Odszkodowanie za dziurÄ™ w drodze
Witam. 20 i 21 Czerwca by³ ciekawy uk³ad Merkury i Wenus 16 stopni elongacji wschodniej,a odleg³o¶æ miêdzy nimi zaledwie 24'.Bez problemu znajdujê Wenus w dzieñ ale Merkurego jeszcze mi siê nie uda³o.My¶la³em ze tego dnia Wenus spe³ni rolê znaku drogowego,a tu chmury przez tydzieñ.Obserwowa³ kto¶ mo¿e tego dnia te planety razem? Czy mój Optisan wystarczy aby kiedy¶ zobaczyæ Merkurego na tle dziennego nieba? :) Pytam bo nied³ugo maksymalna elongacja zachodnia.
Co to oznacza w dzieñ one wschodz± nad ranem i wtedy powinno byæ do namierzenia. Tak my¶lê. Czy chodzi Ci o koniunkcjê 26 lipca z Jowiszem?
20 i 21 Czerwca by³ ciekawy uk³ad Merkury i Wenus 16 stopni elongacji wschodniej
[...]
Pytam bo nied³ugo maksymalna elongacja zachodnia. Odwrotnie. W czerwcu by³a elongacja zachodnia, a 14 sierpnia bêdzie wschodnia (27,5°) - jedna z wiêkszych w ostatnim czasie.
Uk³ad równik-ekliptyka nie bêdzie sprzyjaj±cy, ale dostrze¿enie o zachodzie S³oñca Merkurego maj±cego jasno¶æ 0,4m nie jest czyms wyj±tkowym. Sam zobaczysz. Byleby tylko nad w miarê czystym widnokrêgiem, bo to bardzo nisko bêdzie.
Ja bym na Twoim miejscu jednak darowa³ sobie ten bardzo niewygodny (ze wzglêdu na wysoko¶æ Merkurego) moment maksymalnej elongacji zachodniej 14 sierpnia i lookn±³ na niego wieczorem 25 lipca podczas z³±czenia z Jowiszem. Tak o zachodzie S³oñca, kiedy bêd± na ok. 5°.
Zgadza siê ,elongacje odwrotnie. Ale mi chodzi o obserwacjê Merkurego w dzieñ kiedy on jest najwy¿ej nad horyzontem a nie tu¿ przed wschodem lub zachodem bo to nie stanowi ¿adnego problemu.Wenus obserwuje przy sprzyjaj±cych warunkach o 12 w po³udnie.
O 12 W PO£UDNIE?
No no próbuj i daj znaæ jak posz³o.
???To ju¿ fakt dokonany .Czy co¶ w tym dziwnego?
Ustawiasz teleskop ,celujesz nim w s³oñce , ustawiasz skalê Ra i Dec , bierzesz wspó³rzedne S³oñca i Wenus.Krêcisz ga³ami i masz Wenus w okularze. ;D Oczywi¶cie nie teraz bo odleg³o¶æ k±towa miêdzy S³oñcem a Wenus jest zbyt ma³a.
Bez problemu widzia³em Wenus w swoim PICCOLO w dzieñ ko³o po³udnia. Po ustawieniu ostro¶ci w teleskopie na plamach s³onecznych (oczywi¶cie przez filtr) przesun±³em teleskop mniej wiêcej w okolice Wenus i po minucie "czesania" widzia³em ju¿ jasn± tarczkê planety. Na pocz±tku czerwca, kiedy Merkury by³ do¶æ blisko Wenus nie uda³o mi siê wcelowaæ w tê drug± planetê. Ale Wenus jest przy ³adnej pogodzie i czystym niebie mo¿liwa do zobaczenia przez teleskop, a nawet go³ym okiem. Trzeba po znalezieniu w teleskopie spojrzeæ wzd³u¿ tubusa i wtedy przy ustawieniu dobrej ostro¶ci soczewek ocznych jest ona widoczna. Janusz
No dobra to jaka jest jasno¶æ powierzchniowa nieba w dzieñ 30° od S³oñca? A jaka Merkurego?
Witam. Zgadza siê tylko ja jednym okiem patrzy³em w szukacz a drugim na niebo,potem odsuwa³em oko od szukacza i momentami dostrzega³em jasn± plamkê.Ale mi chodzi o obserwacjê Merkurego :)podobnym do mojego sprzêtem. Witaj McArti. ::)mie mam pojêcia dlatego pytam
???To ju¿ fakt dokonany .Czy co¶ w tym dziwnego? Z Wenus to nawet w sprzyjaj±cych warunkach i bez teleskopu mo¿na zauwa¿yæ w po³udnie. Chyba nawet przed któr±¶ bitw± Napoleona by³a w po³udnie widoczna i wziêto j± za dobry omen. Niektórzy nawet nazywaj± j± "gwiazd± Napoleona"
ale Merkury?
Ja jestem bardzo ciekawy jaka jest w³a¶nie ta jasno¶æ powierzchniowa w ró¿nych odleg³o¶ciach od S³oñca. Dla obserwatorów zakryæ gwiazd przez Ksiê¿yc ma to du¿e znaczenie. Moglibysmy wiêcej obserwowaæ zakryæ gwiazd bez zarywania nocy !!!. U nas w Warszawie ju¿ obserwowali¶my zakrycia gwiazd 3 mag w dzieñ. Natomiast przy zachodz±cym S³oñcu widzieli¶my nawet zakrycia gwiazd 6,6 mag wizualnie, a kamer± CCD bodaj¿e 8 mag.
Trzeba chyba do¶wiadczalnie sprawdziæ jakie gwiazdy widaæ w dzieñ w zale¿no¶ci od wysoko¶ci S³oñca nad horyzontem i odleg³o¶ci od S³oñca. Tu jest wdziêczne zadanie dla nas.
Zbierajmy wspólnie takie informacje i w koñcu po jakim¶ czasie bêdziemy ju¿ wiedzieli co mo¿na i w jakich okolicznosciach zobaczyæ w dzieñ na niebie.
Janusz
Ksi±¿ka "GWIAZDY" cytat- " Do¶wiadczeni obserwatorzy znajduj± Merkurego nawet w dzieñ, gdy¿ znajduje siê on wtedy wysoko nad horyzontem, lecz to wymaga wprawy"koniec cytatu. No i szukam. ::) No to jak z Merkurym Panowie
2000z³ na celestrona 80GT i po sprawie ;D
:o Ja powa¿nie pytam a tu siupy jakie¶. ;D Jak jest z t± jasno¶ci± powierzchniow± ?
Chodzi mi, ¿e GOTO by za³atwi³o sprawe 8)
Dobra ,mo¿e inaczej. Czy kto¶ z Szacownego grona Kolegów widzia³ Merkurego w dzieñ przy pomocy 114-tki?
No i oto mi chodzi³o 8) W takim razie dam sobie spokuj i zaczekam na lepszy sprzêt. :)
Trzeba chyba do¶wiadczalnie sprawdziæ jakie gwiazdy widaæ w dzieñ w zale¿no¶ci od wysoko¶ci S³oñca nad horyzontem i odleg³o¶ci od S³oñca. Tu jest wdziêczne zadanie dla nas.
Zbierajmy wspólnie takie informacje i w koñcu po jakim¶ czasie bêdziemy ju¿ wiedzieli co mo¿na i w jakich okolicznosciach zobaczyæ w dzieñ na niebie. W sierpniu mam urlop i je¿eli pogoda dopisze to bêd±c na dzia³ce bardzo precyzyjnie ustawie LX-200 i wykonam taki obserwacje. Postaram sie takze je¿eli co¶ zobaczê uwieczniæ to na foto i dam znaæ jak posz³o z tego typu eksperymentem
Witam,
Osobi¶cie w±tpiê, aby Merkurego mo¿na by³o zobaczyæ go³ym okiem w dzieñ (w ¶rodku dnia).
W po³owie maja 2001 roku w CAMKu w Warszawie, podczas koniunkcji Jowisza i Merkurego, tê drug± planetê uda³o siê zobaczyæ lornetkami na ok. 40 min. przed zachodem S³oñca (chyba 10 osób urz±dzi³o "zawody", kto bêdzie pierwszy...). Na ok. 20 min. przed zachodem S³oñca, Merkurego mo¿na ju¿ by³o zobaczyæ go³ym okiem, jakie¶ 10 stopni nad horyzontem.
W przeciwieñstwie do Wenus, która podczas elongacji 40 - 45 stopni ma jasno¶æ -4 nag i przy czystym niebie widaæ j± dobrze, Merkury podczas maksymalnej elongacji 27 stopni ma jasno¶æ ok. 0 mag, a podczas maksymalnej jasno¶ci (-1.5 mag) ma elongacjê ju¿ tylko 20 stopni (lub mniej). Czasami udaje siê zobaczyæ Jowisza w dzieñ (-2 mag), ale wtedy jego elongacja jest rzêdu 60 - 90 stopni i widzimy go na tle niebieskiego nieba.
Przy odleg³o¶ci poni¿ej 25 stopni od S³oñca t³o nieba jest tak jasne, ¿e szansa na zobaczenie Merkurego jest znikoma.
Jasno¶æ powierzchniowa Merkurego ma tu chyba ma³e znaczenie, bowiem i Merkury i Wenus dla "go³ego" oka s± obiektami punktowymi. Dopiero podczas obserwacji przez teleskop, kiedy widzimy tarczê, jasno¶æ powierzchniowa ma znaczenie. Nie warto jednak wtedy stosowaæ du¿ego powiêkszenia - dopóki Merkury bêdzie prawie obiektem punktowym, bêdzie najlepiej widoczny na tle jasnego nieba. Istone znaczenie mo¿e wówczas mieæ stosowanie filtrów, jako¶æ optyki okularów i brak odblasków w tubusie - ale to ju¿ inny temat...
Hermes
:D Dziêki za rzeczow± i wyczerpuj±c± odpowied¼ :D
zanotowane.pldoc.pisz.plpdf.pisz.plmizuyashi.htw.pl