³e przymocowanych do tubusa) i pary ¶rub M6; ³atwy i wygodny w monta¿u.

cdn.....

....
G³owica w kolorze stalowym wykonana jest estetycznie. Mikroruchy zapewniaj± dwa pokrêt³a na przewodach giêtkich (przewody mo¿na latwo zdemontowaæ, lub zamocowaæ po obu stronach monta¿u - u³atwienie dla osób leworêcznych). Koñcówka od mikroduchów ma ma³e nafrezowanie które mo¿e byæ wykorzystane do zamocowania zêbatki i silniczków.  Sprzêg³a w obu osiach zaciskane s± za pomoc± niewielkich, ale skutecznych d¼wigni - po zablokowaniu wystêpuje niewielki luz, który mo¿na zminimalizowaæ zwiêkszaj±c docisk ¶limaka do ¶limacznicy (za pomoc± 2 ¶rub regulacyjnych). Wewn±trz g³owicy w osi g³ównej jest miejsce na lunetkê biegunow± 4x20 – opisan± na tym forum w innym w±tku. Przeciwwaga to jednopunktowy system z ruchomym ciê¿arkiem ok 3kg. W zupe³no¶ci wystarcza do zrównowa¿enia systemu. Mocowanie do statywu wykonane jest za pomoc± pier¶cienia dopasowuj±cego podstawê g³owicy do statywu i solidnej ¶ruby z podk³adk± wkrêcanej od spodu g³owicy.

Drewniany statyw od du¿ego teodolitu zapewnia stabilny monta¿ ca³o¶ci. Jedyny mankament to brak ogranicznika rozstawu nóg statywu, przez co na p³askich i ¶liskich powierzchniach mo¿e spowodowaæ „rozjechanie siê” nóg, pod wp³ywem ciê¿aru teleskopu.

Ogólne wra¿enia mechaniczne pozytywne, zestaw jest niezwykle stabilny z bardzo krótkim czasem wygaszania drgañ < 1s. Monta¿ Soligora ze statywem teodolitowym to naprawdê udane i sztywne po³±czenie.

Optyka Sky Watchera pokryta jest warstwami MC o lekko zielonkawym odcieniu – z dobrze wyczernionym wnêtrzem tubusa - trudno jest dostrzec co¶ w ¶rodku, Szukacz to standard 8x50, wygl±da bardzo podobnie do tego u¿ytego w Meade LX50. Jest to uk³ad dwusoczewkowy (achromatyczny) w metalowej obudowie i podstawie ze szklan± optyk± , krzyzem nitek i opraw± okularu  wykonan± z tworzywa sztucznego, bez mo¿liwo¶ci wymiany czy w³o¿enia k±tówki. Obraz jest dosyæ jasny i ostry. Krzy¿ celowniczy prosty, przecinaj±cy siê w ¶rodku. Ostro¶æ regulowana za pomoc± po³o¿enia soczewki obiektywu (gwint z kontr±). Regulacjê zbie¿no¶ci szukacza z optyk± tubusu wykonuje siê za pomoc± dwóch ¶rubek regulacyjnych (trzeci punkt stanowi docisk na spre¿ynie). Calo¶æ instaluje siê ³atwo i szybko do tubusa za pomoc± stopki mocowanej przez dwie ¶ruby dociskowe .  

Przed przyst±pieniem do pierwszych testów optyki teleskop zosta³ dobrze sch³odzony (24 godziny w gara¿u). Testowany w przedziale powiêkszeñ od 25x do 222x pozytywnie zaskoczy³ mnie jako¶ci± obrazów. Na jasnych obiektach wychodzi jednak aberacja chromatyczna w postaci fioletowo-niebieskiej obwodki dooko³a obiektu (charakterystyczna dla achromatów), dosyæ uci±¿liwa w przypadku Jowisza i jasniejszych gdwiazd, na Ksiê¿ycu mniej widoczna, na Saturnie niedostrzegalna – mo¿na j± wyeliminowaæ za pomoc± redukcji apertury w deklu, lub przy u¿yciu filtrów planetarnych (np zielono- ¿ó³tego).
Plusy sprzêtu to bardzo ostre i jasne obrazy. Jowisz bardzo wyra¼ny z widoczn± struktur± pasów oraz mniejszymi ciemnymi plamkami w pasach równikowych. WCP widzieli¶my wczoraj (przy nie najlepszym seeingu). Ksiê¿yce Galileuszowe widziane by³y wyra¼nie jako tarczki. W sobotê 12.04 obserwowa³em przej¶cie Io przed tarcz± Jowisza, a pó¼niej przej¶cie jego cienia (w postaci ciemnej wyra¼nej plamki) na tarczy. Obok Jowisza, w odleg³o¶ci ok. ¶rednicy tarczy, widoczna by³a te¿ gwizdka +9.55m). Saturn jak wspomina³ El... plastyczny, w pe³ni "3D" ze szczelin± Cassiniego, pasem równikowym i cieniami pier¶cienia na tarczy planety oraz cieniem tarczy na pier¶cieniu.
Obrazy Ksiê¿yca to istna bajka – s± ostre przy praktycznie ka¿dym stosowanym przez nas powiêkszeniu ukazuj±ce wiele detali. Widoczne jest te¿ ¶ladowe przebarwienie na krawêdzi taczy Ksiê¿yca spowodowane aberacj± chromatyczn±.

Rozdzielenie epsilonów w Lutni (ok. 20st. nad horyzontem) ju¿ przy x111 by³o oczywiste. Obrazy gwiazd punktowe. Ksiê¿yc tu¿ przed pe³ni± skutecznie uniemo¿liwi³ testy obiektów DS.

Aby mieæ pewien punkt odniesienia sobotni test by³ testem porównawczym z moim ETX-90 ustawionym tuz obok Sky Watchera.  Bez dwóch zdan refraktor 120mm bije pod wzgl±dem rozdzielczo¶ci i jasno¶ci maka 90mm - apertura (i to bez obstrukcji) robi tutaj swoje. Ciekawe by³oby porównanie z makiem o opdobnej aperturze.

Reasumuj±c teleskop Sky Watcher jest godny polecenia wszystkim, którzy s± w stanie zaaprobowaæ drobne niedogodno¶ci wynikaj±ce z wla¶ciwo¶ci optycznych achromatów.

Pozdrowienia,
  Czarek Wierucki

Dziêki Czarku za rzeczow± i szybk± recenzjê, pozwolilem sobie poprawiæ troche literówek i polskich znaczków ;) bo ludziska zbieraj±cy recenzjê zapewne i t± dodadz± do swoich kolekcji :-)))

Janusz P.

Czarku, "¯ubrówka" czy "Johnny Walker"?

Je¶li mogê co¶ doradziæ, to spiêcie nóg statywowych link± o do³u. Mam statyw od teodolitu i tak zrobi³em, umo¿liwia to te¿ w miarê poziomy rozstaw bez pos³ugiwania siê libelk±.
Pozdr.

G³os w dyskusji:

To samo, bez monta¿u, ale z ukraiñskim chromacorem "Ariesa"  -  1.099 $ (5")
http://www.apm-us.co..._chromacorr.htm

instrukcja:
http://www.apm-us.co...s/synta-120.pdf

kolimacja obiektywu:
http://www.apm-us.co.../synta_coll.pdf

Jak to mo¿na kurna kupiæ ???
W USA ???

masz na my¶li 120 sky watchera?  Kupiæ nie problem, jak spowodowaæ aby znalaz³ siê w Polsce bez dodatkowych obci±¿eñ.

Mo¿e kto¶ by przewióz³ parê sztuk ???
Bez dodatkowych..?

zdajesz sobie sprawê jakich to jest rozmiarów?  Chyba prosty szmugiel samolotem jako baga¿ podrêczny raczej nie wchodzi w grê.  

Jak ju¿ to lepiej zebraæ siê w kilka osób i namówiæ Janusza na legalny import.  On jako oficja³, mo¿e uzyska ze 30% upustu, co pokryje te dodatkowe obci±¿enia.

Rozmowy z Dealerem Synty na Europê trwaj± ale nie chcê nic zapeszyæ bo za wcze¶nie na koñcowe wnioski 8)

Zawsze mo¿na próbowaæ na zaprzyja¼nion± szko³ê z pismem z ministarstwa edukacji o zwolnienie z c³a i Vatu do dydaktyki  ;D

Ps. To metoda dla wytrwa³ych w wycieraniu ministerialnych klamek ;)

mo¿e siê mylê, ale ten numer to trwa kilka miesiêcy.  Trzeba uzyskaæ zwolnienie podmiotowe, a to trwa dok³adnie tyle.  Ja my¶la³em o szyszej drodze.  Jak kupujê 1 szt, to i tak wynegocjujê te 10%.  Jak kto¶ poprosi o 5szt, to mo¿e 20-30 siê uda.  Oszczêdno¶ci spo¿ytkuje siê na c³o i VAT.  Nie trzeba zaraz sprzedawcy wyk³adaæ, ¿e siê jest dealerem i czekaæ na autoryzacjê.

Najbardziej siê boje nie o negocjowan± cenê tylko transport lotniczy tych rur z optyk± w luku baga¿owym Jumbola, widzia³em  na w³asne ga³y jak walizki i paki l±duj± na p³ycie lotniska z prawie 10 metrów bo spó¼ni³ siê czy tam zepsu³ transporter baga¿owy, to by³a prawdziwa masakra a ja nadawa³em paczkê na spedycji lotniskowej, od razu anulowa³em tranzakcjê i nada³em frachtem morskim do USA :o :o :o

Adam;
jest 5" refraktor Meade na LXD55 za 600 USD w BuyTelescopes.  Kupowa³em ju¿ u nich i s± solidni.  Trzeba do³o¿yæ 150 na przesy³kê oraz 250 na op³aty.  Razem daje 1000 jak cena OK, to Ci mogê pomóc w sfinalizowaniu.  Przesy³ka przyjdzie dobrze zapakowana w kartony i styropiany, oficjalnie do oclenia.

Vixeny i Williamy Optics id± drog± lotnicz±.  Rozpakowywa³em takie, opakowanie zapenia bezpieczny upadek z wielu metrów.

Kapitanie a jak ma sie ta 120stka do 100tki, ktora masz sluzbowo? Pytam bo mam Tala (jak i wielu ludzi w Polsce) i zastanawiam sie czy nastepny krok to 120 czy 150. Rozsadek podpowiada 150 ale po tym jak widzialem Jesionowego ochota mi troche przeszla (rozmiary).

Synty i Sky Watchery to niestety masówka i na solidny kufer producent nie da ani Juana, tylko kiepski karton i styropian a to za ma³o na takie traktowanie, pisa³ ju¿ go¶æ na forum jak dosta³ rozbitego chiñczyka z firmy FotoClassic, nie pamiêtacie ???
Nie mam nic do firmy bo szybko sprzêt wymieni³a i stane³a na wysoko¶ci zadania ale do sposobu jego opakowania przez producenta :o :o :o

Tak opakowanie metrowej tuby jest rzeczywi¶cie wa¿ne zwa¿ywszy na to, ¿e wykazuje pare razy w miesi±cu chêæ pojechaæ za miasto na co nieco.

Ostatnio naby³em za 45 PLN etui na Wendki. Wykonane z brezetu podszytego grub± flizelin±. Po zasuniêciu zasuwaka tuba mojego TAL'a londuje zgrabnie w baga¿niku.

To minimalny koszt a jaki¶ zabezpieczenie jednak generuje.

Niewielkie, zdecydowanie wolê ju¿ styropian i karton lub sztywn± skrzynkê wy¶cielan± filcem przejmuj±c± lwi± czê¶æ energii przy nie planowanym upadku lub kolizji samochodowej   ;D
Zabezpieczenie miêkkim futera³em to raczej przed porysowaniem lakieru w baga¿niku a nie uszkodzeniem tuby ale i to ju¿ co¶ ;)

Do Micha³a:

To tylko 2 cm wiêcej, ale jest zanacznie ja¶niej, trochê ostrzej i bardziej kontrastowo (bo prawie o po³owê wiêcej ¶wiat³a - 44%). Trudno tak to na migi opisywaæ. Trzeba lookn±æ osobi¶cie. Przy maksymalnych powiêkszeniach jasno¶æ obrazu zaczyna siadaæ wyra¼nie szybciej w 100/1000. Przy ma³ych powiêkszeniach nie da siê w 120/1000 ogl±daæ Ksie¿yca bez filtrów - wypala oczy. Dla d³ugich okularów jest to wada, ale przy krótkich ma siê du¿y zapas ¶wiat³a.

Rozmiary tuby? Pud³o wchodzi akurat na tylne siedzenie. Zapinam jej pasami razem ze statywem i nie idzie tego ruszyæ - pe³ne bezpieczeñstwo.
Co do 150/1200, to naprawdê ba³em siê, ¿e bêdzie ciut za d³uga jak na wygodny i bezpieczny dla optyki transport. Poza tym, szczerze przyznam, ¿e nie wierzê w powtarzalno¶æ jako¶ci dla coraz wiekszych obiektywów na dalekim wschodzie. No i cena rosn±ca wyk³adniczo za ka¿dy milimetr apertury. Bior±c pod uwagê ca³okszta³t... sam rozumiesz, Michale.

Wzrasta zainteresowanie refraktorami 100mm i wiekszymi wiêc podajê link -  http://www.teleskop-service.de/Astro/Refraktor/refraktor.htm . Oprócz znanych refraktorów Synty od jakiego¶ czasu s± Fraunhofery Telescop-Service firmowane przez Wolfi Ransburga- szefa i w³a¶ciciela firmy. S± to o tyle ciekawe propozycje, bo ró¿ni± siê wielko¶ci± obiektywów ( np. 127mm ) i ogniskow± dla tego modelu 1200mm f/9,5 lub 150/1200 i 150/990 f/6,6. Jest to jaka¶ alternatywa dla Synty ( choæ i tu mo¿e optyka jest chiñska ) . Wykonanie jest na do¶æ dobrym poziomie , a wybór monta¿y do¶æ du¿y - Astro 5, H-EQ5, EQ6, GP-DX . Ceny porównywalne do Sky Watcherów. Tuba optyczny 127/1200 kosztuje 498 euro z szukaczem 8x50 i obejmami , a 150/990 i 150/1200 - 898 euro . Zobaczcie sami   ;)

Od razu mowie - jak ktos nie ma duzego auta to niech zapomni o 150 bo bedzie plakal! Druga sprawa to koniecznosc myslenia o poteznym mozntazu. Jezeli chodzi o optyke mojego Celestrona to jest bez zarzutu - wiec albo mam szczescie, albo celestron ma inne kryteria kontroli jakosci!

Ja generalnie jestem bardzo zadowolony, moze nawet "zachwycony"! Na ksiezyc w mojej 150 nie da sie spojrzec bez filtra zadnym okularem - mozna sobie wzrok uszkodzic. Zbiera to cholerstwo duzo swiatla.
Do jowisz i ksiezyca zakladam przeslone, ktora zmniejsza aperature bodajze do 128 mm - wynikowa swiatlosila pozwala na ogladanie jowisza przy minimalnej aberacji chr. W 120 trzeba zmniejszyc ponizej 100, a to juz nie jest za duzo...
Na Jowiszu przypuszczam, ze przy powerach ok 150x nie bedzie duzej roznicy. Natomiast przy ciemniejszych obiektach na pewno da tu znac aperatura!

Mój Ta³ ledwo wchodzi na tylne siedzenie samochodu, 120-ka pewnie by te¿ siê zmie¶ci³a, ale 150 ju¿ nie. Tu chyba trzeba jakie¶ kombi z rozk³±danymi tylnymi siedzeniami.

Ry¶ku! Ten refraktor 127mm to ciekawie brzmi za tubê 500 euro. Muszê to przemy¶leæ.

Nie no spokojnie - na tylne siedzenie po szerokosci to na pewno wejdzie - nie wiem jakie sa szerokosci samochodow ale do mnie wchodzi bez zdejmowania odrosnika (co prawda pod katem - tzn obiektyw lezy jakby za siedzeniem pasazera, a reszta pod katem do gory za siedzeniem kierowcy), wiec do mniejszych pewnie wejdzie po jego zdjeciu. Musze sprawdzic w samochodzie zony (Peugeot206) wiec jak tam wejdzie, to w wiekszosci aut tez sie zmiesci.

Ja pedzac w coraz to wieksza ilosc zbierania swiatla juz mysle nad 200 maksutovem (to juz jakas mania przesladowcza), wiec nie wiem, czy swojej tubu zaraz nie wystawie na gielde - chociaz z drugiej strony szkoda, ale na 2 takie potwory nie utrzymam wskaznika akceptacji zony!

Wczoraj grupa warszawska (Agnieszka Wiliñska, Andrzej Trzaskowski, Micha³ Sosiñski, Grzegorz Zambrzycki, Janusz Wiland i ja) mielismy okazje wyskoczyc troche dalej pod ciemne niebo i potestowac nasze maszynki! Pierwszy raz poczulem co to znaczy 150 mm! O ile obrazy planet w ilosci szczegolow sa porownywalne z 100 APO to juz w glebszym kosmoscie masakruje konkurencje! Np M13 w 150 byla nie do pobicia! Piekny widok - lepszy widzialem tylko w TURowym "sloniu"! Bardzo dobrze oczywiscie wypada Maksutov! Dziwnie dobrze na DS (az dziwne). Obrazy jasniejsze zdecydowanie niz w 100 APO!!! Dlatego 200 rokuje ogromne nadzieje na swietne obrazy!

  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • mizuyashi.htw.pl